Historia Chóru

Chór VI LO powstał w 2017 z inicjatywy dyrektora dr Czesława Wróbla. W  latach 2017-2021 chór żeński prowadziła mgr Marta Przybyła, następnie w roku szkolnym 2021/2022 Mateusz Chmiel.

Od roku szkolnego 2022/2023 Chór VI LO stał się chórem mieszanym i działa pod dyrekcją mgr Anny Gertner.

Rok szkolny 2022/2023 

Rok szkolny 2022/2023 zakończyliśmy śpiewając na mszy św. w Bazylice Bożego Ciała.
To był dla nas bardzo dobry, twórczy rok. Pierwszy rok działalności Chóru Mieszanego VI LO.
Udajemy się więc na zasłużone wakacje.
Do zobaczenia we wrześniu!

 

Warsztaty chóralne 12-13 czerwca 2023 r.

W dniach 12-13 czerwca 2023 r. odbyły się Małopolskie Warsztaty Chóralne, w których Chór VI LO miał przyjemność wziąć udział. Warsztaty zostały zorganizowane przez MDK im. J. Korczaka w Krakowie. Przez 2 dni pracowaliśmy intensywnie pod nadzorem pani dr Joanny Wójtowicz oraz prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Na zakończenie warsztatów wykonaliśmy 2 utwory a capella pod dyrekcją naszej pani dyrygent Anny Gertner, następnie wszystkie połączone chóry wykonały utwór Et Misericordia (fragment Magnificatu) J. Ruttera z orkiestrą dętą z Sobolowa pod dyrekcją prof. S. Krawczyńskiego.
Koncert poprowadził aktor Artur Dziurman, który jest absolwentem naszej szkoły, VI LO, o czym zresztą miło wspomniał
Jako, że tematem przewodnim warsztatów był papież Jan Paweł II w programie było zwiedzanie Kurii Metropolitarnej w Krakowie, odbył się też quiz wiedzy o Janie Pawle II Bardzo się cieszymy, że zwycięstwo przypadło nam w udziale i zostaliśmy nagrodzeni słodką nagrodą!
Atmosfera była wspaniała, przeżycia wielkie i z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty!

 

 

Chór VI LO w operze

W dniu 24 kwietnia 2023 r. Chór mieszany VI LO pod dyrekcją Anny Gertner miał okazję zaprezentować się na deskach Opery Krakowskiej podczas Gali 120-lecia naszej szkoły. Na fortepianie gościnnie akompaniował nam pan Piotr Kosiński. Przeżyjcie z nami jeszcze raz te niezwykle chwile zatrzymane w pięknych kadrach!

 

Warsztaty z prof. Janem Jazownikiem z AM w Krakowie
W dniu 18 kwietnia 2023 odbyły się niezwykłe warsztaty, które specjalnie dla Chóru VI LO przeprowadził prof. dr hab. Jan Jazownik, prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Podczas warsztatów pracowaliśmy intensywnie nad pieśniami Stanisława Moniuszki, które wykonamy na Gali z okazji 120-lecia VI LO.

 

Msza św. na 120-lecie VI LO

W dniu 5.04.2023 Chór VI LO zaśpiewał w Bazylice Bożego Ciała podczas uroczystej mszy św. z okazji 120-lecia naszej szkoły.
Małopolskie Spotkania Kolędowe
W sobotę 21 stycznia 2023 r. Chór VI LO gościł w pięknej w auli Akademii Muzycznej „Florianka” w Krakowie gdzie wziął udział w Małopolskich Spotkaniach Kolędowych zdobywając III miejsce!!! Konkurs został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie wraz z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Małopolskim Oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
W dniach 17-19 stycznia 2023 r. odbyło się aż 5 koncertów Chóru VI LO przed społecznością szkolną. Jako że styczeń jeszcze poświąteczny to i repertuar był kolędowy. Za zrobienie zdjęć dziękujemy samorządowi VI LO!

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru VI LO

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniu 14.01.2023 w Bazylice Jezuitów w Krakowie odbył się koncert kolęd w wykonaniu Chóru VI LO pod dyrekcją Anny Gertner. Atmosfera była wspaniała, publiczność dopisała. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, które choć trochę oddają nasze emocje z tego wielkiego wydarzenia. Fotografie wykonał Krzysztof Malik.

 

Wyjazd Chóru VI LO na warsztaty w ramach Grand Prix Polskiej Chóralistyki do Poznania – 25-28 listopada 2022 r.

Pod koniec listopada kilka osób z Chóru VI LO pojechało do Poznania żeby obserwować najbardziej prestiżowy konkurs chóralny w Polsce, do którego nominowane są chóry – zwycięzcy wskazanych 6 innych konkursów. Przez kilka dni mieliśmy możliwość słuchania i obserwacji najlepszych chórów w Polsce, od których możemy wiele się nauczyć. W ramach GPPCh odbyły się również bardzo ciekawe warsztaty muzyczne, w których czynnie wzięliśmy udział. Uczyliśmy się m.in. śpiewu alikwotowego z Anną Marią Hefele, poznaliśmy beatbox dzięki Piotrowi Jaroszowi z zespołu Audiofeels, a także mieliśmy okazję pośpiewać utwór „Kotek” skomponowany przez poznańskiego kompozytora, Andrzeja Koszewskiego, którego 100 lecie urodzin przypada w tym roku. Warsztaty z tym utworem prowadziła Anna Bednarska prowadząca na co dzień Chór Alla Polacca przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Obserwowaliśmy również pracę chóru kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu z ukraińskim dyrygentem, Andriejem Syrotenko, który był także jurorem konkursu.

Oprócz wydarzeń związanych z konkursem znaleźliśmy też czas na wizytę w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych oraz obejrzeliśmy słynne trykające koziołki na Ratuszu w Poznaniu.

Wyjazd obfitował w wiele wrażeń i z pewnością na kolejne Grand Prix Polskiej Chóralistyki wybierzemy się już za rok!

 

Ślubowanie klas pierwszych – 5 października 2022 r.

Pierwszy występ chóru w nowym składzie i z nową Panią Dyrygent. Miejsce wyjątkowo zacne, bo dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Sądząc po minie Pana Dyrektora, występ był udany…