Kronika szkoły - 2014/2015 - marzec i kwiecień

 

Gratulujemy zwycięstwa w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim!

 W dniu 5 marca nasza koleżanka Weronika Młódzik z klasy 2c  zajęła I miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim! 

Finał konkursu odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, a w szranki stanęło dziewięcioro uczniów krakowskich liceów. Każdy z finalistów wystąpił przed jury prezentując po włosku jeden z pięciu podanych wcześniej tematów. Wszystkie dotyczyły wiedzy na temat architektury Starożytnego Rzymu. Oceniane były merytoryka, poprawność leksykalno-gramatyczna i płynność wypowiedzi oraz staranność przygotowania.

Weronika wygrała prezentacją o Pompejach, do której wplotła wyrecytowany przez siebie wiersz włoskiego pisarza i poety Primo Levi.

Serdecznie gratulujemy!

Warsztaty polonistyczno - teatrologiczne - 4.03.2015 r.

4 marca 2015 r. w auli naszego liceum gościliśmy p. Roksanę Kidawę Przewodniczącą Koła Językoznawców Polonistyki UJ i p. Justynę  Arabską Przewodniczącą Koła Teatrologów UJ. Panie  poprowadziły warsztaty dla klasy 2c i 2e.

  

TEATR PROSCENIUM NA PWST WE WROCŁAWIU - 6-8.03.2015 r.

6-8 marca 2015 r.  Teatr Proscenium uczestniczył w Dniach Otwartych Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (filia we Wrocławiu). W niedzielę przedstawił spektakl „Melancholicy i demony”, który jest dyplomem Pani Marleny Maciejewskiej, przygotowanym na zakończenie Studiów Podyplomowych Reżyserii Teatru Młodzieży. Dzięki fenomenalnej grze aktorów i dobrej współpracy z reżyserem spektakl został oceniony przez Profesorów PWST  na ocenę celującą.

   
 
  
 
  
 


                                         WYNIKI KONKURSU TRANSLATORSKIEGO MIĘDZY SŁOWAMI

Miło nam ogłosić, że laureatkami konkursu na najlepszy przekład literacki zostały:
w kategorii POEZJA -- Katarzyna Jaszczyszyn z klasy 1e,
zaś w kategorii PROZA -- Luiza Rach z klasy 2a2.
Obu zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!
Chcielibyśmy również podziękować wszystkim biorącym udział w konkursie za poświęcony czas i trud włożony w Wasze tłumaczenia. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a wybór najlepszych -- naprawdę trudny.
Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców VI LO.

Organizatorzy: prof. Iwona Ryż i prof. Jakub Pstrąg

Wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim - 10.03.2015 r.

We wtorek 10. marca w Kluszkowcach odbyły się wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim. VILO reprezentowała uczennica kl 1h1 Justyna Kłos.

Po przejeździe uplasowała się na 20 miejscu, ale drużynowo wraz z innymi dziewczynami z krakowskich szkół średnich wywalczyła 2 miejsce dla miasta.

Dziękujemy Justynie za udział w zawodach i życzymy dalszych sukcesów

mgr Agnieszka Kudyba

 

Gratulujemy wyróżnień w Konkursie Wiedzy o Mitologii

Luiza Rach z kl. 2A2 i Anita Grucela z kl. 3B uzyskały wyróżnienia w Konkursie Wiedzy o Mitologii.

Gratulujemy!

Gratulujemy wyróżnień w Małopolskim Konkursie Pięknego Czytania

Wyróżnienia w VIII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania otrzymali:

Paulina Kusy z kl. 1A1

Jakub Jakubiec z kl. 1C

Serdecznie gratulujemy!

 

Gratulujemy Dorocie Wolskiej z kl. 3B

Uczennica klasy 3b Dorota Wolska w pierwszej  dziesiątce uczestników etapu centralnego Konkursu o złoty indeks Politechniki Krakowskiej.

Dorota otrzymała tytuł Laureata 1 stopnia.

Gratulujemy!!!!

Tytuł obroniony! Kolejny sukces VILO w Szkole Debat!

Już drugi raz z rzędu przedstawiciele VILO zwyciężyli w  finale najstarszego turnieju debat w Polsce: Szkoły Debaty!

Zwycięska w drużyna, w składzie: Wiktoria Stelmachniewicz, Bartłomiej Janiczak, Karol Kruk i Piotr Regdos, w mistrzowski sposób obaliła tezę propozycji z I LO, odwołując się do najlepszych wzorców retorycznych.

Jednak nie tylko nasza drużyna jest najlepsza! W konkursie indywidualnym również byliśmy najlepsi. Puchar dla Najlepszego Mówcy tegorocznych debat także powędrował do naszego ucznia - Bartłomieja Janiczaka.

Zwycięzcom gratulujemy i już czekamy na kolejnych chętnych do wzięcia udziału w tym arcyciekawym przedsięwzięciu!!!

 

Gratulujemy wyróżnień w konkursie Juvenes Translatores 2014

Serdecznie gratulacje dla  Anny Klimek z kl.2a2, Luizy Rach z kl.2a2 oraz Karoliny Kwietniowskiej z kl.1h2 za wyróżnienia w konkursie Juvenes Translatores 2014.

Wyróżnienia zostały przyznane za wysoką ocenę tłumaczeń w konkursie na najlepszy przekład organizowanym corocznie przez Komisję Europejską we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Gratulujemy tytułu finalisty konkursu Know America 2015

 Serdeczne gratulacje dla Julii Stawiarz z kl.1a2, która została finalistką ogólnopolskiego konkursu Know America 2015!

 

WYNIKI KONKURSU TRANSLATORSKIEGO MIĘDZY SŁOWAMI

 Miło nam ogłosić, że laureatkami konkursu na najlepszy przekład literacki zostały:
w kategorii POEZJA -- Katarzyna Jaszczyszyn z klasy 1e,
zaś w kategorii PROZA -- Luiza Rach z klasy 2a2.
Obu zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy!
Chcielibyśmy również podziękować wszystkim biorącym udział w konkursie za poświęcony czas i trud włożony w Wasze tłumaczenia. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a wybór najlepszych -- naprawdę trudny.
Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców VI LO.

Organizatorzy: prof. Iwona Ryż i prof. Jakub Pstrąg

 

Klasa 2A1 w Katedrze Biotechnologii Zwierząt UR - 18.03.2015 r.

 W dniu 18.03.2015 r. klasa 2A1 (dwujęzyczna z językiem angielskim)była na wycieczce dydaktycznej na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt UR. W Katedrze Biotechnologii Zwierząt uczniowie uczestniczyli w izolacji DNA, elektroforezie DNA oraz zapoznali się z innymi technikami inżynierii genetycznej, poznali też zasoby hodowli i rozrodu owiec.

Organizator: mgr Barbara Korona

 

 


WARSZTATY DLA GIMNAZJALISTÓW „POZNAJ SWOJEGO NAUCZYCIELA”

Zajęcia odbyły się 26 marca o godzinie 15.00 i 16.00.

Kobiety Krakowa.

W przestrzeni politycznej, plastycznej i literackiej

W środę 25 marca została zainagurowana sesja naukowa i warsztaty edukacyjne, których tematem była twórczość i działalność trzech wybitnych kobiet związanych  z Krakowem. To dwudniowe wydarzenie stało się niezwykłą podróżą w czasie i po różnych obszarach, w których tworzyły bohaterki tego projektu. Udało nam się połączyć charyzmę królowej Bony, wrażliwość Wisławy Szymborskiej i nostalgię Olgi Boznańskiej.

Niezwykły temat tego projektu przyciągnął nie tylko uczniów, ale także współczesne kobiety, których zaangażowanie i praca wiąże się z naszym miastem.

Sesję naukową rozpoczęły wystąpienia Pani Katarzyny Matusik – Lipiec, posłanki na Sejm RP, a także Pani dr Katarzyny Cięciak, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji i Sportu. Swoją obecnością zaszczycił nas też Aleksander Palczewski, Małopolski Kurator Oświaty i Pani dr Małgorzata Jantos, Radna Miasta Krakowa i Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

W dalszej części zebrani Goście i uczniowie wysłuchali wystąpień prelegentów. W świat poezji Wisławy Szymborskiej przeniósł nas dr hab. Michał Rusinek, polski literaturoznawca, pisarz i tłumacz z języka angielskiego, wykładowca akademicki, sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes Fundacji Jej imienia. Tematem kolejnego wystąpienia była niedoceniana polityka Włoszki, na trwałe wpisanej w historię naszego miasta, Bony Sforzy. Jej osobowość przybliżyła nam Pani Anna Chachulska, Kierownik Działu Oświaty Zamku Królewskiego na Wawelu. Ostatnia część sesji została poświęcona nie tylko twórczości, ale przede wszystkim osobowości Olgi Boznańskiej, którą zaprezentowała nam Pani Urszula Kozakowska–Zaucha, Kurator wystawy „Olga Boznańska” Muzeum Narodowego w Krakowie.

Drugi dzień projektu przeznaczony został na warsztaty edukacyjne, w których uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych. Warsztaty poświęcone działalności Bony Sforzy odbywały się w Komnatach Królewskich Zamku na Wawelu, a warsztaty literackie i plastyczne w gmachu VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie.  

Te dwa dni były niekwestionowanym festiwalem działalności i twórczości królowej Bony Sforzy, Wisławy Szymborskiej i Olgi Boznańskiej.

Dziękujemy.

Program:

Data: 25-26 marca 2015

Miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Kraków, ul. Wąska 7

25 marca 2015 (środa):

 • 10.00 uroczyste rozpoczęcie sesji w Auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie

 • 10.30 – wykład poświęcony Wisławie Szymborskiej – dr hab. Michał Rusinek, Fundacja Wisławy Szymborskiej

 • 11.30 – wykład poświęcony Bonie Sforzy – Anna Chachulska, Zamek Królewski na Wawelu

 • 12.30 – wykład poświęcony Oldze Boznańskiej – Urszula Kozakowska – Zaucha, Muzeum Narodowe w Krakowie

 26 marca 2015 (czwartek):

 •  Warsztaty historyczne – Zamek Królewski na Wawelu – 2 grupy warsztatowe: ( 1. – godz. 10.20, 2. – godz. 10.40)

 • Warsztaty literackie i plastyczne – VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie, ul. Wąska 7 ( 10.00 – 11.30)

 

 

 

Gratulujemy wyróżnień w konkursie Geo Planeta 2014

 W Ogólnopolskim Konkursie Geo-Planeta wyróżnieni zostali:

Michał Górka - kl. 1G

Maciej Soczewica - kl. 2F

Paweł Panasiuk - kl. 2F

Klaudia Wrona - kl. 2G

 

Gratulujemy drugiego miejsca w wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Włoszech!

 W dniu 24 marca dwie uczennice VI LO Weronika Młódzik z klasy 2c  i Natalia Wojas z klasy 2f zajęły ex aequo II miejsce w Konkursie Wiedzy o Włoszech.

Organizatorem Konkursu była Katedra Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego, a wzięło w nim udział 52 uczniów z małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.

Wyrazy uznania należą się również Marcelinie Dziedzic z klasy 1a1 za wysokie - V miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

 

TEATR PROSCENIUM I PROSCENIUM JR W FINALE MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJI TEATRALNYCH

 23 marca dwie grupy teatralne z naszego liceum brały udział w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych „Teatr moich marzeń” organizowanych przez Centrum Młodzieży im. dr. Jordana w Krakowie.

Oba nasze spektakle: „Melancholicy i demony” oraz „ Nagości chcę!” awansowały do finału i 20 kwietnia aktorzy z VI LO wystąpią na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

 

 

   

 

Wymiana polsko-francuska Kraków - Fontainebleau 19-26 marca 2015 r.

 Wymiana polsko-francuska, Kraków - Fontainebleau. W dniach od 19-26 marca gościliśmy dziewiętnastu uczniów z Lycee International Francois I er wraz z dwoma opiekunami, nauczycielami historii sztuki: Philippe Gombart i Eddy da Silva.

Program pobytu obejmował zwiedzanie zabytków Krakowa, dzielnicy Kazimierz, Muzeum w Oświęcimiu oraz wspólny wyjazd do Zakopanego. Goście z Francji wyjechali zauroczeni Krakowem, ludźmi i polską kuchnią!

 

Eliminacje do finału XI Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej - 27.03.2015 r.

 27 marca 2015 odbyły się eliminacje do finału XI Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej organizowanego przez panią Aneta Wojtaszek, nauczyciela języka francuskiego. Spośród 60 młodych artystów występujących w czterech kategoriach wiekowych, Jury wyłoniło 21 osób, które zaprezentują swoje umiejętności 29 maja 2015 roku. Czekają na nich cenne nagrody, wśród których najcenniejszą jest wyjazd do Francji.

 

Gratulujemy tytułu finalisty

 FILIP FUŁA z kl. 2G uzyskał tytuł finalisty 38. Olimpiady Języka Niemieckiego

Gratulujemy tytułu laureata

 MAŁGORZATA DŁUGOSZ  z kl. 3G uzyskała tytuł laureata 38. Olimpiady Języka Niemieckiego

 

Szkolne Mistrzostwa SUDOKU - 27.03.2015

Gratulujemy sukcesu w Szkolnych Mistrzostwach SUDOKU

Maria Gratkowska kl. 3E1 - I miejsce

Joanna Krygier kl. 2C - II miejsce

Emilia Przybyszewska kl. 3H - III miejsce

 

DZIEŃ OTWARTY DLA GIMNAZJALISTÓW - 11 kwietnia 2015 r.

odbył się

w dniu 11 kwietnia (sobota) 2015 r. w godzinach 10.00 - 13.00


W programie:
- przedstawienie oferty edukacyjnej szkoły;
- szczegółowe informacje o profilach klas w bezpośrednich  rozmowach z nauczycielami;
- zwiedzanie budynku szkoły, pracowni multimedialnych i przedmiotowych oraz udział  w przedsięwzięciach dydaktycznych, artystycznych i sportowych  przygotowanych dla Gimnazjalistów przez nauczycieli i uczniów liceum.

 

 

 

 

Gratulujemy tytułu finalisty

 EWA PODGÓRSKA z  KL. 3A1 uzyskała tytuł finalisty XLVI Olimpiady Języka Rosyjskiego

GRATULUJEMY!

 

Światowy Dzień Poezji UNESCO

 Światowy Dzień Poezji to jest obchodzony co roku 21 marca. Jest to święto ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie".

Z okazji Światowego Dnia Poezji UNESCO uczniowie klas pierwszych omawiali na lekcjach języka angielskiego współczesny wiersz opowiadający historię emigranta – 'Island Man' autorki Grace Nichols.Zadaniem podsumowującym lekcje o poezji było napisanie wiersza o tym samym człowieku, ale w nowej sytuacji, wykorzystując oryginał i jego tytuł jako inspirację. Powstały świetne wiersze. Gratulujemy młodym poetom VILO!!!

 

Odczyt p. Marcina Emilewicza

13 IV 2015 VI Liceum odwiedził p. Marcin Emilewicz, który wygłosił dla maturzystów z klas 3A/I i 3F zdających wos odczyt pt. "Instytucje Unii Europejskiej".

 

SPOTKANIE Z DUCHEM CERVANTESA

14 kwietnia klasa 1h2 uczestniczyła w wykładzie Prof. dr hab. Katarzyny Mroczkowskiej Brand „Literatura hiszpańska” w ramach Dni Otwartych Komparatystyki Wydziału Polonistyki UJ.

Pani Profesor zgotowała swym odczytem prawdziwą ucztę miłośnikom Cervantesa. Poznaliśmy nie tylko fascynującą biografię pisarza i historię jego dzieł, ale także usłyszeliśmy wiele ciekawostek związanych z literaturą i kulturą hiszpańską.

 

Gratulujemy tytułu laureata oraz wyróżnienia w Konkursie Wiedzy Chemicznej

Z przyjemnością informujemy, iż Krystian Latos (klasa 2B1) uzyskał tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej organizowanego przez Zakład Dydaktyki Chemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Bernard Jakubas (klasa 2B1) otrzymał w tym konkursie wyróżnienie. Gratulujemy!

 

Everything Is a Number - wycieczka klasy 1A1

On Thursday (16th April) our class 1a1 went with Mrs. Aleksandra Mach to see The Foucault pendulum and an exhibition

ʻʻEverything Is a Number”.

In the Church of Saints Peter and Paul we saw The Foucault pendulum which is a simple device conceived as an experiment to demonstrate the rotation of the Earth. For the first time the experiment was performed in this place in 1949. Again in 1991, and demonstrations take place regularly since 2000.
For the purpose of demonstration the organizers use the pendulum which is suspended on an oak beam in the dome of the church. The length of the pendulum is 46.5 meters, and the ball mounted on the bottom weighs 25 kilograms. During the experiment the ball of the pendulum is swung about 8 m, attached to the pillar and by burning a thread, the pendulum is set into motion. The ball goes back and forth, marking with a laser placed at the bottom of the ball, the trail consistent with a black line drawn on the carpet. After a few minutes the pendulum clearly descends from the black line. Not even after 10 minutes it can be seen that the ball leaned out to the right at an angle of two degrees - this is the effect of the Coriolis force, which is the result of the Earth's rotational motion.

The exhibition ʻʻEverything is a numberʼʼ is located in the Jagiellonian University Collegium Maius, the seat of the Museum of the Jagiellonian University. It occupies three rooms on the ground floor of the building. The project aims to popularize mathematics, and show that it accompanies us in all aspects of our lives. The exhibition consists of 35 models by means of which you can perform 65 experiments illustrating the two areas: ʻʻIn the World of Geometryʼʼ and ʻʻNumbers Are Everywhereʼʼ.

The first room of the exhibition is dedicated to geometry.

 • Experiments:

  • The most famous theorem - Pythagorean theorem;

  • Projective geometry;

  • Mathematics in art;

  • Mathematics on the map;

  • Between dimensions;

  • Polyhedra.

 Experiments in the second room allow spectators to get familiar with slightly more advanced geometric issues.

 • Experiments:

  • Topology - mathematics in a distorting mirror;

  • It started with a walk – The Graph Theory;

  • Knots are also mathematics;

  • Conic section.

In the last room alternative methods of counting are shown.

 • Experiments:

  • Math of scales and intervals;

  • Games with numbers;

  • Secret message;

  • World of ones and zeros.

We really enjoyed our small trip and we hope there will be more things like this in the future. Our class learned new things and saw theories we already knew in the new perspective.

Dominika Mikołajczyk, Julia Musiał i Izabela Zientarska, klasa 1a1.

 

 

 

Wykład dr Marii Nowiny - Konopki z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ

 

16 VI 2015 VI Liceum odwiedziła p. dr Maria Nowina - Konopka z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie klas 2A/II, 2F i 2G realizujący rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie wysłuchali odczytu pt. "12 grzechów mediów".

 

Odczyt dr Marcjanny Nóżki z Instytutu Socjologii UJ - 16.04.2015

 16 IV 2015 VI Liceum gościło p. dr Marcjannę Nóżkę z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie klas 2F i 2G realizujący rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie wysłuchali odczytu pt. "Stygmatyzacja i wykluczenie społeczne".

 

Wymiana z Francją - Fontainebleau

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d'Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d'Orsay.

Urzekło nas wszystko....Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.


SZKOLNY TEATR WIELKIM WYGRANYM MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJI TEATRALNYCH

20 kwietnia odbył się Finał XXVI Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych.

Jurorzy: Małgorzata Krzysica (aktorka Teatru Ludowego) i Krzysztof Bochenek (aktor Teatru Bagatela) przyznali następujące nagrody:

I MIEJSCE Teatr Proscenium za spektakl „Melancholicy i demony”

III MIEJSCE Teatr Proscenium Junior za spektakl „Nagości chcę!”

Indywidualne nagrody aktorskie zdobyli:

Zofia Mikołajska za rolę Krakowskiej Matrony w spektaklu „Melancholicy i demony”

Magdalena Bobrek za rolę Starej Ciotki w spektaklu „Melancholicy i demony”

Kalina Dębska za rolę Szalonej Julki w spektaklu „Melancholicy i demony”

Jakub Jakubiec za rolę Hrabiego Szarma w spektaklu „Nagości chcę!”

Nagrodę specjalną zdobyła Maja Strzebońska za zaprojektowanie i wykonanie kostiumów do spektaklu „Nagości chcę!”

GRATULUJEMY!

   

 

Wymiana z Francją - Fontainebleau

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d'Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d'Orsay.

Urzekło nas wszystko....Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.

 

 

 

GRAND PRIX dla Katarzyny Ignatowicz

Katarzyna Ignatowicz zdobyła GRAND PRIX  trzeciej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Hiszpańskojęzycznej w Raciborzu.

Organizatorem konkursu jest II Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Raciborzu

 

 

Gratulujemy tytułów laureata i finalisty

 

Gratulujemy sukcesów w Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego

Bartłomiej Janiczak z kl. 3H uzyskał tytuł laureata i III miejsce

Anna Kozuba z kl. 3H uzyskała tytuł laureata i IX miejsce

Karolina Kwietniowska z kl. 1H2 i Zuzanna Ornacka z kl. 2H2 uzyskały tytuł finalisty

 

Joanna Krygier z 2c zasiądzie w jury młodzieżowym na festiwalu filmowym PKO Off Camera


Joanna Krygier

Rocznik ’97, uczennica VI LO w Krakowie. Poszukiwaczka nowych inspiracji, członkini grupy teatralnej, interesuje się szeroko pojętą kulturą i sztuką. Od kina oczekuje nie tylko rozrywki, ale i ciekawej formy oraz poruszania trudnych tematów, które nie pozostawiają obojętnymi.

 

 

TEATR PROSCENIUM NOMINOWANY DO NAGRODY W XXXV MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY

 

17 kwietnia nasze Szkolne Teatry Proscenium i Proscenium Junior wzięły udział w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (FAM). W teatralnych zmaganiach uczestniczyły 33 grupy z całej Małopolski. Jury w składzie: Anna Kukawska (aktorka); Piotr Urbaniak (aktor, reżyser); Karol Zapała (aktor); na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2015 nominowało do nagród i wyróżnień 3 spektakle. Wśród nich znalazła się sztuka „Melancholicy i demony” Teatru Proscenium z VI LO.

Ponadto do nagrody nominowano Maję Strzebońską- autorkę kostiumów do spektaklu „Nagości chcę!” Teatru Proscenium Junior

Gala Festiwalowa odbędzie się w Teatrze Groteska 29 kwietnia o godz. 18.00. Wówczas poznamy ostateczny werdykt.

Już dziś trzymamy kciuki za aktorów Teatru Proscenium i gratulujemy dotychczasowych sukcesów!

 

 
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

               Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

                Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

                23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

               Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

            W naszej Szkole w tym tygodniu proponujemy uczniom udział w sesjach cichego czytania podczas przerw. Dołączcie do nas w Auli w środę i czwartek na przerwach o godzinie 10.45, 11.45 i 12.45.

Odpocznijcie w ciszy przy książce!

Zapraszamy!

A.Eastwood, M. Brud, J. Pstrąg

Pamiętajcie: czytanie jest fajne!!!!

 

DZIEŃ KSIĄŻKI W KLASIE 1H2

 23 kwietnia postanowiliśmy uczcić Światowy Dzień  Książki. Z inicjatywy naszej  Pani Profesor, doktor Marleny Maciejewskiej każdy z nas przyniósł książkę, którą chciałby się wymienić. Wśród pozycji znajdowały się m. in. „Zbrodnie robali” Amy Stewart czy „Bez skrupułów” Harlana Cobena. Byliśmy niezwykle usatysfakcjonowani, pośród gwaru i śmiechów każdy znalazł coś dla siebie! Mamy już w planach pomysły na kolejne wydarzenia literackie, na które czekamy z niecierpliwością.

 

 

Gratulujemy II miejsca w Krakowskim Wieloboju Siłowym

 W dniach 25 i 26 marca 2015 w Zespole Szkół Elektrycznych Nr 1 przy ul. Kamieńskiego 49 w Krakowie odbyła się trzecia już edycja zawodów sportowych Krakowski Wielobój Siłowy KWS. Nazwę KWS można odczytać również jako K=kondycja, W=wytrzymałość, S=siła. Zawody stwarzają możliwość skonfrontowania się młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu Krakowa i okolicy.

Zadaniem trzyosobowych zespołów startujących w ‘’KWS’’ było pokonanie obwodów stacyjnych i wykonywanie na nich określonych ćwiczeń w zaplanowanej kolejności i jak najkrótszym czasie. Zawodnicy (Paweł Gąsiorek, Mirosław Tyl oraz Dawid Wincenciak) pod opieką nauczyciela Wychowania Fizycznego   Pawła Zguda uzyskali II Miejsce!

Status najlepszego (najszybszego) zawodnika z całych zawodów, ze wszystkich 14 szkół ponadgimnazjalnych, które brały w nim udział uzyskał Dawid Wincenciak, a tuż za nim uplasował sie Paweł Gąsiorek. Uczestnicy walczyli w rozstawionych na sali gimnastycznej trzech strefach gry. Organizatorzy prowadzili klasyfikację drużynową i indywidualną.

Zawodnicy startujący w zawodach muszą wykazywać się świetnym przygotowaniem kondycyjnym. Nasi uczniowie przygotowywali się do tych zawodów długo i rzetelnie oraz z pasją o czym świadczy zdobycie II miejsca!!! KWS wykorzystuje założenia treningu wielofunkcyjnego, crossowego i kondycyjno-wytrzymałościowego. Celem zawodów jest promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia i sportów kondycyjnych.

Na pewno w przyszłym roku nasza drużyna wystartuje w KWS i powalczy o najlepsze miejsce, dla przypomnienia w tamtym roku zdobylismy V miejsce, więc progres jest dość spory!

Wszystkich zachęcamy do uprawiania sportów oraz promowania zdrowego stylu życia, bo jak widac na załączonym obrazku wyniknąć  mogą z tego tylko same plusy.

 

 

Spotkanie z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych - 21.04.2015 r.

21 kwietnia w auli naszego liceum obyło się spotkanie z panią Haliną Krzymowską i panem Stefanem Lipniakiem.  Pani Halina była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, do którego trafiła wraz z mamą w 1944 roku.  W Ravensbrück Pani Halina Krzymowska pracowała m.in. przy budowie domów dla oficerów SS, a także w szwalni.

Z kolei Pan Stefan Lipniak został aresztowany przez gestapo w nocy z 26 na 27 czerwca 1941 r. i w grupie 800 młodych Polaków został przewieziony najpierw do Sosnowca, a następnie do obozu pracy przymusowej Klein Mangersdorf. W obozach spędził łącznie  44 miesiące. Przez ostatnie miesiące pracował w fabryce koncernu IG Farben w Monowicach przy rozładunku wagonów z węglem, drewnem, kamieniami i cegłami. W styczniu 1945 roku brał udział w marszu śmierci, z którego udało Mu się uciec wraz z kolegą.

W czasie 2 spotkań z uczniami klas 1e, 1c, 1a2, 2e, 2c usłyszeliśmy opowieść o koszmarze życia w obozie. Pomimo tak ciężkich przeżyć nasi Goście zachowali pogodę ducha, a uczniom przekazali nie tylko swoje historie, ale wiele ciepła, stąd tak trudno było się rozstać.

Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Klich – Rączce, dzięki której spotkanie to było możliwe.

 

 

Do czego MATURZYŚCI VILO potrzebowali 3 AUTOKARÓW? - 23.04.2015 r.

Proste: 23 kwietnia 2015 wybrali się do Częstochowy, aby porozmawiać z Matką Bożą o ich dalszej, życiowej drodze. Z tego, co mi wiadomo pertraktowali również na temat zbliżających się matur…

A na poważnie: wyruszyliśmy z Krakowa po godzinie 8.00. Pierwszym punktem naszej pobożnej wyprawy była Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach. Po nabożeństwie wykorzystaliśmy czas na modlitwę, spowiedź, adorację, zwiedzanie muzeum, kupno pamiątek i posiłek.

O godzinie 16.00, w kaplicy cudownego obrazu, odmówiliśmy Różaniec, który ofiarowaliśmy w intencji maturzystów, dyrekcji, nauczycieli, uczniów i wszystkich pracowników VI LO.

Bezpośrednio po Różańcu rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił nasz katecheta - ks. Robert Piwowarczyk. W swoim słowie podkreślił, że w życiu należy dokonywać właściwych wyborów: „I dlatego wśród zgiełku świata trzeba wybierać to, co najlepsze i co najpiękniejsze; co naprawdę konieczne i nieprzemijające; co sensowne i wspaniałe. Zbyt krótki jest nasz żywot, by gonić za wszystkim. Zbyt ograniczona jest zdolność ludzkiego przyjmowania, by wchłonąć wszystko. Nie można być wielobranżowym magazynem ani koszem na śmieci. (…) Czasami trzeba się wyrzec wielu rzeczy, które wydają się piękne. Zwłaszcza wtedy, gdy opakowanie jest kuszące. Jednego tylko nie wolno się wyrzec – Chrystusa. Nawet wtedy, gdy jest to Chrystus ukrzyżowany”.

Bezpośrednio po Mszy udaliśmy się do naszych autokarów i tak zakończyliśmy tegoroczną pielgrzymkę maturzystów. Bogu niech będą dzięki za wszelkie potrzymane łaski!

Maciej Guziejko CRL

 

 

 

Gratulujemy uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Alchemik

 Ośmioro uczniów naszej Szkoły zostało wyróżnionych w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym „Alchemik”.  Są to: Patrycja Bielec (2B1), Maja Stefańska (2A1), Beata Kineszczuk (2A1), Olga Muryn (2A1), Krystian Latos (2B1), Bernard Jakubas (2B1), Anna Żurek (1A1) oraz Hanna Kuźmińska (2B1).

Ponadto wynik Patrycji Bielec (najlepszy w naszej Szkole) okazał się być jednocześnie wynikiem „bardzo dobrym” w skali kraju.

Serdecznie gratulujemy!

 

KOLEJNY WIELKI SUKCES TEATRU PROSCENIUM

 Po tegorocznym zwycięstwie w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych, Szkolny Teatr Proscenium zdobył Brązowego Chochoła w XXXV Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży (FAM). Spośród 34 zespołów Małopolski, jury w składzie: Anna Kukawska (aktorka), Piotr Urbaniak (aktor, reżyser), Konrad Zapała (aktor), do finału nominowało 3 grupy.

Spektakl „Melancholicy i demony” w reżyserii Marleny Maciejewskiej zdobył zaszczytne 3 miejsce i stanął na festiwalowym podium obok zespołów: Scena „I” z MDK im. A. Bursy (Srebrny Chochoł za spektakl „Fejs Bóg”) i Zatrzymać Obrotówkę z SCKM w Krakowie (Złoty Chochoł za wzruszający spektakl „Jutro”, w którym wystąpił uczeń naszej szkoły Kacper Augustynek)

W spektaklu „Melancholicy i demony”, opowiadającym o życiu krakowskiej cyganerii, udział wzięli: Bartosz Leszczyc-Zielonacki, Julia Kołodziej, Zofia Mikołajska, Magdalena Bobrek, Julia Gagaczowska, Kalina Dębska, Joanna Krawczyk, Oliwia Żmijewska, Agnieszka Karska, Julia Musyl, Piotr Regdos, Mikołaj Bujak, Katarzyna Bąk, Maria Kmak, Kasia Lipińska i Adam Delimat

Serdecznie gratulujemy!

  

 

MAJA STRZEBOŃSKA - AUTORKĄ NAJLEPSZYCH KOSTIUMÓW TEATRALNYCH W MAŁOPOLSCE

 Maja Strzebońska - uczennica klasy 1c, należąca do zespołu teatralnego PROSCENIUM JUNIOR zdobyła nagrodę podczas XXXV Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży (FAM) za najlepsze kostiumy teatralne do spektaklu „Nagości chcę”. To już druga nagroda w tym roku dla Mai za genialne kostiumy dla PROSCENIUM JUNIOR. Wcześniej uhonorowano jej projekty i wykonanie strojów podczas Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych.

Gratulujemy serdecznie!

 

2. miejsce w Chłopskiej Szkole Biznesu

 W dniu 28.04. odbył się finał IV edycji cyklu edukacyjnego „Chłopska Szkoła Biznesu” – ekonomiczne zajęcia poświęcone działalności spółdzielczej. Podczas finału rozegrano grę symulacyjną działalności gospodarczej, ukazującej mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej oraz propagującą postawy społeczne.

Miło poinformować, iż uczniowie VI LO  - Amadeusz Przybyszewski oraz Mikołaj Kosmala zdobyli 2. miejsce pokonując 13 innych zespołów z województwa małopolskiego. Serdecznie gratulujemy.

  mgr  Monika Nowicka        

 

Wymiana z Regino Gymnasium w Prüm - 21-28.04.2015

W dniach 21-28.04.2015 grupa uczniów VI LO pod opieka prof. Mach i prof. Kudyby gościła w Regino Gymnasium w  Prüm. To nasza pierwsza wymiana z tą szkołą. Pobyt w Niemczech podobał się uczniom, co pokazują zdjęcia:)

Pod koniec maja spodziewamy się rewizyty:)

 

 

 

Gratulujemy Alicji Lisowicz zwycięstwa w konkursie Mój najpiękniejszy. Biało – czerwony

 


Etiuda "Schizma" grupy filmowej z 2c zdobyła trzecie miejsce w kategorii FILM na XXXV Festiwalu Artystycznym Młodzieży.

Autorzy:
Reżyseria: Ola Hulbój
Scenariusz: Kasia Grzymek, Ola Hulbój, Asia Krygier, Kamil Mełech, Ola Nerwiński, Julka Schramm, Ola Zakrzewska
Zdjęcia, montaż: Ola Hulbój
Kierownictwo planu, rekwizyty: Ola Zakrzewska
Muzyka: Mateusz Hulbój
Wystąpili: Asia Krygier, Julia Schramm, Ola Nerwiński, Kasia Grzymek, Kamil Mełech

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych