Rok szkolny 2018/2019

Wykład p. prof. dra hab. Stanisława Sroki, pracownika naukowo - dydaktycznego Instytutu Historii UJ

21 III 2019 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Stanisław Sroka, pracownik naukowo - dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość specjalizuje się w historii europejskiego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem związków polsko - węgierskich w XIV wieku.

Wykładu pt. "Andegawenowie w Polsce" wysłuchali uczniowie klas 2A, 2 C i grupa międzyoddziałowa, realizujący program nauczania historii na poziomie rozszerzonym. Po wykładzie odbyła się ciekawa dyskusja naukowa.


Wykład p. dra hab. Wojciecha Mruka z Instytutu Historii UJ

7 III 2019 roku w VI Liceum gościł p. dr hab. Wojciech Mruk, pracownik naukowo - dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nasz gość specjalizuje się w badaniach nad dziejami świata śródziemnomorskiego, życiem religijnym w świecie łacińskim oraz dziejami kontaktów między chrześcijanami i muzułmanami w średniowieczu.

W wykładzie pt. "Przeobrażenia wzgórza świątynnego w Jerozolimie przed wyprawami krzyżowymi" uczestniczyły klasy 2A/2 i 2C realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym.


GRATULUJEMY!

ŁUKASZOWI BARANOWI - KL. 3E

MACIEJOWI CHYLE - KL. 3E

IGOROWI DZIEDZICOWI - KL. 3E

BARTŁOMIEJOWI HAŁATKOWI - KL. 1E

ALEKSANDRZE JANIK - KL. 1F

PIOTROWI MIŚKIEWICZOWI - KL. 3A2

MICHAŁOWI MRUGALE - KL. 3E

WOJCIECHOWI RUSZAJOWI - KL. 1C

KAMILI STOŻEK - KL. 2E

DAWIDOWI SZCZEPAŃSKIEMU - KL. 1C

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej


Wykład p. dr hab. Janusza Pezdy - 16.11.2018 r.

16 XI 2018 VI Liceum odwiedził p. dr hab. Janusz Pezda, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca dziejów ruchu politycznego skupionego wokół ks. Adama Jerzego Czartoryskiego.

Nasz gość przedstawił wykład pt. "Wielka Emigracja i myśli o niepodległości", w barwny sposób opisując słuchaczom skomplikowane losy polskich emigrantów we Francji po klęsce powstania listopadowego. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 3A/2, 3C, 3E i 3F realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym. Na zakończenie wykładu odbyła się krótka dyskusja naukowa.


Wykład p. prof. dra hab. Sławomira Sprawskiego - 13.11.2018 r.

13 XI 2018 w VI Liceum gościł p. prof. dr hab. Sławomir Sprawski, Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca historii starożytnej, w tym dziejów politycznych, społecznych i kulturalnych najsłynniejszych greckich państw-miast.

Nasz gość przedstawił wykład pt. "Jak rządzili się Ateńczycy i Spartanie?", w barwny i sugestywny sposób opisując słuchaczom skomplikowane niuanse teorii i praktyki ustroju Aten i Sparty. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2C, 2A/2 i 2A/3 realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym.Finaliści szkolnego konkursu historycznego "Odrodzona 1918 - 1939"

Z przyjemnością informujemy, że finalistami szkolnego konkursu historycznego "Odrodzona 1918 - 1939" zostali:

Słobodzian Zuzanna z klasy 1b

Baran Łukasz z klasy 3e

Cora Hubert z klasy 1g1

Hałatek Barłomiej z klasy 1e

Janik Aleksandra z klasy 1f

Dziedzic Igor z klasy 3e

Gratulujemy! Do zobaczenia w rozgrywce finałowej 8 listopada.


75. rocznica egzekucji przy Starej Synagodze

Zapraszamy do galerii zdjęć

Od pięciu lat nasza Szkoła opiekuje się miejscem pamięci przy ulicy Szerokiej w Krakowie. Skromny pomnik znajduje się na lewo od wejścia do Starej Synagogi. Upamiętnia on zbrodnię z okresu II wojny światowej: 28 października 1943 roku niemieccy okupanci rozstrzelali tu 30 Polaków przewiezionych z więzienia przy ul. Montelupich. Była to zemsta za zabicie, z wyroku polskiego podziemia, dwóch urzędników – Niemców i konfidentki Gestapo. Do tej pory zdołano ustalić nazwiska jedynie dziewiętnastu rozstrzelanych.

W przeddzień 75. rocznicy tego tragicznego wydarzenia społeczność naszego Liceum uczciła pamięć ofiar. Uroczystość zaszczycili swą obecnością przedstawiciele Rady Dzielnicy I Stare Miasto z jej przewodniczącym panem Tomaszem Darosem oraz radnymi, panią Anną Bałdygą i panem Jackiem Balcewiczem. Modlitwę za zmarłych poprowadził proboszcz parafii Bożego Ciała ks. Przemysław Soboń.

Zdjęcia: Aleksandra Sieprawska

 

Konkurs historyczny - Odrodzona 1918-1939

Z okazji zbliżającej 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zapraszamy uczniów VI LO  do wzięcia udziału w szkolnym konkursie historycznym "Odrodzona 1918 - 1939".

Szczegółowe informacje w regulaminie oraz u nauczycieli historii. Na finalistów czekają atrakcyjne nagrody.

REGULAMIN

Zapraszamy. 

 

Zaproszenie do udziału w XLV Olimpiadzie Historycznej


Wszystkie ważne informacje (tematy prac badawczych, harmonogram, regulamin, wykaz lektur) znajdziecie na stronie http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl.

Pomocą służą również nauczyciele historii. Aby zgłosić się do udziału w Olimpiadzie  należy dostarczyć nauczycielowi historii wypełniony formularz "Zgody na przetwarzanie danych osobowych...", który znajduje się w zakładce "Informacje ogólne - formularze".
Termin składania zgłoszeń upływa 15 października.

Zapraszamy!