Kronika - rok szkolny - 2019/2020 - listopad i grudzień

Kandydaci na Prezydenta VI LO

Oto sylwetki kandydatów na przyszłego Prezydenta VI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. 

Kampania Wyborcza rozpoczęta!

JESIENNE ZACZYTANIE - wyniki konkursu

Z przyjemnością informujemy, że w konkursie fotograficznym JESIENNE ZACZYTANIE organizowanym przez bibliotekę szkolną zwyciężyły:

 

I miejsce - Liwia Kania, kl. 1 Dp

 

 

II miejsce - Daria Szuba-Łata, kl. 2 D

 

 

III miejsce - Natalia Duraj, kl. 1 b

 

 

Wyróżnienie - Agnieszka Dudek, kl. 1 Bp

 

 

Wyróżnienie - Kinga Kaczmarczyk, kl. 1 Hp

 

 

Wyróżnienie - Kinga Kaim, kl. 1 d

 

 

Wyróżnienie - Martyna Koronowicz, kl. 1 Bp

 

 

GRATULUJEMY! Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego.


Debata Wyborcza Kandydatów na Prezydenta VI LO

W dniu 12.11.2019r odbyła się debata wyborcza, z udziałem zgłoszonych kandydatów: Jagody Zajfryd, Huberta Cory, Hugo Połczyńskiego i Bartosza Knapa. Debatę przygotował i przeprowadził obecny Samorząd Uczniowski, pod opieką prof. Włodarczyk. Wśród zaproszonych gości, pojawili się przedstawiciele Samorządów Uczniowskich z zaprzyjaźnionych liceów krakowskich m.in: I LO, II LO, V LO oraz VIII LO.

Debata składała się z kilku paneli. Kandydaci mieli 4 minuty na przedstawienie swoich programów i postulatów. Następnie mogli zadawać pytania kontrkandydatom. Własne pytania do kandydatów kierowało także obecne Prezydium, sztaby wyborcze oraz opiekun Samorządu Uczniowskiego, zaproszeni goście z grupy K5 i publiczność.

Końcowy etap stanowiły podsumowania i hasła wyborcze kandydatów.

Kto z kandydatów wygrał i przekonał do swojego programu?

Okaże się w piątek - 15 listopada 2019r, podczas wyborów!

Zdecyduj, zagłosuj !!!

 

Obwieszczenie Komisji Wyborczej o wynikach wyborów na Prezydenta VI LO, po przeprowadzonych wyborach w dniu 15 listopada

Na podstawie §3 Regulaminu Samorządu Uczniowskiego, Prezydentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie został wybrany Bartosz Knap, z kl. 2d.

 

SERDECZNIE GRATULUJEMY !Wycieczka do Muzeum Archeologicznego w Krakowie kl. 1Ep - 29.11.2019

Dnia 29.11.2019r. Pani Profesor Justyna Korpak postanowiła zabrać nas do muzeum archeologicznego. Wyjście to było związane z tematyką omawianą przez nas na lekcjach historii, ponieważ wystawa była o Pompejach – starożytnym mieście we Włoszech, zniszczonym przez erupcję wulkanu Wezuwiusz. Miastem tym zainteresowano się dopiero w XIX wieku i odkryto piękne, niesamowite ślady działalności tamtejszej ludności.

Razem z Panią Profesor i Panem Profesorem Tomaszem Grandysem wyruszyliśmy ze szkoły o godzinie 9:45 i na nogach udaliśmy się do muzeum. Najpierw, przy okazji, poszliśmy na wystawę o Egipcie, gdzie zobaczyliśmy m.in. sarkofagi ze szczątkami ludzi, figurki różnych władców, robione ręcznie naczynia i narzędzia, które były używane w tamtych czasach.

Następnie przyszła pora na właściwą część wycieczki, a mianowicie Pompeje. Po wejściu na wystawę jeden z uczniów przedstawił nam historię tego miasta i przybliżył najważniejsze fakty. Bardzo zainteresowani, zaczęliśmy oglądać ekspozycję. Udało nam się zobaczyć ozdobne kolumny, rzeźby, popiersia, monety z wybitymi twarzami m.in. Kleopatry, naczynia (w większości dzbany), a także szkielety i rekonstrukcję komputerową niektórych mieszkańców, co było bardzo ciekawe, bo mogliśmy zobaczyć jak wyglądali ludzie z tamtego okresu.

Oczywiście w czasie powrotu nie obyło się bez próśb o zahaczenie o McDonald’s, lecz trzeba było przecież wrócić na historię! Wszyscy bardzo zadowoleni, nasyciwszy swój humanistyczny głód wiedzy historycznej, wróciliśmy do szkoły na kolejne lekcje. Myślę, że wszyscy uważamy ten wypad za udany. Bawiliśmy się świetnie!

Wystawę jak i samo muzeum polecamy wszystkim zainteresowany historią starożytną!

 

Pan Dyrektor i Hubert Cora z kl. 2g1 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie!

10 grudnia 2019 r. Hubert Cora z kl. 2g1 z Panem  Dyrektorem uczestniczyli w gali wręczenia nagród laureatom konkursu "Mistrzowie i patrioci" przez Prezydenta Rzeczpospolitej Pana Andrzeja  Dudę i Minister Sportu Panią Danutę Dmowską-Andrzejuk.

Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja z udziałem Prezydenta RP i przybyłych gości.
Konkurs, organizowany w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, został skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7 i 8 szkół podstawowych z całej Polski.  Wśród laureatów znalazł się uczeń VI Liceum.

Serdecznie gratulujemy!!

 


 

Gratulujemy sukcesów w konkursie recytatorskim

Gratulujemy sukcesów w Małopolskim Turnieju Recytatorskim Poezji Współczesnej im. A. Bursy.

Magdalena Czekaj, kl. 1c - II miejsce

Magdalena Wawrzeszkiewicz, kl. 2a3 - wyróżnienie

9 grudnia 2019 w Młodzieżowym Domu Kultury im. A. Bursy odbyła się uroczysta gala  z udziałem syna poety, podczas której zostały wręczone nagrody i dyplomy.

 

Magdalena Folwarska odbiera Stypendium Prezesa Rady Ministrów!

 

12 grudnia2019 Pani Barbara Nowak, Małopolska Kurator Oświaty wręczyła dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów  w Auli Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, przy ul. Bernardyńskiej 3.

Serdecznie gratulujemy Magdalenie Folwarskiej!!

 

Wyniki konkursu plastycznego ILUSTRUJEMY BALLADY I ROMANSE

 Przyznano trzy równorzędne zwycięskie miejsca dla:

Katarzyny Hardyn - kl.1Ep

Hanny Pomykały - kl.1Ep

Mikołaja Wiecheckiego - 1a2

oraz wyróżnienia dla:

Julii Jagiełło - kl. 1c i Małgorzaty Łyko - kl.1d

Gratulujemy!

Organizatorzy:

Elżbieta Smak i Maria Leśniak

Mikołaj Wiechecki Pierwiosnek

Katarzyna Hardyn Świtezianka

Hanna Pomykała Lilie

Julia Jagiełło Świtezianka

Małgorzata Łyko Świtezianka

 

Czytamy i ilustrujemy Ballady i romanse A. Mickiewicza - relacja

W dniu 11 grudnia 2019 odbyła się druga edycja projektu „Czytamy i ilustrujemy twórczość Adama Mickiewicza". W ubiegłym roku czytaliśmy Pana Tadeusza aby uczcić urodziny naszego wieszcza, a jednocześnie podkreślić, że czytanie jest ważne, a moda na czytanie jest nieprzemijająca. Uroczystość ta zainspirowała nas do wpisania jej w tradycję corocznych obchodów mickiewiczowskich.
Ta edycja to Ballady i romanse czytane i ilustrowane przez uczniów naszego liceum.

Czytanie „Ballad i romansów” zainaugurował Pan Jacek Wojciechowski, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, od lat związany jest z Teatrem Ludowym. W jego wykonaniu usłyszeliśmy balladę Romantyczność.
Kolejne ballady zostały zaprezentowane w językach obcych:

Ballada Świtezianka

w języku angielskim w wykonaniu
- Magdaleny Wawrzeszkiewicz i Wojciecha Smoły,

 w języku niemieckim w wykonaniu

Sary Majkowskiej, Igora Cholewińskiego i Tomasza Piegzy

Fragmenty Pani Twardowskiej w języku francuskim  w wykonaniu
Wojciecha Smoły

 oraz ballada Rybka w języku rosyjskim w wykonaniu
Oleksandry Missy i Antona Ryzhowa

Wybrane  ballady w języku polskim przeczytali:

- Aleksander Szewczyk, laureat tytułu Wicemistrza Czytania w X edycji Małopolskiego  Konkursu Pięknego Czytania – Pani Twardowska

- Magdalena Czekaj - Rękawiczka

- Anna Wojak - Lilie

- Ignacy Peczkis – Powrót taty

Na zakończenie interpretację Świtezianki przedstawili profesorowie naszego LO
pani Izabela Żelazna, pana Marcin Mikrut oraz pan Norbert Pieszczyński

Uroczystość poprowadzili Jakub Kulik i Ksawery Konarski

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim udanego występu.

Organizatorzy:

Elżbieta Smak i Maria Leśniak

 

 

 

Szlachetna Paczka 2019

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w  ogólnopolskim projekcie „Szlachetna Paczka”. W tym roku przygotowywaliśmy paczkę dla 9-osobowej rodzin borykającej się z problemem niepełnosprawności 2 dzieci. Wspólnymi siłami zebraliśmy paczkę o wartości prawie 3000 złotych. Razem z Panem Marcinem Mikrutem kupiliśmy dla rodziny najpotrzebniejsze rzeczy, m.in. obuwie, garnki oraz podstawowe produkty żywnościowe.

Klasa 1g, 6 grudnia razem z wychowawcą zapakowała wszystkie zebrane i kupione artykuły. W paczce  znalazły się gry i zabawki dla dzieci, środki higieny osobistej i domowej oraz słodycze.

Dzięki szkolnej współpracy uczniów i wsparciu rodziców akcja po raz kolejny zakończyła się sukcesem. Radość rodziny z otrzymanych prezentów była ogromna, a satysfakcja z pomocy pozostanie z nami na długi czas.

Poniżej słowa rodziny, która chciała podziękować wszystkim darczyńcom:

Bardzo z całego serca dziękujemy za tak wspaniała paczkę. Naprawdę nie spodziewaliśmy się że tyle tego będzie. Dalej jesteśmy w emocjach szczęścia. Dzieci bardzo szczęśliwe. Wszystko jest co chcieliśmy nawet więcej. Naprawdę dziękujemy bardzo. uśmiech z twarzy nie schodzi. nawet nie wiem jak opisać szczęście które nam towarzyszy. Jeszcze raz dziękujemy.”

 

 

II Gala Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z udziałem uczniów VI LO

W dniu 5 grudnia 2019r Daria Szuba – Łata oraz Mateusz Setkowicz reprezentowali VI LO w II Gali Wolontariatu Sportowego, dedykowanej wolontariuszom krakowskich imprez sportowych, z udziałem Dyrektora ZIS – p. Krzysztofa Kowala.

Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

 

Młodzieżowe Dni Wolontariatu

W dniach 4- 6 grudnia uczniowie VI LO, pod opieką prof. Kudyby, prof. Szymaszka i prof. Włodarczyk uczestniczyli w szeregu prelekcji, wykładów, szkoleń i  warsztatów, organizowanych dla krakowskich wolontariuszy przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.  Uwieńczeniem kreatywnych spotkań był udział w Gali „Twarze wolontariatu” z udziałem zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa - p. Andrzeja Kuliga.

Serdecznie dziękujemy za udostępnienie zdjęć Wydziałowi Polityki Społecznej i Zdrowia – organizatorowi  I Dni Młodzieżowego Wolontariatu.

 

Uczniowie VI Liceum na spotkaniu z sanitariuszką z powstania warszawskiego

„Człowiek ma w głowie te obrazy(...) Dziękujcie Najwyższemu za pokój w naszej Ojczyźnie.”

Jakże cenne słowa wypowiedziane przez niezwykłą kobietę, która przeszła piekło, jakim była II wojna światowa, i którego my, żyjący w czasach dobrobytu, nie możemy sobie wyobrazić. Pani Anna Duszkiewicz była sanitariuszką i łączniczką Armii Krajowej, z którą mieliśmy okazję się spotkać oraz posłuchać wspomnień „z pierwszej ręki”. W spotkaniu uczestniczyć mogliśmy dzięki inicjatywie pani prof. Justyny Korpak, współpracującej z Sekcją Antropologii Historycznej Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego - organizatorem wydarzenia.

Jestem pewna, że kiedy pani Ania wzięła mikrofon i wypowiedziała do niego pierwsze słowa historii swojego życia, zdążyła skraść serce każdej osobie siedzącej na sali. Byliśmy zasłuchani w opowieść o czasach, które mało kto chce wspominać. Mimo to, pani Duszkiewicz opowiadała nie pomijając żadnych szczegółów oraz cierpliwie i niezwykle miło (z dozą humoru) odpowiadała na zadawane pytania. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało jej życie przed i po powstaniu oraz jak przebiegała sama walka.

Na wydarzeniu pojawiło się ponad czterdziestu uczniów naszego liceum oraz nauczyciele, tj. pan prof. Piotr Rubacha i pani prof. Justyna Korpak. Gorąco zachęcamy do brania udziału w takich spotkaniach. Są one niezwykle cenne, ponieważ ludzi takich jak pani Anna Duszkiewicz jest coraz mniej, a więc wypowiadane przez nich słowa są na miarę złota.

 

 

Wyjście do Muzeum Archeologicznego kl. 1c - 6.12.2019

6.XII w Dzień św. Mikołaja tradycyjnie obdarowujemy się prezentami. Klasa 1c postanowiła jednak sprawić sobie tego dnia prezent nietypowy – wyjście do Muzeum Archeologicznego, bo historia, jak przystało na klasę humanistyczną to ich pasja. Zwiedzanie wystaw stałych dostarczyło im wielu wrażeń (mimo iż historia, której dotyczyły była dość odległa), co szczególnie widać było w pytaniach, które zadawali pracownikom muzeum i zainteresowaniu, z jakim słuchali ich opowieści.

 

 

Zawody pływackie w ramach Licealiady - 16.12.2019

W dn. 16.12.2019 r. odbyły się zawody w pływaniu indywidualnym i sztafetowym w ramach Licealiady.

Nasze liceum reprezentowali: Marceli Jędryka 2d, Maria Gonet 1h, Emilia Gajda 1h, Bianka Ruda 1Gp, Blażej Szastak 1h, Krzysztof Grzybczyk 2f, Filip Zaczyński 1Ap, Maciej Rybak 1Bp, Oskar Gorycki 1Ap, Emilia Foltyn 1Fp, Małgorzata Biernat 1Hp, Daria Szuba-Łata 2d, Mikołaj Górecki 2f, Szymon Hanf 1d (2 miejsce w stylu grzbietowym i kwalifikacja do etapu wojewódzkiego).

Gratulujemy.

 

Zwycięstwo w konkursie "Wiedzy o historii i kulturze USA"

Oto laureatki V Małopolskiego Konkursu "Wiedzy o historii i kulturze USA", który odbył się 12.12.2019 roku w budynku Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: Ewa Galica, Katarzyna Kadula i Aleksandra Maziarka z 2a1.

Dziewczyny pokonały 19 innych 3-osobowych zespołów z całego województwa. Wielkie gratulacje!

 

Konkurs literacki: „Moje pierwsze spotkanie z Adamem M.”

Konkurs literacki opisujący pierwsze spotkanie z poezją Adama Mickiewicza rozstrzygnięty! Wśród nadesłanych prac znalazły się zarówno utwory poetyckie jak i prozatorskie, a nawet jeden tekst dramatyczny.

Spośród nadesłanych prac formą, treścią i tym, co dobra poezja mieć powinna: dreszczem niepokoju i pewną tajemniczością wyróżniał się wiersz Anny Kożuch z 2d, który otrzymuje pierwsze miejsce.

Na uznanie i docenienie zasługują także prace Alicji Starzyk z klasy 2a3.

Gratuluję zwycięstwa i życzę dalszych sukcesów na drodze pisarskiej

Poniżej tekst wiersza Anny Kożuch:

 

„spotykaliśmy się w bibliotece

Milczałam zerkając ukradkiem

Jak stoi niewzruszony

 

Milczałam podziwiając skrycie

Jego wyprostowany grzbiet

Ciemną oprawę jego oczu

Złote tatuaże na jego skórze

 

Milczałam snując papierowe myśli

Co jeśli używa zbyt trudnych słów?

Co jeśli jest z wyższej półki?

 

A z drugiej strony

Nie chciałam oceniać go po okładce

 

Wzięłam głęboki oddech

Podeszłam do regału

Wyciągnęłam rękę

Odważyłam się otworzyć

 

Tak poznałam Adama.”

 Konkurs recytatorski „Mówię Mickiewicza” - 18.12.2019

18 grudnia odbył się o konkurs recytatorski pod hasłem: „Mówię Mickiewicza”.

Było patetycznie i uroczyście za sprawą inwokacji i Wielkiej Improwizacji, nastrojowo i przerażająco dzięki balladom, na koniec frywolnie  i gawędziarsko dzięki Tadeuszowi, Telimenie i Wojskiemu.

Jury oceniało dobór utworów, wykonanie, „efekty specjalne”: kostiumy, rekwizyty, elementy dramy.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce: Aleksander Szewczyk z 3c za mistrzowską  recytację trzynastozgłoskowca i doskonałe oddanie atmosfery sielskości Soplicowa.

II miejsce: Anna Wojak z 1c za przerażającą i tragiczną Panią, która zabiła Pana z „Lilij”.

Wyróżnienie: Daria Szuba- Łata z 2d za budzącą wzruszenie i sympatię Krysię z „Rybki”.

Gratuluję zwycięzcom, którzy pokazali, że „Mickiewicz wielkim poetą był!”

Magdalena Wójcik

 

Wizyta w Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego

„Chmura” edukacyjna - nowy model nauczania na przykładzie zajęć geografii.

Małopolska Chmura Edukacyjna to projekt edukacyjny mający na celu podniesienie kluczowych kompetencji oraz ukształtowanie właściwych postaw na dalszej ścieżce edukacyjnej wśród wyselekcjonowanych uczniów szkół ponadpodstawowych województwa małopolskiego.

Dwa razy w miesiącu o godz. 7:30 uczennice i uczniowie klas 2a2 i 2g2 VI LO w Krakowie z rozszerzonym programem nauczania geografii, którzy chcą pogłębić i poszerzyć swoją geograficzną wiedzę i umiejętności, uczestniczą pod opieką prof. Sławomira Kubasa w specjalnie przygotowanych 2-godzinnych zajęciach on-line prowadzonych przez pracowników w naukowych Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajęcia odbywają się w pracowni geograficznej nr 100 w budynku VI LO dzięki nowo zakupionemu sprzętowi teleinformatycznemu jakim są tablica multimedialna, telewizor, kamery rejestrujące obraz i ruch oraz mikrofony zbiorcze.

Zajęcia mają charakter interaktywnych telekonferencji - uczniowie VI LO dzięki wykorzystaniu ww. technologii telekomunikacyjnych są w stanie aktywnie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w czasie rzeczywistym przez wykładowców – pracowników naukowych transmitujących i monitorujących przebieg zajęć z terenu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie komunikują się również z uczniami z pięciu innych szkół województwa małopolskiego przebywających w tym samym czasie w salach lekcyjnych we własnych szkołach.

Dnia 21 listopada 2019 r. uczennice i uczniowie VI LO w Krakowie mieli możliwość odwiedzenia Instytutu Geografii
i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego położonego na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Gronostajowej 7 oraz uczestnictwa w zajęciach prowadzonych przez dwóch doktorantów wydziału geologii. Zajęcia dotyczyły tematyki tektoniki płyt litosfery oraz ruchów górotwórczych (orogenez) - genezy, mechanizmów przemieszczania się oraz bezpośrednich następstw tych ruchów.

Poznawaniu i przyswajaniu wiedzy oraz umiejętności towarzyszył m. in. bardzo ciekawy i wymagający zaangażowania uczniów eksperyment. Uczniowie otrzymali materiały: plastikowe pojemniki, arkusze papieru ściernego, rękawiczki oraz piasek w dwóch kolorach: szarym i niebieskim. Eksperyment polegał na naprzemiennym usypywaniu równych warstw piasku na papierze ściernym położonym na dnie plastikowego pojemnika. Czynność ta okazała się wyzwaniem wymagającym chirurgicznej precyzji, gdyż piasek mieszał się bardzo szybko.
Po uformowaniu kilku naprzemiennych warstw piasku na papierze na dnie pojemnika należało delikatnie i miarowo wyciągać papier przez specjalną do tego przeznaczoną szczelinę umiejscowioną na dnie szklanego pojemnika. Wraz z wyciąganiem papieru uczniowie uważnie obserwowali jak w bardzo przyspieszonym tempie fałdują się kolorowe warstwy piasku (w znacznie wydłużonym rzeczywistym czasie geologicznym są to struktury warstw skalnych), co wzbudziło wśród nich niemałe zainteresowanie i emocje.

Prowadzący zajęcia doktoranci wykazali się nie tylko profesjonalizmem i wiedzą, ale także dowcipem i prostotą
w wyjaśnianiu złożonych procesów geologicznych, np. obrazowe porównanie budowy wnętrza Ziemi do brzoskwini czy jajka, a procesów w nim zachodzących do gotującego się makaronu. Dzięki temu tematyka zajęć była przyjemnie i szybko przyswajana przez uczniów. Prowadzący starali się też zachęcić uczniów do aktywnego uczestnictwa oraz wypowiadania własnych wniosków. Uczniowie zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych zajęciach odbywających się na ww. wydziale.

Dla nas, uczniów klas geograficznych VI LO w Krakowie, możliwość uczestniczenia w zajęciach geografii Małopolskiej Chmury Edukacyjnej jest wyróżnieniem oraz szansą, aby poszerzyć naszą wiedzę i umiejętności dotyczące zagadnień, które nas interesują. Dzięki temu projektowi mamy możliwość kontaktu z nauką oraz możemy rozwijać swoje zainteresowania i talenty. Uczestniczymy w tych zajęciach z różnych powodów - niektórzy z nas chcą w ten sposób jeszcze lepiej przygotować się do egzaminu maturalnego z geografii w zakresie rozszerzonym, inni próbują znaleźć swoje powołanie.


Maja Loranc
Łukasz Rakoczy

 

Święto Szkoły 2019 - 19.12.2019

W dniu 20 grudnia 2019 w kinie Kijów Centrum obchodziliśmy Święto Szkoły.

Przywitano wszystkich zgromadzonych – Gości, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne, Rodziców oraz uczniów.

Następnie na sztandar szkoły uczniowie klas pierwszych  złożyli rotę ślubowania wstępując w szeregi szóstkowiczów.

Pan Dyrektor  dr Czesław Wróbel oraz zaproszeni goście wygłosili przemówienia.

Bartosz Knap Prezydent-Elekt Samorządu Uczniowskiego, złożył przysięgę wobec wszystkich członków społeczności naszej szkoły

W wykonaniu szkolnego chóru usłyszeliśmy fragmenty broadwayowskiego musicalu pt. Król Lew, który przeniósł nas do odległego świata ciepłych krajów.

Pan Czesław Wróbel, dyrektor liceum wręczył nagrody dla laureatów szkolnych konkursów:

Laureatami Konkursu poświęconego życiu i twórczości Adama Mickiewicza – Patrona Liceum zostali:

-Zuzanna Tokarz, Emilia Jakubiec, Maciej Gruca z kl. 1AP;
- Marta Stopa, Anna Wojak, Julia Jagiełło z kl. 1c

W konkursie literackim: Moje spotkania z Mickiewiczem  zwyciężyła Anna Kożuch z kl. 2D

W konkursie recytatorskim pod hasłem „Mój Mickiewicz, jak go mówię...”,

1 miejsce zajął Aleksander Szewczyk z kl. 2c

2 miejsce zajęła Anna Wojak z kl. 1c

W  konkursie plastycznym ILUSTRUJEMY BALLADY I ROMANSE przyznano trzy równorzędne zwycięskie miejsca  dla:

Katarzyny Hardyn  z kl. 1Ep

Hanny Pomykały z kl. 1Ep

Mikołaja Wiecheckiego z kl. 1a2

Szkolny teatr PROSCENIUM JUNIOR  na urodziny wieszcza Adama przygotował spektakl pt. „Restauracja” w reż. p. prof. Marleny Maciejewskiej. Przedstawienie zdobyło 3 miejsce w młodzieżowych prezentacjach teatralnych, nagrodę aktorską zbiorową oraz nagrodę za kreację zbiorową na festiwalu artystycznym młodzieży.

Następnie obejrzeliśmy występy utalentowanych szóstkowiczów.

Wystąpili:

Magdalena Czekaj zagrała na flecie poprzecznym pierwszą część koncertu d-moll, allegro Antonio Vivaldiego

Wiktoria Ciępka - z kl. 1G na wiolonczeli,  Iga Hadyś na saksofonie oraz Tomasz Widłak na pianinie wykonali utwór Henrego Manciniego pt. ,,Moon Rive”r z filmu ,,Śniadanie u Tiffaniego.

Sara Majkowska oraz Jakub Borkowski przenieśli nas w świat muzyki Szopena, zagrają nokturn 20 cis-moll

Barbara Buśko przy akompaniamencie p. prof. Marty Przybyły  wykonała utwór pt.”Zosia” Stanisława Niewiadomskiego do słów Adama Mickiewicza

W magiczny świat tańca współczesnego zabrali nas w pokazach solowych

Gabrysia Śliwka z kl. 1F zatańczyła do piosenki „twenty five to life” Eminema

Helena Kosecka z kl. 1c zatańczyła do piosenki „stand up” Cynthi Erivo

Bianca Strzebońska z kl. 3c zaprezentowała nam swoje umiejętności w tańcu hip hop/ freestyle do piosenki Loynera Lukasa Logic

Magdalena Kowalska z kl.1c  z Hubertem Raczkiem zatańczyli taniec towarzyski do piosenki „Sacrifice”

Wystąpiły również cheerleaderki, które zagrzewają naszych zawodników podczas zawodów sportowych

Wysłuchaliśmy piosenek:

Anna Cieśla z kl. 3a2, która supportowała koncert Natalii Kukulskiej w Niepołomicach, śpiewała w duecie z Mateuszem Ziółko,  zaśpiewała dla nas „Halo” Beyonce oraz „The Climb” Miley Cyrus

Kinga Kaim z kl. 1d, która wykonała utwór pt.  „Perfect” Eda Sheerana

Olga Gawrońska oraz Magdalena Kowalska z kl. 1c zaśpiewały „People Help The People”

Magdalena Czekaj  wykonała pastorałkę „Mary did you know”

Julia Niedzielin  wystąpiła z kolędą pt. "Dobrych Ludzi Dom".

Na koniec uroczystości na wszystkich czekała niepodzianka - wspaniały, pyszny tort.

 

 

 

 

 

Turniej VILO CUP Dziewcząt

Jedną z atrakcji ostatniego szkolnego piątku w 2019 roku był Mikołajkowy Turniej Piłki Nożnej dziewcząt. Nasze vilowiczki z klas : 1 Ep, 1 Gp oraz łączona klasa2e i 2g2, miały okazję trochę porywalizować i pokazać swojego ducha walki oraz oczywiście pochwalić się umiejętnościami. Dziewczyny dały z siebie wszystko, a uczniowie z ich klas gorąco dopingowali i wspierali zawodniczki. Widzowie bacznie obserwowali toczącą się grę, podczas której niemało było zaskakujących momentów. Na rozdaniu nagród pojawiła się pani wicedyrektor Marta Nowak, by pogratulować zawodniczkom. Na pierwszym miejscu uplasowała się klasa 2g2 z 2e, na drugim 1 Gp, a na najniższym miejscu na podium klasa 1 Ep. Zawodniczki zostały również wyróżnione nagrodami indywidualnymi:

Gabriela Karp – za zdobycie największej liczy bramek

Natalia Izbińska – dla najlepszej bramkarki turnieju

Chcemy jeszcze raz pogratulować zawodniczkom i zachęcić do brania udziały w tego typu turniejach, które nie tylko rozwijają, ale także sprawiają dużą radość i są dobrą zabawą.

Natalia Iwańska