Dnia 26 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy 2 A uczestniczyli w oglądaniu wystawy pt. Wawel odzyskany, przybliżającej im historyczne realia z czasów okupacji austriackiej, architektoniczne wizje odbudowy Zamku oraz ograniczenia, z jakimi mierzyli się konserwatorzy. Przedsięwzięcie to nie odbyłoby się bez jego organizatorów: Pana prof. Piotra Rubachy, wychowawcy klasy 2 A, oraz Pana prof. Wojciecha Raka.
Mniej więcej godzinę przed wydarzeniem zebraliśmy się przed budynkiem szkoły i żwawym krokiem udaliśmy się w stronę Wawelu. Po niedługiej wędrówce dotarliśmy na Wzgórze. Oczekując na zakup biletów i przybycie przewodników, trudno było nie podziwiać piękna zewnętrznego dziedzińca, biorąc pod uwagę zarówno majestatyczne, dobrze zachowane budynki, jak i towarzyszącą im budzącą się do życia naturę w postaci żywej zieleni traw, świeżo zakwitłych, barwnych kwiatów czy śpiewu ptaków. Był to jednak dopiero początek zachwytów, gdyż chwilę później mieliśmy okazję poznawać Wawel od środka.
Historyczny obraz Wawelu, w czasach XIX i XX wieku, przedstawiła nam sympatyczna pani przewodnik, zaczynając od czasów zaborów, gdy ostoja polskości podlegała skutecznej degradacji przez Austriaków. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku wielu artystów i architektów (w tym m.in. Stanisław Wyspiański) chciało przyłączyć się do odnowy Zamku, mając na to coraz to śmielsze koncepcje. Wizje te, niespełnione przez brak wystarczającej liczby środków, zostały przedstawione w formie modeli i rzeźb.
Wystawa oraz jej skrupulatne omówienie pozwalało uczestnikom znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania: kto i w jaki sposób przyczynił się do rozwoju Wzgórza Wawelskiego i dlaczego ma ono taki, a nie inny wygląd? Ponadto, ekspozycję wzbogaciły prezentacje multimedialne, na których można było dokładnie przyjrzeć się głowom wawelskim, zdjęcia przedstawiające prace konserwatorskie oraz XIX-wieczne obrazy.
Gdy spotkanie dobiegło końca, pożegnaliśmy się i udaliśmy się w swoje strony. Choć wystawa nie trwała długo, pozwoliła na dobre zapisać się w naszej pamięci i z przyjemnością wzięlibyśmy udział w niejednym takim wydarzeniu.
Wiktoria Gawęda (2 A)