Coroczny obóz naukowy na Helu

Obóz naukowy na Helu –  maj 2018

Zapraszamy do galerii zdjęć

Obóz naukowy na Helu –  maj 2017

Zapraszamy do galerii zdjęć

Obóz naukowy na Helu –  maj 2016

Obóz naukowy na Helu w obiektywie p. Agaty Kurek

Obóz naukowy na Helu – maj 2015

Obóz naukowy na Helu – maj 2015 – w obiektywie prof. B. Rolki

Obóz naukowy na Helu – maj 2015 – w obiektywie prof. Al. Mach

Obóz naukowy na Helu – październik 2014

W październiku 2014 klasa 3B przebywała na obozie naukowym na Helu

Zapraszamy do galerii zdjęć

Klasa 3B na obozie naukowym w Helu – 6-13.10.2013 r.

Obóz w obiektywie Ady Strugacz

W dniach 6-13 października uczniowie klasy 3b przebywali na obozie naukowym w Helu.

W pierwszych dniach obozu uczniowie brali udział w zajęciach z biologii, chemii i języka polskiego. Wolne chwile spędzali na plaży. Wieczorami uczestniczyli w  wieczorach biologicznych rywalizowali w konkursach lub wykonywali doświadczenia.

W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Akwarium Gdyńskim (anatomia ryby, chemia wody), w zajęciach prowadzonych przez stacje badawczą Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, zapoznawali się biologią fok i morświnów, z florą i fauną oraz problemami ekologicznymi Morza Bałtyckiego. Obserwowali karmienie fok w fokarium, obserwowali ptaki w terenie.

Organizator: dr Agata Kurek

Obóz naukowy na Helu 2012

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 14 – 20 października klasa 3b była na obozie naukowym w Helu.

Uczniowie brali udział w zajęciach Błękitnej Szkoły prowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Zajęcia odbywały się w stacji badawczej Uniwersytetu – w fokarium, obejmowały wykłady z biologii morza oraz zajęcia w terenie. Ponadto uczniowie zwiedzali Akwarium Gdyńskie oraz uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez pracowników Akwarium (chemia wody, rafa koralowa, anatomia ryby). Zajęcia prowadzone były również w miejscu noclegowym przez nauczycieli naszej szkoły. Wolne chwile przeznaczone były na spacery i odpoczynek na plaży.

Organizator: dr Agata Kurek

Wspomnienia z obozu

Nigdy nie zapomnę widoku Foka ( nawiasem mówiąc, najprzystojniejszego osobnika w stadzie tych zwierząt jakimi były foki ), który z takim przejęciem ustawiał się do fotografii, którą koniecznie chciałam mu wykonać. On, pozując do zdjęć niczym prawdziwy model, (zapewniam , że nikt nie może mu zarzucić braku umiejętności w tej dziedzinie ;] ) , od początku wkupił się w łaski zwiedzających, można wręcz powiedzieć , że „skradł serca” innym osobnikom płci przeciwnej . Trzeba jednak zauważyć , że niewiele gorsza okazała się Unda Marina, która wszystkich zachwycała, nie tylko wyjątkowym imieniem, lecz także posłuszeństwem. Zresztą wszystkie były wspaniale wytresowane, ogromne emocje wśród nas – przyjezdnych – wywołał widok fok zmierzających do Targetów, a więc przypisanych do każdego zwierzęcia znaczków. Każda z fok , które poprawnie wykonały polecenie otrzymuje swój przysmak – śledzia… czego one nie potrafią zrobić, by móc w spokoju zjeść ten, tak bardzo wyczekiwany obiad, bądź kolację? obroty na lądzie, otwieranie paszczy, wskakiwanie do wody lub totalnie odwrotnie, z wody na ląd, podpływanie do targetu.. wszystko to jest w zasięgu ich możliwości i foki, za cenę skonsumowania śledzia, są w stanie wszystkie te polecenia , bez szemrania wykonać. Najbardziej jednak zaskakuje spokój i zaufanie jakimi płoche foki darzą ludzi, którzy się nimi opiekują , jest ono wręcz niewiarygodne.

Konieczne jest przyznanie , że fokarium w Helu, a konkretniej główny powód powstania tego miejsca – foki, to jedna z większych niespodzianek i pozytywnych zaskoczeń naszego obozu naukowego. chętnie wrócilibyśmy tam jeszcze raz, oczywiście w tym samym składzie !

Uczestniczka obozu

Sekcja śledzia, chemia wody,
Był też fajny pokaz mody.

Hel piękne miasto na środku Bałtyku,
Gdzie ryb, fok, morświnów jest bez liku.
Cała nasza klasa dobrze się bawiła,
Trochę ryb złowiła, śledzia pokroiła,
Parę biologicznych doświadczeń wykonała,
Wywiad z pierwiastkiem i pokaz mody też miała.
Bo Hel małe miasto, była również w Gdyni,
Słońce tam świeciło, lecz to nie był czas na mini.
Obiadki się jadało w Starej tej Wędzarni,
Przejeżdżało się czasem też koło Jastarni.
Willa nasza Złota była nam mieszkaniem,
Nasze Panie czuwały zawsze nam nad spaniem.
Wywód muszę kończyć, bo obóz był za krótki,
Tej fajnej wycieczki do dziś czuję skutki.

autorzy:
Małgorzata Tomczyk
Kinga Gładysz

Obóz naukowy na Helu – klasa 3B – 26.09 – 2.10.2011 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 26.09 – 2.10.2011 klasa 3b przebywała na obozie naukowym w Helu pod opieką p. Agaty Kurek, p. Magdaleny Włodarczyk i p. Beaty Rudnik-Tulej.

W czasie obozu uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w ramach Błękitnej Szkoły przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Wysłuchali kilku wykładów na temat biologii i ekologii Morza Bałtyckiego, obserwowali karmienie fok w fokarium, badali wodę morską podczas rejsu po morzu, niektórzy wyławiali sieciami materiał biologiczny z morza. Ponadto zwiedzali Akwarium w Gdyni, brali udział w teoretyczno-laboratoryjnych zajęciach nt. rafy koralowej. Popołudniami i wieczorami rozwiązywali testy maturalne z biologii i chemii oraz uczestniczyli w wieczorach: Wywiad z pierwiastkiem, Pokaz mody ekologicznej, Konkurs piosenki chemicznej i ekologicznej, rywalizowali w chemiczno-biologicznym quizie. W wolnych chwilach wszyscy relaksowali się na plaży lub podziwiali widoki z latarni morskiej.

Organizator: dr Agata Kurek