Dnia 22 kwietnia w VI LO odbyły się warsztaty negocjacyjne w ramach programu Chłopskiej Szkoły Biznesu. Odwiedzili Naszą szkołę przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w osobie Pani Magdaleny Ogorzałek oraz Pana Marka Marczyka. Przeprowadzili oni z klasą II B grę symulacyjną mającą na celu poszerzenie wiedzy z zakresu negocjacji, biznesu oraz aktywizacji zawodowej. Młodzież chętnie zaangażowała się w tej zabawie. Uczniowie mieli zgromadzić jak największy majątek.

Na początku wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: piekarzy, tkaczy oraz kowali. Otrzymali 11 zł (wirtualnych) kapitału początkowego oraz po kilka swoich własnych wyrobów.

Następnie zaczął się handel. Tu były największe emocje. Zarobione pieniądze inwestowali w banku prowadzonym przez Panią Magdalenę oraz Pana Marka gdzie losowali dodatkowe premie. VI LO posiada bardzo kreatywną młodzież, co za skutkowało błyskawicznym powstaniem kilku spółek. Najlepsi potrafili w niecałą godzinę zgromadzić 145zł. Niektórzy zakończyli grę ponosząc straty.

Na końcu sami doszli do wniosku, że rezultaty, jakie odnieśli w tych ćwiczeniach odzwierciedlają realia prawdziwego biznesu. Tylko, co trzecie przedsiębiorstwo jest wstanie przetrwać pierwsze dwa lata swojego istnienia, jeszcze mniej z nich czeka pełny sukces. Najtrudniejsze było dla nich podejmowanie decyzji: „czy kupować?”, „czy sprzedawać?”, „ile zainwestować?”, „na jakie ryzyko mogą się wystawić?”. Z takimi problemami, na co dzień borykają się zwykli przedsiębiorcy. Natomiast najzabawniejszym aspektem gry, według naszej młodzieży, była możliwość wpływania na decyzję innych i jak to określili „manipulowania ludźmi”.

Pod spodem kilka fotografii upamiętniających ten dzień.

 

A oto zwycięzcy: