Udział w projekcie muzyczno-edukacyjnym klasy 1c – 13.12.2019

13 grudnia to data szczególna – 38 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Klasa 1c uczciła pamięć o ludziach, którzy wtedy zostali zamordowani, którzy w walce o wolną i demokratyczną ojczyznę byli internowani i szykanowani, udziałem w projekcie muzyczno – edukacyjnym zorganizowanym przez biuro poselskie p. Ireneusza Rasia.

Na wydarzenie złożyły się: filmy poświęcone strajkowi pracowników Huty im. Lenina w 1988 r. oraz usunięciu pomnika wodza rewolucji z Alei Róż w Nowej Hucie, koncert Opera Nowohucka 2.0 oraz spotkanie z działaczami Związku Zawodowego „Solidarność” panem Stanisławem Handzlikiem, Edwardem Nowakiem oraz założycielem podziemnego stowarzyszenia Federacja Młodzieży Walczącej w Krakowie panem Piotrem Fugielem.

W trakcie koncertu wystąpił m. in. bard Solidarności p. Leszek Wójtowicz oraz zostały wykonane piosenki Jacka Kaczmarskiego przez Marcina „Bzyka” Bąka i Kubę Kawalca w nowoczesnych, młodzieżowych aranżacjach. Najbardziej jednak poruszającą częścią projektu było spotkanie z „żywą” historią, czyli ludźmi, którym zawdzięczamy obalenie ustroju totalitarnego w Polsce. Opowiadali oni o walce z komunizmem, o metodach, małym sabotażu, represjach w stanie wojennym i zachęcali, by zawsze stać po stronie takich wartości, jak wolność i solidarność, a gdy trzeba będzie, to o nie walczyć. Mocnym akcentem końcowym była odpowiedź na pytanie zadane przez młodego człowieka „Czy podjęliby walkę jeszcze raz, gdyby zaszła taka potrzeba?” – bez cienia wahania powiedzieli TAK. Mimowolne skojarzenie z bohaterami powieści A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec” nasunęło się samo.