Kronika - rok szkolny - 2017/2018 - wrzesień i październik


Życzenia na nowy rok szkolny 2017/2018

W nowym roku szkolnym wszystkim Uczniom, Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu

i pracownikom szkoły

życzymy zaangażowania i pasji, sukcesów i satysfakcji.

Uczniom - energii i zapału w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań

i kształtowaniu swoich charakterów u progu dorosłości.

Rodzicom - wielu powodów do radości z sukcesów dzieci.

Gronu Pedagogicznemu – by profesjonalizm i kreatywność

w pracy dydaktycznej i wychowawczej przyniosły spełnienie zawodowe.

Całej społeczności Szóstki życzymy poczucia dumy z czasu spędzonego w murach szkoły

i współtworzenia tradycji liceum.

Dyrekcja VI Liceum Ogólnokształcącego

im. Adama Mickiewicza w Krakowie

 

Radosny powrót do szkoły klasy 2e!

Wszystkim uczniom szóstki życzymy wielu sukcesów i radości w nowym roku szkolnym.

 

Spotkanie nauczycieli języka angielskiego w Konsulacie USA

19 września 2017 roku w rezydencji Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych Waltera Braunohlera odbył się bankiet dla nauczycieli języka angielskiego i stypendystów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Na przyjęcie zostały zaproszone: prof. Ewa Lubińska, prof. Zofia Grzesik i prof. Agnieszka Batko. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń związanych z nauczaniem języka angielskiego, podtrzymania i nawiązania kontaktów oraz promocji VI LO. Na zdjęciach: z Konsulem Generalnym USA, Walterem Braunohlerem, oraz Ramonem Shindlerem, wykładowcą i metodykiem Instytutu Filologii Angielskiej UJ, współautorem scenariuszy i wykonawcą głównych ról w serialach edukacyjnych, autorem licznych publikacji

 

ZNAK W SZKOLE

Weronika Tupaj, autorka najlepszych tekstów w pierwszej edycji projektu Znak w Szkole, otrzymała pierwszą nagrodę, czyli wakacyjny, tygodniowy staż w Redakcji Miesięcznika Znak. Poniżej króciutka relacja zwyciężczyni. Chcielibyśmy również pogratulować i podziękować wszystkim uczestnikom projektu za zaangażowanie i ciekawe prace.

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji projektu. Zgłoszenia przyjmujemy za pośrednictwem dziennika Librus.


Opiekunowie projektu
Iwona Ryż i Jakub Pstrąg

Na mapie Krakowa jest miejsce, w którym współtworzy się życie umysłowe Polski, jedząc przy tym pyszne obiady i pijąc fantastyczną kawę. Można przy tym dyskutować, recenzować, czytać nadesłane teksty, poprawiać błędy i obserwować bezbłędną pracę pomysłowych ludzi.

To miejsce istnieje również w rzeczywistości, co więcej, miałam okazję stać się na chwilę jego częścią. Redakcja miesięcznika „ZNAK”, bo o niej mowa, dzięki udziałowi VILO w programie „ZNAK w szkole” gościła mnie przez tydzień. Podczas stażu miałam okazję zobaczyć, jak powstaje ta niezwykła gazeta i jak powstaje niezwykły klimat związanego z nią środowiska. Mam nadzieję, że kiedyś dołączę do niego na stałe.

 

Weronika Tupaj

 

 

 

Uczniowie VILO na kursie językowym w Salamance 18.09-25.09.2017 r.


Intensywna nauka języka, warsztaty taneczne, gastronomiczne, degustacja hiszpańskich tapas, zwiedzanie zabytków Salamanki i innych miast Kastylii, wizyta w Madrycie – wszystko podczas kolejnego już pobytu uczniów VILO w Akademii Mester.

Wszystko to w połączeniu z gorącym słońcem, bezchmurnym niebem i niepowtarzalnym ambiente Salamanki to doskonała recepta na udany początek roku szkolnego.

  

  

Wymiana z Ahrweiler (Niemcy) - 21-28.09.2017 r.

W dniach 21-28 września dwunastu uczniów klas drugich i trzecich pod opieką pani prof. Ewy Nycz oraz pani prof. Pauliny Pacyny pojechało do miasteczka Arhweiler położonego niedaleko Bonn aby odwiedzić swoich niemieckich kolegów, których wcześniej gościli w Krakowie.

Nasza przygoda rozpoczęła się 21 września popołudniu kiedy to pełni energii wsiedliśmy do autokaru. Na miejscu byliśmy już następnego dnia około godziny 8 (3 godziny przed planowanym dojazdem). Od razu zostaliśmy powitani przez naszych uśmiechniętych kolegów z Niemiec oraz dyrektora szkoły. W specjalnie przygotowanej na nasz przyjazd sali zjedliśmy wspólnie pyszne śniadanie. Po krótkim zwiedzaniu szkoły mogliśmy udać się na zasłużony odpoczynek do naszych rodzin. Tego samego dnia wieczorem mieliśmy możliwość uczestnictwa w niezwykłym i doskonale przygotowanym koncercie szkolnego BIGBANDU. Śpiewali i tańczyli oczywiście nasi utalentowani koledzy z Niemiec.

Następnego dnia zwiedzaliśmy okoliczną winiarnię oraz przepiękne, zapierające dech w piersiach winnice, z których słynie Ahrweiler. Niedziela była dniem rodzinnym, podczas którego mieliśmy okazje miło i interesująco spędzić czas z najbliższymi naszego Niemca lub Niemki. W poniedziałek rano wyruszyliśmy na podbój Kolonii. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w tym niezwykle urokliwym mieście jest ogromna, cudownie zaprojektowana katedra z dużą ilością barwnych witraży i interesującą historią. Ciekawostką jest fakt, że jakaś część katedry jest zawsze w remoncie i mówi się, że kiedy prace remontowe zostaną ukończone, możemy spodziewać się końca świata. Następny dzień był równie aktywny, ponieważ wybraliśmy się do Trewiru - miasta, którego historia sięga 2000 lat w przeszłość. Obejrzeliśmy tam ruiny miasta, o których opowiedziała nam pani przewodnik w języku polskim. Do Ahrweiler wróciliśmy wieczorem, aby świętować nasz niestety już ostatni wieczór z niemieckimi kolegami.

W środę o godz. 8 wszyscy spakowani stawili się w szkole, ale jeszcze nie musieliśmy rozstawać się z Niemcami. Wyruszyliśmy na długi spacer do okolicznych bunkrów, które także zwiedziliśmy z przewodnikiem. Potem przyszedł czas na ostatnie chwile w mieście, zakupy i niestety o godz.14:30 musieliśmy ze smutkiem pożegnać naszych kolegów i koleżanki.

Podróż powrotna trwała trochę dłużej niż planowano, ale to nie szkodzi, ponieważ dzięki temu mogliśmy powspominać niezapomniane chwile w Niemczech. Niektórym z nas podobało się nawet tak bardzo, że planują wrócić do Ahrweiler jak najszybciej i tym razem na dłużej…

  

 

Obóz językowy klasy 3A2

 Klasa 3a2 powróciła z obozu językowego w Piwnicznej-Kosarzyskach pod opieką ks. Łukasza Bugały, prof. Ewy Lubińskiej (wychowawczyni) oraz prof. Katarzyny Płazy.

 Było pięknie!!! Pogoda dopisała, humory też.

 

Gratulujemy Weronice Tupaj stypendium

Weronika Tupaj z klasy 3A3 uzyskała  Stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2017/2018 za wybitne wyniki w nauce.

GRATULUJEMY!

 

Wycieczka do Szkocji

We wrześniu (13-21.09.2017r.) młodzież naszej szkoły brała udział w wycieczce do Szkocji. W drodze do kraju, który niezmiennie zachwyca nas swoim krajobrazem, kulturą oraz ciekawą odmianą języka, zatrzymaliśmy się w Amsterdamie na krótkie zwiedzanie miasta z perspektywy barki.

W Szkocij plan zwiedzania był dość intensywny. Widzieliśmy między innymi Zamek w Edynburgu, Pałac Holyrood, Muzeum Szkocji, malownicze miasteczko Luss, płyneliśmy jednym z piękniejszych jezior -  Loch Lomond, zwiedzaliśmy tradycyjnie Glamis czyli dom rodzinny Królowej Matki, oraz Zamek Stirling i wierzę upamiętniającą bohatera Szkotów jakim niewątpliwie był William Wallace.Odwiedziliśmy również miasteczko uniwersyteckie St Andrews.

Po całym dniu wrażeń wracaliśmy do goszczących nas szkockich rodzin. Pogoda po raz kolejny dopisała! Plan został zrealizowany w 100% a nawet udało nam się zobaczyć jedną atrakcję więcej czyli przepięknie położone ruiny Tantalon Castle z widokiem na wyspę Bass Rock - unikatowy na skalę światową rezerwat głuptaków zwyczajnych. Po kilku pięknych i pełnych wrażeń dniach, wróciliśmy również przez Amsterdam do Krakowa.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Szkocja to bardzo dobry kierunek! :-) 


 

Projekt ekologiczny- EKO-LEKCJE

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w projekcie ekologicznym Miasta Krakowa Współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W dniach 16.09, 23.09 i 30.09. 2017r. uczniowie z kl. 3a3: Kamil Plata, Gabriela Czerwińska, Zuzanna Kiereś, z kl. 3h2: Sylwia Zięba, z kl. 2a3: Adrianna Stanula uczestniczyli w wykładach i zajęciach warsztatowych, które swoją tematyką obejmowały zanieczyszczenia powietrza, gleby, wody oraz sposoby ich ochrony. Warsztaty odbywały się  w Zespole Szkół Chemicznych przy ul. Krupniczej w Krakowie. 

W dniu 7.10.2017 uczniowie pojechali na wycieczkę do Ekologicznej Spalarni Odpadów w Krakowie. Wyprawa obejmowała uczestnictwo w ścieżce ekologicznej dotyczącej prawidłowej gospodarki odpadami, segregacji śmieci i skutków oddziaływania w tym zakresie na środowisko naturalne.

  

  

 

Klasa 2G na wycieczce w Górach Świętokrzyskich - 10-11.10.2017 r.

W dniach 10 i 11 października uczniowie klasy 2G wyruszyli w odkrywczą podróż po Górach Świętokrzyskich. Plan naszego zwiedzania był dość intensywny, co pozwoliło nam na lepsze poznanie tego rejonu.
Pierwszym przystankiem było Muzeum Zegarów Słonecznych w Jędrzejowie, gdzie mogliśmy podziwiać zbiory przyrządów astronomicznych państwa Przypkowskich, a także poszerzyć wiedzę na ten temat podczas lekcji muzealnej. Tego samego dnia wyjeżdżaliśmy kolejką na Święty Krzyż, aby udać się do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz podziwiać jesienny krajobraz gołoborzy. Bazylika zachwyciła nas swoją architekturą, historią oraz gościnnością. W kawiarence każdy z nas mógł napić się gorącej herbaty lub skosztować zielonej kawy.

Kolejnymi punktami tego dnia było odwiedzenie klasztoru sióstr Benedyktynek, kapliczki Stefana Żeromskiego oraz źródełka świętego Franciszka. Podczas wizyty w Klasztorze zaintrygowała nas rozmowa z jedną z sióstr Benedyktynek, która w zakonie mieszka już aż 35 lat! Spędziliśmy wiele czasu zadając pytania i słuchając o życiu i zajęciach odizolowanych od społeczności sióstr, aż pani przewodnik musiała przerwać nam, abyśmy mogli kontynuować zwiedzanie. Kapliczka oraz źródełko znajdują się w malowniczych terenach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część z nas, aby spełniły się nasze marzenia, nabierała wody ze źródełka do ust i obiegała je trzy razy dookoła.

Późnym popołudniem zawitaliśmy do hotelu „Echo” w Cedzynie, gdzie mogliśmy spędzić miło czas, odpocząć oraz oderwać myśli od szkolnych spraw.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy Jaskinię Raj – wapienną jaskinię krasową oraz zamek w Chęcinach. Oprócz zwiedzania mieliśmy okazję strzelać z łuku, przebrać i utożsamić z rycerzami średniowiecznymi oraz rozgrzać się przy nauce tańców dworskich. Naszymi dwoma ostatnimi punktami były odwiedziny przy Dębie Bartku oraz w muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Klasa mogła choć na chwilę przenieść się w czasy pisarza i poznać bliżej jego dzieje, co na pewno przy najbliższej okazji pozwoli nam zabłysnąć podczas lekcji polskiego.
Po wizycie w Oblęgorku pożegnaliśmy się z Górami Świętokrzyskimi i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Był to czas pełen wrażeń, który choć na chwilę pozwolił nam nie zajmować się rozszerzoną matematyką i pokazał, iż tereny województwa świętokrzyskiego to świetny kierunek podróży!

 

  
TEATR PROSCENIUM W OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU TEATRALNYM

Spektakl Teatru Proscenium „Skarpety Leopolda T.” zakwalifikował się do festiwalu OFMAT (Ogólnopolski Festiwal Młodych Alchemia Teatru). Trzymamy kciuki za naszych Aktorów, którzy występują w piątek 20 października.

 

Pomoc w przygotowaniach do 4 PZU Cracovia Półmaratonu Krakowskiego

W dniu 12.10.2017 r. dwudziestu uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyło w wolontariacie.

Celem działań była pomoc Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie w przygotowaniach do tegorocznego 4 PZU Cracovia Półmaratonu Krakowskiego i biegowych imprez towarzyszących, w tym "5 dla Kościuszki".

Do zobaczenia w kwietniu 2018 r. - podczas 17 PZU Cracovia Maraton ! Serdecznie ZAPRASZAMY już dziś wolontariuszy i biegaczy !

opiekunowie grupy wolontariuszy: Magdalena Włodarczyk, Agnieszka Kudyba Klasa 1B i 1D na wycieczce integracyjnej

 

 

49. Złota Ojcowska Jesień - 12.10.2017 r.

12 października uczniowie klas 1b, 2b i zespół z 2a1 brali udział w 49. Złotej Ojcowskiej Jesieni - rajdzie z konkursem. Pogoda dopisała!

Nasza szkoła zajęła III miejsce!


 

 

 


Wolontariusze VI LO w Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

Dnia 18. października b.r. grupa Wolontariuszy VILO, pod opieką prof. Agnieszki Kudyby, odwiedziła Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką potrzeb placówki oraz formami świadczenia pomocy w ramach wolontariatu. 

Pierwsza akcja jaka jest przed Wolontariuszami to włączenie się w sadzenie żonkili na Polach Nadziei oraz w listopadową kwestę na cmentarzu.

 


Seminarium podsumowujące projekt ekologiczny EKO-lekcje - 20.10.2017

20 października 2017 roku  odbyło się uroczyste Seminarium podsumowujące realizację projektu ekologicznego Miasta Krakowa - EKO-lekcje Współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W ramach projektu został zorganizowany konkurs wiedzy i przedsięwzięć ekologicznych. 

Nasza Szkoła zajęła III miejsce.

Nasi uczniowie: Gabriela Czerwińska z kl. 3a3,  Zuzanna Kiereś z kl.3a3, Kamil Plata z kl. 3a3, Sylwia Zięba z kl. 3h2, Adrianna Stanula z kl. 2a3  zostali nagrodzeni powerbankami i gadżetami biurowymi, a szkoła otrzymała zestaw urządzeń  do pomiaru poziomu hałasu.

Opiekun: mgr Barbara Korona

  

 

Trzecie miejsce Oliwii i Bartka w ogólnopolskim finale Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni

http://www.explory.pl
 
http://wyborcza.pl/7,75398,22543198,zbudowali-silnik-mikrofalowy-zasilany-energia-elektryczna-znamy.html

http://www.glos.pl/explory2017
 

Oliwia Krzemień i Bartek Biesiadecki zdobyli trzecie miejsce w ogólnopolskim finale Konkursu Naukowego E(x)plory w Gdyni. Prezentowali pracę na temat: Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt. Jako nagrodę otrzymali stypendium w wysokości 5 tys.

Oliwia i Bartek zdobyli też dodatkowe nagrody - dwa stypendia mentoringowe. Będą też reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie MILSET Expo -Science w lipcu przyszłego roku.

Opiekun: dr Agata Kurek

 

 

Julia Zych z klasy 2F wzięła udział w biegu 5 dla Kościuszki

Organizatorzy 4. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego: Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie postanowili przypomnieć o przypadającej właśnie 15 października dwusetnej rocznicy śmierci bohatera Stanów Zjednoczonych i Polski Tadeusza Kościuszki, organizując bieg dla Kościuszki.

Julia Zych - uczennica klasy 2f VI Liceum Ogólnokształcącego wzięła udział w tym prestiżowym, "z historią w tle", biegu.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 

 

Wycieczka integracyjna klasy 1f - 7.10.2017

Wycieczka integracyjna klasy 1f w dniu 17.10.2017 r. do Nowego Wiśnicza i Cichawki.

 

 

Obóz naukowo-filmowy klasy 2c

W dniach 25-27 października odbył się w Zakrzowie obóz filmowo-naukowo-teatralny klasy 2C. Niezwykle urokliwe miejsce umożliwiło nam oprócz odbywania zajęć z historii oraz wosu przeprowadzanie wieczorków filmowych i zabaw teatralnych.

Czas mijał nam niezwykle intensywnie – w ramach zajęć naukowych wysłuchaliśmy bardzo ciekawej prelekcji naszej koleżanki Ani o rzymskich cesarzach oraz debatowaliśmy na aktualne tematy w ramach wosu. Niezwykle interesującym doświadczeniem było przedsięwzięcie przygotowane przez Darię, która zorganizowała nam LARP, czyli rodzaj gry fabularnej odgrywanej na żywo. Jest to forma zabawy, podobna do improwizowanej sztuki teatralnej, która wciągnęła nas na ponad 2 godziny! Wiele emocji wzbudził również quiz wiedzy o filmie – dziewczyny się postarały, bo przygotowały 90 pytań, a emocje towarzyszyły nam do samego końca. W wolnych chwilach graliśmy w gry planszowe lub umilaliśmy sobie czas śpiewem przy ognisku.

Jeden dzień poświęcony został odkrywaniu historii najbliższej okolicy. Zwiedziliśmy stryszowski dwór, w którym podziwialiśmy wystawę „Wnętrza dworu polskiego w wieku XIX”. Wystawa przedstawia typowe wnętrza wiejskiej rezydencji ziemiańskiej z XIX stulecia. Sam dworek – mimo iż niewielki, utkwił nam w pamięci jako naprawdę czarujące miejsce.

Niestety, trzy dni szybko minęły i dobiegł końca nasz obóz. Pomimo jesiennej aury, która przyniosła nam deszcz w dniu wyjazdu, wszyscy wyjechali w dobrych humorach, zatrzymując miłe wspomnienia.

 


Wycieczka klasy 2E na Hel - 23-27.10.2017 r.

W dniach 23-27 października odbyła się długo wyczekiwana wycieczka klasy 2e. Za cel obraliśmy sobie Hel (najdalej wysunięte miejsce w Polsce), ponieważ lubimy wyzwania. Nasza podróż rozpoczęła się w poniedziałek rano na Dworcu Głównym w Krakowie. Zwarci i gotowi wsiedliśmy do pociągu. Podróż minęła nam bardzo przyjemnie, przy akompaniamencie gitary. Kiedy prześpiewaliśmy już wszystkie znane nam piosenki okazało się, że dotarliśmy na miejsce. Hotel piękny, ale najpiękniejsze łóżka. Miały jakąś moc przyciągania po tak długiej drodze.

Następnego dnia obudziliśmy się jak nowo narodzeni i po śniadaniu udaliśmy się na podbój Helu. W planie na przedpołudnie znalazł się spacer wzdłuż cudownego wybrzeża, obserwowanie samotnego łabędzia oraz podziwianie grupy fok w pobliskim fokarium. Potem udaliśmy się na obiad i po krótkim odpoczynku przyszedł czas na długi spacer urokliwą, helską plażą. Wieczór spędziliśmy w hotelu odpoczywając przed również pełnym przygód dniem następnym.

W środę z samego rano wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy zwiedzać jedne z najbardziej znanych miast polskiego wybrzeża - Gdańsk oraz Sopot. Niestety pogoda nam nie sprzyjała i piękno Gdańska musieliśmy podziwiać z parasolem w ręku. Ale to nie szkodzi, ponieważ mieliśmy cudownego pana przewodnika, który z wielką pasją i poczuciem humoru opowiadał o licznych zabytkach. Mieliśmy okazję zobaczyć między innymi gdańskiego Żurawia, Główny Ratusz Miasta oraz sztandarowy punkt dla każdego zwiedzającego czyli Fontannę Neptuna. Duża część zabytków została przez nas opisana w ramach pracy domowej z historii. Następnym punktem naszej wycieczki był oczywiście Sopot, gdzie mogliśmy zjeść ciepły posiłek. W Sopocie weszliśmy na sam szczyt 42,5 metrowej Latarni Morskiej. Stamtąd mogliśmy podziwiać oszałamiające swym pięknem wybrzeże. W następnej kolejności przyszedł czas na spacer po molo i sesję zdjęciową na tle morza i nieba o niezwykłych barwach. Potem zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu. W czwartek wcale nie zmniejszyliśmy tempa.

Rano wyruszyliśmy z poznanym już wcześniej panem przewodnikiem do Muzeum Obrony Wybrzeża. Poszerzyliśmy tam naszą historyczną wiedzę. Poznaliśmy między innymi bohaterów, którzy dzielnie walczyli w obronie nadmorskich obszarów Polski. Wieczorem za to wzięliśmy udział w przepysznej kolacji w helskiej restauracji. Jedliśmy pyszną rybę, a potem spacerowaliśmy okolicznymi pomostami.

Następnego dnia przyszedł czas na pakowanie, pożegnanie z przewodnikiem, ostatnie zakupy i… pora opuścić błękitne wybrzeże. Miło było zgłębiać naukę w trochę innych okolicznościach niż w klasie, dowiedzieć się wielu przyrodniczych i historycznych ciekawostek z nadmorskich terenów. Wracamy z cudownymi wspomnieniami i bajecznymi zdjęciami, pełni energii do dalszej pracy w szkole. Hel w październiku jest równie piękny jak w lecie i mamy nadzieję, że wszyscy będziemy mieli jeszcze kiedyś okazję odwiedzić miejsce, w którym zaczyna się Polska.

Aleksandra Nowak 2e

 

 

 


Wizyta młodzieży z Bilbao - 31.10.2017 r.

31 października gościliśmy w naszej szkole grupę młodzieży z Bilbao, która przebywała w Polsce w ramach  podróży organizowanej przez Asociación Pro Tradición y Cultura Europea (Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury Europejskiej). 

Stowarzyszenie, którego pomysłodawcą i przewodniczącym jest Don Álvaro Enrique de Villamor, zajmuje się promowaniem Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego wśród młodzieży. Sztandarowym projektem A.P.T.C. E. jest organizacja ekspedycji o tematyce historycznej Románico XXI. Wyjazdy te nawiązują do tradycji słynnych ekspedycji Ruta Quetzal .

Jedną z ciekawszych inicjatyw tego projektu było nawiązanie współpracy między Krajem Basków i Małopolską, której uwieńczeniem było zasadzenie Gernikako Arbola, dębu będącego symbolem wolności baskijskich, w bezpośrednim sąsiedztwie KL Auschwitz.

W Polsce partnerami Stowarzyszenia jest Fundacja T.Kościuszki w Krakowie oraz Muzeum Armii Krajowej.
Apel Pamięci na ulicy Szerokiej - 27.10.2017 r

27 października 2017 r. społeczność VI LO uczciła pamięć trzydziestu Polaków rozstrzelanych przez niemieckich okupantów przed Starą Synagogą 74 lata temu. Egzekucja przypadkowo wybranych ofiar była odpowiedzią na trzy zamachy dokonane przez polskie podziemie w październiku 1943 roku.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas 1c, 1e i 2a2 pod opieką pani dyrektor Marty Nowak i swoich nauczycieli. Wieniec na pomniku ofiar złożyli również radny Dzielnicy I pan Jacek Balcewicz i podinspektor Artur Figiel z Komisariatu Policji I w Krakowie.

                                                    Współpraca z Fundacją Dr Clown

 


Wraz z początkiem roku szkolnego wystartowaliśmy z kolejną edycją projektu wsparcia mieszkańców krakowskich Domów Pomocy Społecznej  w ramach współpracy z Fundacją Dr Clown. W nowej grupie wolontariuszy znalazły się utalentowane artystycznie młode osoby, które poprzeczkę postawiły sobie wyjątkowo wysoko. Zamierzamy przygotować spektakl „od zera”, tj. stworzyć własny scenariusz, samodzielnie przygotować stroje oraz scenografię. Nie zabraknie również oprawy muzycznej, nad którą czuwać będzie nasza absolwentka - Urszula Bizunowicz. Mamy również nadzieję wystąpić z własnymi instrumentami. Scenariusz jest niezwykle barwny, pisany specjalnie z myślą o wymagającej publiczności. Nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów, powiemy tylko, że akcja będzie się rozgrywała w znanych wszystkim dobrze latach PRL-u. Pojawi się pikantny wątek miłosny, nie zabraknie również sporej dawki humoru. Aby rozbawić tak wymagającą publiczność, musimy być jednak dobrze przygotowani. Odpowiednie kompetencje zdobyliśmy na specjalnym szkoleniu "Terapia śmiechem", podczas którego zdobyliśmy wiele ważnych informacji na temat samej Fundacji Dr Clown, poznaliśmy sekrety pracy z dziećmi (co jest szczególnie cenne dla tych, którzy chcą w przyszłości odwiedzać najmłodszych w szpitalach), bawiliśmy się świetnie, poznając magiczne sztuczki oraz ucząc się wiązać balony. Otrzymaliśmy również cenne wskazówki, dzięki którym nasze przedstawienie spełni swoją rolę i wywoła uśmiech na ustach pacjentów z każdego domu starości.

Aleksandra Ferek