Rok szkolny 2011/2012 - wrzesień - grudzień


Christmas Party

 

 

 


19 grudnia 2011 - Święto Patrona SzkołyŚwięto Szkoły rozpoczęło się o godzinie 9.00 uroczystą Mszą Św. w Bazylice Mariackiej odprawioną przez księdza Roberta Piwowarczyka.


Po Mszy Św.  uczniowie VI LO złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza.


Uroczystość w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00


Dyrektor dr Czesław Wróbel przywitał wszystkich zgromadzonych, a następnie przedstawił przybyłych gości m. in. Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół. Po krótkich przemówieniach Dyrektor wręczył dyplomy laureatom  Konkursu Poezji Mickiewicza  oraz sesji naukowej Interdyscyplnarne spojrzenie na Wieszcza, a także Nagrody Dyrektora Szkoły zasłużonym nauczycielom.
Obejrzeliśmy wspaniały spektakl pt.: Mickiewicz w sidłach miłości w reżyserii Pani Marleny Maciejewskiej w wykonaniu uczniów naszego LO.
Na zakończenie wysłuchaliśmy koncertu muzycznego w wykonaniu uczniów i absolwentów VI LO oraz zaproszonych gości.


Wysłuchaliśmy:


1. „Asturias”Isaaca Albenitza w wykonaniu Ewy Góralczyk – fortepian  

2. „Romans” e-moll Frantza Keypera w wykonaniu Aleksandry Ptak – fortepian oraz Michała Byliny - kontrabas 
3. Kompozycję własną Macieja Wiejaczka w wykonaniu Aleksandry Ptak – fortepian, Michała Byliny - kontrabas oraz Macieja Wiejaczka - akordeon
4.  ”Amarilli Giulio Caccini (Dżulio Kaczinii) w wykonaniu Sary Widery - gościnie akompaniowała pani Renata Stec-Fill 
5. „Księżyc na niebie głęboki” Antonina Dworzaka w wykonaniu Katarzyny Wójcik - akompaniowała pani Renata Stec-Fill.
6. Sara Widera, Katarzyna Wójcik i Joanna Wal z zespołem wokalnym Państwowej Szkoły Muzycznej I II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie pod kierownictwem pani Joanny Stawarskiej z utworem ze Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki  „ Spod Igiełek” .
7. My Dream- kompozycję własną w wykonaniu Mateusza Hrynkiewicza - fortepian

 

 

 

 


Odczyt pt. „Rola Parlamentu Europejskiego we współczesnej UE”

20 XII 2011gościem w VI Liceum był mgr Marcin Emilewicz, pracownik Parlamentu Europejskiego, który wygłosił dla maturzystów z wos odczyt pt. „Rola Parlamentu Europejskiego we współczesnej UE”.


Dawid Błachut laureatem konkursu literackiego!

Dawid Błachut z klasy I E został laureatem konkursu literackiego Kazimierz - miejsce na ziemi, wieści z powórek, ulic i zaułków.
Konkurs  jest organizowany Przez Staromiejskie Centrum Kultury.

Opiekun: pani prof. Iwona Fedan

 


Sesja Naukowa: Interdyscyplinarne spojrzenie na Wieszcza

15 grudnia 2011 odbyła się w naszej szkole, organizowana przez Samorząd Uczniowski i Panią Marlenę  Maciejewską sesja poświęcona życiu i twórczości Patrona.

 Prelegenci przygotowali i przedstawili życie oraz twórczość Mickiewicza z różnych perspektyw: humanistycznej, matematycznej, fizycznej, biologicznej
i chemicznej oraz geograficznej. Sesję, adresowaną do uczniów klas drugich otworzył Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel.

Wysłuchaliśmy następujących referatów:

Zima w Soplicowie - Mikołaj Wilk (student polonistyki UJ, absolwent)

Tajemnicza opowieść natury - Justyna Kiełkowicz (2a)

Adam Mickiewicz. Romantyczny człowiek renesansu - Konrad Zuchniak (3f),

Pomoc: Bartek Ciotek, Hubert Sotwin (2d)

Przygotowanie: Prof. Aleksandra Włodek

Fizyczne spojrzenie na twórczość wieszcza -  Agnieszka Nowosielecka Magda Łukawska, Zuzanna Bukowska i Klaudia Czajkowska (1d)

przygotowanie: prof. Stanisława Urbanik- Dec

Mickiewicz pod biologicznym mikroskopem: Zwierzęta w „Panu Tadeuszu”- Grażyna Ziaja 2b

przygotowanie: prof. Agata Kurek

Podróże Adama Mickiewicza -  Anna Kopta, Artur Kożuch (1d),

przygotowanie: prof. Izabela Klec

Biografia Wieszcza - Elżbieta Oprych, A. Pityńska (3h)

Niestety nie udało nam się usłyszeć prezentacji Uczennic klasy 1b: na temat grzybów w „Panu Tadeuszu”…
Już wkrótce będziemy mogli zobaczyć prezentację na naszej stronie internetowej.

 

 

Odczyt pt. „Fenomen Egiptu na tle starożytnego świata”

14 XII 2011 odbył się odczyt z historii starożytnej pt. „Fenomen Egiptu na tle starożytnego świata”. Gościem VI Liceum był dr Bartłomiej Konieczny a jego prelekcji wysłuchali uczniowie klas: IA, IC, IE oraz maturzyści z historii.


Konkurs na hiszpańską tortillę

W dniu 13 grudnia 2011 roku w naszym Liceum odbył się konkurs na najlepszą hiszpańską tortillę. Dania zostały przygotowane przez uczniów sekcji hiszpańskiej z klasy OH. Pracując w dwójkach, trójkach lub czwórkach, usmażyli 14 pachnących potraw, które swym oryginalnych zapachem zwabiły do sali nr 7 licznych uczniów i nauczycieli z całej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas także Pani i Pan Dyrektor. Mimo podobnych przepisów i niemalże identycznych składników, każda z 14 tortilli miała swój oryginalny smak i wygląd. Wszyscy, zarówno przygotowujący jak i degustatorzy, byli zachwyceni przebiegiem konkursu. Pod koniec, jury złożone z Pań Iberystek ogłosiło każdą z 14 tortilli zwycięzcą w swojej własnej kategorii.

 

Bartek Janiczak 0h

 

 


Konkurs Poezji Adama Mickiewicza

13 grudnia 2011 odbył się w ramach obchodów zbliżającego się Święta Patrona Szkoły Konkurs Poezji Adama Mickiewicza organizowany  przez Samorząd Uczniowski oraz Panie Polonistki: Marlenę Maciejewską, Iwonę Fedan oraz Teresę Lityńską Konieczny. Spotkanie z poezją prowadziła Paulina Doniec (1c). Oprócz recytacji i poezji śpiewanej mogliśmy usłyszeć Inwokację w językach obcych: włoskim (Mikołaj Dziewoński 3e), hiszpańskim (Katarzyna Parvi 2h), niemieckim (Katarzyna Bogucka 3e), francuskim (Amelia Beaumont  2f). W przygotowaniu tej niespodzianki pomogły nauczycielki języków: P. Jolanta Szczudło, P. Silvia Lopez Garcia, P. Nina Diehl oraz P. Aneta Wojtaszek.

Konkurs uświetnili swym występem także uczniowie klasy 1f: Ola Miska, Iwona Szczurek, Marzena Rugieł oraz Błażej Macheta, który przedstawili fragment X księgi „Pana Tadeusza”- Pożegnanie.

Wspaniałe recytacje i śpiewy naszych uczniów nagrodzone zostały gromkimi brawami. Po burzliwych obradach jury w składzie: p. prof. Teresa Lityńska Konieczny- przewodnicząca, p. prof. Iwona Fedan, p. prof. Marlena Maciejewska, Dominika Kuzaj oraz Mateusz Hrynkiewicz ogłosiło wyniki:

* 1 miejsce w kategorii poezji śpiewanej: Gaja Raputa (1h) oraz Hubert Sotwin(2d),

     II Sonet odeski

 * 1 miejsce w kategorii recytacji: Klaudia Radwańska (2e), Reduta Ordona

 *  2 miejsce: Dominik Kominiak(3c): Koncert Wojskiego

 * 3 miejsce: Emilia Ponisz (2h): To lubię

 * wyróżnienie: Anna Antonina Kurek (2e), Alpuchara

 

 

 

SZLACHETNA PACZKA. WIELKI FINAŁ

Nasza Szkoła wzięła udział w 11 edycji ogólnopolskiego programu pomocy najuboższym „Szlachetna Paczka”, organizowanego przez Stowarzyszenie Wiosna. W inicjatywie wzięły udział wszystkie klasy. Dzięki ofiarności Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli udało się zgromadzić 89 kartonów z żywnością, środkami czystości, ubraniami, pomocami naukowymi i sprzętem AGD. Przygotowaliśmy świąteczne paczki dla 7 potrzebujących Rodzin. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

„Paczki, które Państwo przygotowali, są wyjątkowe. Są warte dużo więcej niż rzeczy, które do niej zapakowaliście. Wasze serce, zaangażowanie i wiara w ludzi, którym pomagacie, to wielki dar.”

(ks. Jacek Stryczek, Prezes Zarządu Stowarzyszenie WIOSNA)

***

19 listopada. Karolina Gniadek (2b) przynosi spis potrzebujących Rodzin. Entuzjazm! Wszyscy z zapałem chcą się włączyć w szlachetną akcję. P. Maciejewska rozdziela zadania. Startujemy. Pełni zapału. Wszystkie klasy wyraziły chęć pomocy. Przygotowujemy listy z opisem Rodzin i ich potrzeb, wręczamy rozpisane produkty poszczególnym klasom. Wychowawcy przedstawiają ideę Rodzicom na zebraniu. Odzew pojawia się już następnego dnia: napływają pierwsze artykuły. Powstają tymczasowe magazyny w różnych salach, artykułów przybywa. Klasy organizują się, robią zakupy, wielu Wychowawców bardzo aktywnie uczestniczy w przygotowaniach. Drugi tydzień (ostatni tydzień akcji)- trwa zbiórka pieniędzy. Rodzice i nauczyciele nadal przywożą rozmaite artykuły: pojawia się pralka, patelnia, garnki, talerze, zabawki, buty, odkurzacz, czajnik, łóżko, są nawet dwie choinki… Nie sposób wymienić wszystkiego! Emocje coraz większe! Wreszcie rozpoczyna się sprawdzanie zgromadzonych artykułów i pakowanie paczek. Mikołaj Dziewoński (3e) organizuje transport na piątkowy wieczór. Trzy dni przed finałem okazuje się, że jest jeszcze jedna Rodzina w potrzebie. Jeden mail z opisem Rodziny i listą jej potrzeb wysłany do trzech klas (1c, 2a, 2e) wystarczył: błyskawiczna reakcja! Następnego dnia jest już większość artykułów. Dwa dni przed finałem- wielkie pakowanie: wszędzie można spotkać przemykających uczniów  i nauczycieli z kartonami, papierami kolorowymi, taśmami, nożyczkami, itp. Zabieramy wszelkie kartony z okolicznych sklepów! Paczek przybywa. Po południu pojawiają się nerwy: rozpoczyna się poszukiwanie zaginionej kołdry, nasz Sherlock Holmes po burzliwym śledztwie odnajduje ją szczęśliwie o poranku dnia następnego. Dzień przed finałem- paczek przybywa, lokowane są wszędzie: w sali 14, 9, w pokoju nauczycielskim, gabinecie Pedagoga, nawet w bufecie. Pakowanie trwa, często odbywa się już po lekcjach, uczniowie wszystkich klas są bardzo zaangażowani. Nadal aktywnie pomagają nauczyciele. Po południu- przekazywanie paczek do szkolnego magazynu głównego zlokalizowanego na parterze. Wszystko przebiega sprawnie, klasy dostarczają paczki zgodnie z ustalonym harmonogramem. Specjalna komisja sprawdza kartony, koduje je, układa, pakuje. Kończy się papier i taśma klejąca- błyskawiczne zakupy! Trzeba jeszcze kupić kartki na życzenia! Napływają nowe prezenty: oto nadchodzi Ks. Robert nie tylko ze wsparciem duchowym, ale i z klockami LEGO. Piątek. Wielki finał! Od rana niezastąpione dziewczyny z 1d kończą pakowanie i opisywanie kartonów. Wreszcie wszystko gotowe do wieczornego transportu. O 17. 30 przyjeżdża Tata Mikołaja Dziewońskiego, pakujemy paczki i ruszamy do magazynu na ul. Zamoyskiego. Pilotem konwoju mianujemy Prof. Maciejewską; po drobnych perypetiach związanych z nawigacją, samochód pilotów dociera na miejsce, gdzie już czekał Pan Dziewoński i chłopcy z 2e. Wyładunek. Koniec. Następnie miła rozmowa przy herbacie i ciastkach z Wolontariuszami Szlachetnej Paczki. Usłyszeliśmy mnóstwo ciepłych słów. Oprócz dyplomów, otrzymaliśmy ciasto upieczone przez jedną z obdarowanych Pań. Byliśmy wzruszeni… Opuszczaliśmy magazyn w poczuciu dobrze spełnionej pracy.

Szlachetna Paczka to wspaniała akcja. Uczy pomocy potrzebującym, ale także odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Pokazuje, że pięknie jest pomagać, ale wymaga to współpracy i zaangażowania. Oprócz artykułów materialnych (tak potrzebnych Rodzinom) potrzebne jest serce i czas, który poświęcamy innym. Szlachetna Paczka to wspaniała przygoda i piękna lekcja szlachetności.

Samorząd Uczniowski.

***

Szlachetna Paczka to wspaniałe przedsięwzięcie, wzruszające, pełne pozytywnych emocji, ale i wymagające dużego poświęcenia i pracy zespołowej. Bardzo dziękuję wszystkim za przyniesione dary i za czas, który poświęciliście na przygotowanie paczek. Szczególnie dziękuję za pomoc Aleksandrze Wróblewskiej, Klaudii Radwańskiej, Małgorzacie Hyc, Dominice Mazanek, Kasi Dziewońskiej Sebastianowi Sosinowi, Konradowi Pelczykowi, Piotrkowi Kazimierczakowi, Dawidowi Kotlarczykowi  z klasy 2e, Karolinie Gniadek z kl. 2b, Marlenie z klasy 1f, Magdzie Łukawskiej, Zuzi Bukowskiej, Monice Ścibor, Beacie Jurys Tomkowi Palonkowi, Damianowi Oczkowskiemu, Piotrkowi Łakomskiemu, Arturowi Kożuchowi z 1d, Karolinie Iwaszkiewicz, Magdzie Ostrowskiej, Paulinie Doniec, Milenie Domagale z 1c, Dominice Kuzaj i Mikołajowi Dziewońskiemu z 3e, Tomaszowi Walczakowi z 2c. W akcję zaangażowani byliśmy wszyscy, ale te osoby poświeciły kilka popołudniowych godzin, czuwając nad organizacją;  to także dzięki nim paczki trafiły do magazynu głównego.

Dziękując wszystkim Rodzicom naszych Uczniów, pragnę w sposób szczególny wyrazić wdzięczność P. Wiesławowi Dziewońskiemu (tacie Mikołaja), który w piątkowy wieczór (mimo swych imienin) znalazł czas, by przewieźć paczki do magazynu.

Dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom za pomoc: Wychowawcom za czuwanie nad zbiórką artykułów, za aktywne włączenie się w akcję, wszystkim Nauczycielom za wsparcie materialne i niejednokrotnie duchowe. Największy uśmiech wdzięczności kieruję w stronę P. Stanisławy Urbanik- Dec, P. Bożeny Arendt, P. Aleksandry Mach i P. Aleksandry Włodek za ogromną pomoc organizacyjną (jak widać humanista nie poradzi sobie bez pomocy umysłów ścisłych).

dr Marlena Maciejewska - Opiekun Samorządu

 

 

Wykład dra Karola Wierzbickiego poświęcony zagadnieniom transplantologii

W dniu 9.12.2011 odbył się wykład prowadzony przez dra Karola Wierzbickiego kardiochirurga, kierownika Zespołu Transplantologii w Klinice Chirurgii Naczyń i Transplantologiiw Krakowie poświęcony proplemom przeszczepiania organów.
Wykładu wysłuchały klasy 3 B, 3 D, 3H.

Organizator: mgr Agnieszka Kudyba


Akcja charytatywna dla bezdomnych zwierząt

W grudniu Samorząd Uczniowski z inicjatywy Kasi Cudek (2a) włączył się w akcję charytatywną i zebrał dla bezdomnych zwierząt z krakowskiego schroniska karmy dla zwierząt, kojce, smycze, obroże.  Dziękujemy wszystkim za wsparcie akcji!!!!


„Upiór w operze” a „wampir w liceum” - relacja z dnia filmowego

„Upiór w operze” a „wampir w liceum”

Dzień filmowy, który odbył się 8. grudnia, zgromadził w auli szkolnej klasy „c”, oraz innych uczniów szczególnie zainteresowanych kinem. Niektórzy temat: Wampiryzm w kinie zaznaczyli „na własnej skórze”- wyglądali ciekawie i groźnie.


Rozpoczęło się poważnie, od oficjalnego otwarcia imprezy przez panią dyrektor Martę Nowak i od konkursu wiedzy o historii i teorii filmu. Uczestnicy mówili, że było trudno. Na wyniki trzeba poczekać kilka dni.


Filmoznawca pan Iwo Sulka omówił realizacje tematu przez reżyserów europejskich i amerykańskich (z parodiami włącznie), sięgnął nawet do odległej przeszłości, aż do kina niemego. Podczas projekcji Drakuli F. F. Coppoli w sali panowała dziwna cisza. Nawet nietoperze przysiadły na szybach w oknach.


Na koniec pani Teresa Lityńska przedstawiła kulturowe źródła wampiryzmu, omówiła temat: Od wampira do dhampira.


Jeszcze kilka zdjęć i po imprezie.


Dzień udany, uczestnicy zadowoleni,


organizatorki (panie Teresa Lityńska – Konieczny i Izabela Żelazna) również.


 


Odczyt prof. dra hab. Zdzisława Nogi z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego

8 XII 2011 gościł w szkole prof. dr hab. Zdzisław Noga z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego, który wygłosił wykład pt. „Samorząd miejski Krakowa w epoce przedrozbiorowej”. W spotkaniu uczestniczyła klasa IIE oraz maturzyści zdający historię.


Wieczornica Niepodległościowa

Dzień Odzyskania Niepodległości przez naród polski jest najważniejszym świeckim świętem w naszym kraju. Można obchodzić je na wszelaki sposób. Grono pedagogiczne oraz uczniowie VI LO w Krakowie postanowili uczcić tę rocznicę w dość nietypowy sposób. Profesor Marek Hańderek wyszedł z inicjatywą zorganizowania wieczornicy niepodległościowej, czyli spotkania wszystkich zainteresowanych historią odzyskania niepodległości. Do projektu zaprosił umuzykalnionych uczniów naszej szkoły. Po pierwszych przesłuchaniach wykrystalizował się ostateczny skład oraz repertuar wierszy i utworów muzycznych. Przed występem zorganizowano wiele długich i ciężkich prób, aż wszystko dopięte było na ostatni guzik.

Wieczornica odbyła się 28 listopada 2011 r. W auli szkolnej zgromadziło się ok. 100 osób - w tym kilkoro nauczycieli z Dyrektorem dr. Czesławem Wróblem na czele. O niecodzienności tego wydarzenia może świadczyć fakt, że publiczność mogła brać czynny udział w obchodach. Przy pomocy projektora wyświetlane były teksty piosenek, jak również obrazy tematycznie nawiązujące do poszczególnych utworów, a pośród nich np. dzieła Jana Matejki i Wojciecha Kossaka. Każda piosenka była poprzedzona krótkim komentarzem prowadzących, w którym informowano o jej genezie, autorze lub treści.

Koncert rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego. Śpiew prowadził profesjonalnie przygotowany chór mieszany. Łącznie zaprezentowano 15 piosenek oraz 3 wiersze. Pieśni różniły się między sobą charakterem. Część z nich była skoczna i wesoła, ale nie zabrakło również utworów smutnych, melancholijnych, nostalgicznych. Wszystko po to, aby pokazać różne oblicza wojny i nastroje żołnierzy walczących o niepodległą Polskę. Wśród utworów znalazły się takie tytuły jak: „Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „My pierwsza brygada” czy „Marsz lwowskich dzieci”. Publiczność doskonale się bawiła i było widać, że świetnie wczuła się w klimat tego wieczoru. Największe poruszenie wśród widowni wywołały „Żurawiejki na pułki kawalerii” a bezcennym widokiem był szeroki uśmiech zadowolenia jaki malował się na twarzy profesora Hańderka oraz niepohamowany atak śmiechu u Pani profesor Maciejewskiej.

 

 

Sesja naukowa na Wydziale Polonistyki UJ

5 grudnia 2011 r. uczennice klasy 3e i 1c wraz z dr Marleną Maciejewską wzięły udział w sesji naukowej  organizowanej przez Katedrę Historii Literatury Polskiej  Oświecenia i Romantyzmu oraz Oddział Krakowski Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza: "Myśląc z Vincenzem. W czterdziestą rocznicę śmierci pisarza". Referaty wygłosili prof. dr hab. Włodzimierz Próchnicki, prof. dr hab.Stanisław Stabro oraz prof. dr hab. Bogusław Dopart. Uczestnicy poznali biografię Vincenza, rolę tematyki żydowskiej w jego twórczości oraz Vincenzowską recepcję romantyzmu.


Odczyt dra Wojciecha Mruka z Instytutu Historii UJ

17 XI 2011 odbył się odczyt dra Wojciecha Mruka z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego  pt. „Początki zakonu benedyktynów w średniowieczu”. Udział wzięły klasy: IA, IC, IE i maturzyści z historii. Po odczycie odbyła się dyskusja.


Wycieczka do Lwowa

Jesień AD 2011, ul. Dajwór. Część klas IIIc i IIIe rusza wraz z prof. Markiem Hańderkiem i prof. Aleksandrą Mach na wycieczkę do Lwowa. Lekki niepokój połączony z zaciekawieniem i entuzjazmem czuje się w powietrzu. Pewnie nie tylko ja zadawałem sobie pytanie - co tam zobaczymy?
Wyruszyliśmy w czwartek 20 października o godzinie 21:30. Pierwszym poważniejszym przystankiem na naszej trasie była granica polsko-ukraińska. Dla niedoświadczonych podróżników, nigdy wcześniej nie jadących na Ukrainę, ponad 2 godziny stania na granicy wydawało się być wiecznością, jednak poczciwy Pan kierowca (jak go później ochrzciliśmy) szybko mnie uświadomił mówiąc - „nie jest tak źle”. Jak się okazało w czasie powrotu, miał zupełną rację. Wracając jednak do pierwszych godzin wyjazdu, niektóre, co bardziej sprytne osoby w czasie postoju ucięły sobie drzemkę. Jak tylko minęliśmy słupki graniczne nastąpiła przymusowa pobudka czyt. dziurawe drogi. Na szczęście kilkanaście minut później trafiliśmy na drogę w dość dobrym stanie, najprawdopodobniej budowaną na „Euro 2012”. Znów niektórzy zasnęli jak np. Pani prof. Mach, którą osobiście podziwiam za tak twardy sen. Kolejna pobudka i w końcu upragniony cel podróży, Lwów. Trochę zabujało, gdyż najpopularniejszą nawierzchnią w tym mieście jest kostka brukowa, pamiętająca zapewne czasy Franciszka Józefa I. Koniec jednak marudzenia.

Przed wyjazdem naczelny autostopowicz VILO - Marek Dudzik - uprzedził nas, że jedną z niewielu wad Lwowa - oprócz specyficznej komunikacji miejskiej w postaci marszrutek ze słusznych rozmiarów babinkami uciśniętymi do granic możliwości - jest to, iż każdy kto tam przyjedzie, będzie musiał kiedyś tam wrócić. Miał stuprocentową rację.

W związku z tym, że plan wycieczki zakładał trochę ponad 2 dni zwiedzania, od razu wyruszyliśmy w miasto. Pierwszym widocznym znakiem kultury polskiej we Lwowie był Plac Mariacki wraz z pomnikiem Adama Mickiewicza. Piękny, strzelisty monument moim zdaniem po stokroć przewyższa swój krakowski odpowiednik, czego będę bronił do upadłego. Następnie udaliśmy się w kierunku wzgórz wuleckich, a więc miejsca w którym Niemcy w lipcu 1941r. zamordowali lwowską elitę intelektualną. Ci którym przewrażliwione mamy powciskały do walizek parasole, cieszyli się w duszy z tego faktu. Inni, w tym ja, liczyli na uprzejmość współpodróżników, gdyż niestety trochę się rozpadało. Deszcz był jednak w owym momencie najmniej ważny. Nie wiem jak innych, ale mnie nieco przytłoczyła ciężka kamienna płyta z nazwiskami zamordowanych profesorów i ich rodzin.

Resztę czasu w pierwszym dniu pobytu pochłonęło nam zwiedzanie pięknych lwowskich kościołów różnych obrządków. Jak się na miejscu dowiedzieliśmy, Lwów jest jednym z niewielu miast na świecie, w którym na tak dużą skalę spotykają się katolicy, prawosławni , Ormianie i unici. Sam koniec dnia minął nam najpierw na poszukiwaniu czegoś do zjedzenia, następnie na buszowaniu po genialnym targu staroci w okolicach monumentalnej opery. Co do sprawy pierwszej, to po sporych perturbacjach, oszczędzając czytelnikowi wątków drastycznych, udało się „coś” zjeść. Wynikiem tego „coś” było dojście wielu osób do przekonania, że jednym z niewielu pewników jest miejsce, którego w Polsce raczej staram się unikać, a mianowicie McDonald. Jeśli ktoś nie wierzy w moje słowa to proszę zapytać się Pana Hańderka ile czekał na szaszłyka i co dostał na talerzu. Jeśli zaś chodzi o targ staroci, to muszę przyznać, że pochłonął on najwięcej hrywien, gdyż wbrew pozorom obok starych szyszaków z sierpem i młotem można tam było znaleźć prawdziwe białe kruki. Później nastąpił upragniony sen w hotelu, jak na swoją cenę dobrym. Z resztą niektórym, np. walecznemu Tomkowi N. , który nie spał od doby, nic nie przeszkodziłoby w upragnionej regeneracji sił. Większość osób zanim zupełnie opadła z sił, zebrała się jeszcze w jednym z pokojów i wspólnie wykonywała pieśni patriotyczne ,przy akompaniamencie grającej na gitarze Ewy Zygadło. Na pewno słuchaczom najbardziej zapadł w pamięć mój genialny wokal, lecz z wrodzonej skromności nie rozwinę tego tematu.
Drugi dzień, również napięty czasowo, upłynął w dużej mierze na zwiedzaniu kościołów i cerkwi. Szczególnie w pamięci zapadł mi archikatedralny, unicki sobór św. Jura. Tego dnia zobaczyliśmy również monumentalne Ossolineum i były Uniwersytet Jana Kazimierza (obecnie Uniwersytet Lwowski). Duże wrażenie wywarł na mnie (zdaję się, że nie tylko na mnie) Cmentarz Łyczakowski, z grobami wielu wybitnych Polaków np. Marii Konopnickiej, czy Seweryna Goszczyńskiego. Smutek wywołał tylko opłakany stan wielu polskich mogił. Piękne pomniki w większości pozarastane i poniszczone aż prosiły się o chwilę uwagi i pracy. W największy podziw wprowadza jednak Cmentarz Orląt Lwowskich, na którym co trzeci grób chowa w sobie obrońcę Lwowa poniżej 18 roku życia. Najmłodsi żołnierze mieli po 9, 13, 14 lat. Uśmiech na mojej twarzy wywołał poczciwy starszy pan - lwowianin zbierający w kaplicy datki na utrzymanie tej wyjątkowej nekropolii, która dzięki staraniom takich właśnie osób prezentuje się okazale.

W ten sam dzień weszliśmy również na Kopiec Unii Lubelskiej, usypany z inicjatywy Franciszka Smolki w 300 rocznicę zawarcia tego wiekopomnego traktatu. Niestety na tablicy pamiątkowej nikt nie wspomniał o celu usypania tego kopca, za to dowiadujemy się w wielu językach, że z tego wzniesienia generał Bohdana Chmielnickiego – Krzywonos - ostrzeliwał Lwów. Do hotelu wróciliśmy już po zmroku. Ja ze swojej strony długo nie zabawiłem, gdyż prawie od razu padłem ze zmęczenia, ale wiem, że tak jak poprzedniego dnia znów sporo osób śpiewało i grało w kalambury.
W dniu powrotu wyjazd planowaliśmy na godzinę 13.00 w związku z czym przedpołudnie spędziliśmy na ostatnich zakupach oraz tylko przelotnym obejrzeniu Katedry Łacińskiej, w której w trakcie potopu szwedzkiego król Jan Kazimierz złożył swoje słynne śluby. Ponadto część grupy wzięła udział w polskojęzycznej mszy św. w tejże Katedrze.

 

Około wspomnianej 13.00, bez większego opóźnienia, wszyscy byli w busie i ruszyliśmy. Żegnaliśmy Lwów mocno zmęczeni. Sam nie wiedziałem, że można zobaczyć tak dużo miejsc w tak niedługim czasie. W czasie podróży prof. Hańderek dopiął swego i pokazał nam film dokumentalny o totalitaryzmie hitlerowskim i sowieckim. Pomimo obaw, że może być nudny, okazał się bardzo dobry i wciągający (chociaż najbardziej zmęczeni i tak spali). Przesiedzieliśmy również swoje na granicy, zastanawiając się przy tym, jak będzie wyglądało jej przekraczanie w trakcie Euro 2012.
Na ul. Dajwór byliśmy po godzinie 21.00 - zmęczeni, ale zdaje się, że pełniejsi jako ludzie. Zobaczyliśmy coś, co po prostu trzeba zobaczyć - spory kawałek historii Polski i specyficzną odmienność tamtych terenów. Ja ze swojej strony i w imieniu klasy III E chciałbym podziękować Panu prof. Hańderkowi i Pani prof. Mach oraz klasie III C za zorganizowanie tej wycieczki – co istotne i nawet zaskakujące – niezwykle taniej. Chociaż nie obyło się bez małych zgrzytów, to wyjazd trzeba ocenić na porządne 5+. Była to na pewno jedna z najciekawszych lekcji historii na jakiej byłem. Dziś jestem pewien, że do Lwowa prędzej, czy później wrócę.

Wojciech Karp - klasa 3 E

 

 


Gimnastyka artystyczna - gratulujemy Oli Brach z kl. 1D

Gimnastyka artystyczna!

Aleksandra Brach z klasy 1D w składzie reprezentacji Krakowa, która zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Polski układów zespołowych. Mistrzostwa odbyły się w Łodzi.
Gratulujemy całemu zespołowi

 

Odczyt dr Agnieszki Hess z Uniwersytetu Jagiellońskiego

8 XI 2011 odbyło się spotkanie dr Agnieszki Hess z Uniwersytetu Jagiellońskiego z klasami: IE, IIE oraz maturzystami zdającymi historię i wos. Po odczycie pt. „Rok 1989. Mity i rzeczywistość polskiej transformacji” odbyła się dyskusja panelowa.

 

Kolejny cykl odczytów historycznych rozpoczęty!

25 X 2011 odbył się pierwszy w roku szkolnym 2011/12 odczyt historyczny z udziałem dra hab. Sławomira Sprawskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Klasy I A, IC, IE oraz maturzyści zdający historię wysłuchali wykładu pt. „Alkibiades – biała i czarna legenda”. Po odczycie odbyła się dyskusja panelowa.

Warsztaty Dziennikarskie w Radiu Pryzmat

opiekun: p. Iwona Fedan

Trwają przygotowania do nagrania cyklu pięciu audycji radiowych poswięconych naszej szkole.

Więcej informacji w serwisie polonistycznym, zapraszamy ;)

Obóz naukowy 3e

Język polski, język angielski, historia, wiedza o społeczeństwie w górach...

W październiku pojechaliśmy się na pięciodniowy obóz integracyjny do Kościeliska pod Zakopanem. Opieki nad nimi podjęli się dzielni nauczyciele, prof. Fedan, Płaza oraz wymiennie prof. Hańderek i Sokalski. Dni  upływały nam pod znakiem nauki, spacerów i zaciętych rozgrywek sportowych ;)

 

Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej

Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej
27 października 2011

Dnia 27 października 2011 roku w godzinach od 8 do 11  w auli VI Liceum Ogólnokształcącego odbył się Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej wpisujący się interkulturowe trendy nauczania języków obcych.  Młodzież ucząca się języków romańskich wzięła bardzo aktywny udział w przygotowaniu i przebiegu tej uroczystości poprzez

 

  • wykonanie plakatów anonsujących wydarzenie i przedstawiających specjały i ciekawostki obu kuchni francuskiej i włoskiej, które  umieszczono w auli liceum na czas trwania imprezy

  • udekorowanie  i przygotowanie auli , rozmieszczenie stolików

  • przygotowanie w domu najpopularniejszych regionu śródziemnomorskiego i wyeksponowanie ich w centralnym punkcie auli

  • pojawienie się w szkole w stroju uroczystym lub stroju odzwierciedlającym charakterystyczny styl ubierania się mieszkańców Francji i Włoch

  • zaprezentowanie osobiście wykonanych uprzednio potraw i przedstawienie sposobu ich wykonania: królowały tarty na słodko i słono, tiramisu, fondue, zupa cebulowa, croissanty, bruschetta, koreczki z oliwkami, ciasteczka z napisem Ciao oraz ciasto z Wieżą Eiffel’a w kolorach francuskiej flagi.

 

Zaproszeni goście: z Konsulatu Francji, wicekonsul -pan Alain Schneider, Charles Faure  reprezentujący Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej oraz pani Małgorzata Nowak z Instytutu Włoskiego wraz z  panem dyrektorem dr Czesławem Wróblem oraz panią wicedyrektor Martą Nowak  jako jury oceniali potrawy podczas degustacji.

Przyznano trzy równorzędne nagrody, albumy ufundowane przez Konsulat Francji.

Triumf święciły: zupa cebulowa Jakuba Sagana (II C) ,tarta szpinakowa Aleksandry Włodarz (II C) oraz jedno z tiramisu autorstwa  Matyldy Fanderer

Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej spełnił funkcje nie tylko edukacyjne, ale pozwolił młodzieży na odkrycie innych aspektów uczenia się języków obcych.

Zrealizowano następujące cele edukacyjne:

 

  • kulturoznawczo-językowy : zapoznanie młodzieży z najbardziej popularnymi potrawami  Francji i Włoch, poszerzenie słownictwa dotyczącego fundamentalnej dziedziny życia, jaką jest kuchnia, żywność i posiłki

  • społeczne: organizacja pracy własnej, zdobywanie umiejętności współdziałania  w  dużym zespole złożonym z osób znanych i nieznanych, budowanie postaw otwartych, kreatywnych, pełnych inicjatywy, uwrażliwienie na wysiłek i pracę innych rówieśników

  • dbałość o poszanowanie mienia szkoły, uczestniczenie w pracy nadzorowanej, pracy w grupie rówieśników, umiejętność zachowania się wobec gości; reprezentowanie szkoły poprzez strój adekwatny do okazji; przygotowanie i sprzątanie sali;

  • psychologiczno-pedagogiczne: prezentowanie efektów swojej pracy wobec dużego audytorium, panowanie nad tremą, poszanowanie dla pracy innych rówieśników.

  • Zaproszeni goście byli pod wrażeniem pomysłu i rozmachu szkolnej imprezy, zaangażowania młodzieży oraz jakości wykonanych przez młodzież potraw. Natomiast nauczycielki - organizatorki zachwycone kreatywną współpracą młodzieży. Mamy nadzieję, że od tej pory, jesień w VI Liceum Ogólnokształcącym kojarzyć się będzie z kuchnią śródziemnomorską, a tegoroczna impreza okaże się odskocznią do większych wydarzeń  związanych z kulturą krajów francusko i włoskojęzycznych  -  mgr Aneta Wojtaszek

 

 

 

Koncert z okazji Święta Edukacji Narodowej

Uczniowie naszej szkoły uświetnili uroczyste spotkanie Rady Pedagogicznej koncertem ułożonym przez Dominikę Kuzaj i Mateusza Hrynkiewicza. Usłyszeliśmy piosenki znane, klimatyczne, choć czasem w nowej aranżacji. Piosenki bliskie zaproszonym Gościom: zarówno żartobliwe, jak i refleksyjne.

W koncercie wystąpili: Dominika Mucha, Kasia Majcherczyk, Ola Pióro, Maciek Nalepa, Asia Szczukiewicz, Ola Smajdor, Magda Łatak, Kinga Świgost, Iga Kryzińska, Magda Daczyńska.

Nad całością przygotowań czuwała P. Prof. Marlena Maciejewska   

                                                                         

Ślubowanie 2011


 

 

 

Obóz naukowy na Helu październik 2011

W dniach 26.09 – 2.10.11 klasa 3b przebywała na obozie naukowym w Helu pod opieką p. Kurek, p. Włodarczyk i p. Rudnik-Tulej.

W czasie obozu uczniowie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w ramach Błękitnej Szkoły przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego. Wysłuchali kilku wykładów na temat biologii i ekologii Morza Bałtyckiego, obserwowali karmienie fok w fokarium, badali wodę morską podczas rejsu po morzu, niektórzy wyławiali sieciami materiał biologiczny z morza. Ponadto zwiedzali Akwarium w Gdyni, brali udział w teoretyczno-laboratoryjnych zajęciach nt. rafy koralowej. Popołudniami i wieczorami rozwiązywali testy maturalne z biologii i chemii oraz uczestniczyli w wieczorach: Wywiad z pierwiastkiem, Pokaz mody ekologicznej, Konkurs piosenki chemicznej i ekologicznej, rywalizowali w chemiczno-biologicznym quizie. W wolnych chwilach wszyscy relaksowali się na plaży lub podziwiali widoki z latarni morskiej.


 

 

 

Warsztaty filmowe

Klasy 1c, 2c, 3c

Prof. Teresa Lityńska – Konieczny, Prof. Marlena Maciejewska

Właśnie zaczynamy kolejny, piąty sezon z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej. Tradycyjnie klasy „c” raz w miesiącu są w Kinie Pod Baranami na warsztatach. W minionych latach braliśmy udział w zajęciach, których tematyka dotyczyła historii kina polskiego, osiągnięć kina współczesnego, zagadnień moralno-filozoficznych – w tym roku wybór padł na cykl Analiza filmu. Organizatorzy uprzedzają, że cykl ten jest najtrudniejszy, ale co to dla nas J Jeśli jeszcze nie jesteśmy wytrawnymi odbiorcami dzieł filmowych, to z pewnością chcemy się takimi stać. Pierwsze zajęcia, oparte na dziele Andrieja Zwiagincewa Powrót, poświęcone były symbolowi na ekranie. Przejmujący film! Organizatorzy proponują zupełnie inny repertuar niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Wystarczy spojrzeć na tegoroczny zestaw: filmy meksykańskie, hiszpańskie, niemieckie, francuskie, japońskie, polskie… Przed nami tytuły: Labirynt fauna, Motyl i skafander, Gran Torino, Control, Walc z Baszirem, Erratum, Poważny człowiek, Tulpan. Wszystko to nowe produkcje, zrealizowane w XXI wieku.

Chcemy mądrzej patrzeć na kulturę. Projekcje, wykłady, dyskusje mają nam to umożliwić.

 

 

Inauguracyjny odczyt z WOS już za nami!

12 X 2011 odbył się pierwszy w roku szkolnym 2011/12 odczyt z wiedzy o społeczeństwie. Gościem był dr Jacek Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Klasy z rozszerzonym programem nauczania wos: IE, IIE i maturzyści wysłuchali prelekcji pt. „Grupy i zbiorowości społeczne”. Po odczycie odbyła się dyskusja panelowa.


Klasa 3h - obóz naukowy w Piwnicznej

10-12. października 2011

Klasa 3h obóz naukowy w Piwnicznej

Prof. Teresa Lityńska – Konieczny, Prof. Agata Jaszczur

„Przed nami matura” – oto przewodnie hasło naszego wyjazdu. Przyznać trzeba, że mało zachęcające J Ale to tylko pozory. Udało się znakomicie, ku zadowoleniu wszystkich (czytaj: nauczycielek, uczniów, pracowników ośrodka wypoczynkowego). W Iskrze (taką nazwę nosi pensjonat) jest bardzo przyjemnie – choć brzmi to jak reklama, warto zaryzykować i obwieścić wszystkim, że jest takie miejsce w Kosarzyskach, gdzie dają solidnie zjeść, dobrze wypocząć i jeszcze trochę się pouczyć. No i pouczyliśmy się języka polskiego oraz matematyki. Wieczorami oglądaliśmy filmy – jeden miał być zachętą do przeczytania Ferdydurke. Czy tak się stało? Każdy musi ocenić ekranizację sam.

Nie samym chlebem żyje człowiek, chciałam powiedzieć, nie samą nauką… Wszyscy to rozumieliśmy, stąd „spacer” do centrum Piwnicznej, a więc wyprawa, po której wróciliśmy wycieńczeni. Spory kawał drogi. Pokrzepiliśmy się wodą wypitą w pijalni – piwniczanka ponoć znakomicie działa na żołądek i wszelkie inne części układu pokarmowego. Wieczorem ochoczo zasiedliśmy wokół ogniska. W drugim dniu poznaliśmy Stary Sącz – rynek miasteczka, klasztor klarysek założony przez świętą królową Kingę, ołtarz papieski, czyli ślad pielgrzymki Jana Pawła II.

Trzy bardzo udane dni!!!


Zwycięstwo naszego LO w rajdzie Złota Ojcowska Jesień

W dniu 7. października 2011 uczniowie szkół średnich brali udział w rajdzie Złota Ojcowska Jesień. Jest to rajd z konkursem, organizowanym już po raz 43. Na starcie stawiło się aż 56 drużyn!

Z naszej szkoły w rajdzie brali udział przedstawiciele z klas: Ia, Ib, IIb i IIIb.

Punkt startowy, gdzie drużyny pobierały karty startowe, znajdował się pod Jaskinią Nietoperzową (zostały rozdane mapki z trasa przejścia). Tu znajdował się pierwszy punkt kontrolny, w którym na uczestników czekało  18. pytań testowych z przyrody i historii OPN
i okolic. Uczniowie mogli też zwiedzić Jaskinię Nietoperzową. Dalej trasa rajdu prowadziła szlakiem niebieskim przez Czajowice, Wąwóz Ciasne Skałki, Bramę Krakowską do centrum Ojcowa i dalej na pole namiotowe na Złotej Górze.

Drugi punkt startowy znajdował się przy Bramie Krakowskiej. W tym punkcie uczestnicy rozpoznawali na fragmentach fotografii wybrane obiekty z terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. Trzeci punkt kontrolny umiejscowiony był w Parku Zamkowym, w pobliżu Hotelu Pod Łokietkiem. Uczniowie rozpoznawali gatunki roślin na podstawie ulistnionych pędów. W tym miejscu można sobie było pozwolić na krótka przerwę i zwiedzić  ekspozycję przyrodniczą w Centrum Edukacyjno-Muzealnym oraz rozgrzać się gorącą herbatą w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym. Ostatni punkt kontrolny znajdował się na ruinach zamku kazimierzowskiego w Ojcowie Punkty zdobywało się  za prawidłowe rozpoznanie gatunków zwierząt i roślin na zdjęciach (należało podać polską i łacińską nazwę).

Zakończenie konkursu odbyło się na polu na namiotowym na Złotej Górze, gdzie przy ognisku można było upiec kiełbasę, napić się ciepłej herbaty.

W tym roku do rozstrzygnięcia nie potrzebna była dogrywka. Zespół z naszej szkoły  „Narybek Miętusa”(kl. 2b: Gosia Tomczyk, Grażyna Ziaja, Kinga Gładysz, Magda Szydło) zdobył trzecie miejsce uzyskując 42 punkty. Tuż za podium znalazł się inny zespół z naszej szkoły „Trudus Piliaris” (kl. IIIb: Sara Mandera, Magda Luberda, Ola Kuras) – zespół ten stracił do trzeciego miejsca tylko 0,5 pkt., dlatego otrzymał nagrody pocieszenia.

 W rywalizacji szkół punktacja trzech drużyn z najlepszym wynikiem z każdej szkoły przyniosła zwycięstwo naszej szkole (122,5 pkt), drugie miejsce zajęło VIII LO w Krakowie (120,5 pkt), a trzecie II LO z Olkusza z wynikiem 115 pkt. Nagrody w postaci dyplomów i pluszowych maskotek, w rywalizacji drużyn, wręczył dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego, Pan mgr inż. Rudolf Suchanek. Zwycięskie szkoły otrzymały puchary, dyplomy i maskotki.

 

 

 

Chemia a współczesne społeczeństwo - międzynarodowy konkurs EC2E2N

             

 

Rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Chemii (IYC 2011)

oraz Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie (MCS-100)

i stąd nasi uczniowie (obecna klasa IIB) brali czynny udział

w Międzynarodowym Konkursie: Chemia a współczesne społeczeństwo.

Z trzech przesłanych prac, dwie przeszły pozytywną selekcję i znalazły się wśród prac

poddanych głosowaniu on line na zakończenie etapu krajowego:  

Aktualnie czekamy na wyniki!


Wykład pt: Kultura i przyroda Indii

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języków w naszej szkole odbył się wykład pt."Kultura i przyroda Indii" w języku angielskim , który wygłosił gość z Indii Pan Uttoran Maiti.
Pan Uttoran Maiti jest absolwentem szkół dwujęzycznych (z językiem angielskim) w Indiach.Obecnie swoją karierę naukową kontynuuje i rozwija w Europie między innymi w Wielkiej Brytanii i Polsce na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Na zdjęciu uczniowie klasy IIIA z panem Uttoranem Maiti.


5 października (środa) odbył się konkurs dla klas pierwszych

W konkursie uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas pierwszych.
Zwyciężyli przedstawiciele klasy IF, którzy zaprezentowali scenę z Pana Tadeusza pt: Pożegnanie.
Wyróżniono klasę IC za film przedstawiający inscenizację ballady Świtezianka, w którym udział wzięli uczniowie klasy I C razem z wychowawcą Panią Prof. Anną Tobołą i nauczycielem języka polskiego Panią Prof. Marleną Maciejewską. Reżyserowała Kla