Rok szkolny 2015/2016

Wymiana z Francją

 

To już czwarta wizyta uczniów VI Liceum w Fontainbleau we Francji. To urocze miejsce nieopodal Paryża zachwyciło po raz kolejny. Nie tylko zwiedzanie Paryża i uroczego Fontainbleau zapadło nam wszystkim w pamięci, ale także zapach croissant’ów, smak serów, ale przede wszystkim uśmiech który nie gasł podczas tego pobytu. Zawiązały się znajomości  trwałe i pełne pozytywnych emocji. Uczniowie z Francji przywieźli z kolei do Krakowa mnóstwo pozytywnej energii i chęci poznania polskiej kultury i obyczajowości. Przełom marca i kwietnia okazał się być wymarzonym czasem do zwiedzania obu krajów, bo pogoda była dla nas łaskawa, a cała wymiana była z pewnością najsłodszą do tej pory.

 

Zapraszamy do udziału w tej wymianie w przyszłym roku szkolnym!


 
 

Wymiana międzynarodowa VI LO w Krakowie i Liceum Sainte-Marie des Champs w Tuluzie 9.02 – 16.02.2016.

 

 

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Zakończyła się wspaniała przygoda, o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych i poznawczych, jaką była wizyta w Tuluzie. Uczniowie powrócili do Polski pełni nowych wrażeń i przeświadczeni, że nie jest to definitywny koniec tej przygody, a zawarte przyjaźnie przetrwają próbę czasu i odległości.

 

Celem każdej wymiany jest poznanie – ludzi, kultury i miejsca, a także wymiana doświadczeń i informacji oraz sprostanie stawianym wymaganiom językowym, reprezentacyjnym i organizacyjnym. I tym razem udało się zrealizować wszystkie założenia, otwierając jednocześnie drogę do pełnego odkrycia piękna regionów francuskich, ich zabytków, sztuki, jak i miejsc niezwiązanych z tradycyjnymi szlakami turystycznymi – ulubionych kawiarenek, małych i tchnących spokojem sklepików, pełnych fiołkowych kosmetyków i słodyczy, czy miejsc odpoczynku młodzieży francuskiej.

 

Gdy grupa młodzieży polskiej lądowała na lotnisku Tuluza-Blagnac, stres przed poznaniem nowych ludzi, pozornie zupełnie odmiennych od nich i odległych, mieszał się z chęcią doświadczenia innej kultury i obyczajowości. Obawy okazały się nieuzasadnione, ponieważ grupa francuska swoją otwartością i uśmiechem starała się ułatwić aklimatyzację, jednocześnie przybliżając realia życia codziennego oraz ukazując piękno swojej urokliwej miejscowości, nazywanej „la ville rose” – różowym miastem (ze względu na dużą ilość budynków zbudowanych z czerwonej cegły). To położone w południowo-zachodniej Francji, miasto jest skupiskiem katedr i kościołów, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym – o czym uczniowie mieli się wkrótce przekonać.

 

Główne punkty programu pobytu młodzieży polskiej we Francji:

 

9 lutego - We wtorek podekscytowana grupa młodych ludzi z VI Liceum im. Adama Mickiewicza w Krakowie zebrała się na lotnisku Kraków-Balice, aby rozpocząć swoją tygodniową wyprawę. Na pokładzie samolotu linii Brussels Airlines przeleciała do Brukseli, aby następnie udać się już do właściwego miejsca pobytu – Tuluzy. Po długiej i męczącej podróży, licealiści mogli w końcu spotkać się z rodzinami francuskimi i, pomimo późnej godziny oraz zacinającego deszczu, z ożywieniem opowiedzieć o dotychczasowych wrażeniach.

 

10 lutego – Po ciepłym przywitaniu przez dyrekcję liceum, nadszedł czas na polsko-francuskie zwiedzanie miasta. Polscy uczniowie wraz z towarzyszącymi im nauczycielkami i korespondentami mieli okazję zobaczenia i zwiedzenia klasztoru Św. Szczepana, mostu Pont Neuf czy ratusza, mieszczącego się przy placu du Capitole – bezsprzecznych symboli miasta. O każdym z wymienionych zabytków, a także innych odwiedzanych miejscach, opowiadali uczniowie francuskiej szkoły, czytając uprzednio przygotowane notatki w języku francuskim i rosyjskim, co spotkało się z gorącą aprobatą młodzieży polskiej. Po przejściu zaplanowanej na środę trasy, uczniowie z Polski mieli czas wolny, który spędzili ze swoimi korespondentami.

 

11 lutego – Rankiem polską grupę czekała specjalnie przygotowana lekcja pt. „Zdobywanie kosmosu przez Rosjan” przeprowadzona przez specjalistę przedsiębiorstwa AIRBUS. Dzięki polskiemu tłumaczeniu wykład był również jasny dla uczniów nieuczących się języka francuskiego. Po godzinnym wprowadzeniu w tajniki tematu, nadszedł czas na zwiedzanie liceum, niewielkiej prywatnej szkoły o prawdziwie francuskim, spokojnym charakterze. Następnie grupa polska udała się do słynnego Kosmicznego Miasteczka, czyli miejsca, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o lotach kosmicznych i kosmosie. 55 metrowa rakieta „Ariane V”, możliwość „nauczenia się” księżycowego chodu i niezwykłe planetarium nie były jedynymi atrakcjami tego pełnego turystów miejsca. Po powrocie do szkoły uczniów polskich odebrali ich francuscy korespondenci, którzy skończyli już swoje lekcje.

 

12 lutego – W piątek uczniowie polscy mieli okazję poznania trybu nauki we Francji, ponieważ uczestniczyli w dwóch pierwszych lekcjach swoich korespondentów. Nie obyło się bez zaskoczeń nad sposobem oceniania i długością zajęć oraz rozmieszczeniem przerw pomiędzy lekcjami – a raczej ich brakiem, zastąpionym godzinnym ustępem czasu, w którym Francuzi jedzą posiłek porównywalny rozmiarami do polskiego obiadu. Po lekcjach polska część wymiany udała się na ponowne zwiedzanie miasta, poznając inne zakątki Tuluzy – z bazyliką Św. Saturnina (wpisaną na listę UNESCO) włącznie. Wyczerpana kilkugodzinną eskapadą grupa powróciła do liceum, by obejrzeć specjalnie przygotowany dla niej spektakl w języku francuskim i rosyjskim „Czechow-Molier”, mając do dyspozycji także tłumaczenie na język polski w formie papierowej. Burzę oklasków i przyjaznych uśmiechów wywołało wystąpienie jednego z Francuzów, który zapowiedział przedstawienie również po polsku. Krótkie, ale zabawne i dobrze przygotowane wystąpienie zwieńczył poczęstunek przygotowany przez francuskich rówieśników. Wśród zwyczajnych przekąsek odnaleźć można było także specjały rosyjskiej kuchni – m.in. suszki i kwas chlebowy. Po pełnym wrażeń dniu, uczniowie polscy wrócili ze swoimi korespondentami do domów, gdzie oczekiwały już francuskie rodziny, by wspólnie zasiąść do tradycyjnej, wpisanej w każdy dzień kolacji, uważanej tutaj za właściwy obiad.

 

13/14 lutego – Dni spędzone w rodzinach francuskich.

 

15 lutego – Grupa polsko-francuska spotkała się rankiem przy liceum w Tuluzie, by następnie udać się autokarem do Carcassonne – jednej z największych atrakcji w tej okolicy, jak i całej Francji. Owo tajemnicze i pełne legend miasto przecina rzeka Aude, która oddziela zabytkową część grodu od tej nowszej. Średniowieczna część Carcassonne składa się z dwóch części - la cité, czyli górnego warownego grodu i miasta dolnego (la ville basse). Całość otacza podwójny pas wałów obronnych i dwa pierścienie murów z bramami i barbakanami, które są zwieńczone 53 wieżami. Malownicze uliczki, gotycka architektura i potężne mury łączą się tutaj z restauracjami i sklepikami pełnymi turystów. Jest to miejsce wyjątkowej historii i wyjątkowych kontrastów, które zachwyca swoim ogromem i surowością. Po ekscytującym zwiedzaniu i wypełnieniu krótkiego quizu przygotowanego przez polsko-francuskich nauczycieli, uczniowie mieli czas wolny, który spędzili wraz ze swoimi korespondentami. Był to ostatni dzień pobytu we Francji, więc wszyscy starali się go uczcić w wyjątkowy sposób – niektórzy uczestnicząc w wieczorku polskim (po uprzednim zapisie), a inni kameralnie, w domach francuskich rodzin, wymieniając ostatnie, czułe zdania z niektórymi członkami.

 

16 lutego – Wczesnym rankiem rodziny francuskie odwiozły polskich korespondentów na lotnisko, gdzie grupy pożegnały się, nie kryjąc przy tym łez, ale i uśmiechając się na wspomnienie minionego tygodnia i zachowanych wspomnień, będąc również świadomym ponownego spotkania w Polsce. Pełna nadziei grupa polskich uczniów i jej opiekunki wsiadły na pokład samolotu. Przesiadając się w Brukseli, dolecieli w końcu bezpiecznie do Krakowa.

 

Rezultaty wymiany:

 

  • Poznanie bogactwa historii, kultury, tradycji, zabytków Francji;

  • Propagowanie szacunku dla innych kultur;

  • Poznanie zwyczajów, obyczajów szkolnych francuskich uczniów;

  • Rozwijanie kompetencji językowych poprzez komunikację w języku angielskim, rosyjskim i francuskim;

  • Poznanie interkulturowe, wymiana informacji i wzajemnych doświadczeń.

  •  


Rok szkolny 2014/2015

 

Wymiana z Francją - Fontainebleau

 

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d'Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d'Orsay.

Urzekło nas wszystko....Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.

Zdjęcia będą dostępne w aktualnościach i sekcji francuskiej.

 

Wymiana polsko-francuska Kraków - Fontainebleau 19-26 marca 2015 r.

 

Wymiana polsko-francuska, Kraków - Fontainebleau. W dniach od 19-26 marca gościliśmy dziewiętnastu uczniów z Lycee International Francois I er wraz z dwoma opiekunami, nauczycielami historii sztuki: Philippe Gombart i Eddy da Silva.

Program pobytu obejmował zwiedzanie zabytków Krakowa, dzielnicy Kazimierz, Muzeum w Oświęcimiu oraz wspólny wyjazd do Zakopanego. Goście z Francji wyjechali zauroczeni Krakowem, ludźmi i polską kuchnią!


 Rok szkolny 2013/2014

Wymiana Kraków -Fontainebleau (Francja) - 2-11 kwiecień 2014r.

Zapraszamy do galerii zdjęć


Relacja z wizyty grupy francuskiej z Fontainebleau w Urzędzie Miasta

Mesdames / Monsieurs,

Nous sommes heureux que vous avez visité Cracovie et remercions pour la coopération dans la réalisation de la rencontre à la Mairie. Nous voudrions vous informer que l’information sur votre visite a été publiée dans notre service Internet «Cracovie Ouverte sur le Monde», concernant la coopération internationale de notre ville. L’information est accessible sous l’adresse Internet suivant :http://krakow.pl/otwarty_na_swiat_fr/actualites/93541,356,komunikat,visite_des_jeunes_de_fontainebleau_.html

http://krakow.pl/otwarty_na_swiat/inne_wizyty/93041,144,komunikat,wizyta_mlodziezy_z_fontainebleau_.htm

Bien cordialement

Ewa Szpakowska

 

Gościmy grupę młodzieży z Liceum Międzynarodowego im. Francois I z Fontainebleau - 19 - 26.03.2014

W dniach od 19 do 26 marca, w ramach wymiany międzynarodowej, gościmy grupę młodzieży z Liceum Międzynarodowego im. Francois I z Fontainebleau. Osiemnastu francuskich  licealistów zwiedziło już Kazimierz i Zakopane. Uczniowie francuscy i polscy zostali uroczyście podjęci w Konsulacie Generalnym Francji przez pana Alain Schneider, charge de mission. Stałym punktem programu jest również zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po weekendzie spędzonym z rodzinami polskich korespondentów, w poniedziałek grupa francuska zwiedzać będzie Wawel, Rynek, Collegium Maius, Drogę Królewską oraz zostanie przyjęta przez wiceprezydenta Tadeusza Matusza w Urzędzie Miasta Krakowa.  Na wtorek zaplanowaliśmy zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.

Grupie towarzyszy wicedyrektor liceum z Fontainebleau, pan Didier Matha wraz z małżonką oraz inicjatorka wymiany pani Evelyne Wenzel, przewodnicząca stowarzyszenia ARCIF.

Organizatorem polskim jest pani Aneta Wojtaszek nauczyciel języka francuskiego, a towarzyszy jej pani Agnieszka Kudyba.

 


Rok szkolny 2012/2013


Zobacz zdjęcia: http://vilo.krakow.pl/pl/galeria.html?id=111

http://lyceefrancois1.net/spip.php?article412 

Właśnie wróciliśmy z tygodniowego pobytu we Francji w ramach wymiany z Liceum im. Franciszka I w Fontainebleau organizowanego przez Philippe Gombart i Francois Rubellin. Opiekę ze strony polskiej zapewniły Aneta Wojtaszek, nauczyciel języka francuskiego oraz Izabela Żelazna, nauczyciel wiedzy o kulturze. Program był niesłychanie bogaty - 4 dni spędzone na zwiedzaniu Paryża - a przyjęcie bardzo ciepłe i gościnne. Naszymi gospodarzami były rodziny uczniów z sekcji plastycznej. Oprócz zwiedzania głównych zabytków Paryża - Luwr, Muzeum d' Orsay, Wieży Eiffel'a, Biblioteki Polskiej wraz z Muzeum Mickiewicza, Montmartre, Notre-Dame i dzielnicy Beaubourg wraz z Centrum Pompidou bardzo przyjemnie spędziliśmy czas z naszymi gospodarzami, między innymi podczas warsztatów tańca renesansowego! Nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania !!!!!!!!!!!
Rok szkolny 2011/2012

Wizyta w Fontainebleau

Zobacz zdjęcia: http://vilo.krakow.pl/pl/galeria.html?id=72

W dniach 21 - 26 czerwca 2012 roku  Pan Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza dr Czesław Wróbel oraz Pani mgr Aneta Wojtaszek nauczyciel języka francuskiego przebywali we Francji korzystając z zaproszenia pana Didier Matha, wicedyrektora Liceum Międzynarodowego im. François I w Fontainebleau.

     Pobyt ten był efektem współpracy zapoczątkowanej w październiku 2011 roku  przez panią Evelyne Wenzel, prezesa Stowarzyszenia do Spraw Kontaktów z Zagranicą działającego przy merostwie/urzędzie miasta w Fontainebleau. Spotkanie odbyło się inicjatywy pani Evelyne Wenzel oraz zastępcy dyrektora liceum F I, po wielu rozmowach telefonicznych oraz wymianie maili. Głównym celem pobytu było zainicjowanie kontaktów, które w przyszłości zaowocują wymianą międzyszkolną o bogatym programie naukowo-kulturalnym.

Pobytowi przyświecały także inne cele:

1) poznanie dyrektorów, grona pedagogicznego, środowiska uczniów, poziomu nauczania oraz warunków lokalowych Lycée  Francois I

2) spotkania z władzami miasta Fontainebleau celem zaprezentowania VI Liceum Ogólnokształcącego, profili nauczania, a także poinformowanie o zasadach organizowania wymiany

3) poznanie mera  Fontainebleau i jego pierwszego zastępcy

4) spotkania z panią Evelyne Wenzel, inicjatorką planowanej wymiany i kontaktów z Lycée François I, przewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą

5) udział w uroczystych i  roboczych spotkaniach dotyczących planowanej wymiany, wybór nauczycieli zajmujących się wymianą ze strony francuskiej.

6) wyznaczenie proponowanych terminów wymiany, określenie zakresu tematycznego oraz ustalenie programu dla strony polskiej i francuskiej

7) poznanie regionu geograficznego, jego znaczenia historycznego, zwiedzenie zabytków, które w przyszłości zwiedzać będą uczniowie

8) spotkanie z przewodniczącym Europejskiego Parlamentu Młodzieży podczas Festiwalu Stowarzyszeń celem zaproponowania udziału naszej młodzieży w obchodach 25 rocznicy powstania Parlamentu oraz obradach z tej okazji.

Nawiązanie kontaktów z dyrektorami i gronem pedagogicznym Lycée Francis I odbyło się w atmosferze pełnej ciepła. Liceum to jest szkołą o równie wysokim poziomie jak VI Liceum Ogólnokształcące, prowadzi  szeroką sieć kontaktów zagranicznych, wymian i wycieczek. Nastawione jest, podobnie jak nasza szkoła, na wszechstronny rozwój młodzieży o ambitnych celach naukowych, integrację młodych ludzi w zmieniającej się rzeczywistości.

Rozwijanie kontaktów z Liceum z Fontainebleau  będzie dla VI Liceum Ogólnokształcącego ze wszech miar korzystne ze względu na możliwość:

- doskonalenia językowego młodzieży (francuski, angielski, niemiecki)

- możliwość ciągłego kontaktu ze światowym dziedzictwem kultury, jaki prezentuje Fontainebleau

- nawiązywanie przez młodzież przyjaźni z młodzieżą francuską

- możliwość korzystania z bazy szkoły, spędzenia kilku miesięcy w Liceum im. Franciszka I przez uczniów

- doskonalenie nauczycieli poprzez stały kontakt z  francuskimi nauczycielami języków obcych

- rozwój VI LO poprzez naukowo - kulturalną współpracę z Lycée François I

           mgr   Aneta Wojtaszek - nauczyciel języka francuskiego

Program pobytu       od 21 do 26 czerwca  2012

 Czwartek       21 czerwca 2012

 Przylot           12.30

Przejazd środkami komunikacji miejskiej do Fontainebleau

Powitanie i spotkanie z zastępcą dyrektora panem Didier Matha w Liceum im. François 1er

Zakwaterowanie

Obiadokolacja wraz z dyrektorem Matha, jego małżonką oraz panią Evelyne Wenzel

Wieczór         21.00  

Święto Muzyki w  Fontainebleau i Samois, koncert operowy na barce nad Sekwaną

Piątek 22 czerwca  2012

Rano   10.00

Przyjęcie w Urzędzie Miasta  Fontainebleau

Spotkanie z panem  Jean- Alec Ducros, pierwszym zastępcą burmistrza, radnymi miasta oraz panią Grodzką, pierwszym radcą Ambasady Polskiej w Paryżu oraz zastępcami Burmistrza a także dyrektorem Lycée François I panem Jean-Michel Domenech

13.30

Obiad z zaproszonymi przez szkołę gośćmi

Zwiedzanie szkoły

Spotkanie i dyskusje z gronem pedagogicznym

Popołudnie oraz wieczór

Zwiedzanie Pałacu w Fontainebleau

Uroczysta kolacja  z panem Dyrektorem Didier Matha oraz panią Evelyne Wenzel

Sobota           23 czerwca 2012

Dzień w Paryżu z panem dyrektorem Didier Matha oraz jego małżonką

Wieczór         20 .00

Kolacja u pani Martine Chantoiseau, nauczyciela zajmującego się wymianą z VI LO

Niedziela        24 czerwca 2012

Rano   10.00

Obecność na Festiwalu Stowarzyszeń,  stoisko ARCIF,

Spotkanie z panem burmistrzem Frédéric Valletoux oraz przewodniczącym Europejskiego Parlamentu Młodzieży spacer po mieście

Obiad

Popołudniu

Zwiedzanie Barbizon

Wieczór

Kolacja u pani Evelyne Wenzel

Poniedziałek             25 czerwca 2012

Spotkanie z panem dyrektorem Matha

Przejazd do Paryża a potem do Beauvais

Wtorek           26 czerwca 2012      

9.30 wylot do Krakowa

 

Współpraca naukowa z Lycée François Ier z Fontainebleau

 

Zobacz zdjęcia: http://vilo.krakow.pl/pl/galeria.html?id=49

 

Z wielką przyjemnością informujemy o nawiązaniu kontaktu z Lycée François Ier z Fontainebleau celem rozpoczęcia współpracy naukowej. Lycée François Ier, to liceum  założone w 1883 roku. Obecnie w ofercie szkoły znajdują się klasy o profilu europejskim i międzynarodowym, ogólnym, ekonomicznym, matematyczno-fizycznym i humanistycznym, a także klasy przygotowujące do egzaminów do szkół wyższych.


Francja 2006

Zapraszamy do galerii zdjęć