Wymiana z Lycée International François 1er w Fontainebleau 2026

W dniach 18–24 maja 2026 roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Krakowie naszych francuskich partnerów z Fontainebleau w ramach niezapomnianej wymiany międzyszkolnej!

Przez kilka intensywnych i pełnych wrażeń dni uczniowie obu szkół wspólnie odkrywali Kraków, pracowali nad projektem ekologicznym, a przede wszystkim nawiązywali nowe międzynarodowe przyjaźnie.

Naszą wspólną przygodę rozpoczęliśmy oficjalnym spotkaniem w Urzędzie Miasta Krakowa z przedstawicielami władz miasta, które było doskonałym wprowadzeniem do życia i historii miasta.

Następnie uczniowie z Francji mieli okazję poznać bogactwo polskiej historii i kultury podczas zwiedzania najważniejszych miejsc Krakowa. Odwiedziliśmy między innymi Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie znajduje się słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, Zamek Królewski na Wawelu, Bazylikę Mariacką i Rynek Główny, Sukiennice – będące symbolem średniowiecznego handlu, Collegium Maius – najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce, a także Kazimierz, historyczną dzielnicę żydowską Krakowa.

W programie znalazły się również: Kopalnia Soli w Wieliczce, wizyta w Fabryce Emalia Oskara Schindlera oraz warsztaty artystyczne w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Wymiana była jednak czymś znacznie więcej niż tylko zwiedzaniem. W ramach wspólnego projektu ekologicznego uczniowie z Polski i Francji pracowali nad krótkimi filmami dotyczącymi problemów ekologicznych Krakowa i Fontainebleau.

Najbardziej wyjątkowe były jednak wspólnie spędzone wieczory i czas wolny. Polscy uczniowie zapoznawali swoich francuskich partnerów z tradycyjną polską kuchnią – nie zabrakło schabowych, pierogów i wielu innych lokalnych specjałów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszych gości.

Wspólnie spędzaliśmy również czas na kręglach oraz podczas wieczornego relaksu nad Zalewem Bagry.

W wolną sobotę uczniowie mogli samodzielnie zaplanować swój dzień. Część grupy wybrała się do Energylandii – największego parku rozrywki w Polsce, inni odwiedzili malowniczy Ojcowski Park Narodowy, a część zdecydowała się na wizytę w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau – doświadczenie niezwykle poruszające i pozostawiające trwałe refleksje.

Cała wymiana była niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich uczestników. Pozwoliła nam rozwinąć umiejętności językowe, lepiej poznać inne kultury oraz stworzyć wiele wyjątkowych przyjaźni.

Mamy nadzieję, że już wkrótce ponownie spotkamy się z naszymi francuskimi przyjaciółmi!

Galeria zdjęć

https://youtu.be/DxXEXKE29h8?is=v_clh85pBVckLIPE

 

Aleksandra Solovyev 2m2

Podpisanie umowy o współpracy dydaktycznej pomiędzy UEK a VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

Porozumienie dotyczy realizacji projektu „Klasa menadżerska pod Patronatem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie” dla klasy dwujęzycznej o rozszerzonym profilu z przedmiotów: matematyka, geografia oraz wiedza o społeczeństwie. Umowę podpisali dr Czesław Wróbel – Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie oraz dr hab. Krzysztof Machaczka, prof. UEK – Dyrektor Centrum Marki i Promocji UE.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie fot. Piotr Malec

Galeria zdjęć w obiektywie Marcina Skoczenia

 

Otwieramy dodatkową rekrutację (kwalifikację) dla kandydatów do klasy trzeciej oddziałów międzynarodowych (realizacja programu Matury Międzynarodowej IB Diploma Programme) w roku szkolnym 2026/2027.

Otwieramy dodatkową rekrutację (kwalifikację) dla kandydatów do klasy trzeciej oddziałów międzynarodowych (realizacja programu Matury Międzynarodowej IB Diploma Programme) w roku szkolnym 2026/2027.

Ilość wolnych miejsc: 5

Prosimy o składanie podań o przyjęcie do programu IB Diploma Programme (klasa trzecia oddziału międzynarodowego) w nieprzekraczalnym terminie do 15 czerwca 2026 r. do sekretariatu szkoły.

W podaniu bardzo prosimy o wyszczególnienie wyboru przedmiotów wraz z poziomami ( SL lub HL) do realizacji w IB DP.

Grupa 1 Polski A SL/HL

Grupa 2 Angielski B HL

Grupa 3 Historia SL/HL, Global Politics SL/HL, Geografia SL/HL

Grupa 4 Biologia SL/HL, Chemia SL/HL, Fizyka SL/HL

Grupa 5 Matematyka AA SL/HL, Matematyka AI SL

Grupa 6 Visual Arts SL/HL

W grupie 6 można wybrać zamiast Sztuk Wizualnych drugi przedmiot z grupy 3 lub 4.

 

Rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim wraz z pisemnym testem kompetencji językowych z jęz. angielskiego odbędą się w dniach  17-24 czerwca 2026r.

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do programu IB DP zostanie podana 30 czerwca 2026r.

O miejscu i terminie rozmowy zostaną Państwo poinformowani telefonicznie lub mailowo.

Szczegółowe informacje o programie Matury Międzynarodowej IB Diploma Programme w zakładce Program IB Diploma Programme

 

 

PODPISANIE UMOWY PATRONACKIEJ Z INSTYTUTEM FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ UJ

13 maja 2026 r. Dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej prof. Maciej Czerwiński oraz Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego dr Czesław Wróbel podpisali umowę objęcia patronatem klasy humanistycznej vilo. Uroczystość odbyła się w Collegium Novum i wzięli w niej udział Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Władysław Witalisz, pracownicy naukowi Instytutu Filologii Słowiańskiej: dr Dorota Bielec, prof. Jan Stradomski, dr Przemysław Fałowski i dr Dominika Kaniecka, koordynującą działania oraz Pani Wicedyrektor VI LO Iwona Fedan, Pani Agata Jankowicz i uczniowie klasy 1 c.

Wydarzenie stanowi zwieńczenie kilkuletniej już współpracy Instytutu Filologii Słowiańskiej z naszą Szkołą i zapowiada wiele pięknych, nowych wydarzeń.

Zapraszamy do galerii zdjęć

https://www.facebook.com/ifs.uj

 

 

Umowa o współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

22 kwietnia 2026 r. Pan Dyrektor Czesław Wróbel  oraz Pan Prof. Jarosław Fazan Dziekan Wydziału Polonistyki UJ podpisali umowę o współpracy w gościnnych murach Wydziału Polonistyki UJ na ul,. Gołębiej. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Prof. Mirosława Mycawka Prodziekan ds. rozwoju i promocji Wydziału Polonistyki UJ, dr Jakub Pstrąg, Pani wicedyrektor Iwona Fedan, Pani Prof. Joanna Klaja, Pani Prof. Iwona Ryż oraz uczniowie klasy 1m1. Wielokrotnie gościliśmy pracowników naukowych Wydziału Polonistyki UJ w murach naszej szkoły w ramach obchodów Międzynarodowego  Dnia Języka Ojczystego. Podpisany dokument zaowocuje kolejnymi ciekawymi odsłonami współpracy szóstki z Gołębnikiem (czyli Wydziałem Polonistyki UJ).

https://polonistyka.uj.edu.pl/wydzial/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_UOPusOSPHogN/41623/160817301

 

Spotkanie z Panią dr hab. Joanną Lubecką – z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJPII) oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w Krakowie

28 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Panią dr hab. Joannę Lubecką z  Wydziału Historycznego Uniwersytetu Pedagogicznego JPII i IPN oddziału w Krakowie, która wygłosiła wykład na temat „Efekt Lucyfera – dlaczego zwykli ludzie czynią zło? Na przykładzie wydarzeń z II wojny światowej”.

Zdjęcia: Milena Zając i Gabriela Cygan

Po raz pierwszy absolwenci oddziałów międzynarodowych VI LO przystąpili do matury międzynarodowej!

27 kwietnia 2026 roku absolwenci pierwszych 2 oddziałów międzynarodowych VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie realizujących program IB DP w szkole samorządowej w Krakowie przystąpili do matury międzynarodowej. Ten historyczny, niezwykle ważny dla szkoły moment rozpoczął egzamin z języka polskiego. Po kilku latach przygotowań do akredytacji, po 4 latach pracy uczniów i nauczycieli absolwenci zmierzyli się z arkuszami matury międzynarodowej IB. W programie IB DP realizowanym w 3 i 4 klasie liceum uczniowie wybierają spośród 6 grup przedmiotów te zajęcia edukacyjne, których chcą się uczyć, wybierają obszary wiedzy, którą chcą poszerzać, w których chcą się rozwijać. Podczas dwóch lat realizowania programu uczniowie zdobywają wiedzę, uczą się samodzielności, kreatywności, otwartości, systematyczności. Absolwenci kursu zdają egzaminy maturalne z wszystkich wybranych przedmiotów.

Trzymamy kciuki za wszystkie egzaminy! Powodzenia!

Zapraszamy do przeczytania artykułu oraz obejrzenia filmu i galerii zdjęć

https://dziennikpolski24.pl/w-vi-lo-juz-zdaja-mature-miedzynarodowa-to-pierwszy-taki-przypadek-w-szkole-samorzadowej-w-krakowie/ar/c5p2-28949173

Życzenia dla maturzystów

Drodzy Maturzyści,

są takie momenty w życiu, kiedy człowiek stoi na granicy dwóch światów — jednego, który zna niemal na pamięć, i drugiego, który dopiero zaczyna się domyślać. Matura jest właśnie takim progiem. Nie drzwiami z kluczem w zamku, lecz raczej otwartą przestrzenią, w którą trzeba wejść z odwagą.

Życzę Wam, abyście w tych kwietniowo-majowych dniach AD 2026 nie myśleli o egzaminach jak o teście wiedzy, lecz jak o sprawdzianie własnej dojrzałości — tej cichej, wewnętrznej pewności, że potraficie myśleć, rozumieć i wybierać. Bo przecież nie chodzi tylko o to, co zapamiętaliście, ale o to, kim się staliście przez te lata.

Szczególne słowa kieruję do Was — Maturzystów oddziałów IB DP. Jesteście pionierami, którzy przecierają szlaki tam, gdzie wcześniej była tylko mapa marzeń. Wasza sesja zaczyna się wcześniej, wymaga innego rytmu, innej dyscypliny, ale też daje Wam coś wyjątkowego: doświadczenie przekraczania granic — nie tylko programowych, ale i własnych. Niech to będzie dla Was źródłem siły, a nie ciężarem.

Wszystkim Wam życzę spokoju, który nie oznacza braku emocji, lecz umiejętność ich oswojenia. Odwagi, która nie polega na braku lęku, lecz na działaniu mimo niego. I odrobiny dystansu — bo nawet najważniejsze egzaminy są tylko jednym z wielu rozdziałów w znacznie ciekawszej książce, którą dopiero zaczynacie pisać.

Niech długopis prowadzi Was pewnie, myśli układają się klarownie, a pytania — choć czasem zaskakujące — okażą się zaproszeniem do pokazania tego, co w Was najlepsze.

Powodzenia kochani Vilowicze!

Czesław Wróbel
Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego
im. Adama Mickiewicza