Kronika - rok szkolny - 2018/2019 - wrzesień i październik

 

Zdobyliśmy CERN !!!

9 września klasy matematyczno-fizyczne wyruszyły w podróż do Szwajcarii. Po osiemnastu godzinach jazdy dojechaliśmy do Rheinfall, pięknego szwajcarskiego woodspadu na rzece Ren. Odpoczęliśmy kilka chwil i pojechaliśmy, aż do granicy francuskiej do naszego hotelu.

Kolejnego dnia mieliśmy okazję zwiedzić CERN, jeden z najważniejszych ośrodków badawczo-naukowych na świecie. Wiele dowiedzielismy się o pracy w instytucie, badaniach nuklearnych i akceleratorach, a szczególnie o Wielkim Zderzaczu Hadronów, największym na świecie akceleratorze.
W ciagu tych kilku dni zwiedziliśmy także dwa szwajcarskie miasta: Nyon i Genewe, obydwa pięknie położone przy Jeziorze Genewskim z widokiem na góry. Zobaczyliśmy też tzw. francuską Wenecje: Annecy.
W drodze powrotnej do Polski zatrzymaliśmy się w Technoramie, większym odpowiedniku Centrum Nauki Kopernik.  Mogliśmy poprzez zabawę nauczyć się czegoś o prawach fizyki, a także na specjalnie dla nas zorganizowanych zajęciach zrobić doświadczenia z m.in. ciekłym azotem.
Mimo wielu godzin w autokarze i zmęczeniu, warto było pojechać i zobaczyć tak urokliwe miejsca, poznać kawałek nowego kraju, ale także czegoś się nauczyć.

Zuzanna Kubal

 

 

 

Dyplom uznania za niezwykły sukces egzaminu maturalnego


SUKCES LEKKOATLETÓW VI LO

Podczas rozegranych  w dniu 27.09.2018 zawodów  I rzutu szkolnej ligi lekkoatletycznej zwodnicy VI LO zdobyli 2 złote medale: Jakub Bakalarz 400 m, Anna Kapustka 400 m, srebrny medal Aleksandra Belowska 100 m oraz brązowy medal sztafeta 4x100 m (Emilia Celary, Justyna Klimczyk, Aleksandra Belowska, Anna Kapustka)

Reprezentacja kobiet uplasowała się na wysokim  V miejscu w generalnej klasyfikacji szkół. Gratulujemy całej drużynie i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy wszystkich adeptów lekkiej atletyki w VI LO żeby dołączyli do naszej reprezentacji.

Opiekunem drużyny jest Marcin Skoczeń.

 

 

Ola o nagrodzie w projekcie ZNAK W SZKOLE - letnim stażu w redakcji Miesięcznika Znak

W niedawnym okresie czasu miałam niebywałą przyjemność wypełnić swoje wakacyjne swawole tygodniowym stażem w redakcji miesięcznika „Znak” (jak do tego doszło? Z czym to się jadło?) Już sam początek inspirującej wędrówki po historii tego wydawnictwa pozwolił mi rozszyfrować sens samej nazwy, którym się tu nie podzielę, ale który wcześniej wydawał mi się bardzo zagadkowy i wieloznaczny. Zachęcam do poznania.

Propozycja: Nagłówek: krótko, ale treściwie. Zapach stałej pracy i biurowej kawy, wzbogacony o niezwykle otwartą i serdeczną drużynę Miesięcznika, dla której redakcja stanowi niemal styl życia, długie dysputy z pogranicza filozofii, religii, sztuki i nauk przyrodniczych, rozbudziły moją wiarę w świetlaną przyszłość jednostek niepewnych i niezdecydowanych co do ścieżki dalszej kariery, do których należę. Samo widmo pełnienia funkcji swojego rodzaju Sokratesa, gotującego wyśmienite oraz wyszukane potrawy dla spragnionego wiedzy i odpowiedzi na nurtujące pytania ludu, potrafi wprawić humanistę w niemały zachwyt, szczególnie wystraszoną stażystkę. Zaglądając pod podszewkę tworzenia Miesięcznika, widząc jego czynniki pierwsze, znając dokładnie rodzaj, gramaturę i kolor papieru, jest się w stanie ujrzeć ogromny i bardzo satysfakcjonujący obraz pracy wielu twórczych i ciekawych świata osób, chcących rozszerzać kolejne i kolejne horyzonty zarówno swoje, jak i czytelników.

Jeśli pośród zainteresowanych znajdują się ci faktycznie żądni pogłębienia (rozczłonkowania, miażdżenia, wałkowania, miksowania…) kontrowersyjnych treści, lub lepienia kontrowersji wokół tych pozornie oczywistych, jeśli ktoś z was raczy mieć w życiu wątpliwość, albo chce wejść  bezpośrednio w świat bieżącej kultury, czerpiąc wiedzę o jej fundamentach i kaprysach z najlepszych źródeł, to  gorąco zachęcam do udziału w spotkaniach „ZNAKU w szkole” oraz starania się o te nieliczne godziny pracy, które mogą zaowocować pobudzeniem pasji i nadziei, lub po prostu zagwarantować linijkę w wymagającym ulepszeń CV.

Aleksandra A. z klasy trzeciej

 

Wolontariusze VI LO dla Hospicjum św. Łazarza

W dniu 28.09.2018r 19 uczniów VI LO wzięło udział w Kiermaszu Żonkilowym , organizowanym  w ramach przeprowadzanych cyklicznie akcji, na rzecz potrzebujących z Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Kwestowaliśmy na Rynku Głównym w  Krakowie.  Impreza zakończyła się symbolicznym Marszem Nadziei na ul. Franciszkańską 3.

 

 


Miłośnicy języka hiszpańskiego z wizytą w Andaluzji

 Andaluzja, to region Hiszpanii znany z flamenco, dobrej kuchni, sjesty oraz słońca. Klimat śródziemnomorski sprzyja nauce w spokojnym rytmie, bez zbędnego stresu i pośpiechu, a przerwy,  kontemplowaniu sztuki i tutejszej przyrody. Szkoła języka hiszpańskiego, do której udała się dwudziestoosobowa grupa uczniów VILO, nosi nazwę „La playa” i jak sama nazwa wskazuje,
mieści się tuż przy plaży. Każdy uczeń, gdy tylko znuży się nauką, podnosząc wzrok znad książki, natknie się na kojący błękit Morza Śródziemnego. Obietnica spędzenia popołudnia na plaży wyda się kusząca, a jednocześnie zachęci do ukończenia ćwiczeń z czasownikami ser i estar, które nagle przestaną być takie straszne.

Jedzenie, przygotowane specjalnie dla nas w pobliskim chiringuito, smakuje wybornie, mimo, że nie wszyscy przepadają za jamón serrano czy sałatką warzywną. Kelner obsługuje nas z niezwykłą atencją, a szef kuchni sprawdza czy wszystko nam odpowiada. Zawsze uśmiechnięci i uprzejmi czekają na nas z obiadem i kolacją przy długim stole, nakrytym specjalnie dla nas, przy którym biesiadujemy, zupełnie jak prawdziwi Hiszpanie. Dodatkową atrakcją podczas posiłków jest to,
że każdy może sprawdzić swoje umiejętności zamawiając dania i napoje po hiszpańsku.

Nie tylko uczymy się, jemy i odpoczywamy, ale także zwiedzamy. Malaga to miasto portowe, do którego przypływają ogromne statki, które codziennie podziwiamy. Góry Betyckie z jednej strony, Morze Śródziemne z drugiej, a nad miastem wznosi się Alcazaba i Zamek Gibralfaro. Kontemplujemy krajobraz skąpany w słońcu. U stóp zamku znajdujemy ruiny Teatru Rzymskiego. Chodzimy uliczkami odkrywając place, kościoły i muzea. Jedno szczególnie nas zainteresowało.
To w tym mieście urodził się słynny malarz Pablo Picasso. Oglądamy jego dzieła zgromadzone
w pięknym, typowym andaluzyjskim domu z patio. Wchodzimy też do ogromnej katedry w której właśnie trwa koncert chóru. Zachwyceni tym co słyszymy i widzimy, zostajemy tam na dłuższą chwilę. Po duchowej strawie, czas na posiłek. Jemy kolację w typowym barze tapas.

Gwóźdź programu to wizyta w Granadzie i zwiedzanie słynnej Alhambry, twierdzy mauretańskich kalifów. Ta niezwykła budowla oraz jej historia urzeka nas. Wdychamy klimat tego zaczarowanego miejsca i robimy tysiące zdjęć.   

Odwiedzamy także miasteczko Rincón de la Victoria, w którym znajduje się Cueva del Tesoro Jaskinia Skarbów. Jest to jedyna znana jaskinia w Europie (i jedna z trzech na świecie), która w całości powstała pod wodą. Docieramy tam pieszo, nadmorskim deptakiem w pełnym słońcu.

Na zakończenie kursu, otrzymujemy dyplomy potwierdzające szlifowanie języka hiszpańskiego. Nasi hiszpańscy nauczyciele kierują do nas miłe słowa i obdarzają nas mnóstwem komplementów odnośnie naszego zaangażowania na lekcjach, zainteresowania poruszanymi tematami oraz błyskawicznym tempem przyswajania wiedzy. Pozostaje wierzyć, że zostaniemy docenieni także po powrocie

Wyjazd odbył się w terminie 29 września – 6 października 2018 roku i na długo pozostanie
 w naszych wspomnieniach

Edyta Buksa, Julia Stolarska, Ewa Łapińska, Katarzyna Bukowska, Anna Cieśla, Natalia Styczeń, Liwia Kapelko, Antonii Szkółka, Zuzanna Ślęzok, Michał Rutkowski, Olaf Krejcza, Jan Porębski, Olga Jeleń, Maria Półtorak, Damian Pelc, Szymon Mazgaj, Iwo Kwieciński, Aleksandra Kowalska, Natalia Czyszczoń, Kornelia Susz oraz Anna Kwiecińska – Chmiel i Małgorzata Dorosz

 

 

Korzkiew - 04.10.2018r - wycieczka kl. 1d,  czyli integracja, przyroda i historia w tle...

 

 

 

 

VI LO wybrane do dwunastki szkół z całej Polski objętych programem JDI!

To wspaniała wiadomość dla wszystkich uczniów, którzy nie boją się wyrażać swoje zadanie i dyskutować po niemiecku! Nasza szkoła została wybrana do czołówki 12 szkół z całej Polski, która zakwalifikowała się do udziału w programie Jugend debattiert international. Jesteśmy jedyną szkołą w Krakowie, a nawet w całej Małopolsce, która startuje w tym konkursie!

Jugend debattiert international to międzynarodowy  projekt przeprowadzany w Krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnie w projekcie Jugend debattiert international uczestniczy ok. 2.300 uczniów z ponad 150 szkół w Czechach, Estonii, Polsce, Rosji, Słowenii, Węgrzech oraz na Litwie, Łotwie, Słowacji i Ukrainie.
Przedmiotem konkursu jest prowadzenie debat w języku niemieckim na tematy z zakresu szkoły, praw podstawowych i człowieka, historii  i Europy.

Jest nam niezmiernie miło, ze możemy znajdować się w czołówce szkół mogących brać udział w tym projekcie! Koordynatorem projektu w naszej szkole jest mgr Ewa Nycz oraz mgr Barbara Riedel-Baader.

 

Nagroda Edukacyjna Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dla Weroniki Tupaj

 

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i cała społeczność VI LO składają gratulacje dla Weroniki Tupaj oraz jej Rodziców  za otrzymanie wyjątkowego wyróżnienia  – Nagrody Edukacyjnej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 

Zapraszmy do zapoznania sie z relacją na stronie Magicznego Krakowa


 

Klasy 3A1 i 3B na zajęciach z zakresu biologii komórki i inżynierii genetycznej

 

Gratulujemy Krzysztofowi Słączowi stypendium

Krzysztof Słącz z klasy 3A1 uzyskał stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019

GRATULUJEMY!

 

Kwesta na rzecz Dzieła Nowego Tysiąclecia 14.10.2018

W niedzielę 14 października b.r. już po raz 18, we wszystkich polskich parafiach odbywała się zbiórka pieniędzy na Dzieło Nowego Tysiąclecia czyli stypendia dla uczniów zdolnych z ubogich rodzin. Wolontariusze z naszej szkoły kwestowali w zaprzyjaźnionej parafii Bożego Ciała.


 

WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI - 19.10.2018 r.

19 października klasa 2e wzięła udział w Widowisku Dumy i Radości. Po Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Katedrze Wawelskiej, reprezentanci małopolskich szkół uczestniczyli w marszu z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

 

Wolontariusze VI LO „na start”…

W dniu 14 października wolontariusze VI Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w organizacji 5 PZU Półmaraton Królewski, w ramach współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Obszarem działań była obsługa punktu odżywczego, zlokalizowanego na 15 km biegu, w okolicy Kościoła na Skałce. Serdeczne podziękowania za zaangażowanie, aktywną pracę wolontariusza i postawę otrzymują:  Ewa Galica /1a1/, Julia Grzybowska /1a1/, Klaudia Motyl /1b1/, Wiktoria Mrozicka /1ba/, Ania Zuba /3b/, Adrian Walicki /3a2/.

Wiktorii serdecznie dziękuję za zdjęcia.

Koordynator akcji: Magdalena Włodarczyk

 

 

75. rocznica egzekucji przy Starej Synagodze

Od pięciu lat nasza Szkoła opiekuje się miejscem pamięci przy ulicy Szerokiej w Krakowie. Skromny pomnik znajduje się na lewo od wejścia do Starej Synagogi. Upamiętnia on zbrodnię z okresu II wojny światowej: 28 października 1943 roku niemieccy okupanci rozstrzelali tu 30 Polaków przewiezionych z więzienia przy ul. Montelupich. Była to zemsta za zabicie, z wyroku polskiego podziemia, dwóch urzędników – Niemców i konfidentki Gestapo. Do tej pory zdołano ustalić nazwiska jedynie dziewiętnastu rozstrzelanych.

W przeddzień 75. rocznicy tego tragicznego wydarzenia społeczność naszego Liceum uczciła pamięć ofiar. Uroczystość zaszczycili swą obecnością przedstawiciele Rady Dzielnicy I Stare Miasto z jej przewodniczącym panem Tomaszem Darosem oraz radnymi, panią Anną Bałdygą i panem Jackiem Balcewiczem. Modlitwę za zmarłych poprowadził proboszcz parafii Bożego Ciała ks. Przemysław Soboń.

Zdjęcia: Aleksandra Sieprawska

 

 

Debatantki na podium

Rozpoczął się sezon debatanckich zmagań. W Ogólnopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich im. Juliusza Lea w zaciętych, czasem bratobójczych, bojach z jedna z drużyn VI LO zdobyła trzecie miejsce. Sukces odniosły: Aleksandra Długosz (1a3), Anna Kurdoń (1a3), Gabriela Palusińska (2f) i Julia Szczurek (2f). Gratulacje należą się tym bardziej, że dla niektórych członkiń zespołu było to pierwsze spotkanie z tym formatem.

 

Finaliści szkolnego konkursu historycznego "Odrodzona 1918 - 1939"

Z przyjemnością informujemy, że finalistami szkolnego konkursu historycznego "Odrodzona 1918 - 1939" zostali:

Słobodzian Zuzanna z klasy 1b

Baran Łukasz z klasy 3e

Cora Hubert z klasy 1g1

Hałatek Barłomiej z klasy 1e

Janik Aleksandra z klasy 1f

Dziedzic Igor z klasy 3e

Gratulujemy! Do zobaczenia w rozgrywce finałowej 8 listopada.


Licealiada Młodzieży 2018 - Tenis stołowy drużynowy

W dniu 22 października 2018 r. reprezentacja VI LO w składzie: Aleksandra Rajzer, Aneta Kapała, Zofia Sołtys,  Kamil Zdeb, Mateusz Błaszak, wzięła udział w rozgrywkach Licealiady Młodzieży w Tenisie Stołowym Drużynowym, zorganizowanych w sali gimnastycznej XXXLO w Krakowie. Na szczególne wyróżnienie zasługują dziewczęta, które w pierwszej części rozgrywek pogromiły:  XIII LO, XXVIII LO, Lo Salezjańskie, III LO i VII LO. Kluczowym spotkaniem był mecz z VIII LO, który zaważył ostatecznie na zdobyciu przez reprezentantki „szóstki” 4 miejsca wśród 16 krakowskich drużyn.

SERDECZNE GRATULACJE I PODZIĘKOWANIA ZA PIĘKNĄ POSTAWĘ SPORTOWĄ!

 

 

Sukces lekkoatletów na Mistrzostwach Województwa Małopolskiego.

Reprezentanci VI LO odnieśli duży sukces podczas rozegranych w Tarnowie w dniu 23.10.18 Mistrzostw Województwa Małopolskiego w lekkiej atletyce. Cała reprezentacja zdobyła komplet medali.

Anna Kapustka I miejsce (400m), Jakub Bakalarz I miejsce (400m) oraz Aleksandra Belowska III miejsce (200m).

Opiekunem drużyny jest Marcin Skoczeń

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


 

Zwycięstwo VI LO w Biegu Sztafetowym o Szablę kpt. Antoniego Stawarza

Reprezentacja VI LO odniosła historyczny sukces zajmując I miejsce w Biegu Sztafetowym o Szablę kpt. Antoniego Stawarza zorganizowanym w ramach obchodów 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do obejrzenia filmu

https://www.youtube.com/watch?v=Vs0FS5AkJX0

W tegorocznej jubileuszowej 20-tej edycji biegu wzięło udział 21 szkół ponadgimnazjalnych, które w dniu 31.10.18 na stadionie klubu sportowego WKS Wawel w Krakowie stoczyły zacięty bój na dystansie 4x800 m  o zwycięstwo w tym bardzo prestiżowym biegu.

Reprezentanci VI LO za zwycięstwo odebrali w nagrodę z rąk Pana Prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego symboliczną szablę - Nagrodę Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, voucher na kwotę 3 000 zł na zakup sprzętu sportowego dla VI LO oraz cenne nagrody indywidualne. Uroczysta ceremonia dekoracji odbyła się na Rynku Podgórskim w Krakowie

Skład zwycięskiej sztafety: Aleksandra Belowska, Dawid Myśliwiec, Anna Kapustka, Jakub Bakalarz, Emilia Celary, Jerzy Kohut.   

Opiekunem drużyny jest Marcin Skoczeń

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów