Podstrony:

Rok szkolny 2018/2019

 

Wykład dr. Michała Choińskiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ

 

13 marca 2019 roku gościliśmy w murach VI LO dr. Michała Choińskiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ, badacza metod stylometrycznych, który wygłosił fascynujący wykład p.t. „From Counting Words to Chemical Particles – on Stylometric Research in Literary Studies”.

 

Co to jest stylometria? Jak wykorzystuje się matematykę i programy komputerowe w celu odnalezienia anonimowego autora czy ustalenia chronologii tekstu?  Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Spotkanie koordynowała prof. Agnieszka Batko.

 

GRATULACJE DLA ELLIOTA HARRISONA z KL.3D

ELLIOT HARRISON z KL.3D, uczeń prof. Ewy Lubińskiej  zakwalifikował się DO FINAŁU XLIII OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO.

TRZYMAMY KCIUKI ZA FINAŁ!


Rok szkolny 2017/2018

Wizyta uczniów VI LO w Konsulacie Amerykańskim w Krakowie

24 stycznia 2018 r. uczniowie grupy 1o2 pod opieką prof. Agnieszki Batko udali się do Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, gdzie uczestniczyli w spotkaniu ze stypendystką Programu Fulbrighta, muzykologiem, panią Maryą Fancey.

Tematem warsztatów był jazz. Historia, charakterystyka i style tego gatunku muzycznego zostały nam przybliżone w ciekawy, inspirujący do pogłębienia wiedzy w tej dziedzinie sposób.

 

 

 

Wykład dra Michała Choińskiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ

 

 W dniu 30 listopada 2017 r. VI LO odwiedził dr Michał Choiński, adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej UJ, ekspert w dziedzinie wczesnej literatury amerykańskiej i angielskiej, retoryki oraz przekładu literackiego.

 

Uczniowie klas pierwszych dwujęzycznych z językiem angielskim miały zaszczyt wysłuchać niezwykle barwnego wykładu pt. „Szpecą and świecą – on Shakespeare’s witches in Polish translations of Macbeth, podczas którego usłyszeli o teatrze elżbietańskim i genezie Makbeta. Na zakończenie wykładu odbyły się krótkie warsztaty, podczas których dyskutowano o zawiłościach przekładu pierwszej sceny tragedii Szekspira.

 

 

 

On 30 November 2017 Dr Michał Choiński from the Institute of English Studies of the Jagiellonian University was the guest of VI LO. The students of English bilingual classes in our school had the opportunity to participate in a lecture entitled: “Szpecą and świecą – on Shakespeare’s witches in Polish translations of Macbeth”. They could learn why Shakespeare’s works are worth becoming familiar with, what the importance of the Three Witches in ‘Macbeth’ is and how difficult it is to translate the verse “Fair is foul, and foul is fair” to Polish without losing its hidden meaning.


 
Wycieczka do Szkocji

 

We wrześniu (13-21.09.2017r.) młodzież naszej szkoły brała udział w wycieczce do Szkocji. W drodze do kraju, który niezmiennie zachwyca nas swoim krajobrazem, kulturą oraz ciekawą odmianą języka, zatrzymaliśmy się w Amsterdamie na krótkie zwiedzanie miasta z perspektywy barki. W Szkocij plan zwiedzania był dość intensywny. Widzieliśmy między innymi Zamek w Edynburgu, Pałac Holyrood, Muzeum Szkocji, malownicze miasteczko Luss, płyneliśmy jednym z piękniejszych jezior -  Loch Lomond, zwiedzaliśmy tradycyjnie Glamis czyli dom rodzinny Królowej Matki, oraz Zamek Stirling i wierzę upamiętniającą bohatera Szkotów jakim niewątpliwie był William Wallace. Odwiedziliśmy również miasteczko uniwersyteckie St Andrews. Po całym dniu wrażeń wracaliśmy do goszczących nas szkockich rodzin. Pogoda po raz kolejny dopisała! Plan został zrealizowany w 100% a nawet udało nam się zobaczyć jedną atrakcję więcej czyli przepięknie położone ruiny Tantalon Castle z widokiem na wyspę Bass Rock - unikatowy na skalę światową rezerwat głuptaków zwyczajnych. Po kilku pięknych i pełnych wrażeń dniach, wróciliśmy również przez Amsterdam do Krakowa. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Szkocja to bardzo dobry kierunek! :-)  

 

 


 

Spotkanie nauczycieli języka angielskiego w Konsulacie USA

19 września 2017 roku w rezydencji Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych Waltera Braunohlera odbył się bankiet dla nauczycieli języka angielskiego i stypendystów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Na przyjęcie zostały zaproszone: prof. Ewa Lubińska, prof. Zofia Grzesik i prof. Agnieszka Batko. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem języka angielskiego, podtrzymania i nawiązania kontaktów oraz promocji VI LO. Na zdjęciach: z Konsulem Generalnym USA, Walterem Braunohlerem, oraz Ramonem Shindlerem, wykładowcą i metodykiem Instytutu Filologii Angielskiej UJ, współautorem scenariuszy i wykonawcą głównych ról w serialach edukacyjnych, autorem licznych publikacji

 

 Rok szkolny 2016/2017


 

Wernisaż wystawy „Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy’ego”

 

Dnia 19 lipca (środa) o godz. 18:00 do Mini Galerii przy ul. Mikołajska 2 w Krakowie odbył się wernisaż wystawy „Amerykański wizjoner: życie i czasy Johna F. Kennedy’ego”. Spotkanie odbyło się przy współudziale Konsulatu Generalnego USA oraz Krakowskiego Forum Kultury. Nie zabrakło tam i nas.

 

Wystawa prezentuje złoty wiek fotografii prasowej w Ameryce, a żaden polityk w historii nie był uwieczniany na zdjęciach częściej niż JFK. Fotografowie i operatorzy kronik filmowych wykorzystywali wizerunek Kennedy'ego i jego młodej rodziny, by ukazać wizję nowej Ameryki – światowego mocarstwa, zaangażowanego w budowanie lepszej przyszłości dla swoich obywateli. Prezydentura Johna F. Kennedy’ego stanowi również przełomowy okres w historii USA a wybrane fotografie ukazują dramatyczny życiorys Kennedy'ego: od młodzieńczych podróży i pierwszej nominacji odznaczonego bohatera wojennego do Kongresu, przez bajkowy ślub z Jacqueline Bouvier, drogę do Białego Domu i roli wodza naczelnego, aż po tragiczną śmierć w Dallas.

 

 

 

   


 

„Spotlight on Britain” – konkurs fotograficzny

na najciekawsze zdjęcia z wycieczki do Wielkiej Brytanii

 W konkursie fotograficznym „Spotlight on Britain” wyróżniono następujące osoby:

Miejsce I             Małgorzata Cierlik kl. 2a3 („Budki telefoniczne”)

Miejsce II            Weronika Żyła kl. 1b („London Eye”)

Miejsce III          Karolina Gocyk kl. 2d („Zamek w Windsorze”)

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za przesłanie ciekawych zdjęć, a laureatom gratulujemy!

                                                                                              prof. Agnieszka Batko

                                                                                              prof. Zofia Grzesik

                                                                                              prof. Joanna Klaja

 

 

 

 

W Szkolnym Konkursie Wiedzy o Irlandii zwyciężyli:

 I MIEJSCE MARTA STASIAK 1A1

II MIEJSCE MICHAŁ DULEWICZ 1F

III MIEJSCE ANNA KWIATEK 3A2

 


 
 

Gra miejska 2016

 

 

 

Tej jesieni uczniowie klas drugich VI LO po raz kolejny wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanej w ramach Dnia Języków Obcych.

 

Podzieleni na trzynaście grup zmagali się na ulicach dzielnicy Kazimierz z zadaniami dotyczącymi jej historii, kultury i topografii. Poza przekazaniem swojej wiedzy w języku angielskim musieli wykazać się kreatywnością, zdolnościami fotograficznymi, wokalnymi, aktorskimi a nawet poetyckimi. Celem gry była nauka poprzez wspólną zabawę, ściślejsza integracja zespołów uczniowskich w czasie pracy w grupach.

 

Jury w składzie: prof. Zofia Grzesik, prof. Iwona Ryż i prof. Paulina Pacyna zostało mile zaskoczone wysokim poziomem prac. Postanowiło więc nagrodzić rywalizującą młodzież ‘piąteczkami’ z języka angielskiego w trzech kategoriach.

 

W kategorii ‘Wiedza’ zwyciężyła grupa międzyoddziałowa prof. Artura Kowalskiego. Nagrodę za ‘Najlepsze zdjęcie’ przyznano grupie z klas hiszpańskich prowadzonej przez prof. Paulinę Pacynę. Natomiast ‘Klip reklamujący Kazimierz’ nagrany przez grupę prof. Michała Gburka możecie obejrzeć na stronie szkoły.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.

 

Gratulujemy i zapraszamy do podziwiania najciekawszych prac.

 

Koordynatorzy,

 

prof. Iwona Ryż i prof. Paulina Pacyna


Rok szkolny 2015/2016

 

TRADUTTORE TRADITORE

Tłumacz to zdrajca - mówią Włosi. Kolejna edycja konkursy translatorskiego potwierdziła tę maksymę. Wielu śmiałków podjęło się próby tłumaczenia poezji brytyjskiego pisarza Charlesa Simica na język polski - ale tylko kilka z tłumaczeń było bliskich oryginałowi.

Tymi, którym udało się jednak nie tylko wiernie przetłumaczyć tekst, ale też oddać ducha poezji w formie i treści były Monika Kłosińska (wyróżnienie) i Maja Rakoczy (zwycięstwo).

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych potyczek translatorskich.

 Iwona Ryż i Jakub Pstrąg


 
 

Zawiązujemy przyjażnie z Holendrami!

 

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

W dniach 6-8 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć grupę 60  uczniów wraz z  ich nauczycielami  z liceum Sancta Maria w Haarlem. Nasi goście wzięli udział w warsztatach dotyczących tożsamości narodowej i tolerancji zorganizowanych przez panią profesor Annę Eastwood i Magdalenę Brud. Była to wspaniała okazja dla naszej młodzieży do zapoznania się z ich rówieśnikami, wymiany poglądów oraz nawiązania dłuższej znajomości. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy dwujęzycznej 1a2. Tematem przewodnim odwiedzającej nas grupy była II Wojna Światowa i Tolerancja. Po spotkaniu z naszymi uczniami czekało ich jeszcze zwiedzanie muzeum Fabryki Schindlera i wyjazd do Oświęcimia. Po powrocie holenderska strona przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, które w pewien sposób podsumowały cel ich wizyty w Polsce. Młodzież rozmawiała na temat znaczenia historii we współczesnym świecie, odpowiadała na różne pytania min.: Czy pamięć o tym co wydarzyło się w czasie wojny jest nam potrzebna? Jaki sens ma przekazywanie jej kolejnym pokoleniom? Na koniec piątkowego spotkania uczniowie wspólnie przygotowali projekty tradycyjnych holenderskich kafelków na których umieścili złote myśli będące swoistym przesłaniem zarówno dla innych jak i dla nich samych. Nasi nowi holenderscy przyjaciele serdecznie zapraszają nas na wizytę w ich kraju. Miejmy nadzieję, że uda nam się kontynuować współpracę z tak sympatycznymi i otwartymi ludźmi.

 

 Gości serdecznie przyjęła koordynatorka projektu  A. Eastwood z pomocą  M. Brud

 

I miejsce w konkursie Know America 2016

 

 Marta Stryjniak z kl. 2B zajęła I miejsce w konkursie Know America 2016

 

Gratulujemy!


GRATULUJEMY!

BEACIE KINESZCZUK - KL. 3A1

ANNIE KLIMEK - KL. 3A2

MAJI RAKOCZY - KL. 3C

AGNIESZCE TWARDOSZ - KL. 3H1

zakwalifikowania sie do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego - część ustnaGRATULUJEMY!

KAROLINIE BIEDROŃ - KL. 2H1

BEATCIE KINESZCZUK - KL. 3A1

ANNIE KLIMEK - KL. 3A2

MAJI RAKOCZY - KL. 3C

AGNIESZCE TWARDOSZ - KL. 3H1

zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego
Rok szkolny 2014/2015 
 

Spotkanie z Andrew Keogh i Sonją Larson

 

We wtorek 26 maja uczniowie klas drugich mieli okazję zapoznać się z działalnością organizacji charytatywnej HCPT podczas spotkania zorganizowanego przez p.Eastwood z Andrew Keogh i Sonją Larson.

 

Spotkanie odbyło się w języku angielskim, uczniowie wzięli udział w warsztatach językowych, słuchali międzynarodowego chóru stworzonego przez Sonję, ale przede wszystkim dyskutowali na temat wolontariatu w Polsce i na świecie. Było bardzo ciekawie!

 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o organizacji HCPT w Polsce i na świecie, spójrzcie tutaj:

 

http://www.hcpt.org.uk/

 

http://www.hcptpolska.pl/

 

 


UWAGA – WYMIANA ZE SZWECJĄ

 

Drodzy uczniowie klas 0 i 1. Nasze Liceum jest obecnie w trakcie przygotowywania wymiany uczniów ze Szwecją. Wymiana miałaby odbywać się w ramach programu Erasmus Plus, co oznacza, że byłaby finansowana ze środków projektu. Ostateczną odpowiedź czy nasz wniosek został zaakceptowany i czy wymiana dojdzie do skutku, otrzymamy pod koniec czerwca.

Już teraz poszukujemy osób, które chciałyby wziąć udział w tym projekcie!

Projekt zatytułowany ' National Identity and Tolerance in Olofstrom and Krakow' (NITOK) będzie się koncentrował wokół tematyki tożsamości narodowej i tolerancji. Będzie się on odbywał w języku angielskim. Jeśli wymiana się odbędzie, grupa szwedzka przyjedzie do Polski jesienią 2015, grupa polska odwiedzi Szwecję na wiosnę 2016.

W projekcie wziąć może 20 uczniów (10 dziewczyn i 10 chłopców) z obecnych klas zerowych i pierwszych. Stworzymy też listę rezerwową.

Jeśli jesteście zainteresowani udziałem w tym projekcie, odpowiedzcie na 5 pytań zamieszczonych poniżej. Odpowiedzi na poszczególne pytania powinny zawierać maksymalnie 50 słów. Wydrukowane odpowiedzi prosimy przynosić do koordynatorki projektu prof. Eastwood w nieprzekraczalnym terminie do 4 czerwca 2015.

1. What does it mean to be tolerant in today's world?

2. How can we deal with symptoms of intolerance in Poland?

3. What does 'a citizen of Global Village' mean to you?

4. Does cultural background mean anything to you?

5. Why would you like to participate in this project?


II SCHOOL CREATIVE WRITING COMPETITION

“TELL A TALE”

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE NA NAJLEPSZE OPOWIADANIE

 

 MASZ LEKKIE PIÓRO I/LUB BOGATĄ WYOBRAŹNIĘ? LUBISZ WYZWANIA I/LUB CHCESZ SIĘ NAUCZYĆ CZEGOŚ NOWEGO? WEŹ UDZIAŁ W NASZYM KONKURSIE J

NAPISZ OPOWIADANIE ZATYTUŁOWANE THE GIFT KTÓRE BĘDZIE ZAWIERAŁO ZESTAW 15 NASTĘPUJĄCYCH SŁÓW:

WILFULLY,

LAVISH, BOISTEROUS, QUICK-WITTED, LUDICROUS, MISTY, EXCESSIVE, FORESEEABLE, IMPECCABLE, LIGHT-HEARTED

(TO) ANNIHILATE, (TO) NOTIFY, (TO) OVERLOOK

LAYMAN, GRIN,

ORAZ LICZYŁO MAKSYMALNIE 350 SŁÓW.

WYGRAJ WSPANIAŁĄ NAGRODĘ!

LONGMAN DICTIONARY OF CONTEMPORARY ENGLISH

NA PRACE CZEKAMY DO 11 MAJA                           

PROF. IWONA RYŻ I PROF. ANNA EASTWOOD


Ogólnopolskie Dyktando Synapsa Słowik 
 

Chiny – od Konfucjusza do Jackie Chana - 13.12.2013 r.

 

 

 

13 grudnia odbył się konkurs dla miłośników Chin zorganizowany przez Instytut Konfucjusza UJ. Naszą szkołą reprezentowały uczennice klasy 2C – Natalia Zadak i Wiktoria Kapera oraz Julia Wolak z klasy 2A1.

 

Wszyscy uczestnicy wzięli udział w pierwszej części, która polegała na odpowiedzi na 50 pytań obejmujących geografię, historię i kulturę Chin.

 

Do drugiej, ustnej części zakwalifikowało się tylko 12 uczestników, w tym reprezentantki naszej szkoły – Natalia i Julia. Tym razem nie udało się zdobyć głównej nagrody, którą jest wyjazd do Chin, ale dziewczyny spisały się na medal. W przyszłym roku na pewno się uda.

 

Gratulujemy ogromnej wiedzy!
Angielska Sekcja Dwujęzyczna