Podstrony:

 

Nauczyciele: mgr Katarzyna Borejczuk,  mgr Magdalena Osocha


Rok szkolny 2019/2020
Dzień Kultury Włoskiej - 20.01.2020 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

20 stycznia był wyjątkowym dniem dla pasjonatów języka włoskiego w naszej szkole. Tego dnia, w szkolnej auli zgromadzili się młodzi entuzjaści kultury słonecznej Italii, by jak co roku świętować „Dzień Kultury i Języka Włoskiego”, zorganizowany przez mgr Magdalenę Osochę i mgr Katarzynę Borejczuk.

Podobnie jak w ubiegłych latach swoją obecnością zaszczycił nas wspaniały gość.  W tym roku była to dr Alicja Paleta z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoim wykładzie „Teatr made in Italy, czyli spotkanie z operą” przedstawiła nam historię teatru muzycznego i jego największych twórców. Mieliśmy także okazję posłuchać najsłynniejszych utworów włoskich kompozytorów.

Po wykładzie nadszedł czas na pokaz filmów promujących naukę języka włoskiego stworzonych przez uczniów. Głosami uczestników I miejsce zajęły Maja Jurczyńska (2a1) i Julia Dudek (2g1), a II należało do Huberta Kubonia (2d) i Bartłomieja Kury (2d).

Następnie mieliśmy okazję zagrać w popularną we Włoszech, na spotkaniach rodzinnych grę – Tombolę. Rozrywka ta sprawdzała naszą znajomość liczebników włoskich, ale także koncentrację. Szczęście tym razem dopisało Aleksandrze Janik (2f).

Nie mogło także zabraknąć występu muzycznego. Swoim talentem uraczyła nas Wiktoria Ciępka (1Gp), która zagrała na wiolonczeli utwór „O sole mio”. Koncert Wiktorii umilił nam pyszny posiłek. Nie trudno się domyślić, że było to włoskie jedzenie, a konkretnie pochodząca z miasta Catania na Sycylii cartocciata catanese.

Ostatnim punktem programu był Quiz wiedzy o Włoszech. Znalazły się w nim pytania dotyczące m.in. języka, historii, geografii, kultury, tradycji kraju. W tej konkurencji II miejsce zajęły Julia Szczurek (3f), Olga Kałuzińska (3f) oraz Oliwia Sochacka (1Fp), natomiast zaszczytne I miejsce należało do Aleksandry Janik (2f), Alicji Dubiel (2a3) i Julii Kisiel (2a2).

Po wielu emocjonujących atrakcjach nadszedł czas na zakończenie spotkania. Nagrody dla zwycięzców oraz występujących wręczyła wicedyrektor liceum mgr Iwona Fedan. Po uroczystej przemowie Pani Wicedyrektor, święto niestety dobiegło końca. Niemniej jednak pozytywne i ciepłe jak słoneczna Italia wspomnienia pozostaną z nami jeszcze przez długi czas.

Julia Steczko, 3g


Rok szkolny 2018/2019


Dzień Kultury i Języka Włoskiego - 11.01.2019

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Dzień 11 stycznia był wyjątkowym dniem dla miłośników języka włoskiego w naszej szkole. Tego dnia, jak co roku, w auli szkolnej zgromadzili się młodzi entuzjaści kultury Italii, by celebrować Dzień Kultury Włoskiej.

Swoją obecnością zaszczycił nas wspaniały gość – prof. Roman Sosnowski z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swoim wykładzie „W kręgu Medyceuszy: synowie Wawrzyńca Wspaniałego” przybliżył historię słynnego rodu panującego niegdyś Florencją i Toskanią. Poza wydarzeniami z życia politycznego władców, profesor przedstawił również perypetie z życia codziennego rodziny.

Po wykładzie, swoim występem uraczyła nas Martyna Raczek z klasy 3c. Jej zjawiskowe wykonanie arii Antonia Vivaldiego „Vieni, vieni o mio diletto” wywarło na nas ogromne wrażenie.

Następnie przyszedł czas na prezentacje przygotowane przez uczniów języka włoskiego. Kaja Murzyn z klasy 2a2 zabrała nas w podróż do stolicy Włoch, do Rzymu. Przybliżyła historię głównych zabytków, jak i mniej znanych miejsc Wiecznego Miasta. Kolejną prezentację przygotowała dla nas Gabriela Kasza z klasy 1b2, która opowiedziała o włoskich świętach i tradycjach. Dowiedzieliśmy się, że dla Włochów pechową liczbą nie jest 13 (jak w Polsce), lecz… 17! Nie mogło zabraknąć też informacji o sztuce i włoskich artystach. Mowa o prezentacji autorstwa Karoliny Kruźlak i Anny Galos z klasy 2e. Pojawiła się też prezentacja o kawie, która jest wizytówką Włoch i o sposobach jej przyrządzania, które przybliżyła nam Gabriela Pietras  z 1c. Ostatnia prezentacja pokazała historię włoskiej kinematografii na przestrzeni lat: „Kino włoskie dawne i współczesne” przybliżyli nam Gabriela Wiśniewskia i Konrad Kemski  z klasy 2a1.

Po pysznym posiłku - jak można się domyślać było to włoskie jedzenie, a konkretnie pochodząca z miasta Catania na Sycylii cartocciata catanese - pełni energii przeszliśmy do kolejnego punktu programu. Był nim Konkurs  Wiedzy o Włoszech przeprowadzony przez prof. Paulinę Leśniak. Wymagał znajomości historii, geografii, i kultury Włoch, a także ciekawostek zawartych we wcześniejszych prezentacjach.

Gdy komisja udała się sprawdzać wyniki , rozpoczęto dalszy ciąg występów muzycznych. Jako pierwsza wystąpiła Gabriela Pietras, która zagrała na ukulele utwór „Ti Amo” z repertuaru Umberta Tozziego. Następnie nadszedł czas na wspólne karaoke pieśni włoskich partyzantów „Bella Ciao”, do której akompaniował nam duet gitarowy – Marcin Janis i Marceli Jędryka  z 1d.

Po wielu emocjonujących atrakcjach nadszedł czas zakończyć  spotkanie. Nagrody dla zwycięzców Konkursu oraz współtwórców spotkania wręczyła pani Dyrektor  Iwona Fedan. Po uroczystej przemowie święto niestety dobiegło końca. Niemniej jednak miłe, ciepłe jak słoneczna Italia wspomnienia pozostaną jeszcze na długo z nami.

Julia Steczko, 2g


Rok szkolny 2017/2018

Gratulujemy Kasi Czekaj wygranej w Łódzkim Konkursie Języka Włoskiego!

Katarzyna Czekaj z klasy 3f zajęła pierwsze miejsce w finale Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanym przez Uniwersytet Łódzki, pokonała tym samym kilkuset uczniów z całej Polski.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów! 

 Uczennice Vl LO w pierwszej dziesiątce Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego

Gratulujemy Kasi Czekaj, Kasi Lebicy i Kasi Kurzydło zakwalifikowania się do finałowej dziesiątki Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego!

23 marca uczennice wzięły udział w drugim etapie konkursu i pokonały rywali z całej Polski.

Trzymamy kciuki za finał!

 

Gratulujemy Kai Murzyn pierwszego miejsca w Konkursie Italianistycznym UP

Gratulujemy Kai Murzyn z klasy 1a2 zwycięstwa w Konkursie Italianistycznym organizowanym przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Kaja wykazała się szeroką wiedzą z zakresu literatury włoskiej pokonując rywali z całego województwa. Brawo!


Dzień Kultury i Języka Włoskiego - 6.02.2018

Zapraszamy do galerii zdjęć

6 lutego. Dla większości społeczności VI LO to tylko kolejna kartka wyrwana z kalendarza, ale dla miłośników języka włoskiego był to niezapomniany dzień. To właśnie wtedy uczniowie z naszej szkoły studiujący tę piękną mowę mogli uczestniczyć w niezwykle przyjemnym i rozwijającym spotkaniu, zagłębić się w fascynującej kulturze Italii. Mowa tu oczywiście o "Dniu Kultury i Języka Włoskiego", rokrocznie organizowanym w szóstym liceum dla naszych uczniów.

W tym roku udało się zapewnić ogrom atrakcji. Swoją osobistością zaszczycił nas rodowity Włoch, mgr Filippo Camagni z UJ.

W swoim wykładzie "La storia della lingua italiana" przedstawił nam genezę powstania oraz historię języka włoskiego. Opowiedział również co nieco o dialektach oraz przytoczył kilka ciekawostek, w tym warte zapamiętania przysłowia z różnych regionów Italii.

Po wykładzie nadszedł czas na prezentacje przygotowane przez uczniów. Gabriela Wiśniewska (1a1) oraz Konrad Kemski (1a1) przedstawili nam historie największych włoskich koncernów motoryzacyjnych. Następnie swoją fascynującą prezentacją uraczyła nas Aleksandra Ferek (2c), która przybliżyła nam historię pizzy - dania, które można uznać za jeden z symboli słonecznej Italii. Zaraz potem nadszedł czas na deser – prezentacja "Słodycze włoskie", którą przedstawiły: Jowanka Rzońca i Kaja Murzyń (1a2)

Jak można się domyślić, tematy wykładów znacząco zaostrzyły apetyty uczniów. Nastał czas na przerwę, podczas której mieliśmy szansę zdegustować danie "cartocciata catanese" - typowy produkt z miasta Catania na Sycylii.

Po pysznym posiłku z nową energią wróciliśmy na drugą część dnia włoskiego.

Kolejnym punktem spotkania były projekcje filmów przygotowanych przez naszych uczniów, mających na celu promowanie nauki języka włoskiego. Następnie produkcje te wzięły udział w konkursie. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie, ostatecznie jednak udało się wyłonić zwycięzców.

Pierwsze miejsce zgarnęły Jowanka Rzońca i Kaja Murzyn (1a2) za film "Come fare una brutta figura" ("Jak zrobić złe wrażenie").

Drugie miejsce (po koniecznej dogrywce) zdobyli: Katarzyna Wątor (2e), Anna Zuba (2b) oraz Łukasz Słowiński (2e) za film "Latte o caffe' latte" ("Mleko czy kawa z mlekiem").

Przyszła pora na muzyczne występy naszych uczniów. Małgorzata Biskup i Wiktoria Suder (1g) dały świetny koncert na skrzypcach, wykonując mix najpopularniejszych włoskich piosenek. Saksofonistka Julia Grela (1d) porywająco zagrała dla nas utwór "L'italiano". Na samym końcu mieliśmy szczęście usłyszeć zjawiskowy sopran Martyny Raczek, wykonującej utwór "Voi che sapete che cosa è amor" z opery Mozarta "Wesele Figara".

Ostatnim punktem programu był Quiz wiedzy o historii, geografii, kulturze i języku włoskim, którego zwycięzcami (również po burzliwej dogrywce) zostali: Aleksandra Ambrożewicz, Kacper Dziadkowiec oraz Aleksandra Ferek (2c). Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Po emocjonujących konkursach nadszedł czas na zakończenie. Nagrody dla zwycięzców oraz współtwórców spotkania wręczyła wicedyrektor szóstego liceum, mgr Iwona Fedan. Po uroczystej przemowie Pani Wicedyrektor dzień języka włoskiego niestety dobiegł końca. Niemniej jednak w naszych sercach na długo pozostaną te piękne, wręcz sielankowe chwile, podczas których na moment mogliśmy zapomnieć o świecie i zanurzyć się w fascynującym świecie słonecznej Italii...

Zrelacjonowała: Aleksandra Ferek, 2c

Uwieczniła na kliszy: Katarzyna Wątor, 2e

Zorganizowały: mgr Katarzyna Borejczuk oraz mgr Paulina Leśniak

 


VILO na podium Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Włoskim

Dnia 7 lutego uczennice naszego liceum, Roksana Rakoczy z klasy 2f i Katarzyna Kurzydło z klasy 1a1, zdobyły odpowiednio dwa pierwsze miejsca w finale Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Włoskim organizowanym przez XIII LO we współpracy z Instytutem Kultury Włoskiej. 

Gratulujemy z całego serca wspaniałych wystąpień i jesteśmy dumni, że nasza szkoła już trzeci rok z rzędu zdobyła dwa miejsca w finałowej trójce.

Życzymy kolejnych sukcesów!


Uczniowie VILO z wizytą w Instytucie Kultury Włoskiej - 30.01.2018

30 stycznia uczniowie klas drugich uczący się języka włoskiego mieli okazję zwiedzić siedzibę Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie. Na miejscu zobaczyliśmy wystawę poświęconą historii Włoch, poznaliśmy program wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Instytut na najbliższe miesiące i warunki uczestnictwa w tych wydarzeniach, a także zasady działania biblioteki i zapisów na kursy językowe.
Rok szkolny 2016/2017


Gratulujemy Kasi Czekaj z klasy 2f

 

Serdecznie gratulujemy Kasi Czekaj z klasy 2f zajęcia czwartego miejsca w ogólnopolskim finale Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Uniwersytet Łódzki.

Brawo Kasiu! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! 

 

 

Wymiana z Genuą - 9-16.05.2017 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach od 9 do 16 maja 2017 roku siedemnastu uczniów z klas pierwszych i drugich pod opieką Pani prof. Katarzyny Borejczuk i Pani prof. Pauliny Leśniak pojechało do Genui odwiedzić swoich włoskich korespondentów, których gościli w Krakowie miesiąc wcześniej.

9 maja o godzinie 20 wylądowaliśmy na lotnisku w Bergamo, skąd pojechaliśmy autokarem do Genui oddalonej o 200 kilometrów. Około godziny 23 dojechaliśmy do miasta, gdzie przywitano nas tradycyjną, genueńską  focaccią. Następnego dnia o godzinie 9 mieliśmy spotkanie z dyrektorem Liceum im. Sandra Pertiniego i koncert przygotowany przez uczniów tejże szkoły. Po południu nauczyciel historii sztuki oprowadzał nas po mieście, opowiadając nam o architekturze i ciekawostkach związanych z Genuą. Nazajutrz czekała nas moc atrakcji: pociągiem pojechaliśmy wzdłuż liguryjskiego wybrzeża do miasteczka Camogli, gdzie czekał nas rejs statkiem do opactwa San Fruttuoso, położonego malowniczo na plaży ukrytej wśród skał. Następnie popłynęliśmy do Portofino, a rejs zakończyliśmy w Santa Margherita Ligure, gdzie spacerowaliśmy po najdłuższym dywanie świata liczącym 6,5 km. Kolejnego dnia wybraliśmy się do genueńskiego oceanarium, które jest drugie co do wielkości w Europie. Tam zobaczyliśmy jak wygląda karmienie rekinów, mogliśmy dotykać płaszczki i podziwialiśmy akrobatyczne występy delfinów. W sobotę wybraliśmy się na spacer promenadą imienia Anity Garibaldi, gdzie mieściły się tablice upamiętniające pobyt Józefa Piłsudskiego i Marii Konopnickiej w Nervi, dawnym uzdrowisku, dziś dzielnicy Genui. Spacer zakończyliśmy w ogrodach Nervi podziwiając okazałe rozarium. Po weekendzie, w poniedziałek wszyscy uczniowie brali udział w lekcjach do godziny 13, a popołudnie spędziliśmy na plaży w okolicy pomnika upamiętniającego Wyprawę Tysiąca pod dowództwem Garibaldiego. Wieczorem wzięliśmy udział w  imprezie pożegnalnej, która miała miejsce w szkole. Po szkolnej dyskotece poszliśmy do Castelletto, dzielnicy  z której można podziwiać widok na port i całą Genuę.  Następnego dnia zagraliśmy rewanżowy mecz siatkówki. Po obiedzie, o godzinie 15 opuściliśmy naszych włoskich przyjaciół i bajeczne liguryjskie pejzaże, aby udać się z Genui na lotnisko w Bergamo.

Dziękujemy za wspaniały tydzień i do zobaczenia!

 


Wymiana z Genuą: witamy uczniów z Włoch!

 

We wtorek 4 kwietnia reprezentacja naszego Liceum powitała grupę uczniów z Genui.

Dzięki dbałości o detale i starannym przygotowaniom było o nas głośno nawet na stronie lotniska! https://twitter.com/KrakowAirport/status/849258676175155201

Wymianę rozpoczęliśmy od wpólnego spaceru po Krakowie. Przed nami jeszcze wiele atrakcji.

Życzymy naszym nowym włoskim przyjaciołom miłego pobytu!


Gratulujemy Kasi Czekaj z 2f

Gratulujemy Kasi Czekaj z 2f zakwalifikowania się do finałowej dziesiątki Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.

Powodzenia w ostatnim etapie!


Gratulujemy Kasi Czekaj!

Gratulujemy Kasi Czekaj zwycięstwa w Małopolskim Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

W dniu 17 lutego Katarzyna Czekaj z klasy 2f  zajęła I miejsce w Małopolskim Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

Na podium uplasowała się także Roksana Rakoczy z 1f zajmując trzecie miejsce.

Finał konkursu, do którego zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów z Małopolski,  odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie. Oprócz Kasi i Roksany  w finale zmagali się również Katarzyna Lebica z kl. 2f, Magdalena Nowak  z kl.1a2 oraz Maksymilian Condorelli z kl. 1a1.Serdecznie gratulujemy!Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 Serdecznie gratulujemy Katarzynie Czekaj kl. 2f, Katarzynie Lebicy kl. 2f, Magdalenie Nowak kl.1a2 oraz Gabrieli Wójcik kl.1a1 zakwalifikowania się do kolejnego etapu Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.
Nasze koleżanki znalazły się w gronie uczniów z całej Polski, którzy 17 marca powalczą na Uniwersytecie Łódzkim o wejście do ścisłego finału XI edycji konkursu.

In bocca al lupo!Dzień Kultury i Języka Włoskiego

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Lasciatemi cantare
con la chitarra in mano
Lasciatemi cantare -
- sono l'italiano!

Pozwólcie mi zaśpiewać
z gitarą w dłoni
Pozwólcie mi zaśpiewać -
- jestem Włochem!

    Tegoroczny Dzień Kultury i Języka Włoskiego otworzyła komedia dell'arte, czyli: szkielet scenariusza, mięso słów, jak to ujęła pani dr Monika Surma-Gawłowska w swoim wykładzie dotyczącym niebywałej historii włoskiego teatru improwizowanego. Przedstawione zostały początki ulicznej sztuki aktorskiej, sprytnie pociągniętej za nos przez szesnastowiecznych szarlatanów, rozbudzonej przez żądną sztucznej krwi publiczność, wreszcie rozlanej od Wenecji, aż po całą Europę.
    Bywa, że lepiej słuchać syku bazyliszka, niż śpiewającej kobiety, ale nasze spotkanie zostało wzniesione pod same bramy niebios przy pomocy wytwornych dam i dumnych śpiewaków. Aula rozbrzmiała muzyką, od barokowych pieśni miłosnych jak Caro mio ben w anielskim wykonaniu Martyny Raczek, przez nostalgiczny przebój E Più Ti Penso urzekająco zaśpiewany przez Kacpra Dziadkowca, aż po głośne, pełne włoskiego temperamentu Felicità, które rozbrzmiało radosnymi głosami Oli Kwiek i Kuby Blitka, a skończywszy na piosence L'essenziale w czarującej interpretacji Karoliny Krok.
    Nie obyło się oczywiście bez części edukacyjnej, czyli prezentacji uczniów. Zjednoczenie Włoch (Michał Morek i Nikodem Soroczyński), związek Mickiewicza z Italią (oraz, niewątpliwie, w Italii) (Aleksandra Ferek), włoska kinematografia (Aleksandra Kwiek i Tomasz Mayka) oraz odważna, kontrowersyjna sztuka współczesna (Weronika Bandarzewska) - wszystkie te tematy zostały pożarte przy jednym posiedzeniu, a smakowały niemal tak dobrze, jak spaghetti alla carbonara. Zostały nam przybliżone najjaśniejsze gwiazdy Półwyspu Apenińskiego, czyli wszystkie diabły mieszkające w teatrach, w tym również najznamienitsi kompozytorzy, malarze oraz fotograficy - z Olivierem Toscanim na czele.
    Ciekawostkami sypano jak z rękawa. I tak, pasjonatów polskiej literatury z pewnością zaciekawi, że Włosi jako pierwsi przenieśli na ekrany kin Quo vadis. A mężczyźni tak bardzo kochali się we włoskich średniowiecznych aktorkach, że truli je przez swoją fanatyczną miłość. A Rzym był jedynym miejscem, które mogło na zawsze zatrzymać przy sobie naszego Wieszcza. Zaś mordercy w czarnych rękawiczkach mogli wyjść wyłącznie z włoskich filmów grozy.
    Nessun dorma. Niech nikt nie śpi. Arlekin, kołysząc się, znika ze sceny, miłość triumfuje. My widzimy się za rok!

Relacja: Aleksandra Ambrożewicz kl. 1c
Zdjęcia: Karolina Chyb kl. 2c.


Wymiana z Weroną - październik 2016

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

WYMIANA Z WERONĄ

Opiekunowie: mgr Paulina Leśniak, mgr Katarzyna Borejczuk

6 października 2016 roku, my, uczniowie klas drugich i trzecich z VI LO stawiliśmy się na lotnisku w Balicach, aby udać się w niezwykłą i czarującą podróż do Werony. Po prawie dwugodzinnym locie dotarliśmy do Mediolanu, skąd odebrały nas nauczycielki z Liceo Linguistico Niccolò Copernico w Weronie. Wraz z nimi pojechaliśmy do magicznego miasta miłości najsłynniejszych kochanków - Romea i Julii. Tam, przed gmachem szkoły czekali nasi gospodarze, z którymi udaliśmy się do domów.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania jednego z największych rzymskich amfiteatrów - Areny oraz bazyliki San Zeno Maggiore uważanej za jedno z największych osiągnięć architektury romańskiej we Włoszech. Atrakcji, które zaplanowała dla nas profesor Cristina było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich opisać! Po intensywnym zwiedzaniu włoscy przyjaciele zabrali nas do domów.

W sobotę rano pojechaliśmy do liceum, aby zobaczyć jak funkcjonuje tamtejsza szkoła. Dla nas, uczniów polskich szkół, może być to troszeczkę dziwne, ale Włosi chodzą do szkoły od poniedziałku do soboty! Tuż po zakończeniu lekcji wróciliśmy do swoich rodzin, aby przygotować się do organizowanego w pobliskiej miejscowości Soave festiwalu czekolady. Kosztowanie różnorodnych wyrobów cukierniczych było doskonałym przeżyciem dla koneserów czekolady oraz jej przeciwników, ponieważ tam każdy znalazł coś dla siebie. Następnie rozjechaliśmy się do swoich domów i tam zostaliśmy aż do poniedziałku.

Sobotni wieczór jak i niedziela dla wszystkich wyglądały inaczej. Niektórzy spędzili czas ze swoimi włoskimi rodzinami zwiedzając Weronę i okolice, oglądając Piratów z Karaibów czy grając w Monopol, inni zrobili sobie karaoke, a jeszcze inni poszli na imprezę urodzinową.

W poniedziałek pojechaliśmy pociągiem do Wenecji. Najbardziej spodobały nam się kręte i wąskie uliczki, a także Canal Grande, po którym mieliśmy okazję płynąć gondolą. Po spożyciu posiłków w klimatycznych restauracjach i czasie wolnym zwiedzaliśmy Bazylikę św. Marka. Z tarasu widokowego świątyni mieliśmy nieziemski widok na położony poniżej plac oraz całe miasto. Następnie wpadliśmy w szał zakupów na jednej z najbardziej turystycznych ulic Wenecji. Po pełnym atrakcji dniu, zmęczeni wróciliśmy do Werony.

Kolejnego dnia wraz z włoskimi uczestnikami wymiany, wybraliśmy się nad piękne i malownicze jezioro Garda. Przed relaksem na piaszczystej plaży zwiedziliśmy urokliwie położoną miejscowość Sirmione, do której jedyne wejście prowadzi przez bramę robiącego ogromne wrażenie zamku należącego do rodu Scaligerich. Miasto dało się poznać jako bardzo turystyczne, dzięki czemu wzbogaciliśmy się w wiele ciekawych pamiątek. Tego samego dnia zwiedziliśmy także pozostałości jednej z największych rzymskich posiadłości określanych jako Grotte di Catullo.

W środę udaliśmy się do Mantui, aby w średniowiecznym klimacie zwiedzić między innymi Palazzo Ducale. Zauroczeni tą budowlą zwiedziliśmy również Palazzo Te pełen prześlicznych fresków. Koniec tego owocnego dnia część z nas spędziła nad jeziorem, podczas gdy reszta uczniów robiła ostatnie zakupy. Wieczorem, już w Weronie, spotkaliśmy się wszyscy na włoskiej kolacji. Taneczną integracją wprowadziliśmy się w klimat pożegnania. Po takim spotkaniu, zżyci ze sobą, mieliśmy jeszcze większy problem z opuszczeniem cudownej Italii. Nie mówimy żegnajcie, ale do widzenia! Do zobaczenia w Krakowie!

Swoje wrażenia spisały: Karolina Chyb oraz Adrianna Baran (klasa 2c )

 


Rok szkolny 2015/2016

Gratulujemy Weronice Młódzik

 

Gratulujemy Weronice Młódzik uzyskania tytułu finalisty X Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego.

Na zdjęciach Weronika Młódzik z kl. 3c na rozdaniu nagród w Łodzi.

 

 

 

 

 Gratulujemy Weronice Młódzik zakwalifikowania się do ścisłego finału Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 

Serdecznie gratulujemy Weronice Młódzik z kl. 3c, która przeszła do trzeciego - finałowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Uniwersytet w Łodzi. Weronika znalazła się w gronie 10 najlepszych uczestników konkursu z całej Polski, a 8 kwietnia powalczy o miejsce w finale.

Incrociamo le dita!
Trzymamy kciuki!


Gratulujemy drugiego i trzeciego miejsca w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim

 

W dniu 19 lutego Katarzyna Lebica z klasy 1f zajęła II miejsce w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim, a jej koleżanka z klasy Katarzyna Czekaj zdobyła kolejne - III miejsce!

Finał konkursu odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, a konkurowało ze sobą dziesięcioro uczniów krakowskich liceów w tym trzy uczennice z naszej szkoły. Każdy z finalistów przygotował prezentację w języku włoskim na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. Oceniane były merytoryka, poprawność leksykalno-gramatyczna i płynność wypowiedzi oraz staranność przygotowania.

Katarzyna Lebica i Katarzyna Czekaj opowiedziały o wybitnych postaciach Starożytnego Rzymu, a Marcelina Dziedzic z klasy 2a1 zabrała wszystkich pasjonatów architektury w podróż po mało znanych zakątkach Półwyspu Apenińskiego.

Serdecznie gratulujemy świetnego wyniku!Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 

Serdecznie gratulujemy

WERONICE MŁÓDZIK kl. 3c

MARCELINIE DZIEDZIC kl. 2a1

KATARZYNIE CZEKAJ kl. 1f

KATARZYNIE LEBICY kl. 1f 

zakwalifikowania się do II etapu Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.


Nasze koleżanki znalazły się w gronie uczniów z całej Polski, którzy 11 marca powalczą na Uniwersytecie Łódzkim o wejście do ścisłego finału X edycji konkursu.

In bocca al lupo!


GRATULUJEMY!

KATARZYNIE LEBICY - KL.1F

KATARZYNIE CZEKAJ - KL. 1F

MARCELINIE DZIEDZIC - KL. 2A1

zakwalifikowania się do finału Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim


 
 

Dzień Kultury i Języka Włoskiego - 7.01.2016 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

7 stycznia po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Kultury i Języka Włoskiego. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 1 i 2, którzy uczą się tego pięknego języka. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była historia w swoich wielorakich odsłonach. I tak, Krzysztof Iszczuk z klasy 2a1 opowiedział o, sięgających zamierzchłych czasów, dziejach polsko-włoskich i losach bojowników walczących wspólnie o wolność Polski i Włoch. Tomasz Majka z 1a2 i Aleksandra Kwiek z klasy 1 g, w barwnej prezentacji, pokazali Kraków przez pryzmat włoskich artystów, którzy tu tworzyli i pozostawili trwałe ślady: malarstwo, rzeźbę, architekturę.  Sara Pasek z klasy 1c przypomniała jak wyglądają włoskie święta i przybliżyła wszystkim postać Befany, odwiedzającej 6 stycznia włoskie dzieci.

 

            Nie obyło się bez pogawędek na temat języka. O długiej drodze jaką przebył język włoski od łaciny, poprzez lingua volgare, dialekty, wpływ Trzech Koron Florenckich, aż po włoski, którego uczymy się w szkole opowiedział  Filippo Camagni z UJ. Uff, wreszcie wiadomo dlaczego ci z południa nie mogą dogadać się z tymi z północy…

            Konkurs na najlepszy kaligram o tematyce włoskiej, gra liczbowa Tombola oraz Wielki Quiz z wiedzy o kuchni i cywilizacji włoskiej to atrakcje, których nie mogło zabraknąć. Emocji nie brakowało zwłaszcza w finale quizu kiedy to o pierwsze miejsce walczyły w dogrywce dwie drużyny. Ostateczne zwycięstwo przypadło drużynie w składzie: Magdalena Błaszczyk 2c, Wiktoria Reinfuss 2c oraz Józef Białasik 2f. Nagrody wręczała Wicedyrektor Iwona Fedan.

            Całość uświetnił występ wokalny Aleksandry Kwiek i Filipa Zięby z 1a1. Przy akompaniamencie gitary, którą wirtuozersko posługiwał się Olgierd Rusin z klasy 1a2, wykonali hit „Ci sarà” śpiewany niegdyś przez legendarny duet Al Bano i Romina Power. Oczywiście refren podchwyciła cała sala.

            Nie pozostaje powiedzieć nic innego jak alla prossima volta!


Rok szkolny 2014/2015


Gratulujemy drugiego miejsca w wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech!

 W dniu 24 marca dwie uczennice VI LO Weronika Młódzik z klasy 2c  i Natalia Wojas z klasy 2f zajęły ex aequo II miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech.

Organizatorem Konkursu była Katedra Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego, a wzięło w nim udział 52 uczniów z małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Wyrazy uznania należą się również Marcelinie Dziedzic z klasy 1a1 za wysokie - V miejsce.

Serdecznie gratulujemy!


Gratulujemy zwycięstwa w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

 W dniu 5 marca nasza koleżanka Weronika Młódzik z klasy 2c  zajęła I miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

Finał konkursu odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, a w szranki stanęło dziewięcioro uczniów krakowskich liceów. Każdy z finalistów wystąpił przed jury prezentując po włosku jeden z pięciu podanych wcześniej tematów. Wszystkie dotyczyły wiedzy na temat architektury Starożytnego Rzymu. Oceniane były merytoryka, poprawność leksykalno-gramatyczna i płynność wypowiedzi oraz staranność przygotowania.

Weronika wygrała prezentacją o Pompejach, do której wplotła wyrecytowany przez siebie wiersz włoskiego pisarza i poety Primo Levi.

Serdecznie gratulujemy!


Gratulujemy zakwalifikowania się do finału Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim

Serdecznie gratulujemy Weronice Młódzik kl. 2c oraz Magdalenie Bularz kl. 2a2 zakwalifikowania się do finału małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim.
Weronika i Magda w dwóch pierwszych etapach wykazały się wiedzą dotyczącą architektury starożytnego Rzymu oraz znajomością języka włoskiego. Wysokie wyniki z obu części zdecydowały o przejściu do finału, który odbędzie się w marcu w Instytucie Kultury Włoskiej.

Trzymamy kciuki, czy też, incrociamo le dita!

  

PRZYDATNE LINKI:

Włoski Instytut Kultury