Rok szkolny 2016/2017


WYMIANA Z TULUZĄ -7-14.06.2017r.


Gratulacje dla Małgorzaty Lebicy

Gratulacje dla Małgorzaty Lebicy z klasy IIF za zajęcie I miejsca w konkursie literackim organizowanym przez Koło Naukowe Romanistów Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Wymiana z Lycee Francois Ier z Fontainebleau - 14-20.03.201 r.

 W dniach od 14 do 22 marca 2017 r. w ramach wymiany międzynarodowej odwiedziła nas grupa młodzieży z renomowanego francuskiego liceum Lycee Francois Ier w Fontainebleau. Wymiana ukierunkowana jest na historię sztuki, dlatego też program pobytu w Krakowie jest niesłychanie bogaty. Nasi goście zachwycali się zabytkami Krakowa, Kazimierza, wspaniałymi muzeami i wystawami. Dotarli także do Nowej Huty, gdzie zwiedzili wystawę dzieł Beksińskiego. Wspólna wycieczka do Zakopanego, degustacja polskiej kuchni w Żabim Dworze, spacer w słońcu z widokiem na Tatry oraz zwiedzanie Willi Atma dodały góralskiego kolorytu naszej wymianie. Ważnym punktem pobytu francuskiej grupy jest zwiedzanie terenu obozu zagłady w Oświęcimiu i Brzezince, jako elementu pamięci o dramatycznej historii Europy. 

Uczniowie VI LO pojadą do Fontainebleau w kwietniu, zwiedzą gruntownie Paryż, Troyes, zamek w Fontainebleau, spędzą weekend z rodzinami korespondentów, by zagłębić się we francuskiej kulturze i sztuce.


Warsztaty językoznawcze - 7.03.2017 r.

 Dnia 7 marca odbyly się kolejne warsztaty językoznawcze prowadzone przez mgr Barbarę Kochan, wykładowcę filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellonskiego. Wyrażenia frazeologiczne, idiomy i ich polskie odpowiedniki zaprezentowano w wykładzie i ćwiczeniach dla młodzieży uczącej się języka francuskiego.


XIII Krakowski Festiwal Piosenki Francuskiej - 9.03.2017 r.

9 marca w eliminacjach do finału zaprezentowało się 46 młodych amatorów piosenki francuskiej w czterech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, licea, studenci.Jury, ktoremu przewodniczyła pani Aneta Wojtaszek, organizaror festiwalu, zakwalifikowało do finału 20 najlepszych wykonawców.

W pracach Jury wzięli również udział: pan Michael Magne, dyrektor kursów Instytutu Francuskiego w Krakowie, panie profesor Katarzyna Płaza, Lilla Lichoń oraz przedstawiciele młodzieży: Dominika Kuzaj i Jakub Janicki. Wielkie podziękowania dla wszystkich za zaangażowanie i poświęcony czas.

Finał festiwalu 19 maja 2017 r. na scenie teatralnej Domu Kultury im. A. Bursy.

Do finału zakwalifikowała się Magdalena Kudła z klasy II F.

Gratulujemy!Warsztaty traduktologiczne - 11.01.2017

Warsztaty traduktologiczne z pania mgr Barbarą Kochan, wykładowcą filologii francuskiej Uniwersytetu Jagiellonskiego odbyły się we środę 11 stycznia 2017 roku o godzinie 11.00.

 

Gratulujemy Małgorzacie Lebicy z klasy IIF

 

Małgorzata Lebica z klasy IIF zakwalifikowała się do udziału w etapie wojewódzkim XL Olimpiady Języka Francuskiego.


Frankofonia według Jean-Pierre Darcel - 5.12.2016 r.

 

Frankofonia według Jean-Pierre Darcel, czyli dlaczego połowa Afryki mówi po francusku, kim był Leopold Senghor, jak dojść do szkoły przez las równikowy, okiełznać kobrę i uniknąć spotkania z armią źarłocznych mrówek. Te i inne anegdoty z Czarnego Lądu opowiedział lektor języka francuskiego filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas pasjonującego wykladu dla uczniów klas drugich uczących się języka francuskiego.

 

 

 

 Zaproszenie na wymianę z Liceum francuskim Notre Dame des Champs w Tuluzie

 

Zapraszamy na wymianę z Liceum francuskim Notre Dame des Champs w Tuluzie. „ Różowe Miasto” czwarte co do wielkości, drugi po Paryżu ośrodek akademicki usytuowany w południowo-wschodniej Francji.

Miasto, które może się pochwalić bardzo długą i bogatą historią, pełne wspaniałych  zabytków sięgających czasów rzymskich aż po czasy współczesne.

W programie przewidziane jest zwiedzanie najciekawszych miejsc Tuluzy, całodniowa wycieczka do jednej z największych atrakcji Francji, do Carcassonne, średniowiecznego, warownego miasta wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO, podróż do „ Miasteczka Kosmicznego” - centrum aeronautyki, które to zachwyca oryginalnymi pomysłami, interakcyjnymi wystawami, nowoczesnym planetarium oraz pobyt u rodzin korespondentów.
Zajęcia grupy DELF

 

Uczniowie francuskiej grupy DELF podczas zajęć
doskonalą sztukę wypowiadania się i argumentowania.

Środa 6.10.2016 r.
Zapraszamy na wymianę z Lycée International François Ier we Francji

 

Zapraszamy na wymianę z jedną z najlepszych szkół we Francji Lycée International François Ier, czyli Liceum Międzynarodowym im. Franciszka Pierwszego.

W programie dokładne zwiedzanie największych atrakcji Paryża (Luwr, muzeum d'Orsay, Marmottan, Carnavalet,  Wieza Eiffel'a, rejs stateczkiem po Sekwanie, Montmartre, Sacré Coeur, Quartier Latin, Ogrod Luksemburski, Notre Dame i wyspy na Sekwanie), zamku w Fontainebleau, spotkanie w merostwie, całodzienna wycieczka do jednego z miast Île-de- France oraz pobyt w rodzinach korespondentów w Fontainebleau.