Spotkanie z Michałem Rusinkiem absolwentem VI LO

Szczególne zdarzenia i osoby tworzą ducha naszej szkoły. Obchody 120-lecia istnienia szkoły to niezwykły czas spotkań z absolwentami i przyjaciółmi szóstki. 12 grudnia 2023 roku mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole jednego z takich szczególnych absolwentów VI LO
 – Pana Profesora Michała Rusinka.

Jak sam o sobie pisze na swojej stronie internetowej:

Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku.

Profesor Michał Rusinek w 2002 uzyskał stopień doktora, a w 2013 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego. Specjalizuje się w teorii literatury. Został adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. W 2019 powołano go w skład Rady Języka Polskiego VII kadencji (2019–2022).

Jest autorem wielu książek dla dorosłych o intrygujących tytułach, np.  „Mroczny eros, czyli pypcie na języku polityki”, „Niedorajda, czyli co nam radzą przewodniki”, „Dobra zmiana, czyli jak się rządzi światem za pomocą słów” i dla dzieci: „Jak robić przekręty?. Poradnik dla dzieci”, „Jak przeklinać? poradnik dla dzieci”, „Księga potworów”.

Z siostrą ilustratorką Joanną Rusinek współtworzy książki dla dzieci, np. „Zaklęcie na W”, „Mały Chopin” i „Kefir w Kairze”. Michał Rusinek jest autorem tekstów piosenek Ireny Santor, Doroty Miśkiewicz, Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek.

W jednym z wywiadów powiedział „…Po własnych dzieciach i ich rówieśnikach widzę, jak tworzą się grupy: tych, co tylko grają na konsolach, tych, którzy siedzą z nosami w telewizorach i tych, którzy czytają. Wystarczy posłuchać, jak ze sobą rozmawiają, żeby się zorientować, kto do jakiej grupy należy. Największy zasób słownictwa, największą łatwość opowiadania, dogadywania się ze sobą mają, rzecz jasna, ci ostatni. A więc warto czytać, żeby się nam lepiej rozmawiało, lepiej opowiadało o świecie, lepiej wyrażało siebie…” W swoich publikacjach niestrudzenie zachęca dzieci i dorosłych do czytania, pokazując, że lektura to źródło różnorakich przyjemności.

Profesor Michał Rusinek był wielokrotnie nagradzany za swoje  teksty, np.

– „Gdziekolwiek jestem – jest i Miś” otrzymała wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

– „Retoryka codzienna” otrzymała Nagrodę Rektora UJ.

– Za książkę „Mały Chopin” Michał Rusinek i Joanna Rusinek otrzymali włoską nagrodę Premio Vittoria Samarelli, przyznawaną przez Associazione Giuseppe Acerbi.

– Michał Rusinek otrzymał nagrodę branży PR – „PRoton” w kategorii „rzecznik prasowy”.

– „Wierszyki domowe” zostały wpisane na listę Białych Kruków – White Ravens.

– „Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze sto lat niepodległości” otrzymały tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY.

– „Dziecko Gruffalo” uznane zostało za najlepszy przekład w Plebiscycie Lokomotywa.

– „Wihajster” otrzymał Nagrodę Główną w konkursie Świat Przyjazny Dziecku organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Jesteśmy niezwykle dumni, że w gronie absolwentów VI Liceum jest tak niezwykły naukowiec, pisarz twórca, człowiek, dlatego uhonorowaliśmy Pana Profesora Michała Rusinka jubileuszowym medalem z okazji 120-lecia istnienia VI Liceum. Medalem zaprojektowanym specjalnie na tę okazję przez Profesora Jerzego Nowakowskiego, wybitnego artystę rzeźbiarza.