Spotkanie z Ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim

„Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”

Cykl spotkań z najwybitniejszymi absolwentami VI Liceum

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski

29 września 2023 roku

W kwietniu 2023 roku podczas niezwykłej, uroczystej gali w Operze Krakowskiej celebrowaliśmy 120-lecie istnienia VI Liceum. 120 lat historii szkoły to mnóstwo wspaniałych wydarzeń, sukcesów, wspomnień, więzi międzyludzkich, mnóstwo wspaniałych nauczycieli, pracowników  i absolwentów. Jest nam niezmiernie miło, że szóstkowicze chętnie wracają do szkoły, by podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, by dać świadectwo człowieczeństwa, by zrealizować projekt edukacyjny, by powspominać  albo celebrować z nami ważne dla VI Liceum chwile. Jesteśmy dumni z absolwentów, którzy „ruszają z posad bryłę świata”, którzy wznoszą się ponad poziomy i tym samym.

Z okazji 120-lecia VI Liceum pragniemy uhonorować najwybitniejszych absolwentów szkoły pamiątkowym medalem jubileuszowym zaprojektowanym na tę szczególną okoliczność przez Profesora Jerzego Nowakowskiego

29.09.2023 roku mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć w murach szkoły Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jednego z najwybitniejszych absolwentów VI Liceum. Ksiądz Isakowicz-Zaleski maturę zdał w roku 1975. Jest polskim Ormianinem, duchownym katolickim obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterzem Ormian-katolików zaangażowanym w walkę o to, by  upamiętniono ofiary ludobójstwa Ormian; duszpasterzem osób niepełnosprawnych, współzałożycielem i prezesem Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, działaczem społecznym walczącym o prawa mniejszości ormiańskiej, wieloletnim uczestnikiem opozycji antykomunistycznej w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, działaczem SOLIDARNOŚCI. W latach 80. represjonowany i dwukrotnie ciężko pobity przez funkcjonariuszy przez Służby Bezpieczeństwa; zwolennikiem przejrzystości w kościele, niestrudzonym poszukiwaczem prawdy historycznej; od lat 90. uczestnikiem i organizatorem konwojów humanitarnych do krajów byłej Jugosławii, Czeczenii, Albanii, na Ukrainę; autorem wielu publikacji naukowych, np. książki „Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, za którą w 2007 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”, oraz autobiografii „Moje życie nielegalne”; poetą, jak sam mówi poetą, człowiekiem chrześcijaninem a nie księdzem poetą. Przez wiele lat zbierał do szuflady wiersze pisane, gdy dopadała go chandra. Ksiądz Isakowicz-Zaleski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Pan Dyrektor dr Czesław Wróbel z okazji 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie w uznaniu zasług w kreowaniu pięknego wizerunku absolwenta  VI Liceum Ogólnokształcącego  im. Adama Mickiewicza jako człowieka prezentującego postawę pełni człowieczeństwa, kierującego się wartościami bliskimi społeczności VI Liceum; nieustająco stającego po stronie dobra nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia, kierującego się szacunkiem do drugiego człowieka, walczącego o prawa mniejszości, o prawa słabszych, pokrzywdzonych, niepełnosprawnych; wytrwale dążącego do prawdy historycznej, niosącego posługę duszpasterską potrzebującym, uosabiającego zasady Dekalogu w swej codziennej pracy, aktywnie działającego społecznika i wrażliwego poety wręczył Księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu Medal Jubileuszowy 120-lecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie.

 

Uroczystość uświetnił chór szkolny, który pod batutą pani profesor Anny Gertner wykonał trzy pieśni Jana Kochanowskiego („Będę Cię wielbił, mój Panie” (Psalm 30), „Pana wołam” (Psalm 142), „Królu niebieski” (Psalm 28)), fraszkę ”Na zdrowie” Jana Kochanowskiego, do której muzykę skomponował  Jan Fotek oraz „Wlazł kotek na płotek” – z muzyką Stanisława Moniuszki| (żartobliwe rozwinięcie słów piosenki ludowej, którą zna każde dziecko w Polsce).

Zdjęcia: Kacper Mróz