Kronika szkoły - 2013/2014 - maj i czerwiec


Lekcje prowadzone przez francuską praktykantkę Chrystelle Capdecomme - 13 i 22.05.2014 r.

 

W dniach od 13 do 22 maja 2014 w ramach współpracy z Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Francuskiej lekcje w grupach o programie rozszerzonym prowadziła francuska praktykantka Chrystelle Capdecomme. Lekcje przebiegały pod hasłem "Gry i zabawy językowe ". Dotyczyły one tematów przewidzianych w programie nauczania. Lekcje przebiegały w obecności pani wicedyrektor Doroty Ochwat i mgr Anety Wojtaszek romanistek VI LO.

 

Wykład prof. profesor Anny Bochnak z Instytutu Romanistyki UJ - 21.05.2014 r.

21 maja 2014 r. pani profesor Anna Bochnak językoznawca Instytutu Romanistyki UJ wygłosiła wykład zatytułowany "Pochodzenie języka francuskiego". Wykładu wysłuchało 65 uczniów z grup francuskojęzycznych. Mieli okazje dowiedzieć się, dlaczego w języku francuskim pojawiły się  akcenty i rodzaje, poznać etymologie wielu słów, a także poznać historie pierwszych zabytków piśmienniczych w języku ancien francais.

 

Klasa 2F na wycieczce w Zakopanem - 22.05.2014 r.

 

W dniu 22 maja 2014 roku uczniowie klasy 2F brali udział w ciekawych zajęciach terenowych do Zakopanego. Całodniowa wycieczka była wypełniona atrakcjami. Spacer na Kalatówki i interpretacja sonetów Jana Kasprowicza u podnóża Kasprowego Wierchu wymykała się zwykłym ramom lekcji języka polskiego. Ćwiczenia z czytania mapy i znajomości gór nabrały zupełnie innego, praktycznego charakteru. Przez godzinę zmagaliśmy się z kartą pracy i mapą Tatr, każda z 6 grup wykonywała ćwiczenia sprawdzające naszą wiedzę z zakresu między innymi: orientacji mapy w terenie, przeliczania odległości i skali, obliczania średniego spadku stoku, obliczania wysokości górowania Słońca ... praca kończyła się oceną każdej z grup :)

Potem udaliśmy się do dzielnicy „Jaszczurówka”, której nazwa pochodzi od salamandry plamistej występującej na tym terenie.

Znajduje się tam kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa, jest to klasyczne dzieło wzniesione w stylu zakopiańskim. Kapliczka została zbudowana w latach 1905 – 07, według projektu Stanisław Witkiewicza

Następnie trasa wiodła do Galerii Władysława Hasiora, gdzie obejrzeliśmy około 150 prac artysty z całego okresu jego twórczości. Wystawa wywołała ożywione dyskusje wśród uczestników.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najstarszego kościoła i cmentarza w Zakopanym na Pęksowym Brzysku, gdzie znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki wykonanymi w drewnie,metalu lub kamieniu, często zdobionymi rzeźbionymi motywami podhalańskimi. Znajdują się tu nagrobki między innymi: Władysława Hasiora, Antoniego Kenara, Władysława Orkana, Kornela Makuszyńskiego, Heleny Marusarzówny, Jana Długosza, ks. Józefa Stolarczyka, Tytusa Chałubińskiego i wielu innych znanych i zasłużonych dla miasta i Tatr osób.

Zaraz przy wejściu, z prawej strony, znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki.

Cała wycieczka, której pomysłodawczynią była Pani Profesor Izabela Klec rozbudziła nasze apetyty na poznawanie świata.

 

Weronika Frączak z 2F

 

     

 

Mistrzostwo Polski dla Filipa

 

Z wielką dumą i radością informujemy, że  uczeń klasy 1d - Filip Sosnowski, 

zdobył złoty medal w konkurencji układów formalnych – a zatem zdobył najwyższy z możliwych tytułów w Polsce -

jest Mistrzem Polski Taekwon-do!!

GRATULUEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

Wykłady w Instytucie Cervantesa 26.05.2014 r.

 

W dniu 26 maja dwie klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim: 0h1 i 1h1 wzięły udział w seminarium naukowym zorganizowanym przez Instytut Cervantesa i Uniwersytet Papieski w Krakowie.

Seminarium naukowe dotyczyło sztuki wybitnego hiszpańskiego artysty El Greco.

W 2014 roku przypada 400-setna rocznica śmierci Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco, malarza, hiszpańskiego rzeźbiarza i architekta pochodzenia greckiego, uważanego za jednego z najbardziej znamienitych przedstawicieli malarstwa manierystycznego w Hiszpanii.

My mieliśmy okazję wysłuchać dwóch wykładów w języku hiszpańskim:

"Architektura hiszpańska w latach 1541-1614" Wykład prof. dr Rosario Camacho Martínez z Uniwersytetu w Maladze.
 

"Rzeźbiarstwo hiszpańskie w czasach El Greco" Wykład prof. dr José Roda Peña z Uniwersytetu w Sewilli.

Mieliśmy szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i poczuć się jak prawdziwi studenci. Do Instytutu wrócimy z pewnością nie raz.

 

Ścieżkami ludności żydowskiej po przedwojennym Krakowie.

Już po raz czwarty uczniowie małopolskich szkół gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach historycznych wspólnie z młodzieżą licealną. Kuratorium Oświaty w Krakowie, VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta w Krakowie oddział Fabryka Schindlera oraz Polskie Towarzystwo Historyczna oddział w Krakowie byli organizatorami warsztatów edukacyjnych i gry miejskiej pt. Ścieżkami ludności żydowskiej po przedwojennym Krakowie. W zajęciach uczestniczyło 72 uczniów z krakowskich gimnazjów, a nagrody zostały ufundowane przez Księgarnię Czytanie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystości rozpoczęły się w budynku VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie przy ul. Wąskiej 7 wystąpieniem dra Czesława Wróbla dyrektora VI LO oraz prof. dr hab. Krzysztofa Zamorskiego prezesa krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wystąpienia gości prof. dr hab. Michała Galasa i dr Edyty Gawron z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowały uczniów do warsztatów. Młodzież z ogromnym zaciekawieniem poznawała historię krakowskiego Kazimierza, wydawać by się mogło tak dobrze znaną dotychczas. Po solidnej dawce informacji, uczniowie zostali podzieleni na grupy. Trzy grupy uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Fabryka Schindlera.  Tam, mieli za zadanie odtworzyć codzienność krakowskiej społeczności żydowskiej. Na podstawie materiałów filmowych, fotografii i tekstów źródłowych poznawali obyczajowość i mentalność ludności żydowskiej. Mieli także okazję pracy na ekspozycjach muzealnych. Pozostali, udali się na grę miejską po Kazimierzu. Uczniowie mieli możliwość wejść do Synagogi Tempel i Remuh, a także na cmentarze żydowskie. Spacer uliczkami Kazimierza był niezwykle przyjemny ze względu na pogodę, a do tego emocji dostarczała rywalizacja. Po ciężkiej pracy wszystkie grupy spotkały się w sali kinowej Fabryki Schindlera. Nagrody wyłonionym zwycięzcom wręczali współorganizatorzy uroczystości: Pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty, Pani Monika Bednarek kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oddział Fabryka Schindlera oraz Pan dr Czesław Wróbel dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie.  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za bardzo dobrą współpracę.

   

 

 

Klasa 2E1 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach - 3.06.2014


3 czerwca klasa 2e1 wyruszyła na podbój Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej poświęconej roli artysty w malarstwie Jana Matejki, Jacka Malczewskiego oraz innych malarzy XIX wieku. Analizowaliśmy "Hołd pruski" "Kościuszkę pod Racławicami" "Wernyhorę".  Tworzyliśmy szkice własnych obrazów, może kiedyś zawisną w Sukiennicach.

 

Przekazanie wystawy Ireny i Jana Jasickich - 6.06.2014 r.

W dniu 6.06.2014 r. o godz. 11.00 odbyło się uroczyste przekazanie wystawy autorstwa Ireny i Jana Jasickich - reportaż fotograficzny - Śladami Adama Mickiewicza po Białorusi i Litwie "Kraj lat dziecinnych".

Jan Jasicki przekazał wystawę autorstwa swojej żony Ireny Jasickiej. Naszym gościem była Magdalena Bassara radna VI kadencji Rady Miasta Krakowa. Podczas uroczystości uczniowie klasy IIC recytowali fragmenty utworów Adama Mickiewicza oraz Bronisława Maja.

Dominik Setlak - fragment Pana Tadeusza i wiersze Bronisława Maja

Bartek Wygladała - Fragment Pana Tadeusza i fragment Reduty Ordona

Michał Ciaranek fragmenty II i IV części Dziadów

Uroczystość poprowadził Dominik Setlak

Tytuł wystawy to nie tylko cytat z Epilogu Pana Tadeusza, to także cel podróży  Ireny Jasickiej do krainy lat dziecinnych, gdzie spędziła swoje dzieciństwo i młodość. Wszystko to co przeżyła i widziała znalazło odbicie w fotografiach wykonanych w czasie licznych podróży na Białoruś i Litwę, zarówno prywatnych do rodziny jak i służbowych.

Celem wystawy jest pokazanie młodemu pokoleniu Polaków, co zostało z tamtych lat, jak wyglądają dzisiaj Zaosie, Nowogródek, Tuhanowicze, Wilno, Czombrów i jezioro Świteź.

Reportaż fotograficzny powstał z okazji 200 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza i był prezentowany w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie, w gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego, na Zamku w Niepołomicach, w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana na ul. Krowoderskiej, na II Zjeździe Rodu Rodziewiczów w Międzywodziu, w Gim. im. Adama Mickiewicza w Krakowie oraz w czasie trwania Salonu Literacko-Muzycznego „U PANA MICKIEWICZA”.

Zdjęcia pochodzą z następujących miejscowości:
Zaosie, Nowogródek, Tuchanowicze, Worończa, Szczorse, Czombrów, Korczowa, Lida i Wilno oraz znad jeziora Świteź.

Wystawa znajduje się na trzecim piętrze naszego liceum - zapraszamy do zwiedzania!

 

 

Wycieczka do Budapesztu – 29.06.2014 r.

W dniu 29 maja 2014 r. (czwartek) uczniowie naszej szkoły wyruszyli na wycieczkę do Budapesztu, który jest stolicą i największym miastem Węgier. Budapeszt to jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej a także 8. najludniejsze miasto Europy. Stanowi wielki ośrodek kulturalny (biblioteka narodowa, liczne muzea, galerie, teatry, opera) i naukowy (Akademia Nauk, uniwersytet (od 1635), politechnika (od 1782), Akademia Sztuk Pięknych, wiele innych uczelni i instytutów badawczych). Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym (kompleksy balneologiczne).

Już pierwszego dnia atrakcje nas zaskoczyły. Zwiedzaliśmy oceanarium, przebywając wśród rekinów, piranii oraz aligatorów. Potem spacerowaliśmy po Wyspie Małgorzaty. W drugim dniu odwiedziliśmy muzeum Terroru, płynęliśmy statkiem po Dunaju, zwiedzaliśmy górę zamkową. Niezapomnianym przeżyciem była gra miejska z uczniami katolickiej szkoły w Budapeszcie. Był to nie lada wyczyn, ponieważ nasi rówieśnicy słabo mówili po angielsku, jednak mimo to czas ten był bardzo udany. Pod koniec dnia byliśmy bardzo zmęczeni, ale wciąż spragnieni wrażeń. Dlatego też wyszliśmy na Górę Gellerta, by tam o zmroku obejrzeć panoramę zasypiającego Budapesztu. Trzeci dzień był zdecydowanie spokojniejszy. Zwiedzaliśmy fabrykę diamentów i spacerowaliśmy po urokliwym miasteczku Szentendre. To były niezwykłe 3 dni,  wycieczka była zdecydowanie za krótka. Pomimo kapryśnej pogody, wycieczka do Budapesztu z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

 

Pani Aneta Wojtaszek w jury finału Eurofestivalu Piosenki Francuskiej w Ostravie - 13.06.2014

Pani Aneta Wojtaszek, organizator Krakowskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej, którego jubileuszowa, X edycja odbyła się 30 maja 2014 roku, została zaproszona do Jury finału Eurofestivalu Piosenki Francuskiej w Ostravie 13 czerwca 2014 roku.

Krakowski festiwal uświetniły występy 29 finalistów, którzy ubiegali się o Prix Special, tygodniowy pobyt we Francji połączony z nauką śpiewu w Ecole de Musique w Fonatainebleau, nagrodę ufundowaną przez prezesa stowarzyszenia l'ARCIF, panią Evelyne Wenzel oraz o Grand Prix, którego fundatorem był profesor Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa.

Nagrodę książkową dla laureata Grand Prix ofiarowała Rada Rodziców VI Liceum Ogólnokształcącego.

Zwycięzcą X Krakowskiego  Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej został Rafał Gałka, uczeń II LO w Olkuszu. Nagrodę zapewniło mu wspaniałe wykonanie piosenki " Je t'aime".

CREATING THE AWARENESS OF YOUR CITY - Projekt - maj-czerwiec 2014

Od maja 2014 do czerwca 2014 uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego realizują projekt zatytułowany Creating the Awareness of Your City. Projekt łączy w sobie elementy edukacji obywatelskiej, dziennikarskiej oraz językowej. Całość projektu realizowana jest w języku angielskim.

W projekcie biorą udział uczniowie z klas: 1a1, 2a1, 2a2 oraz 2e1. Ich zadaniem jest zbadanie wybranych sfer życia Krakowa takich jak: przestrzeń publiczna, szeroko pojęte życie kulturalne miasta oraz problemy poruszone w niedawnym referendum  -  czyli ścieżki rowerowe, monitoring miejski oraz propozycja budowy metra. Na zakończenie  projektu młodzież napisze raporty w języku angielskim zawierające podsumowanie poczynionych przez uczniów obserwacji oraz artykuł prasowy również w języku angielskim. Dodatkowo uczniowie stworzą dokumentację fotograficzną swoich działań.

Projekt jest realizowany we współpracy z dziennikarzami anglojęzycznego magazynu Krakow Post. Opiekunami projektu są Panie prof.: Iwona Fedain, Izabela Żelazna oraz Katarzyna Płaza.

 

GRATULUJEMY Joannie Plis z klasy 1B1 zwycięstwa

 Joanna Plis z klasy 1B1 zdobyła I miejsce w VII WARSZAWSKIM KONKURSIE PRZYRODNICZYM TYGRZYK

          

Losy Polaków na Syberii - podziękowanie

Dobiegł końca konkurs, upamiętniający Polaków, których trudny los zaprowadził na „nieludzką ziemię”. Wykorzystując materiały źródłowe, bezcenne wspomnienia żyjących uczestników wydarzeń, angażując własną inwencję, uczestnicy konkursu – uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski – przygotowali prace w czterech różnych kategoriach. Z tego powodu w ostatnim czasie szerokim strumieniem napływały do naszej szkoły prace pisemne, plakaty, utwory poetyckie, opracowania multimedialne. Mieliśmy więc co czytać, co oglądać, co oceniać. Za trud włożony w sprawiedliwe sędziowanie, za ogromny wysiłek pragnę szczerze podziękować swym znakomitym Koleżankom i równie znakomitym Kolegom. Za kompetencję p. Wandzie Sułkowskiej, za pracowitość p. Wojciechowi Rakowi, za oddanie p. Grzegorzowi Harabaszowi, za zaangażowanie p. Iwonie Fedan, za wytrwałość p. Justynie Wieczorek, za niezawodność p. Jakubowi Pstrągowi, za klasę p. Izabeli Żelaznej. Mówiąc krótko, dziękuję Wszystkim za kompetencje, pracowitość, oddanie, zaangażowanie, wytrwałość, niezawodność i klasę. Nasze starania wspierało grono niezwykle zacne. Dr Beata Drabik-Frączek, dr Daniel Skwirut, prof. Stanisław Rodziński, mgr Michał Baca służyli swą wiedzą i wrażliwością. Mam nadzieję, że podziękowania przyjmie również p. Ewelina Przykota, która z niezwykłą skrupulatnością przyjmowała i rejestrowała wszelkie konkursowe przesyłki. O skali naszej pracy, którą wykonaliśmy w ostatnich tygodniach,  świadczyć może jedna liczba: 291. Tyle opracowań otrzymaliśmy podczas tegorocznej edycji konkursu.

                                                           Wszystkich szczerze pozdrawiam

                                                                 Teresa Lityńska-Konieczny

                                               Przewodnicząca Ogólnopolskiej Komisji Konkursowej

Stypendium Edukacyjne Miasta Krakowa - GRATULACJE!

 

MAŁGORZATA DŁUGOSZ

ALEKSANDRA BRACH

ANGELIKA ZAWADA

uzyskały Stypendium Edukacyjne Miasta Krakowa

GRATULUJEMY!

Analiza genomu owcy - zajęcia w UR - 11 i 18.06.2014 r.

11 i 18 czerwca klasy 1b1 i 1b2 brały udział w zajęciach na Uniwersytecie Rolniczym. Tematem zajęć była analiza genomu owcy. Uczniowi izolowali DNA z leukocytów owcy, rozdzielali go za pomocą elektroforezy oraz przypomnieli sobie technikę klonowania DNA – metodę PCR.

Opiekun: dr Agata Kurek

 

 

Spotkanie z ciekawą chemią - 12.06.2014 r.

12 czerwca uczniowie klasy 2b uczestniczyli na Wydziale Chemii UJ w pokazach ciekawych doświadczeń chemicznych. Brali też udział w wykładzie i pokazach na temat kriogeniki.

 

 

Pamięć czy historia 25 – lecie wyborów 1989 roku w Muzeum PRL

W rocznicę wyborów 1989 roku uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w debacie „Czy możemy już mówić o historii PRL-u, czy tylko o jego pamięci”. Debata została zorganizowana przez Muzeum PRL, a wzięli w niej udział prof. Janusz Majcherek, prof. Jacek Chrobaczyński i dr Barbara Klich- Kluczewska. Dyskurs przybrał niezwykle barwny kierunek, zwłaszcza, że włączyli się świadkowie historii PRL, co w szczególności zainteresowało uczniów. Różne perspektywy i spojrzenie kilku pokoleń sprawiły, że temat wyborów 1989 roku towarzyszył uczniom jeszcze długo po zakończeniu debaty.

 

Warsztaty decoupage'u w jezyku francuskim - 25 czerwca 2014 r.

 

Zakończenie roku szkolnego - 27.06.2014 r.

Zakończenie roku szkolnego odbyło się w dniu 27.06.2014 r. (piątek) o godz. 10.00 w wyznaczonych salach.