Kronika - rok szkolny 2015/2016 - marzec i kwiecień

                                      Projekt edukacyjny

„Narodziny Państwa – 1050. rocznica chrztu Polski”

 

jest realizowany we współpracy z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Krakowie. W ramach projektu odbędą się:

 • dyskusja panelowa, w której udział wezmą wybitni mediewiści: prof. dr hab. Krzysztof Ożóg (UJ), prof. dr hab. Krzysztof Polek (UP) i prof. dr hab. Stanisław Sroka (UJ) –

   1 marca 2106 r. w VI LO;

 • dyskusja panelowa, w której udział wezmą wybitni specjaliści historii najnowszej: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (UJ), prof. dr hab. Mariusz Wołos (UP) i prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński (UP) – 2 marca 2016 r. w IV LO;

 • zajęcia warsztatowe w Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Zamku Królewskim na Wawelu - kwiecień 2016 r.;

 • międzyszkolny konkurs historyczny – „Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela – historia Polski do 1058 r.” - kwiecień 2016 r.;

 • wycieczka edukacyjna „Szlakiem pierwszych Piastów” - maj 2016 r.;

 • gra historyczna – „Najstarsze zabytki na Wzgórzu Wawelskim” - czerwiec 2016 r.;

 • „Jarmark Średniowieczny” w Parku Bednarskiego na Podgórzu - 22 czerwca 2016 r.

 

 

Patronat honorowy:

 

Prof. dr hab. Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

Bogusław Kośmider

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz

Metropolita Krakowski

Muzeum Archeologiczne w Krakowie


                                                                      

Patronat medialny:

                                                 Dziennik Polski                                           Magiczny Kraków

                                                                                                        

 

VII Concurso Internacional de Fotomontaje

 

Zuzanna Ornacka, uczennica klasy 3H2, po raz kolejny znalazła się w ogólnopolskim finale Międzynarodowego Konkursu na Fotomontaż o tematyce hiszpańskiej.

Zajęła II miejsce i tym samym jej praca pod tytułem "El caballero de triste figura y su ruta por el bosque encantado" bierze udział w konkursie międzynarodowym. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY I MIEJSCA W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM
 

Kuba Jakubiec z kl. 2C Małopolskim Mistrzem Czytania

IX edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

Organizatorami IX Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania są : Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Honorowy patronat nad konkursem objęli:

Józef Pilch - Wojewoda Małopolski,

Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego,

Małopolski Kurator Oświaty oraz

prof. dr hab. Ewa Kutryś – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie

Przesłuchania zwycięzców eliminacji szkolnych odbyły się 2 marca 2016 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1.


Przesłuchania w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oceniało jury w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Grzesiak, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

                            Anna Czepiec–Mączka, członek TNBSP Oddział w Krakowie

                            Aldona Kruk, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

                            Maciej Słota, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny

                            Paulina Sobiś, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej

 

Jury wyłoniło Mistrza Czytania, którym został uczeń naszego liceum Jakub Jakubiec z klasy 2C

Uzasadnienie jury:  Za czystą dykcję, bardzo dobrą wymowę, umiejętność operowania głosem, opracowanie tekstu i przedstawienie go w sposób spójny, komunikatywny.


 

 

 

Wolny Kraków w walce o wolność i jedność całego narodu.

Z pamięcią o 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego

Dnia 22 lutego 2016 r. w Pałacu Krzysztofory, w Sali Baltazara Fontany została zainaugurowana debata poświęcona 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego. Wydarzenie to było zupełnie niezwykłe, ponieważ w debacie zmierzyli się przedstawiciele świata nauki – prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski i dr hab. Krzysztof Daszyk, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Krakowie oraz uczniowie klas drugich VI Liceum Ogólnokształcącego.

Jak się okazało, dyskusja była bardzo emocjonująca. Tym historycznym zmaganiom przysłuchiwali się uczniowie krakowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z wielką ciekawością, bowiem drugiego dnia 23 lutego w gmachu naszej Szkoły odbywały się debaty pomiędzy przedstawicielami szkół gimnazjalnych. Pierwsza z nich poświęcona była także słuszności podjęcia decyzji o wybuchu powstania krakowskiego, z kolei druga dotyczyła historii Wolnego Miasta Kraków. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie 2 gimnazjum im. A. Mickiewicza w Krakowie i 4 gimnazjum im. Ks. J. Twardowskiego także z Krakowa. Zwycięzcom serdeczne gratulujemy i zapraszamy do kolejnych zmagań historycznych.

Organizatorami tego przedsięwzięcia było Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie i VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie.

Patronatem medialnym objęła nasz projekt TVP Kraków

 

Wykład dra hab. Janusza Mierzwy, z Instytutu Historii UJ - 7.03.2016 r.

7 III 2016 w VI Liceum gościł dr hab. Janusz Mierzwa, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił wykład pt. "Obóz piłsudczykowski i jego wizja państwa". Ekspert przedstawił koncepcje polityczne Józefa Piłsudskiego po 1918 roku, narodziny obozu piłsudczykowskiego po zamachu majowym, scenę polityczną okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wizję państwa na podstawie konstytucji z 1935 roku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 3A/II, 3C, 3E i 3F, realizujący rozszerzony program nauczania historii. Po wykładzie wywiązała się ciekawa i spontaniczna dyskusja.

 

Wykład tłumacza i poety Xaviera Farre Vidala, wykładowcy UJ - 8.03.2016 r.

 W dniu 8.03.2016 odbył się drugi wykład w ramach współpracy Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego z naszym Liceum.

Naszym gościem był wykładowca UJ, tłumacz i poeta Xavier Farre Vidal z wykładem o tłumaczeniu poezji.

Na wykład w języku hiszpańskim zostały zaproszone klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim: 1h1, 1h2, 1h3, 2h1, 2h2.

 

 Drugie miejsce w Festiwalu Teatrów Szkolnych w języku hiszpańskim

Sztuka "Las viejas dificiles" przygotowana przez uczniów naszej szkoły zajęła drugie miejsce w Festiwalu teatrów szkolnych w języku hiszpańskim organizowanym przez La Consejería de Educación de la Embajada de España en Polonia (Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpańskiej w Polsce).

Konkurs ma na celu doskonalenie znajomości języka, pogłębianie wiedzy o tradycji teatru hiszpańskiego oraz rozwijanie u uczniów zainteresowań teatralnych. Co roku dwie zwycięskie grupy reprezentują Polskę na Międzynarodowym Festiwalu organizowanym przez hiszpańskie Ministerstwo Edukacji. W tym roku nasi uczniowie z nagrodzonym spektaklem  pojadą do Pragi.

Grupę teatralną tworzą: Aleksandra Lachowicz (1h2), Aurelia Wiśniowska (1h2),Julia Nawalany (1h3), Małgorzata Nieckarz (1h3), Adam Szustak (1h3), Izabella Pełka (3h1), Piotr Regdos (3h1), Zuzanna Ornacka (3h2). Pani profesor Nayra Ramirez Penuela jest reżyserem spektaklu.

Wszystkim uczniom i Pani reżyser serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do finału VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego

 Mamy przyjemność poinformować, że troje uczniów naszej szkoły,

Gabriela Czajka (2h2),

Karolina Kwietniowska (2h2) 

Szymon Bukowski (2h1)

zostało finalistami VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego.

Trzeci, ostatni etap na szczeblu ogólnopolskim odbędzie się  w Poznaniu, gdzie uczniowie będą walczyć o tytuł laureata.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Narodziny Państwa - 1050. rocznica chrztu Polski - dyskusja panelowa

1 marca 2016 r. w murach naszej Szkoły odbyła się dyskusja panelowa z udziałem znakomitych mediewistów: prof. dr. hab. Krzysztofa Ożoga, prof. dr. hab. Krzysztofa Polka i prof. dr. hab. Stanisława Sroki. W ten sposób rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego "Narodziny Państwa - 1050. rocznica chrztu Polski", którego współorganizatorami są IV LO im. Tadeusza Kościuszki  w Krakowie i Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Krakowie.  "Czwórka" reprezentowana była przez panią dyrektor Elżbietę Szaban, nauczycieli historii i liczną grupę młodzieży. Zaszczycił nas również swoją obecnością prof. dr hab. Marek Wilczyński, wiceprezes zarządu oddziału krakowskiego PTH.

Pasjonująca dyskusja naukowa, ogniskująca się wokół przyczyn, okoliczności i następstw chrztu Mieszka I, trwała prawie dwie godziny. Pytania naszym gościom zadawali Dorota Maczuga z klasy 3H2, Marcelina Michalewska z kl. 3A2 i Grzegorz Wardęga z klasy 3A2.

 

 

 

Zawody w narciarstwie alpejskim

 Alpejczycy krakowskich szkół średnich wywalczyli w Kluszkowcach pierwsze miejsce. Mimo, iż warunki były bardzo trudne, dodatnia temperatura i sztuczny śnieg to nasi dzielni zawodnicy pokonali Zakopanie i Nowy Targ.

W klasyfikacji indywidualnej uczennicą naszej szkoły Justyna Kłos uplasowała się na 10 miejscu.

Gratulujemy Justynie!

 

 

GRATULUJEMY ZAKWALIFIKOWANIA SIĘ DO ETAPU CENTRALNEGO OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO

 Z ogromną radością informujemy, że uczennice naszej szkoły awansowały do etapu centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:

Kalina Dębska (2h2)- specjalność teatrologiczna

Weronika Tupaj (1a3)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie ogólnopolskim w kwietniu.

 

Snowboard - gratulujemy 2 miejsca - 14.03.2016 r.

Dnia 14.03.16 odbyły się w Nowym Targu wojewódzkie zawody w snowboardzie. Uczennica naszej szkoły Wiktoria Włodarczyk wyjeździła 2 miejsce.

Gratulujemy!

 

 

JACEK LITEWKA finalistą XX Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu


Gratulujemy JACKOWI  LITEWCE z  KL. 3B2

uzyskania tytułu finalisty XX  Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu

 

ALEKSANDRA GORCZYŃSKA laureatką XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego

 

Gratulujemy ALEKSANDRZE GORCZYŃSKIEJ  z KL. 3A1

uzyskania tytułu laureata XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego

 

Gratulujemy Weronice Młódzik zakwalifikowania się do ścisłego finału Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 

Serdecznie gratulujemy Weronice Młódzik z kl. 3c, która przeszła do trzeciego - finałowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Uniwersytet w Łodzi. Weronika znalazła się w gronie 10 najlepszych uczestników konkursu z całej Polski, a 8 kwietnia powalczy o miejsce w finale.

Incrociamo le dita!
Trzymamy kciuki!

 

Gratulujemy zwycięstwa w Krakowskim Konkursie Recytatorskim

 

Kuba Jakubiec z kl. 2C zwycięzcą Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego.

Gratulujemy!

 

 

Lekcja muzealna klasy 2H1 - 17.03.2016 r.

 

W dniu 17.03. 2016 r. uczniowie klasy 2h1 uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. Relacje między Judaizmem a Chrześcijaństwem

 

 

Gratulujemy Justynie Janus z kl. 2A1

 Gratulujemy Justynie Janus z kl. 2A1 zakwalifikowania się do Ogólnopolskiego Konkursu Neurobiologicznego Brain Bee 2016.

 

Warsztaty chemiczne na Wydziale Chemii AGH - 31.03.2016 r.

Uczniowie klasy 1h3, pod opieką prof. Dobromira Mędrali w dniu 31.03.2016 uczestniczyli w warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii AGH. 

Podczas zajęć laboratoryjnych mogli zgłębić swoją wiedzę z zakresu chemii organicznej, jak również przeprowadzić samodzielnie szereg doświadczeń i eksperymentów chemicznych pod okiem wykwalifikowanej kadry wydziału chemii. 

 

 

 

Wymiana międzynarodowa VI LO w Krakowie i Liceum Sainte-Marie des Champs w Tuluzie 9.02 – 16.02.2016.

Zakończyła się wspaniała przygoda, o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych i poznawczych, jaką była wizyta w Tuluzie. Uczniowie powrócili do Polski pełni nowych wrażeń i przeświadczeni, że nie jest to definitywny koniec tej przygody, a zawarte przyjaźnie przetrwają próbę czasu i odległości.

Celem każdej wymiany jest poznanie – ludzi, kultury i miejsca, a także wymiana doświadczeń i informacji oraz sprostanie stawianym wymaganiom językowym, reprezentacyjnym i organizacyjnym. I tym razem udało się zrealizować wszystkie założenia, otwierając jednocześnie drogę do pełnego odkrycia piękna regionów francuskich, ich zabytków, sztuki, jak i miejsc niezwiązanych z tradycyjnymi szlakami turystycznymi – ulubionych kawiarenek, małych i tchnących spokojem sklepików, pełnych fiołkowych kosmetyków i słodyczy, czy miejsc odpoczynku młodzieży francuskiej.

Gdy grupa młodzieży polskiej lądowała na lotnisku Tuluza-Blagnac, stres przed poznaniem nowych ludzi, pozornie zupełnie odmiennych od nich i odległych, mieszał się z chęcią doświadczenia innej kultury i obyczajowości. Obawy okazały się nieuzasadnione, ponieważ grupa francuska swoją otwartością i uśmiechem starała się ułatwić aklimatyzację, jednocześnie przybliżając realia życia codziennego oraz ukazując piękno swojej urokliwej miejscowości, nazywanej „la ville rose” – różowym miastem (ze względu na dużą ilość budynków zbudowanych z czerwonej cegły). To położone w południowo-zachodniej Francji, miasto jest skupiskiem katedr i kościołów, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym – o czym uczniowie mieli się wkrótce przekonać.

Główne punkty programu pobytu młodzieży polskiej we Francji:

9 lutego - We wtorek podekscytowana grupa młodych ludzi z VI Liceum im. Adama Mickiewicza w Krakowie zebrała się na lotnisku Kraków-Balice, aby rozpocząć swoją tygodniową wyprawę. Na pokładzie samolotu linii Brussels Airlines przeleciała do Brukseli, aby następnie udać się już do właściwego miejsca pobytu – Tuluzy. Po długiej i męczącej podróży, licealiści mogli w końcu spotkać się z rodzinami francuskimi i, pomimo późnej godziny oraz zacinającego deszczu, z ożywieniem opowiedzieć o dotychczasowych wrażeniach.

10 lutego – Po ciepłym przywitaniu przez dyrekcję liceum, nadszedł czas na polsko-francuskie zwiedzanie miasta. Polscy uczniowie wraz z towarzyszącymi im nauczycielkami i korespondentami mieli okazję zobaczenia i zwiedzenia klasztoru Św. Szczepana, mostu Pont Neuf czy ratusza, mieszczącego się przy placu du Capitole – bezsprzecznych symboli miasta. O każdym z wymienionych zabytków, a także innych odwiedzanych miejscach, opowiadali uczniowie francuskiej szkoły, czytając uprzednio przygotowane notatki w języku francuskim i rosyjskim, co spotkało się z gorącą aprobatą młodzieży polskiej. Po przejściu zaplanowanej na środę trasy, uczniowie z Polski mieli czas wolny, który spędzili ze swoimi korespondentami.

11 lutego – Rankiem polską grupę czekała specjalnie przygotowana lekcja pt. „Zdobywanie kosmosu przez Rosjan” przeprowadzona przez specjalistę przedsiębiorstwa AIRBUS. Dzięki polskiemu tłumaczeniu wykład był również jasny dla uczniów nieuczących się języka francuskiego. Po godzinnym wprowadzeniu w tajniki tematu, nadszedł czas na zwiedzanie liceum, niewielkiej prywatnej szkoły o prawdziwie francuskim, spokojnym charakterze. Następnie grupa polska udała się do słynnego Kosmicznego Miasteczka, czyli miejsca, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o lotach kosmicznych i kosmosie. 55 metrowa rakieta „Ariane V”, możliwość „nauczenia się” księżycowego chodu i niezwykłe planetarium nie były jedynymi atrakcjami tego pełnego turystów miejsca. Po powrocie do szkoły uczniów polskich odebrali ich francuscy korespondenci, którzy skończyli już swoje lekcje.

12 lutego – W piątek uczniowie polscy mieli okazję poznania trybu nauki we Francji, ponieważ uczestniczyli w dwóch pierwszych lekcjach swoich korespondentów. Nie obyło się bez zaskoczeń nad sposobem oceniania i długością zajęć oraz rozmieszczeniem przerw pomiędzy lekcjami – a raczej ich brakiem, zastąpionym godzinnym ustępem czasu, w którym Francuzi jedzą posiłek porównywalny rozmiarami do polskiego obiadu. Po lekcjach polska część wymiany udała się na ponowne zwiedzanie miasta, poznając inne zakątki Tuluzy – z bazyliką Św. Saturnina (wpisaną na listę UNESCO) włącznie. Wyczerpana kilkugodzinną eskapadą grupa powróciła do liceum, by obejrzeć specjalnie przygotowany dla niej spektakl w języku francuskim i rosyjskim „Czechow-Molier”, mając do dyspozycji także tłumaczenie na język polski w formie papierowej. Burzę oklasków i przyjaznych uśmiechów wywołało wystąpienie jednego z Francuzów, który zapowiedział przedstawienie również po polsku. Krótkie, ale zabawne i dobrze przygotowane wystąpienie zwieńczył poczęstunek przygotowany przez francuskich rówieśników. Wśród zwyczajnych przekąsek odnaleźć można było także specjały rosyjskiej kuchni – m.in. suszki i kwas chlebowy. Po pełnym wrażeń dniu, uczniowie polscy wrócili ze swoimi korespondentami do domów, gdzie oczekiwały już francuskie rodziny, by wspólnie zasiąść do tradycyjnej, wpisanej w każdy dzień kolacji, uważanej tutaj za właściwy obiad

13/14 lutego – Dni spędzone w rodzinach francuskich.

15 lutego – Grupa polsko-francuska spotkała się rankiem przy liceum w Tuluzie, by następnie udać się autokarem do Carcassonne – jednej z największych atrakcji w tej okolicy, jak i całej Francji. Owo tajemnicze i pełne legend miasto przecina rzeka Aude, która oddziela zabytkową część grodu od tej nowszej. Średniowieczna część Carcassonne składa się z dwóch części - la cité, czyli górnego warownego grodu i miasta dolnego (la ville basse). Całość otacza podwójny pas wałów obronnych i dwa pierścienie murów z bramami i barbakanami, które są zwieńczone 53 wieżami. Malownicze uliczki, gotycka architektura i potężne mury łączą się tutaj z restauracjami i sklepikami pełnymi turystów. Jest to miejsce wyjątkowej historii i wyjątkowych kontrastów, które zachwyca swoim ogromem i surowością. Po ekscytującym zwiedzaniu i wypełnieniu krótkiego quizu przygotowanego przez polsko-francuskich nauczycieli, uczniowie mieli czas wolny, który spędzili wraz ze swoimi korespondentami. Był to ostatni dzień pobytu we Francji, więc wszyscy starali się go uczcić w wyjątkowy sposób – niektórzy uczestnicząc w wieczorku polskim (po uprzednim zapisie), a inni kameralnie, w domach francuskich rodzin, wymieniając ostatnie, czułe zdania z niektórymi członkami.

16 lutego – Wczesnym rankiem rodziny francuskie odwiozły polskich korespondentów na lotnisko, gdzie grupy pożegnały się, nie kryjąc przy tym łez, ale i uśmiechając się na wspomnienie minionego tygodnia i zachowanych wspomnień, będąc również świadomym ponownego spotkania w Polsce. Pełna nadziei grupa polskich uczniów i jej opiekunki wsiadły na pokład samolotu. Przesiadając się w Brukseli, dolecieli w końcu bezpiecznie do Krakowa.

Rezultaty wymiany:

 

 • Poznanie bogactwa historii, kultury, tradycji, zabytków Francji;

 • Propagowanie szacunku dla innych kultur;

 • Poznanie zwyczajów, obyczajów szkolnych francuskich uczniów;

 • Rozwijanie kompetencji językowych poprzez komunikację w języku angielskim, rosyjskim i francuskim;

 • Poznanie interkulturowe, wymiana informacji i wzajemnych doświadczeń.

 

Jugend debattiert international młodzież debatuje - 1.04.2016 r.

 Dnia 01.04.2016 w VILO odbył się szkolny etap konkursu „Jugend debattiert international” – młodzież debatuje. Grupa uczniów z pierwszej i drugiej klasy DSD już od kilku tygodni przygotowywała się do konkursu, uczestnicząc między innymi w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, odbywających się w sobotę 19.04.2016 oraz w środę 23.04.2016roku, gdzie pod okiem profesjonalnych trenerek, doskonalili swoje umiejętności. Do finałowej trójki, która zmierzy się w kolejnym, międzyszkolnym etapie w Zabrzu dnia 07.04.2016roku przeszli

1) Monika Gawronek 23
2) Anna Gonera 1f
3) Natalia Kasperczyk 2g

Gratulujemy!

 

Wiosenne premiery szkolnego teatru! - 1.04.2016 r.

 

Ostatni piątek upłynął w VI LO pod znakiem debiutów.  O godzinie szesnastej, minut zero, w naszej szkolnej auli wrzało- multum zebranych gości i perspektywa zbliżającego się występu składały się na wspaniałą, artystyczną atmosferę.  Otwarcie sezonu festiwalowego uświetniła motywująca dla aktorów, a wprowadzająca dla gości, przemowa pani doktor Marleny Maciejewskiej- reżyserki, scenarzystki i opiekunki obu grup teatralnych. Naszą teatralną odyseję rozpoczęliśmy debiutem debiutów- spektaklem „Podróż” z dosyć skromnego jeszcze repertuaru grupy Proscenium Junior. Utrzymana w klimacie lat 20. i 30. XX wieku opowieść pozwoliła widzom przenieść się w realia międzywojnia, powspominać dawne szlagiery, czy podziwiać zabawę z tuwimowską konwencją. Po krótkiej przerwie- wydarzenie wyjątkowe- spektakl Teatru Proscenium - czyli „Studniówka 82”-historia inspirowana wspomnieniami absolwentów lat osiemdziesiątych z ich szkolnych lat. Grupa licealistów postanawia urządzić nielegalną prywatkę w domu syna komunisty, sprzeniewierzając się jednocześnie PRL-owskiemu systemowi. Pełna śmiechu i wzruszeń, kolejna już tego wieczoru, muzyczna podróż, zagwarantowała aktorom burzę oklasków i owacji na stojąco. Emocje faktycznie „sięgnęły zenitu”!

ZAPRASZAMY WKRÓCE NA KOLEJNE SPEKTAKLE!!!

Zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć.

***

Studniówka 82

Proscenium

Scenariusz i reżyseria: Marlena Maciejewska

Muzyka: Mikołaj Bujak (gitara), Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas (śpiew)

Kostiumy, scenografia: Maja Strzebońska

Wystąpili:

Magdalena Bobrek: Sąsiadka Sadowska

Mikołaj Bujak: Staszek

Kalina Dębska: Halina

Wiktor Dębski: Rysiek

Magda Gajewska: Magda

Jakub Jakubiec: Stefan (pracownik SB)

Kasia Janica: Baśka

Natalia Jonas: Celina

Tomasz Klich : Marian, Zbyszek

Julia Kołodziej: Amerykanka, Kaśka

Marina Kowal: Anka

Joanna Krawczyk: Maria, Amerykanka

Patrycja Maluty: Ewka

Gabriela Mazur: Gośka

Zofia Mikołajska: Krystyna (krawcowa)

Zuzanna Rymarkiewicz: Hania (dziecko)

Maja Strzebońska: Irena

Dawid Wincenciak: Jasiek

Oliwia Żmijewska: Jolka

W spektaklu wykorzystano wiersze Stanisława Barańczaka, archiwalia IPN, wspomnienia Pana Olgierda Mikołajskiego, piosenki internowanych w stanie wojennym, piosenki: Boba Marleya, Abby, Boney M, Republiki, Perfektu, Krystyny Prońko, Jacka Kaczmarskiego i poloneza Michała Ogińskiego

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSKAZÓWKI ARTYSTYCZNE AKTOROWI TEATRU STAREGO:  JULIUSZOWI CHRZĄSTOWSKIEMU

ORAZ PROF. WOJCIECHOWI RAKOWI ZA WYKŁAD HISTORYCZNY

***

Podróż

Proscenium Junior

Scenariusz i reżyseria: Marlena Maciejewska

Śpiew: Ola Abram, Zuzanna Radek

Wystąpili:

Podróżne: Magda Kudła, Weronika Tupaj, Monika Kusal,  Barbara Boba

Zakochany w kelnerce: Maciej Jaszcza

Pani Holajza J : Emilia Zając

Konduktorka: Kamila Kucia

Gwiazda: Zuzanna Radek

Stach: Mikołaj Dziwosz

Hydraulik: Hubert Sopata

Dzieci: Kamila Kowalczyk, Sara Pasek

Matka: Anna Gonera

Ojciec: Michał Czechowski

Piotr Płaksin: Szymon Martewicz

Sprzątaczka:  Natalia Podyma

Jadzia: Ola Czaniecka

Mieszkanka: Magda Puchalska

Mieszkanka: Anna Wróblewska

Włas Fomycz: Piotr Sowula

Mieszkanki: Anna Szklener, Karolina Grzywa, Gabriela Adamczyk

Ptaszek: Kasia Ratuch

W spektaklu wykorzystano wiersze Juliana Tuwima, fragmenty scenariusza Jerzego Bielunasa, piosenki: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „To ostatnia niedziela”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, „Średnie miasta”,

 

 

Wykład prof. dra hab. Zdzisława Nogi - 8.04.2016 r.

8 IV 2016 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Zdzisław Noga, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasz gość wygłosił wykład pt. "Rzemiosło w miastach polskich epoki przedrozbiorowej". Uczniowie klas 2A/II i 2C realizujący rozszerzony program nauczania historii poznali funkcjonowanie gospodarki w średniowiecznych i nowożytnych miastach, liczebność i funkcjonowanie cechów rzemieślniczych, różnice między cechami a manufakturami oraz specyfikę rynku rzemiosła w Krakowie. Pod koniec spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja nt. porównania warunków życia w dawnym i współczesnym mieście.

 

GRATULUJEMY LAUREATCE I FINALISTCE OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Z ogromną radością informujemy, że Uczennice naszej szkoły osiągnęły następujące sukcesy w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego:

Weronika Tupaj (kl. 1a3)- zdobyła tytuł LAUREATKI

Kalina Dębska (kl. 2h2)- tytuł FINALISTKI (specjalność teatrologiczna)

Gratulujemy!

 

Międzyszkolny Finał Międzynarodowego Konkursu Jugend debattiert - 7.04.2016 r.

 Dnia 07. kwietnia w XI LO w Zabrzu odbył się Międzyszkolny Finał Międzynarodowego Konkursu ,,Jugend debattiert”.

Tego dnia nasza drużyna, reprezentowana przez Monikę Gawronek ( 2e) oraz Anię Gonerę ( 1f),  zmierzywszy  się z kandydatami z III LO w Katowicach, II LO w Gliwicach  oraz  XI LO w Zabrzu  odniosła wspaniały tryumf.

Do finału spośród ośmiu zawodników zakwalifikowała się Monika Gawronek, awansując do szesnastki najlepiej debatujących uczniów w Polsce.  Trzymamy kciuki za naszą reprezentantkę, która już 28.04.2016 roku w Warszawie wystartuje w Ćwierćfinale konkursu "Jugend debattiert"

 

 

Gratulujemy finalistkom Ogólnopolskiego Turnieju Psychologicznego

KAROLINA MIESZANIEC z kl. 2A2 i JULIA STAWIARZ z kl. 2A2 uzyskały tytuł finalisty Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

GRATULUJEMY!


Sukcesy w Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego

W dniach 8-10. IV.2016 na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu po raz szósty miała miejsce Olimpiada Języka Hiszpańskiego.

Mamy przyjemność ogłosić, że w tegorocznej edycji uczennica klasy 2h2 Gabriela Czajka zajęła 3 miejsce i została laureatką, a uczniowie Karolina Kwietniowska z 2h2 i Szymon Bukowski z 2h1 zostali finalistami olimpiady.

Nasi uczniowie znaleźli się w znakomitym gronie 36 najlepszych uczniów języka hiszpańskiego z całej Polski wyłonionych z 1500 uczniów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji olimpiady.

Uczniowie musieli wykazać się wiedzą językową, prezentując najwyższy poziom opanowania języka hiszpańskiego, ale również wiedzą z zakresu kultury, historii i geografii krajów hiszpańskojęzycznych.

Uroczystość zakończenia VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego zaszczycili znakomici goście: przedstawiciele władz uniwersyteckich, kuratoryjnych, Ambasad Hiszpanii, Wenezueli i Urugwaju oraz miasta Poznania.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Gratulujemy Dawidowi Wincenciakowi

 Uczeń VI LO, Dawid Wincenciak z 2c, został laureatem ogólnopolskiego konkursu na recenzję filmową Skrytykuj.

Nagrodą w konkursie jest udział w festiwalu PKO Off Camera w charakterze członka jury młodzieżowego.

 

Gratulujemy Weronice Młódzik

 Gratulujemy Weronice Młódzik uzyskania tytułu finalisty X Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego.

 

 

Grupy uczące się j. rosyjskiego na spektaklu Ożenek

W środę, 30 marca, udaliśmy się wraz z koleżankami i kolegami, uczącymi się języka rosyjskiego, do teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na spektakl pt. „Ożenek”. Jest to utwór dramatyczny Mikołaja Gogola, napisany w 1836 roku, a pierwszy raz opublikowany 6 lat później. W Polsce swoją premierę miał w roku 1908. Główną bohaterką sztuki jest Agafia Tichonowna, która za namową swatki - Fiokły, postanawia wydać się za przedstawiciela wyższych sfer, by podnieść swoją pozycję społeczną. Następstwem tej decyzji jest niezwykły korowód zróżnicowanych kandydatów do ręki dziewczyny, przewijający się przez jej mieszkanie.

Chociaż sztuka została osadzona w czasach współczesnych autorowi dzieła, jej wymowa jest niesamowicie uniwersalna i zachowała aktualność. Gogol analizuje ludzkie postawy i uczucia oraz pokazuje to, co kryje się w każdym z nas: lęk przed samotnością i odrzuceniem oraz marzenie o szczęściu. Dzieło to, odegrane przez młodych aktorów, zostało uwspółcześnione i nieco zmienione w stosunku do oryginału. Wszystkich zawartych w nim odniesień do popkultury nie sposób zliczyć, jednakże do najciekawszych należą: muzyka z filmu „Czas Apokalipsy” F. Coppoli, sekwencja ucieczki z bajek animowanych „Scooby Doo” oraz scena walki przeniesiona rodem z gier serii „Mortal Kombat”.

Wszystko to sprawiło, że komedię ogląda się z jeszcze większym zainteresowaniem, momentami nie mogąc powstrzymać  łez śmiechu.  Wyjście oceniamy za bardzo udane i szczerze mówiąc z niecierpliwością czekamy na kolejne.

 

Klasa 1D w Instytucie Fizyki UJ

 W dniu 7 kwietnia 2016 r. klasa ID uczestniczyła w zajęciach w Instytucie Fizyki UJ.

 

Finał konkursu Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela - 8.04.2016 r.

W piątek 8 kwietnia 2016 roku w budynku naszego Liceum odbył się finał międzyszkolnego konkursu historycznego "Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela". Konkurs ten był częścią projektu edukacyjnego upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski, realizowanego we współpracy VI LO i IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Przed licznie zebraną publicznością wystąpiło sześcioro finalistów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. IV Liceum reprezentowali: Leopold Gerlach, Kacper Musialik i Nina Szymankiewicz. "Szóstka" reprezentowana była przez Magdalenę Król (2a2), Szymona Martewicza (1e) i Annę Wróblewską (1e).

Finaliści musieli najpierw rozwiązać 20 zadań quizowych a później wypowiedzieć się na wylosowany temat.

Miło nam poinformować, że decyzją jury zmagania konkursowe wygrała uczennica naszej Szkoły, Magdalena Król z klasy 2a2. Nagrody wszystkim uczestnikom finału wręczyli pani dyrektor IV LO im. T. Kościuszki Elżbieta Szaban i pan dyrektor VI LO im. A. Mickiewicza Czesław Wróbel. Rozdanie nagród poprzedził krótki koncert uczennic naszej Szkoły Zuzanny Radek, Aleksandry Wartalskiej, Marii Kmak i Aleksandry Nowotny.

 

 

 


 


Gratulujemy Krystianowi Latosowi z kl. 3B1

 Niezmiernie miło nam poinformować, iż Krystian Latos (uczeń klasy 3B1) uzyskał tytuł Laureata w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej UJ. Tym samym Krystian zapewnił sobie indeks na stacjonarne studia pierwszego stopnia – chemia, chemia medyczna lub ochrona środowiska, prowadzone przez Wydział Chemii UJ.

Uroczyste zakończenie Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 23 kwietnia w Wydziale Chemii UJ.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Wykład dra Jarosława Flisa z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ - 11.04.2016 r.

 11 IV 2016 VI LO odwiedził dr Jarosław Flis z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość wygłosił wykład pt. "O czym decyduje ordynacja wyborcza?". Słuchaczami byli uczniowie klas 3A/II, 3F i 3G, realizujący rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie. Nasz ekspert zapoznał uczestników spotkania z różnicami między ordynacją proporcjonalną i większościową, dokonał oceny zalet i wad obu systemów; omówił możliwe modyfikacje dotychczasowego systemu wyborczego oraz odniósł się do postulatu wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do polskiego systemu wyborczego. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja.

 

I miejsce w konkursie Know America 2016

 Marta Stryjniak z kl. 2B zajęła I miejsce w konkursie Know America 2016

Gratulujemy!

 

El andaluz - dialekt czy język? Carlos Pitel García - wykład - 15.04.2016 r.

15 kwietnia 2016 gościem naszego Liceum był p. Carlos Pitel García, wykładowca literatury hiszpańskiej w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wygłosi wykład na temat statusu dialektu andaluzyjskiego w stosunku do innych języków używanych na Półwyspie Iberyjskim.

W ramach wykładu studenci Koła Iberystów Filologii Hiszpańskiej przedstawili ofertę edukacyjną swojego wydziału oraz podzielili się z uczniami klas dwujęzycznych swoimi doświadczeniami dotyczącymi studiów na Filologii Hiszpańskiej oraz perspektywami wynikającymi ze znajomości języka hiszpańskiego.

 

 

Wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego, pracownika naukowego Instytutu Historii UJ - 14.04.2016 r.

 

14 IV 2016 odbył się w VI Liceum wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego, pracownika naukowego Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość w swym wystąpieniu pt. "Polski rok 1956" przedstawił schyłek czasów stalinowskich w Polsce, ukazał przykłady powolnego demontażu systemu w dziedzinie gospodarki i kultury, scharakteryzował walki frakcyjne w PZPR a także odsłonił kulisy wydarzeń, które doprowadziły do wydarzeń czerwcowych w Poznaniu a w konsekwencji do "polskiego października". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 2A/II i 2F realizujący rozszerzony program nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie oraz grupa maturzystów zdających historię.

 

TEATR PROSCENIUM NAGRODZONY W MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJACH TEATRALNYCH

 

8 kwietnia oba zespoły teatralne: Proscenium i Proscenium Jr wzięły udział w eliminacjach Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych. To coroczna impreza od lat organizowana przez Centrum Młodzieży im dr. Jordana, adresowana do krakowskich uczniów. W tym roku udział w eliminacjach wzięło 14 zespołów z MDK- ów i liceów. Jurorzy: Marta Bizoń (aktorka), Krzysztof Bochenek (aktor) docenili oba spektakle z VI Liceum i nominowali je do nagród.
Finał konkursu- 25 kwietnia na Scenie Pod Ratuszem.

GRATULUJEMY!

W spektaklu „Studniówka’82” (PROSCENIUM) wystąpili: Magdalena Bobrek, Mikołaj Bujak, Wiktor Dębski, Magda Gajewska, Jakub Jakubiec, Kasia Janica, Natalia Jonas, Tomasz Klich, Julia Kołodziej, Marina Kowal, Joanna Krawczyk, Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas, Patrycja Maluty, Gabriela Mazur, Zofia Mikołajska, Zuzanna Rymarkiewicz, Maja Strzebońska, Dawid Wincenciak, Oliwia Żmijewska

W spektaklu „Podróż” (PROSCENIUM JR) wystąpili: Gabriela Adamczyk, Barbara Boba, Ola Czaniecka, Michał Czechowski, Mikołaj Diwosz, Anna Gonera , Karolina Grzywa, Maciej Jaszcza, Anna Kawaler, Magda Kudła, Monika Kusal, Kamila Kucia, Kamila Kowalczyk, Szymon Martewicz, Sara Pasek, Natalia Podyma, Magda Puchalska, Zuzanna Radek, Kasia Ratuch, Weronika Rękas, Piotr Sowula, Hubert Sopata, Anna Szklener, Anna Wróblewska, Emilia Zając

 

 

SZKOLNE TEATRY NOMINOWANE DO NAGRODY W MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY (FAM)

Z ogromną radością informujemy, że 16 kwietnia oba zespoły teatralne: Proscenium i Proscenium Jr zostały nominowane do nagród w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży.

Finał konkursu- 25 kwietnia w Teatrze Groteska

GRATULUJEMY!

W spektaklu „Studniówka’82” (PROSCENIUM) wystąpili: Magdalena Bobrek, Mikołaj Bujak, Kalina Dębska, Wiktor Dębski, Magda Gajewska, Jakub Jakubiec, Kasia Janica, Natalia Jonas, Tomasz Klich, Marina Kowal, Joanna Krawczyk, Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas, Patrycja Maluty, Gabriela Mazur, Zofia Mikołajska, Zuzanna Rymarkiewicz, Maja Strzebońska,

W spektaklu „Podróż” (PROSCENIUM JR) wystąpili: Ola Abram, Gabriela Adamczyk, Barbara Boba, Ola Czaniecka, Michał Czechowski, Mikołaj Diwosz, Anna Gonera , Karolina Grzywa, Maciej Jaszcza, Magda Kudła, Monika Kusal, Kamila Kucia, Kamila Kowalczyk, Szymon Martewicz, Sara Pasek, Natalia Podyma, Magda Puchalska, Zuzanna Radek, Kasia Ratuch, Weronika Rękas, Piotr Sowula, Hubert Sopata, Weronika Tupaj, Anna Wróblewska, Emilia Zając

 

 

NOMINOWANI DO NAGRÓD W MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły, którzy zostali nominowani do nagród i wyróżnień w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży:

 Paulina Dziedzic (kategoria fotografia)

Oleksiy Chapay (kategoria fotografia)

Natalia Brożek (kategoria literatura)

Weronika Tupaj (kategoria literatura)

KoStudio „Musimy porozmawiać o Bucefale” (kategoria film)

Teatr Proscenium: spektakl „Studniówka’82” (kategoria teatr)

Teatr Proscenium Junior: spektakl „Podróż” (kategoria teatr)

 Uroczysta Gala Finałowa połączona z ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

 

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE na UJ

Wybór kierunku studiów nie jest prosty.  Uczniowie klasy 2e zawczasu jednak podjęli kroki, by to ważne ustalenie życiowe było przemyślaną decyzją.

Na zaproszenie Instytutu Dziennikarstwa UJ przedstawiciele klasy dziennikarskiej  VILO wzięli udział w warsztatach organizowanych przez pracowników naukowych krakowskiego uniwersytetu. Spośród szeregu różnych wykładów i warsztatów (np. Montaż dźwięku radiowego; Promocje w social mediach; Rodzaje podziałów politycznych w Polsce) największym zainteresowaniem naszych adeptów dziennikarstwa cieszyły się dwa spotkania:

"Co mówią o nas gesty? Czyli komunikacja niewerbalna w życiu i mediach."  pani dr Małgorzaty Majewskiej oraz "Rzeczywistość w fotografii. Fotografia poza rzeczywistością." prowadzone przez Sylwię Łęcką.

Efekty spotkania wkrótce w "Szóstym zmyśle"!

Jakub Pstrąg

 

Zawody KWS = KONDYCJA + WYTRZYMAŁOŚĆ + SIŁA - 6.04.2016 r.

 

6.04.2016 odbyły się zawody KWS = KONDYCJA + WYTRZYMAŁOŚĆ + SIŁA w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 przy ul. Kamieńskiego 49 w Krakowie.

To już czwarta edycja młodzieżowych zawodów sportowych KWS Krakowski Wielobój Siłowy. Nazwę KWS należy odczytywać również jako (K) kondycja + (W) wytrzymałość + (S) siła.

Idea powstania zawodów zrodziła się w 2012 roku i od tamtej pory wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Zawody rozgrywane są przez dwa dni. W pierwszym dniu startują zawodnicy ze szkół gimnazjalnych a w drugim ze szkół ponadgimnazjalnych. Zawodnicy rywalizują ze sobą w trzech strefach gry. Zespół startujący w KWS zbudowany jest z trzech zawodników. Każdy z nich musi wykazać się dużą determinacją i wolą walki. Zawodnicy muszą posiadać przygotowanie kondycyjno-wytrzymałościowo-siłowe. Te parametry nie jest łatwo wytrenować i nie zawsze idą z sobą w parze.

Lecz naszym zawodnikom z VI LO  co roku udaje się osiagnąć coraz lepsze rezultaty.

W 2014 wywalczyliśmy V miejsce, w 2015 osiągnęliśmy zaszczytne II miejsce, natomiast w tym roku szkolnym 2016 zdobyliśmy III medalowe miejsce!

W tym roku brało udział najwięcej szkół i to nie tylko z Krakowa, lecz również okolic, było ich w sumie 14 .

Chłopcy przygotowywali się do zawodów pod moja opieką, rzetelnie oraz z pasją i głową.

Ćwiczyli ciężko i dla tego rezultat jaki uzyskali jest  imponujący!

Oprócz zaszczytnego III miejsca zawodnicy w składzie:

Mirosław Tyl, Dawid Wincenciak oraz Patryk Fryda    trener: Paweł Zgud

dostali sporo upominków w postaci: karnetów do szkół walki, siłowni jak i zajęć fitness oraz nagród rzeczowych .

To tylko wzmaga apetyt na przyszłoroczne zawody i oczywiście zdobycie jak najlepszego miejsca!

Bo zawody osiągają coraz to wyższą rangę w Krakowie pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi i każda ze szkół jest wyróżniona tym iż uczestniczy w nich.

Tak więc nic tylko pogratulować chłopcom za ich piękny wynik i za chęć uprawiana sportu, bo nie każdy z nich siedzi godzinami na siłowni tylko ćwiczą różnorodne sporty od piłki nożnej, cross fit, basen, sztuki walki,  jazdę na rowerze i wiele innych, by być wszechstronnym i wysportowanym.

Paweł Zgud

Zawiązujemy przyjażnie z Holendrami!

 

W dniach 6-8 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć grupę 60  uczniów wraz z  ich nauczycielami  z liceum Sancta Maria w Haarlem. Nasi goście wzięli udział w warsztatach dotyczących tożsamości narodowej i tolerancji zorganizowanych przez panią profesor Annę Eastwood i Magdalenę Brud. Była to wspaniała okazja dla naszej młodzieży do zapoznania się z ich rówieśnikami, wymiany poglądów oraz nawiązania dłuższej znajomości. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy dwujęzycznej 1a2. Tematem przewodnim odwiedzającej nas grupy była II Wojna Światowa i Tolerancja. Po spotkaniu z naszymi uczniami czekało ich jeszcze zwiedzanie muzeum Fabryki Schindlera i wyjazd do Oświęcimia. Po powrocie holenderska strona przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, które w pewien sposób podsumowały cel ich wizyty w Polsce. Młodzież rozmawiała na temat znaczenia historii we współczesnym świecie, odpowiadała na różne pytania min.: Czy pamięć o tym co wydarzyło się w czasie wojny jest nam potrzebna? Jaki sens ma przekazywanie jej kolejnym pokoleniom? Na koniec piątkowego spotkania uczniowie wspólnie przygotowali projekty tradycyjnych holenderskich kafelków na których umieścili złote myśli będące swoistym przesłaniem zarówno dla innych jak i dla nich samych. Nasi nowi holenderscy przyjaciele serdecznie zapraszają nas na wizytę w ich kraju. Miejmy nadzieję, że uda nam się kontynuować współpracę z tak sympatycznymi i otwartymi ludźmi.

 Gości serdecznie przyjęła koordynatorka projektu  A. Eastwood z pomocą  M. Brud

 

ERASMUS+ - NITOK – Szwecja - Olofstrom

Na początku kwietnia dwudziestu uczniów udało się na wymianę do Szwecji, gdzie spędziło 7 wspaniałych dni podziwiając piękno szwedzkiej natury oraz kończąc projekt NITOK (National Identity and Tolerance Olofstrom and Kraków).

Nasz młodzież miała okazję poznać spokojne, bo liczące zaledwie 13 tysięcy mieszkańców, Olofstrom położone w południowej części Szwecji, jak również miasto portowe Karlskrona, w którym znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej. Uczniowie po raz pierwszy mogli zajrzeć do wnętrza łodzi podwodnej, a także zobaczyć główną atrakcję muzeum jaką była wystawa autentycznych modeli statków. Odwiedziliśmy także pobliski fort, aby dowiedzieć się np. jak wyglądała obsługa armaty oraz obrona miasta od strony morza.

Nasi gospodarze zadbali o nasz czas, dlatego każdego dnia przygotowali dla nas coś innego. Byliśmy wewnątrz fabryki Volvo, starej odlewni, gdzie mogliśmy dowiedzieć się jak niegdyś wyglądał przemysł metalurgiczny. Wśród atrakcji duże wrażenie wywarła na nas wystawa rzeźb usytuowana w parku przylegającym do dworku Wanas.

Nasi uczniowie cały czas mogli poznawać szwedzką kulturę a także kuchnię. Teraz już wiemy, że obiad bez sosu, dodatkowego chleba i szklanki mleka to nie obiad. Na szczęście po takich posiłkach mieliśmy czas na regenerację i spacery po okolicznych lasach. Ostatniego dnia w ramach ukończenia projektu, mieliśmy okazję skosztować Smargostorta, czyli tortu kanapkowego, jednego z ulubionych szwedzkich „deserów”.

Dzięki wspaniałej atmosferze, uprzejmym Szwedom, a także pięknej naturze te 7 dni minęło zdecydowanie za szybko. Możemy śmiało powiedzieć, że czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczną wymianę.

Zachęcamy zarazem uczniów klas pierwszych, aby brali udział w wymianie. Kolejny wyjazd za rok!

 

 

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS

 

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS chłopców z VI LO pozwoliło na  wyłonienie dwóch  drużyn  z Krakowa - w tym naszego  zespołu z VI liceum, które uzyskały  awans do I ligi SKS na przyszły rok 2016/2017

Chłopcy czynnie i systematycznie  brali udział w SKS organizowanych przez trenera Pawła Zguda od 3 lat.

Ciężka praca i wysiłek opłaciły się, ponieważ pierwszy raz od wielu lat, reprezentacja szkoły w piłce siatkowej wygrała Eliminacje w swojej grupie i zakwalifikowała się do Finałów!

Jako zwycięzcy grupy, dostali możliwość wzięcia udziału w Finale z najlepszymi drużynami z Krakowskich Szkół ponadgimnazjalnych i Wygrali go!!! Nie przegrywając ani jednego meczu.

W ten sposób w tym roku oraz semestrze szkolnym 2015/2016 weszliśmy do I Ligi jako pierwsza z dwóch drużyn!!! A musieliśmy zmierzyć się z dwunastoma, więc lepszego rezultatu nie mogliśmy sobie wymarzyć!

Tym sposobem za rok, będziemy uczestniczyć w rozgrywkach krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w Pierwszej lidze Siatkówki!

Chciałem w moim imieniu, bardzo podziękować chłopcom, zawodnikom a zarazem moim uczniom, których teraz pragnę wymienić:

Maciej Krzyżanowski, Mirosław Tyl, Filip Frosztęga , Patryk Nguyen, Daniel Natkaniec, Kamil Nosek, Maks Kopczyński , Karol Strzeboński oraz Karol Bzdyl

Dali naprawdę świetny przykład, że systematyczną pracą i wysiłkiem włożonym w grę oraz w treningi można dojść do pierwszego miejsca i Zwyciężyć!

Zapraszam wszytkich chętnych do uczestnictwa w zajeciach SKS z piłki siatkowej, które organizuję, gdyż w nowym roku szkolnym potrzeba będzie, jeszcze więcej pracy i wysiłku by utrzymać się w Pierwszej Lidze !

Jeszcze Raz Gratulacje Dla Zespołu !!!

 Paweł Zgud