Kronika szkoły - 2014/2015 - styczeń i luty


Pan prof. Wojciech Rak najlepszym nauczycielem historii w szkołach ponadgimnazjalnych w Krakowie

 

Nagroda im. Słowikowskiego dla najlepszego historyka - relacja w KRONICE TVP KRAKÓW

 

 

TEMATY DNIA TVP KRAKÓW - rozmowa z laureatem nagrody panem Wojciechem Rakiem oraz z panem prof. dr hab. Andrzejem Chwalbą wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego odział w Krakowie

 

Wybrano najlepszego nauczyciela historii

Źródło: Piotr Rąpalski, Gazeta Krakowska

 

 

 

8 stycznia 2015 r. o godz. 11.00

w auli naszego Liceum odbyła się uroczystość wręczenia

Wojciechowi Rakowi nauczycielowi  VI Liceum Ogólnokształcącego

Nagrody im. Tadeusz Słowikowskiego

przyznawanej przez Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Historycznego

najlepszemu nauczycielowi historii  szkół ponadgimnazjalnych Krakowa,

wyróżniającemu się wybitnymi osiągnięciami w nauczaniu i popularyzacji historii oraz kultury Krakowa.

Nagrodę ufundował i wręczył Prezydent Królewskiego Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2009 roku, zatem pan prof. Wojciech Rak, nauczyciel Szóstki został szóstym laureatem Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego.

 

Uroczystość swoją obecnością uświetnili znamienici goście:

Pan Prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa

Pan Tadeusz Matusz - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji

Pan Aleksander Palczewski - Małopolski Kurator Oświaty

Pan Sławomir Pietrzyk - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa

Pan prof. dr hab. Andrzej Chwalba - wiceprezes Zarządu Głównego PTH

Pan prof. dr hab. Krzysztof Zamorski - Prezes Zarządu Krakowskiego Oddziału PTH

Pan prof. dr hab. Zdzisław Noga - Przewodniczący Kapituły Nagrody Krakowskiego Oddziału PTH, im. Tadeusza Słowikowskiego oraz Dziekan Wydziału Humanistycznego UP

Pani Prof. dr hab. Anna Siwik - Prorektor Akademii Górniczo-Hutniczej

Pan Prof. dr hab. Stanisław Sroka - Prodziekan Wydziału Historycznego UJ

Pan Prof. dr hab. Sławomir Sprawski - Dyrektor Instytutu Historii UJ,

Pani Prof. dr hab. Bożena Popiołek - Dyrektor Instytutu Historii UP

Pan dr Piotr Trojański - sekretarz Kapituły Nagrody im. T. Słowikowskiego

Pan dr Grzegorz Chomicki - członek Kapituły Nagrody im. T. Słowikowskiego

Pani Anna Korfel-Jasińska - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa.

Pani Maria Stalmach-Krzyworzeka - Prezes Oddziału ZNP Kraków-Śródmieście

Pani Magdalena Bassara - Radna Miasta Krakowa, absolwentka VI LO w Krakowie

Nauczyciel jest po trosze aktorem, a uczniowie to pierwsi recenzenci jego pracy. 30 par oczu i uszu pilnie słucha każdego słowa i obserwuje każdy gest profesora podczas lekcji. Niezwykle wzruszającym akcentem uroczystości były słowa jednej z recenzentek lekcji prof. Wojciecha Raka, absolwentka, wychowanka Profesora –Karolina Mikołajczyk.

Krasy całej uroczystości dodało przedstawienie Szkolnego Teatru Proscenium, który specjalnie na tę uroczystość przygotował przedstawienie pt. „Cyganeria”.

Zdjęcia pobrano ze strony Magicznego Krakowa. Autor: W. Majka

 

 

 

 

 

Najlepiej uczy historii - zapraszamy do zapoznania się z relacją zamieszczoną na stronie MAGICZNEGO KRAKOWA

Najlepiej uczy historii

Wojciech Rak – nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego. Uroczystość jej wręczenia, w której wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, odbyła się w czwartek (8 stycznia) w siedzibie szkoły przy ul. Wąskiej.

Najlepiej uczy historii
Foto: www.krakow.pl

- Historia to przedmiot „strategiczny". Pomaga budować tożsamość, jest podstawą rozumienia świata i kształtowania własnego światopoglądu. Dlatego nauczyciel historii zawsze będzie miał wyjątkową rolę – a właściwie misję do wypełnienia. I cieszę się niezmiernie, że dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Historycznego możemy tu w naszym historycznym Krakowie wyróżniać i nagradzać najlepszych nauczycieli tego przedmiotu – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Laureaci nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego, do których dołącza w tym roku Wojciech Rak pokazują nam jak wiele może dokonać nauczyciel, który jest dla uczniów prawdziwym autorytetem – dodaje Prezydent Jacek Majchrowski.
Nagroda imienia Tadeusza Słowikowskiego jest inicjatywą Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Krakowie. Przyznawana jest nauczycielom szkół ponadgimnazjalnych za szczególne osiągnięcia dydaktyczne oraz propagowanie wiedzy historycznej. W skład kapituły wchodzą reprezentanci Zarządu Oddziału PTH, przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa, reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Zespołu Doradców Metodycznych Urzędu Miasta Krakowa.

Wojciech Rak urodził się w 1967 r. w Krośnie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika. Studiował na Wydziale Historycznym UJ. Od 1992 r. pracuje w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

Uczy historii m.in. w klasach dwujęzycznych z językiem angielskim od momentu ich powstania w 1993 r. Na zamówienie MEN (w 1998 r.) opracował „Standardy wymagań w dwujęzycznym nauczaniu historii". Przetłumaczył na język angielski drugą część podręcznika K. Szelągowskiej Wykłady z historii powszechnej. Książka, wydana pod tytułem World History. Lectures for Secondary School w 2003 r., była wykorzystywana w szkołach prowadzących dwujęzyczne nauczanie historii na terenie całego kraju.

Przetłumaczył na język polski podręcznik dla studentów archeologii autorstwa W. Ashmore i R. J. Sharera Odkrywanie przeszłości. Wprowadzenie do archeologii, Kraków 2008. Opracował historię VI LO w Krakowie, biogramy dyrektorów, oraz spisy nauczycieli i absolwentów z okazji stulecia istnienia szkoły. Materiały te zostały opublikowane w wydawnictwie rocznicowym pt. Między dawnymi i młodszymi laty... 100-lecie VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie, Kraków 2002 i 2003. Na podstawie tej książki uczniowie klas pierwszych są zapoznawani z historią i tradycją szkoły.
Wojciech Rak był także przewodniczącym Komisji Wojewódzkiej konkursu historycznego „Losy Polaków na Syberii" w roku szkolnym 2011/2012 r. i wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiej Komisji Konkursowej w roku szkolnym 2013/2014 r. Był opiekunem praktyk pedagogicznych kilkorga studentów wydziałów historii UJ i PUJPII.

Od kilkunastu lat jest organizatorem szkolnego etapu Olimpiady Historycznej w VI LO, propaguje ideę Olimpiad i pracuje z uczniami biorącymi w nich udział. Jego uczniowie odnoszą sukcesy w licznych ogólnopolskich i lokalnych konkursach historycznych, m.in.: wyróżnienia w kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Historia Bliska", organizowanego przez Ośrodek „KARTA". Łącznie w latach 2003–2012 wyróżnienia zdobyło jedenaścioro jego uczniów, laureatkami konkursu zostały dwie uczennice: Estera Sendecka (2010 r.) i Magdalena Daczyńska (2011 r.). Obie zdobyły III miejsce.

Kolejne nagrody dla uczniów to m.in.: cztery wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Losy Bliskich i losy Dalekich" w latach 2010 i 2012. Uczennica Karolina Iwaszkiewicz została laureatką tego konkursu w roku 2012; w konkursie „Drogi do niepodległości Polski w XX wieku" – 1. miejsce na etapie wojewódzkim zajął Piotr Rąpalski, 2001 r., (org. MEN); w konkursie „Żydzi w historii i kulturze" 1. miejsce w 2005 r. zdobył Daniel Warmuz (konkurs organizują: SCKM, Gmina Miejska Kraków, Fundacja Kultury w Warszawie).


Loteria Fantowa WOŚP - 9.01.2015 r.

 Dnia 9.01.2015 r. (piątek) w godzinach 9.00 - 14.00 na korytarzu VI LO (I piętro) odbyła się Loteria Fantowa.

Serdeczne podziękowania

dla wszystkich

DARCZYŃCÓW WOŚP

Za podarowane przez Państwa "fanty" zebraliśmy 1,113,93 zł

Organizator: mgr Anna Toboła

 

Szkoła Debaty - ćwierćfinały - 12.01.2015 r.

12 stycznia 2015 r. w sali obrad im. Stanisława Wyspiańskiego w Urzędzie Miasta Krakowa odbyły się ćwierćfinały XII edycji Szkoły Debaty. Spotkało się osiem liceów, które awansowały z dotychczasowych zmagań z pozostałymi ośmioma szkołami uczestniczącymi w tegorocznej edycji.

Marszałkiem prowadzącym debaty był  Łukasz  Słoniowski  zaś ekspertami – absolwenci Szkoły Debaty a obecnie liderzy Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców  - Paweł Nowak (prezes KSM), Piotr Szefer i Marcin Kumięga.

Nasze liceum reprezentowała drużyna w składzie:

Bartłomiej Janiczak kl. 3H

Wiktoria Stelmachniewicz kl. 3H

Piotr Regdos 2H1

 Zwycięzcami zostali:

  • XI LO im. Marii Dąbrowskiej jako opozycja zwyciężyło V LO im. A. Witkowskiego w debacie nad tezą „Angielski powinien być jednym z języków urzędowych w każdym kraju”;
  • IV LO im. K. K. Baczyńskiego z Olkusza jako opozycja zwyciężyło  II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w debacie nad tezą: „Atak jest najlepszą obroną”;
  • VI LO im. A. Mickiewicza jako opozycja zwyciężyło LO SS Prezentek w debacie nad tezą: „ W dzisiejszych czasach każdy jest dziennikarzem”;
  • I LO im. B. Nowodworskiego jako propozycja zwyciężyło VIII PALO w debacie nad tezą: „Lepiej jest wziąć ślub z rozsądku, niż być singlem.”

Honorowymi Patronami tegorocznej edycji projektu Szkoła Debaty są:

Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski 

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa - Bogusław Kośmider

Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski 

Poseł do Parlamentu Europejskiego - Andrzej Duda

 

 

 

VI LO pełni rolę lokalnych liderów programu WF Z KLASĄ - 12.01.2015 r.

12 stycznia 2015 w VI LO odbyło się spotkanie szkoleniowe nauczycieli wychowania fizycznego z Małopolski. Już na początku ubiegłych wakacji otrzymaliśmy certyfikat WF Z KLASĄ. 
Cały poprzedni i obecny rok byliśmy w tym programie  i aktywnie w nim uczestniczyliśmy. Poprzez udział w programie pokazaliśmy innym nauczycielom, że lekcje wychowania fizycznego są równie ważne jak inne przedmioty, a ruch i zdrowe nawyki idą w parze z umiejętnością twórczego i samodzielnego myślenia.

"Jesteśmy pod wyrażeniem Waszej aktywności w programie. Jesteście osobami, które zarażą entuzjazmem, dobrymi pomysłami i chęcią do działania – lokalnymi liderami.
Wierzymy, że nawiązując kontakt z innymi nauczycielami przekonacie się (i innych), jak wiele macie pomysłów i jak dużo udało się Wam osiągnąć!
"- takie podziękowania otrzymaliśmy od 
całego zespołu programu Centrum Edukacji Obywatelskiej. 

Zaproponowanie naszej szkole roli lokalnego lidera było dla nas nauczycieli wychowania fizycznego ogromnym wyzwaniem.

Po części oficjalnej przyszedł czas na przełamanie pierwszych lodów. Uczennice klasy pierwszej w sposób zabawny przedstawiły scenki z życia uczniów VI LO na lekcjach wychowania fizycznego. W kolejnej części Karolina z kl. 2e wraz z koleżankami przygotowała dwa układy taneczne oraz kilka ćwiczeń ruchowych do muzyki. Następnie nauczyciele zostali zapoznani z grami i zabawami, które można wykonać nie koniecznie na sali gimnastycznej. Jacek Cierniak pokazał technikę padów jujitsu, które wykorzystuje na lekcji wf, natomiast Marcin Skoczeń zapoznał wszystkich z ćwiczeniami na płotkach. Paweł Zgud pokazał  ćwiczenia z wykorzystaniem ławeczki gimnastycznej, z których udziałem wykonaliśmy multum ćwiczeń na każdą z partii mięśniowych.

 Na poniedziałkowe spotkanie zaprosiłam dr Wacława Mirka, trenera lekkiej atletyki klasy mistrzowskiej, trenera między innymi Agnieszki Radwańskiej. Pan Mirek udowodnił, że bieganie jest  aktywnością, którą można realizować wszędzie, o każdej porze i w każdym wieku.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili spotkanie, padło wiele ciepłych słów odnośnie spotkania, a także zebrano pomysły na tematy kolejnych spotkań.

 

 

 

Gratulujemy laureatkom konkursu literackiego

W corocznym konkursie organizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury „Kazimierz – miejsce na ziemi, wieści z podwórek, ulic i zaułków”  znowu sukces VI Liceum. Laureatkami konkursu literackiego  zostały uczennice klasy III E2 (opiekun: mgr Grażyna Fallowa):

Agnieszka Migdał  i Klaudia Gorzała – zdobywczynie I miejsca

Izabela Czak – II miejsce.

Odebrały one  11 stycznia 2015 r. nagrody i dyplomy podczas uroczystości, na którą została zaproszona cała klasa.

Serdeczne gratulacje!

 

 

Warsztaty translatologiczne - 21.01.2015 r.

Ocalone w tłumaczeniu

21 stycznia 2015 r. z pewnością na długo zapisze się w pamięci uczestników WARSZTATÓW TRANSLATOLOGICZNYCH, które odbyły się w naszej szkole. Uczestnicy zajęć z panią dr Agatą Hołobut, związaną z Katedrą UNESCO do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UJ, zmierzyli się próbą przetłumaczenia na język polski opowiadania Jhumpa Lahiri pt. A Temporary Matter.

            Potyczki angielsko-polskie okazały się niezwykłym doświadczeniem. Prowadząca warsztaty zachwyciła wszystkich swoją kompetencją i uśmiechem. Uczniowie VILO z kolei wykazali się niebywałą kreatywnością. Wspólna praca nad ostateczną polską wersją oryginału pozwoliła młodym tłumaczom poznać tajniki tej trudnej pracy. Zajęcia uświadomiły nam wszystkim, że (niezwykle czasochłonnym!) zadaniem tłumacza literatury jest nie tylko przełożenie tekstu z jednego języka na drugi, ale przede wszystkim próba oddania kolorytu, atmosfery i kontekstu, które charakteryzują oryginał.

            Wszystkich chętnych adeptów translatologii zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie, którego szczegóły poznacie już wkrótce. Serdecznie zapraszamy!

Organizator: mgr Iwona Ryż

 

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do finału Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim

Serdecznie gratulujemy Weronice Młódzik kl. 2c oraz Magdalenie Bularz kl. 2a2 zakwalifikowania się do finału małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim.
Weronika i Magda w dwóch pierwszych etapach wykazały się wiedzą dotyczącą architektury starożytnego Rzymu oraz znajomością języka włoskiego. Wysokie wyniki z obu części zdecydowały o przejściu do finału, który odbędzie się w marcu w Instytucie Kultury Włoskiej.

Trzymamy kciuki, czy też, incrociamo le dita!

 

Odczyt prof. dra hab. Andrzeja Piaseckiego z Instytutu Politologii UP - 27.01.2015 r.

27 I 2015 w VI Liceum gościł prof. dr hab. Andrzej Piasecki z Instytutu Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który wygłosił odczyt pt. "Marketing polityczny w polskich wyborach. Dobre i złe praktyki". Słuchaczami byli uczniowie klas IIIF i IIIG oraz grupa maturzystów z klasy IIIA/I, realizujący program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Po odczycie odbyła się dyskusja.

 

Złoty medal dla VI LO w badmintonie drużynowym – 29 stycznia 2015 r.

29 stycznia 2015 r. w ramach Licealiady rozegrane zostały Mistrzostwa Krakowa w badmintonie drużynowym dziewcząt. Szóstka po raz kolejny po zaciętej walce wywalczyła złoty medal. W ścisłym finale pokonaliśmy V LO, VIII LO, VII LO. Szkołę reprezentowały: Kamila Morawska, Kinga Mółka i Claudia Kowalik. Już za dwa tygodnie zawody wojewódzkie. Trzymamy kciuki i  liczymy na kolejne emocje i sukces.

Opiekun: mgr Aneta Kulig

 

 

Dzień Filmowy - 3.02.2015 r.

03.02.2015 w VI LO odbyła się kolejna edycja Dnia Filmowego, który tym roku poświęcony był musicalowi.

Dzień Filmowy oficjalnie otworzyła Pani Dyrektor Iwona Fedan.

Następnie zespół taneczny, pod kierownictwem Jadwigi Mordarskiej z klasy 2c, zaprezentował choreografię do utworu "Mamma mia".

W eliminacjach do konkursu OKWoF (Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie) udział wzięło 12 uczniów VILO.

 

Z testem obejmującym historię filmu, język filmu oraz fragmentami muzycznymi i filmowymi, najlepiej poradziły sobie:

 

 

Barbara Miszczyk z klasy 3h, która zdobyła 1 m-ce

 

Karolina Musiał z klasy 1c, która zdobyła 2 m-ce

W konkursie na najlepsze przebranie inspirowane musicalem wzięli udział uczniowie kilku klas.

W głosowaniu publiczności zwyciężyli Aneta Dubiel i Dominik Setlak z klasy 3c, którzy zaprezentowali przebrania z musicalu Tima Burtona "Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street".

Wykład pt. "Historia filmowego musicalu" wygłosił znawca kina amerykańskiego, Krzysztof Siwoń (Uniwersytet Jagielloński).

Punktem kulminacyjnym Dnia Filmowego był pokaz kultowego musicalu pt. "Deszczowa Piosenka" z 1952 r. w reż. Stanleya Donena i Geene Kelly'ego.

Zwieńczeniem Dnia Filmowego było wręczenie nagród zwycięzcom konkursów oraz występ zespołu tanecznego, który zaprezentował choreografię do utworu "Footloose".

 

 


 

Wykład w ramach zajęć patronackich AGH – Pani dr Ewa Drożdż - 4.02.2015 r.

W dniu 04.02.2015 r., w ramach zajęć patronackich Akademii Górniczo-Hutniczej, uczniowie klasy 1a1 uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym przez Panią dr Ewę Drożdż. Wykład ten dotyczył zagadnień budowy atomu oraz promieniotwórczości. Uczniowie przypomnieli sobie zagadnienia związane z klasycznym pojęciem budowy atomu oraz zapoznani zostali z podstawami kwantowego modelu budowy atomu. Zastanawiali się również jak wyglądały początki nauki o promieniotwórczości oraz śledzili jej rozwój na przełomie wieków,  aż po dzień dzisiejszy. W wykładzie nie mogło oczywiście zabraknąć słów o polskiej noblistce, Marii Skłodowskiej-Curie, która w znacznej mierze przyczyniła się do rozwoju wspomnianej gałęzi nauki. Mamy nadzieję, że Pani Doktor zasiała wśród młodzieży ziarno ciekawości dotyczącej mechaniki kwantowej i promieniotwórczości.

mgr Barbara Rolka

 

Zawody narciarskie i snowboardowe - 5.02.2015 r.

Mijający tydzień obfitował w sukcesy narciarzy i snowboardzistów.  Uczniowie VI LO reprezentowali szkołę na zawodach w narciarstwie alpejskim, które miały miejsce 03.02.15 w Sieprawiu i snowboardowych, które odbyły się 05.02.15 w tym samym miejscu.

Do etapu wojewódzkiego w narciarstwie zakwalifikowała się uczennica Justyna Kłos a w snowboardzie dziewczęta wystartują całą  drużyną, która zajęła 1. miejsce. Lokaty poszczególnych zawodniczek to: 2. miejsce Majki Stefańskiej, 7. miejsce Małgosi Pieprzycy i 9. Wiktorii Włodarczyk.

Nasz jedyny reprezentant Bartek Zielonacki uplasował się na 12.pozycji i też jedzie na zawody wojewódzkie do Rabki.

 

 

 

Projet CRACOVIE-lAUSANNE

Szwajcarscy maturzyści z Liceum w Lozannie kręcą, w ramach pracy maturalnej, reportaż o Krakowie w jego wszystkich aspektach: historycznym, artystycznym i cywilizacyjnym.

Opiekun grupy szwajcarskiej, pani Aneta Kocot-Puhl zaproponowała naszemu liceum współpracę w  realizacji tegoż projektu ze względu na bardzo dużą aktywność sekcji francuskiej, szeroko dokumentowaną w Internecie.

Na jednym z portali społecznościowych, stworzone zostało forum wymiany myśli, dzięki któremu młodzież VI LO może udzielać informacji na temat naszego miasta i zapoznawać się ze szwajcarskimi licealistami.

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych,przewidziane jest również spotkanie obu grup w Krakowie. Projekt ten otwiera przed naszą młodzieżą, uczącą się języka francuskiego,języka kultury i sztuki oraz wielu organizacji światowych, w tym Unii Europejskiej, możliwość doskonalenia swoich umiejętności w praktyce!

Opiekunem projektu w naszym liceum jest  pani Aneta Wojtaszek, nauczyciel języka francuskiego.

 

Małopolski Konkurs Pięknego Czytania - 6.02.2015 r.

W dniu 6.02.2015 r. w czytelni biblioteki szkolnej odbył się etap szkolny VIII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania współorganizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekatrzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.


Do etapu wojewódzkiego zostali zakwalifikowani:

Paulina Kusy  – Juliusz Słowacki Balladyna

Jakub JakubiecAdam Mickiewicz Czaty

Jury postanowiło wyróżnić:

Magdalenę Górszczak – Hanoch Levin Szyc

Annę Urych – Adam Mickiewicz Reduta Ordona

Tomasza Klicha – Adam Mickiewicz Pan Tadeusz

 

Dla wszystkich uczestników zostaną przygotowane pamiątkowe dyplomy.

Organizatorzy: mgr Elżbieta Smak i mgr Maria Leśniak

 

 

 

Odczyt dra hab. Wojciecha Mruka z Instytutu Historii UJ - 4.02.2015 r.

4 II 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Wojciech Mruk z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił odczyt pl. "Łacinnicy w Ziemi Świętej". W spotkaniu uczestniczyły klasy 2A/II i 2F realizujące rozszerzony program nauczania historii oraz klasa 2G w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo.

 

Warsztaty filmowe - 9.02.2015 r.

Dnia 9 lutego klasy 2c, 2d i 3d brały udział na warsztatach związanych z premierą filmu "Teoria wszystkiego". Oparta na faktach historia życia i osiągnięć naukowych wybitnego fizyka Stephena Hawkinga zrobiła duże wrażenie zarówno na klasie filmowej jak i na klasach ścisłych.

 

 


 

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do II Etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej!

Miło nam poinformować, iż Beata Kineszczuk (2a1), Julia Pacyna (2d), Bernard Jakubas (2b1) oraz Krystian Latos (2b1) zakwalifikowali się do II (i jednocześnie ostatniego) Etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej. Trzymamy kciuki już w sobotę 21 marca 2015 r.!


Odczyt prof. dra hab. Zdzisława Nogi z Instytutu Historii UP - 11.02.2015 r.

11 II 2015 VI Liceum gościło prof. dra hab. Zdzisława Nogę z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasz gość wygłosił dla uczniów klas 2A/II, 2F i 2G odczyt pt. "Kraków w epoce przedindustrialnej".


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

w VI Liceum 12-13 lutego 2015 r.

 

 W tym roku po raz drugi w naszej szkole odbędą się  obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Patronat Honorowy nad uroczystością objęli:

Pan prof. dr hab. Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

Pan Bogusław Kośmider

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Pan Aleksander Palczewski

Małopolski Kurator Oświaty

Pani prof. dr hab. Renata Przybylsk

Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pan prof. dr hab. Bogusław Dopart

Kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza


Program uroczystości

12 lutego 2015 r. Sesja naukowa

 

"Pani premier czy pani premiera - krąży po Europie widmo gender(a)".

Pani dr hab. Mirosława Mycawka
Katedra Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Miej serce i patrzaj w serce" - o wrażliwości romantycznej

Pan prof. dr hab. Bogusław Dopart

Kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu Jagiellońskieg

Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza

Jak mówić – jak mówimy o miłości?

Pan dr hab. Kazimierz Sikora

Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Warsztaty dla uczniów VI Liceum prowadzone przez panią Roksanę Kidawę oraz studentów Koła Językoznawców Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

13 lutego 2015 r.

Wykład dla uczniów gimnazjów

Język współczesnego teatru.

O wspólnych pasjach i wzajemnych inspiracjach rozmawiają pani dr Marlena Maciejewska i Kalina Dębska, uczennica kl. 1h2

Warsztaty dla uczniów gimnazjów prowadzone przez nauczycieli VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie

mgr Iwona Fedan – Gry z poezją

Co poeta miał na myśli? Jak „dobrze” zinterpretować wiersz? Jak stworzyć prawdziwą poezję?

mgr Justyna Kobus - Jak mówić, by być zrozumianym?

Czy chcesz wiedzieć, dlaczego czasami nie możesz porozumieć się z innymi? Dlaczego Twoi znajomi rozumieją Cię opacznie? Jaki skutek mogą mieć Twoje słowa?  Przyjdź i dowiedz się  tego wszystkiego na warsztatach z komunikacji językowej!

mgr Justyna Kuśnierzowska - Reportaż – dochodzenie do prawdy (warsztaty dziennikarskie)

Głównym celem warsztatów jest rozwijanie zainteresowania publicystyką. Uczniowie zapoznają się z historią i typologią gatunku oraz będą doskonalić swój warsztat stylistyczny. Ważnym założeniem zajęć jest zwrócenie uwagi na aspekt etyczny zawodu dziennikarza.

Zajęcia będą obejmowały następującą tematykę:

1. Czym jest i o czym może być reportaż?

2. Historia i typologia gatunku.

3. Ćwiczenia redakcyjne (zbieranie informacji, pisanie reportażu, przekształcanie rozprawki w reportaż).

dr Marlena Maciejewska – Mowa sceniczna - język autentyczny czy sztuczny?

Celem warsztatów jest analiza fragmentu tekstu literackiego i przełożenie go na język teatru. Uczestnicy dowiedzą się, czym jest znak teatralny oraz poznają zasady mowy scenicznej. Podczas zabaw teatralnych będą mieli możliwość ćwiczenia dykcji, precyzji mówienia, natężenia i barwy głosu oraz prawidłowego akcentowania i  intonowania.  Przygotują także dłuższą etiudę teatralną, w której zastosują poznane sposoby mówienia oraz spróbują wykreować wyraziste postacie sceniczne.

  

 

Akademia Fizyki Zima 2015 - 13.02.2015 r.

 

 W piątek 13 lutego klasa 2d i 3d brały udział w zajęciach zimowej szkoły fizyki w nowym budynku Instytutu Fizyki UJ ul. Łojasiewicza 11 (Kampus UJ).

Bardzo interesujące zajęcia na temat zasad działania telefonii komórkowej, zastosowań fizyki w medycynie i elektronice spełniły oczekiwania uczestników.

Serdecznie polecamy odwiedzenie nowego instytutu i skorzystanie z jego oferty.

Robi wrażenie.

NAKRĘĆ SIĘ

 Etiuda uczniów klasy 2c znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu Filmoteki Szkolnej: Nakręć się