Kronika szkoły - 2013/2014 - styczeń i luty


Wizyta wicekonsula Konsulatu Generalnego Francji pana Alain Schnider w VI LO - 9.01.2014 r.

We czwartek 9.01.2014 roku, spotkał nasze liceum ogromny zaszczyt. Po raz pierwszy w historii szkoły, zajęcia języka francuskiego w grupie o rozszerzonym programie nauczania poprowadził pan Alain Schneider, charge de mission, wicekonsul Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie.

Wykład połączony z konwersacjami, wygłoszony w języku francuskim nosił tytuł "Kim jest Francuz XXI wieku?".Warsztaty językowe z lektorem francuskim dla grupy 4-godzinnej - 13.01.2014 r.W poniedziałek Francoise Collinet, Belgijka, lektor Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadziła zajęcia z grupą o rozszerzonym programie nauczania języka francuskiego. Lekcja miała formę zajęć aktywnych z  wykorzystaniem materiału audiowizualnego. Tematem lekcji było współczesne kino francuskiego oraz słownictwo związane z filmem i kinematografią.Eliminacje i finały w tenisie stołowym - 13.01.2014 r.

 

W dniach 16.12.2013 r. i 13.01.2014 r. odbyły się eliminacje i finały w tenisie stołowym dziewcząt. Nasza reprezentacja w składzie:  Marta Sułkowska (kl.1b1), Małgosia Kopytek (kl.1b2) i Ania Stach (kl.0h2) godnie reprezentowały naszą szkołę. Dziewczyny (Marta i Małgosia) bez trudu weszły do kolejnej tury rozgrywek (półfinały). Ostatecznie uplasowały się na dobrym V miejscu w I lidze. W ten sposób zdobyłyśmy prawo do przyszłorocznych turniejów bez dodatkowych eliminacji. Gratulujemy.

Opiekun: Anna Augustynek


Badminton dziewcząt - 16.01.2014 r.


W dniu 16  stycznia 2014 r.  rozegrane zostały turnieje Licealiady w drużynowym badmintonie dziewcząt. Zawody odbyły się w hali Com Com Zone, ul. Ptaszyckiego 6.
Brawo i wielkie gratulacje dla Kamili Morawskiej i Justyny Nowak. Dziewczyny spisały się wspaniale. Oczywiście złoty medal dla VI LO.


Opiekun: mgr Aneta Kulig

 

 


Na tropie zwierzaków - Rerekumkum - 22.01.2014 r.


Klasa 2A2  odwiedziła Galerię Egzotyczną Rerekumkum pod opieką prof. Barbary Korony i dr Małgorzaty Ziąbki. Poniżej fragment relacji z wycieczki:

.... Po dość długim oglądania wszelakich węży, kameleonów, jaszczurów i pająków, nadszedł czas na wykłady. Na początek pan właściciel, ku naszemu zdziwieniu, wyciągnął z terrarium węża – a mianowicie małego pytona. Jak się okazało, pytony wcale nie muszą być drapieżne, groźne i przerażające.  Pyton, którego nam było dane zobaczyć, był jeszcze malutki i bardzo wesoły. Wił się wokół palców pana Tomasza,  gdy ten opowiadał nam o wadach i zaletach węży. Oczywiście, nawet niegroźne i łatwe w utrzymaniu zwierzę wymaga odpowiedniej opieki. Zarówno pytony, jak i węże boa, które dane nam było obejrzeć później, pożywiają się raz na parę tygodni, co uznać można za bardzo wygodne. Swój pokarm trawią przez długi okres czasu, podczas którego potrafią być bardzo leniwe. Nota bene, nie miałam pojęcia, jak zmienne mogą być nastroje gadów!....

 

 

 

 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Szóstce

22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zawitał również do szóstki! Uczniowie i nauczyciele chętnie ofiarowali swoje pieniądze, by wesprzeć słynną, godną podziwu akcję. Jednocześnie mieli możliwość wygrania niezwykłych nagród w niecodziennej loterii. Zdobyć można było między innymi tomik żartów pana Harabasza, przywilej wypicia kawy z panem dyrektorem, pogłaskanie kotów pana Kubasa i wiele innych. Ania Ropka i Gosia Kuciel z klasy 2e1 zajrzały na loterię okiem naszej kamery.


 Konwersacje i prezentacje w Towarzystwie Przyjazni Polsko-Francuskiej - 23.01.2014 r.

W dniu 23 stycznia 2014 r. odbyły się konwersacje i prezentacje w Towarzystwie Przyjazni Polsko-Francuskiej na temat specjałów kuchni poszczególnych regionów Francji. Z młodzieżą rozmawiała francuska  stażystka Lucie oraz dyrektor Biura TPPF pani Bożena Barwińska. Tematem przewodnim był region Prowansji.

Prezentacje przygotowali uczniowie klas drugich: Justyna Nenko, Szymon Kotaś oraz Magdalena Zając.


Klasy filmowy na pokazie filmu Grobowiec świetlików - 27.01.2014 r.


27 stycznia, kasy filmowe, wzięły udział w pokazie z cyklu Edukatorzy w Kinie Pod Baranami. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia "Grobowca świetlików" w reżyserii Isao Takahaty, anime japońskiego Studia Ghibli, mającego swoją późną premierę w polskich kinach (film pochodzi z 1988 r.).

Pokaz poprzedzony był prelekcją a zakończony dyskusją.

Nagrody, w postaci sponsorowanych przez kino książek "Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze", za aktywny udział w dyskusji, otrzymali Dominik Setlak i Daniel Czumaczenko z klasy 2c.


Odczyt dra Janusza Dąbrowskiego - 27.01.2014 r.

27.01.2014 r. odbył się odczyt dra Janusza Dąbrowskiego pt. "Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów w epoce oligarchii". W spotkaniu wzięła udział klasa 3E realizująca rozszerzony program nauczania historii.


Finał turnieju SCRABBLE PO NIEMIECKU dla gimnazjalistów - 29.01.014 r.

W dniu 29 stycznia 2014 r. nasza szkoła gościła finalistów III Międzyszkolnego Turnieju "Scrabble po niemiecku". Spośród ponad 200 uczniów z małopolskich gimnazjów do ścisłego finału zakwalifikowało się 12 najlepszych drużyn. Zwycięzcami tegorocznej edycji została reprezentacja Gimnazjum Nr 1 w Krakowie. Główną nagrodą tegorocznej edycji jest bezpłatny kurs języka niemieckiego w Instytucie Austriackim w Krakowie, który był wraz z VI Liceum Ogólnokształcącym współorganizatorem całego konkursu. Nad przebiegiem całej imprezy czuwał pomysłodawca konkursu mgr Paweł Pabian, a w czasie przerwy zaproszeni gimnazjaliści uczestniczyli w lekcji pokazowej prowadzonej przez dra Pawła Moskałę.

 

 

 

Konkurs Pięknego Czytania - VII edycja -30.01.2014 r.

 

W dniu 30.01.2014 r. w bibliotece szklnej odbył się szkolny etap Konkursu Pięknego Czytania współorganizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekatrzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Naszym gościem była studentka pedagogiki pani Izabela z Aronem  psem przewodnikiem.
Do etapu wojewódzkiego zostali zakwalifikowani:

Marta Piotrowska z kl. 1A1 - Deszcze K.K. Baczyńskiego

Dominik Setlak z kl. 2C - Pan Tadeusz A. Mickiewicza

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

 


Rywalizacja krakowskich szkół w pływaniu - 30.01.2014 r.

 

30.01.2014 r. reprezentacja szkoły wzięła udział w rywalizacji krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w pływaniu. Dziewczęta i chłopcy ambitnie walczyli w konkurencjach indywidualnych i w sztafecie 8x50 m stylem dowolnym.  Konkurencja była duża a nasze wyniki można uznać za satysfakcjonujące.
W szczegółach: w stylu motylkowym dziewcząt:
Jagoda Augustynek - 8 m-ce
Olga Pędrys – 10 m-ce
Ola Duliasz - 15 m-ce na 50 startujących zawodniczek.
Podobnie było w indywidualnych biegach w stylu dowolnym (Kowalczyk Kinga, Śledziowska Kamila)  i  stylu klasycznym (12 miejsce Wiktorii Włodarczyk). Sztafeta 8x50 m stylem dowolnym w składzie: Kowalczyk, Uczkowska, Duliasz, Włodarczyk, Pióro, Pędrys, Śledziowska, Augustyn wywalczyła bardzo dobre 8 miejsce.
Chłopcy także „dali z siebie wszystko”. W biegach indywidualnych najlepszy czas uzyskał Kacper Augustynek w stylu dowolnym i  Maksymilian Śnieżek w stylu klasycznym. Sztafeta także wypadła  dobrze, zajmując 11 miejsce na 20 startujących.
Gratulując tegorocznych wyników mamy nadzieje, że kolejny start przyniesie jeszcze więcej sukcesów.
Opiekun drużyny: mgr Anna Augustynek


Zawody w piłce ręcznej dziewcząt

 

Wspaniały przykład sportowej walki można było zobaczyć na zawodach KOM w piłce ręcznej dziewcząt.  Na parkiecie hali sportowej Centrum Rozwoju Com-Com Zone rywalizowały najlepsze drużyny szkół krakowskich. W nowych, białych koszulkach najlepiej prezentowały się uczennice VI LO.
Walka wśród  wszystkich drużyn była bardzo zacięta i dostarczała wiele emocji. Szóstka od samego początku pokazała, że będzie się liczyć w tej rywalizacji. Cała drużyna przejawiała ogromnego ducha walki.  Młodzież udowodniła, że potrafi dobrze się bawić i zdrowo rywalizować. W atmosferze sportowej i zgodnie z zasadami „Fair – play” zajęliśmy ostatecznie szóste miejsce i jesteśmy w ścisłej czołówce.
Szkołę reprezentowały: Natalia Wojas, Karolina Ciosek, Karolina Kurek, Karolina Kwietniowska, Marcelina Piwowarczyk, Anna Urych, Aleksandra Nerwiński, Weronika Sitko, Katarzyna Majcherczyk, Sandra Ropek, Sylwia Rutana, Weronika Baster.
Opiekunowie: Anna Augustynek, Aneta Kulig.

 

 

Konkurs na najlepszy fotomontaż roku 2014

 

W konkursie na najlepszy fotomontaż, organizowanym przez Biuro Radcy do Spraw Edukacji Ambasady Hiszpanii Zuzanna Ornacka  z klasy 1H2, zajęła dwa pierwsze miejsca i jej prace wezmą udział w kolejnym etapie konkursu - tym razem będzie to etap międzynarodowy.

Gratulujemy podwójnej laureatce!


 Rywalizacja I ligi siatkarek zakończona

 

Drużyna siatkarek VI LO w tym roku znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych krakowskich zespołów szkolnych, które walczyły w rozgrywkach I ligi o tytuł Mistrzyń Krakowa. „Szóstka” po ambitnych, trwających ponad trzy miesiące rozgrywkach zakończyła swoją rywalizację na VII miejscu.

Skład drużyny:

Sandra Ropek (kapitan), Sonia Baran, Izabela Czak, Karolina Iwaszkiewicz, Karolina Kurek, Karolina Majka, Joanna Margielewska, Aleksandra Nowotny, Majka Opalska, Karolina Pabian

 

Opiekun drużyny: mgr Marcin Skoczeń

 

 

 

Mistrzostwa Krakowa w Snowboardzie - 20.02.2014 r.

 

20.02. 2014 r. (czwartek) w Sieprawiu odbyły się Mistrzostwa Krakowa w Snowboardzie. VI LO reprezentowali:
Monika Ścibor - kl. 3D
Maja Stefańska - kl. 1A1
Wiktoria Włodarczyk - kl. 0H1
Bartosz Zielonacki - kl.1D
Nasza ekipa spisała się na medal! Monika zajęła 1 m-ce w klasyfikacji indywidualnej, a drużynowo dziewczęta uplasowały się na 2 m-cu. Bartek, który dzielnie reprezentował męską część społeczności szkolnej zajął 9 m-ce i razem z Moniką i Mają (6 m-ce) zakwalifikował się do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 26.02 2014 r. w Rabce.

Wszystkim snowboardzistom gratulujemy!

Opiekun: mgr Agnieszka Kudyba

 

 

 

Zajęcia laboratoryjne w klasach biologiczno-chemicznych!

Klasa 2b rozwiązuję zagadkę kryminalną, a klasa 3b bada tworzywa sztuczne i eksperymentuje …

 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Szóstce

 

(20 - 21 lutego 2014 r.)


Patronatem Honorowym uroczystość objęli: Pan prof. dr hab. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa, Pan Bogusław Kośmider Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty, Pani prof. dr hab. Renata Przybylska Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Pan prof. dr hab. Bogusław Dopart Kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu, Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Obchody 20 lutego 2014 roku zainaugurowała skierowana do krakowskich szkół ponadgimnazjalnych sesja naukowa, podczas której referaty wygłosili wybitni językoznawcy oraz literaturoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego, prezentujący wieloaspektowość współczesnej polonistyki i jej kulturotwórczą rolę. Tę część uroczystości uświetniła Ewa Lipska, prowadząc lekcję czytania swojej poezji.

 

W drugim dniu, adresowanym do krakowskich gimnazjalistów, odbyła się sesja naukowa przygotowana przez absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie -

 

studentów Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Natalię Bułę, Martę Jamróz, Aleksandrę Żywińską, Mikołaja Wilka. Celem przedsięwzięcia było ukazanie młodym ludziom naukowego spojrzenia na literaturę i język polski jako czynniki wzbogacające świat przeżyć człowieka, kształtujące jego ideały, wrażliwość etyczną, wyobraźnię, odczucia i przemyślenia.

 

Gimnazjaliści wzięli także udział w warsztatach literackich, językowych, dziennikarskich i teatralnych prowadzonych przez nauczycieli VI Liceum. Celem warsztatów było ukazanie języka i literatury polskiej jako wartości nadrzędnych w kształtowaniu tożsamości oraz postaw społecznych, patriotycznych, religijnych, naukowych i artystycznych.


 


 


 


Obchody 168. rocznicy Powstania Krakowskiego i śmierci Edwarda Dembowskiego - 21.02.2014


W dniu  21 lutego (piątek) 2014 r. na Starym Cmentarzu Podgórskim w Krakowie poczet sztandarowy naszego liceum uczestniczył w obchodach
168. rocznicy Powstania Krakowskiego i śmierci Edwarda Dembowskiego.

 

Zwycięski półfinał XI Edycji Szkoły Debaty - 24.02.2014 r.

Gratulujemy Bartłomiejowi Janiczakowi, Karolowi Krukowi oraz Piotrowi Regdosowi zwycięskiego półfinału XI Edycji Szkoły Debaty. Byliście znakomici podczas pojedynku z V liceum.


Badminton dziewcząt - zawody wojewódzkie - 26.02.2014 r.

Dnia 26.02.14 w hali sportowej w Bieczu odbyły się wojewódzkie zawody w badmintonie. Emocji było naprawdę wiele; miło było zobaczyć z jaką determinacją zawodnicy walczyli o każdy punkt. Dziewczyny wykazały duże zaangażowanie, wolę walki sportowej i dużą chęć uczestnictwa w turnieju. Dały z siebie wszystko i po długich oraz ciężkich zmaganiach poprowadził naszą drużynę do wicemistrzostwa. Jest to kolejny, ogromny sukces dla VI LO. Szkołę reprezentowały: Kamila Morawska i Kinga Mółka. Gratulujemy.

opiekun:  mgr Aneta Kulig

 

 

Krakowski Konkurs Recytatorski – 27.02.2014 r.

27 lutego 2014 roku odbyły się szkolne eliminacje Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego. Jurorki: dr Marlena Maciejewska, prof. Iwona Fedan, prof. Justyna Kobus z przyjemnością wysłuchały znakomitych recytacji naszych uczniów. Przyznano następujące nagrody:

wyróżnienia:  Karolina Biedroń, kl. 0h1

                        Izabela Bysina, kl. 1b2

                        Barbara Tomków, kl. 2h

                        Tomasz Klich, kl. 1e

III miejsce: Weronika Młódzik, kl. 1c

II miejsce: Magdalena Górszczak, kl. 2f

I miejsce: Dominik Setlak, kl. 2c    

Laureaci będą reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym. Życzymy powodzenia!

 

 

Międzynarodowy Konkurs Matematyka Bez Granic - 28.02.2014 r.

Dnia 28 lutego 2014 roku odbył się wstępny etap Międzynarodowego Konkursu „Matematyka Bez Granic”, w którym udział wzięli uczniowie klas: 1a1, 1a2, 1b1, 1b2, 1c, 1d, 1g i 1h1.

Poniżej prezentujemy wyniki etapu wstępnego:
Klasa 1a1: 43 pkt

Klasa 1a2: 35 pkt

Klasa 1b1: 24 pkt

Klasa 1b2: 38 pkt

Klasa 1c: 26 pkt

Klasa 1d: 51 pkt

Klasa 1g: 30 pkt

Klasa 1h1: 30 pkt

Finał Konkursu odbył się 11 marca 2014. W etapie tym udział wzięły klasy 1a1, 1b2 oraz 1d.
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Mathematiques sans frontieres" ma charakter zawodów międzyklasowych i jest przeznaczony dla uczniów klas pierwszych.  Do tej pory w konkursie uczestniczyli uczniowie z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii Północnej, Luksemburga, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Austrii, Brazylii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nigerii, Maroko, Tunezji.

 

Koordynator Konkursu w VI LO: mgr Aleksandra Mach

 

Konkurs fotograficzny pt: Śladami Hiszpanii 

Pierwsze miejsce zajęła Karolina Ciombor z klasy 1d,

drugie miejsce Aleksandra Romanek z 2 h,

trzecie miejsce Alessanda Iovino z 1b2.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.