Kronika szkoły - 2014/2015 - maj i czerwiec

 

Projekt Cztery żywioły w geologii 14.05.2015 r.

14.05.2015 roku uczniowie  brali udział w kolejnych warsztatach w ramach projektu ,,Cztery żywioły w geologii’’ prowadzonych przez dr Agatę Jurkowską z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Spotkanie dotyczyło powietrza i obejmowało takie tematy jak erozja eoliczna, wpływ zawartości tlenu na rozwój życia na Ziemi, powstawanie życia na Ziemi. Na warsztatach wykorzystywane były lupy binokularne, kolekcje skamieniałości, skał i minerałów.

Już 30.05. 2015 wybieramy się na zajęcia terenowe….

 

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu konkursu TYGRZYK

 Joanna Plis i Katarzyna Sadomska 2B1 zakwalifikowały się do II etapu VIII konkursu przyrodniczego TYGRZYK

 

TEATR PROSCENIUM W FINALE FESTIWALU TEARÓW SZKOLNYCH POLSKI POŁUDNIOWEJ

 Z wielką radością informujemy, że decyzją Jury (w składzie: Agnieszka Rzepka-Basta - pedagog, instruktor teatralny, Krzysztof Grygier - aktor, Bożena Krzyżanowska – aktorka) nasz Szkolny Teatr Proscenium został zakwalifikowany do Finału Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej im. Felicjana Dulskiego.  Spośród 50 nadesłanych zgłoszeń z całej Polski Południowej do finału awansowało 14 spektakli, w tym „Melancholicy i demony” naszego Teatru Proscenium.

Finał już 26 maja. Trzymamy kciuki!

 

Koło historyczne nanietypowej wycieczce w Muzeum Narodowym w Krakowie - 12.05.2015 r.

 Oblicze muzeum jakiego nie znacie…


 Dzięki życzliwości Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, dnia 12 maja b.r., nasze szkolne koło historyczne pod opieką p. prof. Wojciecha Raka miało możliwość zwiedzenia i poznania Gmachu Głównego muzeum od strony, która jest niedostępna dla przeciętnych zwiedzających. Nasza wycieczka rozpoczęła się nietypowo – od wejścia przez rampę wyładowczą samochodów przywożących do muzeum dzieła sztuki. Następnie przeszliśmy siatką krętych, podziemnych korytarzy. Podczas tej wędrówki zobaczyliśmy m.in. system klimatyzacyjny, węzeł cieplny, pracownie konserwatorskie, stolarnię. Później odwiedziliśmy pracownię digitalizacji, której pracownicy zajmują się fotografowaniem zbiorów muzealnych, dzięki czemu nawet osoby z drugiego końca świata mogą zobaczyć je w Internecie. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była sala wystaw zmiennych, gdzie podglądaliśmy prace przy przygotowywaniu  wystawy „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu”, której otwarcie już w czerwcu! Najbardziej ekscytującym momentem naszej wyprawy było wyjście na dach muzeum, z którego rozciąga się wspaniały widok na całą panoramę Krakowa. Ostatnią atrakcją była wystawa „W przestrzeni smoka”, prezentująca eksponaty kultury chińskiej – m.in. ceramikę, drzeworyty, tkaniny i piśmiennictwo. Cieszymy się, że miałyśmy okazję zobaczyć muzeum od strony, którą mogą poznać tylko nieliczni, a Was zachęcamy do dołączenia do nas i udziału w kolejnych wycieczkach.

 

                                                                                            Karolina Mieszaniec, Aleksandra Rak, klasa 1a2

 

 

 

Wymiana z Saragossą – 9-16.04.2015 r.

Klasy pierwsze 1H1oraz 1H2, jedynej w swoim rodzaju sekcji hiszpańskiej udały się na wymianę do Saragossy w dniach od 9 do 16 kwietnia 2015, by poznać sekrety tego pięknego miasta. Zmagaliśmy się zarówno z różnicami kulturowymi, jak i z barierami językowymi.

W ciągu tego tygodnia, zawierając międzynarodowe przyjaźnie, poznając kuchnie, historie
i tradycje naszych przyjaciół, udało nam się zniszczyć dzielące nas granice!

Podczas wymiany młodzież hiszpańska starała się organizować wolny czas zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Już w piątek mieliśmy okazje poznać się z nimi nieco bliżej podczas Fiesty. Podczas kolejnych dni każdy z nas spędzał czas inaczej. Niektórzy w galerii handlowej - największej w Europie, w której oprócz robienia zakupów, mogliśmy uprawiać wspinaczkę, serfować, bądź pływać łódką po pobliskich stawach. Kilkoro z nas spędziło wolne chwile z rodzinami, zwiedzając Saragossę i jej muzea. Warte uwagi było zwłaszcza Muzeum Goi, w którym można było podziwiać słynne grafiki malarza. Reszta z nas - poza miastem, odwiedzając okoliczne zabytki takie jak Monasterio de la Piedra, Alquezar lub w katalońskich kurortach. Niezwykle ciekawe było też przedpołudnie spędzone na lekcjach hiszpańskich, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądają zajęcia i brać w nich czynny udział. W ciągu kolejnych dni zwiedzaliśmy muzułmańską część miasta w tym częściowo zachowany pałac Aljafería oraz imponującą bazylikę La Seo. Na wspólnej wycieczce w Pirenejach widzieliśmy średniowieczny klasztor San Juan de la Peña. Ostatniego dnia mogliśmy zobaczyć El Pilar, główną katedrę miasta związaną z legendą o Maryi, którą zobaczył na słupie apostoł Jakub.

Dzięki tej tygodniowej przygodzie mamy mnóstwo wspomnień, które na długo pozostaną
w naszej pamięci. A nasi przyjaciele, przyjeżdżają do nas już we wrześniu. Czekamy
z niecierpliwością!

Kalina Dębska1H2, Karolina Kwietniowska 1H2, Patryk Międlar 1H1

 

 

 

Gratulujemy Aleksandrze Gorczyńskiej z kl. 2A1

Aleksandra Gorczyńska z klasy 2a1 zajęła I miejsce w Konkursie Literackim na małą formę literacką w języku francuskim organizowanym przez Naukowe Koło Romanistów Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs polegał na napisaniu opowiadania w języku francuskim.

Praca Oli była bezkonkurencyjna!

 

Klasy 0H1 oraz 0H2 na kursie językowym w Salamance - 04.2015 r.

W kwietniu 2015  uczniowie klas 0H1 oraz 0H2 uczestniczyli w  kursie językowym w Salamance, pod opieką p. Magdaleny Śmigasiewicz, p. Pawła Przybyły oraz p. Anny Kwiecińskiej- Chmiel. Uczniowie spędzili tydzień w Hiszpanii ucząc się języka hiszpańskiego oraz poznając kulturę, obyczaje i tradycje hiszpańskie.

 

 

 

Wręczenie nagród w kuratoryjnym konkursie tematycznym dla gimnazjalistów Hiszpania – kraj kontrastów - 14.05.2015 r.

14 maja był niezwykle uroczystym dniem dla wszystkich uczących się języka hiszpańskiego w naszym  liceum i w wielu małopolskich gimnazjach. Po raz kolejny nagrodzono laureatów konkursu tematycznego dla gimnazjalistów „Hiszpania – kraj kontrastów” oraz najlepszych uczniów klas dwujęzycznych z naszej szkoły. Gośćmi honorowymi uroczystości byli Małopolski Wicekurator Oświaty, pan Grzegorz Baran i pani wizytator Maria Marzec, reprezentujący Małopolskie Kuratorium Oświaty, oraz pan Joaquín Támara Espot, Radca ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii.

Małopolski Konkurs Tematyczny został zorganizowany po raz trzeci przez Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz VI Liceum Ogólnokształcące pod patronatem Biura Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii. Z roku na rok wzrasta liczba osób przystępujących do tego Konkursu, a poziom znajomości języka i kultury Hiszpanii jego uczestników jest coraz wyższy. W tym roku tytuł laureata zdobyło 14 gimnazjalistów. Mamy nadzieję, że będą kontynuować swoją przygodę z hiszpańskim i wkrótce dołączą do grona uczniów VI LO.

Przy okazji wręczania nagród doceniono również wkład naszej szkoły w przygotowanie i przeprowadzenie Konkursu. Przedstawiciele Małopolskiego Kuratorium Oświaty złożyli oficjalne podziękowania Dyrekcji i zespołowi nauczycieli języka hiszpańskiego, którzy przygotowali zestawy pytań konkursowych.

Ministerstwo Edukacji Hiszpanii ze swej strony nagrodziło, jak co roku, najlepszych uczniów klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim. Nagrody wręczył pan Joaquín Támara Espot, Radca ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii. W tym roku najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie: Sara Kolańska, Katarzyna Borowiec, Anna Frączek, Karolina Kwietniowska, Agnieszka Twardosz, Sandra Hudzik, Paulina Dąbrowa.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!!

Tradycyjnie już przy tej okazji uczniowie klas wstępnych mieli okazję zadebiutować na szkolnej scenie i wykorzystać w praktyce umiejętności językowe nabyte w ciągu kilku miesięcy nauki. Jak zwykle okazało się, że klasy dwujęzyczne to kopalnia talentów. W krótkim programie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne, wokalne i teatralne. Z całą pewnością najbardziej rozbawiła publiczność humorystyczna wersja biblijnej opowieści o Adamie i Ewie „ La torta que puso Adán”.

Po raz kolejny okazało się, że język hiszpański ma coraz liczniejsze grono zwolenników, że coraz więcej uczniów czuje prawdziwą pasión por el español.  

 

 

SUKCES SIATKAREK VI LO - 18.05.2015 r.

 

 W dniu 18 maja 2015 drużyna siatkarek VI Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w finałach Mistrzostw Świat(ł)a zorganizowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w ramach Festiwalu Nauki w Krakowie - Oświeć się! Turniej odbył się w Kraków Tauron Arenie.
 Do finałów nasze siatkarki zakwalifikowały się po wcześniejszych, zaciętych eliminacjach ( uplasowały się w swojej grupie na II miejscu za XXIV LO – późniejszymi triumfatorkami turnieju, a przed I LO, XIII LO, X LO ).
W meczu o III miejsce siatkarki VI LO zmierzyły się z reprezentacją VII LO.
 Po zaciętej, bardzo emocjonującej walce, rozegranej przy wsparciu naszych kibiców oraz Pana dra Czesława Wróbla Dyrektora VI LO, nasze siatkarki musiały oddać wyższość drużynie VII LO - aktualnym Mistrzyniom Krakowa, przegrywając 2:0.

Puchar, medale oraz nagrody naszym siatkarkom wręczył Piotr Gruszka, wybitny siatkarz, wielokrotny reprezentant Polski.

Drużynę VI LO reprezentowały: Sandra Ropek ( kapitan), Angelika Kapusta, Anna Mordarska, Wiktoria Włodarczyk, Aleksandra Rybi, Patrycja Leśniak, Magdalena Kwinta, Natalia Mojsilović, Martyna Miernik, Karolina Kurek, Klaudia Łudzik, Majka Opalska.

Trenerem drużyny jest mgr  Marcin Skoczeń.

 

 

 

 

 

TEATR PROSCENIUM ZDOBYWCĄ I MIEJSCA W FESTIWALU TEARÓW SZKOLNYCH POLSKI POŁUDNIOWEJ

 Z wielką radością informujemy, że 26 maja decyzją Jury (w składzie: Agnieszka Rzepka-Basta - pedagog, instruktor teatralny, Bożena Krzyżanowska – aktorka, Krzysztof Grygier - aktor) nasz Szkolny Teatr Proscenium zdobył I NAGRODĘ w Festiwalu Teatrów Szkolnych Polski Południowej im. Felicjana Dulskiego.  Spośród 50 nadesłanych zgłoszeń z całej Polski Południowej do finału awansowało 14 spektakli, w tym „Melancholicy i demony” naszego Teatru Proscenium.

To już kolejny wielki sukces naszego teatru w tym roku, wcześniej zwyciężył w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych i zdobył Brązowego Chochoła w XXXV Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (FAM).

W spektaklu „Melancholicy i demony” w reżyserii Marleny Maciejewskiej udział wzięli: Bartosz Leszczyc-Zielonacki, Julia Kołodziej, Zofia Mikołajska, Magdalena Bobrek, Julia Gagaczowska, Kalina Dębska (tym razem akompaniująca także na fortepianie), Joanna Krawczyk, Oliwia Żmijewska, Agnieszka Karska, Julia Musyl, Piotr Regdos, Mikołaj Bujak, Maria Kmak i Kasia Lipińska.

Serdecznie gratulujemy!

 

 Uroczystość Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 80. rocznicę śmierci - 25 maja 2015 r.

Poczet sztandarowy VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie w składzie Rafał Krumpholz, Kamila Leszczyńska i Kamila Ptak uczestniczył w uroczystości „Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego w 80. rocznicę śmierci”, która odbyła się 26 maja (wtorek) 2015 r., w godz. 11.00 – 14.00. Uroczystość rozpoczęła się krótką konferencją w Urzędzie Miasta Krakowa, w sali Obrad, pl. Wszystkich Świętych 3, po czym nastąpił przemarsz pocztów sztandarowymi szkół ulicą Grodzką na Wawel. Na placu przed kościołem św. Idziego odbyła się krótka uroczystość patriotyczno – artystyczna w  wykonaniu Chóru ALBERINUM i Edwarda Wilhelma Jankowskiego - Teatr Słowa „Logos”, a następnie w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostały złożone kwiaty na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego. 

Pan Aleksander Palczewski Małopolski Kurator Oświaty uhonorował poczet sztandarowy naszej szkoły  dyplomem za udział w uroczystych obchodach polskich rocznic historycznych.

Opiekun pocztu sztandarowego: mgr Elżbieta Smak

 

 

 

Historyczny wyjazd do Budapesztu i Wiednia

Uczniowie klas humanistycznych odwiedzili w majowy weekend dwie stolice europejskie. Budapeszt i Wiedeń, zrobiły na nas ogromne wrażenie, pomimo nieustającego deszczu.  Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Orawskiego Zamku. Następnie, po długiej podróży przejechaliśmy do Budapesztu, w którym spędziliśmy 2 dni. Trzeci dzień poświęcony był na zwiedzanie Wiednia. Niestety, deszcze nie ustawał, ale liczne atrakcje i przepiękne zabytki pozwalały, że zapominaliśmy o deszczu i wilgotnych ubraniach.

 

 

 

Podróż do serca gór - 28.05.2015 r.

 

Dnia 28 maja 2015 roku o godzinie 7:15 my, uczniowie klasy 2G i 2F, wyruszyliśmy na wycieczkę do Zakopanego pod czujnym nadzorem:
-Pani profesor Izabeli Klec
-Pani profesor Moniki Nowickiej
-Pani profesor Wandy Sułkowskiej
-księdza Jarosława Klimczyka.
            Podróż autokarem trwała niespełna dwie godziny. Gdy dojechaliśmy do ronda Jana Pawła II, czekała na nas Pani przewodnik Anna Marasek. Razem z nią rozpoczęliśmy swoją górską przygodę.

 

 

Wycieczka w ramach projektu Cztery żywioły w geologii - 30.05.2015 r.

 

30.05.2015 roku uczniowie brali udział w wycieczce terenowej organizowanej w ramach projektu: Cztery żywioły geologii. Zajęcia prowadzili: Agata Jurkowska (AGH) i Michał Stachacz (UJ)

Trasa wycieczki: Kraków – Rzeżuśnia – Gołuchów – Borzykowa – Zwierzyniec – Gacki – Kraków.

Podczas wycieczki znajdowaliśmy się na dnie morza jurajskiego i kredowego, które pokrywało teren dzisiejszej niecki miechowskiej, oraz zapoznaliśmy się z utworami mioceńskimi północnej części zapadliska przedkarpackiego. Zajęcia miały charakter paleontologiczny. Uczestnicy zebrali dużo skamieniałości.

Kolejna wycieczka już 20.06.2015 roku.( Kraków – Góra Św. Anny – Przeworno – Jegłowa – Przemiłów – Sobótka – Kraków)

 

Opiekun: mgr Izabela Klec

 

 

   

 

 

 

Spotkanie z Andrew Keogh i Sonją Larson

 

We wtorek 26 maja uczniowie klas drugich mieli okazję zapoznać się z działalnością organizacji charytatywnej HCPT podczas spotkania zorganizowanego przez p. Eastwood z Andrew Keogh i Sonją Larson.

 

Spotkanie odbyło się w języku angielskim, uczniowie wzięli udział w warsztatach językowych, słuchali międzynarodowego chóru stworzonego przez Sonję, ale przede wszystkim dyskutowali na temat wolontariatu w Polsce i na świecie. Było bardzo ciekawie!

 

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej o organizacji HCPT w Polsce i na świecie, spójrzcie tutaj:

http://www.hcpt.org.uk/

http://www.hcptpolska.pl/

 

 

 

 

Losy Polaków na Syberii

 

Dobiegła końca tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Losy Polaków na Syberii. Przed nami tylko uroczyste zakończenie, wręczenie nagród najlepszym uczestnikom, którzy odwiedzą Kraków 15 i 16 czerwca. Nadesłano prace w pięciu kategoriach: plastycznej, literackiej, historycznej, poetyckiej i multimedialnej. Bardziej aktywni od licealistów byli  gimnazjaliści, którzy wykonali 198 prac (171 indywidualnych i 27 zespołowych). Rekordowa okazała się kategoria plastyczna. 114 autorów poddało ocenie swe szkice, rysunki, obrazy, grafiki… Różnorodność technik spodobała się jurorom, którzy uznali, że poziom był wysoki. Niestety, kilkanaście prac w różnych kategoriach zostało odrzuconych, ponieważ nie spełniły one wymogów regulaminowych. Uczestnikom chcę wyrazić swoje uznanie – zainteresowanie się trudnym historycznym tematem wymaga mądrości, dojrzałości i pasji. Gratuluję zwycięzcom, pozostałym życzę wielu sukcesów!

Jurorami byli: Michał Baca, Grażyna Fall, Grzegorz Harabasz, Anna Hejczyk, Michał Karcz, Justyna Kobus, Justyna Kuśnierzowska, Marlena Maciejewska, Jakub Pstrąg, Wojciech Rak, Mariusz Solarz, Wanda Sułkowska, Alicja Śmigielska, Justyna Wieczorek, Izabela Żelazna. Wszystkim współpracownikom, Koleżankom i Kolegom z naszego Liceum, pracownikom Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń szczerze dziękuję za zaangażowanie, profesjonalizm, za poświęcony czas i wspieranie mnie w trudnej pracy.

 

                                                           Teresa Lityńska-Konieczny

                                               Przewodnicząca Ogólnopolskiej Komisji Konkursowej

 

Nowa Huta na butach. Szlakiem krakowskiego socrealizmu - 27.05.2015 r.


W dniu 27 maja 2015 roku ponad 120 uczniów uczestniczyło w grze terenowej poświęconej burzliwej historii Nowej Huty. Organizatorami projektu byli Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Oddział Dzieje Nowej Huty, VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie. Przedsięwzięcie jednak nie powiodłoby się, gdyby nie pomoc i użyczenie obiektu Muzeum PRL-u (w organizacji). Tym razem zamysłem projektu było połączenie trudnych momentów z historii tej dzielnicy miasta z anegdotkami i wspomnieniami mieszkańców pamiętających pomnik Lenina, spotkania w Empiku przy Placu Centralnym, czy heroiczne postawy członków organizacji konspiracyjnych na terenie Nowej Huty. Uroczystego otwarcia i rozpoczęcia projektu dokonali: Pani Wanda Brześcińska, zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego, Pan Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Pan profesor Krzysztof Zamorski, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W realia czasów PRL-u wprowadził uczestników dr hab. Zdzisław Zblewski. Zdobyte informacje pomogły uczniom w zmaganiach przy poszczególnych punktach gry miejskiej. Pierwszym z nich był schron umiejscowiony pod dawnym kinem Światowid, skąd w dalszej kolejności poszczególne grupy wyruszyły w stronę Placu Centralnego, gdzie rozpoczęła się rywalizacja. Chłodny dzień nie przeszkodził w tym spacerze, a rywalizacja okazała się być bardzo zacięta.

 

Gratulujemy Katarzynie Sadomskiej z 2B1

 

Katarzyna Sadomska 2B1 zakwalifikowała się do III etapu VIII konkursu przyrodniczego TYGRZYK

Opiekun: Izabela Klec

 

Wycieczka klasy 2A2 do Pragi

Nasza wycieczka do Pragi odbyła się w dniach 1-3 czerwca 2015 r. Wraz z opiekunami, p. prof. Wojciechem Rakiem, ks. Jarosławem Klimczykiem i p. prof. Agatą Jaszczur zwiedziliśmy stolicę Czech, można by powiedzieć, od podszewki. Ale po kolei…

Wyruszyliśmy rankiem 1 czerwca z ulicy Dajwór. Na miejscu byliśmy ok. godziny 16 i natychmiast udaliśmy się na zwiedzanie centrum Pragi- zobaczyliśmy rynek, uliczki Józefowa, Plac Wacława i wszystkie najważniejsze obiekty, po czym pojechaliśmy do hotelu, gdzie ugoszczono nas ciepłym posiłkiem.

Drugiego dnia pojechaliśmy autokarem na Hradczany, dzielnicę miasta po drugiej stronie Wełtawy. Zwiedziliśmy dziedziniec zamku królewskiego, katedrę św. Wita i zajrzeliśmy do sali władysławowskiej oraz pokoju defenestracji praskiej. Pani przewodnik zaprowadziła nas też do ogrodu Wallensteina, w którego pałacu mieści się dziś Senat Republiki Czeskiej. Następnym punktem był słynny Most Karola, przez który przeszliśmy z powrotem na Starówkę, by stamtąd wrócić do hotelu.

Trzeciego dnia zobaczyliśmy Wyszehrad z bazyliką św. Piotra i Pawła oraz rotundą św. Marcina. Był to ostatni punkt naszej wycieczki.

Myślę, że każdy z nas jest z wycieczki zadowolony, jako że mogliśmy zobaczyć naprawdę dużo miejsc w pięknym mieście, jakim jest Praga, a dodatkowo pogoda bardzo nam dopisała. Wszyscy na pewno będziemy ją mile wspominać.

 Bartek Basista

 

Wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego z Instytutu Historii UJ - 11.06.2015 r.

11 VI 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Zdzisław Zblewski z Instytutu Historii UJ, który wygłosił wykład pt. "Schyłek PRL - ostatnia dekada". W spotkaniu uczestniczyły klasy IA/II i 2A/II realizujące rozszerzony program nauczania historii.

Organizator: dr Marcin Sokalski