Podstrony:
 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

Zaproszenie do udziału w XLV Olimpiadzie Historycznej


Wszystkie ważne informacje (tematy prac badawczych, harmonogram, regulamin, wykaz lektur) znajdziecie na stronie http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl.

Pomocą służą również nauczyciele historii. Aby zgłosić się do udziału w Olimpiadzie  należy dostarczyć nauczycielowi historii wypełniony formularz "Zgody na przetwarzanie danych osobowych...", który znajduje się w zakładce "Informacje ogólne - formularze".
Termin składania zgłoszeń upływa 15 października.

Zapraszamy!Rok szkolny 2017/2018

Wykład p. dra hab. Zdzisława Zblewskiego pracownika naukowego Instytutu Historii UJ

17 IV 2018 VI Liceum odwiedził p. dr hab. Zdzisław Zblewski, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz ekspert w związku z 50 rocznicą wydarzeń marcowych wygłosił wykład pt. "Marzec 1968", w którym przedstawił okoliczności, które doprowadziły do wydarzeń marcowych, omówił ich przebieg oraz konsekwencje dla polityki wewnętrznej w PRL i pozycji międzynarodowej naszego kraju. W spotkaniu wzięły udział klasy: IA/2, 3A/2, 3E i 3G.


 

Gratulacje dla młodych historyków

Miło nam zawiadomić, że do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej zostali zakwalifikowani uczniowie:

Weronika Bandarzewska (2c)

Łukasz Baran (2e)

Gabriela Baster (2a2)

Filip Buczek (3f)

Maciej Chyla (2b)

Igor Dziedzic (2e)

Jakub Marszałek (2a3)

Michał Mrugała (2e)

Roksana Rakoczy (2f)

Gratulujemy i życzymy powodzenia w drugim etapie Olimpiady!Wykład dra hab. Wojciecha Mruka, pracownika naukowego Instytutu Historii UJ

3 XI 2017 VI Liceum odwiedził dr hab. Wojciech Mruk, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca m. in. zagadnień krucjat, relacji między chrześcijaństwem a islamem oraz stosunków kulturalnych w średniowieczu.

Nasz ekspert wygłosił wykład pt. "Świat łaciński wobec muzułmanów przed krucjatami" i przedstawił skomplikowane stosunki polityczne, gospodarcze i kulturalne między światem łacińskim a islamem od VIII do XI wieku. Ukazał liczne przykłady współpracy dyplomatycznej, przenikania się kultur oraz rozbudowy wymiany handlowej. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2A/2, 2A/3, 2C, 2E i 3F, realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja naukowa.


Wykład prof. dra hab. Sławomira Sprawskiego - 10.11.2017 r.

10 XI 2017 w VI Liceum gościł prof. dr hab. Sławomir Sprawski, Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca historii starożytnej. Nasz gość przedstawił wykład pt. "Grecy a Rzymianie", w barwny sposób opisując słuchaczom skomplikowane relacje polityczne, ekonomiczne i kulturalne między światem greckich państw - miast a Imperium Romanum. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 2C, 2A/3 oraz 3F realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym. Na zakończenie wykładu odbyła się krótka dyskusja naukowa, podczas której podjęto m. in. kwestię oceny panowania cesarza Hadriana.Apel Pamięci na ulicy Szerokiej - 27.10.2017 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

27 października 2017 r. społeczność VI LO uczciła pamięć trzydziestu Polaków rozstrzelanych przez niemieckich okupantów przed Starą Synagogą 74 lata temu. Egzekucja przypadkowo wybranych ofiar była odpowiedzią na trzy zamachy dokonane przez polskie podziemie w październiku 1943 roku.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas 1c, 1e i 2a2 pod opieką pani dyrektor Marty Nowak i swoich nauczycieli. Wieniec na pomniku ofiar złożyli również radny Dzielnicy I pan Jacek Balcewicz i podinspektor Artur Figiel z Komisariatu Policji I w Krakowie.

 

 

 XLIV Olimpiada Historyczna

Zapraszamy do udziału w XLIV Olimpiadzie Historycznej.

Tematy prac pisemnych, terminarz i regulamin znajdziecie na stronie http://liceum.olimpiadahistoryczna.pl/.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli historii.Rok szkolny 2016/2017


Klasa Ic na grze terenowej - 12.04.2017 r.

   12 kwietnia 2017 klasa artystyczno – filmowa (1c) wzięła udział w grze terenowej po krakowskim Kazimierzu. Gra rozpoczęła się około 9 rano. Organizatorzy podzielili klasę na dwie grupy: złotą i niebieską. Z każdą szedł jeden nauczyciel i jeden przedstawiciel biura podróży, które organizowało zabawę. Obie grupy otrzymały instrukcję. Gra polegała na znajdywaniu poukrywanych wskazówek we wskazanych miejscach. Dodatkowo wyznaczono dwie osoby mające szukać trójkątnych karteczek z czarną menorą. Było to utrudnienie. Koperty ze wskazówkami i (jak je nazwano) menorki były w kolorach drużyn. Dzięki pracy zespołowej obie grupy bardzo dobrze sobie poradziły (nawet, jeśli podwinęła im się noga, to potrafili wyjść prędzej czy później z tej sytuacji). Odwiedzili wiele ciekawych miejsc na Kazimierzu, dowiedzieli się kilku ciekawych rzeczy i dobrze się bawili. Pod koniec gry terenowej organizatorzy wręczyli im przypinki będące pamiątką po tej przygodzie. Klasa była zadowolona mimo faktu, że niektórych menorek nie znaleźli, bo zrobili to turyści.

Natalia Siwik, 1c

 

 

 


Wymiana z Liceo di M.Gioiado w Piacenzie - 6-11.03.2017 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 6 – 11 marca 2017 roku pod opieką prof. Grzegorza Harabasza i prof. Wojciecha Raka wyruszyliśmy na wymianę do włoskiej miejscowości Piacenzy.

            W poniedziałek 6 marca z rana wszyscy przybyliśmy na lotnisko, by dzielnie stawić czoła trudom podróży. Sama w sobie nie trwała zbyt długo – półtorej godziny w samolocie, chwilka w autokarze... i oto staliśmy już na miejscu, czyli przed gmachem Liceo di M.Gioia, romantycznie usytuowanego nieopodal słynnego Palazzo Farnese.

            Na miejscu czekali na nas obiecani Włosi. Po krótkim poczęstunku i oględnym zapoznaniu udaliśmy się do domów przypisanych nam rodzin, by posilić się, wypakować i zacisnąć więzy.

            Drugi dzień wymiany upłynął nam głównie w Mantui, gdzie mieliśmy możliwość podziwiać Palazzo Te, zespół pałacowy utrzymany w stylu manierystycznym. Powstał on w wieku XVI  na rozkaz Fryderyka II Gonzagi i dzięki uprzejmości Giulio Romano, architekta niezwykle wprawnego w swej sztuce. Po dokładnym obejrzeniu centrum samej Mantui, powróciliśmy do Piacenzy, by tam spędzić wieczór w towarzystwie włoskich kolegów i koleżanek.

            W środę nadrabialiśmy zaległości w szkole, destylując alkohol z wina
i wspólnie filozofując. Obejrzeliśmy też bardzo dokładnie Piacenzę i odbyliśmy spotkanie z samym  burmistrzem miasta.

            Gwoździem programu okazała się czwartkowa wycieczka do Mediolanu.
W galerii Pinacoteca di Brera mieliśmy okazję zobaczyć chociażby Il bacio, najsłynniejszy obraz Francesco Hayeza.

            Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy ów tajemniczy Palazzo Farnese, pamiątkę rządów nad Piacenzą księcia Ottavio Farnese. Po południu udaliśmy się do Rivergaro. Na cześć i chwałę dawnym bohaterom, w piękny słoneczny dzień, zrekonstruowaliśmy pamiętną bitwę Rzymian z Kartagińczykami nad Trebią. Na szczęście dla wojsk punickich, historia postanowiła łaskawie się powtórzyć. 2:0 dla Kartaginy!

            Po bitwie udaliśmy się na pożegnalną kolację, by w ten sposób uczcić
i podsumować minione kilka dni.  Dnia 11 marca rano żegnaliśmy się z Włochami wylewnie, ale niezbyt rzewnie – jeszcze w tym miesiącu zobaczymy się znów! Non vedo l’ora!

Tekst: Sara Kolańska klasa 2h3


Wykład p. prof. dra hab. Zdzisława Nogi - 17.03.2017 r.

 

17 III 2017 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Zdzisław Noga, kierownik Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasz gość wygłosił wykład pt. "Funkcjonowanie miasta w okresie staropolskim na przykładzie Krakowa". Uczniowie klas 2C, 2E i 2F realizujący program nauczania historii na poziomie rozszerzonym zapoznali się z początkami lokacji Krakowa, jej konsekwencjami dla układu przestrzennego miasta i funkcjonowania władz miejskich w okresie staropolskim. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja.Zakwalifikowani do etapu okręgowego w XLIII Olimpiadzie Historycznej

W listopadzie 2016 r. odbyły się w naszej Szkole zawody XLIII Olimpiady Historycznej.

Uczniowie:

Baran Łukasz z klasy 1e

Buczek Filip z klasy 2f

Garbacz Maria z klasy 2a2

Gibas Bartłomiej z klasy 1f

Król Magdalena z klasy 3a2

Majcher Janina z klasy 2a3

Mrugała Michał z klasy 1e

Skawiński Jan z klasy 2a3

Tupaj Weronika z klasy 2a3

zostali zakwalifikowani do etapu okręgowego i napisali już prace pisemne w pierwszej części eliminacji.

Gratulujemy i życzymy awansu do drugiej części zawodów!


Wykład prof. dra hab. Stanisława Sroki z Instytutu Historii UJ - 12.01.2017 r.

 

12 I 2017 w VI Liceum gościł p. prof. dr hab. Stanisław Sroka, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz prelegent wygłosił wykład pt. "Andegawenowie w Polsce". Słuchacze poznali dzieje stosunków polsko - węgierskich w XIV wieku ze szczególnym uwzględnieniem panowania Kazimierza Wielkiego. Poznali meandry jego polityki matrymonialnej, kulisy objęcia tronu polskiego przez Ludwika Węgierskiego oraz przełomowe momenty jego panowania w Polsce i na Węgrzech. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym: 2A/3, 2E i 2F.


Wykład p. dra hab. W. Mruka, pracownika naukowego Instytutu Historii UJ - 4.11.2016

 

  4 XI 2016 w VI Liceum gościł p. dr hab. Wojciech Mruk, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość wygłosił wykład pt. "Konsekwencje krucjat". Słuchacze poznali konsekwencje rywalizacji świata chrześcijańskiego i arabskiego na tle skomplikowanego systemu zależności politycznych, gospodarczych i kulturalnych na Bliskim Wschodzie. Przekaz został wzbogacony pokazem zdjęć. Uczestnicy wykładu mogli samodzielnie ocenić, czy rywalizacja militarna w dobie krucjat wykluczała możliwość współpracy w innych dziedzinach życia czy też odwrotnie - skłaniała do współdziałania. Po wykładzie odbyła się dyskusja naukowa. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym: 2C, 2E, 2F i 3D w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo.


Apel Pamięci na ulicy Szerokiej - 28.10.2016 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

"Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość" - Jan Paweł II


28 października 2016 r. na ul. Szerokiej przed Starą Synagogą odbyła się rocznicowa uroczystość poświęcona pamięci trzydziestu Polaków rozstrzelanych w tym miejscu przez hitlerowców w 1943 roku, w ramach realizacji okupacyjnej polityki o odpowiedzialności zbiorowej. Egzekucja była odpowiedzią na zamach dokonany przez polskie podziemie na dwóch niemieckich urzędników Generalnego Gubernatorstwa i konfidentki gestapo. Społeczność VI LO od lat opiekuje się tym szczególnym miejscem na Kazimierzu.

O godzinie 12 wokół skromnego pomnika ofiar zgromadzili się uczniowie klas 3F, 3H2, 2C i 1F pod opieką Pani dyrektor Iwony Fedan i swoich nauczycieli. Uroczystość zaszczycili przedstawiciele Rady Dzielnicy I-szej: Pani Anna Gapys, Pan Jacek Balcewicz i Pan Grzegorz Sobol oraz zastępca komendanta Komisariatu I-szego Pan nadkomisarz Mariusz Serafin. Apel poprowadził prof. Grzegorz Harabasz a ksiądz Łukasz Bugała odmówił modlitwę w intencji wszystkich, którzy na ziemiach polskich padli ofiarą niemieckiego nazizmu.


Wykład p. dra.hab. Sławomira Sprawskiego - 28.10.2016

 

28 X 2016 w VI Liceum gościł p. dr hab. Sławomir Sprawski, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość wygłosił wykład pt. "Grecy - Persowie. Odwieczni rywale?". Słuchacze poznali świat rywalizacji świata greckiego i Persji na tle skomplikowanego systemu zależności politycznych i gospodarczych oraz kulturalnych. Przekaz został wzbogacony pokazem zdjęć. Uczestnicy wykładu mogli samodzielnie ocenić, czy Grecy i Persowie częściej rywalizowali, czy też współpracowali ze sobą. Po wykładzie odbyła się dyskusja naukowa. W spotkaniu wzięły udział klasy realizujące program nauczania historii na poziomie rozszerzonym: 2A/2, 2E, 2F oraz grupa międzyoddziałowa 2HH. Rok szkolny 2015/2016

Wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego, pracownika naukowego Instytutu Historii UJ - 14.04.2016 r.

 

14 IV 2016 odbył się w VI Liceum wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego, pracownika naukowego Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość w swym wystąpieniu pt. "Polski rok 1956" przedstawił schyłek czasów stalinowskich w Polsce, ukazał przykłady powolnego demontażu systemu w dziedzinie gospodarki i kultury, scharakteryzował walki frakcyjne w PZPR a także odsłonił kulisy wydarzeń, które doprowadziły do wydarzeń czerwcowych w Poznaniu a w konsekwencji do "polskiego października". W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 2A/II i 2F realizujący rozszerzony program nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie oraz grupa maturzystów zdających historię.

 


Finał konkursu Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela - 8.04.2016 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W piątek 8 kwietnia 2016 roku w budynku naszego Liceum odbył się finał międzyszkolnego konkursu historycznego "Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela". Konkurs ten był częścią projektu edukacyjnego upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski, realizowanego we współpracy VI LO i IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Przed licznie zebraną publicznością wystąpiło sześcioro finalistów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. IV Liceum reprezentowali: Leopold Gerlach, Kacper Musialik i Nina Szymankiewicz. "Szóstka" reprezentowana była przez Magdalenę Król (2a2), Szymona Martewicza (1e) i Annę Wróblewską (1e).

Finaliści musieli najpierw rozwiązać 20 zadań quizowych a później wypowiedzieć się na wylosowany temat.

Miło nam poinformować, że decyzją jury zmagania konkursowe wygrała uczennica naszej Szkoły, Magdalena Król z klasy 2a2. Nagrody wszystkim uczestnikom finału wręczyli pani dyrektor IV LO im. T. Kościuszki Elżbieta Szaban i pan dyrektor VI LO im. A. Mickiewicza Czesław Wróbel. Rozdanie nagród poprzedził krótki koncert uczennic naszej Szkoły Zuzanny Radek, Aleksandry Wartalskiej, Marii Kmak i Aleksandry Nowotny.


Wykład prof. dra hab. Zdzisława Nogi - 8.04.2016 r.

 

  8 IV 2016 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Zdzisław Noga, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasz gość wygłosił wykład pt. "Rzemiosło w miastach polskich epoki przedrozbiorowej". Uczniowie klas 2A/II i 2C realizujący rozszerzony program nauczania historii poznali funkcjonowanie gospodarki w średniowiecznych i nowożytnych miastach, liczebność i funkcjonowanie cechów rzemieślniczych, różnice między cechami a manufakturami oraz specyfikę rynku rzemiosła w Krakowie. Pod koniec spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja nt. porównania warunków życia w dawnym i współczesnym mieście.Narodziny Państwa - 1050. rocznica chrztu Polski - dyskusja panelowa

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

1 marca 2016 r. w murach naszej Szkoły odbyła się dyskusja panelowa z udziałem znakomitych mediewistów: prof. dr. hab. Krzysztofa Ożoga, prof. dr. hab. Krzysztofa Polka i prof. dr. hab. Stanisława Sroki. W ten sposób rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego "Narodziny Państwa - 1050. rocznica chrztu Polski", którego współorganizatorami są IV LO im. Tadeusza Kościuszki  w Krakowie i Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Krakowie.  "Czwórka" reprezentowana była przez panią dyrektor Elżbietę Szaban, nauczycieli historii i liczną grupę młodzieży. Zaszczycił nas również swoją obecnością prof. dr hab. Marek Wilczyński, wiceprezes zarządu oddziału krakowskiego PTH.

Pasjonująca dyskusja naukowa, ogniskująca się wokół przyczyn, okoliczności i następstw chrztu Mieszka I, trwała prawie dwie godziny. Pytania naszym gościom zadawali Dorota Maczuga z klasy 3H2, Marcelina Michalewska z kl. 3A2 i Grzegorz Wardęga z klasy 3A2.

 Wykład dra hab. Janusza Mierzwy, z Instytutu Historii UJ - 7.03.2016 r.

 

7 III 2016 w VI Liceum gościł dr hab. Janusz Mierzwa, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił wykład pt. "Obóz piłsudczykowski i jego wizja państwa". Ekspert przedstawił koncepcje polityczne Józefa Piłsudskiego po 1918 roku, narodziny obozu piłsudczykowskiego po zamachu majowym, scenę polityczną okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wizję państwa na podstawie konstytucji z 1935 roku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 3A/II, 3C, 3E i 3F, realizujący rozszerzony program nauczania historii. Po wykładzie wywiązała się ciekawa i spontaniczna dyskusja.Wolny Kraków w walce o wolność i jedność całego narodu. Z pamięcią o 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Dnia 22 lutego 2016 r. w Pałacu Krzysztofory, w Sali Baltazara Fontany została zainaugurowana debata poświęcona 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego. Wydarzenie to było zupełnie niezwykłe, ponieważ w debacie zmierzyli się przedstawiciele świata nauki – prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski i dr hab. Krzysztof Daszyk, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Krakowie oraz uczniowie klas drugich VI Liceum Ogólnokształcącego.

Jak się okazało, dyskusja była bardzo emocjonująca. Tym historycznym zmaganiom przysłuchiwali się uczniowie krakowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z wielką ciekawością, bowiem drugiego dnia 23 lutego w gmachu naszej Szkoły odbywały się debaty pomiędzy przedstawicielami szkół gimnazjalnych. Pierwsza z nich poświęcona była także słuszności podjęcia decyzji o wybuchu powstania krakowskiego, z kolei druga dotyczyła historii Wolnego Miasta Kraków. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie 2 gimnazjum im. A. Mickiewicza w Krakowie i 4 gimnazjum im. Ks. J. Twardowskiego także z Krakowa. Zwycięzcom serdeczne gratulujemy i zapraszamy do kolejnych zmagań historycznych.

Organizatorami tego przedsięwzięcia było Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie i VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie.

Patronatem medialnym objęła nasz projekt TVP Kraków


 

Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela - historia Polski do 1058 r - konkurs historyczny

 

Zapraszamy uczniów klas pierwszych i drugich do udziału w międzyszkolnym konkursie historycznym Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela - historia Polski do 1058 r.; Konkurs jest częścią projektu edukacyjnego, poświęconego 1050. rocznicy chrztu Polski, który realizujemy wspólnie z IV Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Krakowie.

Eliminacje szkolne w obu Liceach odbędą się 4 kwietnia a finał - 8 kwietnia b.r. Zgłoszenia przyjmujemy do 15 marca.

Wszelkich informacji udzielają nauczyciele historii. Regulamin Konkursu i wykaz literatury dostępny jest poniżej wraz z Regulaminem i wykazem literatury, który jest w załączniku.

GRATULUJEMY!


KAMILOWI BALICKIEMU - KL. 3F

OSKAROWI KRASONIOWI - KL. 2F

ZOFII MIKOŁAJSKIEJ - KL. 2H2

RAFAŁOWI PAWLUSIŃSKIEMU - KL. 2F

LUIZIE RACH - KL. 3A2

JANOWI SKAWIŃSKIEMU - KL. 1A3

KRYSTIANOWI SZOPIE - KL. 3C

DAWIDOWI WINCENCIAKOWI - KL. 2C

zakwalifikowania się do etapu okręgowego XLII Olimpiady HistorycznejWykład dra hab. Wojciecha Mruka z Instytutu Historii UJ - 4.11.2015 r.

 

4 XI 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Wojciech Mruk z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelegent zaprezentował wykład pt. "Świat krucjat", przedstawił słuchaczom genezę, przebieg i skutki pierwszej krucjaty. Uczniowie z grup międzyoddziałowych realizujący rozszerzony program nauczania historii oraz dwie klasy realizujące program historii i społeczeństwa zapoznały się z najnowszymi wynikami badań naukowych dotyczących skomplikowanych relacji między zachodnim światem feudalnym a światem islamu. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja naukowa.
Wykład dra hab. Sławomira Sprawskiego, dyrektora Instytutu Historii UJ

 

21 X 2015 VI Liceum odwiedził dr hab. Sławomir Sprawski, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość przedstawił wykład pt. "Ateny i Sparta - między rywalizacją a współpracą". Słuchacze poznali świat najsłynniejszych greckich państw - miast, ich ustrój, kulturę oraz skomplikowany system zależności. Przekaz został wzbogacony pokazem zdjęć. Uczestnicy wykładu mogli samodzielnie ocenić, czy Ateny i Sparta częściej rywalizowały ze sobą, czy też współpracowały. Po wykładzie odbyła się dyskusja naukowa. W spotkaniu wzięła udział klasa 2A/2, grupa międzyoddziałowa uczniów z klasy 2H oraz klasa 2G. 

 


Rok szkolny 2014/2015


Wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego z Instytutu Historii UJ - 11.06.2015 r.

 

11 VI 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Zdzisław Zblewski z Instytutu Historii UJ, który wygłosił wykład pt. "Schyłek PRL - ostatnia dekada". W spotkaniu uczestniczyły klasy IA/II i 2A/II realizujące rozszerzony program nauczania historii.
Wycieczka klasy 2A2 do Pragi

Zapraszamy do galerii zdjęć

Nasza wycieczka do Pragi odbyła się w dniach 1-3 czerwca 2015 r. Wraz z opiekunami, p. prof. Wojciechem Rakiem, ks. Jarosławem Klimczykiem i p. prof. Agatą Jaszczur zwiedziliśmy stolicę Czech, można by powiedzieć, od podszewki. Ale po kolei…

Wyruszyliśmy rankiem 1 czerwca z ulicy Dajwór. Na miejscu byliśmy ok. godziny 16 i natychmiast udaliśmy się na zwiedzanie centrum Pragi- zobaczyliśmy rynek, uliczki Józefowa, Plac Wacława i wszystkie najważniejsze obiekty, po czym pojechaliśmy do hotelu, gdzie ugoszczono nas ciepłym posiłkiem.

Drugiego dnia pojechaliśmy autokarem na Hradczany, dzielnicę miasta po drugiej stronie Wełtawy. Zwiedziliśmy dziedziniec zamku królewskiego, katedrę św. Wita i zajrzeliśmy do sali władysławowskiej oraz pokoju defenestracji praskiej. Pani przewodnik zaprowadziła nas też do ogrodu Wallensteina, w którego pałacu mieści się dziś Senat Republiki Czeskiej. Następnym punktem był słynny Most Karola, przez który przeszliśmy z powrotem na Starówkę, by stamtąd wrócić do hotelu.

Trzeciego dnia zobaczyliśmy Wyszehrad z bazyliką św. Piotra i Pawła oraz rotundą św. Marcina. Był to ostatni punkt naszej wycieczki.

Myślę, że każdy z nas jest z wycieczki zadowolony, jako że mogliśmy zobaczyć naprawdę dużo miejsc w pięknym mieście, jakim jest Praga, a dodatkowo pogoda bardzo nam dopisała. Wszyscy na pewno będziemy ją mile wspominać.

 

Bartek Basista


Nowa Huta na butach. Szlakiem krakowskiego socrealizmu - 27.05.2015 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 27 maja 2015 roku ponad 120 uczniów uczestniczyło w grze terenowej poświęconej burzliwej historii Nowej Huty. Organizatorami projektu byli Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Oddział Dzieje Nowej Huty, VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie. Przedsięwzięcie jednak nie powiodłoby się, gdyby nie pomoc i użyczenie obiektu Muzeum PRL-u (w organizacji). Tym razem zamysłem projektu było połączenie trudnych momentów z historii tej dzielnicy miasta z anegdotkami i wspomnieniami mieszkańców pamiętających pomnik Lenina, spotkania w Empiku przy Placu Centralnym, czy heroiczne postawy członków organizacji konspiracyjnych na terenie Nowej Huty. Uroczystego otwarcia i rozpoczęcia projektu dokonali: Pani Wanda Brześcińska, zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego, Pan Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Pan profesor Krzysztof Zamorski, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W realia czasów PRL-u wprowadził uczestników dr hab. Zdzisław Zblewski. Zdobyte informacje pomogły uczniom w zmaganiach przy poszczególnych punktach gry miejskiej. Pierwszym z nich był schron umiejscowiony pod dawnym kinem Światowid, skąd w dalszej kolejności poszczególne grupy wyruszyły w stronę Placu Centralnego, gdzie rozpoczęła się rywalizacja. Chłodny dzień nie przeszkodził w tym spacerze, a rywalizacja okazała się być bardzo zacięta. Zapraszamy do galerii.Historyczny wyjazd do Budapesztu i Wiednia

Zapraszamy do galerii zdjęć

Uczniowie klas humanistycznych odwiedzili w majowy weekend dwie stolice europejskie. Budapeszt i Wiedeń, zrobiły na nas ogromne wrażenie, pomimo nieustającego deszczu.  Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Orawskiego Zamku. Następnie, po długiej podróży przejechaliśmy do Budapesztu, w którym spędziliśmy 2 dni. Trzeci dzień poświęcony był na zwiedzanie Wiednia. Niestety, deszcze nie ustawał, ale liczne atrakcje i przepiękne zabytki pozwalały, że zapominaliśmy o deszczu i wilgotnych ubraniach.
Nowa Huta na butach. Szlakiem krakowskiego socrealizmu - 27.05.2015 r.

 

 

Data: 27 maja 2015

Miejsce: Muzeum PRL-u (w organizacji), os. Centrum E1 31-934 Kraków, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Dzieje Nowej Huty, os. Słoneczne 16 31-958 Kraków

Przebieg:

27 maja 2015:

                      

      10.00 – uroczyste rozpoczęcie – Muzeum PRL-u (w organizacji), os. Centrum E1

      10.30 – wykład poświęcony historii Nowej Huty – dr hab. Zdzisław Zblewski – Instytut Historii UJ

      11.00 – projekcja filmu „Labirynt pamięci”

      11.40 – 12.20 – zwiedzanie schronu usytuowanego przy Muzeum PRL-u

      12.30 – 14.00 – gra terenowa poświęcona historii Nowej Huty:

Punkty z zadaniami:

 • „Neony Nowej Huty”

 • „Plac Centralny”

 • „Pomnik Lenina”

 • „Restauracja Stylowa”

 • „Park Ratuszowy”

 • Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Dzieje Nowej Huty - wystawa „Forty austriackie w Nowej Hucie”

 • „Os. Słoneczne – przykład jednostki dobrosąsiedzkiej”

 • „Blok Szwedzki” – przykład modernizmu

 • „Pomnik prasy i drukarzy podziemnych w Nowej Hucie” – historia opozycji w Nowej Hucie  os. Szklane Domy 7.

      14.30 - Zakończenie w Muzeum PRL-u, wręczenie nagród

 

Organizatorzy:

         


Koło historyczne nanietypowej wycieczce w Muzeum Narodowym w Krakowie - 12.05.2015 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Oblicze muzeum jakiego nie znacie…


 Dzięki życzliwości Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, dnia 12 maja b.r., nasze szkolne koło historyczne pod opieką p. prof. Wojciecha Raka miało możliwość zwiedzenia i poznania Gmachu Głównego muzeum od strony, która jest niedostępna dla przeciętnych zwiedzających. Nasza wycieczka rozpoczęła się nietypowo – od wejścia przez rampę wyładowczą samochodów przywożących do muzeum dzieła sztuki. Następnie przeszliśmy siatką krętych, podziemnych korytarzy. Podczas tej wędrówki zobaczyliśmy m.in. system klimatyzacyjny, węzeł cieplny, pracownie konserwatorskie, stolarnię. Później odwiedziliśmy pracownię digitalizacji, której pracownicy zajmują się fotografowaniem zbiorów muzealnych, dzięki czemu nawet osoby z drugiego końca świata mogą zobaczyć je w Internecie. Kolejnym punktem naszego zwiedzania była sala wystaw zmiennych, gdzie podglądaliśmy prace przy przygotowywaniu  wystawy „Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu”, której otwarcie już w czerwcu! Najbardziej ekscytującym momentem naszej wyprawy było wyjście na dach muzeum, z którego rozciąga się wspaniały widok na całą panoramę Krakowa. Ostatnią atrakcją była wystawa „W przestrzeni smoka”, prezentująca eksponaty kultury chińskiej – m.in. ceramikę, drzeworyty, tkaniny i piśmiennictwo. Cieszymy się, że miałyśmy okazję zobaczyć muzeum od strony, którą mogą poznać tylko nieliczni, a Was zachęcamy do dołączenia do nas i udziału w kolejnych wycieczkach.

                                                                                            Karolina Mieszaniec, Aleksandra Rak, klasa 1a2Spotkanie z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych - 21.04.2015 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

21 kwietnia w auli naszego liceum obyło się spotkanie z panią Haliną Krzymowską i panem Stefanem Lipniakiem.  Pani Halina była więźniarką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, do którego trafiła wraz z mamą w 1944 roku.  W Ravensbrück Pani Halina Krzymowska pracowała m.in. przy budowie domów dla oficerów SS, a także w szwalni.

Z kolei Pan Stefan Lipniak został aresztowany przez gestapo w nocy z 26 na 27 czerwca 1941 r. i w grupie 800 młodych Polaków został przewieziony najpierw do Sosnowca, a następnie do obozu pracy przymusowej Klein Mangersdorf. W obozach spędził łącznie  44 miesiące. Przez ostatnie miesiące pracował w fabryce koncernu IG Farben w Monowicach przy rozładunku wagonów z węglem, drewnem, kamieniami i cegłami. W styczniu 1945 roku brał udział w marszu śmierci, z którego udało Mu się uciec wraz z kolegą.

W czasie 2 spotkań z uczniami klas 1e, 1c, 1a2, 2e, 2c usłyszeliśmy opowieść o koszmarze życia w obozie. Pomimo tak ciężkich przeżyć nasi Goście zachowali pogodę ducha, a uczniom przekazali nie tylko swoje historie, ale wiele ciepła, stąd tak trudno było się rozstać.

Serdecznie dziękujemy Pani Alicji Klich – Rączce, dzięki której spotkanie to było możliwe.


Kobiety Krakowa. W przestrzeni politycznej, plastycznej i literackiej - 25-26.03.2015 r.

 

Kobiety Krakowa.

W przestrzeni politycznej, plastycznej i literackiej


 Informacja o konferencji na stronie Magicznego Krakowa

Zapraszamy do galerii zdjęć

W środę 25 marca została zainagurowana sesja naukowa i warsztaty edukacyjne, których tematem była twórczość i działalność trzech wybitnych kobiet związanych  z Krakowem. To dwudniowe wydarzenie stało się niezwykłą podróżą w czasie i po różnych obszarach, w których tworzyły bohaterki tego projektu. Udało nam się połączyć charyzmę królowej Bony, wrażliwość Wisławy Szymborskiej i nostalgię Olgi Boznańskiej.

Niezwykły temat tego projektu przyciągnął nie tylko uczniów, ale także współczesne kobiety, których zaangażowanie i praca wiąże się z naszym miastem.

Sesję naukową rozpoczęły wystąpienia Pani Katarzyny Matusik – Lipiec, posłanki na Sejm RP, a także Pani dr Katarzyny Cięciak, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa do spraw Edukacji i Sportu. Swoją obecnością zaszczycił nas też Aleksander Palczewski, Małopolski Kurator Oświaty i Pani dr Małgorzata Jantos, Radna Miasta Krakowa i Przewodnicząca Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

W dalszej części zebrani Goście i uczniowie wysłuchali wystąpień prelegentów. W świat poezji Wisławy Szymborskiej przeniósł nas dr hab. Michał Rusinek, polski literaturoznawca, pisarz i tłumacz z języka angielskiego, wykładowca akademicki, sekretarz Wisławy Szymborskiej i prezes Fundacji Jej imienia. Tematem kolejnego wystąpienia była niedoceniana polityka Włoszki, na trwałe wpisanej w historię naszego miasta, Bony Sforzy. Jej osobowość przybliżyła nam Pani Anna Chachulska, Kierownik Działu Oświaty Zamku Królewskiego na Wawelu. Ostatnia część sesji została poświęcona nie tylko twórczości, ale przede wszystkim osobowości Olgi Boznańskiej, którą zaprezentowała nam Pani Urszula Kozakowska–Zaucha, Kurator wystawy „Olga Boznańska” Muzeum Narodowego w Krakowie.

Drugi dzień projektu przeznaczony został na warsztaty edukacyjne, w których uczestniczyli uczniowie szkół gimnazjalnych. Warsztaty poświęcone działalności Bony Sforzy odbywały się w Komnatach Królewskich Zamku na Wawelu, a warsztaty literackie i plastyczne w gmachu VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie.  

Te dwa dni były niekwestionowanym festiwalem działalności i twórczości królowej Bony Sforzy, Wisławy Szymborskiej i Olgi Boznańskiej.

Dziękujemy.

Program:

Data: 25-26 marca 2015

Miejsce: VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, Kraków, ul. Wąska 7

25 marca 2015 (środa):

 • 10.00 uroczyste rozpoczęcie sesji w Auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie

 • 10.30 – wykład poświęcony Wisławie Szymborskiej – dr hab. Michał Rusinek, Fundacja Wisławy Szymborskiej

 • 11.30 – wykład poświęcony Bonie Sforzy – Anna Chachulska, Zamek Królewski na Wawelu

 • 12.30 – wykład poświęcony Oldze Boznańskiej – Urszula Kozakowska – Zaucha, Muzeum Narodowe w Krakowie

 26 marca 2015 (czwartek):

 •  Warsztaty historyczne – Zamek Królewski na Wawelu – 2 grupy warsztatowe: ( 1. – godz. 10.20, 2. – godz. 10.40)

 • Warsztaty literackie i plastyczne – VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie, ul. Wąska 7 ( 10.00 – 11.30)

 

Organizatorzy:

           Odczyt prof. dra hab. Zdzisława Nogi z Instytutu Historii UP - 11.02.2015 r.

 

11 II 2015 VI Liceum gościło prof. dra hab. Zdzisława Nogę z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasz gość wygłosił dla uczniów klas 2A/II, 2F i 2G odczyt pt. "Kraków w epoce przedindustrialnej".

Odczyt dra hab. Wojciecha Mruka z Instytutu Historii UJ - 4.02.2015 r.

 

4 II 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Wojciech Mruk z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił odczyt pl. "Łacinnicy w Ziemi Świętej". W spotkaniu uczestniczyły klasy 2A/II i 2F realizujące rozszerzony program nauczania historii oraz klasa 2G w ramach przedmiotu historia i społeczeństwo.

 


Warsztaty historyczne w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Rozpoczął się cykl warsztatów historycznych z zakresu II wojny światowej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Oddział Fabryka Schindlera. Jako pierwsi pracowali uczniowie klas Ic i Ie, którzy zapoznali się z przebiegiem kampanii wrześniowej, oceniając działania zbrojne Wojska Polskiego w 1939 roku. Uczniowie pracowali aktywnie, wspomagając się materiałami z wystawy. Ponadto, zdobyli wiedzę z zakresu działań zbrojnych Armii Kraków. Kolejne spotkania muzealne już wkrótc

Organizatorzy: MKH Oddział Fabryka Schindlera, Justyna Wieczorek

 

 

 


Wystawa w stulecie wybuchu Wielkiej Wojny i Czynu Legionowego

w Muzeum Narodowym w Krakowie - 12.11.2014

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 12 listopada uczniowie klasy 2E wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w Muzeum Narodowym z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu Wielkiej Wojny, stąd rocznica Święta Niepodległości stała się też doskonałym momentem, by przybliżyć sobie historię polskiego Czynu Legionowego i wymarszu I Kompanii Kadrowej. Do armii państw zaborczych powołano około 2 milionów żołnierzy narodowości polskiej. Najwięcej, bo ponad 200 tysięcy do armii austro-węgierskiej. Muzeum Narodowe w Krakowie nie tylko zebrało ciekawe eksponaty z tamtych lat, ale zorganizowało ciekawe warsztaty, dzięki którym wiedza o tych wydarzeniach stała nam się bliższą.