Zwiedzanie Cmentarza Rakowickiego - 4.11.2013 r.


Dnia 4.11.2013r. wraz z panią prof. Justyną Wieczorek wybraliśmy się na zwiedzanie Cmentarza Rakowickiego. Były to patriotyczne Zaduszki, których celem były odwiedziny na grobach zasłużonych Polaków, miejscach pamięci. Rozpoczęliśmy je od przypomnienia krótkiej historii cmentarza, następnie przeszliśmy w stronę kwater uczestników powstania styczniowego i listopadowego. Podczas spaceru przystawaliśmy przy kolejnych grobowcach, żeby przypomnieć historię poszczególnych bohaterów oraz oddać im hołd poprzez zapalenie znicza. Juliusz Leo, Józef Dietl, Erazm Jerzmanowski, Jan Matejko, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Ignacy Daszyński, Eugeniusz Kwiatkowski, Tadeusz Kantor, Helena Modrzejewska, Jerzy Nowosielski, Piotr Skrzynecki, Marek Grechuta i Jarosław Śmietana to osoby zasłużone, których groby odwiedziliśmy. Nasze znicze zapłonęły również przy kwaterze żołnierzy radzieckich, niemieckich, kwaterze Legionów Polskich, Krzyżu Katyńskim, grobach żołnierzy z 1919 – 1920, a przy Pomniku Armii „Kraków” oprócz zniczy położyliśmy wiązankę biało – czerwonych róż. Podczas spaceru towarzyszyła nam wiewiórka, która co jakiś czas wychylała głowę zza nagrobków.

 

 


Odczyt dra hab. Wojciecha Mruka - 6 XI 2013

6 XI 2013 klasy z rozszerzonym programem nauczania historii (IIA/I, IIC, IIE/I, IIE/II, IIF) oraz maturzyści zdający historię wysłuchali odczytu dra hab. Wojciecha Mruka z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie było poświęcone dziejom wypraw krzyżowych. 

Udział klas 1D i 1C w Dniu Otwartym w PAN - 7.11.2013 r.

Dnia 7.11.2013 r. uczniowie klas 1d i1c brali udział w Dniu Otwartym Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni w PAN. Uczniowie uczestniczyli w wykładach oraz pokazach doświadczeń z zakresu fizyki i chemii.

Opiekunowie: mgr Aleksandra Mach, mgr Agnieszka Kudyba, mgr Agnieszka Pisarczyk-Ślepuchow oraz ks. mgr David Kover.

 

 

Warsztaty językoznawcze - 7.11. 2013 r.


W dniu 7.11. 2013 r. odbyły się pierwsze warsztaty w ramach współpracy naukowej nawiązanej z romanistyką UJ prowadzone przez mgr Marka Sosnę z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tematem zajęć był „Francuski język potoczny  w mowie i piśmie oraz jego warianty środowiskowe”.

Pan Marek Sosna przeprowadził dwie czterdziestopięciominutowe lekcje z grupami klas drugich i grupą klas trzecich. Miały one formę krótkiego wykładu i ćwiczeń.

 

Dzień Filmowy - 12.11.2013 r.


12 listopada w VI LO odbyła sie kolejna edycja Dnia Filmowego. W tym roku tematem przewodnim było: ZOMBIE.
Uczestnicy najpierw brali udział w konkursie filmowym i konkursie na przebranie, później wysłuchali wykładu eksperckiego Jacka Dziduszko pt."Martwi, lecz nie pogrzebani - motywie żywej śmierci w kinie", którego zwieńczeniem byl pokaz filmu "28 dni później" Danny'ego Boyla z 2002 r. Na zakończenie Dnia Filmowego wręczono dyplomy i nagrody filmowe zwycięzcom:
I miejsce w konkursie filmowym - Maciej Reguła, 1c
II miejsce w konkursie filmowym - Ewa Raszpunda, 2c
I miejsce w kategorii najlepsze przebranie - Aleksandra Bieniek, 2c
wyróżnienie w kategorii najlepsze przebranie - Aneta Dubiel, 2c

Organizatorzy: mgr Izabela Żelazna i  mgr Teresa Lityńska-Konieczny

 

 

2e1 na spotkaniu z dr hab. Jarosławem Fazanem – 12.11.2013 r.


12 listopada uczestniczyliśmy w  dyskusji literackiej poświęconej powieści  "Małe lisy" autorstwa współczesnej pisarki, poetki - Justyny Bargielskiej. Powieść recenzował dr hab. Jarosław Fazan krytyk i historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "RECenzuje".

 Organizator spotkania: mgr Iwona Fedan


Dzień Kuchni Francuskiej - 13.11.2013 r.

Dnia 13 listopada 2013 roku w godzinach od 11 do 14.30 odbył się Dzień Kuchni Francuskiej pod hasłem „ Francja od Kuchni”.

Różnił się on od imprez tego typu organizowanych przez nas przez ostatnie dwa lata ze względu na swój teoretyczny charakter.

Mimo iż mówienie o kuchni francuskiej bez zaprezentowania  potraw i produktów potrzebnych do ich produkcji nie jest łatwe, to jednak dzień ów należy zaliczyć do udanych.

Wzięli w nim udział uczniowie klas pierwszych i drugich, uczących się języka francuskiego oraz dwie uczennice klasy trzeciej przygotowujące prezentacje.

Uroczystość rozpoczęła się rozdaniem nagród w konkursie fotograficznym rozpisanym podczas wymiany polsko-francuskiej Kraków- Fontainebleau, „Francja pod innym kątem”. Zwyciężyły Karolina Schab (Paryż w ujęciu symbolicznym) oraz Anna Kozuba (Paryż w ujęciu technicznym).Następnie rozstrzygnięto konkurs na przebranie o charakterze kulinarnym.

Prezentacje o ciastach i deserach, chlebie oraz etapach produkcji wina, etykietkach, prelekcja o zasadach dobrego wychowania i savoir vivre  rządzącym francuskimi posiłkami były źródłem wiedzy dla uczestników konkursu kulinarnego zorganizowanego na zakończenie imprezy.

Wygrał zespół, w skład którego weszli Jan Malinowski, Michał Macioszek, Katarzyna Strzebińska i Katarzyna Kaczmarczyk.  Dwie piosenki w wersji karaoke „La ballade des gens heureux” i „Aux Chaps- Elysées” wpowadziły element ludyczny. Ponadto, uczniowie klas pierwszych  zaprezentowali na scenie mini-dialogi kulinarne : na zakupach i w restauracji.

Organizator: mgr  Aneta Wojtaszek

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w VI LO - 18-24.11.2013 r.

 

To ogólnoświatowa inicjatywa promująca przedsiębiorczość wśród młodzieży, organizowana od 2008 roku. Pomysłodawcami idei jest były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana – Carl Schramm.

Polska bierze udział od początku a kolejna edycja kampanii odbyła się w dniach 18-24 listopada 2013 r. Każdego roku przez tydzień jest okazja by spotykać się z przedsiębiorcami, ludźmi biznesu, którzy odnieśli zawodowy sukces.

18.11. klasa 1G wzięła udział w spotkaniu: „Lekcja przedsiębiorczości w pigułce” przygotowanym przez Wyższą Szkołę Europejską im. J. Tischnera. Uczniowie mogli się dowiedzieć, co to znaczy być przedsiębiorczym, dlaczego warto pracować nad tą postawą i jaką rolę pełnią w gospodarce konsumenci.

Z kolei klasa 1C miała możliwość spotkania z przedsiębiorcami, którzy odnieśli sukces. Obaj panowie rozpoczęli realizować swoje cele jako studenci i podczas wykładu opowiedzieli o swoich początkach w biznesie, (które wcale nie były takie łatwe), o ryzyku, a także o tym, dlaczego warto założyć swój własny biznes. Spotkanie pt. „Własny biznes, dlaczego innym się udaje” odbyło się 20.11 i zostało zorganizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny.

Opiekunowie: prof. A. Bielaszka, prof. M. Nowicka, prof. B. Rudnik-Tulej

 

Wykład dr Edyty Gawron z Instytutu Judaistyki UJ - 25.11.2013 r.

W ostatni poniedziałek listopada klasy pierwsze dwujęzyczne angielskie oraz uczniowie klas pierwszych najbardziej zaawansowani językowo uczestniczyli w wykładzie w jęz. angielskim na temat historii społeczności żydowskiej w Krakowie na przestrzeni wieków. Wykład prowadziła pani dr Edyta Gawron z Instytutu Judaistyki UJ. Przypomnijmy, iż nasze liceum znajduje sie na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej w Krakowie oraz  współpracuje ze szkołą w Beniaminie w Izraelu.

 

Juvenes Translatores - 28.11.2013

W ostatni czwartek listopada pięcioosobowa drużyna reprezentująca naszą szkołę brała udział w międzynarodowym konkursie translatorskim Juvenes Translatores 2013. Konkurs organizowany jest każdego roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej dla uczniów szkół średnich. W Polsce uczestniczyło 60 wylosowanych szkoł, w tym nasze liceum. Z naszej szkoły brało udział 5 uczennic, które tłumaczyły tekst o europejskich miastach partnerskich z języka angielskiego lub hiszpańskiego na język polski. Katarzyna Kaczmarczyk z kl. 2a1 oraz Justyna Jędrzejczyk z kl. 2a2 dumnie reprezentowały sekcję języka angielskiego.


Szlachetna Paczka 2013

W piątek 6 grudnia zakończyliśmy trzecią edycję Szlachetnej Paczki w naszej szkole. Dzięki Waszej ofiarności przygotowaliśmy 25 kartonów podarunków dla potrzebującej Rodziny. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym Klasom, ich Wychowawcom, Rodzicom i Nauczycielom.

Wolontariuszka Szlachetnej Paczki, opiekująca się naszą Rodziną napisała: Współpraca z Wami była dla mnie czystą przyjemnością. Bardzo dziękuję za przemiłe rozmowy telefoniczne, za tak duże zaangażowanie i tak staranne przygotowanie paczki. 25 kartonów można uznać za rekord naszego magazynu! Osobiście, nie spodziewałam się aż tak wielkiej paczki i aż tylu cudownych prezentów. To był mój pierwszy rok ze Szlachetną Paczką - i w dużej mierze dzięki Wam - trafia na listę najlepszych doświadczeń w życiu!! Dziękuję!

Szczególne podziękowania należą się Monice Ścibor, Beacie Jurys, Magdzie Łukawskiej, Tomaszowi Palonkowi i Damianowi Oczkowskiemu z klasy 3d, którzy koordynowali całą akcję, pakowali kartony przez kilka dni, robili zakupy i przewieźli (a najpierw przenieśli do samochodu J ) zebrane artykuły do magazynu.

Poniżej zamieszczamy relację z dostarczenia i rozpakowywania paczki przez Rodzinę (relacja Wolontariuszki):Paczkę dostarczyliśmy na 2 tury (wszystkie pudła nie zmieściły się w samochodzie); po zobaczeniu pierwszej tury, pan Andrzej spytał nieśmiało "To wszystko dla nas?", a kiedy powiedziałam, że to dopiero pierwsza część, zaniemówił. Pani Katarzyna nie mogła uwierzyć - kartony zajęły połowę ich mieszkania. Młodsze dziewczynki od razu zaczęły rozpakowywać. Antosia szybko przerwała otwieranie pudeł, gdy tylko znalazła lalkę - przez moment zapomniała o wszystkim innym, a po chwili usiadła na podłodze i na dobre zajęła się lalką (pani Katarzyna opowiadała, że jeszcze tego ranka Antosia podczas modlitwy powiedziała tylko "Boziu, proszę, zrób tak, żeby w tej paczce była moja lalka"). Julka zajęła się pudłem pełnym przyborów szkolnych - przejrzała z zachwytem wszystkie zeszyty, a ten z pluszowym Furby na okładce, od razu schowała do swojej nowej torebki, jako pamiętnik. Jessica początkowo spokojnie patrzyła na otwieranie paczek, ale kiedy zobaczyła swoje kozaki, od razu zajęła się mierzeniem. Oboje rodzice byli zachwyceni ilością ciepłych ubranek dla dzieci - pan Andrzej stwierdził, że chyba będą musieli dobudować szafę. Bardzo ucieszył ich też piekarnik- jak mówią - nie spodziewali się, że go dostaną. Dziewczynki chcą przygotować kartkę z podziękowaniami.

Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina: : „Tak bardzo dziękujemy" - powiedzieli tylko tyle, ale widziałam, jak długo starali się ułożyć podziękowania. W końcu jednak pani Katarzyna stwierdziła, że może najlepiej będzie, jak podziękują dopiero na kartce, którą dziewczynki robią i po weekendzie przekażą.

 

 


Warsztaty Języka Francuskiego - 11.12.2013 r.

W dniu 11 grudnia 2013 r. odbyły się warsztaty językowe przeprowadzone przez lektora filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i tłumacza Jean-Pierre Darcel. Oprócz konwersacji w języku francuskim  i prezentacji o Normandii, Jean-Pierre Darcel zagrał na....lirze korbowej, starym instrumencie, zwanym inaczej la vielle, ulubiony utwór Marii Leszczyńskiej. Słuchaliśmy go z wypiekami na twarzach!

 

Warsztaty z Języka Niemieckiego -11.12.2013 r.

W dniach 27.11.2013 r. oraz 11.12.2013 r. uczniowie klas pierwszych i drugich uczących się języka niemieckiego mieli możliwość uczestniczenia w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach językowych pt. Środy u Austriaków organizowanych przez Instytut Austriacki w Krakowie. Podczas spotkania z native speakerem uczniowie mogli poznać informacje na temat Austrii, jej mieszkańców oraz zwyczajów. Dzięki zajęciom każdy mógł w praktyce wykorzystać znajomość języka niemieckiego.


 


 Wieczorek w Paryskiej Kawiarence - 12.12.2013 r.


 

W Paryskiej Kawiarence.... To właśnie tam spotkali się  pewnego grudniowego popołudnia....Mickiewicz ze Słowackim, Napoleon z Marią Walewską, Chopin z Georges Sand, Balzac z panią Hańską. Kawalerowie i damy, artyści i ich muzy, emigranci płaczący za utraconą Ojczyzną, z żalu rzucający się w wir życia towarzyskiego pojawili się na scenie 12 grudnia 2013 w Auli naszego liceum. Wraz z zaproszonymi gośćmi z Gimnazjów nr 1 i 32 podziwialiśmy występy młodych artystów Teatru Proscenium, a także  uczniów klas pierwszych i drugich uczących się języka francuskiego w mini-scenkach polsko-francuskich. Wśród widzów dostrzegliśmy też panią dr Barbarę Marczuk z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Włóczyliśmy się po Paryżu trasą kawiarnianą, bo jak mawiają Francuzi "Spacer, to wegetacja, włóczęga to życie". A przecież każdy turysta marzy, aby choć raz móc bez pośpiechu powłóczyć się po Paryżu.

Poznaliśmy Aux Deux Magots, Cafe de Flore, Cafe Procope, Cafe de la Regence, najbardziej charakterystyczne, o bogatej historii kawiarnie  zostały nam przedstawione w  prezentacji multimedialnej. Wszystkim artystom bardzo dziękujemy za udział i występy w języku francuskim, a widzom za ciepłe przyjęcie.

 

Organizatorki:

Wicedyrektor: Dorota Ochwat

dr Marlena Maciejewska


   

 

 

Nagrodzeni w konkursie Kazimierz miejsce na ziemi, … - 13.12.2013 r.


W piątek 13-go grudnia w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży odbyło się spotkanie laureatów konkursu „Kazimierz miejsce na ziemi, wieści z podwórek, ulic i zaułków”. Wręczenie nagród i dyplomów poprzedzone było prezentacją artystyczną. Po uhonorowaniu najlepszych wyświetlono film dokumentalny. Czar starego Kazimierza zadziałał, jego trudna historia przypomniała o sobie.

Antoni Gaweł z 1c zdobył II miejsce – jego praca była odczytana podczas uroczystości. Renia Opałka została wyróżniona.

Dyplom również odebrała prof. Teresa Lityńska-Konieczny.Święto Szkoły - 18.12.2013 r.

18 grudnia 2013 o godz. 11.00 w Kijów Centrum obchodziliśmy kolejne Święto Szkoły. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i  odśpiewaniu hymnu szkoły prowadzący Barbara Tomków i Piotr Regdos  powitali wszystkich zgromadzonych Gości, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, Rodziców i Uczniów naszego liceum.

 Następnie głos zabrał pełniący honory gospodarza uroczystości Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel, który powitał przybyłych i podkreślił znaczenie grudniowego święta w życiu społeczności VI LO.

Krótkie przemówienie połączone z życzeniami świątecznymi i noworocznymi wygłosiła również przewodnicząca Rady Rodziców Pani Maria Kieruzal oraz przewodniczący  Samorządu Uczniowskiego Bartłomiej Janiczak.

Prowadzący wygłosili krótkie wprowadzenie do spektaklu pt. Nie chcemy uciekać stąd w wykonaniu szkolnego teatru Proscenium. Scenariusz i reżyseria Pani dr Marlena Maciejewska.

Szanowni Państwo, Drodzy Koleżanki i Koledzy!

Szkoła jest miejscem wyjątkowym, uświadamiającym upływ czasu. Każdego roku rozpoczynają
w niej naukę nowi uczniowie, a w dorosłe życie odchodzą maturzyści. I tak mijają kolejne roczniki a nawet całe pokolenia.
VI Liceum Ogólnokształcące jest szkołą z bardzo długą i bogatą tradycją, w którą corocznie wpisuje się nasze grudniowe święto upamiętniające narodziny wieszcza i patrona naszego liceum Adama Mickiewicza.
Poezja, mimo, że zdawałoby się , jest najbardziej bezpośrednią mową z mów tego świata, nie wybucha bynajmniej jak ogień wulkanów ani jak woda źródeł, żywi się doświadczeniami długimi, wiedzą, która jest w życiu i jest w książkach napisanych w ciągu wieków jest zatem uczuciem,
o którym poeta mówi w balladzie Romantyczność CZUCIE I WIARA SILNIEJ MÓWI DO MNIE NIŻ MĘDRCA SZKIEŁKO I OKO.  Ta sentencja jest mottem dzisiejszej uroczystości.  

Konrad, Gustaw, Karusia, zjawa Zosi, Pani co zabiła Pana, Konrad Wallenrod to wielkie postacie Panteonu romantycznego. Jak dziś patrzymy na znane nam z ksiąg wieszcza postacie? Czy to tylko nudni bohaterowie lektur? Wariaci? Szaleńcy?  Czy romantyzm jest aktualny we współczesnym świecie? Czy wielcy bohaterowie Mickiewicza mogą być nam bliscy, czy są tylko (jak chcieli futuryści) nieświeżymi mumiami i rupieciami? Czy dziś należy już zrzucić z ramion płaszcz Konrada? A może to właśnie oni mają rację? Może nadal tak samo poznaje się świat,  tak samo kocha, walczy i umiera?  Może w każdym z nas drzemie odrobina romantycznego szaleńca? Czy oby na pewno żadnych nie ma duchów, świat ten jest bez duszy?
Odpowiedź na te pytania jest łatwa, ale tylko wtedy gdy choć na chwilę odrzucimy rozumowe dociekania i jeszcze raz powtórzymy za wieszczem: Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko!

Wspaniały spektakl dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń. Po spektaklu odbył się Koncert Talentów, w którym wystąpili:

1) Adam Delimat i Marceli Luśnia uczniowie kl. 2E2, którzy przenieśli  nas  w świat muzyki najsłynniejszych standardów jazzowych .
W ich  wykonaniu usłyszeliśmy Take Five kompozycję Paula Desmonda, grupy jazowej The Dave Bruck Quartet.

2) Dominika Mucha ucz. kl. 3C zaśpiewała nam jak zestrzelić miłość przy akompaniamencie
Marcelego Luśni
ucz. 2E2 w utworze  z repertuaru Nancy Sinatry Bang Bang.

3). Aleksandra Brach ucz. kl. 3D wykonała układ taneczno-gimnastyczny ze wstążką. Ola to 3-krotna Mistrzyni Krakowa i wicemistrzyni Polski. Ola poszczycić się też może  brązowym medalem w Pucharze Polski za rok 2012 oraz  trzema złotymi  medalami zdobytymi w Międzynarodowych zawodach w gimnastyce artystycznej, rozgrywanymi  w Bośni i trzema złotymi  medalami zdobytymi w Międzynarodowych zawodach w gimnastyce artystycznej, rozgrywanymi  na Węgrzech .           
4). Milena Domagała ucz. kl. 3C zaśpiewała  utwór  Hold your Hand  grupy The Beatles.

5) Maja Stefańska ucz. kl. 1A1 wystąpiła w układzie baletowym do muzyki Clouda Debussego.  

6) Marceli Luśnia ucz. kl. 2E2 wykonał utwór My friend Jimiego Hendrixa

7) Utwór Pyro grupy Kings of Leon w wykonaniu  Katarzyny Lipiańskiej ucz.1A2

Obejrzeliśmy również film wykonany w ramach zajęć filmowych pt. "Embryonic waves" - rytmiczny kolaż obrazu i dźwięku, gdzie odrealniona forma podporządkowana jest treści.

8) Na zakończenie  koncertu wysłuchaliśmy Dezyderatę  Maksa Ehrmanna w wykonaniu  Zespołu wokalnego VI LO.

Po Koncercie Talentów dyrektor wręczył dyplomy laureatom konkursów mickiewiczowskich.

- Laureatką Konkursu Recytatorskiego została Karolina Biedroń ucz. kl. 0H1
- Laureatką Konkursu na prezentację multimedialną została Joanna Plis ucz. kl. 1B1
- Laureatką Konkursu plastycznego została Karolina Biedroń ucz. kl. 0H1
- Wyróżnienie w konkursie krasomówczym otrzymał Tomasz Klich ucz. kl. 1E

- Za zaangażowanie i czynny udział w wszystkich konkursach została wyróżniana klasa 1E

A na zakończenie Karolina Biedroń  laureatka konkursu recytatorskiego zaprezentowała nagodzony utwór Burza.

Organizatorzy:

wicedyrektor mgr Dorota Ochwat

mgr Stanisława Dec-Urbanik

dr Marlena Maciejewska

mgr Katarzyna Płaza

mgr Elżbieta Smak

mgr Izabela Żelazna


Klasa 0H1 na pokazie filmu Arrugas w Instytucie Cervantesa - 20.12.2013 r.

20.XII. 2013 klasa 0h1 wybrała się do Instytutu Cervantesa na pokaz filmu "Arrugas". Polski tytuł to "Dyskretny urok starości". Film otrzymał kilka znaczących nagród, między innymi najbardziej znaczącą nagrodę filmową w Hiszpanii Goya, w kategorii najlepszy film animowany roku 2011. Film i nam się podobał. Z pewnością sięgniemy po komiksy Paco Roca, na podstawie, którego nakręcono ten film. 

Obejrzeliśmy też wystawę malarską pt. "Luciernagos en la pared-entre Espana y Polonia". Była to druga wizyta w Instytucie Cervantesa klasy 0h1