Kronika - rok szkolny - 2018/2019 - marzec i kwiecień


Zawody narciarskie 12.03.2019

We wtorek 12.03.2019 r. w Kasinie miały miejsce zawody w narciarstwie alpejskim.

Naszą szkołę reprezentowali:

Natalia Adamowska (5)

Jakub Wójtowicz (8)

Drużynowo jaki Gmina Miejska Kraków zdobyliśmy I miejsce.

Organizator:

Agnieszka Kudyba


Wykład p. prof. dra hab. Stanisława Sroki, pracownika naukowo - dydaktycznego Instytutu Historii UJ

21 III 2019 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Stanisław Sroka, pracownik naukowo - dydaktyczny Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość specjalizuje się w historii europejskiego średniowiecza ze szczególnym uwzględnieniem związków polsko - węgierskich w XIV wieku.

Wykładu pt. "Andegawenowie w Polsce" wysłuchali uczniowie klas 2A, 2 C i grupa międzyoddziałowa, realizujący program nauczania historii na poziomie rozszerzonym. Po wykładzie odbyła się ciekawa dyskusja naukowa.

 

OLIMPIADA ARTYSTYCZNA- HISTORIA MUZYKI- SUKCESY

Martyna Raczek, kl. 3c

Julita Wrońska kl. 3a3

zakwalifikowały się do etapu centralnego Olimpiady Artystycznej (sekcja historii muzyki)

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!


Gratulujemy finalistkom XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej

Gratulujemy finalistkom XI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej:

Patrycji Urbańczyk z kl. 2b,

Katarzynie Mielniczek z kl. 2a2,

Zuzannie Kłusek z kl.2d

Gabrieli Pietras z kl. 1c.

Życzymy powodzenia w walce o indeksy!

 

Finał V Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej

16 marca 2019 w Centrum Serenada odbył się Finał V Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej.

Wśród 12 finalistów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych znalazły się dwie uczennice naszego liceum – Magdalena Filipek z utworem w języku hiszpańskim Puebla oraz Anna Cieśla w piosence własnego autorstwa I will, która zdobyła II nagrodę w konkursie.

Gratulujemy sukcesu i wspaniałego występu!

 

Wykład dr. Michała Choińskiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ

13 marca 2019 roku gościliśmy w murach VI LO dr. Michała Choińskiego z Instytutu Filologii Angielskiej UJ, badacza metod stylometrycznych, który wygłosił fascynujący wykład p.t. „From Counting Words to Chemical Particles – on Stylometric Research in Literary Studies”.

Co to jest stylometria? Jak wykorzystuje się matematykę i programy komputerowe w celu odnalezienia anonimowego autora czy ustalenia chronologii tekstu?  Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klas dwujęzycznych z językiem angielskim. Spotkanie koordynowała prof. Agnieszka Batko.


Serdecznie gratulujemy Ani Cieśli z klasy 2a2

Serdecznie gratulujemy Ani Cieśli z klasy 2a2 za zajęcie II miejsca w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Obcojęzycznej. Finał odbył się 16 marca w cenntrum handlowym Serenada.

Ania jest autorem zarówno tekstu jak i muzyki do piosenki którą zaprezentowała. Utwór pod tytułem  'I will' można znaleźć na kanale Ani na Youtubie. Zdecydowanie polecamy odsłuchanie tego oraz innych utworów Ani.

Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

https://www.youtube.com/watch?v=o4H7_FTOkyw

 

 

Gratulujemy Michałowi Rutkowskiemu z kl. 2G

Gratulujemy Michałowi Rutkowskiemu  z kl. 2G uzyskania tytułu fialisty III Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

 

Gratulujemy Patrycji Urbańczyk z kl. 2

Gratulujemy Patrycji Urbańczyk z kl. 2b zdobycia tytułu laureata i indeksu na Psychologię UJ w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Psychologicznej którego finał odbył się 30.03.2019 r. w Warszawie.

Życzymy dalszych sukcesów!"

Gratulujemy Paulinie Mrożek z klasy IE

Gratulujemy Paulinie Mrożek z klasy IE tytułu finalisty 42. Olimpiady Języka Niemieckiego

 

Wizyta młodzieży hiszpańskiej - 19 i 29.03.2019

19 i 29 marca po raz kolejny gościliśmy w szkole młodzież hiszpańską przebywającą w Polsce z ramienia Asociación Pro Tradición y Cultura Europea (APTCE).  W tym roku gościliśmy grupy z Alicante i z Walencji.  Spotkali się z nimi uczniowie z klas dwujęzycznych z językiem hiszpańskim

Stowarzyszenie APTCE, którego założycielem i liderem jest Don Alvaro Enrique de Villamor y Soraluce, od lat zajmuje się między innymi  zabieganiem o ochronę zabytkowych budowli oraz promowaniem dziedzictwa kulturowego poprzez organizację wspólnych międzynarodowych projektów, polegających na ekspedycjach historycznych młodzieży. Enrique de Villamor  jest inicjatorem zakładania tematycznych szlaków historycznych, które wpływają na rozwój turystyki. Organizuje podróże studyjne młodzieży hiszpańskiej do Polski i przybliża im historię naszego kraju.  W 2018 roku Álvaro Enrique de Villamor  został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie to przyznane zostało w dowód uznania za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i historii.

 


Sukcesy w 64.Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim

W przesłuchaniach 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego na scenie SCKM

Jury w składzie:

Jacek Romanowski – przewodniczący

Ewa Różańska

Krystyna Hussak-Przybyło

nominowało do etapu wojewódzkiego m. in.

Maję Kowalską z kl. 3C i Aleksandra Szewczyka z kl. 2C

Etap wojewódzki odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie w dniach 24 i 25 IV 2019 r.

Serdecznie gratulujemy!

 

 Wymiana z Padwą: wycieczka do Włoch 13-20 marca 2019

 

13 marca tego roku grupa uczniów VI LO  pod opieka prof. Pauliny Leśniak i prof. Marcina Mikruta udała się w podróż do jednego z najpiękniejszych włoskich miast, Padwy. Spotkaliśmy się na lotnisku w Krakowie. Każdy z nas był bardzo podekscytowany i ciekawy, jak będzie wyglądała nasza wymiana oraz jacy okażą się być nasi włoscy partnerzy. Do Padwy przyjechaliśmy wieczorem,  na miejscu czekały już na nas włoskie rodziny i nauczyciele.

Następnego dnia o poranku, wybraliśmy się do szkoły naszych Włochów - Liceo Ippolito Nievo, które jest najstarszym w Padwie, a budynek sięga XVI wieku. Następnym punktem programu był spacer po mieście. Zobaczyliśmy najważniejsze place Padwy – Piazza delle Erbe, Piazza della Frutta, Piazza dei Signori. Zaskoczyło nas jak dynamiczne jest centrum miasta, to właśnie na placach tętni życie mieszkańców, wśród straganów z kwiatami, ubraniami, akcesoriami  i świeżym jedzeniem. Zwiedziliśmy też siedzibę Uniwersytetu, drugiej najstarszej uczelni we Włoszech. Ściany budynku są bogato ozdobione nazwiskami i herbami najznamienitszych absolwentów. Warto wspomnieć, że znaleźliśmy na nich mnóstwo polskich nazwisk! Aula to miejsce gdzie lekcje prowadził słynny Galileusz. Pomieszczenie zdecydowanie zapiera dech w piersiach. Podobnie teatr anatomiczny, pierwszy we Włoszech. Caffè Pedrocchi u stóp uczelni to najstarsza kawiarnia w Padwie, którą nie sposób ominąć podczas  wycieczki po centrum. Samo wejście do środka przeniosło nas wszystkich w czasie.

Jeszcze tego samego dnia odbyła się integracja poprzez wspólne gotowanie! Naszym zadaniem było zrobić własny makaron - tagliatelle. Dla większości z nas był to pierwszy raz w wyrabianiu ciasta na makaron, dlatego nie zawsze szło nam z górki. Na szczęście, nasi Włosi służyli nam pomocną dłonią. Nie obiegło się oczywiście bez śmiechów, gdyż nasze zabezpieczające stroje i umiejętności wydawały się wręcz komiczne! Efekt końcowy, zaskoczył nas chyba wszystkich i byliśmy niezwykle dumni z pysznego jedzenia.

W piątek wybraliśmy się do Wenecji. Rozpoczęliśmy spacer w pierwszym na świecie getto. Wenecja oczarowała nas już na samym wejściu, charakterystycznymi mostami, kanałami i pięknymi budynkami. Architektura tego miasta wyróżnia go na tle wszystkich innych. Rozpoznaliśmy Canal Grande, który dzieli Wenecje na dwie części. Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy znanych weneckich mostach: Rialto oraz Westchnień. Oczywiście, znaleźliśmy się również na Placu św. Marka i odwiedziliśmy Bazylikę. Wszystkich nas zachwyciły niezwykły kunszt i bogactwo każdej ściany. Mozaika, którą ozdobiona jest cała Bazylika, robi największe wrażenie. Przedostaliśmy się też na wyspę San Giorgio Maggiore, aby zobaczyć Wenecję z innej perspektywy. Na koniec przepłynęliśmy Canal Grande lokalnym transportem publicznym - tramwajem wodnym – prosto pod dworzec kolejowy.

Sobotę spędziliśmy w Padwie. O poranku oglądaliśmy freski wykonane przez Giotta w Kaplicy Scrovenich. Opowiadają dzieje od czasów Joachima i Anny, przez życie Maryi, aż do zmartwychwstania Jezusa. Duże wrażenie robi przedstawione na jednej ze ścian piekło, które zachwyca bogactwem szczegółów. Ciekawostką jest fakt, że jeden z fresków przedstawia pierwszy w historii malarstwa pocałunek – pocałunek rodziców Marii. Kolejnym ważnym punktem Padwy, który zobaczyliśmy, była Bazylika św. Antoniego, miejsce kultu religijnego, które mieści grób św. Antoniego, jak i wiele relikwii.  Po chwili wyciszenia się w Bazylice, ruszyliśmy w stronę Prato della Valle. Jest to ogromny plac w samym sercu Padwy, jeden z największych w Europie. Piękne posągi zasłużonych mieszkańców Padwy okalają plac dookoła kanału jak i w środku, wokół fontanny. Niegdyś gościł regaty, dzisiaj to miejsce popularne wśród uczniów i studentów, którzy odpoczywają tu po zajęciach.

W poniedziałek pojechaliśmy zwiedzać Weronę. Była to jedyna wycieczka, w której uczestniczyli również nasi Włosi. Duże wrażenie zrobił na nas świetnie zachowany rzymski amfiteatr, Arena. Mieliśmy okazje przyjrzeć się mu od środka i wspiąć na najwyższe jego partie. Werona nadal korzysta ze splendoru Areny, która co roku gości spektakle operowe i koncerty oraz dziesiątki tysięcy widzów. Werona słynie jednak przede wszystkim z najbardziej znanej pary literackich kochanków. Oczywiście zobaczyliśmy balkon Julii, z którego niegdyś dopatrywała Romea. Stoi pod nim jej posąg. Mówi się, że jeśli dotknie się jej prawej piersi, spotka nas wieczne szczęście na miłosnej drodze życia.

We wtorek naszym celem był Triest, czyli portowe miasto, które słynie z wiatru bora. Najpierw zwiedziliśmy zamek Miramare, wzniesiony na cyplu nad brzegiem Adriatyku. Należał do Habsburgów – arcyksięcia Maksymiliana Ferdynanda. Był on zafascynowany żeglarstwem, dlatego jego sypialnia przypomina kajutę. Widok z okien jest niesamowity – rozległe morze i bajkowy ogród, a w oddali szczyty Dolomitów. Rodzina była zafascynowana światem i podróżami, dlatego w zamku możemy zobaczyć azjatyckie przedmioty oraz obrazy z dalekich wypraw np. do Meksyku. W Trieście, poza wietrznym centrum miasta, zobaczyliśmy także muzeum Risiera di San Sabba, które podczas drugiej wojny światowej było nazistowskim obozem przejściowym. Głównie byli tam przetrzymywani oraz mordowani wrogowie polityczni, Żydzi, a także partyzanci. Muzeum to wprowadziło nas całkowicie w stan zadumy i żałoby, ze względu na tragedię, która miała tam miejsce.

Środowy poranek spędziliśmy na spacerze po mieście, ostatni raz odwiedziliśmy też fontannę na Prato della Valle, do której wrzuciliśmy po monecie w intencji szybkiego powrotu do Padwy. Mieliśmy również wyczekiwaną chwilę na zakupy w samym centrum. Czas szybko nam zleciał i zanim się zorientowaliśmy, staliśmy już wszyscy pod autokarem. Moment pożegnania był pełen emocji. Nie brakowało łez. Nikt z nas się nie śpieszył, by wsiąść do autobusu i rozstać się z naszymi włoskimi rodzinami. Na szczęście, spotkamy się kolejny raz, już niedługo, tym razem w Krakowie…

Karolina Kruźlak 2e

 

 

 


Warsztaty matematyczne dla młodych finansistów w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

5 kwietnia 2019 klasa 2g i 2h uczestniczyły w warsztatach matematycznych dla młodych finansistów w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W ramach warsztatów wysłuchaliśmy następujących wykładów:

"ABC lokat” (dr A. Denkowska, dr G. Kosiorowski) „Pomiar ryzyka rynkowego za pomocą wartości zagrożonej” (mgr J. Mokrzycka), "Strategie opcyjne – co warto o nich wiedzieć?” (dr A. Rygiel), "Z kredytami za pan brat” (mgr G. Szulik). Porównywaliśmy oferty różnych banków dotyczące lokat, kredytów, konstruowaliśmy kontrakty opcyjne oraz mierzyliśmy ryzyko rynkowe. Dzięki warsztatom mieliśmy możliwość przekonania się czym zajmują studia ekonomiczne, co z pewnością pomoże nam w wyborze kierunku studiów.

Ola Włodek

 

Młodzieżowa Konferencja Rad Samorządów Uczniowskich

 W dniu 05.04.2019r w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa, odbyła się Konferencja Samorządów Uczniowskich 26 krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza reprezentowali: Ewa Kostrzon, Krystian Kroczek, Bartosz Wychowański, z kl. 2e, a w zastępstwie opiekuna SU p. Magdalena Włodarczyk.

W części oficjalnej swoje wystąpienia przedstawili: Przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa – p. Mateusz Kołodziejczyk,  zastępca Przewodniczącego – p. Izabella Rakowska, oraz zaproszeni goście, m.in. z Rady Dzielnicy XV – p. Grzegorz Gil, p.o Kierownika Referatu z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, referat d.s Młodzieży  -p. Mateusz Drożdż. W kolejnej odsłonie Samorządy Uczniowskie zaprezentowały i podsumowały działalność w obrębie swoich placówek, a w panelu dyskusyjnym,  podzieliły się swoimi doświadczeniami i atrakcyjnymi pomysłami, które znalazły poparcie i zostały wdrożone z powodzeniem w ich szkole. Równocześnie opiekunowie SU uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, z udziałem gości specjalnych pt. „Przyszłość Młodzieży”.

 

Wolontariat w sporcie

W dniu 27 kwietnia 2019 października wolontariusze VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie wzięli udział w organizacji i obsłudze imprezy towarzyszącej - Biegu na Rolkach, wokół Błoń Krakowskich. Jak co roku, w ramach współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej, uczniowie „szóstki”, wspierają sportowców, podczas różnych imprez biegowych. Tym razem pogoda nas nie rozpieszczała, ale najważniejsze były: dobry humor i motywacja do działania, której źródłem byli triumfujący na mecie rolkarze. 

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie, aktywną pracę wolontariusza i postawę otrzymują:  Olga Ptak /1a2/, Monika Kasprzycka /1a2/, Zuzanna Pecka /1b1/, Katarzyna Makuszewska /1b1/, Aleksandra Owczarz /1e/, Daria Szuba – Łata /1d/, Izabela Bereźnicka /1d/, Klara Rehorowska /2h/, Oliwia Fekner /2h/, Mateusz Setkowicz /1d/, Michał Sośnik /1d/, zaś w szczególności ciepłe słowa podziękowań kierujemy do tegorocznych absolwentów: Anny Zuby, Weroniki Świt i Adriana Walickiego.

ze sportowym pozdrowieniem

Magdalena Włodarczyk, Agnieszka Kudyba