Podstrony:

 

Nauczyciele: mgr Katarzyna Borejczuk,  mgr Paulina LeśniakRok szkolny 2016/2017


Gratulujemy Kasi Czekaj z 2f

Gratulujemy Kasi Czekaj z 2f zakwalifikowania się do finałowej dziesiątki Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.

Powodzenia w ostatnim etapie!


Gratulujemy Kasi Czekaj!

Gratulujemy Kasi Czekaj zwycięstwa w Małopolskim Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

W dniu 17 lutego Katarzyna Czekaj z klasy 2f  zajęła I miejsce w Małopolskim Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

Na podium uplasowała się także Roksana Rakoczy z 1f zajmując trzecie miejsce.

Finał konkursu, do którego zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów z Małopolski,  odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie. Oprócz Kasi i Roksany  w finale zmagali się również Katarzyna Lebica z kl. 2f, Magdalena Nowak  z kl.1a2 oraz Maksymilian Condorelli z kl. 1a1.Serdecznie gratulujemy!Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 Serdecznie gratulujemy Katarzynie Czekaj kl. 2f, Katarzynie Lebicy kl. 2f, Magdalenie Nowak kl.1a2 oraz Gabrieli Wójcik kl.1a1 zakwalifikowania się do kolejnego etapu Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.
Nasze koleżanki znalazły się w gronie uczniów z całej Polski, którzy 17 marca powalczą na Uniwersytecie Łódzkim o wejście do ścisłego finału XI edycji konkursu.

In bocca al lupo!Dzień Kultury i Języka Włoskiego

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Lasciatemi cantare
con la chitarra in mano
Lasciatemi cantare -
- sono l'italiano!

Pozwólcie mi zaśpiewać
z gitarą w dłoni
Pozwólcie mi zaśpiewać -
- jestem Włochem!

    Tegoroczny Dzień Kultury i Języka Włoskiego otworzyła komedia dell'arte, czyli: szkielet scenariusza, mięso słów, jak to ujęła pani dr Monika Surma-Gawłowska w swoim wykładzie dotyczącym niebywałej historii włoskiego teatru improwizowanego. Przedstawione zostały początki ulicznej sztuki aktorskiej, sprytnie pociągniętej za nos przez szesnastowiecznych szarlatanów, rozbudzonej przez żądną sztucznej krwi publiczność, wreszcie rozlanej od Wenecji, aż po całą Europę.
    Bywa, że lepiej słuchać syku bazyliszka, niż śpiewającej kobiety, ale nasze spotkanie zostało wzniesione pod same bramy niebios przy pomocy wytwornych dam i dumnych śpiewaków. Aula rozbrzmiała muzyką, od barokowych pieśni miłosnych jak Caro mio ben w anielskim wykonaniu Martyny Raczek, przez nostalgiczny przebój E Più Ti Penso urzekająco zaśpiewany przez Kacpra Dziadkowca, aż po głośne, pełne włoskiego temperamentu Felicità, które rozbrzmiało radosnymi głosami Oli Kwiek i Kuby Blitka, a skończywszy na piosence L'essenziale w czarującej interpretacji Karoliny Krok.
    Nie obyło się oczywiście bez części edukacyjnej, czyli prezentacji uczniów. Zjednoczenie Włoch (Michał Morek i Nikodem Soroczyński), związek Mickiewicza z Italią (oraz, niewątpliwie, w Italii) (Aleksandra Ferek), włoska kinematografia (Aleksandra Kwiek i Tomasz Mayka) oraz odważna, kontrowersyjna sztuka współczesna (Weronika Bandarzewska) - wszystkie te tematy zostały pożarte przy jednym posiedzeniu, a smakowały niemal tak dobrze, jak spaghetti alla carbonara. Zostały nam przybliżone najjaśniejsze gwiazdy Półwyspu Apenińskiego, czyli wszystkie diabły mieszkające w teatrach, w tym również najznamienitsi kompozytorzy, malarze oraz fotograficy - z Olivierem Toscanim na czele.
    Ciekawostkami sypano jak z rękawa. I tak, pasjonatów polskiej literatury z pewnością zaciekawi, że Włosi jako pierwsi przenieśli na ekrany kin Quo vadis. A mężczyźni tak bardzo kochali się we włoskich średniowiecznych aktorkach, że truli je przez swoją fanatyczną miłość. A Rzym był jedynym miejscem, które mogło na zawsze zatrzymać przy sobie naszego Wieszcza. Zaś mordercy w czarnych rękawiczkach mogli wyjść wyłącznie z włoskich filmów grozy.
    Nessun dorma. Niech nikt nie śpi. Arlekin, kołysząc się, znika ze sceny, miłość triumfuje. My widzimy się za rok!

Relacja: Aleksandra Ambrożewicz kl. 1c
Zdjęcia: Karolina Chyb kl. 2c.


Wymiana z Weroną - październik 2016

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

WYMIANA Z WERONĄ

Opiekunowie: mgr Paulina Leśniak, mgr Katarzyna Borejczuk

6 października 2016 roku, my, uczniowie klas drugich i trzecich z VI LO stawiliśmy się na lotnisku w Balicach, aby udać się w niezwykłą i czarującą podróż do Werony. Po prawie dwugodzinnym locie dotarliśmy do Mediolanu, skąd odebrały nas nauczycielki z Liceo Linguistico Niccolò Copernico w Weronie. Wraz z nimi pojechaliśmy do magicznego miasta miłości najsłynniejszych kochanków - Romea i Julii. Tam, przed gmachem szkoły czekali nasi gospodarze, z którymi udaliśmy się do domów.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania jednego z największych rzymskich amfiteatrów - Areny oraz bazyliki San Zeno Maggiore uważanej za jedno z największych osiągnięć architektury romańskiej we Włoszech. Atrakcji, które zaplanowała dla nas profesor Cristina było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich opisać! Po intensywnym zwiedzaniu włoscy przyjaciele zabrali nas do domów.

W sobotę rano pojechaliśmy do liceum, aby zobaczyć jak funkcjonuje tamtejsza szkoła. Dla nas, uczniów polskich szkół, może być to troszeczkę dziwne, ale Włosi chodzą do szkoły od poniedziałku do soboty! Tuż po zakończeniu lekcji wróciliśmy do swoich rodzin, aby przygotować się do organizowanego w pobliskiej miejscowości Soave festiwalu czekolady. Kosztowanie różnorodnych wyrobów cukierniczych było doskonałym przeżyciem dla koneserów czekolady oraz jej przeciwników, ponieważ tam każdy znalazł coś dla siebie. Następnie rozjechaliśmy się do swoich domów i tam zostaliśmy aż do poniedziałku.

Sobotni wieczór jak i niedziela dla wszystkich wyglądały inaczej. Niektórzy spędzili czas ze swoimi włoskimi rodzinami zwiedzając Weronę i okolice, oglądając Piratów z Karaibów czy grając w Monopol, inni zrobili sobie karaoke, a jeszcze inni poszli na imprezę urodzinową.

W poniedziałek pojechaliśmy pociągiem do Wenecji. Najbardziej spodobały nam się kręte i wąskie uliczki, a także Canal Grande, po którym mieliśmy okazję płynąć gondolą. Po spożyciu posiłków w klimatycznych restauracjach i czasie wolnym zwiedzaliśmy Bazylikę św. Marka. Z tarasu widokowego świątyni mieliśmy nieziemski widok na położony poniżej plac oraz całe miasto. Następnie wpadliśmy w szał zakupów na jednej z najbardziej turystycznych ulic Wenecji. Po pełnym atrakcji dniu, zmęczeni wróciliśmy do Werony.

Kolejnego dnia wraz z włoskimi uczestnikami wymiany, wybraliśmy się nad piękne i malownicze jezioro Garda. Przed relaksem na piaszczystej plaży zwiedziliśmy urokliwie położoną miejscowość Sirmione, do której jedyne wejście prowadzi przez bramę robiącego ogromne wrażenie zamku należącego do rodu Scaligerich. Miasto dało się poznać jako bardzo turystyczne, dzięki czemu wzbogaciliśmy się w wiele ciekawych pamiątek. Tego samego dnia zwiedziliśmy także pozostałości jednej z największych rzymskich posiadłości określanych jako Grotte di Catullo.

W środę udaliśmy się do Mantui, aby w średniowiecznym klimacie zwiedzić między innymi Palazzo Ducale. Zauroczeni tą budowlą zwiedziliśmy również Palazzo Te pełen prześlicznych fresków. Koniec tego owocnego dnia część z nas spędziła nad jeziorem, podczas gdy reszta uczniów robiła ostatnie zakupy. Wieczorem, już w Weronie, spotkaliśmy się wszyscy na włoskiej kolacji. Taneczną integracją wprowadziliśmy się w klimat pożegnania. Po takim spotkaniu, zżyci ze sobą, mieliśmy jeszcze większy problem z opuszczeniem cudownej Italii. Nie mówimy żegnajcie, ale do widzenia! Do zobaczenia w Krakowie!

Swoje wrażenia spisały: Karolina Chyb oraz Adrianna Baran (klasa 2c )

 


Rok szkolny 2015/2016

Gratulujemy Weronice Młódzik

 

Gratulujemy Weronice Młódzik uzyskania tytułu finalisty X Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego.

Na zdjęciach Weronika Młódzik z kl. 3c na rozdaniu nagród w Łodzi.

 

 

 

 

 Gratulujemy Weronice Młódzik zakwalifikowania się do ścisłego finału Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 

Serdecznie gratulujemy Weronice Młódzik z kl. 3c, która przeszła do trzeciego - finałowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Uniwersytet w Łodzi. Weronika znalazła się w gronie 10 najlepszych uczestników konkursu z całej Polski, a 8 kwietnia powalczy o miejsce w finale.

Incrociamo le dita!
Trzymamy kciuki!


Gratulujemy drugiego i trzeciego miejsca w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim

 

W dniu 19 lutego Katarzyna Lebica z klasy 1f zajęła II miejsce w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim, a jej koleżanka z klasy Katarzyna Czekaj zdobyła kolejne - III miejsce!

Finał konkursu odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, a konkurowało ze sobą dziesięcioro uczniów krakowskich liceów w tym trzy uczennice z naszej szkoły. Każdy z finalistów przygotował prezentację w języku włoskim na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. Oceniane były merytoryka, poprawność leksykalno-gramatyczna i płynność wypowiedzi oraz staranność przygotowania.

Katarzyna Lebica i Katarzyna Czekaj opowiedziały o wybitnych postaciach Starożytnego Rzymu, a Marcelina Dziedzic z klasy 2a1 zabrała wszystkich pasjonatów architektury w podróż po mało znanych zakątkach Półwyspu Apenińskiego.

Serdecznie gratulujemy świetnego wyniku!Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 

Serdecznie gratulujemy

WERONICE MŁÓDZIK kl. 3c

MARCELINIE DZIEDZIC kl. 2a1

KATARZYNIE CZEKAJ kl. 1f

KATARZYNIE LEBICY kl. 1f 

zakwalifikowania się do II etapu Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.


Nasze koleżanki znalazły się w gronie uczniów z całej Polski, którzy 11 marca powalczą na Uniwersytecie Łódzkim o wejście do ścisłego finału X edycji konkursu.

In bocca al lupo!


GRATULUJEMY!

KATARZYNIE LEBICY - KL.1F

KATARZYNIE CZEKAJ - KL. 1F

MARCELINIE DZIEDZIC - KL. 2A1

zakwalifikowania się do finału Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim


 
 

Dzień Kultury i Języka Włoskiego - 7.01.2016 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

7 stycznia po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Kultury i Języka Włoskiego. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 1 i 2, którzy uczą się tego pięknego języka. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była historia w swoich wielorakich odsłonach. I tak, Krzysztof Iszczuk z klasy 2a1 opowiedział o, sięgających zamierzchłych czasów, dziejach polsko-włoskich i losach bojowników walczących wspólnie o wolność Polski i Włoch. Tomasz Majka z 1a2 i Aleksandra Kwiek z klasy 1 g, w barwnej prezentacji, pokazali Kraków przez pryzmat włoskich artystów, którzy tu tworzyli i pozostawili trwałe ślady: malarstwo, rzeźbę, architekturę.  Sara Pasek z klasy 1c przypomniała jak wyglądają włoskie święta i przybliżyła wszystkim postać Befany, odwiedzającej 6 stycznia włoskie dzieci.

 

            Nie obyło się bez pogawędek na temat języka. O długiej drodze jaką przebył język włoski od łaciny, poprzez lingua volgare, dialekty, wpływ Trzech Koron Florenckich, aż po włoski, którego uczymy się w szkole opowiedział  Filippo Camagni z UJ. Uff, wreszcie wiadomo dlaczego ci z południa nie mogą dogadać się z tymi z północy…

            Konkurs na najlepszy kaligram o tematyce włoskiej, gra liczbowa Tombola oraz Wielki Quiz z wiedzy o kuchni i cywilizacji włoskiej to atrakcje, których nie mogło zabraknąć. Emocji nie brakowało zwłaszcza w finale quizu kiedy to o pierwsze miejsce walczyły w dogrywce dwie drużyny. Ostateczne zwycięstwo przypadło drużynie w składzie: Magdalena Błaszczyk 2c, Wiktoria Reinfuss 2c oraz Józef Białasik 2f. Nagrody wręczała Wicedyrektor Iwona Fedan.

            Całość uświetnił występ wokalny Aleksandry Kwiek i Filipa Zięby z 1a1. Przy akompaniamencie gitary, którą wirtuozersko posługiwał się Olgierd Rusin z klasy 1a2, wykonali hit „Ci sarà” śpiewany niegdyś przez legendarny duet Al Bano i Romina Power. Oczywiście refren podchwyciła cała sala.

            Nie pozostaje powiedzieć nic innego jak alla prossima volta!


Rok szkolny 2014/2015


Gratulujemy drugiego miejsca w wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech!

 W dniu 24 marca dwie uczennice VI LO Weronika Młódzik z klasy 2c  i Natalia Wojas z klasy 2f zajęły ex aequo II miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech.

Organizatorem Konkursu była Katedra Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego, a wzięło w nim udział 52 uczniów z małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Wyrazy uznania należą się również Marcelinie Dziedzic z klasy 1a1 za wysokie - V miejsce.

Serdecznie gratulujemy!


Gratulujemy zwycięstwa w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

 W dniu 5 marca nasza koleżanka Weronika Młódzik z klasy 2c  zajęła I miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

Finał konkursu odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, a w szranki stanęło dziewięcioro uczniów krakowskich liceów. Każdy z finalistów wystąpił przed jury prezentując po włosku jeden z pięciu podanych wcześniej tematów. Wszystkie dotyczyły wiedzy na temat architektury Starożytnego Rzymu. Oceniane były merytoryka, poprawność leksykalno-gramatyczna i płynność wypowiedzi oraz staranność przygotowania.

Weronika wygrała prezentacją o Pompejach, do której wplotła wyrecytowany przez siebie wiersz włoskiego pisarza i poety Primo Levi.

Serdecznie gratulujemy!


Gratulujemy zakwalifikowania się do finału Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim

Serdecznie gratulujemy Weronice Młódzik kl. 2c oraz Magdalenie Bularz kl. 2a2 zakwalifikowania się do finału małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim.
Weronika i Magda w dwóch pierwszych etapach wykazały się wiedzą dotyczącą architektury starożytnego Rzymu oraz znajomością języka włoskiego. Wysokie wyniki z obu części zdecydowały o przejściu do finału, który odbędzie się w marcu w Instytucie Kultury Włoskiej.

Trzymamy kciuki, czy też, incrociamo le dita!

  

PRZYDATNE LINKI:

Włoski Instytut Kultury