Podstrony:


Nauczyciele: mgr Aneta Wojtaszek i mgr Lilla Lichoń

Patronat Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego nad nauczaniem języka francuskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie

W związku z tym, że VI LO legitymuje się wspaniałymi tradycjami i osiągnięciami w nauczaniu języka francuskiego, Instytut Filologii Romańskiej UJ nawiązaniem szerszej współpracy z naszą szkołą. Lektorzy, a także wykładowcy chętnie włączą się w zajęcia organizowane przez nasze Panie Romanistki. Zaproponowano  prelekcje promujące język i kulturę francuską oraz uczestnictwo uczniów w wykładach organizowanych w Instytucie.

Od lat absolwenci VI LO podejmowali studia na Filologii Romańskiej i byli zwykle najlepszymi studentami. Instytut Romanistyki pragnąłby, aby język francuski był często wybierany jako przedmiot rozszerzony na maturze i chce wesprzeć nauczycieli-romanistów w ich dydaktycznych wysiłkach.

 

Rok szkolny 2018/2019


Wymiana z Fontainebleau we Francji

Zapraszamy do galerii zdjęć


Wymiana z Belgią - pobyt w Belgii

Zapraszamy do galerii zdjęć

17 kwietnia 2018 roku przyszedł czas na nas, wyruszyliśmy do Liege. Pierwszego dnia uczniowie pokazali nam szkołę. Poczęstowano nas wspaniałym obiadem, mieliśmy okazję spróbować sławnych belgijskich frytek i pulpetów, na które nawet dostaliśmy tajny przepis. Uczestniczyliśmy też w lekcji języka hiszpańskiego, na której świetnie bawiliśmy się.

                W środę udaliśmy się na spacer po Liege. To piękne studenckie miasteczko położone bardzo blisko Brukseli. Okazały dworzec główny zrobił na wszystkich wrażenie, a Kościół św. Jakuba pokazała nam przemiła pani przewodnik. Wieczorem spotkaliśmy się w mniejszych grupach, by poznać i zasmakować życia Belgów w naszym wieku.

                Czwartek to wizyta w stolicy europejskiej – Brukseli. To miasto murali, street artu i nowoczesności. Oprócz najważniejszych zabytków i obowiązkowych przystanków takich jak Manneken - Pis, zwiedziliśmy również Muzeum Komiksu. Dowiedzieliśmy się, że nasi belgijscy przyjaciele od małego czytają różnego rodzaju komiksy i, że jest to dla nich bardzo ważna sprawa. Spróbowaliśmy też wyśmienitej belgijskiej czekolady. Podróż do Brukseli i z powrotem odbyliśmy pociągiem, przy okazji mieliśmy możliwość obejrzenia wspomnianego już dworca w Liege, jak i tego w Brukseli.

                20 kwietnia zwiedzaliśmy muzeum Kaserne Dossin  upamiętniające ofiary drugiej wojny światowej. Tak jak we wszystkich innych zwiedzanych przez nas miejscach mogliśmy wybrać wizytę w języku angielskim lub francuskim. Wieczorem nasi belgijscy korespondenci zorganizowali dla nas przyjęcie w okazałym ogrodzie jednej z uczestniczek wymiany. Była to szansa na zacieśnienie kontaktów oraz oczywiście ćwiczenie swoich zdolności językowych.

                W sobotę mogliśmy trochę dłużej pospać. Niektórzy udali się na łyżwy (lodowisko znajdowało się w centrum handlowym), inni grali w laserowego paintballa. Jeszcze inni udali się ze swoimi korespondentami np. na biwak harcerski. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy w szkole i mieliśmy okazję obejrzeć spektakl sztuki zarówno uczniów, jak i nauczycieli z okazji tygodnia teatralnego, który właśnie miał miejsce w Liege.

                W niedzielę rano udaliśmy się na spacer targiem La Batte.  Później to nasi korespondenci organizowali nam dzień.

                Poniedziałek to dzień wyjazdu, nad ranem zebraliśmy się na szkolnym parkingu i wyruszyliśmy na lotnisko.

 

Wymiana z Belgią - pobyt w Krakowie

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach od 21 do 27 marca 2018 roku mieliśmy przyjemność gościć grupę 15 Belgów z pod belgijskiego  Liege wraz z ich przemiłymi profesorami. Opiekunami wymiany ze strony polskiej były niezastąpione p. prof. Lichoń i p. prof. Szczepankiewicz.

                Przylecieli do nas w środę popołudniu i od razu z lotniska przybyli do szkoły. Przywitaliśmy ich przekąskami i oprowadziliśmy po naszym liceum wtrącając gdzieniegdzie historię zarówno budynku szkoły jak i Kazimierza.

                Czwartek rozpoczęliśmy poranną zbiórką pod Wawelem. Belgowie zwiedzili m.in. zamek królewski, kościół Mariacki  i Barbakan. Po wycieczce wstąpili na lekcję języka angielskiego z niezawodną p. prof. Pacyną, dzięki której Polacy i Belgowie mogli się zintegrować i dowiedzieć trochę więcej o swoich krajach.

                W piątek spotkaliśmy się pod szkołą z samego rana, bo już o godzinie 6. Belgowie odwiedzili w tym dniu Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, później udali się na zwiedzanie naszej żydowskiej dzielnicy Kazimierz wraz z muzeum Schindlera.

                Sobotę spędziliśmy wraz z Belgami w Zakopanem, gdzie oglądaliśmy m.in. pierwszy zakopiański kościół i cmentarz  na Pękowym Brzyzku.  Zjedliśmy tradycyjny polski obiad w „Żabim dworze” i wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Pogoda zdecydowanie nam dopisała, zdjęcia z tej wycieczki są wyjątkowo piękne.

                Niedzielę Belgowie spędzili w polskich rodzinach, wiele z nas wybrało się wspólnie na kręgle, inni spędzali czas w gronie rodzinnym. Pokazaliśmy gościom jak spędzamy w Polsce wolny czas i jakie mamy zwyczaje w naszych domach.

                W poniedziałek Belgowie mieli jeszcze jedną okazję by wziąć udział w zajęciach z p. prof. M. Muszką, a później pojechali do Kopalni Soli w Wieliczce. Byli pod ogromnym wrażeniem piękna sali reprezentacyjnej, tej ze wspaniałymi żyrandolami. Goście zjedli obiad pod ziemią, co było dla nich dodatkową atrakcją.

                Pożegnaliśmy się we wtorek, wcześnie rano Belgowie wylecieli do swojego kraju pozostawiając niedosyt po swej krótkiej wizycie.

                Codziennie po wycieczkach młodzież polska spędzała czas z gośćmi, płynął on na rozmowach i wymianach poglądów i wrażeń. Dzieliliśmy się zwyczajami, muzyką i uczyliśmy się wzajemnie swoich języków. Już w połowie kwietnia lecimy do naszych przyjaciół i mamy nadzieję przywieźć z Belgii równie piękne wspomnienia, jak te, z którymi pozostaliśmy po wizycie młodzieży belgijskiej w naszych domach.


 

Degustacja francuskich serów w Krakowie - 18.06.2018 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Mleko,podpuszczka, sól .. ..gotowanie czy pasteryzacja? Posypane popiołem czy przetarte wodą z solą, pleśń wstrzyknięta czy naturalnie rosnąca?
Roquefort, Bleu de Bresse, Cantal i Mimolette a także dziesiątki innych serów oraz sposoby ich produkcji - gospodarskiej i przemysłowej - były tematem prezentacji właściciela sklepu z francuskimi serami przy ul. Szlak 20. Zwieńczeniem niekończącej się opowieści o smakach, zapachach i ich niuansach była degustacja, dzięki ktorej wiemy już, dlaczego ulubionym serem Francuzów jest Comté, najlepszym kozim jest Maure, a Pont l'Eveque wytwarzany jest w Normandii od ponad 1000 lat.

Było przepysznie!


Wizyta gimnazjalistów z Le Mans we Francji

23 maja 2018 r. odwiedziła nas grupa gimnazjalistów z miasta Le Mans we Francji, ze szkoły stowarzyszonej w UNESCO. Po krótkim zapoznaniu się wyruszyliśmy na zwiedzanie Kazimierza, a potem w Auli liceum uczennice klasy pierwszej uczące się języka francuskiego przedstawiły w formie prezentacji najważniejsze atuty i atrakcje turystyczne Krakowa: zabytki, legendy, uniwersytety, muzea oraz festiwale. Spotkanie zaowocowało nie tylko mozliwością konwersowania w potocznej wersji języka francuskiego, ale także obustronna deklaracją chęci podtrzymywania kontaktów.

 

 

 

 

 


Nagroda dla Magdaleny Kudły

 Magdalena Kudła podczas XIV Krakowskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej, zajęła  III miejsce w kategorii wiekowej 15-18 lat. Wyśpiewała również Nagrodę Prezydenta Miasta, a Instytut Francuski, oczarowany jej pięknym głosem podarował laureatce  kurs języka francuskiego.

Gratulujemy w pełni zasłużonego sukcesu.


Laureatką XLI Olimpiady Języka Francuskiego został Małgorzata Lebica z klasy IIIF.

Olimpiada odbyła sie w dniach od 15-17 marca w Gdańsku.

Gratulujemy sukcesu i wspaniałego poziomu języka francuskiego. 

 

Gratulujemy Małgorzacie Lebicy z kl. 3F

GRATULUJEMY!

MAŁGORZACIE LEBICY z KL. 3F

zakwalifikowania się do finału XLI Olimpiady Języka Francuskiego

Finał odbędzie się 16 marca w Gdańsku.

Trzymamy kciuki!

 

 

Olimpiada Języka Francuskiego, etap wojewódzki - 12.11.2018

W dniu 12 stycznia 2018 odbędzie się Olimpiada Języka Francuskiego, etap wojewódzki.

Reprezentować nas będą Liliana Guzik, Małgorzata Hynek, Katarzyna Kurzydło, Oliwia Jaworska i Małgorzata Lebica.

Życzymy wielkiej formy i nerwów ze stali.


Warsztaty dla amatorów komiksu władających językiem francuskim - 11.01.2018

W dniu 11 stycznia 2018 odbędą się warsztaty Historia Komiksu,  połączone z wykładem.

Poprowadzi je belgijska lektorka filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Marie Giraud-Lafontaine.

Zapraszamy amatorów komiksu władających językiem francuskim.

 

Zapraszamy do udziału w XIV Krakowskimi Festiwalu Piosenki Francuskiej!

W tym roku prosimy o zaprezentowanie jednej piosenki francuskiej, skomponowanej w latach 2000-2017 z tekstem napisanym w języku francuskim. Uczestnicy podzieleni na cztery kategorie wiekowe - do lat 10 , od 11 do 14, od 15 do 18 oraz od 19 do 24 zaprezentują się przed Jury, które oceniać będzie występy uczestników w następujących dziedzinach :

- muzykalność

- dobór repertuaru do wieku i doświadczenia uczestnika

- poprawna wymowa francuskich zgłosek

- osobowość sceniczna i oryginalność

Piosenki nie mogą się powtarzać w obrębie jednej kategorii wiekowej. Lista zgłoszonych tytułów, wraz z nazwiskami młodych wykonawców zostanie opublikowana w wydarzeniu.

Prosimy o dokonywanie przemyślanych wyborów, gdyż nie przewidujemy możliwości zmiany zgłoszonych uprzednio tytułow.

W zgłoszeniu należy podać imię, nazwisko, wiek, nazwę szkoły, nazwisko nauczyciela przygotowującego do występu oraz adres e-mail.

Zgłoszenia do dnia 20.01.2018r. proszę kierować na mail : anetawo@gmail.com

Daty finału krakowskiego oraz euroregionalnego w Ostrawie zostaną podane w terminie późniejszym.

Do zobaczenia!

W imieniu Jury życzę Państwu wspaniałych występów!

Aneta Wojtaszek, organizator

 

Wykład mgr Barbary Kochan z Instytutu Filologii Romańskej UJ

30.11.2017 r. Francuskie warsztaty językowe zatytułowane "Newsy i sensacyjne wydarzenia prasowe" przeprowadziła dla naszych uczniów pani mgr Barbara Kochan, pracownik filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. To kolejne spotkanie młodzieży z romanistami UJ.

W październiku odwiedził nas pan mgr Marek Sosna, specjalista i pasjonat francuskiego języka potocznego.

27.11.2017r. Francuskie atelier językowe, przeprowadzone przez pana Michaela Magne, dyrektora kursów w Instytucie Francuskim dla grupy uczniów z klas pierwszych kontynuujących naukę języka francuskiego, wprowadziło nas w klimat Paris, je t'aime...

9.11.2017r. Dni otwarte Campus France w Instytucie Francuskim. Klasy pierwsze uczestniczyły w wykładach i prezentacjach na temat studiów we Francji, stypendiów i podwójnych polsko-francuskich dyplomów uniwersyteckich.