Kronika - rok szkolny - 2017/2018 - styczeń i luty

 

Olimpiada Języka Francuskiego, etap wojewódzki - 12.-01.2018

W dniu 12 stycznia 2018 odbędzie się Olimpiada Języka Francuskiego, etap wojewódzki.

Reprezentować nas będą Liliana Guzik, Małgorzata Hynek, Katarzyna Kurzydło, Oliwia Jaworska i Małgorzata Lebica.

Życzymy wielkiej formy i nerwów ze stali.


Etap wojewódzki XLIV Olimpiady Geograficznej – 10-11.02.2018

W dniach 10-11 lutego 2018 odbędzie się etap wojewódzki XLIV Olimpiady Geograficznej, w którym szkołę reprezentować będą Barbara Jabłońska z klasy 2G i Andrzej Piszczek z klasy 3H1.

Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów!


Lekcje czytania

Młodzież VILO miała ostatnio niepowtarzalną szansę spojrzeć na literaturę z nieco innej strony. Lekcje czytania” to akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego, która ma na celu budzenie zainteresowania literaturą poprzez rozmowę o wybranych tekstach z wybitnymi pisarzami i pisarkami, krytykami i krytyczkami, profesorami i profesorkami.

W podróż wraz z Josephem Conradem w głąb tajemnic jego "Jądra ciemności" zabrał nas wybitny znawca jego twórczości - Grzegorz Jankowicz. Uczniowie wraz z prowadzącym odkrywali nowe pokłady znaczeń, dekonstruowali funkcjonujące w powszechnym obiegu opinie oraz przekładali doświadczenia bohaterów na świadomość człowieka XXI wieku.

Magdalena Brud, Jakub Pstrąg.


 

42 OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO – ETAP OKRĘGOWY. GRATULACJE!!!

 

 Uczniowie:

Elliot Harrison 2d

Kiereś Zuzanna 3a3

Kłusek Maria  2a3

Leśniak Kajetan  3h1

Puchalska Magdalena 3a2

Skowronek Paweł 3a3

Słącz Krzysztof 2a1

Świeczkowska Maja 1a3

Zakwalifikowali się do II (okręgowego) etapu Olimpiady Języka Angielskiego

 

XIII Olimpiada Przedsiębiorczości - gratulacje!

 

Gratulujemy!

MACIEJOWI KUCIOWI - KL. 3G

MATEUSZOWI PAŁĘDZE - KL. 2G

zakwalifikowania się do etapu okręgowego XIII Olimpiady Przedsiębiorczości

 

Wizyta w Instytucie Cervantesa - 15.01.2018

Grupy językowe uczące się języka hiszpańskiego z klas pierwszych pod opieką p. T.Sikory i p. E.Koszyki w dniu 15.01.2018 wybrały się po raz pierwszy z wizytą do Instytutu Cervantesa na ulicy Kanoniczej.

Zaprzyjaźniona z naszą szkoła instytucja promująca język hiszpański na świecie przygotowała dla nas wykład o języku hiszpańskim, jego roli i popularności. Uczniowie zwiedzili też bibliotekę Instytutu.

 

 

SERDECZNE GRATULACJE!

Do okręgowego  ustnego etapu 41 Olimpiady z języka niemieckiego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Maria Stochmal
Aleksandra Birx
Julia Grenda

Trzymamy kciuki!

 

OLIMPIADA LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Oto uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu okręgowego XLVIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:

Sara Kolańska (3h3)

Aleksandra Krzanik (3a3)

Monika Kusal (3c)

Dominika Oczkowska (3d)

Zuzanna Radek (3c)

Anna Wróblewska (3e)

Paweł Skowronek (3a3)

Serdecznie gratulujemy Olimpijczykom oraz ich Opiekunkom naukowym:

prof. Justynie Kuśnierzowskiej, prof. Teresie Lityńskiej- Konieczny, prof. Wandzie Sułkowskiej, prof. Marlenie Maciejewskiej

 

Sukces siatkarek VI LO

Reprezentacja VI LO siatkarek zajęła IV miejsce w finałach rozgrywek tegorocznej Licealiady.
W rozgrywanym w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży Turnieju o Mistrzostwo Krakowa wzięło w tym roku udział 20 zespołów. Nasze siatkarki walczyły bardzo dzielnie i ostatecznie uplasowały się na IV miejscu wśród najlepszych krakowskich szkół. Wynik ten należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu zważywszy na niezwykle wysoki poziom Turnieju.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Skład drużyny:

Natalia Mojsilović, Emilia Niedzielska, Joanna Pikus, Aleksandra Kowalska, Karolina Sikora, Paulina Koczur, Gabriela Kasprzyk, Oliwia Skałka, Julia Kieca.

Trener Marcin Skoczeń 

 

    42 Olimpiada Języka Angielskiego - gratulacje

GRATULACJE!!!

KAJETAN LEŚNIAK - KL. 3H1

MAGDALENA PUCHALSKA - KL. 3A2

KRZYSZTOF SŁĄCZ - KL. 2A1

PAWEŁ SKOWRONEK - KL. 3A3

przeszli do części ustnej II (okręgowego) etapu 42 Olimpiady Języka Angielskiego.

TRZYMAMY KCIUKI!!!

Warsztaty debatanckie

W ramach przygotowań do Turnieju Debat VILO odbyły się kolejne warsztaty przygotowujące uczestników turnieju.

Tym razem słuchacze skupili się na argumentach - ich rodzajach, płaszczyznach przekonywania, sposobach budowania argumentów i metodach kontrargumentacji. Zainteresowanie warsztatami przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Warsztaty prowadził nasz absolwent - Mistrz Polski Debat Oksfordzkich 2017 r. - Szymon Turcza.

Gratulujemy i dziękujemy.

Jakub Pstrąg

 

 

XXII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Serdecznie gratulujemy Justynie Goryczce z klasy 3b i Milenie Mizgale z 2b  udziału w eliminacjach okręgowych XXII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

opiekunowie: dr Agata Kurek, mgr Dobromir Mędrala

 

 

XI edycja Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

W dniu 25 stycznia 2018 w bibliotece szkolnej odbył się etap szkolny Konkursu Pięknego Czytania.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:

Aleksandra Chojnacka (A. Domańska Historia żółtej ciżemki)

Aleksander Szewczyk (W.St. Reymont Chłopi)

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

 

W ramach lekcji WF klasa 1C I klasa 1 A3 na lodowisku

Świetna zabawa, korzystny ruch na świeżym powietrzu, prawdziwa frajda, atrakcyjna forma aktywności ruchowej, pomysł na super zajęcia z wf, - tak oceniają lekcję wychowania fizycznego na lodowisku zarówno uczniowie, jak i nauczyciele.

Uczniowie klasy 1 c i klasy 1 a3 przekonali się, że łyżwiarstwo nie jest wcale takie trudne, a w dodatku można z niego czerpać dużo przyjemności  i radości. I chociaż zdarzały się upadki  to wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i w dobrych humorach!

 


Ćwierćfinały Turnieju Debat Szkoły Debat - 22.01.2018

W dniu 22.01.2018 r. w Urzędzie Miasta przy Placu Wszystkich Świętych w Krakowie odbyły się ćwierćfinały Turnieju Debat Szkoły Debat.

W reprezentacji naszej szkoły wystąpili: Maciej Kuć, Franek Pozarzycki, Stanisław Chludziński oraz Kajetan Żakowski. Nasza drużyna po stronie propozycji debatowała wraz z V LO.

 


Wewnątrzszkolny turniej siatkówki

Dnia 23.01.2018 r. w murach naszej szkoły odbyły się pierwsze rozgrywki w wewnątrzszkolnym turnieju siatkówki. Rywalizowały ze sobą drużyny z klas 2A2 oraz 2E.

 

 

Wycieczka klasy IA3 do Poznania - 4-5.01.2018

W dniach 4-5 stycznia 2018 r. odbyła się wycieczka klasy IA3 do Poznania pod opieką prof. Michała Kozienia, prof. Beaty Smutniak oraz prof. Iwony Ryż.
Wyjazd do urokliwej stolicy Wielkopolski umożliwił nam przede wszystkim integrację, ale także poszerzenie wiedzy głównie z historii sztuki oraz historii.

Czas mijał nam bardzo intensywnie. Już zaraz po dotarciu na miejsce zaczęliśmy dwugodzinne zwiedzanie miasta z przewodnikiem, który bardzo szybko, zabawnie i treściwie przeprowadził nas przez historię miasta, nierozerwalnie związanego z dawną i współczesną historią Polski.

Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą Centrum Kultury Zamek na wystawie poświęconej twórczości i życiu Fridy Kahlo i Diego Rivery, co było głównym celem naszej wycieczki. Wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, stąd z ciekawością rozpoczęliśmy oglądanie dzieł meksykańskich malarzy. Ostatecznie, zmęczeni ale usatysfakcjonowani, wróciliśmy do hostelu.

Wieczór nam upłynął na wspólnym śpiewaniu, grach planszowych i piciu herbaty. Dobra zabawa i integracja.

Następny dzień był poświęcony odkrywaniu historii okolicy. Zwiedziliśmy Bramę Poznania, czyli 
nowoczesne, interaktywne muzeum historyczne. Zrobiło na nas wszystkich duże wrażenie. Po drodze do kolejnego punktu wycieczki - Muzeum Narodowego - mieliśmy okazję zwiedzić archikatedrę na Ostrowie Tumskim oraz jeszcze raz poczuć klimat miasta.

Muzeum Narodowe spodobało nam się najbardziej. Byliśmy zachwyceni ogromnymi zbiorami sztuki polskiej (i nie tylko). Zobaczyliśmy obrazy m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej.
Niestety, dwa dni minęły szybko i trzeba było wracać. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, wszyscy wyjechaliśmy w dobrych nastrojach, zatrzymując miłe wspomnienia na długo.

Barbara Chmiel

 

Relacja z wycieczki do Katowic

19 stycznia my, uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. prof. Kuśnierzowskiej, p. prof. Sułkowskiej oraz p. prof. Kozienia wybraliśmy się na półdniową wycieczkę do Katowic. Po trwającej nieco ponad 1,5 godziny roześmianej podróży dotarliśmy do pierwszego celu - Muzeum Śląskiego. Usytuowane jest na dwóch kondygnacjach i zostało podzielone na wiele sekcji dotyczących różnych aspektów historii i kultury Śląska. Niesamowita konstrukcja schodów łącząca obydwa piętra zachęciła większość uczestników do tego, aby rozpocząć zwiedzanie od niżej położonej części budynku. W tym elemencie ekspozycji naszą uwagę przykuła wystawa pokazująca historię polskiej kostiumografii oraz scenografii. Kunszt Twórców można było podziwiać na oryginalnych strojach z przedstawień teatralnych.

Niezwykle pouczającą oraz intrygującą instalacją był przegląd dziejów Górnego Śląska. Nowatorsko skonstruowany, pozwolił każdemu z nas poczuć się przeniesionym w czasie; za sprawą pokoi urządzonych tak, jak na daną epokę przystało. Liczne interaktywne panele, makiety i rzeźby sprawiały, że każda sala była bardziej wyjątkowa i zaskakująca od poprzedniej. 

Wyższe piętro poświęcono artystom związanym z Dolnym Śląskiem. Mogliśmy podziwiać zarówno prace młodych artystów, jak i arcydzieła samego Beksińskiego.

Drugim punktem programu było zwiedzanie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz wysłuchanie odbywającego się tam koncertu karnawałowego. Elegancko ubrani widzowie dodawali temu pięknemu budynkowi jeszcze więcej uroku. Akademicka orkiestra dęta pod batutą Andrzeja Zubka zaprezentowała nam najrozmaitsze gatunki muzyczne, począwszy od utworów big bandowych poprzez muzykę z filmów Walta Disney'a po taneczne przeboje Robbiego Williamsa. Wieczór umilił nam aksamitny głos wokalisty Wojciecha Myrczka. Kołyszące się rytmy nikomu z nas nie pozwoliły usiedzieć w miejscu.

Wróciliśmy zmęczeni lecz bardzo szczęśliwi i naładowani pozytywną energią poprzez muzykę, która jeszcze przez wiele godzin dzwoniła nam w uszach.

 

Uczniowie VILO z wizytą w Instytucie Kultury Włoskiej - 30.01.2018

30 stycznia uczniowie klas drugich uczący się języka włoskiego mieli okazję zwiedzić siedzibę Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie. Na miejscu zobaczyliśmy wystawę poświęconą historii Włoch, poznaliśmy program wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Instytut na najbliższe miesiące i warunki uczestnictwa w tych wydarzeniach, a także zasady działania biblioteki i zapisów na kursy językowe.

Oliwia i Bartek w programie mentorskim dla młodych naukowców!

Oliwia Krzemień i Bartosz Biesiadecki z 3a1 laureaci Konkursu Naukowego E(x)plory rozpoczęli udział w programie mentorskim dla  młodych naukowców! W tym roku mentorzy PwC Polska będą współpracować z doświadczonymi praktykami i mentorami ze Startup HUB Poland, żeby jeszcze lepiej wesprzeć innowacyjne projekty.

http://www.explory.pl/news/2018/1/wspolny-mentoring-pwc-i-startup-hub-poland-w-ramach-programu-explory,126

 

Klasa 2e w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Klasa 2e w Muzeum Inżynierii Miejskiej zwiedza wystawę: "p jak paradoks - czyli opowieść o Fiacie 125p"

 

 

Zawody koszykówki - 1.02.2018

Dnia 01.02 wzięliśmy udział w licealiadzie, która odbywała się w II LO. Naszymi rywalami było VIII LO, I LO oraz gospodarz czyli II LO. Pierwszy mecz rozegraliśmy z VIII LO, całą pierwszą połowę prowadzili lecz w drugiej części meczu udało nam się dogonić a zarazem przegonić naszego rywala, wygraliśmy kilkunastoma punktami przewagi.

Następnym rywalem był Nowodworek, który jak się okazało był cięższym przeciwnikiem, cały mecz miały miejsce wymiany punkt za punkty, jednak w ostatnich minutach straciliśmy trochę więcej punktów i brakowało już czasu, żeby nadrobić tę przewagę.

Naszym ostatnim przeciwnikiem było II LO, które wygrała dwa wcześniejsze mecze ze znaczną przewagą. Mecz ten także zakończył się wygraną II LO, lecz nie straciliśmy tak dużo punktów jak nasi pozostali przeciwnicy i różnica punktów nie była aż taka znacząca, dzięki temu właśnie awansowaliśmy na małe punkty, ponieważ trzy drużyny (VI, I, VIII) miały tyle samo punktów, ale nasz bilans punktowy był najlepszy. W następnym tygodniu nasze sportowe zmagania będą kontynuuowane, miejmy nadzieję, że pomyślnie.

 

Młodzi dla AK, AK dla młodych - 31.01.2018

Dnia 31 stycznia br. klasy 2c i 2e wzięły udział w konferencji w Muzeum Armii Krajowej zatytułowanej „Młodzi dla AK, AK dla młodych.”

Celem projektu było zapoznanie młodych ludzi z historią, uświadomienie ich jeszcze z „pierwszej ręki”, od osób, które naprawdę przeżyły okropności drugiej wojny światowej.

Gościem był między innymi kpt. Włodzimierz Wolny, który swoją poruszającą historią z Szarych Szeregów doprowadził wielu słuchaczy do łez i wzruszenia.

Pojawił się również wesoły akcent - mjr Stanisław Szuro także podzielił się swoimi, tym razem, o dziwo, zabawnymi historiami z tego okresu.

Wydarzenie to przyciągnęło naprawdę mnóstwo młodych ludzi, ich obecność była liczona już w setkach.

Pojawiały się osoby bardzo młode, jak i te już przy progu osiągnięcia dorosłości. Jednak niezależnie od wieku odbiorców pewne jet to, że każdemu z uczestników wiele to spotkanie dało.

Marlena Miśkowiec

 

 

100 HUNDRED YEARS TOGETHER. POLISH-AMERICAN SHARED HISTORY

Dnia 7 lutego naszą szkołę odwiedził Pan Walter Braunohler Konsul Generalny USA z prezentacją/wykładem nt. związków Polski i USA w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Pan Konsul przypomniał ważne fakty łączące nasze kraje i odniósł się do orędzia,  które 8 stycznia 1918 roku  w Kongresie wygłosił Prezydent Thomas Woodrow Wilson.

 Punkt 13 odnosił się do sprawy niepodległości Polski:

 “13. An independent Polish state should be erected which should include the territories inhabited by indisputably Polish population, which should be assured a free and secure access to the sea, and whose political and economic independence and territorial integrity should be guaranteed by international covenant.”

Ponadto, Pan Konsul nawiązał do dokumentu  Polish Declarations of Admiration and Friendship for the United States, który powstał w 1926 roku z 150 rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości. Polacy wtedy podpisali szczególną kartkę urodzinową. Podpisy złożyło 5,5 miliona polskich obywateli z Prezydentem Ignacym Mościckim na czele. Obecnie zdigitalizowano 111 tomów tej szczególnej korespondencji. Jest ona dostęp na w słynnej Library of Congress. Warto zobaczyć film:

‘From Poland with Love’

https://www.youtube.com/watch?v=vo-dJmDJlGY&t=60s

Z okazji  zbliżającego się Tłustego Czwartku Pan Konsul został obdarowany przez nas pączkami. Na zdjęciu z uczniami klasy 3a2 Natalią Okarmus i Tomaszem Majką, który do niedawna pełnił funkcję Prezydenta VILO.

Więcej na: www.facebook.com/krakow.usconsulate

 

 

WIZARD OF WORDS W VILO! WIZYTA RAMONA SHINDLERA W NASZEJ SZKOLE.

Lippy & Messy. Wizard of Words. Pamiętacie ten serial edukacyjny  dla dzieci?

 Dnia 2 lutego odwiedził naszą szkołę Brytyjczyk Ramon Shindler,  twórca tej popularnej serii telewizyjnej. Absolwent Wydziału Lingwistyki Stosowanej, University of Edynburg, oraz Wydziału Języka Francuskiego, University of Liverpool. Obecnie starszy wykładowca Instytutu Filologii Angielskiej w Krakowie. Nauczyciel języka angielskiego w wielu krajach świata m.in. w Argentynie, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Kosowie, Ukrainie. Poliglota - mówi w 8 językach – w tym świetnie po polsku. Autor wielu podręczników do nauki języka angielskiego. Niezwykle kolorowa i inspirująca postać. Mówił jak uczyć się języków. Warto było!

 

Dwudziesta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego - 5.02.2018

Piątego lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lokalnych eliminacjach dwudziestej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński. 

Hasło konkursowe brzmiało:

"Nieszczęsny dar wolności"? /Ks. prof. J. Tischner/

Jak powiedziała główna organizatorka konkursu: "VI lo wzięło konkurs szturmem".

1 miejsce - Marlena Miśkowiec z kl. 2c

2 miejsca nie przyznano

wśród laureatów 3-go miejsca -  Jan Broda i Franciszek Pozarzycki z kl. 2h

oraz wśród wyróżnionych Piotr Sadza i Jacek Zeman z kl. 2a1.

Wszyscy wymienieni otrzymali skierowanie o kolejnego etapu, eliminacji regionalnych, które odbędą się  8 lutego 2018 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


 

Gratulujemy zakwalifikowania się do II Etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej

Niezmiernie miło nam poinformować, iż

Karolina Anna Jelonek (2a1),

Damian Piwowarski (2a1),

Krzysztof Słącz (2a1),

Maria Brzozowska (2b),

Monika Ciszewska (2b)

Bartosz Biesiadecki (3a1)

zakwalifikowali się do II (i jednocześnie ostatniego) etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej organizowanego przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ.

Finał konkursu odbędzie się 10.03.2018 r.

Trzymamy kciuki!

 

VILO na podium Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Włoskim

Dnia 7 lutego uczennice naszego liceum, Roksana Rakoczy z klasy 2f i Katarzyna Kurzydło z klasy 1a1, zdobyły odpowiednio dwa pierwsze miejsca w finale Małopolskiego Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Włoskim organizowanym przez XIII LO we współpracy z Instytutem Kultury Włoskiej. 

Gratulujemy z całego serca wspaniałych wystąpień i jesteśmy dumni, że nasza szkoła już trzeci rok z rzędu zdobyła dwa miejsca w finałowej trójce.

Życzymy kolejnych sukcesów! 


Wizyta uczniów VI LO w Konsulacie Amerykańskim w Krakowie

24 stycznia 2018 r. uczniowie grupy 1o2 pod opieką prof. Agnieszki Batko udali się do Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, gdzie uczestniczyli w spotkaniu ze stypendystką Programu Fulbrighta, muzykologiem, panią Maryą Fancey.


Tematem warsztatów był jazz. Historia, charakterystyka i style tego gatunku muzycznego zostały nam przybliżone w ciekawy, inspirujący do pogłębienia wiedzy w tej dziedzinie sposób.
 

Dzień Kultury i Języka Włoskiego - 6.02.2018

6 lutego. Dla większości społeczności VI LO to tylko kolejna kartka wyrwana z kalendarza, ale dla miłośników języka włoskiego był to niezapomniany dzień. To właśnie wtedy uczniowie z naszej szkoły studiujący tę piękną mowę mogli uczestniczyć w niezwykle przyjemnym i rozwijającym spotkaniu, zagłębić się w fascynującej kulturze Italii. Mowa tu oczywiście o "Dniu Kultury i Języka Włoskiego", rokrocznie organizowanym w szóstym liceum dla naszych uczniów.

W tym roku udało się zapewnić ogrom atrakcji. Swoją osobistością zaszczycił nas rodowity Włoch, mgr Filippo Camagni z UJ.

W swoim wykładzie "La storia della lingua italiana" przedstawił nam genezę powstania oraz historię języka włoskiego. Opowiedział również co nieco o dialektach oraz przytoczył kilka ciekawostek, w tym warte zapamiętania przysłowia z różnych regionów Italii.

Po wykładzie nadszedł czas na prezentacje przygotowane przez uczniów. Gabriela Wiśniewska (1a1) oraz Konrad Kemski (1a1) przedstawili nam historie największych włoskich koncernów motoryzacyjnych. Następnie swoją fascynującą prezentacją uraczyła nas Aleksandra Ferek (2c), która przybliżyła nam historię pizzy - dania, które można uznać za jeden z symboli słonecznej Italii. Zaraz potem nadszedł czas na deser – prezentacja "Słodycze włoskie", którą przedstawiły: Jowanka Rzońca i Kaja Murzyń (1a2)

Jak można się domyślić, tematy wykładów znacząco zaostrzyły apetyty uczniów. Nastał czas na przerwę, podczas której mieliśmy szansę zdegustować danie "cartocciata catanese" - typowy produkt z miasta Catania na Sycylii.

Po pysznym posiłku z nową energią wróciliśmy na drugą część dnia włoskiego.

Kolejnym punktem spotkania były projekcje filmów przygotowanych przez naszych uczniów, mających na celu promowanie nauki języka włoskiego. Następnie produkcje te wzięły udział w konkursie. Rywalizacja była na bardzo wysokim poziomie, ostatecznie jednak udało się wyłonić zwycięzców.

Pierwsze miejsce zgarnęły Jowanka Rzońca i Kaja Murzyn (1a2) za film "Come fare una brutta figura" ("Jak zrobić złe wrażenie").

Drugie miejsce (po koniecznej dogrywce) zdobyli: Katarzyna Wątor (2e), Anna Zuba (2b) oraz Łukasz Słowiński (2e) za film "Latte o caffe' latte" ("Mleko czy kawa z mlekiem").

Przyszła pora na muzyczne występy naszych uczniów. Małgorzata Biskup i Wiktoria Suder (1g) dały świetny koncert na skrzypcach, wykonując mix najpopularniejszych włoskich piosenek. Saksofonistka Julia Grela (1d) porywająco zagrała dla nas utwór "L'italiano". Na samym końcu mieliśmy szczęście usłyszeć zjawiskowy sopran Martyny Raczek, wykonującej utwór "Voi che sapete che cosa è amor" z opery Mozarta "Wesele Figara".

Ostatnim punktem programu był Quiz wiedzy o historii, geografii, kulturze i języku włoskim, którego zwycięzcami (również po burzliwej dogrywce) zostali: Aleksandra Ambrożewicz, Kacper Dziadkowiec oraz Aleksandra Ferek (2c). Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!

Po emocjonujących konkursach nadszedł czas na zakończenie. Nagrody dla zwycięzców oraz współtwórców spotkania wręczyła wicedyrektor szóstego liceum, mgr Iwona Fedan. Po uroczystej przemowie Pani Wicedyrektor dzień języka włoskiego niestety dobiegł końca. Niemniej jednak w naszych sercach na długo pozostaną te piękne, wręcz sielankowe chwile, podczas których na moment mogliśmy zapomnieć o świecie i zanurzyć się w fascynującym świecie słonecznej Italii...

Zrelacjonowała: Aleksandra Ferek, 2c

Uwieczniła na kliszy: Katarzyna Wątor, 2e

Zorganizowały: mgr Katarzyna Borejczuk oraz mgr Paulina Leśniak

 

 

 

Gratulujemy Małgorzacie Lebicy z kl. 3F

GRATULUJEMY!

MAŁGORZACIE LEBICY z KL. 3F

zakwalifikowania się do finału XLI Olimpiady Języka Francuskiego

 

Gratulujemy finalistom 42 OLIMPADY JĘZYKA ANGIELSKEGO

GRATULUJEMY!

PAWŁOWI SKOWRONKOWI z KL. 3A3

KRZYSZTOFOWI SŁĄCZOWI z KL. 2A1

TYTUŁU FINALISTY 42. OLIMPADY JĘZYKA ANGIELSKEGO!!!

 


 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO (28 LUTEGO- 1 MARCA 2018)

 

Patronat Honorowy:

Prof. dr hab. Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

Bogusław Kośmider

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Barbara Nowak

Małopolski Kurator Oświaty

Prof. dr hab. Renata Przybylska

Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. Bogusław Dopart

Kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza

 

 

 

                                                                                

 

 

 

                              Patronat Medialny:

 

                                                               Magiczny Kraków                   Radio Kraków                      

 

                                                                          
                                                                                                                           

 

VI Liceum pragnie po raz piąty w sposób szczególny uczcić ten wyjątkowy dzień. Doniosłe wydarzenie jak co roku obchodzić będziemy we współpracy z wybitnymi naukowcami  i  ludźmi kultury. Żywimy głębokie przekonanie, że uroczystości jak co roku zachęcać będą do dyskusji  o bogactwie naszego języka pisanego i mówionego oraz skłonią do refleksji nad rolą i miejscem języka i literatury polskiej w życiu współczesnego Polaka.

 

PROGRAM OBCHODÓW

28.02.2018r. (środa)

9.00-12.00

Powitanie Gości i słowo wstępne:

dr Czesław Wróbel, Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie

Otwarcie uroczystości i przemówienia Gości

  • wykład inauguracyjny, Prof. dr hab. Renata Przybylska

Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

  • wykład, dr hab. Kazimierz Sikora

Katedra Historii Języka i Dialektologii, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

12.00- 13.00- przerwa

13.00- 14. 30- „lekcje czytania”    (zajęcia warsztatowe dla uczniów VI LO )

* dr hab. Roman Dąbrowski, Katedra Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu UJ

* dr Małgorzata Sokalska, Katedra Komparatystyki Literackiej UJ

* dr Anna Kaszuba- Dębska, ASP w Krakowie i Warszawie

* dr Józef Ruszar, Wydział Filozoficzny Ignatianum

* dr Tomasz Majkowski, Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ

 

01.03.2018r. (czwartek, dzień dla gimnazjalistów)

10.00- 11.00

mgr Anna Jończyk wykład : Retoryka w reklamie

11.00-12.30

Konkurs polonistyczny dla gimnazjalistów

13.00- zakończenie

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO28 lutego rozpoczęły się w naszej szkole dwudniowe obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

W pierwszym dniu wysłuchaliśmy wykładu Pani Prof. dr hab. Renaty Przybylskiej  Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego : O nazwach nagród współcześnie w Polsce przyznawanych

oraz odczytu Pana dr. hab. Kazimierza  Sikory z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego: Krakowska Święta Wojna - kilka uwag językoznawcy.

Następnie odbyły się „lekcje czytania” prowadzone przez Pana prof. dr. hab. Romana Dąbrowskiego z Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu UJ, Panią dr Małgorzatę Sokalską z Katedry Komparatystyki Literackiej UJ, Panią dr Annę Kaszubę- Dębską, malarkę, absolwentkę ASP w Krakowie i Warszawie, Pana dr. Józefa  Ruszara  z Wydziału Filozoficznego Ignatianum oraz Pana dr. Tomasza Majkowskiego z  Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ.

Dzień później zaproszeni gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 w Krakowie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieliczce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Krakowie, Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi 83 oraz  Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Zelkowie oraz uczniowie naszej szkoły wysłuchali odczytu Pani Anny Jończyk: Retoryka w reklamie. Następnie gimnazjaliści wzięli udział w konkursie polonistycznym przygotowanym przez Panią Teresę Lityńską- Konieczny oraz Pana Michała Kozienia.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i zapraszamy na kolejną edycję Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego za rok!

Polonistki i Poloniści

 

 

 

Gratulujemy Małgorzacie Lebicy z kl. 3F

GRATULUJEMY!

MAŁGORZACIE LEBICY z KL. 3F

zakwalifikowania się do finału XLI Olimpiady Języka Francuskiego

Finał odbędzie się 16 marca w Gdańsku.

Trzymamy kciuki!

 

Gratulujemy finalistom 42 OLIMPADY JĘZYKA ANGIELSKEGO

GRATULUJEMY!

PAWŁOWI SKOWRONKOWI z KL. 3A3

KRZYSZTOFOWI SŁĄCZOWI z KL. 2A1

TYTUŁU FINALISTY 42. OLIMPADY JĘZYKA ANGIELSKEGO!!!

FINAŁ W POZNANIU 9-10 KWETNIA. TRZYMAJCE KCIUKI.

 

GRATULUJEMY FINALISTCE OLIMPIADY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO


Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy 2f, Julii Grendzie zakwalifikowania się do Finału Olimpiady Języka Niemieckiego!
Julia zmierzy się z najlepszymi w Poznaniu już za miesiąc!


Gratulujemy Maciejowi Kuciowi

GRATULUJEMY

MACIEJOWI KUCIOWI - KL. 3G

zakwalifikowania się do finału XIII Olimpiady Przedsiębiorczości