Rok 2017/2018

Pierwsza Dama RP z wizytą w naszej szkole

 

Zapraszamy do zapoznaia się z relacją na stronie prezydent.pl

30.05.2018 nasza szkoła była gospodarzem gali wręczenia dyplomów DSD II. Gośćmi honorowymi uroczystości była Agata Kornhauser-Duda, żona prezydenta RP, dr Michael Groß, konsul generalny Niemiec w Krakowie oraz Piotr Michał Mikosz, król kurkowy AD 2017 "Europejczyk", który jest absolwentem tej szkoły.

Małżonka Prezydenta przyznała, że jako nauczyciel języka niemieckiego, biorąc udział w rozdaniu dyplomów DSD, każdorazowo czerpie z tego powodu ogromnie dużo satysfakcji. Podkreśliła, że zaangażowanie i pracowitość uczniów zainwestowane w przygotowanie się do egzaminu mogą napawać ich radością i dumą, które Pierwsza Dama podziela. Agata Kornhauser-Duda wręczyła dyplomy dziesięciu najlepszym uczniom oraz przekazała nagrodę specjalną absolwentowi z najwyższą punktacją. Zachęcała również młodych ludzi do korzystania ze stypendiów, które oferują wyższe uczelni. Spotkanie umiliły występy muzyczne tegorocznych absolwentów VI LO w Krakowie oraz tria akordeonowego z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie.
To był ogromny zaszczyt dla naszej szkoły móc gościć w swoich murach tak znakomite osobistości.

GRATULACJE DLA ZWYCIĘZCÓW!

We wtorek 13.03.2018 r. w Instytucie Austriackim odbył się szkolny etap konkursu Jugend debattiert international.

Do II etapu zakwalifikowały się: Aleksandra Nowak (2e) oraz Julia Sumera (1e).

Gratulujemy!


GRATULUJEMY FINALISTCE OLIMPIADY JĘZYKA NIEMIECKIEGO


Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy 2f, Julii Grendzie zakwalifikowania się do Finału Olimpiady Języka Niemieckiego!
Julia zmierzy się z najlepszymi w Poznaniu już za miesiąc!

WARSZTATY Z JUGEND DEBATTIERT

 Serdecznie zapraszamy uczniów grup DSD w najbliższy wtorek tj. 06.03.2018 od godziny 8:00 - 10:45 na warsztaty przygotowujące do konkursu Jugend debattiert international.

Poprowadzi je doświadczony trener i juror JDI, Magdalena Bąk.


SERDECZNE GRATULACJE!

Do okręgowego  ustnego etapu 41 Olimpiady z języka niemieckiego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Maria Stochmal
Aleksandra Birx
Julia Grenda

Trzymamy kciuki!


 
Wymiana z Ahrweiler (Niemcy) - 21-28.09.2017 r.

W dniach 21-28 września dwunastu uczniów klas drugich i trzecich pod opieką pani prof. Ewy Nycz oraz pani prof. Pauliny Pacyny pojechało do miasteczka Arhweiler położonego niedaleko Bonn aby odwiedzić swoich niemieckich kolegów, których wcześniej gościli w Krakowie.

Nasza przygoda rozpoczęła się 21 września popołudniu kiedy to pełni energii wsiedliśmy do autokaru. Na miejscu byliśmy już następnego dnia około godziny 8 (3 godziny przed planowanym dojazdem). Od razu zostaliśmy powitani przez naszych uśmiechniętych kolegów z Niemiec oraz dyrektora szkoły. W specjalnie przygotowanej na nasz przyjazd sali zjedliśmy wspólnie pyszne śniadanie. Po krótkim zwiedzaniu szkoły mogliśmy udać się na zasłużony odpoczynek do naszych rodzin. Tego samego dnia wieczorem mieliśmy możliwość uczestnictwa w niezwykłym i doskonale przygotowanym koncercie szkolnego BIGBANDU. Śpiewali i tańczyli oczywiście nasi utalentowani koledzy z Niemiec. Następnego dnia zwiedzaliśmy okoliczną winiarnię oraz przepiękne, zapierające dech w piersiach winnice, z których słynie Ahrweiler. Niedziela była dniem rodzinnym, podczas którego mieliśmy okazje miło i interesująco spędzić czas z najbliższymi naszego Niemca lub Niemki. W poniedziałek rano wyruszyliśmy na podbój Kolonii. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w tym niezwykle urokliwym mieście jest ogromna, cudownie zaprojektowana katedra z dużą ilością barwnych witraży i interesującą historią. Ciekawostką jest fakt, że jakaś część katedry jest zawsze w remoncie i mówi się, że kiedy prace remontowe zostaną ukończone, możemy spodziewać się końca świata. Następny dzień był równie aktywny, ponieważ wybraliśmy się do Trewiru - miasta, którego historia sięga 2000 lat w przeszłość. Obejrzeliśmy tam ruiny miasta, o których opowiedziała nam pani przewodnik w języku polskim. Do Ahrweiler wróciliśmy wieczorem, aby świętować nasz niestety już ostatni wieczór z niemieckimi kolegami. W środę o godz. 8 wszyscy spakowani stawili się w szkole, ale jeszcze nie musieliśmy rozstawać się z Niemcami. Wyruszyliśmy na długi spacer do okolicznych bunkrów, które także zwiedziliśmy z przewodnikiem. Potem przyszedł czas na ostatnie chwile w mieście, zakupy i niestety o godz.14:30 musieliśmy ze smutkiem pożegnać naszych kolegów i koleżanki. Podróż powrotna trwała trochę dłużej niż planowano, ale to nie szkodzi, ponieważ dzięki temu mogliśmy powspominać niezapomniane chwile w Niemczech. Niektórym z nas podobało się nawet tak bardzo, że planują wrócić do Ahrweiler jak najszybciej i tym razem na dłużej…