Rok szkolny 2014/2015

Geocaching w Lesie Wolskim. Kl. 2A2 na terenowej wycieczce międzyprzedmiotowej - 8.09.2014

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia wczesnobarokowego kościoła oo. kamedułów na Bielanach. Następnie rozpoczęła się gra terenowa. Celem ćwiczeń było wykorzystanie wiedzy i umiejętności opanowanych na lekcjach historii i geografii. Geocaching jest zdobywającą coraz większą popularność grą terenową polegającą na poszukiwaniu „skarbów” za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika z zadaniami lub nagrodami, nazywanego „geocache”. Uczniowie kl. 2a2, wyposażeni w smartfony z zainstalowaną darmową aplikacją GPS, zostali podzieleni na grupy, których zadaniem było odnalezienie ukrytych uprzednio przez nauczycieli „skarbów”. Okazały się nimi… krótkie testy dotyczące historii I wojny światowej oraz obiektów historycznych na obszarze Lasu Wolskiego. Prawidłowe rozwiązanie zadań gwarantowało otrzymanie współrzędnych geograficznych niezbędnych do lokalizacji kolejnego „skarbu” – geocache. W przerwach między poszukiwaniem kolejnych skrytek uczniowie zdobywali wiedzę na temat topografii Lasu Wolskiego oraz umiejętności orientacji mapy, obliczania azymutu i korzystania z odbiorników GPS. Wszystkie grupy doskonale poradziły sobie z postawionymi zadaniami. Poszukiwaniom „skarbów” towarzyszyło wiele emocji i śmiechu. Wycieczkę zakończyliśmy podziwiając panoramę Krakowa z kopca Józefa Piłsudskiego.

Rok szkolny 2013/2014

Klasa 2F na wycieczce w Zakopanem - 22.05.2014 r.
 

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 22 maja 2014 roku uczniowie klasy 2F brali udział w ciekawych zajęciach terenowych do Zakopanego. Całodniowa wycieczka była wypełniona atrakcjami. Spacer na Kalatówki i interpretacja sonetów Jana Kasprowicza u podnóża Kasprowego Wierchu wymykała się zwykłym ramom lekcji języka polskiego. Ćwiczenia z czytania mapy i znajomości gór nabrały zupełnie innego, praktycznego charakteru. Przez godzinę zmagaliśmy się z kartą pracy i mapą Tatr, każda z 6 grup wykonywała ćwiczenia sprawdzające naszą wiedzę z zakresu między innymi: orientacji mapy w terenie, przeliczania odległości i skali, obliczania średniego spadku stoku, obliczania wysokości górowania Słońca ... praca kończyła się oceną każdej z grup :)

Potem udaliśmy się do dzielnicy „Jaszczurówka”, której nazwa pochodzi od salamandry plamistej występującej na tym terenie.

Znajduje się tam kaplica pw. Najświętszego Serca Jezusa, jest to klasyczne dzieło wzniesione w stylu zakopiańskim. Kapliczka została zbudowana w latach 1905 – 07, według projektu Stanisław Witkiewicza

Następnie trasa wiodła do Galerii Władysława Hasiora, gdzie obejrzeliśmy około 150 prac artysty z całego okresu jego twórczości. Wystawa wywołała ożywione dyskusje wśród uczestników.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najstarszego kościoła i cmentarza w Zakopanym na Pęksowym Brzysku, gdzie znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki wykonanymi w drewnie,metalu lub kamieniu, często zdobionymi rzeźbionymi motywami podhalańskimi. Znajdują się tu nagrobki między innymi: Władysława Hasiora, Antoniego Kenara, Władysława Orkana, Kornela Makuszyńskiego, Heleny Marusarzówny, Jana Długosza, ks. Józefa Stolarczyka, Tytusa Chałubińskiego i wielu innych znanych i zasłużonych dla miasta i Tatr osób.

Zaraz przy wejściu, z prawej strony, znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki.

Cała wycieczka, której pomysłodawczynią była Pani Profesor Izabela Klec rozbudziła nasze apetyty na poznawanie świata.

 

 

Weronika Frączak z 2F


Kraków Żydowski – Kraków Chrześcijański

10 stycznia odbyła się wycieczka po krakowskim Kazimierzu „Kraków Żydowski – Kraków Chrześcijański ''. Wcześniej uczniowie klasy 1f w ramach kilku lekcji wychowawczych zapoznali się z ciekawą historią krakowskiego Kazimierza - miejsca współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Uczniowie podczas wycieczki odwiedzili Synagogę Starą, jedną z najstarszych zachowanych synagog w Polsce, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów. Muzeum gromadzi zabytki z zakresu historii i kultury Żydów, przede wszystkim krakowskich


Wycieczka integracyjna do Ojcowa

5 października odbyła się wycieczka integracyjna do Ojcowa. Została zorganizowana przez Panią Profesor Izabelę Klec- wychowawcę klasy 1f.

 Nasza przygoda ze zwiedzaniem najmniejszego Parku Narodowego w Polsce zaczęła się bardzo mroźnego wczesnojesiennego poranka. Na początku urzekły nas drzewa zabarwione na setki ciepłych barw. Od kolorowych drzew wyraźnie odcinały się białe, wapienne skały w tym słynna Maczuga Herkulesa. Pierwszym punktem naszej wycieczki była Kaplica na Wodzie. Później mieliśmy w planach zwiedzanie zamku w Piaskowej Skale. W oczekiwaniu na wejście do muzeum zajęliśmy się grą integracyjną.

Po wyjściu z zamku okazało się, że zimny poranek przeobraził się w bardzo ciepłe południe. Dlatego wchodzenie czarnym szlakiem pod górę do Jaskini Łokietka dostarczyło nam wielu wrażeń. Jeszcze ciekawiej było w samej Jaskini. Temperatura w niej była niższa o ok. 15 stopni niż na zewnątrz. Oprócz form skalnych mieliśmy okazję obserwować śpiące nietoperze - ta i inne jaskinie na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej są wykorzystywane przez hibernujące latające ssaki.

Potem doszliśmy do Źródełka Miłości, gdzie część klasy „rzuciła'' się na wodę a potem w ramach integracji były kiełbaski z grilla. Ponieważ byliśmy już zmęczeni ciąg dalszy klasowej integracji  przenieśliśmy do autobusu, w którym spędziliśmy długie chwile stojąc w piątkowych korkach w centrum Krakowa.

To była naprawdę przyjemna wycieczka, dlatego bardzo dziękujemy Panu Profesorowi Kamilowi Kwolkowi, Pani Profesor Sabinie Knecht i oczywiście naszej Wychowawczyni Pani Izabeli Klec za udział w wycieczce :)

 

Weronika Frączak 1f