Rok szkolny 2014/2015


 

Gratulujemy Katarzynie Ignatowicz

Katarzyna Ignatowicz na XI Krakowskim Młodzieżowym Festiwalu Piosenki Francuskiej wyśpiewała nagrodę ufundowaną przez Instytut Francuski - kurs języka francuskiego.

Olimpia Korzeniewska, absolwentka naszego liceum zdobyła Grand Prix !

 

Gratulujemy Aleksandrze Gorczyńskiej z kl. 2A1

 Aleksandra Gorczyńska z klasy 2a1 zajęła I miejsce w Konkursie Literackim na małą formę literacką w języku francuskim organizowanym przez Naukowe Koło Romanistów Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs polegał na napisaniu opowiadania w języku francuskim.

Praca Oli była bezkonkurencyjna!


Informacje o egzamine DELF

Od czerwca "Szóstkowicze" uczący się języka francuskiego będą mogli przystępować do międzynarodowego egzaminu DELF, sprawdzającego poziom znajomości języka francuskiego na poziomach A1, A2 oraz B1 u nas w szkole.

Informacji zasięgnąć można u pań profesor: Anety Wojtaszek i Lilli Lichoń.

 

Gratulujemy Kasi Ignatowicz

 

Katarzyna Ignatowicz wystąpi w finale Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Francuskiej "Grand Prix Edith Piaf "

Gratulujemy!!!


 

Wymiana z Francją - Fontainebleau

 

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d'Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d'Orsay.

Urzekło nas wszystko....Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.

Zdjęcia będą dostępne w aktualnościach i sekcji francuskiej.

 

 

Wymiana z Manili na Filipinach

Wymiana z Manili na Filipinach: przekładamy organizację wymiany na przyszły rok szkolny. Osoby chętne zapraszam do udziału w tworzeniu bloga, który już działa na stronie.

Informacje u pani Anety Wojtaszek, nauczyciela języka francuskiego

 

Nabór na wymianę z Liceum Międzynarodowym w Manili na Filipinach

 Proponowany termin 14-15 maja 2015. Konieczna znajomość języka angielskiego lub francuskiego.

Zgłoszenia mailowe proszę wysyłać do 9.04.2015 na adres:     anetawo@poczta.onet.pl

Szczegóły u pani Anety WojtaszekProjet CRACOVIE-lAUSANNE

Szwajcarscy maturzyści z Liceum w Lozannie kręcą, w ramach pracy maturalnej, reportaż o Krakowie w jego wszystkich aspektach: historycznym, artystycznym i cywilizacyjnym.

Opiekun grupy szwajcarskiej, pani Aneta Kocot-Puhl zaproponowała naszemu liceum współpracę w  realizacji tegoż projektu ze względu na bardzo dużą aktywność sekcji francuskiej, szeroko dokumentowaną w Internecie.

Na jednym z portali społecznościowych, stworzone zostało forum wymiany myśli, dzięki któremu młodzież VI LO może udzielać informacji na temat naszego miasta i zapoznawać się ze szwajcarskimi licealistami.

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych,przewidziane jest również spotkanie obu grup w Krakowie. Projekt ten otwiera przed naszą młodzieżą, uczącą się języka francuskiego,języka kultury i sztuki oraz wielu organizacji światowych, w tym Unii Europejskiej, możliwość doskonalenia swoich umiejętności w praktyce!

Opiekunem projektu w naszym liceum jest  pani Aneta Wojtaszek, nauczyciel języka francuskiego.

 

Eliminacje do finału XI Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej - 27.03.2015 r.

 

27 marca 2015 odbyły się eliminacje do finału XI Krakowskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej organizowanego przez panią Aneta Wojtaszek, nauczyciela języka francuskiego. Spośród 60 młodych artystów występujących w czterech kategoriach wiekowych, Jury wyłoniło 21 osób, które zaprezentują swoje umiejętności 29 maja 2015 roku. Czekają na nich cenne nagrody, wśród których najcenniejszą jest wyjazd do Francji.

Wydarzenie można śledzić na bieżąco oraz obejrzeć zdjęcia z eliminacji na Facebooku na stronie:https://www.facebook.com/events/497891357007593/  lub pod hasłem XI Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej.

 

Wymiana polsko-francuska Kraków - Fontainebleau 19-26 marca 2015 r.

 

Wymiana polsko-francuska, Kraków - Fontainebleau. W dniach od 19-26 marca gościliśmy dziewiętnastu uczniów z Lycee International Francois I er wraz z dwoma opiekunami, nauczycielami historii sztuki: Philippe Gombart i Eddy da Silva.

Program pobytu obejmował zwiedzanie zabytków Krakowa, dzielnicy Kazimierz, Muzeum w Oświęcimiu oraz wspólny wyjazd do Zakopanego. Goście z Francji wyjechali zauroczeni Krakowem, ludźmi i polską kuchnią!


Warsztaty translatorskie dla grup francuskich - 21.01.2014

21 stycznia 2015 - warsztaty translatorskie dla grup francuskich prowadzi od godziny 13.00 do 15.00 w sali 306, wykładowca filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pani Barbara Kochan

 

Współpraca z Liceum Francuskim w Manili na Filipinach

Wystartował wspólny blog uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Francuskiego w Manili na Filipinach Lycee Francais
de Manille z atytułowany "Echange epistolaire avec Manili aux Philippines". Celem jest nie tylko korespondencyjne poznanie młodzieży z tego odległego kraju, ale również pobyt uczniów naszego liceum w Manili.

Opiekunem grupy ze strony francuskojęzycznej jest Chrystelle Capdecomme, nauczycielka języka francuskiego i filozofii, a z naszej strony, pani mgr Aneta Wojtaszek, nauczycielka języka francuskiego.Wymiana z Francją - Paryż - Fontainebleau

 

Wymiana z Francją- Paryż- Fontainebleau:

19-26 marzec 2015 r. przyjazd młodzieży francuskiej, 

8-16 kwietnia 2015 r. - pobyt młodzieży  VI LO we Francji.

Finał XI Krakowskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej


W dniu 29 maja 2015 r. odbędzie się finał XI Krakowskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej.

 Organizator: mgr Aneta Wojtaszek


Wykład ambasadora Francji w Collegium Novum na temat Francja i Polska- partnerstwo dla Europy - 27.11.2014

Zapraszamy do galerii zdjęć

Dnia 27 listopada uczniowie klasy europejskiej 2F oraz uczniowie z grup francuskich udali się do Collegium Novum pod opieką nauczyciela języka francuskiego, pani Anety Wojtaszek i nauczyciela matematyki, pani Małgorzaty Tylek, aby wysłuchać wykładu wygłoszonego przez Ambasadora Francji.

 

 XXXVIII Olimpiada Języka Francuskiego - 7.11.2014 r.


Pierre Darcel i turystyka we Francji warsztaty językowe - 7.11.2014 r.

 Zapraszamy do galerii zdjęć

Jean - Pierre Darcel i turystyka we Francji. Warsztaty językowe połączone z prezentacją, przeprowadzone w ramach patronatu językowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dwie lekcje pełne humoru, anegdot i barwnych historii o Polakach podróżujących we Francji i Francuzach w Polsce.

Jean-Pierre Darcel, zajęcia dla klas pierwszych poprowadził w języku francuskim, czasami co nieco tłumacząc na język polski, w czym dzielnie pomagały mu nauczające języka francuskeigo w VI LO  Aneta Wojtaszek i Lilla Lichoń.


Dwie Godziny z Kuchnią Francuską - 29.10.2014 r.

Dwie Godziny z Kuchnią Francuską - czas teoretycznej edukacji kulinarnej, seria prezentacji autorstwa uczniów z grup francuskojęzycznych na temat narodowych smakołyków francuskich, blogów dotyczących kuchni francuskiej oraz najsłynniejszych potraw będących inspiracją dla najlepszych kuchmistrzów okraszona przyśpiewką, piosenką i filmikiem na temat upodobań kulinarnych Francuzów.

A wszystko to okraszone wizytą i krótkim wykładem wygłoszonym w języku francuskim przez Michael Magne, przedstawiciela Instytutu Francuskiego w Krakowie. Bon appetit!


Dni Campus France w Polsce - 6.11.2014 r.

 

Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski w Polsce oraz Agencja Campus France organizują w dniach 6 listopada 2014 „Dni Campus France w Polsce”.
Z tej okazji Instytut francuski w Krakowie zaprasza do uczestnictwa licealistów oraz studentów zainteresowanych studiami we Francji, stypendiami rządu francuskiego, podwójnymi dyplomami francusko- polskimi oraz nauką języka francuskiego w Polsce. Dzień Campus France odbędzie się  w siedzibie Instytut francuskiego, Ulica Stolarska 15.

W programie: indywidualne porady przedstawicieli Campus France w Polsce i reprezentantów wybranych kierunków studiów, prezentacje pozwalające na lepsze przygotowanie wyjazdu i przebiegu studiów, na zakończenie loteria z atrakcyjnymi nagrodami.


Dwie Godziny z Kuchnią Francuską - 29.10.2014 r.

 

Dwie Godziny z Kuchnią Francuską - biesiadna impreza informacyjna o tym, jak, gdzie, kiedy, co i z kim jadają Francuzi.

Gość specjalny - dyrektor kursów w Instytucie Francuskim, pan Michael Magne

 

Wymiana z Liceum Międzynarodowym w Fontainebleau we Francji

Wymiana z Liceum Międzynarodowym w Fontainebleau we Francji. W programie: zwiedzanie Pałacu w Fontainebleau, trzy dni w Paryżu (rejs stateczkiem po Sekwanie, Louvre, Muzeum Orsay,Notre Dame, Quartier Latin, Montmartre, Pola Elizejskie, Le Marais, Muzeum Carnavalet, a także jednodniowa wycieczka z francuskimi uczniami, uroczyste spotkanie w Urzędzie Miasta Fontainebleau i weekend z rodzinami korespondentów.

Opieka: mgr Aneta Wojtaszek- język francuski

         mgr Izabela Żelazna - wiedza o kulturze

Mamy już komplet uczestników. Pozostali chętni mogą wpisywać się na listę rezerwową.

 

Noc kina europejskiego w Insytucie Francuskim

INSTYTUT FRANCUSKI W KRAKOWIE

ZAPRASZA NA

NOC KINA EUROPEJSKIEGO

W RAMACH 11. EDYCJI EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW

Pokaz filmów europejskich odbędzie się w Kinie Pod Baranami, w ramach Europejskiego Dnia Języków, organizowanego przez British Council, Instytut Goethego, Instytut Austriacki, Instytut Cervantesa, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, a także Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

PROGRAM:

19:00   W kręgu miłości (The Broken Circle Breakdown), reż. Felix Van Groeningen / Belgia / Holandia / 111 min / 2012. 
Nagroda filmowa LUX 2013 przyznawana przez Parlament Europejski 

21:05   Wybuchowa Carmina (Carmina o revienta), reż. Paco León, Hiszpania 2012, 72 min

22:30   Obraz (Le tableau), reż. Jean-François Laguionie, Francja 2011, 76 min

Więcej informacji na http://institutfrancais.pl/culture/pl/2014/09/29/noc-kina-europejskiego-2/

lub na http://www.edj.krakow.pl/

 

 

Olimpiada Języka Francuskiego

W tym roku etap szkolny XXXVII Olimpiady Języka Francuskiego odbędzie się 7 listopada 2014 roku o godzinie 9.00. 

Wszelkie informacje oraz przykładowe testy znajdują się na stronie www.ojf.org.pl


Aktualności - wrzesień 2014

1. Objęcie patronatem nauczania języka francuskiego w VI LO przez Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2. Nabór uczestników wymiany z renomowanym Liceum Międzynarodowym im. Francois I w Fontainebleau we Francji. Termin wymiany : 20-27 marca 2015r. i 8-16 kwietnia 2015r

3. Rozpoczęcie prac nad wymianą listowną i prowadzeniem blogu z Liceum Francuskim z Manili na Filipinach.