Święto Patrona Szkoły w VI Liceum Ogólnokształcącym 2021

Jak co roku w grudniu, w naszym Liceum, w grudniu celebrujemy Święto Patrona Szkoły upamiętniające ważną datę – 24 grudnia 1798 roku, kiedy to pan Mikołaj Mickiewicz cieszył się narodzinami syna, Adama Bernarda – wieszcza narodu polskiego i Patrona naszej szkoły.

Święto Patrona Szkoły to Święto społeczności szóstki na stałe wpisane w tradycję szkoły. W 1972 roku odbył się pierwszy „Dzień Bohatera Szkoły”, uroczystość, którą nazwano później Świętem Patrona Szkoły.

W ramach tegorocznych obchodów naszego święta zostało zrealizowanych kilka projektów:

  1. 17 grudnia przedstawiciele społeczności szkolnej z Panią wicedyrektor Iwoną Fedan oraz pocztem sztandarowym złożyli kwiaty pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym

Zapraszamy do galerii zdjęć

  1. Prezydent Samorządu Uczniowskiego VI Liceum Zofia Olszak przekazała urząd Prezydentowi elektowi – Emilii Foltyn

Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Profesor Magdaleny Włodarczyk, Pana Profesora Michała Kózki uwiecznił ten ważny dla vilowiczów moment.

 

 

  1. W ramach interaktywnych obchodów Dnia Patrona nauczyciele języka polskiego przeprowadzili konkursy dotyczące twórczości Adama Mickiewicza.

Uczniowie klas pierwszych rywalizowali ze sobą o tytuł najlepszego znawcy biografii i twórczości wieszcza. W tym roku z powodu pandemii i ograniczeń sanitarnych konkurs przybrał inną formę. Uczniowie  konkurowali  ze sobą w dwóch kategoriach:

– Pierwsza polegała na przygotowaniu scenki dramatycznej, według napisanego przez siebie scenariusza.  Tematem scenek była historia i sylwetka jednego, wylosowanego wcześniej, bohatera poznanych w szkole utworów poety. Wśród wylosowanych znalazły się takie wyraziste postacie jak Telimena czy Hrabia, ale też delikatna Zosia, bohaterski młodzian Tadeusz czy przerażający upiór – Widmo. Bohaterów nie zabrakło dla żadnej klasy. Forma dramatyczna była dowolna, od poważnej do komicznej, od poetyckiego montażu fragmentów utworów Mickiewicza do ich parodii, od filmu sensacyjnego i horroru do romansu. W pracy nad przedstawieniem było miejsce dla każdego ucznia klasy: scenarzysty, scenografa, aktora, reżysera.

– Druga kategoria to muzyczne wykonanie wybranego wiersza Adama Mickiewicza. Kompozycja dowolna. Tutaj również wykazać się mogli  zarówno soliści jak i zespoły, zarówno wokaliści jak i muzycy.
Nagrane filmiki: scenki dramatyczne i poezję śpiewaną uczniowie przesyłali jury w składzie: Pani Profesor Justyna Radoń i Pani Profesor Magdalena Wójcik do 15 grudnia.

 

A oto zwycięzcy tegorocznych zmagań:

Miejsce I: klasa 1 E za to, że pomogła nam zrozumieć, co tak naprawdę zbroili Rózia i Józio;

Miejsce II: klasa 1F za projekt „Widmo” pokazujący, że upiór złego pana krąży po świecie;

Wyróżnienie klasa 1I za Telimenę, która wciąż na nowo odkrywa, że w potrzebie kobieta może liczyć tylko na siebie.

W drugiej kategorii wygrała klasa 1C za muzyczne wykonanie trudnej „Ody do młodości”.

Mamy nadzieję, że ta forma konkursu dostarczyła uczniom, mimo trudu włożonego w przygotowanie przedstawienia, dużo radości i satysfakcji i pozwoliła lepiej poznać Mickiewicza.

 

Zapraszamy do oglądania filmów

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!! Nagrody czekają na Was w szkole!!!