Grupa młodzieży z VI LO w dniach 05.09 – 09.09.2019 r. przebywała na wycieczce na Ukrainie w ramach projektu Kresy Wschodnie, dotowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Odwiedziliśmy Żółkiew, Lwów, Olesko, Podhorce, Poczajów, Krzemieniec, Zbaraż, Trembowla, Chocim, Okopy św. Trójcy, Kamieniec Podolski, Złoczów.
Wycieczka na Ukrainę odbyła się od 5. do 9. września 2019 roku. Uczestniczyło w niej 44 uczniów z klas drugich i trzecich naszego Liceum oraz czworo opiekunów.
Zbiórka uczestników miała miejsce w Krakowie przy ulicy Wawrzyńca. Po przekroczeniu granicy w Korczowej uczestnicy udali się w kierunku Żółkwi, gdzie podziwiali rzymskokatolicką kolegiatę św. Wawrzyńca, związaną bezpośrednio z hetmanem wielkim koronnym Stanisławem Żółkiewskim a pośrednio z królem Janem III Sobieskim i jego ojcem Jakubem. Kolejnymi zwiedzanymi obiektami były zamek z przełomu XVI i XVII wieku, synagoga i kościół Dominikanów. Grupa udała się z Żółkwi do Lwowa, by zwiedzić Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt. Uczestnicy wycieczki zatrzymywali się przy grobach zasłużonych Polaków – np. A. Grottgera, M. Konopnickiej, G. Zapolskiej, K. J. Ordona, S. Banacha. Odwiedzając nekropolie, uczniowie wygłosili Redutę Ordona A. Mickiewicza, Rotę M. Konopnickiej, Orlątko A. Oppmana, złożyli kwiaty i w zadumie zapalali znicze. Pierwszą noc spędzili we lwowskim hotelu Sonata.
Drugi dzień był spędzony pod opieką przewodniczki polskiego pochodzenia, która rozpoczęła pokazywanie swojego miasta od Wysokiego Zamku. We Lwowie obok najważniejszych zabytków (cerkiew Wołoska, katedra ormiańska, Rynek, kaplica Boimów, kościół Jezuitów, Wały Hetmańskie, kościół Bernardynów) uczniowie mogli zobaczyć mało znany pomnik Nikifora, monument poświęcony T. Szewczence, mieli też okazję, by złożyć kwiaty przy pomniku patrona VI Liceum Adama Mickiewicza. Spacer po najpiękniejszej części miasta był uświetniony zwiedzaniem i obecnością na próbie we Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrze Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Ważnym dla polskiej historii miejscem jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w której podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku Jan Kazimierz złożył słynne śluby. Dzień spędzony we Lwowie był znakomitą lekcją historii.
7. września po pobudce, toalecie, śniadaniu, wykwaterowaniu grupa udała się do Oleska, by zwiedzić zamek związany z rodami Sobieskich i Rzewuskich. W zbiorach zamku znajdują się cenne meble, ikony, rzeźby, obrazy. Kolejnym obiektem na trasie był pałac w Podhorcach zbudowany dla hetmana S. Koniecpolskiego, odznaczający się pięknym, rozległym otoczeniem. Zupełnie inny w charakterze jest zamek w Chocimiu, budowla obronna usytuowana na wysokim brzegu Dniestru. Niewątpliwą korzyścią było poznanie przez uczniów różnych założeń pałacowych, rozwiązań architektonicznych. Kolejnym obiektem na trasie była ławra poczajowska, podczas zwiedzania której uczestnicy wycieczki zdobyli wiedzę o religii prawosławnej. Pobyt na terenie klasztoru, położonego na wzgórzu górującym nad miasteczkiem Poczajów, był okazją do poznania bogactwa wschodniej architektury sakralnej. Przyjazd do Krzemieńca przyczynił się do poszerzenia wiedzy literackiej (zwiedzanie muzeum J. Słowackiego, spacer do Liceum Krzemienieckiego), religijno-artystycznej (kościół parafialny, kościół Jezuitów – obecnie cerkiew) i historycznej (ruiny zamku, góra Bony). Kolejną noc grupa spędziła w hotelu w Krzemieńcu.
W czwartym dniu (niedziela) osoby zainteresowane miały możliwość uczestniczenia we mszy św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, następnie zwiedzający udali się do Zbaraża. Twierdza wiąże się z polską historią i literaturą. Jej obronę opisał Henryk Sienkiewicz. Podczas jazdy autokarem uczniowie mieli okazję obejrzeć adaptację filmową Ogniem i mieczem. Z myślą o dalszym zwiedzaniu (Kamieniec Podolski) wyświetlono również Pana Wołodyjowskiego. Ze Zbaraża grupa udała się w miejsce dwóch ważnych bitew z lat 1621 i 1673 do zamku w Chocimiu. Wzruszającym epizodem wycieczki było spotkanie z 93-letnią Polką. Kolejny etap związany był z Okopami św. Trójcy. W trakcie zwiedzania pilot dr Piotr Rabiej opowiadał o czasach konfederacji barskiej i o scenach z Nie-Boskiej Komedii Z. Krasińskiego. Ostatnią noc wycieczki grupa spędziła w Kamieńcu Podolskim w hotelu Kleopatra.
W godzinach porannych uczniowie zobaczyli Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła z charakterystycznym minaretem, pomnik M. J. Wołodyjowskiego, fortyfikacje miejskie, by następnie udać się do zamku w Kamieńcu Podolskim. Ostatnim zabytkiem poznanym na terenie Ukrainy były fortyfikacje zamku w Złoczowie. Podczas podróży uczniowie wypełniali starannie przygotowane karty pracy. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pamiątkami z odwiedzanych miejsc. Po długiej podróży, przekroczeniu granicy w Medyce, wycieczka zakończyła się w Krakowie przy ul. Wawrzyńca, obok budynku VI LO.
Głównym, zrealizowanym celem wyjazdu było poznawanie dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich. Udało się zaakcentować, że sens Kresów polega na różnorodności, wielokulturowości wynikającej z pogranicza. Uczniowie mieli okazję przemyśleć kwestię dialogu międzykulturowego, budowania relacji międzyludzkich i międzynarodowych, unikania postaw ksenofobicznych, nietolerancyjnych, nacjonalistycznych i szowinistycznych. Akcentowane było też poczucie zdrowej dumy narodowej, którą budować można przez poznanie osiągnięć wielkich przodków.
Na trasie wycieczki znalazły się obiekty związane z polską historią (Żółkiew, Lwów, Olesko, Krzemieniec, Zbaraż, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Kamieniec Podolski). Zobaczenie zespołów architektoniczno-urbanistycznych starych miast i twierdz poszerzyło wiedzę z historii sztuki i pozwoliło dostrzec konieczność renowacji zabytków. Nie bez znaczenia były walory krajobrazowe spotykanych na trasie miejsc.
Teresa Lityńska-Konieczny
Izabela Klec
Agata Jaszczur
Marcin Mikrut