Wiosenna przerwa świąteczna – 28 marca – 2 kwietnia 2024 roku

28marzec

VI LO Kraków

International Baccalaureate (IB) Diploma Programme

W czerwcu 2021 r. VI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie uzyskało uprawnienia International Baccalaureate (IB) World School do nauczania IB Diploma Programme. Szkoły IB World podzielają wspólną filozofię – zobowiązanie do doskonalenia nauczania i uczenia się zróżnicowanej i integracyjnej społeczności uczniów poprzez dostarczanie ambitnych, wysokiej jakości programów edukacji międzynarodowej, które mają wspólną wizję.
Tylko szkoły autoryzowane przez International Baccalaureate mogą oferować którykolwiek z czterech programów akademickich: Primary Years Program (PYP), Middle Years Programme (MYP), Diploma Programme lub Career-related Program (CP). Więcej informacji na temat IB i jego programów można znaleźć na stronie www.ibo.org.
Deklaracja misji International Baccalaureate ma na celu rozwój dociekliwych, posiadających wiedzę i opiekuńczych młodych ludzi, którzy pomagają tworzyć lepszy i bardziej pokojowy świat poprzez zrozumienie i szacunek międzykulturowy. W tym celu organizacja współpracuje ze szkołami, rządami i organizacjami międzynarodowymi w celu opracowania ambitnych programów międzynarodowej edukacji i rygorystycznej oceny. Programy te zachęcają uczniów na całym świecie do bycia aktywnymi, współczującymi i uczącymi się przez całe życie, którzy rozumieją, że inni ludzie, z ich różnicami, również mogą mieć rację.

Angielska Sekcja Dwujęzyczna

W oddziałach dwujęzycznych z językiem angielskim uczniowie realizują program nauczania języka angielskiego na poziomie zaawansowanym (sześć godzin tygodniowo) oraz uczą się przedmiotów szkolnych w języku polskim i angielskim. Na przykład historia Polski jest nauczana w języku polskim, ale historia Europy i świata jest nauczana w języku angielskim.
Studenci poszerzają swoją znajomość gramatyki i słownictwa angielskiego oraz rozwijają umiejętności mówienia, czytania, słuchania i pisania w języku angielskim.
Oprócz języka poznają literaturę, historię i tło kulturowe krajów anglojęzycznych. A absolwenci oddziałów dwujęzycznych podchodzą do egzaminu maturalnego z języka angielskiego na poziomie dwujęzycznym.
Kandydaci do oddziałów dwujęzycznych muszą pozytywnie zaliczyć sprawdzian kompetencji językowych z języka angielskiego dla kandydatów oddziałów dwujęzycznych. Więcej informacji w zakładce Rekrutacja

Hiszpańska Sekcja Dwujęzyczna

Dwujęzyczna klasa wstępna jest to rok przygotowujący do czteroletniej nauki w klasie dwujęzycznej, kończącej się obowiązkowo polskimi egzaminami maturalnymi i, w drodze wyboru, egzaminami maturalnymi z przedmiotów nauczanych w języku hiszpańskim.
Realizacja rocznego kursu pozwala na osiągnięcie takiego poziomu znajomości języka hiszpańskiego, który w kolejnych latach umożliwi uczestnictwo w zajęciach prowadzonych przez native speakerów i przygotowanie do matury z przedmiotów hiszpańskich.
W klasie dwujęzycznej z językiem hiszpańskim uczeń będzie mógł: opanować język hiszpański w stopniu umożliwiającym zdanie matury dwujęzycznej z języka hiszpańskiego i przedmiotów dwujęzycznych, poznać i zrozumieć kulturę państw hiszpańskojęzycznych, a także pogłębić wiedzę z zakresu literatury i historii Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych.

Program DSD, DELF, DALF

Co to jest DSD II i jakie daje możliwości?

  1. DSD II (Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz der Bundesrepublik Deutschland) to przeprowadzany corocznie na całym świecie egzamin państwowy RFN oparty o standardy europejskie, potwierdzający obcokrajowcom znajomość języka niemieckiego na poziomie B2/C1 opisaną w Europejskim Systemie Kształcenia Językowego;
  2. DSD II jest egzaminem językowym opracowanym i przeprowadzanym ściśle we współpracy z ZfA
    (Zentralstelle für Auslandsschulwesen) z siedzibą w Kolonii, jest niemieckim odpowiednikiem egzaminu CAE z Cambridge;
  3. Program DSD II jest skierowany do osób, które już wcześniej uczyły się języka niemieckiego. Jest to warunek niezbędny do kontynuowania nauki w grupach z rozszerzonym programem języka niemieckiego. Część zajęć obowiązkowych jest prowadzona przez native speakera. Nasze liceum organizuje dla uczniów grup DSD II wymiany szkolne oraz obozy językowe;
  4. Egzamin DSD II odbywa się w szkole, jest bezpłatny, przeprowadzany przez nauczycieli polskich i niemieckich. Część pisemna odbywa się w listopadzie, a część ustna w grudniu. Do egzaminu przystępują uczniowie klasy maturalnej;
  5. Dyplom DSD II jest certyfikatem potwierdzającym znajomość języka, niezbędnym do podjęcia zagranicą studiów wyższych z wykładowym językiem niemieckim. Z dyplomem DSD II oraz polską maturą można podjąć studia na każdym kierunku w Niemczech. Dyplom może być też przydatny dla studentów polskich uczelni, którzy będą chcieli wyjechać na stypendium do Niemiec;

Czym są dyplomy DELF i DALF?
Jeśli potrzebujesz oficjalnego potwierdzenia znajomości języka francuskiego to dobrym pomysłem będzie podejście do egzaminu DELF lub DALF.
DELF i DALF to państwowe dyplomy z języka francuskiego jako obcego w międzynarodowej sześciostopniowej skali (A1, A2, B1, B2, C1, C2) ustalonej przez Radę Europy wydawane przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Są to dwa najbardziej znane egzaminy, które oferują uzyskanie certyfikatu potwierdzającego znajomość francuskiego od poziomu podstawowego do zaawansowanego.
DELF (Diplôme d’études en langue française), DALF (Diplôme approfondi de langue française) – oficjalne, międzynarodowe certyfikaty językowe, potwierdzające znajomość języka francuskiego przez osoby, dla których język ten nie jest ojczystym.
DELF, można zdawać na jednym z czterech poziomów, zgodnych z zaleceniami przyjętymi przez Radę Europy:
• poziom podstawowy: A1 i A2,
• poziom samodzielności: B1 i B2
Poziomowi biegłości języka (C1 i C2) odpowiada certyfikat DALF.
Egzamin DELF, który możesz zdawać również w naszej szkole, ma także osobną wersję dla młodzieży (version junior), która skonstruowana jest tak samo, jak wersja „zwykła”. Jedyną różnicą jest bliższa młodzieży tematyka, poruszana podczas egzaminu. Uzyskanie certyfikatu w wersji junior daje prawo do otrzymania takiego samego dyplomu, jak inni zdający.
Każdy egzamin weryfikuje 4 kompetencje językowe: rozumienie ze słuchu, wypowiedź ustną, czytanie ze zrozumieniem oraz umiejętność wypowiedzi pisemnej.
Zrób certyfikat, zapisz się na DELF lub DALF!!!

Koła naukowe


Współpraca