Wydarzenia 2019/2020

Krakowski Dzień Samorządów Uczniowskich

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 23 października 2019 w Hali Cracovii – Centrum Sportu Niepełnosprawnych  odbyło się spotkanie i warsztaty Samorządów Uczniowskich szkół ponadpodstawowych, zorganizowane przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia.

VI Liceum Ogólnokształcące reprezentowali: Michał Turcza, Miriam Guzik oraz Wojciech Bobrek.

Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego to wyjątkowa okazja dla uczniów i opiekunów rad uczniowskich na wymianę doświadczeń i wiedzy na temat pracy samorządów szkolnych.

W ramach tegorocznej edycji zostały przygotowane warsztaty w formule OPEN SPICE, których celem było wyłonienie obszarów tematycznych, będących szczególnie przedmiotem zainteresowania młodych samorządowców. W panelach dyskusyjnych Samorząd VI LO rozważał m.in o: podziale obowiązków i aktywizacji w samorządzie uczniowskim, roli mediów społecznościowych w szkole, form promocji życia szkoły, poczuciu komfortu uczniów w szkole, doskonalenia organizacji debat oksfordzkich.

Na spotkaniu przedstawiono także nowy projekt, w ramach programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „Młody Kraków 2.0”.: Gildię Samorządów Uczniowskich, co ma w istotny sposób pobudzić, zintegrować i zaktywizować samorządy uczniowskie do podejmowania wspólnych inicjatyw i projektów.

Więcej o Gildii Samorządów Uczniowskich dowiesz się:

- z Magazynu Młody Kraków, dostępnym w bibliotece szkolnej VI LO

- oraz na stronie: https://mlodziez.krakow.pl/

Serdecznie dziękujemy Wydziałowi Polityki Społecznej i Zdrowia za udostępnienie i możliwość umieszczenia wybranych zdjęć w galerii VI LO.


I sesja Młodzieżowej Rady Krakowa

W dniu 18 października 2019r, w Magistracie przy Placu Wszystkich Świętych 3-4 odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Krakowa, w której uczestniczyła przedstawicielka VI Liceum Ogólnokształcącego – Zuzanna Słobodzian, z kl. 2d.

Nadrzędnym celem Rady jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządności, kształtowanie postaw prospołecznych, obywatelskich, demokratycznych. Rada mająca charakter konsultacyjny, posiada prawo i możliwość wypowiadania w imieniu uczniów oraz podejmowania inicjatyw na rzecz młodzieży krakowskich szkół,  jest ich głosem w Radzie Miasta.

I sesję VII kadencji Młodzieżowej Rady Krakowa poprowadził Przewodniczący Rady Miasta Krakowa – p. Dominik Jaśkowiec.  W ramach spotkania  odbyły się wybory prezydium Rady - przewodniczącą została p.  Katarzyna Chajduga z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, która przybliżyła m.in. propozycje: organizacji Europejskiego Kongresu Ekologii, oraz potrzebę propagowania i promocji wolontariatu wśród młodzieży krakowskich szkół. W imieniu Prezydenta Miasta Krakowa, przemawiała Dyrektor Wydziału Edukacji Miasta Krakowa – p. Ewa Całus.

Zuzannie gratulujemy nominacji radnej i życzymy sukcesów w Młodzieżowej Radzie Krakowa!Młodzieżowi Liderzy są wśród Nas… a wywodzą się z KAS

Tylko, nieliczni, dociekliwi wiedzą, że miano Lidera Młodzieżowego zdobywa się po odbytych szkoleniach w Krakowskiej Akademii  Samorządności.

To szkoła liderów społecznych, cykl warsztatów dla uczniów, którzy chcą podnieść swoje kompetencje potrzebne do pracy w grupie. KAS realizowane jest przez Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia , w ramach szerokiego programu aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu miasta „ Młody Kraków 2.0”

Doświadczenie wielu lat istnienia akademii pokazuje, że dla młodych ludzi uczestnictwo w niej stało się znakomitym wstępem do dalszej aktywności społecznej i szeregu inicjatyw samorządowych. Wtórowała im działalność charytatywna, zarówno na rzecz dzieci , jak i seniorów.

Oto MŁODZIEŻOWI LIDERZY W VI LO:

1.       ANNA BĄK –  kl. 3a3 - Diamentowy Lider

2.       ANNA MATUSIAK – kl. 2b1 -  Srebrny i Diamentowy Lider

3.       EWA ŁAPIŃSKA – kl.3d -  Diamentowy Lider

4.   ZUZANNA SŁOBODZIANkl. 2d -  Złoty Lider

5.   KACPER BATOR – kl. 3a3 - Srebrny Lider

6.   JULIA LENART- kl. 2g1 - Krakowska Akademia Samorządności

Jeśli chcesz zostać Młodzieżowym Liderem Krakowa?

- sprawnie pracować w grupie? tworzyć własne projekty społeczne?

- poszerzyć wiedzę na temat życia w społeczeństwie obywatelskim?

-  poznać zasady funkcjonowania młodzieżowej rady miasta, organizacji pozarządowych, tworzenia budżetu obywatelskiego?

- nabyć praktyczne umiejętności w zakresie negocjacji, autoprezentacji?

ZGŁOŚ SIĘ DO KAS! Więcej informacji znajdziesz na: https://mlodziez.krakow.pl/


 Wydarzenia 2018/2019

Młodzieżowa Konferencja Rad Samorządów Uczniowskich

W dniu 05.04.2019r w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa, odbyła się Konferencja Samorządów Uczniowskich 26 krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza reprezentowali: Ewa Kostrzon, Krystian Kroczek, Bartosz Wychowański, z kl. 2e, a w zastępstwie opiekuna SU p. Magdalena Włodarczyk.

W części oficjalnej swoje wystąpienia przedstawili: Przewodniczący Młodzieżowej Rady Krakowa – p. Mateusz Kołodziejczyk,  zastępca Przewodniczącego – p. Izabella Rakowska, oraz zaproszeni goście, m.in. z Rady Dzielnicy XV – p. Grzegorz Gil, p.o Kierownika Referatu z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, referat d.s Młodzieży  -p. Mateusz Drożdż. W kolejnej odsłonie Samorządy Uczniowskie zaprezentowały i podsumowały działalność w obrębie swoich placówek, a w panelu dyskusyjnym,  podzieliły się swoimi doświadczeniami i atrakcyjnymi pomysłami, które znalazły poparcie i zostały wdrożone z powodzeniem w ich szkole. Równocześnie opiekunowie SU uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, z udziałem gości specjalnych pt. „Przyszłość Młodzieży”.

 


Warsztaty prawnicze - 28.01.2019 r.

W dniu 28 stycznia 2019, Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole warsztaty prawnicze. W czasie przygotowanego przez SEED. Cracow wydarzenia na symulowanej sali sądowej spotkały się zespoły I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego oraz V LO im. Augusta Witkowskiego. Przebiegiem sprawy kierował odgrywający rolę sędziego radca prawny Jan Marczyński, który podzielił się z gośćmi cennymi wskazówkami i doświadczeniami. W trakcie rozprawy istniała możliwość konsultacji z doktorantką prawa Anną Wojcieszczak.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie oraz zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach.


CIACHO ZA CIACHO

W grudniu w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę książek w celu wsparcia akcji „CIACHO ZA CIACHO” organizowanej przez grupę charytatywną „Szpunt” działającą w Duszpasterstwie Akademickim „Beczka” w Krakowie.

Wolontariusze wzięli również udział w całodziennym kiermaszu ciast i książek, odbywającym się na krużgankach klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskie 12 w Krakowie. 

Kiermasz charytatywnej grupy “Beczki” organizowany jest w Krakowie dwa razy w roku – przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Dzięki dotychczasowym akcjom udało się na przykład zbudować studnię w Sudanie czy zakupić rentgen dla szpitala w Ugandzie. Obchody 151. urodzin Józefa Piłsudskiego

5 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wzięli udział w zorganizowanych przez IPN obchodach 151. urodzin Józefa Piłsudskiego połączonych z uroczystościami upamiętniającymi 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Wydarzenia 2017/2018Spektakl Grupy Teatralnej sekcji hiszpańskiej VILO - zaproszenie

Zapraszamy serdecznie na spektakl Grupy Teatralnej sekcji hiszpańskiej VILO pt. "La Bella Dorotea", 27 lutego w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży przy ulicy Wietora 15:
-wersja hiszpańska: 17:30
-wersja polska: 19:00


Wstęp wolny

Sztuka opowiada historię Dorotei, bogatej kobiety, porzuconej w dniu ślubu. Bohaterka przysięga, że nie ściągnie sukni ślubnej do momentu małżeństwa z innym. Dwóch mężczyzn próbuje ją oszukać i podstępem namawia ją do ślubu z jednym z nich. Jednak z czasem on zaczyna się w niej zakochiwać...


Dwudziesta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego - 5.02.2018

Piątego lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lokalnych eliminacjach dwudziestej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński. 

Hasło konkursowe brzmiało:

"Nieszczęsny dar wolności"? /Ks. prof. J. Tischner/

Jak powiedziała główna organizatorka konkursu: "VI lo wzięło konkurs szturmem".

1 miejsce - Marlena Miśkowiec z kl. 2c

2 miejsca nie przyznano

wśród laureatów 3-go miejsca -  Jan Broda i Franciszek Pozarzycki z kl. 2h

oraz wśród wyróżnionych Piotr Sadza i Jacek Zeman z kl. 2a1.

Wszyscy wymienieni otrzymali skierowanie o kolejnego etapu, eliminacji regionalnych, które odbędą się  8 lutego 2018 r. w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!


STRONGMAN i STRONGWOMAN VILO

Pan Paweł Zgud i Pan Marcin Rozmarynowski serdecznie zapraszają na tegoroczną edycję konkursu STRONGMAN i STRONGWOMAN VILO

Już w ten czwartek, 8.02 o godzinie 12.00 na sali gimnastycznej.
Młodzi dla AK, AK dla młodych - 31.01.2018

Dnia 31 stycznia br. klasy 2c i 2e wzięły udział w konferencji w Muzeum Armii Krajowej zatytułowanej „Młodzi dla AK, AK dla młodych.”

Celem projektu było zapoznanie młodych ludzi z historią, uświadomienie ich jeszcze z „pierwszej ręki”, od osób, które naprawdę przeżyły okropności drugiej wojny światowej.

Gościem był między innymi kpt. Włodzimierz Wolny, który swoją poruszającą historią z Szarych Szeregów doprowadził wielu słuchaczy do łez i wzruszenia.

Pojawił się również wesoły akcent - mjr Stanisław Szuro także podzielił się swoimi, tym razem, o dziwo, zabawnymi historiami z tego okresu.

Wydarzenie to przyciągnęło naprawdę mnóstwo młodych ludzi, ich obecność była liczona już w setkach.

Pojawiały się osoby bardzo młode, jak i te już przy progu osiągnięcia dorosłości. Jednak niezależnie od wieku odbiorców pewne jet to, że każdemu z uczestników wiele to spotkanie dało.

 


Zawody koszykówki - 1.02.2018

Dnia 01.02 wzięliśmy udział w licealiadzie, która odbywała się w II LO. Naszymi rywalami było VIII LO, I LO oraz gospodarz czyli II LO. Pierwszy mecz rozegraliśmy z VIII LO, całą pierwszą połowę prowadzili lecz w drugiej części meczu udało nam się dogonić a zarazem przegonić naszego rywala, wygraliśmy kilkunastoma punktami przewagi.

Następnym rywalem był Nowodworek, który jak się okazało był cięższym przeciwnikiem, cały mecz miały miejsce wymiany punkt za punkty, jednak w ostatnich minutach straciliśmy trochę więcej punktów i brakowało już czasu, żeby nadrobić tę przewagę.

Naszym ostatnim przeciwnikiem było II LO, które wygrała dwa wcześniejsze mecze ze znaczną przewagą. Mecz ten także zakończył się wygraną II LO, lecz nie straciliśmy tak dużo punktów jak nasi pozostali przeciwnicy i różnica punktów nie była aż taka znacząca, dzięki temu właśnie awansowaliśmy na małe punkty, ponieważ trzy drużyny (VI, I, VIII) miały tyle samo punktów, ale nasz bilans punktowy był najlepszy. W następnym tygodniu nasze sportowe zmagania będą kontynuuowane, miejmy nadzieję, że pomyślnie.Warsztaty debatanckie - 24.01.2018

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 24.01.2018 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane przez Samorząd Uczniowski, które mają na celu przygotować wszystkich chętnych do udziału w wewnątrzszkolnych debatach oksfordzkich. Warsztaty odbyły się pod przewodnictwem absolwenta naszej szkoły i członka Krakowskiej Szkoły Mówców, Szymona Turczę.


Wewnątrzszkolny turniej siatkówki

Zapraszamy do galerii zdjęć

Dnia 23.01.2018 r. w murach naszej szkoły odbyły się pierwsze rozgrywki w wewnątrzszkolnym turnieju siatkówki. Rywalizowały ze sobą drużyny z klas 2A2 oraz 2E.

 

 

 

 

 

 

 


 
Ćwierćfinały Turnieju Debat Szkoły Debat - 22.01.2018

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 22.01.2018 r. w Urzędzie Miasta przy Placu Wszystkich Świętych w Krakowie odbyły się ćwierćfinały Turnieju Debat Szkoły Debat.

W reprezentacji naszej szkoły wystąpili: Maciej Kuć, Franek Pozarzycki, Stanisław Chludziński oraz Kajetan Żakowski. Nasza drużyna po stronie propozycji debatowała wraz z V LO.