Kronika - rok szkolny - 2016/2017 - marzec i kwiecień

 

Sukces naszych uczniów na Festiwalu Teatrów w języku hiszpańskim w Warszawie (2 – 3 marca 2017)

 Grupa teatru hiszpańskiego VILO w składzie: MAŁGORZATA NIECKARZ (2h3), ANDRZEJ MŁYNARCZYKOWSKI (2h3), ADAM SZUSTAK (2h3), KATARZYNA WÓJCIK (2h3), KATARZYNA KONOPEK (1h), MAGDALENA LATAŁA (1h), ELŻBIETA MAKUCH (1h), KAROL SALA (1h) zdobyła II MIEJSCE na Festiwalu Teatrów w języku hiszpańskim organizowanym przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce.
Uczniowie wystawili sztukę pt. „Sprawa kobiety zamordowaniuchnej” hiszpańskiego dramaturga Miguela Mihury.

Znakomita kreacja artystyczna naszych młodych aktorów oraz wysoki poziom języka hiszpańskiego, którym się posługiwali, znalazły uznanie wśród członków jury. Rozstrzygnięcie konkursu nie było wcale łatwe, ze względu na doskonałe przygotowanie prezentujących się na scenie grup teatralnych. Tym bardziej ogromnie nas cieszy uhonorowanie uczniów VILO II nagrodą i tym samym obrona tytułu sprzed roku, co jest dowodem na wspaniałą formę artystyczną oraz ogromne zaangażowanie grupy teatru hiszpańskiego.

Już wkrótce aktorzy wystąpią na Międzynarodowym Festiwalu teatrów w języku hiszpańskim, który odbędzie się w Budapeszcie.
Gratulujemy aktorom i życzymy wielu sukcesów na scenie!

   

 

Aleksandra Chojnacka z kl. 1e Małopolskim Mistrzem Czytania

 Gratulujemy Aleksandrze Chojnackiej z kl. 1e uzyskania tytułu MISTRZA CZYTANIA w X edycji Małopolskiego Konkursu Czytania.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych w konkursie brało udział 49 osób. Ola uzyskała tytuł MISTRZA ex aequo z Aleksandrą Mrozowską z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.

W opinii jury obie uczestniczki były w swojej kategorii wiekowej pod każdym względem najlepsze.

W jury zasiadali:

Przewodniczący: Maciej Słota, aktor

Anna Czarnota-Borys, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Katarzyna Bartuś , pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie

Jadwiga Więcławek, członek TNBSP Oddział w Krakowie

Organizatorami X Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania są: Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Honorowy patronat nad konkursem objęli:

Jacek Krupa- Marszałek Województwa Małopolskiego,

Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa,

Barbara Nowak - Małopolski Kurator Oświaty

Dorota Segda Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Uroczysta Gala podczas, której wręczone zostaną dyplomy i nagrody odbędzie się 29 marca 2017 r. o godz. 10.00 w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1

Podczas finału konkursu Mistrzowie Czytania przeczytają przygotowane fragmenty

Nasza mistrzyni kontynuuje tradycję rozpoczetą w ubiegłym roku, kiedy to MISTRZEM CZYTANIA został JAKUB JAKUBIEC

Sukcesy naszych uczniów w Małopolskim Konkursie Czytania:

Wyróżnienia w VIII edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania otrzymali:

PAULINA KUSY

JAKUB JAKUBIEC

W V edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

KLAUDIA RADWAŃSKA uzyskała tytuł Wicemistrza Czytania

MARCELINA SMOLARCZYK  otrzymałą wyróżnienie


W III edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

RADOSŁAW KOWALSKI uzyskał wyróżnienie

 

Paulina Kusy wystąpiła w czasie konkursu jako gość honorowy - wygrała pierwszą edycję konkursu jako uczennica trzeciej klasy szkoły postawowej. Paulina przeczytała podczas Gali fragment Ani z Zielonego Wzgórza.

   

XIII Krakowski Festiwal Piosenki Francuskiej - 9.03.2017 r.

 9 marca w eliminacjach do finału zaprezentowało się 46 młodych amatorów piosenki francuskiej w czterech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, licea, studenci.Jury, ktoremu przewodniczyła pani Aneta Wojtaszek, organizaror festiwalu, zakwalifikowało do finału 20 najlepszych wykonawców.

W pracach Jury wzięli również udział: pan Michael Magne, dyrektor kursów Instytutu Francuskiego w Krakowie, panie profesor Katarzyna Płaza, Lilla Lichoń oraz przedstawiciele młodzieży: Dominika Kuzaj i Jakub Janicki. Wielkie podziękowania dla wszystkich za zaangażowanie i poświęcony czas.

Finał festiwalu 19 maja 2017 r. na scenie teatralnej Domu Kultury im. A. Bursy.

Do finału zakwalifikowała się Magdalena Kudła z klasy II F.

Gratulujemy!

 

Warsztaty językoznawcze - 7.03.2017 r.

 Dnia 7 marca odbyly się kolejne warsztaty językoznawcze prowadzone przez mgr Barbarę Kochan, wykładowcę filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellonskiego. Wyrażenia frazeologiczne, idiomy i ich polskie odpowiedniki zaprezentowano w wykładzie i ćwiczeniach dla młodzieży uczącej się języka francuskiego.

 

Wykład p. dr Marii Nowiny-Konopki - 16.03.2017 r.

 16 III 2016 VI liceum gościło p. dr Marię Nowinę-Konopkę, pracownika naukowego Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz ekspert wygłosił wykład pt. "12 grzechów mediów". Słuchaczami byli uczniowie klas 2C, 2E, 2F i 2G realizujący program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym. Nasz ekspert zapoznał uczniów z funkcjonowaniem współczesnych mediów, ich wpływem na opinię publiczną oraz zagrożeniami wynikającymi z błędów dziennikarskich. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja.

 

Wykład p. prof. dra hab. Zdzisława Nogi - 17.03.2017 r.

17 III 2017 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Zdzisław Noga, kierownik Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasz gość wygłosił wykład pt. "Funkcjonowanie miasta w okresie staropolskim na przykładzie Krakowa". Uczniowie klas 2C, 2E i 2F realizujący program nauczania historii na poziomie rozszerzonym zapoznali się z początkami lokacji Krakowa, jej konsekwencjami dla układu przestrzennego miasta i funkcjonowania władz miejskich w okresie staropolskim. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja.

 

Wymiana z Lycee Francois Ier z Fontainebleau - 14-20.03.201 r.

 W dniach od 14 do 22 marca 2017 r. w ramach wymiany międzynarodowej odwiedziła nas grupa młodzieży z renomowanego francuskiego liceum Lycee Francois Ier w Fontainebleau. Wymiana ukierunkowana jest na historię sztuki, dlatego też program pobytu w Krakowie jest niesłychanie bogaty. Nasi goście zachwycali się zabytkami Krakowa, Kazimierza, wspaniałymi muzeami i wystawami. Dotarli także do Nowej Huty, gdzie zwiedzili wystawę dzieł Beksińskiego. Wspólna wycieczka do Zakopanego, degustacja polskiej kuchni w Żabim Dworze, spacer w słońcu z widokiem na Tatry oraz zwiedzanie Willi Atma dodały góralskiego kolorytu naszej wymianie. Ważnym punktem pobytu francuskiej grupy jest zwiedzanie terenu obozu zagłady w Oświęcimiu i Brzezince, jako elementu pamięci o dramatycznej historii Europy. 

Uczniowie VI LO pojadą do Fontainebleau w kwietniu, zwiedzą gruntownie Paryż, Troyes, zamek w Fontainebleau, spędzą weekend z rodzinami korespondentów, by zagłębić się we francuskiej kulturze i sztuce.

 

Gratulujemy Aleksandrze Rak z klasy 3a2

 Gratulujemy Aleksandrze Rak z klasy 3a2 zakwalifikowania się do  finału w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

Finał odbędzie się 8 kwietnia 2017 r. w Warszawie.

Trzymamy kciuki!

Opiekun: mgr Agnieszka Kozik

 

Wymiana z Liceo di M.Gioiado w Piacenzie - 6-11.03.2017 r.

 W dniach 6 – 11 marca 2017 roku pod opieką prof. Grzegorza Harabasza i prof. Wojciecha Raka wyruszyliśmy na wymianę do włoskiej miejscowości Piacenzy.

            W poniedziałek 6 marca z rana wszyscy przybyliśmy na lotnisko, by dzielnie stawić czoła trudom podróży. Sama w sobie nie trwała zbyt długo – półtorej godziny w samolocie, chwilka w autokarze... i oto staliśmy już na miejscu, czyli przed gmachem Liceo di M.Gioia, romantycznie usytuowanego nieopodal słynnego Palazzo Farnese.

            Na miejscu czekali na nas obiecani Włosi. Po krótkim poczęstunku i oględnym zapoznaniu udaliśmy się do domów przypisanych nam rodzin, by posilić się, wypakować i zacisnąć więzy.

            Drugi dzień wymiany upłynął nam głównie w Mantui, gdzie mieliśmy możliwość podziwiać Palazzo Te, zespół pałacowy utrzymany w stylu manierystycznym. Powstał on w wieku XVI  na rozkaz Fryderyka II Gonzagi i dzięki uprzejmości Giulio Romano, architekta niezwykle wprawnego w swej sztuce. Po dokładnym obejrzeniu centrum samej Mantui, powróciliśmy do Piacenzy, by tam spędzić wieczór w towarzystwie włoskich kolegów i koleżanek.

            W środę nadrabialiśmy zaległości w szkole, destylując alkohol z wina
i wspólnie filozofując. Obejrzeliśmy też bardzo dokładnie Piacenzę i odbyliśmy spotkanie z samym  burmistrzem miasta.

            Gwoździem programu okazała się czwartkowa wycieczka do Mediolanu.
W galerii Pinacoteca di Brera mieliśmy okazję zobaczyć chociażby Il bacio, najsłynniejszy obraz Francesco Hayeza.

            Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy ów tajemniczy Palazzo Farnese, pamiątkę rządów nad Piacenzą księcia Ottavio Farnese. Po południu udaliśmy się do Rivergaro. Na cześć i chwałę dawnym bohaterom, w piękny słoneczny dzień, zrekonstruowaliśmy pamiętną bitwę Rzymian z Kartagińczykami nad Trebią. Na szczęście dla wojsk punickich, historia postanowiła łaskawie się powtórzyć. 2:0 dla Kartaginy!

            Po bitwie udaliśmy się na pożegnalną kolację, by w ten sposób uczcić
i podsumować minione kilka dni.  Dnia 11 marca rano żegnaliśmy się z Włochami wylewnie, ale niezbyt rzewnie – jeszcze w tym miesiącu zobaczymy się znów! Non vedo l’ora!

Tekst: Sara Kolańska klasa 2h3

 

 

 

21 marca - Międzynarodowy Dzień Poezji

Bardzo serdecznie dziękuję Państwu Polonistom, którzy ofiarowali część swoich lekcji i umożliwili młodym poetom tworzenie poetyckich refleksji związanych ze szkołą. Powstał bardzo interesujący zbiorek wierszy, które opublikujemy na III piętrze naszego liceum. Uczniom, którzy wzięli udział w tym lirycznym przedsięwzięciu, dziękuję i gratuluję.
Grażyna Fallowa


Oto jeden z wierszy - autorka: Justyna Wielosik (IIF)

****
Coś więcej niż mury
Coś bardziej niż przestrzeń
Jak w metrze
Przewija
Ludzi
Ich historie, doświadczenia
Jedna klisza
Każda odbitka niepowtarzalna
Wyraźna
Lub mniej
Dla odbitki kawał historii
Dla murów oka mrugnięcie
Jedno z wielu
Fabryka doświadczeń z rudej cegiełki
Każda odbitka jest też cegiełką
A każda cegiełka tworzy organizm
Miejsce przesiadki
Przystanek na drodze życia
Rozpędzonego młodości tramwaju

 

Gratulujemy Denisowi Grokholskyiemu z kl. 2A2

 Gratulujemy Denisowi Grokholskyiemu z kl. 2A2 zakwalifikowania się do etapu centralnego

LXVIII OLIMPIADY JĘZYKA ROSYJSKIEGO


Gratulujemy Mateuszowi Pałędze z kl. 1G

GRATULUJEMY!

MATEUSZOWI PAŁĘDZE - KL. 1G

tytułu laureata Olimpiady z Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI -- KONKURS TRANSLATOLOGICZNY

 Laureatką konkursu translatologicznego, za wierne oddanie ducha poezji T. S. Eliota i lojalność wobec frazy polskiej została

Anna Kwiatek z klasy 3a2.

Wyróżnienie za najbardziej poetyckie tłumaczenie otrzymał natomiast Kacper Dziadkowiec z klasy 1c.

Gratulujemy!

Organizatorzy: Iwona Ryż Jakub Pstrąg

 

JUGEND DEBATTIERT INTERNATIONAL

W dniu 28.03 2017 r. odbył się szkolny etap konkursu „Jugend debattiert international”.

Do dalszego etapu zakwalifikowali się Natalia Kasperczyk, Sebastian Skalski oraz Karol Miernowski.


Serdecznie Gratulujemy!

 

Gratulujemy Kasi Czekaj z 2f

Gratulujemy Kasi Czekaj z 2f zakwalifikowania się do finałowej dziesiątki Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.

Powodzenia w ostatnim etapie!


X wymiana ze szkołą Sagrado Corazón de Jesús. Klasa 2h3, Saragossa 23-29.03.2017


 

 

 

Gratulujemy PATRYCJI PUDZISZ z KL. 3A1

GRATULUJEMY

PATRYCJI PUDZISZ - KL. 3A1

uzyskania tytułu finalisty Olimpiady Wiedzy o Żywności

Opiekun: mgr Barbara Korona

 

Wymiana z Genuą: witamy uczniów z Włoch!

 

We wtorek 4 kwietnia reprezentacja naszego Liceum powitała grupę uczniów z Genui.

Dzięki dbałości o detale i starannym przygotowaniom było o nas głośno nawet na stronie lotniska! https://twitter.com/KrakowAirport/status/849258676175155201

Wymianę rozpoczęliśmy od wpólnego spaceru po Krakowie. Przed nami jeszcze wiele atrakcji.

Życzymy naszym nowym włoskim przyjaciołom miłego pobytu!

 

 

Wykład Łukasza Słoniowskiego, Przewodniczącego Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa - 5.04.2017 r.

 5 IV 2017 VI Liceum odwiedził p. mgr Łukasz Słoniowski, Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa. Po wygłoszeniu słowa wstępnego przez Dyrektora VI Liceum p. dra Czesława Wróbla, nasz gość przedstawił wykład pt. "Samorząd terytorialny w RP". Słuchacze zapoznali się z organizacją, zadaniami i finansowaniem samorządu szczebla gminnego na przykładzie Gminy Kraków. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas maturalnych 3A/2, 3F, grup międzyoddziałowych 3G/3H/2 realizujący program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym oraz gościnnie klasa 1B.

 

Gratulujemy Patrykowi Bróździe z kl. 1C

 Z przyjemnością informujemy, że Patryk Brózda z kl. 1C – zajął 2. miejsce w etapie drugim (wojewódzkim) Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym “Wybieram Wybory”.

Tym samym zakwalifikował się do etapu trzeciego (ogólnopolskiego) konkursu, który odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2017 r. w Warszawie. 

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w wielkim finale!

Drugi uczestnik etapu wojewódzkiego, Dawid Kamiński z kl. 1C zajął miejsce 4.

GRATULUJEMY!

 

Londyn i okolice – wycieczka młodzieży VI LO

W marcu odbyła się szkolna wycieczka do Londynu. Udział w niej wzięli uczniowie klas pierwszych oraz drugich. Opiekowały się nami prof. Agnieszka Batko, prof. Joanna Klaja oraz prof. Zofia Grzesik.

W naszą podróż wyruszyliśmy 19 marca. Trasę przez Polskę, Niemcy, Holandię, Belgię aż do Francji przebyliśmy autokarem. W poniedziałek około godziny 3.00 nad ranem przyjechaliśmy do portu w Dunkierce. Stamtąd właśnie przeprawiliśmy się promem do Dover, czyli tak długo wyczekiwanej przez nas Anglii. Rejs trwał około dwóch godzin, a od Londynu dzieliły nas jeszcze trzy godziny jazdy autokarem.

Gdy wreszcie dotarliśmy do głównego celu naszej podróży, naszą uwagę przyciągnęły … ogromne korki. W Londynie na stałe mieszka prawie 9 milionów ludzi, więc takie sytuacje są nieuniknione. To absolutnie nas nie zraziło. Pierwszym punktem naszego programu była Katedra św. Pawła. Obiekt ten wywarł na każdym z nas ogromne wrażenie, głównie przez swoje monumentalne rozmiary. Mieliśmy okazję wejść do Galerii Szeptów i z góry zobaczyć wnętrze kościoła. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się do Tower of London. W drodze pani przewodnik opowiadała nam historie i legendy związane z twierdzą. W trakcie zwiedzania nie ominął nas też deszcz, ale to nikogo nie zdziwiło, w końcu to Londyn…

Wieczorem mieliśmy okazję zapoznać się choć trochę z  kuchnią Anglików i ich zwyczajami, ponieważ zostaliśmy już zakwaterowani u rodzin. Nie było dużo czasu na rozmowy – należało wypocząć, bo kolejny dzień zapowiadał się równie ciekawie jak poprzedni, co wiązało się nie tylko ze zmęczeniem, ale i z ogromem emocji.

Następnego dnia, po śniadaniu u gospodarzy, spotkaliśmy się w miejscu zbiórki. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od jednej z rezydencji brytyjskiej królowej  - zamku w Windsorze.  Kolejny dzień, kolejne niezapomniane wrażenia. Zamek jest największym tego typu zamieszkiwanym obiektem na świecie.  Został zbudowany już w XI w., a nadal jest w idealnym stanie. Na jego terenie znajduje się kaplica św. Jerzego, która w swoich podziemiach mieści groby królewskie. Po południu pojechaliśmy do Muzeum Brytyjskiego. Tam mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty z starożytnego Egiptu czy Rzymu, jak również przedmioty współczesne. Muzeum to różni się od innych tym, że gromadzi rzeczy, które wydają się zupełnie zwyczajne, a jednak w zestawieniu z innymi tworzą historię.

Kolejny, trzeci już dzień naszej londyńskiej przygody, przyniósł deszcz. Zwiedzaliśmy wówczas obserwatorium w Greenwich. Pogoda nie przeszkodziła nam w robieniu zdjęć w połowie na półkuli zachodniej, a w połowie na wschodniej. W rzeczywistości południk zerowy znajduje się w innym miejscu, ale jeszcze w XX w. wyznaczona linia uznawana była za ten właściwy. Rozwój techniki dowiódł, że oznaczenie jest błędne. Później udaliśmy się do Cambridge, głównej siedziby drugiego najstarszego uniwersytetu w Anglii. Tam zwiedziliśmy kaplicę przy King’s College oraz wstąpiliśmy do kilku innych szkół, do których rodzice zapisują swoje dzieci już kilkanaście lat wcześniej, a czesne to ogromne kwoty. Całe miasteczko jest bardzo urokliwe. W jego centrum znajduje się targ, na którym sprzedaje się książki, słodycze i wiele innych, a dookoła rozciągają się wąskie uliczki. Ten dzień był już ostatnim, który spędzaliśmy u rodzin.

Czwartek okazał się być najbardziej wyczerpującym dniem ze wszystkim, ale też tym, który dostarczył nam najwięcej wrażeń. Już z samego rana, po pożegnaniu z gospodarzami, wyjechaliśmy do samego centrum Londynu. Ponieważ nasze wejście na London Eye zostało przesunięte, udało nam się odwiedzić Muzeum Wojny, w którym znajduje się wiele eksponatów z czasów I i II wojny światowej. Na ogromny diabelski młyn o wysokości 133 metrów weszliśmy około południa. Cały przejazd trwa ponad pół godziny! Udało nam się trafić na świetną pogodę, dzięki czemu z dokładnością mogliśmy podziwiać panoramę Londynu. Następnie udaliśmy się w kierunku słynnej wieży z dzwonem Big Ben. Ponieważ ulica wzdłuż budynku Parlamentu była zamknięta, nie mieliśmy okazji przyjrzeć się znajdującym się tam zabytkom z bliska. Podobnie było w przypadku Opactwa Westminster, miejsca koronacji królów Anglii. Kolejnym punktem naszej wycieczki była pałac Buckingham. Pieszo, przez  St. James's Park, udaliśmy się zobaczyć rezydencję , w której mieszka Elżbieta II. Prowadzi do niego The Mall – reprezentacyjna droga w kolorze czerwonym przypominająca czerwony dywan. Poszliśmy nią i my. Naszym celem było zobaczyć słynne obrazy w Galerii Narodowej przy Trafalgar Square. Najchętniej oglądanym dziełem były „Słoneczniki” autorstwa Van Gogh’a. Nie można zapomnieć też o innych pracach, które mieliśmy okazję zobaczyć, a było ich ponad 2000.  Miejscem, które odwiedziliśmy jako ostanie, był Leicester Square, czyli dzielnica filmowa. Tam skorzystaliśmy z chwili czasu na zakup pamiątek z naszej wycieczki. Niedaleko znajdowała się też dzielnica China Town pełna restauracji, gdzie nad głowami fruwały kolorowe lampiony. Gdy nadszedł wieczór, przyszedł i czas na powrót.

Wyruszyliśmy około godziny 20.00. Po przeprawie promem wracaliśmy tą samą trasą, więc w Krakowie byliśmy prawie dobę później.

Wycieczka była niezwykle udana. Wszyscy jesteśmy zadowoleni i mamy wrażenie, że nie jeden z nas wróci do Anglii, jeśli nie w celu studiowania w Cambridge, to po to, aby przeżyć to jeszcze raz.

Anna Stroińska, klasa II e.

 

 

W Szkolnym Konkursie Wiedzy o Irlandii zwyciężyli

 

W Szkolnym Konkursie Wiedzy o Irlandii zwyciężyli:

 I MIEJSCE MARTA STASIAK - kl. 1A1

 II MIEJSCE MICHAŁ DULEWICZ - kl. 1F

 III MIEJSCE ANNA KWIATEK - kl. 3A2


Zajęcia doświadczalne - Lifescience

 

Trzy osoby ze szkoły zakwalifikowały się na zajęcia doświadczalne organizowane przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ - Lifescience

Są to:

Gabriela Kasprzyk 1b, Oliwia Krzemień 2a1, Bartek Biesiadecki 2a1


E(x)plory - etap regionalny - 7.04.2017 r.


7 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu odbył się etap regionalny Konkursu Naukowego E(x)plory.

Do tego etapu zakwalifikowały się dwie prace z naszej szkoły:

Oliwii Krzemień i Bartka Biesiadeckiego z 2a1 - Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt

Poli Pawlikowskiej z 1b i Jakuba Chmury z 2a1 - Wykorzystanie dżdżownic do oceny jakości gleby

Praca Oliwii i Bartka uzyskała akredytację do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdyni we wrześniu. 

Jest to olbrzymi sukces naszych uczniów! Konkurencja była duża. Uczniowie mogą uzyskać patent na opracowaną metodę.

Autorom naszej drugiej pracy życzymy sukcesu w przyszłym roku!

Wszyscy uczestnicy etapu regionalnego oraz osoby pragnące wziąć udział w Konkursie w przyszłym roku mogą uzyskać staże naukowe w różnych laboratoriach.

http://www.explory.pl/wydarzenia/2017/regionalny-festiwal-naukowy-explory-we-wroclawiu,23 

http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/65287/Konkurs-Naukowy-E-x-plory-Mlodzi-naukowcy-zachwycili-Wroclaw-WYNIKI-GALERIA 

 

 

Klasa Ic na grze terenowej - 12.04.2017 r.

   12 kwietnia 2017 klasa artystyczno – filmowa (1c) wzięła udział w grze terenowej po krakowskim Kazimierzu. Gra rozpoczęła się około 9 rano. Organizatorzy podzielili klasę na dwie grupy: złotą i niebieską. Z każdą szedł jeden nauczyciel i jeden przedstawiciel biura podróży, które organizowało zabawę. Obie grupy otrzymały instrukcję. Gra polegała na znajdywaniu poukrywanych wskazówek we wskazanych miejscach. Dodatkowo wyznaczono dwie osoby mające szukać trójkątnych karteczek z czarną menorą. Było to utrudnienie. Koperty ze wskazówkami i (jak je nazwano) menorki były w kolorach drużyn. Dzięki pracy zespołowej obie grupy bardzo dobrze sobie poradziły (nawet, jeśli podwinęła im się noga, to potrafili wyjść prędzej czy później z tej sytuacji). Odwiedzili wiele ciekawych miejsc na Kazimierzu, dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy i dobrze się bawili. Pod koniec gry terenowej organizatorzy wręczyli im przypinki będące pamiątką po tej przygodzie. Klasa była zadowolona mimo faktu, że niektórych menorek nie znaleźli, bo zrobili to turyści.

Natalia Siwik, 1c

 


Gratulujemy Mai Strzebońskiej

 

Gratulujemy Mai Strzebońskiej wyróżnienia w 3. edycji Konkursu na  Projekt  Scenografii  i Kostiumów – Kraków 2017.

Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród  odbyło się 05.05.2016 o godz. 12:00 w Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie w sali im. prof. Karola Frycza Katedry Scenografii.

 

Gratulujemy Denisowi Grokholskyiemu z kl. 2A2


Gratulujemy Denisowi Grokholskyiemu z kl. 2A2 uzyskania tytułu finalisty LXVIII OLIMPIADY JĘZYKA ROSYJSKIEGO

 

Wykład dra hab. Jarosława Flisa - 19.04.2017 r.

 19 IV 2017 VI Liceum odwiedził dr hab. Jarosław Flis, pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość zaprezentował wykład pt. "Polskie podziały polityczne".

Słuchacze zapoznali się z genezą podziału sceny politycznej na prawicę i lewicę, nowymi koncepcjami podziału kierunków politycznych oraz analizą zmian na polskiej scenie politycznej po 1989 roku. Wykład zakończyła krótka dyskusja naukowa.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie realizujący program nauczania wos na poziomie rozszerzonym z klas: 2F, maturzyści z grup międzyoddziałowych (3G/3H/2) i klasa 3F  oraz gościnnie klasa 1E i 2B.

 

Gratulujemy Kasi Czekaj z klasy 2f

 

Serdecznie gratulujemy Kasi Czekaj z klasy 2f zajęcia czwartego miejsca w ogólnopolskim finale Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Uniwersytet Łódzki.

Brawo Kasiu! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! 

                                                          Dzień Ziemi - 21.04.2017 r.

Dnia 21.04.2017 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Reprezentanci klas pierwszych rywalizowali ze sobą w II edycji wewnątrzszkolnego konkursu przyrodniczego pt: "Cztery oblicza przyrody". W tym roku wygrała drużyna reprezentująca klasę 1a1 w składzie: Natalia Czyszczoń, Damian Piwowarski i Tom Pietrzyk. Składamy zwycięzcom serdeczne gratulacje! Drugie miejsce zajęła drużyna klasy 1c, trzecie natomiast 1e.

Następną atrakcją Dnia Ziemi była akcja pt: "Zielona partyzantka" realizowana w ramach miejskiego projektu "Zasadź się na zieleń". Poniżej przedstawiamy parę zdjęć z tego wydarzenia. Zachęcamy do oglądania galerii zdjęć! 

 

 

Zajęcia z mikroskopem elektronowym klasy 2B i 2A1

Klasy 2B i 2A1 brały udział w zajęciach z mikroskopem elektronowym i konfokalnym w Zakładzie Obrazowania Komórki UJ.

 


                                                         VILO Mistrzem Polski!

Nasza drużyna debatancka, w składzie: Oskar Krasoń (3f), Szymon Turcza-Jurczyński (3f), Michał Górka (3g) oraz Kajetan Leśniak (2h1), zdobyła tytuł Mistrza Polski w Debatach Oksfordzkich!

Do konkursu stanęło 75 drużyn, 300 zawodników z całej Polski w pocie czoła pracowało nad tym, by udowodnić swoje racje w oratorskich pojedynkach. Drużyna VILO – wspomagana przez naszego absolwenta, Bartłomieja Janiczaka – okazała się bezkonkurencyjna.

W wielkim finale zawodnicy zmierzyli się z tezą: „Lepiej ściąć głowę niewinnemu, niż zawahać się na wojnie”, której bezpodstawność drużyna z Krakowa skutecznie wykazała, pokonując II LO z Konina i tym samym zdobywając tytuł MISTRZA POLSKI W DEBATACH OKSFORDZKICH!

Jakub Pstrąg

 


                                      Gratulujemy Patrykowi Bróździe z kl. 1C

  25 IV 2017 w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie przy ul. Wiejskiej 10 odbył się etap centralny prestiżowego konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym. Przewodniczący PKW prof. dr hab. Wojciech Hermeliński przemawiając do finalistów konkursu i ich opiekunów odniósł się do problemu frekwencji wyborczej, wyrażając nadzieję, że: "państwo, jako przyszli wyborcy, młodzi, aktywni obywatele, członkowie społeczeństwa obywatelskiego, które jest jednym z filarów demokracji, powoli zaczniecie tę rzeczywistość zmieniać przy pomocy karty wyborczej".

VI Liceum reprezentował uczeń klasy IC Patryk Brózda, który znalazł się w ekskluzywnym gronie 21 finalistów konkursu, wyłonionych spośród ponad 4.5 tysiąca uczestników z całej Polski. By dotrzeć aż do etapu centralnego nasz uczeń musiał rozwiązać test ze znajomości prawa wyborczego i zdobyć co najmniej 22 punkty na 25 możliwych do zdobycia.W drugim etapie uczestnicy musieli napisać pracę na jeden z trzech tematów dotyczących historii i współczesności wyborów oraz prawa wyborczego. Nasz zawodnik napisał pracę nt. e-votingu, czyli głosowania elektronicznego, analizując jego zalety i wady. Podczas etapu centralnego Patryk Brózda odpowiadał na trzy wylosowane pytania o zróżnicowanym poziomie trudności.

Jak podkreślił na zakończenie konkursu Przewodniczący PKW prof. dr hab. Wojciech Hermeliński: "poziom konkursu był tak wysoki, że Komisja miała dziś problem z wyłonieniem laureatów. "Powinno być 21 pierwszych miejsc".

Jesteśmy dumni, że nasz uczeń jest wśród najlepszych znawców prawa wyborczego w Polsce.

   

 
Podium w najnowszym rankingu szkół ponadgimnazjalnych

Otrzymaliśmy brązowy order za zajęcie trzeciego miejsca

podium wśród najlepszych liceów w Krakowie

w najnowszym rankingu szkół ponadgimnazjalnych przygotowanym

przez portal WaszaEdukacja.pl

 

VI LO najlepszą w Polsce szkołą z sekcją dwujęzyczną języka hiszpańskiego w 2017 roku

 

Po raz drugi nasza szkoła uzyskała tytuł najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej z klasami dwujęzycznymi języka  hiszpańskiego w konkursie organizowanym przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce.

W konkursie biorą udział wszystkie szkoły z oddziałami dwujęzycznymi na wszystkich poziomach nauczania.

Nasza szkoła została doceniona m.in. za szczególne osiągnięcia w konkursach i Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego, współpracę z zagranicą i ośrodkami kultury Hiszpańskiej w Polsce, promowanie języka i kultury krajów hiszpańskojęzycznych w środowisku lokalnym,  innowacyjne metody nauczania i podejmowanie działań aktywizujących uczniów do nauki języka hiszpańskiego.

Więcej informacji:

http://www.mecd.gob.es/polonia/convocatorias-programas/convocatorias-Polonia/centro.html

http://www.mecd.gob.es/polonia/dms/consejerias-exteriores/polonia/programas-consej/centro-ano/GANADORES-centro-espa-ol-del-a-o-2017/GANADORES%20centro%20espa%C3%B1ol%20del%20a%C3%B1o%202017.pdf

 

 

Patrycja Lipczyńska laureatką konkursu wiedzy W KRĘGU MITÓW I KULTURY ANTYCZNEJ!

W dniu 29 marca 2017 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie odbyła się XI edycja wojewódzkiego konkursu wiedzy W KRĘGU MITÓW I KULTURY ANTYCZNEJ.

W tym roku wiodącym tematem była kultura i dziedzictwo starożytnej Mezopotamii oraz mity greckie (bogowie olimpijscy i dzieje Heraklesa).

Konkurs, jak co roku, cieszył się ogromną popularnością wśród małopolskich szkół.

Konkurencja była ogromna (do testu przystąpiło 612 osób) i z tym większą satysfakcją miło nam poinformować, że Patrycja Lipczyńska, uczennica klasy IH naszego Liceum, zdobyła zaszczytne II miejsce we wspomnianym konkursie.

Uroczyste wręczenie nagrody i dyplomu odbędzie się 31 maja 2017 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie.

Opiekę naukową nad uczennicą sprawowała prof. Anna Jończyk.

Laureatce gratulujemy sukcesu!


GRATULUJEMY JAKUBOWI JAKUBCOWI

27 kwietnia 2017 r. na Scenie im. St. Wyspiańskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie odbyły się Eliminacje wojewódzkie 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jury w składzie: Jacek  ROMANOWSKI - PWST Kraków – przewodniczący, Sławomir  SOŚNIERZ - PWST Kraków, Ewa RÓŻAŃSKA -  Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży, Kraków, Ilona STANASZEK - Małopolskie Centrum Kultury "Sokół", Nowy Sącz, Maciej SAJUR - PWST Kraków

przyznało I nagrodę w  kategorii młodzieży szkół ponadgimnazjalnych: JAKUBOWI JAKUBCOWI

  
Gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach centralnych!

PREMIERY TEATRU PROSCENIUM

Galeria zdjęć - „Szklana Tafla”

Galeria zdjęć - „Skarpety Leopolda T.”

Serdecznie dziękujemy wszystkim Sympatykom za przybycie na nasze marcowe premierowe spektakle!!!!!

Proscenium „Szklana Tafla” w obiektywie Katarzyny Jakubiec

 

 

 

 

 

 

 

 

Proscenium Junior „Skarpety Leopolda T.” w obiektywie Katarzyny Jakubiec

 

 

 

 

Proscenium Baby „Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”

Zapraszamy do galerii zdjęć i na naszą stronę na Facebooku

https://www.facebook.com/proscenium.teatr/  

            

 

 

SUKCESY TEATRU PROSCENIUM

Galeria zdjęć - Szklana tafla

Galeria zdjęć - Skarpety Leopolda


1. MŁODZIEŻOWE PREZENTACJE TEATRALNE 28- 29 MARCA 2017

Jurorzy: Beata Schmscheiner (aktorka) oraz Krzysztof Bochenek (aktor) postanowili uhonorować nasze szkolne zespoły następującymi nagrodami:

"Szklana Tafla" Proscenium 
III miejsce

"Skarpety Leopolda T." Proscenium Junior
wyróżnienie

Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się 10 kwietnia na Scenie Pod Ratuszem (Teatr Ludowy).

Gratulujemy nagrodzonym zespołom a Proscenium Baby- znakomitego debiutu w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych !

Zapraszamy do galerii zdjęć oraz na naszą stronę na Facebooku

https://www.facebook.com/proscenium.teatr/           

 

2. OGÓLNOPOLSKIE KONFRONTACJE TEATRALNE W ŁODZI 21- 23 KWIETNIA 2017

PROSCENIUM i jego „Szklana Tafla” zebrali bardzo pozytywne recenzje: (fot. Gazeta „Kurtyna”)


         

 

 3.  MAŁOPOLSKI FESTIWAL ARTYSTYCZNY MŁODZIEŻY (FAM)- 29 KWIETNIA 2017

3 ZESPOŁY Z VI LICEUM NOMINOWANE DO NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ!!!!

Proscenium „Szklana Tafla”

Proscenium Junior „Skarpety Leopolda T.”

Proscenium Baby „ Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu”

Przegląd teatralny oceniało jury w składzie:
Piotr Urbaniak -aktor teatralny i filmowy, reżyser, dziennikarz
Magdalena Urbańska - teatrolożka oraz filmoznawczyni doktorantka na kierunku nauki o sztuce UJ. Pisze i publikuje teksty dotyczące filmu i teatru. Zajmuje się promocją i PR-em oraz koordynacją projektów kulturalnych
Małgorzata Heretyk - aktorka, debiutowała w spektaklach nagradzanych na Festiwalu Artystycznym Młodzieży.

Ogłoszenie werdyktu nastąpi podczas Gali w Teatrze Groteska 29 maja. Zapraszamy!

Gratulujemy aktorom!

Zapraszamy do galerii zdjęć i na naszą stronę na Facebooku

https://www.facebook.com/proscenium.teatr/