Wspomnienie Ś.P. Bronisławy Zając

Prof. Bronisława Zając – wspomnienie

Z żalem odebraliśmy wiadomość o odejściu kolejnej legendy VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Profesor Bronisława Zając, wspaniały nauczyciel geografii, została w 1981 roku, w okresie Solidarności, pierwszym Dyrektorem wybranym przez Radę Pedagogiczną. W 1974 roku objęła funkcję zastępcy Dyrektora VI Liceum Ogólnokształcącego. Wcześniej, w latach 1970 – 1971 była zastępcą Dyrektora XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie.
Była długoletnim nauczycielem geografii w naszej szkole. Dynamiczna, wyrazista, wymagająca, a przy tym niezwykle sprawiedliwa. Lekcje z prof. Zając były spektaklem pełnym emocji, do dziś pamiętam jak opisywała wybuch wulkanu lub inne zjawiska pogodowe. Imponowała nam umiejętnością przyznania się do błędu. Pewnego dnia wystawiła w naszej klasie kilka ocen niedostatecznych z odpowiedzi ustnej, nazajutrz weszła do klasy na przerwie i anulowała je mówiąc, iż wystawiła te oceny pod wpływem zdenerwowania inną sprawą. Nasz szacunek do Niej wzrósł wtedy do zenitu.
Niezwykle skromna i bezpretensjonalna. W okresie stanu wojennego po prostu wróciła do swojej wyuczonej profesji tj. uczenia geografii. Jak mówiła, w płynnym powrocie do zawodu pomogli Jej koledzy z grona pedagogicznego
Była wspaniałym Dyrektorem szanowanym przez młodzież i współpracowników. Była niezapomnianym nauczycielem. Zostanie na zawsze w naszej pamięci!

Ewa Lubińska

Wymiana z Genuą 2023 – wspomnienia

RELACJA WYMIANA

Galeria zdjęć

Nadszedł czas na drugą część wymiany naszej szkoły z Liceo Pertini w Genui. Zjawiliśmy się na zbiórce na krakowskim lotnisku, nadaliśmy nasze bagaże, przeszliśmy odprawę i odlecieliśmy. Po wylądowaniu na lotnisku Mediolan Bergamo czekała nas jeszcze dwugodzinna podróż autokarem. Trasę umilały nam malownicze widoki. Około godziny 20 dotarliśmy na Piazza della Vittoria w Genui. Pogoda była wręcz idealna. Rozkoszowaliśmy promieniami słońca, którego tak brakowało w Polsce w ciągu ostatnich tygodni. Znów spotkaliśmy się z naszymi włoskimi korespondentami, których gościliśmy u siebie w zeszłym miesiącu. Ta przerwa okazała się wystarczająca, aby trochę za nimi zatęsknić. Udaliśmy się do ich domów, gdzie mogliśmy poznać goszczące nas rodziny, najeść się do syta typowym włoskim jedzeniem i odpocząć przed kolejnym pełnym wrażeń dniem.
Następnego poranka po raz pierwszy przekroczyliśmy progi włoskiej szkoły, gdzie zostaliśmy entuzjastycznie powitani występami szkolnego chóru i grupy muzycznej. Wszystkie pokazy były bardzo dopracowane, widać było, że uczniowie Liceo Pertini i ich opiekunowie włożyli w nie dużo pracy, a także serca. Następnie wsiedliśmy w autobus, aby przetransportować się z siedziby szkoły do jej innego oddziału, gdzie czekał na nas kolejny punkt programu. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda sport z perspektywy osób niepełnosprawnych i przekonać się, że determinacja przesuwa limity, a sport nie jest przywilejem tylko osób pełnosprawnych. Po wyjściu ze szkoły mieliśmy trochę czasu, aby coś zjeść i pobyć razem. Po południu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który pokazał nam Genuę z historycznego punktu widzenia. Zobaczyliśmy m. in. dom Krzysztofa Kolumba, a raczej jego rekonstrukcję, zabytkowe kościoły, a także najstarszy punkt miasta. Pod wieczór rozstaliśmy się i rozeszliśmy każdy w swoją stronę. Niektórzy woleli spędzić resztę dnia w domach, a inni żyli rytmem miasta odrobinę dłużej.
Kolejny poranek spędziliśmy więc w szkolnych murach. Mieliśmy okazję doświadczyć włoskiej codzienności szkolnej, wziąć udział w regularnych lekcjach i na chwilę stać się częścią klas naszych gospodarzy. Jednym z ważniejszych punktów tego dnia była z pewnością wizyta w Boccadasse. Wokół niedużej kamienistej plaży roztaczały się rzędy domów w pastelowych kolorach, w których mieściły się m.in. bary, restauracje i lodziarnie. Zatrzymaliśmy się tam na dwie godziny. Morze okazało się na tyle ciepłe, by się w nim zanurzyć. Odwiedziliśmy także okoliczne lokale, kosztując niezwykle popularnego w regionie specjału o nazwie focaccia. Jest to rodzaj cienkiego pieczywa często z oliwą, czosnkiem, ziołami czy serem na wierzchu. Na deser nie zabrakło tradycyjnego, kremowego gelato z najlepszej lodziarni w mieście. Na plaży złapaliśmy trochę słońca, o czym świadczyły nasze opalone, nieco czerwone twarze.
Inną atrakcją Genui jest Akwarium, gdzie mogliśmy poznać życie w głębinach i na wybrzeżach mórz i oceanów. Mieliśmy nawet wystarczająco szczęścia, żeby zobaczyć trening delfinów, które zaskakiwały nas kolejnymi sztuczkami i swoją inteligencją! Naszą uwagę zwróciły też przeurocze foki i pingwiny; dowiedzieliśmy się nawet nieco o rekinach. Wokół budynku ciągnęły się rzędy statków i jachtów przycumowanych w Starym Porcie, na którego terenie powstało oceanarium.
Następnego dnia, spotkaliśmy się rankiem na stacji kolejowej Genova Brignole, skąd mieliśmy się udać do miejscowości Camogli. Podróż trwała ok. pół godziny. Już po wyjściu z pociągu naszym oczom ukazały się wręcz pocztówkowe widoki, które były dopiero namiastką tego, co mieliśmy zobaczyć w zatoce San Fruttuoso. Najpierw jednak czekał nas nieco długi spacer.

Na początku droga była ciężka, głównie ze względu na upał. Niebawem jednak, dotarliśmy do malowniczego miasteczka San Rocco di Camogli. Posililiśmy się znakomitą focaccią i ruszyliśmy w dalszą drogę. Następny odcinek trasy wiódł przez las, gdzie mogliśmy się nieco ochłodzić. Celem była wspomniana urokliwa zatoczka San Fruttuoso. Nasz wysiłek bardzo się opłacił. Trochę zmęczeni, ale oczarowani widokami, rozłożyliśmy się na niedużej plaży. Chłodna, lazurowa woda była nie tylko wspaniałym orzeźwieniem w gorący dzień, ale cieszyła także oczy. Później przyszedł czas na zwiedzanie opactwa San Fruttuoso. Po południu wsiedliśmy na statek, który zabrał nas do Camogli. Zjedliśmy tam pyszne lody i wcieliliśmy się w fotografów, robiąc mnóstwo zdjęć tej barwnej miejscowości. Był to ostatni przystanek naszej wycieczki. Teraz czekał nas powrót do rodzin i miły wieczór w ich towarzystwie.
Niedziela była dla nas dniem odpoczynku, czasem na złapanie oddechu. Mogliśmy go spędzić w dwojaki sposób – udać się na zorganizowany spacer do ogrodu różanego promenadą im. Anity Garibaldi lub spędzić czas z naszymi włoskimi gospodarzami i ich bliskimi. Pogoda wciąż była piękna, więc mogliśmy w pełni cieszyć się liguryjskimi widokami, zapachami i smakami.
Koniec wymiany zbliżał się wielkimi krokami. Nadszedł ostatni dzień naszego pobytu w Genui. Rano spotkaliśmy się w szkole, gdzie najpierw spróbowaliśmy swoich sił w quizie wiedzy o tym mieście, a następnie mieliśmy sposobność poznać tradycyjne włoskie tańce – było wyczerpująco, ale wesoło. Na szczęście mieliśmy jeszcze trochę czasu, żeby ostatni raz przespacerować się wspólnie nad morze. Niebo było błękitne, woda lazurowa, słońce wysoko, ostatnie spojrzenie na genueńskie wybrzeże i … trzeba było się rozstać. W nostalgicznym nastroju pożegnaliśmy się z włoskimi przyjaciółmi, wsiedliśmy do autokaru i pojechaliśmy na lotnisko w Bergamo, skąd odlecieliśmy do Krakowa z głowami i walizkami pełnymi wspaniałych wspomnień.

Kraków, maj 2023
Wiktoria Ferek 1i
Zuzanna Kubiczek 1a

Uczniowie VI LO na Dniu Otwartym Italianistyki UJ

18 kwietnia 2023 r. uczniowie grup włoskich mieli okazję uczestniczyć w Dniu Otwartym Zakładu Filologii Włoskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieści się przy ul. Krupniczej w budynku zwanym Paderevianum. O 9:45, pod pomnikiem Ignacego Paderewskiego, spotkaliśmy się ze studentami i wykładowcami Italianistyki. Na początek wysłuchaliśmy historii powstania Filologii Włoskiej na UJ, która w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny! Następnie, podzieleni na grupy, wyruszyliśmy na wycieczkę poprzez najważniejsze dla studentów miejsca i sale wykładowe Paderevianum. Podczas wizyty mogliśmy wziąć udział w zajęciach z przekładu literackiego, zobaczyliśmy na czym polega seminarium literaturoznawcze, bardzo zainteresowały nas też zajęcia z ustnych tłumaczeń konsekutywnych i symultanicznych w laboratorium tłumaczeniowym ze specjalnymi kabinami.

W Bibliotece Wydziału Filologicznego dowiedzieliśmy się o jej wielojęzycznych zbiorach oraz zasobach dotyczących między innymi językoznawstwa, przekładoznawstwa, historii, kultury oraz sztuki różnych rejonów świata. Odwiedziliśmy również sekretariat, w którym przywitały nas panie gotowe do pomocy studentom.

Następnie wysłuchaliśmy prezentacji studentów drugiego roku oraz wykładu dotyczącego włoskiej kultury i kuchni. Naszą wiedzę uporządkował quiz Kahoot, rozwiązywany w grupach ze studentami, w którym dwukrotnie I miejsce zajęli uczniowie VI LO. Gratulujemy 🙂

Być może jeszcze w tym roku niektórzy z nas pojawią się w murach Paderevianum jako studenci jednej z filologii.

(Oliwia Ptak, 2c)

Spotkania z rodzicami 7 marca 2023 r.

W dniu 07 marca 2023 r. odbędą się zebrania  Rodziców dla uczniów klas IV z wychowawcami o godzinie 17:30

Klasy I, II,III i wstępna – w godz. 18.00 – 19.30- dzień otwarty dla rodziców

Harmonogram i wykaz sal będzie dostępny na tablicy ogłoszeń w holu szkoły.

Dzień Kultury Włoskiej w VI LO w Krakowie

Po długiej przerwie Dzień Kultury Włoskiej w VILO powraca!

Galeria zdjęć Dzień Kultury Włoskiej w VI LO w Krakowie

Tuż przed feriami, 26 stycznia, odbył się w naszej szkole Dzień Kultury Włoskiej. Podczas tegorocznej edycji Giornata della Cultura Italiana gościliśmy dwie prelegentki z filologii włoskiej UJ (dr Alicja Paleta i dr Magdalena Bartkowiak-Lerch), które na początku postawiły kontrowersyjne pytanie: czy język włoski naprawdę istnieje? Uczniowie na chwilę zamarli, lecz po wnikliwym wysłuchaniu wykładu, odetchnęli z ulgą – okazało się, że na szczęście język włoski istnieje! Dowiedzieliśmy się jednak, że jego historia była bardzo burzliwa i wciąż we Włoszech funkcjonują dziesiątki lokalnych dialektów, niekiedy skrajnie różniących się od siebie.

Momentem, na który wszyscy czekali, był konkurs filmów włoskich o VILO. Uczniowie pokochali „Legendę o Giovannim Vilo” i to historię o nim uznali za tę zwycięską. Twórcy „minecraftowej” opowieści o tym skąd wywodzi się nazwa naszej szkoły to Maksymilian Kuśnierz (3G), Jan Orkisz (3D) oraz Ignacy Skrzyniarz (3D). Na drugim miejscu uplasował się, pełen dramatycznych zwrotów akcji, film „Zwyczajne popołudnie w Vilo” zrealizowany przez Karolinę Bosak (3E) oraz Nataszę Strączek (3E). Trzecie miejsce przypadło stylowej animacji „Bellissimi Paesi” autorstwa Olivii Wójcik (2C), która poprowadziła nas przez meandry epok i polsko-włoskich więzi.

Kolejną atrakcją była wizyta przedstawicieli Instytutu Włoskiego, (dyrektor Matteo Ogliari i Joanna Karolak) którzy przybliżyli nam działalność tej placówki, a pan dyrektor poprowadził najbardziej popularną w Italii grę – Tombolę. Pasjonaci Italii wysłuchali także wykonania piosenki Maneskin, a z włoskim zespołem na gitarze basowej brawurowo zagrała Wiktoria Ferek (1I).
Nie zabrakło również konkursów o włoskiej tematyce, tak uwielbianych przez uczniów. W Quizie Wiedzy o Włoszech pierwsze miejsce zajęły uczennice klasy 2C Oliwia Ptak i Olivia Wójcik oraz Marta Kozaczewska z 2A. Wykazały się one bardzo rozległą wiedzą z zakresu włoskiej kultury, historii oraz geografii. Maria Maciejowska (1C) i Zuzanna Chmiel (1I) zaimponowały wszystkim szybkością i znajomością historii festiwalu Sanremo wygrywając tzw. „kahoota”.

Mimo ogromu merytorycznych ciekawostek, wszyscy czekali na jedno – cartocciaty! I to te niewielkie sycylijskie wypieki sprawiły Vilowiczom najwięcej radości!

Włoskie święto zakończyło się uroczystym rozdaniem nagród. W imieniu całej Dyrekcji VI LO wręczyła je pani wicedyrektor Anna Moskała. 

Dziękujemy naszej profesor Katarzynie Borejczuk za renesans tradycji Dnia Włoskiego w VILO. Mamy nadzieję, że ten zwyczaj będzie trwał jeszcze wiele lat.

Opracowała: Karolina Bosak (3E)

Zdjęcia: Karolina Bosak (3E), Maria Modzelewska (3E), Emilia Gruszczyńska (3F)

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

1 września 2022r. – harmonogram  rozpoczęcia roku szkolnego

 

  • 8.00 kl. 3 i 4 spotkanie w salach z Wychowawcami (sale zostaną podane na tablicy ogłoszeń przy wejściu do szkoły)

 

  • 9.00 – msza św. w Bazylice Bożego Ciała

 

  • 10.00 – klasa wstępna oraz klasy 1 oprócz 1H spotkanie na Sali gimnastycznej z Dyrekcją Liceum i Wychowawcami, a następnie spotkanie w salach z Wychowawcami (sale zostaną podane na tablicy ogłoszeń przy wejściu do szkoły)

 

  • 10.00 – klasy 2 oraz kl. 1H spotkanie w salach z Wychowawcami (sale zostaną podane na tablicy ogłoszeń przy wejściu do szkoły)

Pierwszy wspólny klasowy spacer – kl.1E

Pierwszy wspólny klasowy spacer zaliczony!

W miniony wtorek piękna słoneczna pogoda dała szansę na wyjście ze szkoły. Na godzinie wychowawczej klasa teatralna 1E wraz ze swoją wychowawczynią (tym razem w roli przewodnika!) wybrała się na krótką wycieczkę po Kazimierzu. Oprócz zwiedzania historycznych zabytków, takich jak Stara i Wysoka Synagoga, pani profesor Joanna Kuchta opowiedziała kilka niezwykle interesujących ciekawostek o tej okolicy. Pod koniec wyjścia klasa cieszyła się wybornymi lodami na ulicy Starowiślnej. Spacer ten był znakomitym przykładem, że lekcje mogą być równocześnie kreatywne, wartościowe i nie zawsze odbywać się w szkolnej sali!

XLVII Olimpiada Historyczna – zapraszamy do udziału

Ruszyła XLVII Olimpiada Historyczna. Na stronie olimpiadahistoryczna.pl ogłoszono tematy prac badawczych.

Znajdziecie tam również regulamin i harmonogram zawodów. Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele historii.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!