Podstrony:

Rok szkolny 2014/2015

Szlakiem Józefa Piłsudskiego po Krakowie

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości klasa 2 c wybrała się na grę terenową, by odnaleźć ślady działalności Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od ulicy noszącej imię samego Marszałka, poprzez Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Muzeum Narodowe, gdzie chwilkę odsapnęliśmy i ruszyliśmy dalej. A kolejne miejsca naszej gry były nieopodal, ponieważ krakowskie Oleandry i Błonia krakowskie nierozerwalnie wiążą się z historią czynu legionowego. Z tej perspektywy, spoglądając w dal,  poznaliśmy też historię Kopca Niepodległości im. J. Piłsudskiego. Naszą wycieczkę zakończyła wizyta w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie złożyliśmy kwiaty na grobie Marszałka.  

Organizator: mgr Justyna Wieczorek

 

 Klasa 2A2 na wycieczce w Zakopanem - 22.10.2014 r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu  22.10.2014 uczniowie klasy 2a2, wyposażeni w ciepłe kurtki i termosy z gorącą herbatą wyruszyli na wycieczkę przedmiotową do Zakopanego. Czas w zimowej stolicy Polski został  ciekawie zaaranżowany. Pierwszym punktem w planie wycieczki był  dom Jana Kasprowicza na Harendzie. Podczas zorganizowanego wykładu w muzeum Kasprowicza poznaliśmy życiorys pisarza oraz proces tworzenia jego najznakomitszych dzieł. Po zakończonym „spotkaniu z Kasprowiczem” udaliśmy się do willi Oksza, aby zobaczyć dzieła najsłynniejszych podhalańskich artystów. Stanisław Ignacy Witkiewicz był wybitnym malarzem i dramaturgiem w latach dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia.  Portrety pastelowe Witkiewicza są ponadczasowe, a sam twórca zyskał dzięki nim miano wizjonera. Trzecim, a zarazem ostatnim punktem wycieczki była autorska Galeria Władysława Hasiora. Montaże, bo tak autor nazywał swoje dzieła, wzbudziły w uczestnikach wycieczki różne emocje: przerażenie, odrazę, ciekawość, zachwyt.  Analiza i interpretacja montaży nie była łatwym zadaniem, a po zakończeniu warsztatów w Galerii, udaliśmy się w drogę powrotną do Krakowa.

Tekst: Aleksandra Ryś i Joanna Sajdak

Zdjęcia: ks. Jarosław Klimczyk

 


Geocaching w Lesie Wolskim. Kl. 2A2 na terenowej wycieczce międzyprzedmiotowej - 8.09.2014

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia wczesnobarokowego kościoła oo. kamedułów na Bielanach. Następnie rozpoczęła się gra terenowa. Celem ćwiczeń było wykorzystanie wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcjach historii i geografii. Geocaching jest zdobywającą coraz większą popularność grą terenową polegającą na poszukiwaniu „skarbów” za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika z zadaniami lub nagrodami, nazywanego „geocache”. Uczniowie kl. 2a2, wyposażeni w smartfony z zainstalowaną darmową aplikacją GPS, zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było odnalezienie ukrytych uprzednio przez nauczycieli „skarbów”. Okazały się nimi… krótkie testy dotyczące historii I wojny światowej oraz obiektów historycznych na obszarze Lasu Wolskiego. Prawidłowe rozwiązanie zadań gwarantowało otrzymanie współrzędnych geograficznych niezbędnych do lokalizacji kolejnego „skarbu” – geocache. W przerwach między poszukiwaniem kolejnych skrytek uczniowie zdobywali wiedzę na temat topografii Lasu Wolskiego oraz umiejętności orientacji mapy, obliczania azymutu i korzystania z odbiorników GPS. Wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z postawionymi zadaniami. Poszukiwaniom „skarbów” towarzyszyło wiele emocji i śmiechu. Wycieczkę zakończyliśmy podziwiając panoramę Krakowa z kopca Józefa Piłsudskiego.