Wymiana z Fontainebleau we Francji

Rok szkolny 2022/2023

Wymiana uczniowska z Fontainebleau 2023

W dniach 13-20.04 gościliśmy w naszej szkole uczniów z Liceum im. Franciszka I z Fontainebleau. Francuzi w trakcie swojego pobytu w Polsce zdążyli odwiedzić Muzeum Schindlera, obóz koncentracyjny w Auschwitz, Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Obwarzanka (gdzie zrobili swoje własne obwarzanki), zamek na Wawelu oraz Rynek Główny i jego najważniejsze zabytki. Zostali również ugoszczeni w Krakowskim Magistracie, gdzie Pani Dyrektor Anna Domańska zaprezentowała im strukturę i funkcjonowanie polskiego systemu edukacji, a następnie zwiedzili Pałac Wielopolskich. W ostatnim dniu wraz z uczniami polskimi wzięli udział w grze terenowej w Ojcowskim Parku Narodowym.

Po wycieczkach uczniowie francuscy i polscy spotykali się na spacerach, integrowali i bliżej poznawali. Wspólnie rozegrali nawet mecz koszykówki jak i piłki nożnej. Wybrali się do małego wesołego miasteczka w pobliżu Ronda Grunwaldzkiego, gdzie podziwiali widoki Krakowa z diabelskiego młynu Cracow Eye, a odważniejsi spróbowali swoich sił na mrożącym krew w żyłach Boosterze. Na prośbę uczniów francuskich udali się na mecz piłki nożnej i zagorzale kibicowali.

Wyjazd był nasycony emocjami i nowymi doświadczeniami, które na długo zostaną w pamięci jego uczestnikom. A tymczasem uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekają na wyjazd do Fontainebleau 🙂 

Patrycja Arczyńska, 3c

Rok szkolny 2017/2018

Wymiana z Fontainebleau we Francji

Zapraszamy do galerii zdjęć

Rok szkolny 2014/2015

Wymiana z Francją – Fontainebleau

Zapraszamy do galerii zdjęć

Właśnie wróciła z Paryża i Fontainebleau grupa 19 zachwyconych uczniów naszego liceum wraz z równie zachwyconymi organizatorkami wymiany, panią Anetą Wojtaszek i panią Izabelą Żelazną.

Zwiedziliśmy najpiękniejsze zakątki ( Montmartre,Marais,Quartier Latin,Ile de la Cite, Ile Saint-Louis)  i muzea Paryża (Louvre, Musee d’Orsay, Musee Marmottan, Bibliotheque Polonaise i Musee Adam Mickiewicz).

W prawdziwie letniej pogodzie przemierzaliśmy Paryż pod opieką francuskich przewodników i organizatorów, delektując się kameralnym i pełnym artystycznych smaczków oprowadzeniem nas po Luwrze i Musee d’Orsay.

Urzekło nas wszystko….Bogaty, pełen atrakcji architektonicznych, program zwiedzania, towarzystwo, pogoda i, co we Francji zupełnie naturalne, kuchnia.

Bardzo dziękujemy uczniom za WZOROWĄ postawę i kulturę osobistą. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za wspaniałe podjęcie młodzieży z Francji.

Wymiana polsko-francuska Kraków – Fontainebleau 19-26 marca 2015 r.

Wymiana polsko-francuska, Kraków – Fontainebleau. W dniach od 19-26 marca gościliśmy dziewiętnastu uczniów z Lycee International Francois I er wraz z dwoma opiekunami, nauczycielami historii sztuki: Philippe Gombart i Eddy da Silva.

Program pobytu obejmował zwiedzanie zabytków Krakowa, dzielnicy Kazimierz, Muzeum w Oświęcimiu oraz wspólny wyjazd do Zakopanego. Goście z Francji wyjechali zauroczeni Krakowem, ludźmi i polską kuchnią!

Rok szkolny 2013/2014

Wymiana Kraków -Fontainebleau (Francja) – 2-11 kwiecień 2014r.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Relacja z wizyty grupy francuskiej z Fontainebleau w Urzędzie Miasta

Mesdames / Monsieurs,

Nous sommes heureux que vous avez visité Cracovie et remercions pour la coopération dans la réalisation de la rencontre à la Mairie. Nous voudrions vous informer que l’information sur votre visite a été publiée dans notre service Internet «Cracovie Ouverte sur le Monde», concernant la coopération internationale de notre ville. L’information est accessible sous l’adresse Internet suivant :http://krakow.pl/otwarty_na_swiat_fr/actualites/93541,356,komunikat,visite_des_jeunes_de_fontainebleau_.html

http://krakow.pl/otwarty_na_swiat/inne_wizyty/93041,144,komunikat,wizyta_mlodziezy_z_fontainebleau_.htm

Bien cordialement

Ewa Szpakowska

Gościmy grupę młodzieży z Liceum Międzynarodowego im. Francois I z Fontainebleau – 19 – 26.03.2014

W dniach od 19 do 26 marca, w ramach wymiany międzynarodowej, gościmy grupę młodzieży z Liceum Międzynarodowego im. Francois I z Fontainebleau. Osiemnastu francuskich  licealistów zwiedziło już Kazimierz i Zakopane. Uczniowie francuscy i polscy zostali uroczyście podjęci w Konsulacie Generalnym Francji przez pana Alain Schneider, charge de mission. Stałym punktem programu jest również zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po weekendzie spędzonym z rodzinami polskich korespondentów, w poniedziałek grupa francuska zwiedzać będzie Wawel, Rynek, Collegium Maius, Drogę Królewską oraz zostanie przyjęta przez wiceprezydenta Tadeusza Matusza w Urzędzie Miasta Krakowa.  Na wtorek zaplanowaliśmy zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.

Grupie towarzyszy wicedyrektor liceum z Fontainebleau, pan Didier Matha wraz z małżonką oraz inicjatorka wymiany pani Evelyne Wenzel, przewodnicząca stowarzyszenia ARCIF.

Organizatorem polskim jest pani Aneta Wojtaszek nauczyciel języka francuskiego, a towarzyszy jej pani Agnieszka Kudyba.

Rok szkolny 2012/2013

Wizyta gości z Fontainebleau

http://www.lyceefrancois1.net/spip.php?article350

W dniach od 29 września 2012 roku do 2 października 2012 roku przebywała w Krakowie z rewizytą, na zaproszenie pana dyrektora dr Czesława Wróbla, francuska delegacja z Liceum Międzynarodowego im. Franciszka I.

Pobyt grupy francuskiej był kontynuacją planów zorganizowania wymiany międzynarodowej między VI Liceum Ogólnokształcącym a Lycée François Ier.

W skład delegacji weszli: zastępca dyrektora pan Didier Matha wraz z małżonką, Evelyne Matha oraz pani Evelyne Wenzel, przewodnicząca Stowarzyszenia do Spraw Współpracy z Zagranicą przy Urzędzie Miasta Fontainebleau, inicjatorka kontaktów między naszymi szkołami.

 Program rewizyty obejmował:

– ustalenie zasad współpracy i terminów wymiany

– zaprezentowanie szkoły i grupy nauczycieli zajmujących się wymianą ze strony polskiej

– zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, Rynku, Kazimierza oraz Muzeum Collegium Maius

– spotkanie z panią wiceprezydent w Urzędzie Miasta

– spotkanie z wicekonsulem, panem Alain Schneider w Konsulacie Generalnym Francji przy ulicy Stolarskiej

Efektem pobytu grupy francuskiej było ustalenie terminu wymiany na marzec/kwiecień 2013, liczby uczestników, maksymalnie 20 osób, programu pobytu uczestników w Polsce i we Francji na ogólnie znanych zasadach wymiany międzyszkolnej oraz potwierdzenie chęci przyjęcia  w Lycée François Ier na jeden rok szkolny ucznia  VI LO biegle posługującego się językiem francuskim. Ponadto, w przyszłości, istnieje możliwość przyjęcia uczniów naszego liceum do klas przygotowujących na studia w renomowanych uczelniach wyższych we Francji.

Ze strony polskiej, osobą zajmującą się wymianą i kontaktami  z liceum francuskim jest pani Aneta Wojtaszek i pani Izabela Żelazny nauczyciel wiedzy o kulturze.

Liceum Lycée François Ier jest szkołą o poziomie nauczania porównywalnym do poziomu naszego liceum, dlatego też ze wszech miar należy podtrzymywać kontakty, które dla naszych uczniów mogą okazać się bardzo korzystne i wpłynąć na ich rozwój w dziedzinie języka francuskiego oraz, ze względu na istnienie sekcji  angielskiej i niemieckiej dwujęzycznych w Liceum Franciszka I, klas plastycznych i sekcji ekonomicznej, na rozwój w innych dziedzinach naukowych.

Goście byli pod wrażeniem organizacji ich pobytu, oficjalnych spotkań, obrad w gabinecie Dyrektora szkoły oraz programu zwiedzania. Na stronie liceum francuskiego już pojawił się link poświęcony wymianie z VI Liceum Ogólnokształcącym.

mgr Aneta Wojtaszek – koordynator wymiany

Wymiana z Lycée François Ier w Fonatainebleau
 

W miesiącach marcu i kwietniu 2013 roku po raz pierwszy w historii VI Liceum Ogólnokształcącego, poprzedzona wieloma dwustronnymi rozmowami w Polsce i we Francji, odbędzie się wymiana międzynarodowa z Liceum Międzynarodowym im. Franciszka I w Fontainebleau, Lycée International François Ier.

A wszystko zaczęło się od spontanicznej wizyty pani Evelyne Wenzel,przewodniczącej stowarzyszenia ARCIF przy Urzędzie Miasta Fontainebleau, która pojawiła się w naszym liceum pragnąc nawiązać długofalową współpracę z krakowskimi szkołami.

Potem odbyło się spotkanie z nauczycielem języka francuskiego, panią Anetą Wojtaszek, podczas stwierdzono, że poziom obu szkół oraz zainteresowania uczniów wręcz predestynują obie instytucje do współpracy.

Dzięki tym ustaleniom oraz wielu telefonicznym kontaktom,  w dniach 21-26 czerwca 2012 roku, na zaproszenie pana Didier Matha, wicedyrektora Liceum Międzynarodowego udał się do Francji Pan Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza dr Czesław Wróbel oraz nauczyciel języka francuskiego Aneta Wojtaszek w roli tłumacza.

Nawiązanie kontaktów z dyrektorami i gronem pedagogicznym Lycée François I odbyło się w pełnej ciepła atmosferze.

Liceum to jest szkołą o równie wysokim poziomie jak VI Liceum Ogólnokształcące, prowadzi  szeroką sieć kontaktów zagranicznych, wymian i wycieczek. Nastawione jest, podobnie jak nasza szkoła, na wszechstronny rozwój młodzieży o ambitnych celach naukowych, otwarcie europejski i integrację młodych ludzi w zmieniającej się rzeczywistości światowej.

Od pierwszego dnia można było przekonać się, że pan dyrektor Didier Matha jest wielkim entuzjastą wymiany z  naszym liceum, ale też człowiekiem niezwykle otwartym, towarzyskim i osobiście przejętym rozwojem intelektualnym młodzieży.

Tych kilka dni spędzonych w ponad stuletniej szkole, wśród  nauczycieli zafascynowanych ideą kontaktów z Polską, ludzi o wielkiej kulturze i wiedzy ,także na temat naszego kraju, pozwala mieć nadzieję na wysoki poziom wymiany.

Rozwijanie kontaktów z Liceum z Fontainebleau  będzie dla VI Liceum Ogólnokształcącego ze wszech miar korzystne ze względu na możliwość: doskonalenia językowego młodzieży (francuski, angielski, niemiecki), istnienie sekcji dwujęzycznych, ekonomicznej oraz klasy plastycznej, możliwość ciągłego kontaktu ze światowym dziedzictwem kultury, jaki prezentuje Fontainebleau i leżący w pobliżu Paryż.

W programie wymiany przewidziano oprócz zwiedzania zamku w Fontainebleau,  trzy dni w Paryżu poświęconych na zwiedzanie najbardziej znanych zabytków, warsztaty artystyczne oraz co najważniejsze zacieśnianie kontaktów grupy polsko – francuskiej podczas pobytu w rodzinach korespondentów.

Rok szkolny 2011/2012

Wizyta w Fontainebleau

Zapraszamy do galerii zdjęć

W dniach 21 – 26 czerwca 2012 roku  Pan Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza dr Czesław Wróbel oraz Pani mgr Aneta Wojtaszek nauczyciel języka francuskiego przebywali we Francji korzystając z zaproszenia pana Didier Matha, wicedyrektora Liceum Międzynarodowego im. François I w Fontainebleau.

Pobyt ten był efektem współpracy zapoczątkowanej w październiku 2011 roku  przez panią Evelyne Wenzel, prezesa Stowarzyszenia do Spraw Kontaktów z Zagranicą działającego przy merostwie/urzędzie miasta w Fontainebleau. Spotkanie odbyło się inicjatywy pani Evelyne Wenzel oraz zastępcy dyrektora liceum F I, po wielu rozmowach telefonicznych oraz wymianie maili. Głównym celem pobytu było zainicjowanie kontaktów, które w przyszłości zaowocują wymianą międzyszkolną o bogatym programie naukowo-kulturalnym.

Pobytowi przyświecały także inne cele:

1) poznanie dyrektorów, grona pedagogicznego, środowiska uczniów, poziomu nauczania oraz warunków lokalowych Lycée  Francois I

2) spotkania z władzami miasta Fontainebleau celem zaprezentowania VI Liceum Ogólnokształcącego, profili nauczania, a także poinformowanie o zasadach organizowania wymiany

3) poznanie mera  Fontainebleau i jego pierwszego zastępcy

4) spotkania z panią Evelyne Wenzel, inicjatorką planowanej wymiany i kontaktów z Lycée François I, przewodniczącą Stowarzyszenia na Rzecz Współpracy z Zagranicą

5) udział w uroczystych i  roboczych spotkaniach dotyczących planowanej wymiany, wybór nauczycieli zajmujących się wymianą ze strony francuskiej.

6) wyznaczenie proponowanych terminów wymiany, określenie zakresu tematycznego oraz ustalenie programu dla strony polskiej i francuskiej

7) poznanie regionu geograficznego, jego znaczenia historycznego, zwiedzenie zabytków, które w przyszłości zwiedzać będą uczniowie

8) spotkanie z przewodniczącym Europejskiego Parlamentu Młodzieży podczas Festiwalu Stowarzyszeń celem zaproponowania udziału naszej młodzieży w obchodach 25 rocznicy powstania Parlamentu oraz obradach z tej okazji.

Nawiązanie kontaktów z dyrektorami i gronem pedagogicznym Lycée Francis I odbyło się w atmosferze pełnej ciepła. Liceum to jest szkołą o równie wysokim poziomie jak VI Liceum Ogólnokształcące, prowadzi  szeroką sieć kontaktów zagranicznych, wymian i wycieczek. Nastawione jest, podobnie jak nasza szkoła, na wszechstronny rozwój młodzieży o ambitnych celach naukowych, integrację młodych ludzi w zmieniającej się rzeczywistości.

Rozwijanie kontaktów z Liceum z Fontainebleau  będzie dla VI Liceum Ogólnokształcącego ze wszech miar korzystne ze względu na możliwość:

– doskonalenia językowego młodzieży (francuski, angielski, niemiecki)

– możliwość ciągłego kontaktu ze światowym dziedzictwem kultury, jaki prezentuje Fontainebleau

– nawiązywanie przez młodzież przyjaźni z młodzieżą francuską

– możliwość korzystania z bazy szkoły, spędzenia kilku miesięcy w Liceum im. Franciszka I przez uczniów

– doskonalenie nauczycieli poprzez stały kontakt z  francuskimi nauczycielami języków obcych

– rozwój VI LO poprzez naukowo – kulturalną współpracę z Lycée François I

mgr   Aneta Wojtaszek

nauczyciel języka francuskiego

Program pobytu       od 21 do 26 czerwca  2012

Czwartek       21 czerwca 2012

 Przylot           12.30

Przejazd środkami komunikacji miejskiej do Fontainebleau

Powitanie i spotkanie z zastępcą dyrektora panem Didier Matha w Liceum im. François 1er

Zakwaterowanie

Obiadokolacja wraz z dyrektorem Matha, jego małżonką oraz panią Evelyne Wenzel

Wieczór         21.00

Święto Muzyki w  Fontainebleau i Samois, koncert operowy na barce nad Sekwaną

Piątek 22 czerwca  2012

Rano   10.00

Przyjęcie w Urzędzie Miasta  Fontainebleau

Spotkanie z panem  Jean- Alec Ducros, pierwszym zastępcą burmistrza, radnymi miasta oraz panią Grodzką, pierwszym radcą Ambasady Polskiej w Paryżu oraz zastępcami Burmistrza a także dyrektorem Lycée François I panem Jean-Michel Domenech

13.30

Obiad z zaproszonymi przez szkołę gośćmi

Zwiedzanie szkoły

Spotkanie i dyskusje z gronem pedagogicznym

Popołudnie oraz wieczór

Zwiedzanie Pałacu w Fontainebleau

Uroczysta kolacja  z panem Dyrektorem Didier Matha oraz panią Evelyne Wenzel

Sobota           23 czerwca 2012

Dzień w Paryżu z panem dyrektorem Didier Matha oraz jego małżonką

Wieczór         20 .00

Kolacja u pani Martine Chantoiseau, nauczyciela zajmującego się wymianą z VI LO

Niedziela        24 czerwca 2012

Rano   10.00

Obecność na Festiwalu Stowarzyszeń,  stoisko ARCIF,

Spotkanie z panem burmistrzem Frédéric Valletoux oraz przewodniczącym Europejskiego Parlamentu Młodzieży spacer po mieście

Obiad

Popołudniu

Zwiedzanie Barbizon

Wieczór

Kolacja u pani Evelyne Wenzel

Poniedziałek             25 czerwca 2012

Spotkanie z panem dyrektorem Matha

Przejazd do Paryża a potem do Beauvais

Wtorek           26 czerwca 2012

9.30 wylot do Krakowa

Współpraca naukowa z Lycée François Ier z Fontainebleau

Zobacz zdjęcia

http://www.lyceefrancois1.net/spip.php?article350

Z wielką przyjemnością informujemy o nawiązaniu kontaktu z Lycée François Ier z Fontainebleau celem rozpoczęcia współpracy naukowej. Lycée François Ier, to liceum  założone w 1883 roku. Obecnie w ofercie szkoły znajdują się klasy o profilu europejskim i międzynarodowym, ogólnym, ekonomicznym, matematyczno-fizycznym i humanistycznym, a także klasy przygotowujące do egzaminów do szkół wyższych.