Spotkanie z młodzieżą izraelską ze szkoły w Benjaminie - 30 sierpnia 2013 o godz. 10.00.

30 sierpnia 2013. W ostatni piątek wakacji gościliśmy w naszym liceum ponad stu uczniów ze szkoły w Benjaminie w Izraelu. Uczniowie mieli możliwość spotkać się w mniejszych grupach, poznać się i porozmawiać w luźnej atmosferze o szkole i życiu codziennym, a także o stereotypach dotyczących naszych obu krajów. W spotkaniach uczestniczyli nauczyciele izraelscy oraz nauczyciele angielskiego z naszej szkoły, którzy moderowali dyskusje. W drugiej części wizyty dzięki nieocenionej pomocy nauczycieli wychowania fizycznego wszyscy uczniowie brali udział w warsztatach tanecznych, podczas których uczyli się poloneza.

 

Sierpniowe spotkanie odbyło się w ramach naszej międzynarodowej współpracy ze szkołą średnią w Benjaminie w Izraelu i zostało przygotowane przez prof. Artura Kowalskiego. W tym roku szkolnym, tak jak w ubiegłym planowana jest rewizyta uczniów naszego liceum w Izraelu.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego - 2.09.2013 r.


Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014 odbyła się w sali gimnastycznej o godz. 10.00. Następnie młodzież uczestniczyła w spotkaniach  z wychowawcami w salach lekcyjnych.

 

Wymiana z Jülich - 18.09 - 27.09.2013 r.

Po ponad półrocznym okresie rozłąki z naszymi niemieckimi przyjaciółmi, którzy gościli w polskich domach w marcu bieżącego roku  w dniach 18.09 - 27.09.2013 r. odbyła się druga część wymiany uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego z Gymnasium Zitadele w Julich. Niemcy powitali nas bardzo ciepło i przyjaźnie. Podczas pobytu mieliśmy okazję zwiedzić Achen, Kolonię oraz stolicę Holandii - Amsterdam. Nie lada atrakcją była również zabytkowa szkoła w samym Julich, do której uczęszczają nasi zachodni sąsiedzi, wybudowana na bazie kilkusetletniego zamku. Byliśmy pod wrażeniem podziemnego muzeum oraz murów otaczających budynek, dodatkowo "zabezpieczonych" przez fosę. Całość tworzyła bardzo ciekawy i niespotykany charakter.
Niemcy z ekscytacją organizowali wspólne spędzanie czasu, czego efektem była dłuższa wycieczka rowerowa, w której uczestniczyli prawie wszyscy członkowie wymiany, grillowanie oraz ognisko i nocowanie pod namiotami.
Dzięki przyjaznej atmosferze i bezkonfliktowym nastawieniu wszystkich członków wymiany, do Polski wróciliśmy wypoczęci i pełni wspomnień. Niewątpliwie było to dla nas ciekawe i bardzo pozytywne doświadczenie.

  

 

Sprzątanie Świata - 20.09.2013 r.


W dniu 20.09.2013 r. młodzież kilku klas pierwszych wzięła udział w 20. akcji Sprzątanie Świata organizowanej i koordynowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Koordynatorem akcji w naszym LO była Pani mgr Barbara Korona.

 

 

 

 Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika AK - 27.09.2013 r.

Poczet Sztandarowy naszej szkoły pod opieką pana Marcina Rozmarynowskiego uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu. Uroczystość odbyła się w rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Kamień poświęcił ks. kard. Stanisław Dziwisz. Umieszczono pod nim urny z ziemią z pól bitewnych Armii Krajowej.

 

 


Obóz naukowy 2E1 w pięknych okolicznościach górskiego pejzażu - 30.09.-3.10.2013 r.

Obóz naukowy klasy dziennikarskiej 2e1 w Bukowinie Tatrzańskiej pod opieką p. prof. Iwony Fedan, p. prof. Katarzyny Płazy i p. prof. Izabeli Żelaznej

W pięknych okolicznościach natury uczyliśmy się języka polskiego i języka angielskiego, spacerowaliśmy przez okoliczne dukty i przesieki, integrowaliśmy się w czasie wieczorów gier planszowych i warsztatów origami.
2 października dzięki uprzejmości p. Rafała Gratkowskiego odwiedziliśmy redakcję"Tygodnika Podhalańskiego" w Zakopanem. Mieliśmy okazję spotkać się z niezwykle charyzmatycznym p. Jerzym Jureckim założycielem i wydawcą "Tygodnika Podhalańskiego", Dziennikarzem Roku 2012.

 

 

Klasa 3D na obozie naukowym w Kosarzyskach - 1-4.10.2013 r.

W dniach od 1 października do 4 października klasa 3D przebywała na obozie naukowym w Kosarzyskach. Zwiedzaliśmy pijalnie wód mineralnych w Piwnicznej oraz wiele szlaków turystycznym, podziwiając przepiękne krajobrazy pagórków i lasów. Każdego dnia również zgłębialiśmy wiedzę z dziedziny matematyki i fizyki. Wieczorami przychodził czas na odpoczynek i zabawy integrujące.

 

 

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii"

4 października 2013 punktualnie o godzinie 13.00 – zgodnie z regulaminem konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty i Fundację Panteon Narodowy – 34 uczniów przystąpiło do pisania dyktanda. Dotyczyło ono historii Krakowa i przenosiło wszystkich w czasie do 1914 roku. Najlepiej spisała się Joasia Krygier z 1c – przyznać jednak trzeba, że różnice między najlepszymi były minimalne.

 

Wymiana z Danią 2013

W dniach  29.09-06.10.2013 r. klasa 2D uczestniczyła w wymianie z Danią. Razem z nauczycielami: p. Bożeną Arendt, p. Grzegorzem Harabaszem i p. Kamilem Kwolkiem młodzież spędziła magiczne chwile w ojczyźnie bajkopisarza Andersena. Podczas pobytu zwiedzano Kopenhagę, Roskilde, zamek Kronborg, szwedzkie miasteczko – Helsingborg, letnią rezydencję królewską Fredensborg oraz Zamek Frederiksborg w Hillero. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach w Akademii Sorø w której, na co dzień uczy się duńska młodzież biorąca udział w wymianie.
Ale wymiana z Danią to nie tylko zwiedzanie. To także wspaniale spędzony czas z Duńczykami; wspólne tańce Les Lanciers, przechadzki po centrum Sorø, spotkanie na ciastku w Akademii oraz wiele niezapomnianych chwil.


Klasa 2B na obozie naukowym – 30.09-2.10.2013 r.

W dniach 30.09-2.10.13 klasa 2B brała udział w obozie naukowym w Załęczu Wielkim w Rezerwacie Łuk Warty. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z biologii i chemii wody, spacerowali ścieżką przyrodniczo-historyczną „Źródełko”, brali udział w biegu na orientację. Ponadto uczyli się biologii, chemii, w wolne chwili spędzali na uprawianiu sportu, spacerach po lesie. Wieczorami odbywały się: ognisko i wieczór biologiczny z konkursami.

 

 

 

 

Odczyt dra hab. Jacka Nowaka - 8.10.2013 r.


8 X 2013 r. VI Liceum zainaugurowało kolejny rok odczytów akademickich. Gościem klas z rozszerzonym programem nauczania wos był dr hab. Jacek Nowak z Instytucji Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił odczyt pt. „Grupy i wspólnoty”.

 

 

 45. Ojcowska Złota Jesień - 11.10.2013 r.


Dzień zapowiadał się pięknie, przez delikatne chmury przebijało słońce, które potem rozgrzało uczestników ciepłem ojcowskiej złotej jesieni. Już na punkcie startowym uczestnicy  zmagali się z pierwszymi zadaniami konkursowymi – testem z przyrody i historii. Pytania dotyczyły obszaru, na którym położony jest Park oraz najbliższej okolicy.  Po uzyskaniu pierwszych punktów drużyny wyruszyły na trasę prowadzącą żółtym szlakiem przez przysiółek Iwiny na dno doliny Prądnika. Kolejny, drugi punkt znajdował się przy strażnicówce SOP, gdzie nad przebiegiem konkursu czuwała Straż Parku.Tu uczniowie mogli wykazać się znajomością gatunków roślin i zwierząt, które można spotkać na terenie OPN. Trasa prowadziła dalej szlakiem zielonym i ścieżką edukacyjną Jaskinia Ciemna-Góra Okopy. Kolejne zadania konkursowe polegały na rozpoznawaniu trzech wybranych obiektów z terenu Parku na podstawie fragmentów fotografii, zaczynając oczywiście od najtrudniejszych części. Do czwartego punktu kontrolnego trasa prowadziła dnem Doliny Prądnika, przez centrum Ojcowa. Znajdował się on przy grupie kasztanowców w pobliżu Centrum Edukacyjno-Muzealnego OPN. Ostatnią szansą na zdobycie cennych punktów, było prawidłowe rozpoznanie wybranych gatunków drzew i krzewów na podstawie ulistnionych pędów. Uroczyste zakończenie odbyło się przy ognisku na polu namiotowym na Złotej Górze.

VI LO reprezentowane było przez 6 drużyn, które zdobyły III miejsce w klasyfikacji szkół.

 

 

Klasa 3B na obozie naukowym w Helu - 6-13.10.2013 r.

W dniach 6-13 października uczniowie klasy 3b przebywali na obozie naukowym w Helu.

W pierwszych dniach obozu uczniowie brali udział w zajęciach z biologii, chemii i języka polskiego. Wolne chwile spędzali na plaży. Wieczorami uczestniczyli w  wieczorach biologicznych rywalizowali w konkursach lub wykonywali doświadczenia.

W kolejnych dniach uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Akwarium Gdyńskim (anatomia ryby, chemia wody), w zajęciach prowadzonych przez stacje badawczą Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, zapoznawali się biologią fok i morświnów, z florą i fauną oraz problemami ekologicznymi Morza Bałtyckiego. Obserwowali karmienie fok w fokarium, obserwowali ptaki w terenie.

 

 

Ślubowanie klas pierwszych - 14.10.2013 r.

W dniu 14.10.2013 r. odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych. W roli konferansjerów wystąpili Ania Urych i Piotr Regdos. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel. Następnie życzenia pierwszoklasistom złożył przewodniczący Rady Rodziców Pan Wiktor Kubiński oraz przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Julia Bochenek.

Rotę ślubowania czytali: Karolina Biedroń (0h1), Bartosz Leszczyc- Zielonacki (1d).

O tradycjach i historii VI LO opowiedział Pan dr Marcin Sokalski.

Na zakończenie uroczystości obejrzeliśmy scenkę „Wizyta nad Świtezią”  w wykonaniu aktorów Szkolnego Teatru Proscenium w reżyserii dr Marleny Maciejewskiej.


 

 

 

Nagrodzeni nauczyciele VI LO - 14.10.2013 r.

Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa zostali uhonorowani:

dr Agata Kurek

mgr Artur Kowalski

dr Paweł Moskała

Nagrodą Małopolskiego Kuratora Oświaty została uhonorowana:

dr Małgorzata Krzeczkowska


Jubileusz! Jubileusz! 20 lat Sekcji Dwujęzycznej Angielskiej - 14 października 2013

W Dniu Nauczyciela świętowaliśmy także Jubileusz 20-lecia Sekcji Dwujęzycznej Angielskiej w naszym liceum. To już dwadzieścia lat! Podczas uroczystości, którą inaugurował pan dyrektor Czesław Wróbel, przemawiała i wspominała, prof. Ewa Lubińska, która współtworzyła program klas dwujęzycznych i od 20 lat nieprzerwanie naucza klasy dwujęzyczne. Gościliśmy również pana dyrektora Aleksandra Korca, dzięki którego energii 20 lat temu sekcja dwujęzyczna angielska powstała w naszym liceum. Gościliśmy również absolwentów, którzy z humorem wspominali czasy szkolne. Obchody uświetnił koncert piosenki oraz przedstawienie teatralne przygotowane przez klasę 2a2 a także, a może przede wszystkim przepyszny, olbrzymi, jubileuszowy tort!

 

 

 

Wyjazd  naukowo – integracyjny do Koninek klasy 1 E – 15-16.10.2013 r.

W dniach 15-16.10.2013 r. klasa 1E uczestniczyła w obozie naukowo-integracyjnym w Koninkach. W programie był m.in. ok. 17-kilometrowy spacer z panem przewodnikiem do Obserwatorium Astronomicznego, śpiewy przy ognisku, pieczenie kiełbasek oraz wieczór karaoke. Odbywały się również lekcje.

 

 

 

 

Klasa 2A2 na warsztatach ekologicznych - 16.10.2013 r.

W dniu 16.10.2013 r. klasa 2A2 uczestniczyła w warsztatach ekologicznych "Jasne jak słońce" w Laboratorium Edukacyjno-Badawczym Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękini koło Krzeszowic. Opiekun: mgr Barbara Korona

 

 

Odczyt dra hab. S. Sprawskiego z Instytutu Historii UJ - 24.10.2013 r.


24 X 2013 w VI Liceum gościł dr hab. Sławomir Sprawski z Instytutu Historii UJ, który wygłosił odczyt pt. "Ateny i Sparta - odwieczni rywale?". W spotkaniu uczestniczyły klasy z rozszerzonym programem nauczania historii: IIA/I, IIC, IIE/I, IIE/II, IIF oraz maturzyści zdający historię.


Klasa 1C na obozie naukowym w Bukowinie Tatrzańskiej - 24-25.10.2013 r.


W dniach 24-25 października 2013 r. klasa 1C przebywała na obozie naukowym w Bukowinie Tatrzańskiej w Górskim Ośrodku Wypoczynkowym STASINDA.

 

 

Klasa 1A2 na wycieczce naukowo - integracyjnej - 22.10.2013 r.


W dniu 22 października klasa 1A2 wybrała się na wycieczkę naukowo - integracyjną. Zaczęliśmy od zwiedzenia romańskiego kościółka w Wysocicach. Następnie udaliśmy się do Pieskowej Skały, gdzie dokładnie obejrzeliśmy wnętrza zamku. Po części naukowej przyszedł czas na wypoczynek: ognisko w Ojcowie i spacer Doliną Sąspowską.

 

 

 

Uroczyste obchody rocznicy rozstrzelania 30. Polaków na Krakowskim Kazimierzu - 28.10.2013

Dnia 28 października 1943 roku pod murami Starej Synagogi okupanci niemieccy rozstrzelali 30 Polaków. Ofiarami byli przypadkowi ludzie, aresztowani w ulicznych łapankach, których przywieziono z więzienia przy ul. Montelupich. Egzekucja była zemstą za likwidację, z wyroku podziemnego sądu specjalnego, dwóch urzędników niemieckich prześladujących Polaków i konfidentki gestapo.

 

Niedawno minęła 70. rocznica tych wydarzeń. 28 października b.r. pod pomnikiem upamiętniającym ofiary egzekucji odbyła się uroczystość z udziałem kombatantów AK i „Szarych Szeregów”, przedstawicieli władz Miasta, Dzielnicy Pierwszej, młodzieży VI LO im. A. Mickiewicza i innych szkół krakowskich. Istotną częścią obchodów było przekazanie przez kombatantów symbolicznego „znicza pamięci” uczniom naszej Szkoły. Oznacza to objęcie przez nas opieki nad pomnikiem rozstrzelanych.

Nasze liceum było reprezentowane przez dyrektora Pana dra Czesława Wróbla, Panią wicedyrektor Martę Nowak, nauczycieli - Panią Marlenę Maciejewską, Panią Elżbietę Smak, Pana Wojciecha Raka oraz Pana Marcina Sokalskiego i młodzież klas 1A2, 1C, 1E, 1F, 3C.

 

 

Klasa 1B1 na obozie naukowo-integracyjnym - 28-29.10.2013 r.

W dniach 28-29.10.2013 r. Klasa 1B1 przebywała na obozie integracyjno naukowym w Kościelisku.

Opiekunowie: mgr Aleksandra Mach, mgr Izabela Klec, mgr Dawid Köver