Kronika - rok szkolny 2015/2016 - maj i czerwiec

 

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS

 

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS chłopców z VI LO pozwoliło na  wyłonienie dwóch  drużyn  z Krakowa - w tym naszego  zespołu z VI liceum, które uzyskały  awans do I ligi SKS na przyszły rok 2016/2017

Chłopcy czynnie i systematycznie  brali udział w SKS organizowanych przez trenera Pawła Zguda od 3 lat.

Ciężka praca i wysiłek opłaciły się, ponieważ pierwszy raz od wielu lat, reprezentacja szkoły w piłce siatkowej wygrała Eliminacje w swojej grupie i zakwalifikowała się do Finałów!

Jako zwycięzcy grupy, dostali możliwość wzięcia udziału w Finale z najlepszymi drużynami z Krakowskich Szkół ponadgimnazjalnych i Wygrali go!!! Nie przegrywając ani jednego meczu.

W ten sposób w tym roku oraz semestrze szkolnym 2015/2016 weszliśmy do I Ligi jako pierwsza z dwóch drużyn!!! A musieliśmy zmierzyć się z dwunastoma, więc lepszego rezultatu nie mogliśmy sobie wymarzyć!

Tym sposobem za rok, będziemy uczestniczyć w rozgrywkach krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w Pierwszej lidze Siatkówki!

Chciałem w moim imieniu, bardzo podziękować chłopcom, zawodnikom a zarazem moim uczniom, których teraz pragnę wymienić:

Maciej Krzyżanowski, Mirosław Tyl, Filip Frosztęga , Patryk Nguyen, Daniel Natkaniec, Kamil Nosek, Maks Kopczyński , Karol Strzeboński oraz Karol Bzdyl

Dali naprawdę świetny przykład, że systematyczną pracą i wysiłkiem włożonym w grę oraz w treningi można dojść do pierwszego miejsca i Zwyciężyć!

Zapraszam wszytkich chętnych do uczestnictwa w zajeciach SKS z piłki siatkowej, które organizuję, gdyż w nowym roku szkolnym potrzeba będzie, jeszcze więcej pracy i wysiłku by utrzymać się w Pierwszej Lidze !

Jeszcze Raz Gratulacje Dla Zespołu !!!

 Paweł Zgud

Wymiana z Saragossą - kwiecień 2016

W połowie kwietnia kilkudziesięciu uczniów dwóch klas 1h1 oraz 1h2 poleciało na wymianę do słonecznej Hiszpanii. Podczas 7 niesamowitych dni mieliśmy możliwość poczuć jak to jest żyć w jednym z największych i najpiękniejszych hiszpańskich miast, Saragossie. Było to niezapomniane przeżycie, każdy dzień był inny, zwiedziliśmy miasto, między innymi niesamowita bazylikę del Pilar, średniowieczny pałac muzułmański oraz wiele muzeów. Braliśmy udział w grze miejskiej podczas której wspólnymi siłami odkryliśmy najciekawsze zakątki Saragossy. Jednego dnia pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do cudnego, malowniczego miasteczka położonego w górach, gdzie odwiedziliśmy zamek oraz niesamowity kanion ciągnący się wzdłuż rzeki o niesamowicie błękitnej wodzie oraz zakończonej wodospadem .

Wieczorami i przez czas weekendu mieliśmy do dyspozycji czas wolny, który każdy spędzał razem z swoja hiszpańską parą, wychodząc na miasto, na zakupy, na spacery, poznając nocne uroki miasta. Pogoda, jak na Hiszpanię przystało, perfekcyjna, 32 stopnie i słońce, dzięki czemu większość wróciła do Polski ładnie opalona.

Poznawaliśmy przez cały ten czas hiszpańską kulturę z zupełniej innej strony, próbowaliśmy typowych dań, oswoiliśmy się z nietypowymi zwyczajami jak przesypianie siesty lub serdeczne całowanie w policzki na przywitanie. Spędzając i rozmawiając z goszczącymi rodzinami oraz ich przyjaciółmi zobaczyliśmy jak na co dzień wygląda tam życie a do tego udowodniliśmy sobie, że możemy naprawdę bez problemów porozumiewać się po hiszpańsku.

Wszyscy goszczący nas okazali się przesympatyczni, bardzo gościnni i otwarci, więc bardzo zżyliśmy się w tym krótkim czasie i kiedy przyszło do pożegnania było ciężko, bo spotkaliśmy naprawdę fantastycznych nowych ludzi i przeżyliśmy razem rzeczy, które na długo zapamiętamy. Teraz z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych hiszpańskich przyjaciół do Krakowa.

 

NAGRODZENI W MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY

 

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży:

 

Oleksiy Chapay: I miejsce  (kategoria fotografia)

Paulina Dziedzic: III miejsce (kategoria fotografia)

Natalia Brożek: wyróżnienie (kategoria literatura- proza)

Weronika Tupaj: I miejsce (kategoria literatura- poezja);

wyróżnienie (kategoria literatura- proza)

KoStudio „Musimy porozmawiać o Bucefale”: II nagroda (kategoria film)

Teatr Proscenium: spektakl „Studniówka’82”  GRAND PRIX (kategoria teatr)

Teatr Proscenium Junior: spektakl „Podróż” BRĄZOWY CHOCHOŁ  (kategoria teatr)

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

 

TRIUMF SZKOLNEGO TEATRU!!!!

25 kwietnia to dzień spektakularnych sukcesów obu grup teatralnych naszej szkoły.

W Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych :

 • Teatr Proscenium zdobył I MIEJSCE  za spektakl „Studniówka’82”

 •  Proscenium Jr: II MIEJSCE za spektakl „Podróż”.

Indywidualne nagrody aktorskie otrzymali:

Zofia Mikołajska, Natalia Jonas, Jakub Jakubiec i Szymon Martewicz.

Zespoły prezentowały swe spektakle na Scenie Pod Ratuszem.

Wieczorem uczestniczyliśmy w Gali Laureatów Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży w Teatrze Groteska. I tu ponownie triumfowaliśmy!

 • spektakl „Studniówka’82” Teatru Proscenium zdobył GRAND PRIX tegorocznego Festiwalu

 • spektakl  „Podróż” Proscenium Jr:  BRĄZOWEGO CHOCHOŁA (III MIEJSCE)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!

*

W spektaklu „Studniówka’82” (PROSCENIUM) wystąpili: Magdalena Bobrek, Mikołaj Bujak, Kalina Dębska, Wiktor Dębski, Magda Gajewska, Jakub Jakubiec, Kasia Janica, Natalia Jonas, Tomasz Klich, Marina Kowal, Julia Kołodziej, Joanna Krawczyk, Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas, Patrycja Maluty, Gabriela Mazur, Zofia Mikołajska, Zuzanna Rymarkiewicz, Maja Strzebońska, Oliwia Żmijewska

W spektaklu „Podróż” (PROSCENIUM JR) wystąpili: Ola Abram, Gabriela Adamczyk, Barbara Boba, Ola Czaniecka, Michał Czechowski, Mikołaj Dziwosz, Anna Gonera, Karolina Grzywa, Maciej Jaszcza, Magda Kudła, Monika Kusal, Kamila Kucia, Kamila Kowalczyk, Szymon Martewicz, Sara Pasek, Natalia Podyma, Magda Puchalska, Zuzanna Radek, Kasia Ratuch, Weronika Rękas, Piotr Sowula, Hubert Sopata, Weronika Tupaj, Anna Wróblewska, Emilia Zając

 

Dzień Ziemi - 24.04.2016 r.

 

W dniu 21.04.2016 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi. Gościliśmy w naszej szkole dwoje naukowców: panią dr Wiktorię Rojek z Instytutu Biologii  Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pana prof. Romana Gulę, pracownika Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii  Nauk w Warszawie, znakomitego naukowca i eksperta prowadzącego od wielu lat badania dotyczące ekologii wilków w Polsce, a także badacza egzotycznych gatunków w Nowej Kaledonii.

Pani dr Wiktoria Rojek wygłosiła wykład na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Pan prof. Roman Gula odsłonił tajemnicę biologii i ekologii wilków w Polsce.

Po wykładach odbył się konkurs plakatowy promujący ochronę dzikich zwierząt drapieżnych  w Polsce: wilków, niedźwiedzi i rysi oraz konkurs na  najlepszy zielnik.


Wręczenie nagród w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej,

                                               Wydział Chemii Uniwesytetu Jagiellońskiego - 23.04.2016 r

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego ALCHEMIK

 

Dnia 9 marca 2016 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik” prowadzony przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Wzięło w nim udział aż 46 uczniów naszej Szkoły.

Niezmiernie miło nam poinformować, że 21 z nich zostało w tym Konkursie wyróżnionych. Są to:

 • Kinga Kowalska oraz Bartosz Biesiadecki z klasy 1A1;

 • Julia Musiał, Klaudia Caba, Izabela Zientarska oraz Jakub Janicki z klasy 2A1;

 • Dominik Zegarmistrz, Anna Mordarska, Joanna Gintowt oraz Aleksandra Zabagło z klasy 2B;

 • Beata Kineszczuk, Marta Wąsik, Dobromiła Sudzik, Katarzyna Bąk oraz Joanna Kurdziel z klasy 3A1;

 • Aleksandra Fugas, Kornelia Berny oraz Patrycja Bielec z klasy 3B1;

 • Karolina Kowalczyk, Paweł Kuryłowicz oraz Łukasz Paszt z klasy 3B2.

Ponadto wynik Julii Musiał (najlepszy w naszej Szkole) okazał się być jednocześnie wynikiem „bardzo dobrym” w skali kraju.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

TRADUTTORE TRADITORE

 

Tłumacz to zdrajca - mówią Włosi. Kolejna edycja konkursy translatorskiego potwierdziła tę maksymę. Wielu śmiałków podjęło się próby tłumaczenia poezji brytyjskiego pisarza Charlesa Simica na język polski - ale tylko kilka z tłumaczeń było bliskich oryginałowi.

Tymi, którym udało się jednak nie tylko wiernie przetłumaczyć tekst, ale też oddać ducha poezji w formie i treści były Monika Kłosińska (wyróżnienie) i Maja Rakoczy (zwycięstwo).

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych potyczek translatorskich.

Iwona Ryż i Jakub Pstrąg

 

Teatr Hiszpański na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów w Pradze - 17-23.05.2016

 

Uczniowie sekcji dwujęzycznej, którzy w marcu zwyciężyli w Ogólnopolskim Szkolnym Konkursie Teatrów w języku hiszpańskim zaprezentowali się tym razem na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów w Pradze w dniach 17 – 23 kwietnia 2016 r. ze spektaklem "Trudne damy". Reżyserka spektaklu, Nayra Ramirez Peñuela wraz z grupą 8 uczniów mieli okazję wziąć udział zarówno w warsztatach teatralnych jak i poznać stolicę Czech. Podczas Festiwalu nasi uczniowie wymieniali się doświadczeniami z uczniami sekcji dwujęzycznych innych krajów Europy Środkowowschodniej oraz mieli okazję poznać Ambasadora Hiszpanii na przyjęciu zorganizowanym w jego rezydencji.

 

 

Klasa 2A2 na wycieczce we Wrocławiu - 27-28.04.2016 r.

 

W dniach 27. i 28. kwietnia 2016, przebywaliśmy na wycieczce szkolnej we Wrocławiu.

Jako jedynej szkole udało nam się przedpremierowo odwiedzić muzeum poświęcone jednemu z kultowych dzieł naszego patrona, a mianowicie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Znajduje się tam m.in. oryginalny rękopis "Pana Tadeusza".

Oprócz tego zobaczyliśmy także Muzeum Architektury, Halę Stulecia, Panoramę Racławicką, słynne Afrykarium oraz punkt widokowy Sky Tower.

Karolina Mieszaniec Klasa 2a2

 

 

Pielgrzymka maturzystów do Czestochowy - 27.04.2016 r.

 

W dniu 27.04.2016 r. maturzyści naszego Liceum wybrali się na Jasną Górę.

 

 

Obóz naukowy na Helu

 

 

  

 

 

 

Wręczenie nagród w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej,

Wydział Chemii Uniwesytetu Jagiellońskiego - 23.04.2016 r.


 

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego ALCHEMIK

 

Dnia 9 marca 2016 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik” prowadzony przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Wzięło w nim udział aż 46 uczniów naszej Szkoły.

Niezmiernie miło nam poinformować, że 21 z nich zostało w tym Konkursie wyróżnionych. Są to:

 • Kinga Kowalska oraz Bartosz Biesiadecki z klasy 1A1;

 • Julia Musiał, Klaudia Caba, Izabela Zientarska oraz Jakub Janicki z klasy 2A1;

 • Dominik Zegarmistrz, Anna Mordarska, Joanna Gintowt oraz Aleksandra Zabagło z klasy 2B;

 • Beata Kineszczuk, Marta Wąsik, Dobromiła Sudzik, Katarzyna Bąk oraz Joanna Kurdziel z klasy 3A1;

 • Aleksandra Fugas, Kornelia Berny oraz Patrycja Bielec z klasy 3B1;

 • Karolina Kowalczyk, Paweł Kuryłowicz oraz Łukasz Paszt z klasy 3B2.

Ponadto wynik Julii Musiał (najlepszy w naszej Szkole) okazał się być jednocześnie wynikiem „bardzo dobrym” w skali kraju.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Dziesięciolecie Teatru Proscenium - 10.06.2016

 


  

 

 

 

Wycieczka do Sandomierza kl. 2G - 6.06.2016

 

W dniu 6.06.2016 odbyła się wycieczka przedmiotowa klasy 2G do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego

 

Klasa 1d w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie.

 

Prawa fizyki najlepiej poznawać w praktyce- klasa 1d w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie.

 

Wycieczka klasy 1f i 1g do Pragi.

 Pod koniec roku szkolnego (13-15.06.2016) klasy 1f i1g były z biurem podróży „Galeon” na wycieczce w Pradze i Morawskim Krasie.

Program obejmował wizytę w Parku Narodowym, zwiedzanie jaskini i podziwianie zjawisk krasowych zachodzących pod ziemią. Dwa kolejne dni spędzone w Pradze upłynęły na spacerach po mieście. Byliśmy na Hradczanach, gdzie  odwiedziliśmy zamek, słynną Złotą Uliczkę i jedną z najpiękniejszych katedr Europy. Widzieliśmy „grające fontanny” i Małą Stranę.   

Mimo kapryśnej pogody humory wszystkim dopisywały i śmiało można stwierdzić, że wycieczka się udała.

Dziękujemy organizatorom i sponsorom

 

 


I edycja wewnątrzszkolnego konkursu przyrodniczego - 16.06.2016 r.

16 czerwca odbyła się w naszej szkole I edycja wewnątrzszkolnego konkursu przyrodniczego pt: Cztery oblicza przyrody. Po zaciętej i pełnej emocji  rywalizacji  przedstawicieli klas pierwszych został wyłoniony zwycięzca - klasa Ie. Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Klasy 1a1 i 2b w Ogrodzie Botanicznym

 

 Absolwenci roku szkolnego 2015/2016!

Serdecznie gratulujemy 100% zdawalności egzaminów maturalnych!