Rok szkolny 2017/2018


Wycieczka klasy 2E na Hel - 23-27.10.2017 r.


Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 23-27 października odbyła się długo wyczekiwana wycieczka klasy 2e. Za cel obraliśmy sobie Hel (najdalej wysunięte miejsce w Polsce), ponieważ lubimy wyzwania. Nasza podróż rozpoczęła się w poniedziałek rano na Dworcu Głównym w Krakowie. Zwarci i gotowi wsiedliśmy do pociągu. Podróż minęła nam bardzo przyjemnie, przy akompaniamencie gitary. Kiedy prześpiewaliśmy już wszystkie znane nam piosenki okazało się, że dotarliśmy na miejsce. Hotel piękny, ale najpiękniejsze łóżka. Miały jakąś moc przyciągania po tak długiej drodze.

Następnego dnia obudziliśmy się jak nowo narodzeni i po śniadaniu udaliśmy się na podbój Helu. W planie na przedpołudnie znalazł się spacer wzdłuż cudownego wybrzeża, obserwowanie samotnego łabędzia oraz podziwianie grupy fok w pobliskim fokarium. Potem udaliśmy się na obiad i po krótkim odpoczynku przyszedł czas na długi spacer urokliwą, helską plażą. Wieczór spędziliśmy w hotelu odpoczywając przed również pełnym przygód dniem następnym.

W środę z samego rano wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy zwiedzać jedne z najbardziej znanych miast polskiego wybrzeża - Gdańsk oraz Sopot. Niestety pogoda nam nie sprzyjała i piękno Gdańska musieliśmy podziwiać z parasolem w ręku. Ale to nie szkodzi, ponieważ mieliśmy cudownego pana przewodnika, który z wielką pasją i poczuciem humoru opowiadał o licznych zabytkach. Mieliśmy okazję zobaczyć między innymi gdańskiego Żurawia, Główny Ratusz Miasta oraz sztandarowy punkt dla każdego zwiedzającego czyli Fontannę Neptuna. Duża część zabytków została przez nas opisana w ramach pracy domowej z historii. Następnym punktem naszej wycieczki był oczywiście Sopot, gdzie mogliśmy zjeść ciepły posiłek. W Sopocie weszliśmy na sam szczyt 42,5 metrowej Latarni Morskiej. Stamtąd mogliśmy podziwiać oszałamiające swym pięknem wybrzeże. W następnej kolejności przyszedł czas na spacer po molo i sesję zdjęciową na tle morza i nieba o niezwykłych barwach. Potem zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do hotelu. W czwartek wcale nie zmniejszyliśmy tempa.

Rano wyruszyliśmy z poznanym już wcześniej panem przewodnikiem do Muzeum Obrony Wybrzeża. Poszerzyliśmy tam naszą historyczną wiedzę. Poznaliśmy między innymi bohaterów, którzy dzielnie walczyli w obronie nadmorskich obszarów Polski. Wieczorem za to wzięliśmy udział w przepysznej kolacji w helskiej restauracji. Jedliśmy pyszną rybę, a potem spacerowaliśmy okolicznymi pomostami.

Następnego dnia przyszedł czas na pakowanie, pożegnanie z przewodnikiem, ostatnie zakupy i… pora opuścić błękitne wybrzeże. Miło było zgłębiać naukę w trochę innych okolicznościach niż w klasie, dowiedzieć się wielu przyrodniczych i historycznych ciekawostek z nadmorskich terenów. Wracamy z cudownymi wspomnieniami i bajecznymi zdjęciami, pełni energii do dalszej pracy w szkole. Hel w październiku jest równie piękny jak w lecie i mamy nadzieję, że wszyscy będziemy mieli jeszcze kiedyś okazję odwiedzić miejsce, w którym zaczyna się Polska.

Aleksandra Nowak 2e
Klasa 2G na wycieczce w Górach Świętokrzyskich - 10-11.10.2017 r.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 10 i 11 października uczniowie klasy 2G wyruszyli w odkrywczą podróż po Górach Świętokrzyskich. Plan naszego zwiedzania był dość intensywny, co pozwoliło nam na lepsze poznanie tego rejonu.
Pierwszym przystankiem było Muzeum Zegarów Słonecznych w Jędrzejowie, gdzie mogliśmy podziwiać zbiory przyrządów astronomicznych państwa Przypkowskich, a także poszerzyć wiedzę na ten temat podczas lekcji muzealnej. Tego samego dnia wyjeżdżaliśmy kolejką na Święty Krzyż, aby udać się do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz podziwiać jesienny krajobraz gołoborzy. Bazylika zachwyciła nas swoją architekturą, historią oraz gościnnością. W kawiarence każdy z nas mógł napić się gorącej herbaty lub skosztować zielonej kawy.

Kolejnymi punktami tego dnia było odwiedzenie klasztoru sióstr Benedyktynek, kapliczki Stefana Żeromskiego oraz źródełka świętego Franciszka. Podczas wizyty w Klasztorze zaintrygowała nas rozmowa z jedną z sióstr Benedyktynek, która w zakonie mieszka już aż 35 lat! Spędziliśmy wiele czasu zadając pytania i słuchając o życiu i zajęciach odizolowanych od społeczności sióstr, aż pani przewodnik musiała przerwać nam, abyśmy mogli kontynuować zwiedzanie. Kapliczka oraz źródełko znajdują się w malowniczych terenach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część z nas, aby spełniły się nasze marzenia, nabierała wody ze źródełka do ust i obiegała je trzy razy dookoła.

Późnym popołudniem zawitaliśmy do hotelu „Echo” w Cedzynie, gdzie mogliśmy spędzić miło czas, odpocząć oraz oderwać myśli od szkolnych spraw.
Kolejnego dnia odwiedziliśmy Jaskinię Raj – wapienną jaskinię krasową oraz zamek w Chęcinach. Oprócz zwiedzania mieliśmy okazję strzelać z łuku, przebrać i utożsamić z rycerzami średniowiecznymi oraz rozgrzać się przy nauce tańców dworskich. Naszymi dwoma ostatnimi punktami były odwiedziny przy Dębie Bartku oraz w muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Klasa mogła choć na chwilę przenieść się w czasy pisarza i poznać bliżej jego dzieje, co na pewno przy najbliższej okazji pozwoli nam zabłysnąć podczas lekcji polskiego.
Po wizycie w Oblęgorku pożegnaliśmy się z Górami Świętokrzyskimi i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Był to czas pełen wrażeń, który choć na chwilę pozwolił nam nie zajmować się rozszerzoną matematyką i pokazał, iż tereny województwa świętokrzyskiego to świetny kierunek podróży!


Wycieczka do Szkocji

We wrześniu (13-21.09.2017r.) młodzież naszej szkoły brała udział w wycieczce do Szkocji. W drodze do kraju, który niezmiennie zachwyca nas swoim krajobrazem, kulturą oraz ciekawą odmianą języka, zatrzymaliśmy się w Amsterdamie na krótkie zwiedzanie miasta z perspektywy barki. W Szkocij plan zwiedzania był dość intensywny. Widzieliśmy między innymi Zamek w Edynburgu, Pałac Holyrood, Muzeum Szkocji, malownicze miasteczko Luss, płyneliśmy jednym z piękniejszych jezior -  Loch Lomond, zwiedzaliśmy tradycyjnie Glamis czyli dom rodzinny Królowej Matki, oraz Zamek Stirling i wierzę upamiętniającą bohatera Szkotów jakim niewątpliwie był William Wallace. Odwiedziliśmy również miasteczko uniwersyteckie St Andrews. Po całym dniu wrażeń wracaliśmy do goszczących nas szkockich rodzin. Pogoda po raz kolejny dopisała! Plan został zrealizowany w 100% a nawet udało nam się zobaczyć jedną atrakcję więcej czyli przepięknie położone ruiny Tantalon Castle z widokiem na wyspę Bass Rock - unikatowy na skalę światową rezerwat głuptaków zwyczajnych. Po kilku pięknych i pełnych wrażeń dniach, wróciliśmy również przez Amsterdam do Krakowa. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Szkocja to bardzo dobry kierunek! :-)