Kronika szkoły - 2014/2015 - listopad i grudzień


Sekcja Hiszpańska na wycieczce we Wrocławiu - 5.11.2014 r.

5. listopada uczniowie sekcji hiszpańskiej naszego liceum wybrali się na wycieczkę do Wrocławia na wystawę: Picasso, Dalí, Goya.Tauromachia. Można było na niej podziwiać, między innymi, zbiór ilustracji do książki J. Sabartesa Picasso: Toreros. oraz serię akwafort Carmen. Ponad to wystawa była okazją do zobaczenia reprodukcji słynnej Guerniki. Oprócz malarstwa Picassa, wystawa oferowała zwiedzającym interesujące projekty Salvadora Dalí: rzeźby (np. Nosorożec w koronkach) czy akwatinty, które również wykorzystywały motyw corridy.

Jednak z pewnością najbardziej interesujący okazał się zbiór szkiców, które stanowiły studium poszczególnych detali, zawartych później przez Picassa w obrazie Guernica.

Dzięki wystawie Tauromachia szóstkowicze z sekcji hiszpańskiej mieli okazję doświadczyć połączenia najbardziej znanego elementu kultury Hiszpanii, corridy, z twórczością najznamienitszych twórców hiszpańskich.

 

 

 

Pierre Darcel i turystyka we Francji warsztaty językowe - 7.11.2014 r.

Jean - Pierre Darcel i turystyka we Francji. Warsztaty językowe połączone z prezentacją, przeprowadzone w ramach patronatu językowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwie lekcje pełne humoru, anegdot i barwnych historii o Polakach podróżujących we Francji i Francuzach w Polsce.

Jean-Pierre Darcel, zajęcia dla klas pierwszych poprowadził w języku francuskim, czasami co nieco tłumacząc na język polski, w czym dzielnie pomagały mu nauczające języka francuskeigo w VI LO  Aneta Wojtaszek i Lilla Lichoń.

 

 

Wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego w Muzeum Narodowym w Krakowie - 12.11.2014

W dniu 12 listopada uczniowie klasy 2E wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Narodowym z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny, stąd rocznica Święta Niepodległości stała się też doskonałym momentem, by przybliżyć sobie historię polskiego Czynu Legionowego i wymarszu I Kompanii Kadrowej. Do armii państw zaborczych powołano około 2 milionów żołnierzy narodowości polskiej. Najwięcej, bo ponad 200 tysięcy do armii austro-węgierskiej. Muzeum Narodowe w Krakowie nie tylko zebrało ciekawe eksponaty z tamtych lat, ale zorganizowało ciekawe warsztaty, dzięki którym wiedza o tych wydarzeniach stała nam się bliższą. 

 

 

Odczyt dra hab. Sławomira Sprawskiego z Instytutu Historii UJ - 13.11.2014 r.

13 XI 2014 w VI Liceum gościł dr hab. Sławomir Sprawski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił odczyt pt. "Ateny Sparta - odwieczni rywale?". W spotkaniu uczestniczyły klasy 2A/II, 2F realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym oraz grupa maturzystów.

 

Odczyt dra hab. Jacka Nowaka z Instytutu Socjologii UJ - 19.11.2014 r.

19 XI 2014 VI LO gościło dra hab. Jacka Nowaka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przedstawił odczyt pt. "Grupy społeczne". W spotkaniu wzięły uział klasy 2A/II, 2F, 2G i 2H/II realizujące program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym.

 

Szlakiem Józefa Piłsudskiego po Krakowie

Z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 2 c wybrała się na grę terenową, by odnaleźć ślady działalności Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od ulicy noszącej imię samego Marszałka, poprzez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Muzeum Narodowe, gdzie chwilkę odsapnęliśmy i ruszyliśmy dalej. A kolejne miejsca naszej gry były nieopodal, ponieważ krakowskie Oleandry i Błonia krakowskie nierozerwalnie wiążą się z historią czynu legionowego. Z tej perspektywy, spoglądając w dal,  poznaliśmy też historię Kopca Niepodległości im. J. Piłsudskiego. Naszą wycieczkę zakończyła wizyta w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie złożyliśmy kwiaty na grobie Marszałka.  

Organizator: mgr Justyna Wieczorek

 

Geoplaneta - 26.11 2014 r.

W dniu 26.11.2014 r. 18 uczniów z klas pierwszych i drugich uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEOPLANETA……

……..wyniki w marcu

 

Wykład ambasadora Francji w Collegium Novum na temat Francja i Polska- partnerstwo dla Europy - 27.11.2014


Dnia 27 listopada uczniowie klasy europejskiej 2F oraz uczniowie z grup francuskich udali się do Collegium Novum pod opieką nauczyciela języka francuskiego, pani Anety Wojtaszek i nauczyciela matematyki, pani Małgorzaty Tylek, aby wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Ambasadora Francji.

 

 

Zwiedzanie Wawelu przez klasę 1H1 - 27.11.2014 r.

W dniu 27 listopada 2014 r. klasa 1h1 pod opieką wychowawcy pani Elizy Koszyki, wybrała się na Wawel, aby zwiedzić w języku hiszpańskim dwie wystawy "Wawel Zaginiony " i "Komnaty Królewskie".

Byliśmy pod dużym wrażeniem eksponatów i cennych informacji naszej pani przewodnik.

Wawel w języku hiszpańskim jeszcze bardziej nam się podobał. O naszej wycieczce napisaliśmy również po hiszpańsku na naszym blogu, gdzie odsyłamy wszystkich zainteresowanych.

klasa 1h1

 

 

Rozstrzygnięto konkurs dla pierwszoklasistów!

Zgodnie z wieloletnią tradycją i w tym roku odbył się konkurs przeznaczony dla uczniów klas wstępnych i pierwszych dotyczący biografii i twórczości Patrona naszego Liceum. Kategoria literacka nie cieszyła się większym zainteresowaniem a nieliczne nadesłane prace nie zachwyciły jurorów. Zdecydowanie ciekawsze prace zostały skierowane na konkurs plastyczny. Jednomyślnie zwyciężyła Maja Strzebońska z klasy 1c, która zilustrowała Bajdary Adama Mickiewicza. Przyznano dwa drugie miejsca – zajęły je Monika Świkszcz z 1a1 i Sylwia Zięba z 0h2. Postanowiono również przyznać wyróżnienia. Otrzymały je: Gabriela Burda (1b), Nadia Budzowska (1d), Dominika Płonka (1g), Natalia Jonas (1c).

Wszystkim uczestnikom dziękujemy a laureatom gratulujemy

                                                                  Teresa Lityńska-Konieczny

                                                                  Justyna Kobus

                                                                  Justyna Kuśnierzowska

 

Święto Szkoły

oraz  ślubowanie uczniów klas wstępnych i pierwszych

3 grudnia 2014 r.

 

W dniu 3 grudnia 2014 o godz. 12.00 w Auditorium Maximum UJ obchodziliśmy kolejne Święto Szkoły. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i  odśpiewaniu hymnu państwowego prowadzący Barbara Tomków i Piotr Regdos  powitali wszystkich zgromadzonych Gości, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, Rodziców i Uczniów naszego liceum.

Następnie głos zabrał pełniący honory gospodarza uroczystości Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel, który powitał przybyłych gości:

Pana Aleksandra Palczewskiego Małopolskiego Kuratora Oświaty

Panią prof. dr hab. Annę Łebkowską  Prodziekan Wydziału Polonistyki UJ

Pana Prof. dr hab. Bogusława Doparta Prezesa Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adam Mickiewicza

Panią Elżbietę Szaban Dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie

Pana Marka Stępskiego Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Panią Marię Lachowicz-Stankiewicz Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Krakowie

absolwentów VI LO

Panią Magdalenę Bassarę Radną Miasta Krakowa

Pana Tomasza Schimscheinera aktora teatralnego i telewizyjnego

oraz emerytowanych dyrektorów VI LO

Pana Aleksandra Korca i Panią Barbarę Silberring

 Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel  podkreślił znaczenie grudniowego święta w życiu społeczności VI LO.

Uczniowie klas pierwszych i wstępnych złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły, stając się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły, uczniami świadomymi swych praw i obowiązków.

List od  nieobecnej pani Marii Kieruzal przewodniczącej Rady Rodziców odczytała pani wicedyrektor Iwona Fedan.

Ciepłe słowa do zgromadzonych skierował również przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Piotr Regdos.

Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel  wręczył nagrody laureatkom konkursu Wiedzy o Patronie: Mai Strzebońskiej z klasy 1c, która zilustrowała Bajdary Adama Mickiewicza oraz Monice Świkszcz z 1a1 i Sylwii Ziębie z 0h2.

A potem na scenie wystąpił Pan Tomasz Schimscheiner, który ze wzruszeniem wspominał lata spędzone w murach VI LO i wprowadził zgromadzonych w nastrój epopei narodowej recytując fragmenty Pana Tadeusza.

Prowadzący Julia i Bartosz wygłosili krótkie wprowadzenie do spektaklu pt. „Słowem malowane”. Scenariusz i reżyseria pani Teresa Lityńska-Konieczny.

Zdruzgotany klęską powstania listopadowego, zasmucony wieściami o represjonowaniu patriotów, zmartwiony sporami wśród przebywających w Paryżu emigrantów, nieakceptujący kultury Zachodu, borykający się z kłopotami  osobistymi, a mimo to poeta, przekonany o konieczności wlania w serca Polaków choć odrobinę nadziei, przystąpił do pisania utworu, który miał stać się swoistym powrotem do „kraju lat dziecinnych”, do małej ojczyzny. Artystyczne plany były skromne. Miała powstać krótka sielanka o „sprawach domowych”. Powstało jednak dzieło złożone z 12 ksiąg, nazywane obecnie epopeją narodową.
Wszyscy się już domyślają, że chodzi o Pana Tadeusza

tę dziwnie realną baśń, w której łagodniej łamią się cienie i czystszy jest błękit nieba. Z pospolitego na pozór toku opowieści wyłania się kraj szczęśliwy, którego zwiedzanie daje rozkosz podobną do tej, co napełnia nas, gdy przyglądamy się krajobrazom pogodnym dawnych mistrzów malarstwa, gdzie tyle jest szczegółów, że wciąż nowe przy powtórnym oglądaniu cieszą nasze oczy, gdzie ślady pędzla, zgrubienia farby plastycznieją w oddaleniu, gdzie wszystkie te drobiazgi jednemu służą celowi i razem tworzą ogromną muzykę, symfonię kolorów bardzo czystą.

Dziś trudno uwierzyć, że czytelnicy i krytycy odnosili się do utworu z wielką rezerwą a  liczne egzemplarze leżały w magazynach i nie znalazły nabywców. Wydarzenia, o których wspominamy, miały miejsce 180 lat temu. W roku 1834 - po 18 miesiącach pracy – ukazało się pierwsze wydanie dzieła. Z okazji tej rocznicy nasi szkolni artyści przygotowali spektakl, wykorzystujący jeden z ważniejszych tematów utworu URODA ZIEMI OJCZYSTEJ.

Wspaniały spektakl dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry i Solistów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia  im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

Wysłuchaliśmy:

Danse macabre op.40 - Camille Saint-Saëns
Solo skrzypcowe -  Anna Gęgotek    
Szkolną
Orkiestrą Symfoniczną dyrygowała pani Joanna Natalia Ślusarczyk
oraz

Błękitną  Rapsodię   - George Gershwina  w wykonaniu Julii Balas – fortepian oraz  Szkolnej Orkiestry Symfonicznej. Dyrygowała pani Joanna Natalia Ślusarczyk.


Organizatorzy uroczystości:

wicedyrektor mgr Iwona Fedan

mgr Stanisława Dec-Urbanik

mgr Teresa Lityńska-Konieczny

mgr Ewa Lubińska

mgr Elżbieta Smak

mgr Izabela Żelazna

Serdeczne podziękowania kierujemy do pana Piotra Jakubca za udostępnienie zdjęć z uroczystości.

 

                

 

 

 

Święto Szkoły - podziękowanie

Drodzy Artyści!

Przyjmijcie serdeczne podziękowania za Wasze zaangażowanie w organizację Święta Szkoły. Dziękuję za wiele wspaniałych pomysłów! Dziękuję za poświęcony czas! Dziękuję za rezygnację z wolnych sobót! Dziękuję za…. i tak mogłabym jeszcze długo. Cieszę się, że z Wami współpracowałam i że dane mi było podziwiać Wasze różnorodne talenty. Słowa swoje kieruję do: Natalii Jonas, Jagody Porębskiej, Zuzanny Sawińskiej, Kai Grygi, Pauliny Kusy, Justyny Janus, Gabrieli Mazur, Marii Kmak, Katarzyny Janicy, Patrycji Maluty, Jadwigi Mordarskiej, Idy Malec, Jakuba Jakubca, Alexa Czapaja. Będę - jak sądzę - wyrazicielką nie tylko swoich uczuć ale całego naszego zespołu, dziękując szczególnie Mai Strzebońskiej. Wielkie zdolności, ogromna pracowitość i olbrzymia kreatywność najistotniej przyczyniły się do ostatecznego kształtu przedstawienia. Przekazuję wyrazy szacunku dla Rodziców, którzy mogą być dumni z tak wspaniałych dzieci. Równocześnie dziękuję za wyrozumiałość - przygotowania z pewnością zakłóciły życie rodzinne.

Wszyscy chcieliśmy okrasić słowa Wieszcza pracami plastycznymi, ruchem scenicznym, ilustracyjną muzyką. Czy się to udało, osądzić muszą widzowie.

Jeszcze raz szczerze Wam dziękuję za współpracę, życzę wielu sukcesów (również artystycznych) oraz serdecznie pozdrawiam

                                               Teresa Lityńska-Konieczny

 

Między słowami – warsztaty translatorskie

26 listopada pasjonujący się tłumaczeniem uczniowie klas dwujęzycznych 1A1  i 2A2, wraz z opiekunkami p. Iwoną Ryż i p. Magdaleną Brud, wzięli udział w adresowanych do licealistów warsztatach POEZJA W PRZEKŁADZIE, zorganizowanych przez Katedrę UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacja Międzykulturową Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas tego krótkiego, lecz jakże owocnego (sic!) spotkania, prowadzonego przez dr Agatę Hołobut, młodzi tłumacze wzięli na przekładowy warsztat znakomite wiersze współczesnej walijskiej poetki, Gwyneth Lewis. Praca pod okiem profesjonalisty była dla młodych translatorów czystą intelektualną przyjemnością. 

Zapraszamy!

Chiny – od Konfucjusza do Jackie Chana - 13.12.2013 r.

13 grudnia odbył się konkurs dla miłośników Chin zorganizowany przez Instytut Konfucjusza UJ. Naszą szkołą reprezentowały uczennice klasy 2C – Natalia Zadak i Wiktoria Kapera oraz Julia Wolak z klasy 2A1.

Wszyscy uczestnicy wzięli udział w pierwszej części, która polegała na odpowiedzi na 50 pytań obejmujących geografię, historię i kulturę Chin.

Do drugiej, ustnej części zakwalifikowało się tylko 12 uczestników, w tym reprezentantki naszej szkoły – Natalia i Julia. Tym razem nie udało się zdobyć głównej nagrody, którą jest wyjazd do Chin, ale dziewczyny spisały się na medal. W przyszłym roku na pewno się uda.

Gratulujemy ogromnej wiedzy!

                     

 

Współpraca z Liceum Francuskim w Manili na Filipinach

Wystartował wspólny blog uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Francuskiego w Manili na Filipinach Lycee Francais de Manille z atytułowany "Echange epistolaire avec Manili aux Philippines". Celem jest nie tylko korespondencyjne poznanie młodzieży z tego odległego kraju, ale również pobyt uczniów naszego liceum w Manili.

Opiekunem grupy ze strony francuskojęzycznej jest Chrystelle Capdecomme, nauczycielka języka francuskiego i filozofii,a z naszej strony, pani mgr Aneta Wojtaszek, nauczycielka języka francuskiego.

 

Klasa 1D na warsztatach w AGH - 17.12.2014 r.

 W dniu 17.12.2014 r. (środa) klasa 1D uczestniczyła w warsztatach fizycznych na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.

 Organizator: mgr Stanisława Urbanik-Dec

 

SZLACHETNA PACZKA. WIELKI FINAŁ

Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskim programie pomocy najuboższym „Szlachetna Paczka”, organizowanym przez Stowarzyszenie Wiosna. Dzięki ofiarności Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli udało się zgromadzić 44 kartony z żywnością, środkami czystości, ubraniami, pomocami naukowymi i sprzętem AGD. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!

Dziękujemy także osobom, które poświęciły swój wolny czas na pakowanie darów. Szczególne uznanie dla dziewcząt z Klasy 1h2 oraz Klasy 2a1.

Serdecznie dziękujemy naszym Absolwentom, którzy od kilku lat biorą udział w akcji: Pani Magdalenie Łukawskiej, Pani Monice Ścibor, Pani Beacie Jurys, Panu Tomaszowi Palonkowi i Panu Damianowi Oczkowskiemu. Poświęcili oni sporo popołudniowych godzin, czuwając nad organizacją; to także dzięki nim paczki trafiły do Rodziny.

Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!
Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Cieszymy się, że uczestniczyłeś w radości obdarowanej rodziny podczas dostarczenia paczki”.

(ks. Jacek Stryczek, Prezes Zarządu Stowarzyszenie WIOSNA)

Relacja ze spotkania z Rodziną przy wręczeniu paczki:

 Najbardziej zachwycone otwieraniem Paczki były najmłodsze dzieci. Ania i Grześ szaleli na widok tak dużej liczby kolorowych pudeł. Gdy darczyńcy wnieśli dużego misia i dali go dziewczynce, ta aż zaniemówiła. Był 3 razy większy od malutkiej Ani. Siostra maluchów - Angelika również zaangażowała się w rozpakowywanie paczek. Cieszyła się najbardziej z lalki i przyborów szkolnych. Łukasz, gdy znalazł zestaw kart piłkarskich, od razu zaczął je przeglądać. Był zachwycony. Radość sprawiły mu również buty. Ewelina z radością patrzyła na dzieciaki, które zaangażowały się wraz z darczyńcami w rozpakowanie paczki. Bardzo ucieszyła się z kosmetyków. Pani Agacie największą radość sprawił uśmiech dzieci oraz nowiutka pralka. Cała rodzina była bardzo wzruszona i zadowolona z udzielonej jej pomocy. Dzieci biegały po pokoju i krzyczały z radości. Dzieliły otrzymane prezenty. Paczka pozwoli uwierzyć rodzinie, że są ludzie dobrego serca, którzy mogą zrobić coś bezinteresownie. Liczba i jakość paczek pozwolą rodzinie żyć godniej.

Wolontariuszka, opiekująca się Rodziną przekazuje następujące słowa:

 Paczka, jaką Państwo przygotowali była chyba najlepszą Paczką jaką tego dnia widziałam. Reakcje rodziny mówią same za siebie. To cudownie móc współpracować z ludźmi, którym nie jest obojętny los innych ludzi. Bardzo cieszy mnie fakt, że w przygotowanie paczki zaangażowali się uczniowie. Chciałabym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej paczki. Uśmiech rodziny i radość darczyńców to najlepsza nagroda za wszelki wysiłek tego dnia.

Rodzina chciałaby bardzo podziękować darczyńcy za okazaną pomoc. Nie przypuszczała, że ktoś będzie w stanie zrobić im tak wielki prezent.