Rok szkolny 2019/2020
 

Czytamy i ilustrujemy Ballady i romanse A. Mickiewicza - relacja

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 11 grudnia 2019 odbyła się druga edycja projektu „Czytamy i ilustrujemy twórczość Adama Mickiewicza".

Czytanie „Ballad i romansów” zainaugurował Pan Jacek Wojciechowski, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, od lat związany jest z Teatrem Ludowym. W jego wykonaniu usłyszeliśmy balladę Romantyczność.
Wśród czytanych utworów znalazła się ballada Rybka w języku rosyjskim w wykonaniu
- Olessandry Missy z klasy 2a3 i Antona Ryzhowa - z kl.2G2

 
Rok szkolny 2016/2017

Gratulujemy Denisowi Grokholskyiemu z kl. 2A2

 Gratulujemy Denisowi Grokholskyiemu z kl. 2A2 zakwalifikowania się do etapu centralnego

LXVIII OLIMPIADY JĘZYKA ROSYJSKIEGO


Rok szkolny 2015/2016

Grupy uczące się j. rosyjskiego na spektaklu Ożenek

 

W środę, 30 marca, udaliśmy się wraz z koleżankami i kolegami, uczącymi się języka rosyjskiego, do teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na spektakl pt. „Ożenek”. Jest to utwór dramatyczny Mikołaja Gogola, napisany w 1836 roku, a pierwszy raz opublikowany 6 lat później. W Polsce swoją premierę miał w roku 1908. Główną bohaterką sztuki jest Agafia Tichonowna, która za namową swatki - Fiokły, postanawia wydać się za przedstawiciela wyższych sfer, by podnieść swoją pozycję społeczną. Następstwem tej decyzji jest niezwykły korowód zróżnicowanych kandydatów do ręki dziewczyny, przewijający się przez jej mieszkanie.

Chociaż sztuka została osadzona w czasach współczesnych autorowi dzieła, jej wymowa jest niesamowicie uniwersalna i zachowała aktualność. Gogol analizuje ludzkie postawy i uczucia oraz pokazuje to, co kryje się w każdym z nas: lęk przed samotnością i odrzuceniem oraz marzenie o szczęściu. Dzieło to, odegrane przez młodych aktorów, zostało uwspółcześnione i nieco zmienione w stosunku do oryginału. Wszystkich zawartych w nim odniesień do popkultury nie sposób zliczyć, jednakże do najciekawszych należą: muzyka z filmu „Czas Apokalipsy” F. Coppoli, sekwencja ucieczki z bajek animowanych „Scooby Doo” oraz scena walki przeniesiona rodem z gier serii „Mortal Kombat”.

Wszystko to sprawiło, że komedię ogląda się z jeszcze większym zainteresowaniem, momentami nie mogąc powstrzymać  łez śmiechu.  Wyjście oceniamy za bardzo udane i szczerze mówiąc z niecierpliwością czekamy na kolejne.Europejski Dzień Języków

28 września 2012 na naszej szkole świętowaliśmy Europejski Dzień Języków. W ramach obchodów EDJ odbył się konkurs recytatorski oraz koncert piosenki.  Podczas konkursu recytatorskiego mogliśmy usłyszeć wiersze poetów europejskich, ale także polskich przetłumaczone na inne języki europejskie. II miejsce w konkursie zajął uczeń klasy I c Daniel Czumaczenko, który recytował wiersz w języku rosyjskim.