Wyjazd klasy 2H do Salamanki na kurs językowy

Klasa 2H w dniach 8-15.IV.2026 pod opieką nauczycieli p. Elizy Koszyki, p .Iwony Ryż i p. Karoliny Robak uczestniczyła w kursie języka hiszpańskiego w Salamance w Hiszpanii.

Tygodniowy kurs językowy w szkole Mester był niezwykle ciekawym doświadczeniem. Wyjazd miał na celu nie tylko rozwijanie umiejętności językowych, ale również poznanie kultury i codziennego życia Hiszpanów.

Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w intensywnych zajęciach z języka hiszpańskiego prowadzonych przez wykwalifikowanych lektorów. Poza zajęciami edukacyjnymi grupa miała okazję zwiedzić najważniejsze zabytki Salamanki, takie jak Uniwersytet, Plaza Mayor czy Katedrę oraz Klasztor San Esteban. Uczniowie poznali historię miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, jego architekturę oraz lokalne tradycje. Mieliśmy wyjątkową okazję zobaczyć tradycję lokalnego święta Lunes de Aguas, przypadającego na pierwszy poniedziałek po Wielkanocy. W programie kulturalnym znalazło się miejsce na degustację czekolady z churros, wizytę w muzeum Filigrana Charra z miejscową biżuterią oraz na lekcję salsy i warsztaty kulinarne. W programie było również zwiedzanie Muzeum Casa Lis i Archiwum Guerra Civil.

Dużym atutem wyjazdu była możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami – zarówno podczas zajęć, jak i podczas gry miejskiej Ginkana, sprawdzającej wiedzę uczniów o mieście na koniec pobytu. Mieliśmy zorganizowaną również wycieczkę do Madrytu. W stolicy Hiszpanii spędziliśmy kilka godzin. Mogliśmy podziwiać zabytkowe centrum miasta, zwiedzić największe muzeum El Prado i odpocząć w wyjątkowym parku Retiro.
Wyjazd do Salamanki był nie tylko efektywną formą nauki języka, ale także cenną lekcją samodzielności, otwartości i tolerancji. Uczniowie wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, umiejętności oraz niezapomniane wspomnienia.

Gratulujemy sukcesów w olimpiadach

Gratulujemy Adamowi Zającowi z klasy 2M1 uzyskania tytułu laureata Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju.

Gratulujemy Szymonowi Szklarczykowi z klasy 4H uzyskania tytułu laureata LII Olimpiady Geograficznej, której finał odbył się w Chorzowie.

Gratulujemy sukcesów w etapie centralnym XIX Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH. Następujący uczniowie uzyskali tytuł laureata lub finalisty:

Bąk Zuzanna: matematyka – finalista
Biel Iga: fizyka – finalista
Capiga Piotr: matematyka – finalista ,
Szymon Wąsowicz: matematyka – finalista, fizyka – finalista
Zając Adam: chemia – laureat III stopnia
Rams Katarzyna: fizyka – finalista
Zaucha Dariusz: fizyka – finalista.

Gratulujemy wspaniałych wyników!!!
Nauczyciele matematyki, fizyki i chemii

Gratulujemy Szymonowi Wąsowiczowi

Gratulujemy Szymonowi Wąsowiczowi uzyskania tytułu laureata LII Olimpiady Historycznej, której finał odbył się 13-15 kwietnia w Gdańsku.
To ogromny sukces i powód do dumy dla samego Szymona, jego rodziców, ale również dla zespołu nauczycieli historii oraz całej społeczności VI LO.

Szymon Wąsowicz został również kilka dni wcześniej Laureatem (3 miejsce w Polsce) XIX Olimpiady Mediewistycznej, której finał odbył się w Legnicy.

Dodatkowo wygrał Konkurs Wiedzy o Bitwie Legnickiej. Podziwiamy niesamowitą wiedzę Szymona i jego zaangażowanie w rozwój swoje pasji. Gratulujemy!
Zespół nauczycieli historii i wosu

 

 

Gratulujemy tytułu laureata X edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.

W dniach 13-14.03 odbył się finał X edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności.
PIOTR RABIJASZ z kl. 2M2 zdobył tytuł laureata i zajął 5 miejsce w Polsce. Gratulacje!
Opiekun: prof. Marcin Rozmarynowski
Ponadto 10.04.2026 r. laureaci i finaliści Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności gościli w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.
Z laureatami i finalistami – w urzędzie- spotkali się wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz  oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar
Obecni byli także: prof. Bartłomiej Guzik dyrektor 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie, Marcin Mikos członek zarządu PZU Zdrowie SA, I zastępczyni dyrektora Biura Wojewody Monika Kolasa, II zastępczyni dyrektora Biura Wojewody Beata Dziedzic oraz II zastępczyni dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW i pełnomocniczka wojewody do spraw koordynacji w zakresie wdrażania i realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej na obszarze województwa małopolskiego Justyna Czopek.

Gratulujemy sukcesów w olimpiadach

Gratulujemy tytułu laureata Olimpiady Wiedzy o Prawie. Ten wspaniały sukces osiągnęli:

Olivier Batko (Laureat 3 miejsca) i
Emilia Wilk (Laureatka 12 miejsca).

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Zespół nauczycieli historii i wiedzy o społeczeństwie

Gratulujemy Bartoszowi Podgórskiemu z klasy 4C uzyskania tytułu finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego”.

Zespół nauczycieli historii

 

Wyjście: „Śladami Tadeusza Kościuszki”

8 kwietnia w kolejną rocznicę wkroczenia Tadeusza Kościuszki do Krakowa po wygranej bitwie pod Racławicami klasa 2D udała się na spacer edukacyjny : „Śladami insurekcji kościuszkowskiej”. Odwiedziliśmy między innymi miejsca związane z tymi wydarzeniami. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, gdzie wydrukowano Akt powstania oraz gdzie prawdopodobnie znajdował się skarbiec powstania.  Wiosenna aura sprzyjała historycznemu eksplorowaniu miasta.