Rok szkolny - 2015/2016 - wrzesień i październik

 

 

Życzenia na Nowy Rok Szkolny 2015 / 2016


W nowym roku szkolnym wszystkim Uczniom, Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu i pracownikom szkoły

życzymy zaangażowania i pasji, sukcesów i satysfakcji.

Uczniom - energii i zapału w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań i kształtowaniu swoich charakterów u progu dorosłości.

Rodzicom - wielu powodów do radości z sukcesów dzieci.

Gronu Pedagogicznemu – by profesjonalizm i kreatywność w pracy dydaktycznej i wychowawczej przyniosły spełnienie zawodowe.

Całej społeczności Szóstki życzymy poczucia dumy z czasu spędzonego w murach szkoły i współtworzenia tradycji liceum.


Dyrekcja                                                 

VI Liceum Ogólnokształcącego                          

im. Adama Mickiewicza w Krakowie  

  

Bruksela w nagrodę!

Piotr Regdos oraz uczniowie klasy 5h (nasi wspaniali absolwenci) wzięli udział w wyprawie do Brukseli, która była nagrodą za zajęcia pierwszego miejsca w konkursie debat. W trakcie wycieczki odwiedzili oni Brukselę i Brugię, zapoznali się z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego oraz smakowali specjały belgijskiej kuchni - małże z frytkami.

Zachęcamy do udziału w kolejnych debatach - nagrody czekają!

 

 

Discover Jiangsu 2015

Chiny, które odwiedziłam w lipcu w ramach programu Discover Jiansu, pozostawiły niezatarte wspomnienia. Podczas wyjazdu miałam okazję poznać nowych ludzi z wielu różnych krajów, z którymi nadal utrzymuję kontakt oraz kulturę diametralnie różną od wszystkiego co znam. Pierwszego dnia projektu zobaczyliśmy nowoczesny Szanghaj, potem pojechaliśmy do Suzhou, gdzie mieszkaliśmy w hotelu i chodziliśmy na zajęcia. Rano odbywały się lekcje chińskiego, po południu zaś mieliśmy zajęcia warsztatowe w grupach. Poznaliśmy elementy kaligrafii, szycia, tai-chi, tradycyjny taniec, a nawet szermierkę. To właśnie zajęcia związane z kulturą podobały mi się najbardziej, bo dzięki nim mogłam bardzo dokładnie poznać zwyczaje panujące w Chinach. Suzhou to dosyć biedna dzielnica. Na ulicach panuje straszny chaos. Choć samochody i skutery, które posiada prawie każdy, cały czas trąbią, tubylcy wydają się nie zwracać na nie uwagi. Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy z chińskimi rodzinami. Wszyscy byli bardzo mili i niezwykle hojni. Co mnie zaskoczyło to to, że nieustannie robili nam zdjęcia. Kiedy przechodziliśmy ulicą wszyscy nas obserwowali, co było nieco śmieszne. Po tygodniu pojechaliśmy do Nanjing, gdzie głównie zwiedzaliśmy. Widzieliśmy muzeum olimpijskie, muzeum masakry nankińskiej, wiele ogrodów i świątyń. Kuchnia chińska, o której chciałabym wspomnieć, to dla Europejczyka nie lada przygoda – jak można się domyślać opiera się na ryżu trzy razy dziennie i jest bardzo dobra, choć po jakimś czasie niektórzy uczestnicy projektu zaczęli tęsknić za "normalnym" jedzeniem. Podsumowując, bardzo się cieszę, że mogłam odkryć Jiangsu, a także rozwinąć umiejętności posługiwania się zarówno językiem chińskim, jak i oczywiście angielskim.

Kornelia Król, klasa 2a1

 

 

Wykład językoznawcy, profesor Anny Bochnak z Instytutu Filologii Romańskiej UJ

"Etażerka, abażur, garderoba, sos i awangarda, czyli zapożyczenia z języka francuskiego w języku polskim" wykład językoznawcy, profesor Anny Bochnak z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego dla grup uczących języka francuskiego.

23 września 2015 od 9.00 do 10.45 Pani Profesor opowiadała, jaką drogę przebyły niektóre z ponad 1000 słów, aby stać się częścią języka polskiego.

 

 

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe - 25.09.2015 r.

25 września odbył się pierwszy etap trzeciej edycji Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy historycznej. W tym roku piszący zmierzyli się z tekstem o losach artystów po 1918 roku. Nie brakowało trudnych słów (superkomiczny, uchodźstwo, establishment, pół wiedeńczyk…), zagadek związanych z pisownią wielkich liter (cukiernia Mała Ziemiańska, Qui Pro Quo…), nie wspominając już o interpunkcji. Mimo sporego wyzwania, 13 uczniów przekroczyło magiczny próg 75%  i mają szansę wziąć udział w etapie okręgowym. Zapewniamy, że będziemy trzymać kciuki.

Gratulacje dla:

Weroniki Tupaj, Pauliny Habiny, Kornelii Miziołek, Aleksandry Kiereś, Anny Kwiatek, Weroniki Świerk, Aleksandry Krzanik, Magdaleny Matusik, Dominiki Dębowskiej, Zuzanny Dec, Joanny Krygier, Karoliny Hakalla, Aliny Romańskiej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych polonistycznych i historycznych konkursach.

                                               Teresa Lityńska-Konieczny

 

 

JESIEŃ W DANII

czyli relacja z rewizyty uczniów VI LO w Sorø Akademi

W niedzielę 27 września podekscytowani i niecierpliwi stawiliśmy się na zbiórkę pod gmachem VI LO, aby o godzinie 22 wyjechać w stronę Danii. Po długiej i nieprzespanej nocy w autokarze, wsiedliśmy na prom w niemieckim mieście Rostok. Po przeprawie promowej i dojechaniu do miasteczka Sorø, zrobiliśmy sobie krótki spacer po terenie Akademii, podziwiając jej rozległe tereny i jezioro. Następnie pojechaliśmy do leśniczówki, która miała stać się naszym domem na najbliższy tydzień, żeby się rozpakować i odpocząć. Po niewielkich nieporozumieniach, przydzieleni każdy do swojego pokoju, z niecierpliwością podsycaną burczeniem brzuchów czekaliśmy na przyjazd Duńczyków, którzy uraczyli nas wspaniałą kolacją.

We wtorek, po przygotowaniu pysznych lunchów w akademii wyruszyliśmy do Kopenhagi. W zwiedzaniu oraz rejsie wzdłuż kanałów stolicy towarzyszyła nam niewiarygodnie idealna pogoda, która dopisywała od początku do końca naszej wizyty w Skandynawii. W stolicy zobaczyliśmy wszystkie charakterystyczne dla tego miasta miejsca, takie jak: parlament, pałac królowej Małgorzaty II, jej strażników, operę, syrenkę, a także nowo wybudowaną bibliotekę Black Diamond oraz liczne katedry. Wieczorem, spotkaliśmy się z Duńczykami, aby zobaczyć jak wyglądają kwatery uczniów Akademii, a także miło spędzić czas spacerując i patrząc w gwiazdy.

Środa była dniem poświęconym tylko zwiedzaniu Akademii. Jeśli chodzi o jej teren, to jest czego pozazdrościć. Po wizycie w niesamowitym Muzeum Instrumentów Fizycznych, poszliśmy do Centrum Naukowego, które każdemu zaparło dech w piersiach. Otoczeni przez nowinki techniczne takie jak: drukarki i skanery 3D, symulatory lotów, czy Komorę Wilsona czyli urządzenie pokazujące promieniowanie kosmiczne, byliśmy oszołomieni. Później, po lunchu w akademickiej stołówce, zwiedzaliśmy także inne budynki takie jak średniowieczny kościół, starą bibliotekę oraz sale w głównym budynku szkolnym. W ciągu dnia mieliśmy też czas na spacer po miasteczku Sorø oraz zwiedzanie tamtejszego muzeum sztuki. Po krótkim odpoczynku i posiłku w leśniczówce wróciliśmy na teren Akademii, aby nauczyć się jej tradycyjnego tańca Les Lanciers. Opanowawszy trzy z  jego części, zmęczeni, ale dumni z siebie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi uczniowie Sorø Akademi.

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie dawnej stolicy Danii – Roskilde. Zobaczyliśmy niesamowitą katedrę, która jest miejscem pochówku większości królów i królowych duńskich. Następnie,  spacerując po pięknym mieście, poszliśmy do Muzeum Łodzi Wikingów. Tego samego dnia, udaliśmy się na uroczystą kolację z Rektorem Akademii. Niestety był to ostatni raz kiedy mieliśmy możliwość porozmawiania z Duńczykami, i choć obiecaliśmy utrzymywać kontakt przez Internet  i tak trudno było nam się rozstać.

Piątek upłynął pod znakiem zamków północy. Pojechaliśmy do miasta Helsingor, gdzie zwiedziliśmy niesamowity zamek Hamleta – Kronborg. Następnie, promem udaliśmy się do położonego w Szwecji Helsingborg, po drugiej stronie cieśniny. Z bliźniaczego zamku pozostały niestety tylko ruiny, ale i tak widok ze szczytu jego wieży był niezapomniany. Na koniec zwiedziliśmy zamek Frederiksborg w Hillerod, gdzie udaliśmy się na spacer po jego malowniczych ogrodach, niektórzy nawet wykąpali się w fontannie. Wszystkie zamki zrobiły na naszej grupie niezapomniane wrażenie i wiele osób przyznało, że był to ich ulubiony dzień wyjazdu.

Do Krakowa, przy dźwiękach  utworu „Don’t worry, be happy”, powróciliśmy bardzo zmęczeni, jednak zadowoleni z wycieczki oraz smutni, że musieliśmy opuścić ten niesamowity kraj. Bogatsi o niezapomniane przeżycia i cudowne wspomnienia wróciliśmy do rzeczywistości.

Uczennice klasy 2a1: Izabela Zientarska i Julia Musiał

 

 

 

 

Jesienne Sztafetowe Biegi Przełajowe - 28.09.2015 r.

Mamy pierwszy sukces sportowy...

Nowy rok szkolny dla VI LO rozpoczął się nadzwyczaj dobrze....

Jesienne Sztafetowe Biegi Przełajowe- strzał w dziesiątkę!

VI LO po raz pierwszy w historii  startowało w zawodach lekkoatletycznych i od razu awans do zawodów wojewódzkich...

GRATULUJEMY!!!

szkołę reprezentowały:

Figarska Zofia, Gąska Julita, Janas Julia, Kapała Wiktoria, Kapusta Angelika, Mordarska Jadwiga, Pisznot Małgorzata, Stępak Patrycja, Świda Aleksandra, Wolak Martyna, Wysocka Zofia, Zięba Sylwia


dziękujemy zawodniczkom, opiekunom - także tym duchowym.

 

 

Europejski Dzień Języków - 26.09.2015 r.

W sobotę 26.09.2015 po raz kolejny miał miejsce Europejski Dzień Języków, który zgodnie z tradycją VILO świętowaliśmy w Instytucie Cervantesa.

Uczniowie z klas 1h1, 2h1,2h2, 3h1 jako wolontariusze pomagali w warsztatach językowych, kulinarnych i grze miejskiej, które odbyły się w ramach programu na terenie Instytutu Cervantesa. Mimo niesprzyjającej pogody zainteresowanych nie brakowało, z pewnością wrócimy za rok!

 

 

ERASMUS + - PROJEKT NITOK

W dniach 4-9 października uczniowie naszej Szkoły brali udział w projekcie NITOK programu Erasmus +. NITOK to skrót od: National Identity and Tolerance in Olofstrom and Krakow. Głównymi tematami projektu są szeroko pojęta tożsamość narodowa i tolerancja.

W czasie trwania projektu uczniowie VI LO oraz Nordenbergsskolan z Olofstrom ze Szwecji,  uczestniczyli w wyjazdach do Wieliczki, Oświęcimia, grach miejskich i wyjściach do muzeum. Szwedzi  poznawali polską kulturę i historię, a Polacy w kwietniu będą mieli okazję zapoznać się z kulturą Szwecji. Wszystko to po to by podczas projektu odpowiedzieć sobie na pytania -  kim jesteśmy, jak tolerancja lub jej brak mogą wpływać na tożsamość jednostki i jak żyć we współczesnym świecie – tak kosmopolitycznym z jednej a pełnym obaw i ksenofobii z drugiej strony.

Koordynacja projektu: Anna Eastwood, Justyna Wieczorek

 

 

Ogrody biblijne - wykład p. dr hab. inż. Zofię Włodarczyk - 6.10.2015 r.

6 października w auli Liceum gościliśmy p. dr hab. inż. Zofię Włodarczyk, wybitną botaniczkę, pracownicę Uniwersytetu  Rolniczego. Prelegentka została zaproszona przez… polonistkę. Wszystko tłumaczą interdyscyplinarne zainteresowania naszego gościa. Pani dr Włodarczyk klasom 3c, 1c, 1e opowiadała o Ogrodach biblijnych i o symbolice biblijnych roślin. Wykład uzupełniał lekcje języka polskiego, na których omawia się wybrane fragmenty Pisma Świętego i zwraca uwagę na symbole, realia i przyrodę Ziemi Świętej. Wielkim osiągnięciem naszego gościa są Ogrody biblijne, założone w Myczkowcach, Proszowicach (pierwszy w Polsce, powstał w 2008 r.) i Muszynie, odwiedzane przez licznych turystów od wiosny do jesieni. Ogrody są miejscami, w których przez posadzone w nich rośliny – wymienione w Biblii – opowiada się wydarzenia z kart Pisma Świętego. Środowisko przyrodnicze (rośliny, pustynia, woda…) uzupełnione jest elementami architektury, rzeźby, kompozycjami przestrzennymi. Pani doktor zaimponowała słuchaczom wiedzą i pasją.

Spotkanie to należy traktować jako okazję do uzupełnienia wiedzy i zaproszenie do odwiedzenia wyjątkowych miejsc, jakimi są Ogrody biblijne.

 

                                      Teresa Lityńska-Konieczny

 

 

7. lokata VILO w sztafecie 10x1000 m dziewcząt w zawodach wojewódzkich w Nowym Targu!!!

Siódemka to dziś dla nasz szczęśliwa liczba:)

07.10.15 byliśmy za wojewódzkich zawodach lekkoatletycznych w Nowym Targu. Wystartowało 29 drużyn żeńskich. Reprezentacja VILO uplasowała się w doborowym gronie tuz za góralkami i przed VII LO, co jest dużą niespodzianką, bo w eliminacjach byliśmy za nimi.

Gratulujemy naszym dzielnym lekkoatletkom:)

 

 

 

Klasa 3h2 na wycieczce w Warszawie - 8-9.10.2015 r.

W dniach  8-9.10.2015 odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięli udział uczniowie z klasy 3h wraz z opiekunami: prof. Małgorzatą Michalską-Derlatką oraz prof. Anną Kwiecińską-Chmiel.

Podczas dwudniowej wycieczki zwiedziliśmy Belweder, Łazienki, Zamek Królewski, Giełdę Papierów wartościowych, Stare Miasto oraz wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, która odbyła  się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

 

Dzień Kolumba - 13.10.2015 r.

13.10. 2015 w naszej szkole odbył się wykład w języku hiszpańskim, poświęcony Odkryciu Ameryki. Wykład ten poprowadziła nauczycielka literatury hiszpańskiej  prof. Nayra Ramirez Peñuela, na którym nie mogło zabraknąć oczywiście uczniów uczących się w sekcji hiszpańskiej naszego liceum. Wykład zakończył się krótkim konkursem, w kutym uczniowie mogli zaprezentować woja wiedzę i otrzymać cenne nagrody.

 

 

Wykład dra hab. Jacka Nowaka z Instytutu Socjologii UJ - 16 X 2015

16 X 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Jacek Nowak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaprezentował wykład pt. "Grupy społeczne i zbiorowości". Celem spotkania było przybliżenie słuchaczom wpływu takich czynników jak kultura na tworzenie i funkcjonowanie grup społecznych oraz zbiorowości takich jak naród. W spotkaniu wzięły udział grupy międzyoddziałowe (z klas 2G i 2H/2) oraz klasa 2A/2, realizujące program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym.

 

Spotkanie z młodzieżą z Dijon we Francji

Młodzi Francuzi z Dijon w Burgundii w spotkali się 21 października z młodzieżą VI LO w ramach projektu edukacyjnego dotyczacego II wojnie światowej. Aleksandra Gorczyńska, Julia Ślósarczyk, Ania Słomka, Marta Rejdych odpowiadały w języku francuskim na ich pytania.

 

Anglojęzyczna Gra Miejska

W dniu 28 października uczniowie klas drugich wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanych przez nauczycieli języka angielskiego na terenie zabytkowej dzielnicy Kazimierz. Uczniowie w drużynach przemierzali uliczki tej malowniczej części Krakowa, zerkali na mapę, zabytki UNESCO i odkrywali historię oraz ciekawe fakty. Zwycięzka grupa nie została jeszcze wyłoniona, ale wszystkim gratulujemy aktywnego udziału w tym anglojęzycznym wydarzeniu!

A. Eastwood