Inauguracja roku szkolnego 2014/2015 - 1.09.2014 r.

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2014/2015

Uczniom, Rodzicom oraz całemu Gronu Pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły

życzymy kolejnych nowych sukcesów i wielu powodów do radości!

Dyrekcja VI LO w Krakowie

 

Wizyta uczniów i nauczycieli z Benjaminy w Izraelu - 6.09.2014

W dniu 4 września gościła w naszej szkole 170 osobowa grupa uczniów i nauczycieli z Benjaminy w Izraelu. Po powitaniu przez Dyrekcję uczniowie udali się do klas, gdzie czekali na nich polscy rówieśnicy. Przez dwie godziny lekcyjne uczniowie poznawali się, wymieniali poglądy i doświadczenia. Jak podkreślali nasi uczniowie, Izraelczycy byli bardzo otwarci i przyjaźnie nastawieni do Polaków.

Następnie, korzystając z gościnności księdza proboszcz parafii Bożego Ciała, udaliśmy się na przyklasztorne boisko. Tam rozegraliśmy mecz piłki nożnej Polska – Izrael. Po remisowym wyniku 1-1, nastąpiła seria rzutów karnych, w których niestety przegraliśmy. Po meczu uczyliśmy Izraelczyków tańczyć Poloneza, a uczniowie polscy mieli okazję poznać tańce izraelskie. Zarówno nasi uczniowie, jak i goście miło spędzili tamten słoneczny dzień.

Chciałbym niniejszym podziękować Dyrekcji, nauczycielom języka angielskiego, panu profesorowi Marcinowi Sokalskiemu, nauczycielom WF-u za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu tego spotkania.

Liczymy na rewizytę w Izraelu.

mgr Artur Kowalski – nauczyciel języka angielskiego

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Czytania i Pisania UNESCO - 8.09.2014 r. 

8 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czytania i Pisania UNESCO (National Literacy Day). W naszej szkole uczniowie dyskutowali na lekcjach języka angielskiego o tym jak ważną jest umiejętność czytania i pisania a także potrzeba znajomości języków obcych. Poruszaliśmy też kwestię problemów wynikających z braku dostępu do edukacji w niektórych krajach Afryki czy Azji.W czasie zajęć bawiliśmy się językiem oraz pracowaliśmy nad nowymi wersjami znanych baśni i bajek dla dzieci.

 

Geocaching w Lesie Wolskim. Kl. 2A2 na terenowej wycieczce międzyprzedmiotowej - 8.09.2014

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia wczesnobarokowego kościoła oo. kamedułów na Bielanach. Następnie rozpoczęła się gra terenowa. Celem ćwiczeń było wykorzystanie wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcjach historii i geografii. Geocaching jest zdobywającą coraz większą popularność grą terenową polegającą na poszukiwaniu „skarbów” za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika z zadaniami lub nagrodami, nazywanego „geocache”. Uczniowie kl. 2a2, wyposażeni w smartfony z zainstalowaną darmową aplikacją GPS, zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było odnalezienie ukrytych uprzednio przez nauczycieli „skarbów”. Okazały się nimi… krótkie testy dotyczące historii I wojny światowej oraz obiektów historycznych na obszarze Lasu Wolskiego. Prawidłowe rozwiązanie zadań gwarantowało otrzymanie współrzędnych geograficznych niezbędnych do lokalizacji kolejnego „skarbu” – geocache. W przerwach między poszukiwaniem kolejnych skrytek uczniowie zdobywali wiedzę na temat topografii Lasu Wolskiego oraz umiejętności orientacji mapy, obliczania azymutu i korzystania z odbiorników GPS. Wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z postawionymi zadaniami. Poszukiwaniom „skarbów” towarzyszyło wiele emocji i śmiechu. Wycieczkę zakończyliśmy podziwiając panoramę Krakowa z kopca Józefa Piłsudskiego.

 

 

Wymiana ze szkołą Sagrado Corazón - wrzesień 2014

W minionym tygodniu już po raz siódmy gościliśmy w naszym Liceum grupę młodzieży z Saragossy ze szkoły „Sagrado Corazón” w ramach wymiany z Hiszpanią. Uczniowie wraz z towarzyszącymi im opiekunami uczestniczyli w zajęciach,  zwiedzali Kraków oraz podziwiali atrakcje naszego regionu. Między innymi w programie znalazła się wspólna wycieczka do Szczawnicy, spacer wąwozem Homole oraz  biesiada przy ognisku z tradycyjnymi pieczonymi kiełbaskami i oscypkami. Hiszpanie chwalili smaki Małopolski oraz zachwycali się pięknymi  krajobrazami. Spędziliśmy wspólnie bardzo intensywnie czas i nasza przyjaźń jeszcze mocniej się zacisnęła. Mamy nadzieję, że następna wymiana pomiędzy naszymi szkołami już wkrótce J

Opiekunowie: mgr Małgorzata Dorosz i mgr Małgorzata Michalska - Derlatka

 

Udział Pocztu Sztandarowego w obchodach 75. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę - 17.09.2014

W ramach krakowskich obchodów 75. rocznicy sowieckiej agresji na Polskę, w dniu 17 września 2014 r.,  odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna na Cmentarzu Rakowickim  zorganizowana przez Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu i Związek Piłsudczyków Oddział Małopolski oraz uroczystość dedykowana pamięci obrońców Grodna zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.  

W uroczystości na Cmentarzu Rakowickim wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojska, organizacji kombatanckich i niepodległościowych, rodzin Sybiraków, instytucji kultury, Instytutu Pamięci Narodowej oraz reprezentacje ponad pięćdziesięciu małopolskich  szkół, w tym poczet sztandarowy naszego liceum. Wspólnie uczczono pamięć  o Polakach poległych i pomordowanych na Wschodzie, oddaliśmy hołd bohaterom tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat, ofiarom masowych zsyłek na Sybir.

 

 Wycieczka integracyjna kl. 1B (Stare Wierchy) - 19.09.2014


Śladami światowego dziedzictwa UNESCO - 25.09.2014

25 września klasa 1A2 wyruszyła na wycieczkę do Lanckorony, która umieszczona jest na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Uczniowie wzięli udział w grze miejskiej, której trasa prowadziła malowniczymi uliczkami Lanckorony aż na wzgórze zamkowe, gdzie odbył się piknik z ogniskiem. Podziwiając XIX-wieczne domki i urokliwy Rynek (przez wielu uważany za najpiękniejszy w Polsce), zachwycaliśmy się okolicą i atmosferą tego wyjątkowego miasteczka.

 

Wycieczka integracyjna klasy 1A1 - 26.09.2014

Dzień 26 września 2014 roku był dniem próby dla klasy 1A1. Nasz dwujęzyczny oddział ruszył w dzicz Beskidu Makowskiego. Podróż cieplutkim autokarem dawała nadzieję na dobry rozwój sytuacji. Gdy dotarliśmy na miejsce, wszystko się zmieniło. W chłodzie, deszczu, ale z dobrymi humorami ruszyliśmy w drogę. Poubierani od stóp do głów w ciepłe skarpety, szaliki, czapki i kurtki zaczęliśmy powoli odczuwać zmęczenie. Po godzinie dotarliśmy na miejsce odpoczynku, schronisko na Kudłaczach. Przemoknięci, chwyciliśmy za herbatę. „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” przerodziło się w „Jeden krakersik? – Wszyscy więc go zjedzą.”

Na ratunek ruszyła brygada najodważniejszych z naszego oddziału. Rozpalili ogień, by wybawić nas od chłodu. Reszta klasy wsparła ich lichymi gałązkami do podtrzymania ognia. Zabraliśmy wszystko, co zostało nam do jedzenia i upiekliśmy. Były kiełbaski, grzanki, pianki… Nikt nie odstępował ognia. Każdy pragnął choćby odrobiny ciepła. Atmosfera rozluźniła się gdy rozpoczęły się pląsy integracyjne wokół płomieni. To nie był jednak koniec podróży. Na próżno tak wytrwale suszyliśmy nasze ubrania i ekwipunek. Schronisko było jedynie czymś w rodzaju poziomu w grze: „Przeszedłeś? Idziesz dalej!” Byliśmy jednak mocno zdeterminowani. Po dotarciu na szczyt Lubomira, wysłuchaliśmy nauk astronomicznych w tamtejszym obserwatorium.

Zadowoleni z siebie wróciliśmy do autokaru. Podczas drogi powrotnej w pojeździe panowały: gwar, śmiech i rozmowa. Cała wyprawa była świetną okazją, by poznać bliżej swoich kompanów, z którymi spędzimy najbliższe trzy lata. Warto również wspomnieć o „dobrych duchach” wycieczki: Generał Brygady 1A1 i nasze wsparcie – Pani Profesor Iwona Ryż,  dowódca Oddziału Dobrego Humoru – Pani Profesor Monika Nowicka oraz dowódca Oddziału Fotograficzno-filmowego – Pan Profesor Marcin Muszka.

Dominika Kapusta

 

 

Klasa 1E na wycieczce integracyjnej

Klasa 1e postanowiła zintegrować się aktywnie i na wesoło. Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku zapewnił nam moc atrakcji, zabawy terenowe i wielki plac zabaw. Wspaniałym zwieńczeniem dnia był piknik, któremu towarzyszyły śpiew, gitary i pyszności przygotowane przez uczennice naszej klasy.

 

 


Europejski Dzień Języków po hiszpańsku - 27.09.2014 r.

W ostatnią sobotę świętowaliśmy Europejski Dzień Języków po hiszpańsku!

W Instytucie Cervantesa byliśmy my, byli Hiszpanie i była przepyszna kuchnia hiszpańska, piękna muzyka i wszechobecny, coraz bardziej popularny język hiszpański.

Była okazja spróbować typowych hiszpańskich dań np: tortilla de patatas, paella, tarta de Santiago.

Zapraszamy na kolejne spotkanie tego typu już za rok. 

                                               

Wymiana z Danią - wrzesień 2014

God dag!

Jak co roku, już po raz dwudziesty, odbyła się wymiana między uczniami VI LO w Krakowie a rocznikiem zerowym z Akademii w Sorø.

Pierwszy raz mieliśmy okazje poznać duńskich uczniów 9.09 gdy wraz z trójką nauczycieli przylecieli do Krakowa.  Podczas niecałych sześciu dni w naszym mieście mieli okazje zobaczyć m.in. Wawel, kopalnię soli w Wieliczce czy obóz koncentracyjny w Auschwitz oraz inne must see podczas wizyty w Krakowie i okolicach.

W chwilach wolnych od zwiedzania też z pewnością się nie nudzili, bo uczniowie naszego liceum (klasa 2d i przyjaciele) zapełniali im wolny czas przy tym pokazując miasto od innej strony i integrując się.

Nie musieliśmy czekać długo bo już 28.09 25 uczniów naszego liceum pod opieką p. prof. Bożeny Arendt, p. prof. Marleny Maciejewskiej oraz p. prof. Tomasza Urbana udało się w 16-godzinną przeprawę do kraju Wikingów, wiecznej pochmurnej pogody i kawy po 20 złotych.

Zaraz po przyjeździe do leśniczówki zostaliśmy „gorąco” powitani przez Duńczyków, którzy ugościli nas tradycyjną kolacją (sznycle cieszyły się ogromnym powodzeniem, także przez kolejne cztery dni ;)).

Podczas pobytu plan był napięty i udało nam się zobaczyć wszystko to, co naprawdę warte zobaczenia.

Wtorek przywitał nas deszczem, ale my niestrudzenie poznawaliśmy uroki Kopenhagi. Zobaczyliśmy m.in. pałac rodziny królewskiej, port czy urocze stare miasto po czym popłynęliśmy łódką kopenhaskimi kanałami, co pokazało nam miasto od zupełnie nowej strony, zdecydowanie tej bardziej wietrznej.

Środa to tradycyjny dzień w Sorø, w którym zawierało się zwiedzanie imponujących obiektów na terenie Akademii, takich jak średniowieczny kościół, biblioteka, Muzeum Instrumentów Fizycznych czy budynki szkolne; zajęcia z doświadczeniami fizycznymi z duńskim nauczycielem; lunch w akademickiej stołówce i wiele innych. W ciągu dnia wybraliśmy się też do Zachodniozelandzkiego Muzeum Sztuki  w samym mieście.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy na wyprawę do Roskilde- dawnej stolicy Danii. Podczas całego dnia zobaczyliśmy Muzeum Wikingów (raczej łodzi Wikingów), przeszliśmy ulicami uroczego i spokojnego Roskilde czy w końcu zwiedziliśmy kolejne Muzeum Sztuki tym razem Współczesnej. W naszym planie znalazł się też spacer po bałtyckiej plaży oraz rzut oka na letnią rezydencję królowej Danii.

Tego samego dnia odbyła się uroczysta kolacja na której mieliśmy okazję poznać nowego rektora Akademii, który obiecał kontynuowanie wymian na kolejne lata (już Go lubimy).

Wietrzny piątek stał pod znakiem zamków. Udaliśmy się do miasta Helsingor w którym mogliśmy podziwiać otoczony fosami zamek Hamleta. Następnie po przeprawie promem do Szwecji, do bliźniaczego miasta Helsingborg mieliśmy chwilę na cieszenie się urokiem wąskich uliczek czy widoku na miasto i port z ruin tamtejszego zamku. Ostatnim punktem był wyjątkowo imponujący zamek Frederiksborg w Hillero. Ogromny budynek wypełniony przedmiotami sprzed 500 lat zrobi wrażenie na każdym.

Oczywiście ta wymiana to o wiele więcej niż tylko plan zwiedzania. Wszyscy świetnie bawiliśmy się tańcząc tradycyjny duński taniec Les Lanciers, czy nawet jedząc czekoladowe ciasto i mając do tego 2 litry mleka na 25 osób.  Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy że nie żałujemy niczego na tej wymianie i mieliśmy świetny czas więc chyba mogę powiedzieć w imieniu wszystkich:

Tak! (co nie znaczy „tak!” tylko „dziękujemy!” ;))

 

 

Gra miejska z okazji 11. Europejskiego Dnia Języków Obcych - 30.09.2014 r.

30 września 2014 r. uczniowie klas II w ramach lekcji języka angielskiego wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanej z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. 13 grup pod opieką swoich nauczycieli przemierzało ulice Kazimierza, wykonując rozmaite zadania nie tylko podnoszące znajomość języka angielskiego i przypominające o korzyściach płynących z jego znajomości, lecz także promujące różnorodność językową i kulturową. Uczniowie wykazali się wiedzą, kreatywnością i poczuciem humoru.

 

Gra miejska z okazji 11. Europejskiego Dnia Języków Obcych - 30.09.2014 r.

30 września 2014 r. z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie klas drugich wzięli udział w grze miejskiej, która odbyła się na terenie krakowskiego Kazimierza. Zabytki tej dzielnicy Krakowa wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 1978 roku, zaś od 1994 roku Kazimierz uznawany jest za pomnik historii.

Podczas gry, która odbywała się w języku angielskim, uczniowie w grupach rozwiązywali zagadki, odpowiadali na pytania związane z zabytkami Kazimierza, a także nagrywali film, rozmawiali o komunikacji międzykulturowej i... pisali wiersze!

 

 

Spotkanie nauczycieli języka angielskiego w rezydencji Pani Konsul Generalnej w Krakowie - 30.09.2014

 

Consul General Ellen Germain

requests the pleasure of your company

at a reception

 in honor of teachers of English

on Tuesday, September 30

 at 6:00 o’clock p.m.

 W spotkaniu uczestniczyła Pani wicedyrektor Iwona Fedan oraz prof.  Ewa Lubińska.

Przy lampce wina i smacznym poczęstunku Pani Konsul powitała wszystkich zgromadzonych, dziękując za wieloletnią współpracę i zaangażowanie. Podkreśliła, że rok 2014 jest rokiem jubileuszowym dla Polski  -  10 rocznica wejścia do struktur Unii Europejskiej, wkrótce 15 rocznica wejścia do  NATO,  w tym roku także obchodzimy 40 - lecie powstania Konsulatu USA w Krakowie.

Pani Konsul zachęciła do lektury elektronicznego miesięcznika AIRC: Zoom in on America, który również świętuje swoje 10 – lecie. Amerykańskie Centrum Kultury publikuje na stronie internetowej Konsulatu miesięcznik Zoom in on America, przeznaczony dla uczących się języka angielskiego. Znajdą tu Państwo artykuły i zdjęcia prezentujące różnorodne zagadnienia związane z kulturą, tradycjami i życiem codziennym Amerykanów. Nie zabraknie tekstów poświęconych przyrodzie i geografii USA. W każdym wydaniu konkurs z nagrodami książkowymi, a także ćwiczenia gramatyczne i słownikowe.

Pani Maria Brzostek zaprosiła młodzież do korzystania z Biura Doradztwa Edukacyjnego przy Konsulacie USA w Krakowie gdzie młodzież ubiegająca się o studia w Stanach Zjednoczonych może uzyskać wiadomości o projektach, stypendiach i egzaminach.

 

46. Ojcowska Złota Jesień - 3.10.2014 r.

3 października 2014 odbyła się 46. Ojcowska Złota Jesień. W tym roku trasa prowadziła z Białego Kościoła do doliny Prądnika i na pole namiotowe na Złotej Górze. Na punkcie startowym zameldowało się ponad 35 drużyn z 7 szkół. Punkty kontrolne usytuowane były przy kościele w Białym Kościele, przy wejściu na zielony szlak w dolinie Prądnika, przy kasie jaskini Ciemnej oraz tradycyjnie przy budynku Centrum Edukacyjno-Muzealnego OPN. W tym roku obeszło się bez dogrywki i zwycięzców wyłoniono na podstawie punktów zdobytych w trakcie rajdu. Zakończenie i wręczenie nagród odbyło się na polu namiotowym na Złotej Górze. Na uczestników czekała gorąca herbata i kiełbaski.

Nasze liceum zajęło III miejsce  uzyskując 116,5 pkt.

 

 Wizyta w Instytucie Cervantesa - 6.10.2014

W dniu 6 X 2014 r. dwie grupy pod opieką p. Elizy Koszyki i p. Magdaleny Małż udały się do Instytutu Cervantesa, aby zobaczyć wystawę plakatów podsumowujących dziesięciolecie działalności Instytutu promującego kulturę Hiszpanii w Krakowie. Wysłuchaliśmy wprowadzenia na temat działalności Instytutu, osiągnięć i planów promocji kultury języka hiszpańskiego. Uczniowie klas trzecich mieli okazję podziwiać prace polskich artystów, autorów plakatów z tygodnia kina hiszpańskiego, wystaw tematycznych, spotkań autorskich, które miały miejsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nasza poranna wizyta w Instytucie okazała się bardzo ciekawa, na pewno tam wrócimy. Drugim punktem była zabawa językowa - domino.

Uczniowie klas 3a1, 3a2, 3c, 3d, 3f

 

Zwiedzanie wystawy plakatów w Instytucie Cervantesa - 7.10.2014

7.10.2014 (wtorek) grupa uczniów z klas 2b1 i 2b2 ucząca się hiszpańskiego, pod opieką p. profesor E. Koszyki wybrała się na wystawę plakatów związanych z działalnością Instytutu Cervantesa. Wystawa podobała nam się bardzo, największą frajdę mieliśmy za sprawą konkursu związanego z wystawą. Napisaliśmy bardzo fajne opowiadania i liczymy na nagrody;)

Wyróżnienie w II edycji konkursu na najlepszy esej

Z radością informujemy, że Katarzyna Jałocha, uczennica klasy 3G otrzymała wyróżnienie w II edycji konkursu na najlepszy esej z zakresu stosunków międzynarodowych i badań kulturoznawczych za tekst pt. "Polska w UE – bilans członkostwa i współczesne wyzwania dla Unii Europejskiej". Konkurs odbył się pod patronatem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 13 X 2014 w auli Collegium Novum odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i spotkanie z władzami uczelni.

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Prymas Tysiąclecia Sługa Boży Ks. Kardynał Stefan Wyszyński odnosząc się do kształcenia i wychowania młodego pokolenia powiedział, że „do młodzieży trzeba podejść z sercem. Za serce będą wdzięczni. Serce zrozumieją (...), przed sercem ustąpią!”

W imieniu Prezydium Rady Rodziców pragnę życzyć szanownej Dyrekcji Szkoły, wszystkim Profesorom, Wychowawcom oraz Pracownikom Administracji i Obsługi najserdeczniejsze życzenia z okazji Waszego Święta – Dnia Edukacji Narodowej.

Dziękujemy Wam za Serce, którym dzielicie się z naszymi dziećmi, które są uczniami Waszej szkoły,  za cierpliwość, życzliwość, uśmiech, pomocną dłoń oraz  troskę każdego dnia.

Życzymy Wam szanowni Państwo dużo zdrowia, pogody ducha, wielu sukcesów w pracy zawodowej i życiu osobistym.

Życzymy Wam również  Drodzy Pedagodzy aby wasza praca z naszymi dziećmi  była prawdziwą przygodą i realizacją waszej życiowej pasji.

Przewodniczący Rady Rodziców - Maria Kieruzal

 

Nagrodzeni nauczyciele - gratulujemy!

 

Medalem Komisji Edukacji Narodowej został odznaczony mgr Sławomir Kubas

Nagrodą Małopolskiego Kuratora Oświaty  zostali uhonorowani – dyrektor dr Czesław Wróbel oraz mgr Sławomir Kubas

Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa zostały uhonorowane - mgr Małgorzata Michalska-Derlatka, mgr Stanisława Urbanik-Dec oraz mgr Aneta Wojtaszek

Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę zostały odznaczone - mgr Bożena Arendt, mgr Anna Gurgul, mgr Ewa Lubińska, mgr Stanisława Urbanik Dec

Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy wielu kolejnych sukcesów.


Dyktando Niepodległościowe Po polsku o historii drugi etap - 17.10.2014

17 października odbył się drugi etap Dyktanda Niepodległościowego Po polsku o historii. Do naszego Liceum przyszli wraz z opiekunami uczniowie z różnych krakowskich szkół oraz z Wolbromia i Myślenic. Komisji przewodniczyła p. Teresa Lityńska-Konieczny a tekst dyktanda odczytała p. Justyna Kuśnierzowska. Nasi reprezentanci musieli pod opieką p. Jakuba Pstrąga „udać się na emigrację” i pisać dyktando „na obczyźnie”. W pierwszym etapie do konkursu przystąpiło ponad 50 naszych uczniów. Najlepiej wypadła Natalia Szafrańska, która jednak nie wzięła udziału w finałowej rozgrywce, gdyż ostatnie dnie spędzała na obozie naukowym na Helu. Mamy nadzieję, że w finale znakomicie wypadli pozostali reprezentanci: Sandra Mróz, Kamila Kozik, Jolanta Siwek, Wioletta Stefańska, Tomasz Klich, Joanna Krygier, Ewa Białowąs, Jadwiga Dudek, Weronika Wierzbowska, Julia Stawiarz, Alicja Czarnik, Aleksandra Kiereś, Anna Klimek, Justyna Nenko, Kaja Gryga, Angelika Dojka, Anna Typer, Maja Strzebońska, Magdalena Kowalska. Na rezultaty musimy poczekać kilka dni.

 

Klasa 2A2 na wycieczce w Zakopanem - 22.10.2014 r.

W dniu  22.10.2014 uczniowie klasy 2a2, wyposażeni w ciepłe kurtki i termosy z gorącą herbatą wyruszyli na wycieczkę przedmiotową do Zakopanego. Czas w zimowej stolicy Polski został  ciekawie zaaranżowany. Pierwszym punktem w planie wycieczki był  dom Jana Kasprowicza na Harendzie. Podczas zorganizowanego wykładu w muzeum Kasprowicza poznaliśmy życiorys pisarza oraz proces tworzenia jego najznakomitszych dzieł. Po zakończonym „spotkaniu z Kasprowiczem” udaliśmy się do willi Oksza, aby zobaczyć dzieła najsłynniejszych podhalańskich artystów. Stanisław Ignacy Witkiewicz był wybitnym malarzem i dramaturgiem w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia.  Portrety pastelowe Witkiewicza są ponadczasowe, a sam twórca zyskał dzięki nim miano wizjonera. Trzecim, a zarazem ostatnim punktem wycieczki była autorska Galeria Władysława Hasiora. Montaże, bo tak autor nazywał swoje dzieła, wzbudziły w uczestnikach wycieczki różne emocje: przerażenie, odrazę, ciekawość, zachwyt.  Analiza i interpretacja montaży nie była łatwym zadaniem, a po zakończeniu warsztatów w Galerii, udaliśmy się w drogę powrotną do Krakowa.

Tekst: Aleksandra Ryś i Joanna Sajdak

 

 

Klasa 1D na wycieczce integracyjnej w Kopalni Soli w Bochni - 23.10.2014

W dniu 23.10.2014 r. klasa 1D uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do kopalni soli w Bochni. Zajęcia integracyjne wzorowane były na dawnych pracach górniczych. Aby pokonać trasę i zdobyć punkty gwarantujące zwycięstwo trzeba nie tylko wykazać się sprawnością i sprytem, ale również umieć współpracować i wyciągać pomocną dłoń. Młodzież rywalizowała w trzech grupach wykonując kolejne zadania i zdobywając punkty.  Na zakończenie wycieczki odbył się grill jednak z powodu bardzo niesprzyjającej aury kiełbaski zostały zjedzone w pomieszczeniu zamkniętym.

Organizator: mgr Marcin Rozmarynowski

Opiekunowie: ks. Robert Piwowarczyk i mgr Paweł Zgud

 

 

 

Sekcja Hiszpańska obchodzi Dzień Kolumba

12 października to Święto Narodowe Hiszpanii. Dzień ten upamiętnia odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Święto to nazywane jest również Dniem Odkrycia Ameryki, Dniem Kolumba czy Dniem Hiszpańskości, a także obchodzone jest w innych krajach jako Dzień Świata Hiszpańskiego. Sekcja dwujęzyczna z językiem hiszpańskim uczciła ten dzień słuchając wykładu po hiszpańsku Pana prof. Sergio Izquierdo Betete,
na temat odkrycia Ameryki oraz biorąc udział w konkursie przygotowanym przez Panią prof. Magdalenę Śmigasiewicz, który zaczął się tak:

 „Wczoraj minęły 522 lata odkąd Krzysztof Kolumb przybył na ziemie nieznane dotąd Europejczykom. W swej podróży musiał zapewne zmierzyć się z wieloma przeszkodami
i wykazać się ogromną wiedzą i determinacją. Jego podróż na pewno nie należała do łatwych. Ale udało mu się! Był pierwszym, który dotknął nowego kontynentu.

Z tej okazji zapraszamy Was, drodzy uczniowie VI LO do wspólnej podróży,  w której tak jak Kolumb, będziecie musieli wykazać się swoimi zdolnościami i udowodnić, że zasługujecie na swoje miejsce w szeregach naszych dwujęzycznych sekcji. Ale uwaga! Nie każdy dostąpi zaszczytu jakim jest wzięcie udziału w grze...

Pierwszym wyzwanie jest następujące: Każdy z was ma 10 minut na stworzenie najpiękniejszego, najbardziej oryginalnego modelu statku Kolumba. Najwybitniejsi przedstawiciele klas, zostaną zwolnieni z następnej lekcji i wyruszą w nieznane…”

I wyruszyli! Uczniowie biegali po szkole szukając rozwiązań zadań, zagadek, odpowiedzi na dość nietypowe pytania, chcąc wykazać się swoją wiedzą w jak najkrótszym czasie. Zostali starannie odpytani ze stolic wszystkich krajów hiszpańskojęzycznych, nauczyli się w krótkim czasie recytować poemat Pablo Nerudy „PEQUEÑA AMÉRICA” i udowodnili tym samym, że są chlubą naszej Sekcji J

 

 

 

Lingwistyka matematyczna, czyli obóz naukowy klasy 2H1, październik 2014

Matematyka w połączeniu z językami to coś, co bardzo lubi klasa 2h1 J Pasje należy rozwijać, więc wpadliśmy na pomysł zorganizowania obozu naukowego z dużą ilością matematyki i naszych ukochanych języków: hiszpańskiego i angielskiego w uroczym miejscu, jakim jest niewątpliwie Piwniczna, a ściślej ujmując Kosarzyska. Ośrodek Iskra położony jest z dala od rozpraszającej cywilizacji, co umożliwia kontemplację przyrody oraz skupienie się na nauce. Wśród pięknych, kolorowych o tej porze lasów pokrywających góry próżno szukać zasięgu, więc telefon można wyłączyć i zacząć wreszcie żyć w realnym świecie.

A wyglądało to tak, że dzień witaliśmy matematyką a kończyliśmy hiszpańskim wieczorem filmowym, ucząc się między jednym a drugim języka angielskiego. Oczywiście były pewne odstępstwa od tej reguły, gdy dzień był wyjątkowo pogodny, najpierw szliśmy na spacer, by skorzystać ze sprzyjających warunków atmosferycznych, a następnie zgłębialiśmy tajniki lingwistyki matematycznej. Nie próżnowaliśmy, wykorzystując każdą minutę aby się czegoś nauczyć, dowiedzieć, zobaczyć. Wyszliśmy na Eliaszówkę, skąd podziwialiśmy niesamowitą panoramę Beskidów, Tatr i Pienin z wieży widokowej, odwiedziliśmy Pijalnię Wód w Piwnicznej – Zdroju, a także wybraliśmy się do Krynicy, gdzie deszczowa aura nie zdołała popsuć naszych planów i nastrojów. Wróciliśmy do Krakowa zmęczeni ale zadowoleni, co potwierdzają towarzyszący klasie 2H1 podczas obozu naukowego nauczyciele: Pani prof. Agata Jaszczur (matematyka), Pani prof. Małgorzata Dorosz (j. hiszpański) oraz Pan prof. Sebastian Machowski (j. angielski).


Zaduszki patriotyczne

Tradycyjnie przed Świetem Zmarłych uczniowie naszej Szkoły wyruszyli na Cmentarz Rakowicki, by wspominać  tych, których nie ma już wśród nas, a którzy na trwałe zapisali się w historii. Tym razem na grobach zasłużonych Polaków zapalili znicze uczniowie klasy 2E i nie przeszkadzał im przenikający chłód. Z pewnością  spacer po Cmentarzu był wyjątkowy, bo przecież to miejsce jest świadectwem narodowej tożsamości i patriotyzmu. Dlatego też, uczniowie nie mogli ominąć  zbiorowych mogił tych którzy walczyli w powstaniach narodowych, a także podczas I i II wojny światowej. Nie zabrakło też wspomnień o najwybitniejszych mieszkańcach Krakowa, takich jak Tadeusz Kantor, Jerzy Bińczycki, Piotr Skrzynecki, czy Marek Grechuta.  Z pewnością wrócimy na Cmentarz Rakowicki za rok.