Rok szkolny 2012/2013


Dzień Kultury Francji i Włoch - 20.06.2013 r.

Dnia 20 czerwca 2013 roku odbyła się impreza dla młodzieży uczącej się języka francuskiego i włoskiego. Przybyli zaproszeni goście reprezentujący instytucje międzynarodowe : pan Alain Schneider, vice konsul Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie, pan Angelo Piero Cappello, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury, pani profesor Anna Bochnak oraz pani dr Barbara Marczuk z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawicielki Naukowego Koła Italianistów UJ i grupy gimnazjalistów pod opieką nauczycieli języka francuskiego i włoskiego.

       Wszystkie punkty programu zostały zrealizowane, a uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowaniu występów, potraw francuskich i włoskich oraz  dekorowaniu auli.  Bardzo dobrze sprawdzili się Matylda Frandofert i Mikołaj Szczygieł w roli konferansjerów.

        Zagraniczni goście z uznaniem wyrażali się o naszej inicjatywie, a pan Alain Schneider, często bywający w naszym liceum podkreślił  zaangażowanie  VI Liceum Ogólnokształcącego w popularyzowanie kultury krajów romańskich oraz dynamizm naszych nauczycieli języka francuskiego i włoskiego.

        Jako organizatorki, składamy serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy włączyli się w organizację naszego przedsięwzięcia :

pani profesor Annie Bochnak z wygłoszenie wykładu pt. „„ Z historii języka francuskiego”

pani Teresie Lityńskiej za przygotowanie prezentacji zatytułowanej „ Słów kilka o kinie francuskim i włoskim”,

pani Izabeli Żelaznej za poprowadzenie warsztatów malowania na żywo „ Martwa natura w klimacie Prowansji i Toskanii”

pani dr Marlenie Maciejewskiej występ wokalny

studentkom  Kindze Pasiowiec i  Marcelinie Burdziak  za przedstawienie prezentacji  ”Dialekty włoskie :zróżnicowanie językowe  Bel  Paese, Salentino i romanesco w

piosenkach” panu dr Marcinowi Sokalskiemu za nagłośnienie auli.

    Powodzenie tegorocznej imprezy zachęca nas do podjęcia w przyszłym roku szkolnym do zorganizowania podobnego wydarzenia, być może na jeszcze większą skale.

 Organizatorki: mgr Aneta Wojtaszek,  mgr Magdalena Osocha, mgr Dorota Ochwat


 

Wymiana z Fontainebleau we Francji
Zobacz zdjęcia: http://vilo.krakow.pl/pl/galeria.html?id=111

http://lyceefrancois1.net/spip.php?article412 

Właśnie wróciliśmy z tygodniowego pobytu we Francji w ramach wymiany z Liceum im. Franciszka I w Fontainebleau organizowanego przez Philippe Gombart i Francois Rubellin. Opiekę ze strony polskiej zapewniły Aneta Wojtaszek, nauczyciel języka francuskiego oraz Izabela Żelazna, nauczyciel wiedzy o kulturze. Program był niesłychanie bogaty - 4 dni spędzone na zwiedzaniu Paryża - a przyjęcie bardzo ciepłe i gościnne. Naszymi gospodarzami były rodziny uczniów z sekcji plastycznej. Oprócz zwiedzania głównych zabytków Paryża - Luwr, Muzeum d' Orsay, Wieży Eiffel'a, Biblioteki Polskiej wraz z Muzeum Mickiewicza, Montmartre, Notre-Dame i dzielnicy Beaubourg wraz z Centrum Pompidou bardzo przyjemnie spędziliśmy czas z naszymi gospodarzami, między innymi podczas warsztatów tańca renesansowego! Nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania !!!!!!!!!!!

Konkurs Wiedzy o Francji i Włoszech

Dnia 21 lutego 2013 roku odbył się pierwszy, szkolny etap Konkursu Wiedzy o Francji i Włoszech. Wzięło w nim udział 40 osób z grup uczących się jęzuka francuskiego i włoskiego w klasach pierwszych i drugich. Konkurs miał formę pisemengo testu. Do etapu drugiego, międzyszkolnego zakwalifikowały się 22 osoby.
Etap międzyszkolny będzie miał miejsce w naszym liceum dnia 25 kwietnia 2013 roku i objęty został patronatem Instytutu Francuskiego i Włoskiego Instytutu Kultury. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.
Zakres zagadnień konkursowych:

1.    Ustrój polityczny.
2.    Podział administracyjny /regiony, departamenty , departamenty zamorskie/ oraz /regiony, prowincje/.
3.    Geografia /podstawowe wiadomości: góry, rzeki, itp./.
4.  Historia /od Galów do dnia dzisiejszego, najważniejsze wydarzenia, przełomowe daty w historii Francji, z uwzględnieniem Rewolucji Francuskiej oraz rolą Napoleona w historii Francji i Polski /oraz /od starożytności do dnia dzisiejszego, najważniejsze wydarzenia, postaci, przełomowe daty w historii Włoch/.
5.    Język.
6.    Kultura /literatura, muzyka, malarstwo, film/.
7.    Sport.
8.    Kuchnia.
9.    Najważniejsze zabytki.
10.  Związki polsko-francuskie  oraz polsko-włoskie.

 
Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej

Migawki: http://vilo.krakow.pl/pl/galeria.html?id=105

Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej organizowany przez VI Liceum Ogólnokształcące we współpracy z Domem Kultury im. A. Bursy, Instytutem Francuskim, TPPF , przyciąga miłośników piosenki francuskiej z całej Polski.

            Całość działań współorganizatorów koordynuje krakowska romanistka, nauczyciel języka francuskiego w VI Liceum Ogólnokształcącym, pomysłodawczyni i założycielka Festiwalu, pani mgr Aneta Wojtaszek.

Festiwal, adresowany do młodzieży od 6 do 26 lat, ma na celu popularyzowanie piosenki i kultury krajów francuskojęzycznych. Co roku na scenie Młodzieżowego Domu Kultury im.A.Bursy przed jury złożonym z muzyków i koneserów języka francuskiego prezentują swoje umiejętności wokalne młodzi wykonawcy podzieleni na cztery kategorie wiekowe: młodzież szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i wyższych.

W tym roku, podczas dziewiątej już edycji Festiwalu, w zmaganiach o Grand Prix wystąpiło ponad pięćdziesięciu młodych uczestników. Jurorzy, a wśród nich pan Alain Schneider, przedstawiciel Konsulatu Generalnego Francji, bacznie się im przysłuchiwali i oceniali muzykalność, poprawność językową w celu wyłonienia tegorocznej indywidualności scenicznej. W Jury zasiedli również : romanistki ,mgr Alicja Fanderowska, Mieczysława Zembroń, Anna Krzemień oraz Joanna Słomka, dyrektor Domu Kultury, prezes krakowskiego oddziału TPPF, Leszek Poznański oraz Bożena Barwińska, dyrektor Biura Festiwalowego Grand Prix Edith Piaf.

Krakowski Festiwal Piosenki Francuskiej, cieszący się uznaniem Ambasady Francji i Konsulatu Generalnego Francji w Krakowie jest największą imprezą artystyczną krakowskich romanistów

Dzień kuchni francusko - włoskiej

Program Dnia Kuchni Francusko-Włoskiej w VI Liceum Ogólnokształcącym

25 października 2012 roku


Zobacz zdjęcia: http://vilo.krakow.pl/pl/galeria.html?id=84

8.00-8.45 Przygotowanie Sali (młodzież pod opieką mgr Anety Wojtaszek, mgr Doroty Ochwat i mgr Magdaleny Osochy)

9.00 - 9.10 -  zaprezentowanie programu

9.15 - słowo wstępne Pana Dyrektora  dra Czesława Wróbla

9.25 - wystąpienia zaproszonych gości

9.45 -  prezentacja multimedialna na temat kuchni francuskiej

10.00  - zaprezentowanie przez uczniów przygotowanych specjałów

11.00  - degustacja

11-11.30  - obrady Jury

 Quiz leksykalno-kulinarny podczas obrad Jury.

 Piosenka włoska

11.35  - rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego i wręczenie nagród

11.45 - zakończenie imprezy

Dnia 25 października 2012 roku odbył się po raz drugi w VI Liceum Ogólnokształcącym Dzień Kuchni Francusko – Włoskiej, impreza kulinarno-językowa o celach kulturoznawczych, ze względu na fakt, iż kulturę życia codziennego Francji i Włoch stanowi gruntowna znajomość kuchni oraz wysoka kultura odżywiania się. Zaproszony gość, pan Alain Schneider, wicekonsul Konsulatu Generalnego Francji z entuzjazmem wypowiadał się o działaniach na rzecz języka francuskiego w naszym liceum. Młodzież z grup francuskich i włoskich przygotowała w sumie ponad 70 potraw, tart na słono i słodko, ciast, ciasteczek, koreczków, calzone oraz innych specjałów.  Prezentację pani mgr Doroty Ochwat na temat kuchni francuskiej, technologii produkcji sera pleśniowego, a także prezentację ucznia z grupy włoskiej  młodzież obejrzała z dużym zainteresowaniem. Pani mgr Aneta Wojtaszek wzięła, w roli sekretarza, udział w obradach jury, w których uczestniczyli pan Alain Schneider, pan dyrektor dr Czesław Wróbel, pani wicedyrektor mgr Marta Nowak oraz dwie uczennice z grupy francuskiej i włoskiej. Obradujący przyznali wyróżnienia nagradzając młodych pasjonatów kuchni francuskiej i włoskiej albumami i  przewodnikami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Podczas obrad Jury, panie Dorota Ochwat i Magdalena Osocha przeprowadziły quiz językowo-kulinarny polegający na znajdowaniu francuskich i włoskich odpowiedników potraw i artykułów żywnościowych, a młodzież z grup włoskich zaśpiewała piosenkę o tematyce kulinarnej. Dzień Kuchni Francusko-Włoskiej cieszy się tak wielkim powodzeniem wśród młodzieży VI Liceum Ogólnokształcącego, że w przyszłym roku planujemy kolejną edycję, podczas której wprowadzimy modyfikacje i udoskonalenia dotyczące sposobu prezentowania potraw oraz systemu częstowania.

 

Wizyta gości z Lycee Agricole w Bourges we Francji

W dniu 28 września gościła w naszej szkole 12-osobowa grupa uczennic z Lycee Agricole w Bourges we Francji. Uczniowie klas trzecich z grupy z poszerzonym programem nauczania języka francuskiego oprowadzili gości po gmachu liceum, odpowiedzieli na pytania dotyczące funkcjonowania szkoły i polskiego systemu szkolnictwa. Wizytę zakończyło wspólne odśpiewanie piosenki "Je veux" z repertuaru Zaz podczas uroczystości Europejskiego Dnia Języków Obcych.