Kronika - rok szkolny 2016/2017 - wrzesień i październik


 Gratulujemy Karolinie Kwietniowskiej stypendium

 Gratulujemy Karolinie Kwietniowskiej uzyskania Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2016/2017

 

Obchody 77. rocznicy agresji ZSRR na Polskę - 16.09.2016 r.

 W dniu 16.09.2016 r. poczet sztandarowy VI LO reprezentował społeczność szkoły w uroczystych obchodach 77.  rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w Bazylice Mariackiej odprawiona w intencji ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz wszystkich poległych za ojczyznę. Po mszy przemaszerowaliśmy w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego ul. Grodzką pod Krzyż Pamięci Narodowej i Tablice Zesłańców Sybiru, gdzie odbył się Apel pamięci, wspomnienie bohaterów, a także  złożono kwiaty. Na koniec zagrała orkiestra wojskowa.

Młodzież "Szóstki" jest dumna, że mogła wziąć  udział w uroczystości gloryfikującej pamięć wszystkich poległych podczas II wojny światowej.

"CHWAŁA BOHATEROM..."

Opiekun pocztu sztandarowego Marcin Rozmarynowski

 

 

 

Nagroda Edukacyjna Królewskiego Miasta Krakowa dla Gabrieli Czajki z kl. 3H2!!

 

Nagroda Edukacyjna Królewskiego Miasta Krakowa jest przyznawana tylko 5 najlepszym uczniom spośród wszystkich typów szkół w Krakowie. Wyróżnieni to wyjątkowo uzdolnieni młodzi ludzie, laureaci najwyższego stopnia konkursów i olimpiad, uczniowie uzyskujący najwyższe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.

Serdecznie gratulujemy Gabrieli Czajce tak dużego wyróżnienia!! Jesteśmy dumni, że wśród wyjątkowej piątki laureatów Nagrody Edukacyjnej Królewskiego Miasta Krakowa znalazła się uczennica VI Liceum!!

 

Wymiana z Saragossą

W drugim tygodniu września bieżącego roku, gościliśmy w progach naszej szkoły grupę młodzieży z Saragossy, ze szkoły „Sagrado Corazón”.

W ramach międzynarodowej szkolnej wymiany, uczniowie hiszpańscy wraz towarzyszącymi im opiekunami mieli okazję poznać nasze piękne miasto oraz podziwiać  atrakcje  naszego regionu. Wspólnie z naszymi Gośćmi udaliśmy się na całodniową wycieczkę do Frankówki. Zwiedziliśmy miasto Nowy Wiśnicz oraz odwiedziliśmy dom, w którym mieszkał Jan Matejko. Wyprawę tą zakończyliśmy wspólnym lepieniem pierogów oraz biesiadowaniem przy ognisku, z tradycyjnymi kiełbaskami, pieczonymi przez każdego z uczestników. Podczas  tygodniowej wizyty, młodzież hiszpańska zwiedziła również Kopalnię Soli w Wieliczce, Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu, Wawel, Sukiennice oraz Wieżę Mariacką, skąd nasi Goście mogli podziwiać piękną panoramę  Krakowa i okolic.

Spędziliśmy wspólnie wiele miłych i niezapomnianych chwil,  mamy nadzieję, że zawiązane przyjaźnie przetrwają próbę czasu i że spotkamy się ponownie.

 

Organizatorzy:

Anna Kwiecińska-Chmiel

Magdalena Śmigasiewicz

 

 


Klasa 1A2 na wycieczce integracyjnej - 21.09.2016

 

21 września w środę, klasa 1a2 udała się na wycieczkę integracyjną w okolice Kalwarii Zebrzydowskiej. W czasie wycieczki nad klasą czuwali nauczyciele: pani  Magdalena Brud, pan  Michał Kozień oraz pani psycholog Agnieszka Kozik. Podczas wycieczki uczniowie dowiedzieli się o historii rodu Zebrzydowskich i przyczynie powstania Kalwarii. Odwiedzili również zabytkową, urządzoną w stylu barokowym Bazylikę Matki Bożej Anielskiej. Później pierwszoroczni udali się autokarem do pobliskiej Lanckorony, gdzie wzięli udział w grze miejskiej dotyczącej historii tego niewielkiego miasteczka. Będąc podzieleni na dwie drużyny uczniowie współzawodniczyli, wykonując zadania dotyczące historii i artystów Lanckorony, za nic mając sobie rzęsisty (a czasem nawet ulewny) deszcz. Po zakończeniu gry miejskiej, klasa udała się pod ruiny zamku na Lanckorońskiej Górze, gdzie odbyły się ognisko i zabawy integracyjne. Uczniowie jak pokazali niezwykłą wolę walki pokonując kadrę nauczycieli w konkurencjach takich jak łapki czy narty indiańskie.  Po zakończeniu zabaw, uczniowie udali się z powrotem do autokaru, i wrócili bezpiecznie do Krakowa. Wycieczkę uwieczniła na zdjęciach  jedna z uczennic klasy 1a2, Aleksandra Sieprawska, a powyższą notatkę sporządził jej kolega z klasy - Michał Zabiegaj.

 

 

 

 

TEATR PROSCENIUM W OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU TEATRALNYM !!!!

 Szkolny Teatr Proscenium zakwalifikował się do VII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego w Scenie „i”. Kultowy spektakl „Studniówka ‘82” znalazł się wśród 14 najlepszych w Polsce i 21- 23 października powalczy o nagrodę.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie szkoły oraz na spektakle

 

STUDNIÓWKA’82 

Historia inspirowana wspomnieniami absolwentów lat osiemdziesiątych z ich szkolnych lat oraz wierszami Stanisława Barańczaka i piosenkami internowanych w stanie wojennym. Grupa licealistów postanawia urządzić nielegalną prywatkę w domu syna komunisty, sprzeniewierzając się jednocześnie PRL-owskiemu systemowi. Pełna śmiechu i wzruszeń opowieść o buncie, przyjaźni, miłości, zabawie i wielkiej historii w tle, zagwarantowała aktorom  burzę oklasków i owacje na stojąco podczas premiery. Później przyszedł czas na kolejne nagrody: GRAND PRIX podczas FAM oraz I miejsce w Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych.

Wystąpili:

Mikołaj Bujak: Staszek

Kalina Dębska: Halina

Wiktor Dębski: Rysiek/ Jasiek

Jakub Jakubiec: Stefan (pracownik SB)

Kasia Janica: Baśka

Natalia Jonas: Celina

Tomasz Klich : Marian, Zbyszek

Julia Kołodziej: Amerykanka, Kaśka

Marina Kowal: Anka

Joanna Krawczyk: Maria, Amerykanka

Kamila Kucia: Sąsiadka Sadowska

Patrycja Maluty: Ewka

Gabriela Mazur: Gośka

Zofia Mikołajska: Krystyna (krawcowa)

Zuzanna Rymarkiewicz: Hania (dziecko)

Maja Strzebońska: Irena

Oliwia Żmijewska: Jolka

Scenariusz i reżyseria: Marlena Maciejewska

Muzyka: Mikołaj Bujak (gitara), Zuzanna Radek, Magdalena Kudła (śpiew)

Kostiumy, scenografia: Maja Strzebońska

 

W spektaklu wykorzystano wiersze Stanisława Barańczaka, archiwalia IPN, wspomnienia Pana Olgierda Mikołajskiego, piosenki internowanych w stanie wojennym, piosenki: Boba Marleya, Abby, Boney M, Republiki, Perfektu, Krystyny Prońko, Jacka Kaczmarskiego i poloneza Michała Ogińskiego

 

Wycieczka integracyjna klasy 1a1 - 28.09.2016 r.

 

W dniu 28.09.2016 r. klasa 1A1 uczestniczyła w wyjeździe integracyjnym na zamku w Wiśniczu i w warsztatach kulinarnych we Frankówce.

Organizator: mgr Joanna Klaja

 

 

  

 

Wycieczka integracyjna klasy 1c - 5.10.2016

 

5 października bieżącego roku wybraliśmy się na wycieczkę integracyjną do Lanckorony.

Najpierw odwiedziliśmy kościół w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie mieliśmy mały wykład na temat jego historii, a niektórzy uczniowie nawet sami mieli okazję pochwalić się wiedzą na temat tego miejsca. Po Kalwarii obraliśmy właściwy kurs, czyli Lanckoronę. Cała wycieczka była w konwencji gry terenowej, więc gdy dotarliśmy nastąpił podział na dwie drużyny i rozdanie mapek oraz pierwszej wskazówki.  Był to naprawdę wspaniały pomysł na integrację, ponieważ wszyscy zjednoczyliśmy się, by osiągnąć wspólny cel, czyli wygrać! Niestety po kilku zadaniach obie drużyny musiały skapitulować z powodu deszczu… Mimo to wszyscy z uśmiechem na twarzach wróciliśmy do autokaru i rozmawialiśmy o grze.

Nieważne, że pogoda niezbyt nam się udała, ważne, że wszyscy spędziliśmy miło czas i lepiej się poznaliśmy! Oby więcej takich świetnych wyjazdów!

 Marlena Miśkowiec, 1c

 

48. Ojcowska Złota Jesień - 7.10.2016 r.

 

Chłodna, ale słoneczna aura przywitała uczestników tegorocznego 48. Rajdu - Ojcowska Złota Jesień. 
W rywalizacji wzięli udział uczniowie z:
LO z Krzeszowic, LO ze Skały, VI LO z Krakowa, ZSP z Giebułtowa, ZSP MSG z Myślenic oraz I LO z Krakowa.

 

A wyniki tegorocznego rajdu z konkursem w kategorii szkół przedstawiają się następująco:
I miejsce - VI LO Kraków
II miejsce - ZSP MSG Myślenice
III miejsce - ZSP Giebułtów

 

Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w rajdzie, za zajęcie zaszczytnego pierwszego miejsca i wspaniałą atmosferę !
Pozdrawiamy :)

 

 


Wycieczka integracyjna klasy 1E - 10-11.10.2016 r.

 

W dniach 10-11 października klasa 1e pod opieką wychowawcy, pani pedagog i księdza Janusza odbyła wycieczkę do Lanckorony. Zamieszkaliśmy w pięknej i klimatycznej willi o nazwie "Willa Tadeusz", w której to przed laty krakowscy pisarze, poeci, artyści szukali wytchnienia, odpoczynku ale również natchnienia. W takim to właśnie bajkowym miejscu spędziliśmy ze sobą piękne chwile, wypełnione śpiewem, muzyką, uśmiechem i serdecznością. Dookoła willi rozpościera się piękny krajobraz, a pobliskie ścieżki zachęcały do krótszych i dłuższych spacerów. Kontemplując piękno stworzenia toczyliśmy liczne poważne lub też frywolne rozmowy, dzięki czemu mogliśmy się  bliżej  poznać :)  Wycieczka ta bez wątpienia na długie lata pozostanie w naszych pamięciach! Zachęcamy do oglądania zdjęciowych wspomnień z naszej wyprawy :) 

podpisano

Drużyna 1e

 

 

 

Wymiana z Weroną - październik 2016

WYMIANA Z WERONĄ

Opiekunowie: mgr Paulina Leśniak, mgr Katarzyna Borejczuk

6 października 2016 roku, my, uczniowie klas drugich i trzecich z VI LO stawiliśmy się na lotnisku w Balicach, aby udać się w niezwykłą i czarującą podróż do Werony. Po prawie dwugodzinnym locie dotarliśmy do Mediolanu, skąd odebrały nas nauczycielki z Liceo Linguistico Niccolò Copernico w Weronie. Wraz z nimi pojechaliśmy do magicznego miasta miłości najsłynniejszych kochanków - Romea i Julii. Tam, przed gmachem szkoły czekali nasi gospodarze, z którymi udaliśmy się do domów.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania jednego z największych rzymskich amfiteatrów - Areny oraz bazyliki San Zeno Maggiore uważanej za jedno z największych osiągnięć architektury romańskiej we Włoszech. Atrakcji, które zaplanowała dla nas profesor Cristina było tak dużo, że nie sposób ich wszystkich opisać! Po intensywnym zwiedzaniu włoscy przyjaciele zabrali nas do domów.

W sobotę rano pojechaliśmy do liceum, aby zobaczyć jak funkcjonuje tamtejsza szkoła. Dla nas, uczniów polskich szkół, może być to troszeczkę dziwne, ale Włosi chodzą do szkoły od poniedziałku do soboty! Tuż po zakończeniu lekcji wróciliśmy do swoich rodzin, aby przygotować się do organizowanego w pobliskiej miejscowości Soave festiwalu czekolady. Kosztowanie różnorodnych wyrobów cukierniczych było doskonałym przeżyciem dla koneserów czekolady oraz jej przeciwników, ponieważ tam każdy znalazł coś dla siebie. Następnie rozjechaliśmy się do swoich domów i tam zostaliśmy aż do poniedziałku.

Sobotni wieczór jak i niedziela dla wszystkich wyglądały inaczej. Niektórzy spędzili czas ze swoimi włoskimi rodzinami zwiedzając Weronę i okolice, oglądając Piratów z Karaibów czy grając w Monopol, inni zrobili sobie karaoke, a jeszcze inni poszli na imprezę urodzinową.

W poniedziałek pojechaliśmy pociągiem do Wenecji. Najbardziej spodobały nam się kręte i wąskie uliczki, a także Canal Grande, po którym mieliśmy okazję płynąć gondolą. Po spożyciu posiłków w klimatycznych restauracjach i czasie wolnym zwiedzaliśmy Bazylikę św. Marka. Z tarasu widokowego świątyni mieliśmy nieziemski widok na położony poniżej plac oraz całe miasto. Następnie wpadliśmy w szał zakupów na jednej z najbardziej turystycznych ulic Wenecji. Po pełnym atrakcji dniu, zmęczeni wróciliśmy do Werony.

Kolejnego dnia wraz z włoskimi uczestnikami wymiany, wybraliśmy się nad piękne i malownicze jezioro Garda. Przed relaksem na piaszczystej plaży zwiedziliśmy urokliwie położoną miejscowość Sirmione, do której jedyne wejście prowadzi przez bramę robiącego ogromne wrażenie zamku należącego do rodu Scaligerich. Miasto dało się poznać jako bardzo turystyczne, dzięki czemu wzbogaciliśmy się w wiele ciekawych pamiątek. Tego samego dnia zwiedziliśmy także pozostałości jednej z największych rzymskich posiadłości określanych jako Grotte di Catullo.

W środę udaliśmy się do Mantui, aby w średniowiecznym klimacie zwiedzić między innymi Palazzo Ducale. Zauroczeni tą budowlą zwiedziliśmy również Palazzo Te pełen prześlicznych fresków. Koniec tego owocnego dnia część z nas spędziła nad jeziorem, podczas gdy reszta uczniów robiła ostatnie zakupy. Wieczorem, już w Weronie, spotkaliśmy się wszyscy na włoskiej kolacji. Taneczną integracją wprowadziliśmy się w klimat pożegnania. Po takim spotkaniu, zżyci ze sobą, mieliśmy jeszcze większy problem z opuszczeniem cudownej Italii. Nie mówimy żegnajcie, ale do widzenia! Do zobaczenia w Krakowie!

Swoje wrażenia spisały: Karolina Chyb oraz Adrianna Baran (klasa 2c )

 

 

 

 

SUKCES TEATRU PROSCENIUM

 

21- 23 października Szkolny Teatr Proscenium po raz pierwszy uczestniczył w Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym w scenie „i” w MDK- u im. Bursy. Do finału konkursu zakwalifikowało się 14 zespołów z całego kraju, Kraków reprezentował spektakl „Studniówka’ 82” w wykonaniu PROSCENIUM. Sztuka została entuzjastycznie przyjęta przez Publiczność i doceniona przez jurorów.

Katarzyna Deszcz (reżyserka), Łukasz Drewniak (krytyk teatralny) oraz Wiktor Loga Skarczewski (aktor) przyznali Szkolnemu Teatrowi Proscenium WYRÓŻNIENIE.

Gratulujemy udanego debiutu w konkursie ogólnopolskim!

 

Kondolencje


Śmierć jest spoczynkiem podróżnego, jest kresem mozołu wszelkiego.
                                                                                  Umberto Eco

 

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani  dr Małgorzaty Ziąbki.

Była Szanowanym Pedagogiem, Przyjacielem Młodzieży, Wychowawcą. Przez 10 lat w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie uczyła filozofii, etyki, wiedzy o społeczeństwie. Była opiekunem finalisty Olimpiady Filozoficznej.

Rodzinie i bliskim przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrekcja w imieniu Społeczności
VI Liceum Ogólnokształcącego
im. Adama Mickiewicza w Krakowie

 
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 27 października o godz. 13.00 na Cmentarzu w Prokocimiu  przy ul. Bieżanowskiej 44. Msza Święta w intencji zmarłej została odprawiona o godz. 14.00 w Kościele Matki Bożej Dobrej Rady  przy al. Dygasińskiego 44A.

 

Klasa 1B na wycieczce integracyjnej - Korzkiew 2016

 

 

 

Wykład p. dra.hab. Sławomira Sprawskiego - 28.10.2016

 28 X 2016 w VI Liceum gościł p. dr hab. Sławomir Sprawski, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość wygłosił wykład pt. "Grecy - Persowie. Odwieczni rywale?". Słuchacze poznali świat rywalizacji świata greckiego i Persji na tle skomplikowanego systemu zależności politycznych i gospodarczych oraz kulturalnych. Przekaz został wzbogacony pokazem zdjęć. Uczestnicy wykładu mogli samodzielnie ocenić, czy Grecy i Persowie częściej rywalizowali, czy też współpracowali ze sobą. Po wykładzie odbyła się dyskusja naukowa. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym: 2A/2, 2E, 2F oraz grupa międzyoddziałowa 2HH.

 

Gra miejska 2016

 Tej jesieni uczniowie klas drugich VI LO po raz kolejny wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanej w ramach Dnia Języków Obcych.

Podzieleni na trzynaście grup zmagali się na ulicach dzielnicy Kazimierz z zadaniami dotyczącymi jej historii, kultury i topografii. Poza przekazaniem swojej wiedzy w języku angielskim musieli wykazać się kreatywnością, zdolnościami fotograficznymi, wokalnymi, aktorskimi a nawet poetyckimi. Celem gry była nauka poprzez wspólną zabawę, ściślejsza integracja zespołów uczniowskich w czasie pracy w grupach.

Jury w składzie: prof. Zofia Grzesik, prof. Iwona Ryż i prof. Paulina Pacyna zostało mile zaskoczone wysokim poziomem prac. Postanowiło więc nagrodzić rywalizującą młodzież ‘piąteczkami’ z języka angielskiego w trzech kategoriach.

W kategorii ‘Wiedza’ zwyciężyła grupa międzyoddziałowa prof. Artura Kowalskiego. Nagrodę za ‘Najlepsze zdjęcie’ przyznano grupie z klas hiszpańskich prowadzonej przez prof. Paulinę Pacynę. Natomiast ‘Klip reklamujący Kazimierz’ nagrany przez grupę prof. Michała Gburka możecie obejrzeć na stronie szkoły.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę.

Gratulujemy i zapraszamy do podziwiania najciekawszych prac.

Koordynatorzy,

prof. Iwona Ryż i prof. Paulina Pacyna

 

Apel Pamięci na ulicy Szerokiej - 28.10.2016 r.

 

"Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość" - Jan Paweł II


28 października 2016 r. na ul. Szerokiej przed Starą Synagogą odbyła się rocznicowa uroczystość poświęcona pamięci trzydziestu Polaków rozstrzelanych w tym miejscu przez hitlerowców w 1943 roku, w ramach realizacji okupacyjnej polityki o odpowiedzialności zbiorowej. Egzekucja była odpowiedzią na zamach dokonany przez polskie podziemie na dwóch niemieckich urzędników Generalnego Gubernatorstwa i konfidentki gestapo. Społeczność VI LO od lat opiekuje się tym szczególnym miejscem na Kazimierzu.

O godzinie 12 wokół skromnego pomnika ofiar zgromadzili się uczniowie klas 3F, 3H2, 2C i 1F pod opieką Pani dyrektor Iwony Fedan i swoich nauczycieli. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele Rady Dzielnicy I-szej: Pani Anna Gapys, Pan Jacek Balcewicz i Pan Grzegorz Sobol oraz zastępca komendanta Komisariatu I-szego Pan nadkomisarz Mariusz Serafin. Apel poprowadził prof. Grzegorz Harabasz a ksiądz Łukasz Bugała odmówił modlitwę w intencji wszystkich, którzy na ziemiach polskich padli ofiarą niemieckiego nazizmu.