Kronika – rok szkolny – 2015/2016

wrzesień i październik

Życzenia na Nowy Rok Szkolny 2015 / 2016

W nowym roku szkolnym wszystkim Uczniom, Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu i pracownikom szkoły

życzymy zaangażowania i pasji, sukcesów i satysfakcji.

Uczniom – energii i zapału w zdobywaniu wiedzy, rozwijaniu zainteresowań i kształtowaniu swoich charakterów u progu dorosłości.

Rodzicom – wielu powodów do radości z sukcesów dzieci.

Gronu Pedagogicznemu – by profesjonalizm i kreatywność w pracy dydaktycznej i wychowawczej przyniosły spełnienie zawodowe.

Całej społeczności Szóstki życzymy poczucia dumy z czasu spędzonego w murach szkoły i współtworzenia tradycji liceum.

Dyrekcja                                                 

VI Liceum Ogólnokształcącego                          

im. Adama Mickiewicza w Krakowie

Bruksela w nagrodę!

Piotr Regdos oraz uczniowie klasy 5h (nasi wspaniali absolwenci) wzięli udział w wyprawie do Brukseli, która była nagrodą za zajęcia pierwszego miejsca w konkursie debat. W trakcie wycieczki odwiedzili oni Brukselę i Brugię, zapoznali się z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego oraz smakowali specjały belgijskiej kuchni – małże z frytkami.

Zachęcamy do udziału w kolejnych debatach – nagrody czekają!

   

Discover Jiangsu 2015

Chiny, które odwiedziłam w lipcu w ramach programu Discover Jiansu, pozostawiły niezatarte wspomnienia. Podczas wyjazdu miałam okazję poznać nowych ludzi z wielu różnych krajów, z którymi nadal utrzymuję kontakt oraz kulturę diametralnie różną od wszystkiego co znam. Pierwszego dnia projektu zobaczyliśmy nowoczesny Szanghaj, potem pojechaliśmy do Suzhou, gdzie mieszkaliśmy w hotelu i chodziliśmy na zajęcia. Rano odbywały się lekcje chińskiego, po południu zaś mieliśmy zajęcia warsztatowe w grupach. Poznaliśmy elementy kaligrafii, szycia, tai-chi, tradycyjny taniec, a nawet szermierkę. To właśnie zajęcia związane z kulturą podobały mi się najbardziej, bo dzięki nim mogłam bardzo dokładnie poznać zwyczaje panujące w Chinach. Suzhou to dosyć biedna dzielnica. Na ulicach panuje straszny chaos. Choć samochody i skutery, które posiada prawie każdy, cały czas trąbią, tubylcy wydają się nie zwracać na nie uwagi. Ostatni dzień naszego pobytu spędziliśmy z chińskimi rodzinami. Wszyscy byli bardzo mili i niezwykle hojni. Co mnie zaskoczyło to to, że nieustannie robili nam zdjęcia. Kiedy przechodziliśmy ulicą wszyscy nas obserwowali, co było nieco śmieszne. Po tygodniu pojechaliśmy do Nanjing, gdzie głównie zwiedzaliśmy. Widzieliśmy muzeum olimpijskie, muzeum masakry nankińskiej, wiele ogrodów i świątyń. Kuchnia chińska, o której chciałabym wspomnieć, to dla Europejczyka nie lada przygoda – jak można się domyślać opiera się na ryżu trzy razy dziennie i jest bardzo dobra, choć po jakimś czasie niektórzy uczestnicy projektu zaczęli tęsknić za „normalnym” jedzeniem. Podsumowując, bardzo się cieszę, że mogłam odkryć Jiangsu, a także rozwinąć umiejętności posługiwania się zarówno językiem chińskim, jak i oczywiście angielskim.

Kornelia Król, klasa 2a1

 

Wykład językoznawcy, profesor Anny Bochnak z Instytutu Filologii Romańskiej UJ

„Etażerka, abażur, garderoba, sos i awangarda, czyli zapożyczenia z języka francuskiego w języku polskim” wykład językoznawcy, profesor Anny Bochnak z Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego dla grup uczących języka francuskiego.

23 września 2015 od 9.00 do 10.45 Pani Profesor opowiadała, jaką drogę przebyły niektóre z ponad 1000 słów, aby stać się częścią języka polskiego.

 

Małopolskie Dyktando Niepodległościowe – 25.09.2015 r.

25 września odbył się pierwszy etap trzeciej edycji Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy historycznej. W tym roku piszący zmierzyli się z tekstem o losach artystów po 1918 roku. Nie brakowało trudnych słów (superkomiczny, uchodźstwo, establishment, pół wiedeńczyk…), zagadek związanych z pisownią wielkich liter (cukiernia Mała Ziemiańska, Qui Pro Quo…), nie wspominając już o interpunkcji. Mimo sporego wyzwania, 13 uczniów przekroczyło magiczny próg 75%  i mają szansę wziąć udział w etapie okręgowym. Zapewniamy, że będziemy trzymać kciuki.

Gratulacje dla:

Weroniki Tupaj, Pauliny Habiny, Kornelii Miziołek, Aleksandry Kiereś, Anny Kwiatek, Weroniki Świerk, Aleksandry Krzanik, Magdaleny Matusik, Dominiki Dębowskiej, Zuzanny Dec, Joanny Krygier, Karoliny Hakalla, Aliny Romańskiej.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych polonistycznych i historycznych konkursach.

Teresa Lityńska-Konieczny

JESIEŃ W DANII

czyli relacja z rewizyty uczniów VI LO w Sorø Akademi

W niedzielę 27 września podekscytowani i niecierpliwi stawiliśmy się na zbiórkę pod gmachem VI LO, aby o godzinie 22 wyjechać w stronę Danii. Po długiej i nieprzespanej nocy w autokarze, wsiedliśmy na prom w niemieckim mieście Rostok. Po przeprawie promowej i dojechaniu do miasteczka Sorø, zrobiliśmy sobie krótki spacer po terenie Akademii, podziwiając jej rozległe tereny i jezioro. Następnie pojechaliśmy do leśniczówki, która miała stać się naszym domem na najbliższy tydzień, żeby się rozpakować i odpocząć. Po niewielkich nieporozumieniach, przydzieleni każdy do swojego pokoju, z niecierpliwością podsycaną burczeniem brzuchów czekaliśmy na przyjazd Duńczyków, którzy uraczyli nas wspaniałą kolacją.

We wtorek, po przygotowaniu pysznych lunchów w akademii wyruszyliśmy do Kopenhagi. W zwiedzaniu oraz rejsie wzdłuż kanałów stolicy towarzyszyła nam niewiarygodnie idealna pogoda, która dopisywała od początku do końca naszej wizyty w Skandynawii. W stolicy zobaczyliśmy wszystkie charakterystyczne dla tego miasta miejsca, takie jak: parlament, pałac królowej Małgorzaty II, jej strażników, operę, syrenkę, a także nowo wybudowaną bibliotekę Black Diamond oraz liczne katedry. Wieczorem, spotkaliśmy się z Duńczykami, aby zobaczyć jak wyglądają kwatery uczniów Akademii, a także miło spędzić czas spacerując i patrząc w gwiazdy.

Środa była dniem poświęconym tylko zwiedzaniu Akademii. Jeśli chodzi o jej teren, to jest czego pozazdrościć. Po wizycie w niesamowitym Muzeum Instrumentów Fizycznych, poszliśmy do Centrum Naukowego, które każdemu zaparło dech w piersiach. Otoczeni przez nowinki techniczne takie jak: drukarki i skanery 3D, symulatory lotów, czy Komorę Wilsona czyli urządzenie pokazujące promieniowanie kosmiczne, byliśmy oszołomieni. Później, po lunchu w akademickiej stołówce, zwiedzaliśmy także inne budynki takie jak średniowieczny kościół, starą bibliotekę oraz sale w głównym budynku szkolnym. W ciągu dnia mieliśmy też czas na spacer po miasteczku Sorø oraz zwiedzanie tamtejszego muzeum sztuki. Po krótkim odpoczynku i posiłku w leśniczówce wróciliśmy na teren Akademii, aby nauczyć się jej tradycyjnego tańca Les Lanciers. Opanowawszy trzy z  jego części, zmęczeni, ale dumni z siebie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi uczniowie Sorø Akademi.

Kolejny dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie dawnej stolicy Danii – Roskilde. Zobaczyliśmy niesamowitą katedrę, która jest miejscem pochówku większości królów i królowych duńskich. Następnie,  spacerując po pięknym mieście, poszliśmy do Muzeum Łodzi Wikingów. Tego samego dnia, udaliśmy się na uroczystą kolację z Rektorem Akademii. Niestety był to ostatni raz kiedy mieliśmy możliwość porozmawiania z Duńczykami, i choć obiecaliśmy utrzymywać kontakt przez Internet  i tak trudno było nam się rozstać.

Piątek upłynął pod znakiem zamków północy. Pojechaliśmy do miasta Helsingor, gdzie zwiedziliśmy niesamowity zamek Hamleta – Kronborg. Następnie, promem udaliśmy się do położonego w Szwecji Helsingborg, po drugiej stronie cieśniny. Z bliźniaczego zamku pozostały niestety tylko ruiny, ale i tak widok ze szczytu jego wieży był niezapomniany. Na koniec zwiedziliśmy zamek Frederiksborg w Hillerod, gdzie udaliśmy się na spacer po jego malowniczych ogrodach, niektórzy nawet wykąpali się w fontannie. Wszystkie zamki zrobiły na naszej grupie niezapomniane wrażenie i wiele osób przyznało, że był to ich ulubiony dzień wyjazdu.

Do Krakowa, przy dźwiękach  utworu „Don’t worry, be happy”, powróciliśmy bardzo zmęczeni, jednak zadowoleni z wycieczki oraz smutni, że musieliśmy opuścić ten niesamowity kraj. Bogatsi o niezapomniane przeżycia i cudowne wspomnienia wróciliśmy do rzeczywistości.

Uczennice klasy 2a1: Izabela Zientarska i Julia Musiał

 

 

 

 

Jesienne Sztafetowe Biegi Przełajowe – 28.09.2015 r.

Mamy pierwszy sukces sportowy…

Nowy rok szkolny dla VI LO rozpoczął się nadzwyczaj dobrze….

Jesienne Sztafetowe Biegi Przełajowe- strzał w dziesiątkę!

VI LO po raz pierwszy w historii  startowało w zawodach lekkoatletycznych i od razu awans do zawodów wojewódzkich…

GRATULUJEMY!!!

szkołę reprezentowały:

Figarska Zofia, Gąska Julita, Janas Julia, Kapała Wiktoria, Kapusta Angelika, Mordarska Jadwiga, Pisznot Małgorzata, Stępak Patrycja, Świda Aleksandra, Wolak Martyna, Wysocka Zofia, Zięba Sylwia

dziękujemy zawodniczkom, opiekunom – także tym duchowym.

Europejski Dzień Języków – 26.09.2015 r.

W sobotę 26.09.2015 po raz kolejny miał miejsce Europejski Dzień Języków, który zgodnie z tradycją VILO świętowaliśmy w Instytucie Cervantesa.

Uczniowie z klas 1h1, 2h1,2h2, 3h1 jako wolontariusze pomagali w warsztatach językowych, kulinarnych i grze miejskiej, które odbyły się w ramach programu na terenie Instytutu Cervantesa. Mimo niesprzyjającej pogody zainteresowanych nie brakowało, z pewnością wrócimy za rok!

 

ERASMUS + – PROJEKT NITOK

W dniach 4-9 października uczniowie naszej Szkoły brali udział w projekcie NITOK programu Erasmus +. NITOK to skrót od: National Identity and Tolerance in Olofstrom and Krakow. Głównymi tematami projektu są szeroko pojęta tożsamość narodowa i tolerancja.

W czasie trwania projektu uczniowie VI LO oraz Nordenbergsskolan z Olofstrom ze Szwecji,  uczestniczyli w wyjazdach do Wieliczki, Oświęcimia, grach miejskich i wyjściach do muzeum. Szwedzi  poznawali polską kulturę i historię, a Polacy w kwietniu będą mieli okazję zapoznać się z kulturą Szwecji. Wszystko to po to by podczas projektu odpowiedzieć sobie na pytania –  kim jesteśmy, jak tolerancja lub jej brak mogą wpływać na tożsamość jednostki i jak żyć we współczesnym świecie – tak kosmopolitycznym z jednej a pełnym obaw i ksenofobii z drugiej strony.

Koordynacja projektu: Anna Eastwood, Justyna Wieczorek

   

Ogrody biblijne – wykład p. dr hab. inż. Zofię Włodarczyk – 6.10.2015 r.

6 października w auli Liceum gościliśmy p. dr hab. inż. Zofię Włodarczyk, wybitną botaniczkę, pracownicę Uniwersytetu  Rolniczego. Prelegentka została zaproszona przez… polonistkę. Wszystko tłumaczą interdyscyplinarne zainteresowania naszego gościa. Pani dr Włodarczyk klasom 3c, 1c, 1e opowiadała o Ogrodach biblijnych i o symbolice biblijnych roślin. Wykład uzupełniał lekcje języka polskiego, na których omawia się wybrane fragmenty Pisma Świętego i zwraca uwagę na symbole, realia i przyrodę Ziemi Świętej. Wielkim osiągnięciem naszego gościa są Ogrody biblijne, założone w Myczkowcach, Proszowicach (pierwszy w Polsce, powstał w 2008 r.) i Muszynie, odwiedzane przez licznych turystów od wiosny do jesieni. Ogrody są miejscami, w których przez posadzone w nich rośliny – wymienione w Biblii – opowiada się wydarzenia z kart Pisma Świętego. Środowisko przyrodnicze (rośliny, pustynia, woda…) uzupełnione jest elementami architektury, rzeźby, kompozycjami przestrzennymi. Pani doktor zaimponowała słuchaczom wiedzą i pasją.

Spotkanie to należy traktować jako okazję do uzupełnienia wiedzy i zaproszenie do odwiedzenia wyjątkowych miejsc, jakimi są Ogrody biblijne.

Teresa Lityńska-Konieczny

 

7. lokata VILO w sztafecie 10×1000 m dziewcząt w zawodach wojewódzkich w Nowym Targu!!!

Siódemka to dziś dla nasz szczęśliwa liczba:)

07.10.15 byliśmy za wojewódzkich zawodach lekkoatletycznych w Nowym Targu. Wystartowało 29 drużyn żeńskich. Reprezentacja VILO uplasowała się w doborowym gronie tuz za góralkami i przed VII LO, co jest dużą niespodzianką, bo w eliminacjach byliśmy za nimi.

Gratulujemy naszym dzielnym lekkoatletkom:)

 

Klasa 3h2 na wycieczce w Warszawie – 8-9.10.2015 r.

W dniach  8-9.10.2015 odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięli udział uczniowie z klasy 3h wraz z opiekunami: prof. Małgorzatą Michalską-Derlatką oraz prof. Anną Kwiecińską-Chmiel.

Podczas dwudniowej wycieczki zwiedziliśmy Belweder, Łazienki, Zamek Królewski, Giełdę Papierów wartościowych, Stare Miasto oraz wzięliśmy udział w lekcji muzealnej, która odbyła  się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Dzień Kolumba – 13.10.2015 r.

13.10. 2015 w naszej szkole odbył się wykład w języku hiszpańskim, poświęcony Odkryciu Ameryki. Wykład ten poprowadziła nauczycielka literatury hiszpańskiej  prof. Nayra Ramirez Peñuela, na którym nie mogło zabraknąć oczywiście uczniów uczących się w sekcji hiszpańskiej naszego liceum. Wykład zakończył się krótkim konkursem, w kutym uczniowie mogli zaprezentować woja wiedzę i otrzymać cenne nagrody.

 

Wykład dra hab. Jacka Nowaka z Instytutu Socjologii UJ – 16 X 2015

16 X 2015 w VI Liceum gościł dr hab. Jacek Nowak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zaprezentował wykład pt. „Grupy społeczne i zbiorowości”. Celem spotkania było przybliżenie słuchaczom wpływu takich czynników jak kultura na tworzenie i funkcjonowanie grup społecznych oraz zbiorowości takich jak naród. W spotkaniu wzięły udział grupy międzyoddziałowe (z klas 2G i 2H/2) oraz klasa 2A/2, realizujące program nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym.

Spotkanie z młodzieżą z Dijon we Francji

Młodzi Francuzi z Dijon w Burgundii w spotkali się 21 października z młodzieżą VI LO w ramach projektu edukacyjnego dotyczacego II wojnie światowej. Aleksandra Gorczyńska, Julia Ślósarczyk, Ania Słomka, Marta Rejdych odpowiadały w języku francuskim na ich pytania.

Anglojęzyczna Gra Miejska

W dniu 28 października uczniowie klas drugich wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanych przez nauczycieli języka angielskiego na terenie zabytkowej dzielnicy Kazimierz. Uczniowie w drużynach przemierzali uliczki tej malowniczej części Krakowa, zerkali na mapę, zabytki UNESCO i odkrywali historię oraz ciekawe fakty. Zwycięzka grupa nie została jeszcze wyłoniona, ale wszystkim gratulujemy aktywnego udziału w tym anglojęzycznym wydarzeniu!

A. Eastwood

 

listopad i grudzień

Spotkanie z Ewa Lipską – 16.11.2015 r.

16 listopada 2015 mieliśmy niewątpliwą przyjemność gościć panią Ewę Lipską. Znana poetka nawiązała z nami wspaniały kontakt. Mogliśmy szczerze porozmawiać nie tylko o poezji. Gość odpowiadał przez 2 godziny na pytania, dzielił się refleksjami o literaturze, o życiu we współczesnej Polsce, o problemach naszych czasów i o różnicach między generacjami. Na koniec artystka odczytała jeden ze swych utworów z ostatnio wydanego tomiku . Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowy wiersz z autografem poetki. Pomysł naszej polonistki i wychowawczyni był bardzo udany. Przekonaliśmy się, że poeta nie jest „odklejonym od rzeczywistości fantastą” lecz bardzo ciekawym CZŁOWIEKIEM.

Klasa 3c

 

Gratulacje!!!

Wielkimi sukcesami nasi uczniowie zakończyli zmagania w XXII Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku.

Oto listy Laureatów:

Test wiedzy

Weronika Tupaj – II miejsce

Klaudia Śliwa – III miejsce

Zuzanna Kieres – III miejsce

Gabriela Czerwińska – III miejsce

Karolina Hakalla – IV miejsce

Mikołaj Chudoba – V miejsce

Karolina Gocyk – wyróżnienie

Konkurs Poetycki – Spojrzeć w oczy Meduzy

Milena Kuchnia – I miejsce

Justyna Wielosik – III miejsce

Recytacja – proza i poezja antyku

Anastazja Kowalska – II miejsce

Natalia Podyma – II miejsce

Anna Gonera – II miejsce

Konkurs plastyczny – Przygody Perseusza

Zuzanna Dec – wyróżnienie

 

Wycieczka przedmiotowa do kopalni GUIDO w Zabrzu – 26.11.2015

 26.11.2015 uczniowie klas 2f oraz 2g uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do kopalni GUIDO w Zabrzu.

 

 

WARSZTATY TRANSLATORSKIE – 27.11.2015 r

27 listopada 2015 r. w gmachu VI Liceum odbyły się polsko-angielskie warsztaty translatorskie. Już po raz trzeci, uczniowie zainteresowani przekładem literackim mieli okazję wziąć udział w tego typu zajęciach, które poprowadziła pani dr Agata Hołobut, wykładowca Katedry do badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową UNESCO. Tematem spotkania była poezja Charlesa Simica i jego dwa wiersze traktujące o niezbyt przyjemnych stworzeniach: Cockroach czyli Karaluch oraz Dear Helen, którego tematem jest strzykwa, potocznie zwana również morskim ogórkiem. Uczniowie biorący udział w warsztatach wykazali się ogromną intuicją językową i wyobraźnią, zaskakując swoimi pomysłami i tłumaczeniami zarówno kolegów jak i opiekunów. Gratulujemy talentu i zachęcamy do kolejnych potyczek z przekładem literackim.

Wkrótce informacje o konkursie translatorskim.

Koordynator: mgr Iwona Ryż

 

Wykład p. dr Marcjanny Nóżki z Instytutu Socjologii UJ – 27.11.2015

27 XI 2015 w VI Liceum odbył się wykład p. dr Marcjanny Nóżki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem spotkania były przyczyny, przebieg i skutki marginalizacji oraz wykluczenia społecznego w różnych środowiskach. Wystąpienia p. dr M. Nóżki wysłuchały grupy międzyoddziałowe realizujące program nauczania wos na poziomie rozszerzonym. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja naukowa.


 

Z głębokim żalem zawiadamiamy,

że  dnia 3 grudnia 2015 roku zmarł

ŚP. ALEKSANDER KORZEC

wybitny Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie

w  latach 1982 – 1999.

Inicjator powstania klas dwujęzycznych z językiem angielskim i hiszpańskim.

Wrażliwy polonista.

Laureat wielu nagród, uhonorowany m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi,

Medalem KEN, Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej III i I stopnia

oraz

Złotą Odznaką za Pracę Społeczną dla Miasta Krakowa.

Nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim

w środę 9 grudnia 2015 r. o godz. 12.00.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia  składają

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne
oraz cała Społeczność VI Liceum Ogólnokształcącego

im. Adama Mickiewicza w Krakowie


 

Półfinaliści XIV Olimpiady Lingwistyki Matematycznej 2015/16 

Daniel Bober

Katarzyna Ignatowicz

Anna Jarmocik

Anna Potoczny

Agnieszka Twardosz

    Gratulujemy   !!!

 

Święto Szkoły 2015 – 2.12.2015 r.

Program uroczystości:

9.00 Msza Święta w Bazylice Mariackiej

złożenie kwiatów pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym

10.30 rozpoczęcie uroczystej gali w Kinie Kijów Centrum:

– powitanie Gości i wystąpienia

– ślubowanie uczniów klas pierwszych

– przedstawienie pt. „Umarły wraca na młodości kraje…” – spektakl w wykonaniu Szkolnego Teatru PROSCENIUM

– koncert w wykonaniu  uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie

 

 

Lekcja historii sztuki w języku francuskim w Muzeum Narodowym – 8.12.2015 r.

Lekcja historii sztuki w języku francuskim w Muzeum Narodowym podczas zwiedzania wystawy „Grafika francuska od impresjonizmu po art nouveau”.

8 grudnia 2015r. miłośnicy języka francuskiego i historii sztuki wzięli udział w aktywnych zajęciach na temat trendów malarskich i opisu dzieła sztuki w języku francuskim pod kierunkiem uroczej Francuzki Marie. Zajęcia zakończył pokaz żywej interpretacji portretu Sary Bernhard!

Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego

GRATULUJEMY

ALEKSANDRZE GORCZYŃSKIEJ

KATARZYNIE IGNATOWIECZ

BEACIE KINESZCZUK

MARCIE REJDYCH

zakwalifikowania się do II etapu XXXIX Olimpiada Języka Francuskiego

O Diamentowy Indeks AGH – gratulacje

4 osoby zakwalifikowały się do II etap IX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”

1. Paweł Panasiuk

2. Andrzej Piszczek

3. Anna Stach

4. Klaudia Wrona

GRATULUJEMY!

Jerzy Fedorowicz gościem klasy 3c

Aktor, senator RP, działacz samorządowy, społecznik, były dyrektor teatru, były poseł na sejm… Długo jeszcze można wymieniać pola aktywności naszego gościa. Mogliśmy posłuchać o rolach teatralnych i filmowych, o przygodach na planie, o zainteresowaniu trudną młodzieżą, o działalności charytatywnej na rzecz chorych dzieci, o terapii przez sztukę, o zadaniach inteligencji, o współczesnej Polsce, o polityce. W niezwykle spontanicznej rozmowie poznaliśmy bardzo interesującego człowieka.

 

 

Diamentowy indeks AGH z fizyki – gratulacje

Do II Etapu konkursu o „Diamentowy indeks AGH” z fizyki zakwalifikował się uczeń VI LO Patryk Nguyen – klasa 3d.
Gratulujemy!

 

Francusko-polskie warsztaty translatorskie – 17.12.2015 r.

W dniu 17 grudnia 2015 r. odbyły się francusko-polskie warsztaty translatorskie. Prowadziła mgr Barbara Kochan, tłumacz i wykładowca Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sukces reprezentacji siatkarek VI LO

W dniu 21.12.2015 reprezentacja siatkarek VI LO zajęła II miejsce w I Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora III LO w Krakowie.

W turnieju indywidualne wyróżnienia otrzymały Aleksandra Rybi oraz Magdalena Kwinta.

Serdecznie gratulujemy.

Skład drużyny

Angelika kapusta (kapitan), Aleksandra Rybi, Magdalena Kwinta, Patrycja Leśniak, Wiktoria Włodarczyk, Natalia Mojsilović, Gabriela Zając, Martyna Miernik, Sonia Baran.

 

 

styczeń i luty

Konkurs Sowa Matematyczna – 7.01.2015 r.

W dniu 7 stycznia uczniowie klas matematycznych przystąpili do I etapu Konkursu „Sowy Matematycznej”.

Zgłosiło się 9 czteroosobowych grup z klas: 1d, 1b, 2d, 2g, 2h1, 3d.

„Sowa Matematyczna” to konkurs, który jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, od klasy trzeciej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach. Główną ideą konkursu jest przygotowanie uczniów do egzaminów kończących poszczególne etapy nauki (sprawdzian na zakończenie szkoły podstawowej, egzamin gimnazjalny oraz maturalny).

Olimpiada rozgrywana jest 6 kategoriach, w naszej szkole to : ARCHIMEDES  i  EUKLIDES.

Trzymamy za nich kciuki!

Koordynator – Anna Toboła

Warsztaty z fizyki jądrowej – 11.01.2016 r.

W poniedziałek 11.01.2016 r. odwiedziła naszą szkołę grupa studentów z Koła Naukowego AGH przeprowadzając warsztaty z fizyki jądrowej dla klas z rozszerzonym programem nauczania fizyki.
Studenci w ciekawy sposób mówili o swoich naukowych pasjach , badaniach i studiach.

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu okręgowego XLII Olimpiady Historycznej

Do etapu okręgowego XLII Olimpiady Historycznej zakwalifikowali się:

KAMIL BALICKI – KL. 3F

OSKAR KRASOŃ – KL. 2F

ZOFIA MIKOŁAJSKA – KL. 2H2

RAFAŁ PAWLUSIŃSKI – KL. 2F

LUIZA RACH – KL. 3A2

JAN SKAWIŃSKI – KL. 1A3

KRYSTIAN SZOPA – KL. 3C

DAWID WINCENCIAK – KL. 2C

GRATULUJEMY!!!

Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości

Wojciech Turaj z kl. 3G zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Przedsiębiorczości.

GRATULUJEMY!!!

Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Serdecznie gratulujemy Uczennicom naszej szkoły zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:

1. Natalia Brożek kl. 2h2 (opieka dr M. Maciejewska)

2. Kalina Dębska kl. 2h2 (opieka dr M. Maciejewska)

3. Ewelina Malik kl. 2h2 (opieka dr M. Maciejewska)

4. Weronika Tupaj kl 1a3 (opieka prof. W. Sułkowska)

Życzymy powodzenia!

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Hiszpańskiego

Olimpiada Języka hiszpańskiego:

Do I etapu przystąpiło 79 uczniów. Do II etapu zakwalifikowało się 11 osób:

  1. Bukowski Szymon
  2. Czajka Gabriela
  3. Frączek Anna
  4. Gut Natalia
  5. Ignatowicz Katarzyna
  6. Kamińska Katarzyna
  7. Korzeń Aleksandra
  8. Kwietniowska Karolina
  9. Orzechowska Wiktoria
  10. Rocco Nastassia
  11. Torr Nikola

Gratulujemy i trzymamy kciuki

Gratulujemy zakwalifikowania się do finału Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim

Uczennice naszej szkoły Katarzyna Lebica i Katarzyna Czekaj z kl.1f oraz Marcelina Dziedzic z kl. 2a1 zakwalifikowały się do finału małopolskiego Konkursu Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim.
Nasze koleżanki w dwóch pierwszych etapach musiały wykazać się wiedzą dotyczącą historii i architektury starożytnego Rzymu oraz znajomością języka włoskiego. Wysokie wyniki z obu części zdecydowały o przejściu do finału, który odbędzie się w lutym  w Instytucie Kultury Włoskiej.

Congratulazioni!

Dzień Kultury i Języka Włoskiego – 7.01.2016 r.

7 stycznia po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Kultury i Języka Włoskiego. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 1 i 2, którzy uczą się tego pięknego języka. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była historia w swoich wielorakich odsłonach. I tak, Krzysztof Iszczuk z klasy 2a1 opowiedział o, sięgających zamierzchłych czasów, dziejach polsko-włoskich i losach bojowników walczących wspólnie o wolność Polski i Włoch. Tomasz Majka z 1a2 i Aleksandra Kwiek z klasy 1 g, w barwnej prezentacji, pokazali Kraków przez pryzmat włoskich artystów, którzy tu tworzyli i pozostawili trwałe ślady: malarstwo, rzeźbę, architekturę.  Sara Pasek z klasy 1c przypomniała jak wyglądają włoskie święta i przybliżyła wszystkim postać Befany, odwiedzającej 6 stycznia włoskie dzieci.

Nie obyło się bez pogawędek na temat języka. O długiej drodze jaką przebył język włoski od łaciny, poprzez lingua volgare, dialekty, wpływ Trzech Koron Florenckich, aż po włoski, którego uczymy się w szkole opowiedział  Filippo Camagni z UJ. Uff, wreszcie wiadomo dlaczego ci z południa nie mogą dogadać się z tymi z północy…

Konkurs na najlepszy kaligram o tematyce włoskiej, gra liczbowa Tombola oraz Wielki Quiz z wiedzy o kuchni i cywilizacji włoskiej to atrakcje, których nie mogło zabraknąć. Emocji nie brakowało zwłaszcza w finale quizu kiedy to o pierwsze miejsce walczyły w dogrywce dwie drużyny. Ostateczne zwycięstwo przypadło drużynie w składzie: Magdalena Błaszczyk 2c, Wiktoria Reinfuss 2c oraz Józef Białasik 2f. Nagrody wręczała Wicedyrektor Iwona Fedan.

Całość uświetnił występ wokalny Aleksandry Kwiek i Filipa Zięby z 1a1. Przy akompaniamencie gitary, którą wirtuozersko posługiwał się Olgierd Rusin z klasy 1a2, wykonali hit „Ci sarà” śpiewany niegdyś przez legendarny duet Al Bano i Romina Power. Oczywiście refren podchwyciła cała sala.

Nie pozostaje powiedzieć nic innego jak alla prossima volta!

 

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu wojewódzkiego konkursu wiedzy chemicznej!

Niezmiernie miło nam poinformować, iż Beata Kineszczuk (3A1), Krystian Latos (3B1), Karolina Kowalczyk (3B2) oraz Paweł Kuryłowicz (3B2) zakwalifikowali się do II (i jednocześnie ostatniego) etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej organizowanego przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ.

19 marca uczniowie Ci będą walczyli o „indeksy” na studia na Wydziale Chemii UJ na kierunkach: Chemia, Chemia medyczna i Ochrona Środowiska.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

Olimpiada Wiedzy o Żywności i Żywieniu – gratulacje

Do etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu w roku szkolnym 2015/2016 zakwalifikowali się:

Jacek Litewka klasa 3b2

Patrycja Pudzisz klasa 2a1

GRATULUJEMY!

 

Olimpiada Biologiczna – gratulacje!

Do etapu rejonowego Olimpiady Biologicznej w roku szkolnym 2015/2016 zakwalifikowała się:

Alessandra Iovino klasa 3b2

GRATULUJEMY!

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej – gratulacje!

Do etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w roku szkolnym 2015/ 2016 zakwalifikowali się:

Sonia Baran klasa 2b

Patrycja Maluty klasa 2a1

Patrycja Radziszowska klasa 1a1

GRATULUJEMY!

Wycieczka do Instytutu Zoologii UJ – 14.12.2016 r.

W dn.14.12.2015 roku klasa 2a1 była na wycieczce dydaktycznej w Instytucie Zoologii UJ w Pracowni Mikroskopii Elektronowej.

Uczniowie  zapoznali się także  z metodami stosownymi w inżynierii genetycznej w Instytucie Nauk o Środowisku UJ w Laboratorium Inżynierii Genetycznej.

 

 

Wycieczka przedmiotowa do Planetarium Śląskiego w Chorzowie – 14.01.2016 r.

W dniu 14.01.2016 roku odbyła się wycieczka przedmiotowa klas 2g i 2h1 do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

 

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego

Do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego zakwalifikowały się:

KAROLINA BIEDROŃ – KL. 2H1

BEATA KINESZCZUK – KL. 3A1

ANNA KLIMEK – KL. 3A2

MAJA RAKOCZY – KL. 3C

AGNIESZKA TWARDOSZ – KL. 3H1

GRATULUJEMY!

Gratulujemy zakwalifikowania się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego część ustna

Do etapu okręgowego Olimpiady Języka Angielskiego – część ustna zakwalifikowały się:

BEATA KINESZCZUK – KL. 3A1

ANNA KLIMEK – KL. 3A2

MAJA RAKOCZY – KL. 3C

AGNIESZKA TWARDOSZ – KL. 3H1

GRATULUJEMY!

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do finału Olimpiady Wiedzy i Żywności i Żywieniu

Jacek Litewka zakwalifikował się do finału Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu.

GRATULUJEMY!

 

Warsztaty na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH – 4.01.2016 r.

Uczniowie klasy 1a1 pod opieką Pani prof. Barbary Rolki i Pana prof. Dobromira Mędrali uczestniczyli w zajęciach na AGH na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Podczas warsztatów na uczelni uczniowie  poznawali między innymi technikę wytapiania szkła, właściwości węglanu wapnia i krzemionki, proces gaszenia wapna i wiele innych ciekawostek chemicznych.

 

Udział klasy 2B w Nocy Biologów UJ – 14.01.2016 r.

Uczniowie klasy IIb w dniu 15.01.2016 wzięli udział w 'Nocy biologów” organizowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzięki zajęciom organizowanym na uczelni uczniowie mogli zgłębić swoją wiedzę biologiczną na temat oznaczania gatunków drzew i krzewów w stanie bezlistnym. Przy okazji mogli zwiedzić i podziwiać ciekawe wystawy np. motyli.

 

 

Narty 2.03.2016 r.

2. marca 2016 roku w Kluszkowcach odbyły się w ramach  licealiady zawody w narciarstwie alpejskim.

Naszą szkołę reprezentowali Justyna Kłos uczennica klasy 2h1 i Hubert Chrzan z klasy 1d.

Rywalizacja była bardzo zacięta a konkurencja duża.

Z przyjemnością informujemy, że Justyna zajęła 6. miejsce i jedzie na zawody wojewódzkie

Snowboard – 3.02.2016 r.

Dnia 3. lutego 2016 roku, w Sieprawiu odbyły się zawody w snowboardzie.

Naszą szkolę reprezentowała uczennica klasy 2h1 Wiktoria Włodarczyk, która po jednym przejeździe, po mokrym śniegu, w bardzo trudnych warunkach uplasowała się na 4 miejscu i otrzymała kwalifikacje do etapu wojewódzkiego.

Gratulujemy Wiktorii i trzymamy za nią kciuki.

 

Wykład dotyczący języka hiszpańskiego w Ameryce – 4.02.2016 r.

W dniu 4.02.2016 r. o godz. 9.00 odbył się wykład dla uczniów klas 1h1, 1h2, 1h3, 2h1, 2h2 dotyczący Języka hiszpańskiego w Ameryce. Wykład wygłosiła dr hab. Ewa Stala.

Od tego roku szkolnego klasy hiszpańskie zostały objęte patronatem Zakładu Filologii Hiszpańskiej UJ

 

SZKOLNY TEATR PROSCENIUM WŚRÓD NAJLEPSZYCH W POLSCE

Spektakl Szkolnego Teatru Proscenium „Melancholicy i demony” w reżyserii Marleny Maciejewskiej bierze udział w Internetowym Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych organizowanym przez Telewizję Polską SA. Przegląd składa się z 3 etapów. Na początku stycznia nasz szkolny zespół zwyciężył w etapie wojewódzkim (w kategorii szkoła ponadgimnazjalna), teraz awansował do etapu ogólnopolskiego i znalazł się wśród najlepszych siedmiu spektakli w całej Polsce (w w/w kategorii).

Gratulujemy aktorom i życzymy dalszych sukcesów!

***

„Melancholicy i demony” to sztuka przedstawiająca życie młodopolskiej cyganerii krakowskiej, gdy w mieście zjawia się młody, czarujący amant: Przybyszewski i rodzi się kabaret literacki. Prawdziwą rewolucją okazała się Jama Michalika. To właśnie tutaj przenoszą nas aktorzy: Bartosz Leszczyc-Zielonacki (Stanisław Przybyszewski), Julia Kołodziej (Dagny Juel-Przybyszewska), Kalina Dębska (Szalona Julka), Oliwia Żmijewska (Kazimiera Zawistowska), Joanna Krawczyk (Gabriela Zapolska), Agnieszka Karska (Rachela), Julia Gagaczowska (Wieśniaczka z Bronowic), Piotr Regdos (Kazimierz Przerwa-Tetmajer), Mikołaj Bujak (Lucjan Rydel), Zofia Mikołajska, Magdalena Bobrek (Matrony krakowskie). W artystycznej podróży towarzyszą nasi muzycy: absolwent Adam Delimat (pianino), Katarzyna Lipińska (skrzypce, śpiew, muzyka do finałowej piosenki), Maria Kmak (śpiew).

*

Scenariusz spektaklu opiera się na tekstach Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza Przerwy- Tetmajera,  Kazimiery Zawistowskiej i Maryli Wolskiej. Wykorzystano utwory muzyczne: Edwarda Griega „Melancholie”, melodie ludowe: „Poszła Jadwiga po rydze”, „Krakowiak”.

Scenariusz i reżyseria: Marlena Maciejewska.  Opieka artystyczna: Prof. dr hab. Krzysztof Kuliński (Dziekan Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu, aktor wrocławskiego Teatru Współczesnego)

 

Wizyta zastępcy ambasadora USA w szkole! – 3. 02.2016 r.

Deputy Chief of the Mission Pan John C. Law odwiedził naszą szkołę w środę 3 lutego 2016 r.

Panu ambasadorowi towarzyszyli dostojni goście – nowy Konsul Generalny USA w Krakowie Pan Walter Braunohler, konsul ds. ekonomicznych i politycznych Pan Andrew Caruso, wicekonsul Pan Paul Garr oraz Panie Maria Brzostek i Bożena Piłat z Konsulatu USA w Krakowie zajmujące się sprawami edukacyjnymi.

Pan John C. Law wygłosił krótkie przemówienie nt. stosunków polsko – amerykańskich. Ujął je w trzech dziedzinach: historycznej, ekonomicznej i dotyczącej bezpieczeństwa. Następnie uczniowie klas dwujęzycznych 3a1, 3a2, 2a1 i 2a2 zadawali Panu ambasadorowi dociekliwe pytania. Spotkanie trwało 1,5 godziny i przebiegało w życzliwej atmosferze.

Po zakończonym spotkaniu Pan ambasador wyraził głębokie uznanie dla uczniów, chwaląc ich wiedzę, dociekliwość, a także kulturę osobistą.

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej!

Po raz kolejny niezmiernie miło nam poinformować, iż uczennice klasy 2B: Burda Gabriela, Matuszek Anna oraz Stryjniak Marta zakwalifikowały się do II (i jednocześnie ostatniego) etapu Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej (w kategorii klas II) organizowanego przez pracowników Zakładu Dydaktyki Chemii oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ.

Finał Konkursu odbędzie się 19 marca.

Gratulujemy i trzymamy kciuki w walce o zwycięstwo!

Gratulujemy zakwalifikowania się do FINAŁU XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego!

 Aleksandra Gorczyńska z klasy 3A1 zakwalifikowała się do FINAŁU XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego!!!

Gratulujemy!

Opiekun: mgr Aneta Wojtaszek

Gratulujemy zakwalifikowania się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

 Serdecznie gratulujemy

WERONICE MŁÓDZIK kl. 3c

MARCELINIE DZIEDZIC kl. 2a1

KATARZYNIE CZEKAJ kl. 1f

KATARZYNIE LEBICY kl. 1f

zakwalifikowania się do II etapu Łódzkiego Konkursu Języka Włoskiego.

Nasze koleżanki znalazły się w gronie uczniów z całej Polski, którzy 11 marca powalczą na Uniwersytecie Łódzkim o wejście do ścisłego finału X edycji konkursu.

In bocca al lupo!

 

Konkurs Naukowy – E(x)plory

Oliwia Krzemień z kl. 1A1 zakwalifikowała się do etapu regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory wykonując pracę badawcza na temat utylizacji odpadów organicznych pochodzących z gospodarstw domowych przy udziale dżdżownic.

Paulina Wójcik z kl. 3B2 zakwalifikowała się do etapu regionalnego Konkursu Naukowego E(x)plory wykonując pracę badawcza na temat wpływu kofeiny, sacharozy, kwasu acetylosalicylowego oraz alkoholu etylowego na trwałość kwiatów ciętych bzu, goździków oraz róż.

Gratulujemy!

IX edycja Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania – etap szkolny – 11.02.2016 r.

Kuba Jakubiec z kl. 2C i Szymon Martewicz z kl. 1E będą reprezentowali nasze liceum w IX edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania w etapie międzyszkolnym, który odbędzie się w dniu 2 marca 2016 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1.

Tym razem uczniowie przygotowywali fragment utworu o początkach państwa polskiego

Kuba przeczyta fragment Starej baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego, a Szymon utwór Juliana Ursyna Niemcewicza Bolesław Chrobry.

Krakowski Konkurs Recytatorski – eliminacje szkolne – 12.02.1016 r.

W dniu 12.02.2016 r. odbyły się eliminacje do Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy prezentowali jeden dowolnie wybrany  utwór poetycki lub dowolny fragment prozy. Czas recytacji nie mógł przekroczyć 5 minut.

Jury w składzie: mgr Maria Leśniak, mgr Teresa Litynska-Konieczny, dr Marlena Maciejewska, dr Jakub Pstrąg postanowiło przyznać następujące miejsca:

Weronika Młódzik z kl. 3C – I miejsce (T. Wiliams Tramwaj zwany pożądaniem)

Jakub Jakubiec z kl. 2C – II miejsce (W. Gombrowicz Ferdydurke fragment)

Wiktor Dębski z kl. IE – III miejsce ex aequo (K. I. Gałczyński Ofiara Świerzopu)

Kacper Augustynek z kl. 3E – III miejsce ex aequo (J. Słowacki Balladyna fragment)

Anna Gonera z kl. 1F – wyróżnienie (K. Makuszyński Bezgrzeszne Lata fragment)

Gabriela Adamczyk z kl. 1C – wyróżnienie (W. Szymborska Jestem za blisko, żeby mu się śnić)

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY wspaniałych recytacji!

 

 

Wykład dr Marii Nowiny – Konopki z Instytutu Dziennikarstwa Mediów i Komunikacji Społecznej UJ – 12.02.2016

12 II 2016 w VI Liceum odbyło się spotkanie uczniów z p. dr Marią Nowiną – Konopką z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość wygłosił wykład pt. „12 grzechów mediów”. W spotkaniu wzięły udział klasy 2A/2, 2F i 3 grupy międzyoddziałowe, realizujące rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie.

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w VI Liceum

(23-25 lutego 2016 r.)

 

Patronat Honorowy:

Prof. dr hab. Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

Bogusław Kośmider

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Małopolski Kurator Oświaty

Prof. dr hab. Renata Przybylska

Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prof. dr hab. Bogusław Dopart

Kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza

 

                                 

 

 Patronat Medialny:

 

 

                           Magiczny Kraków                   Radio Kraków                       Dziennik Polski

 

                                                       

 

VI Liceum Ogólnokształcące, jedno z najstarszych liceów w Krakowie, poprzez organizowaną po raz trzeci uroczystość adresowaną do licealistów i gimnazjalistów krakowskich pragnie zachęcić do dyskusji o bogactwie naszego języka pisanego i mówionego oraz skłonić do refleksji nad rolą i miejscem języka i literatury polskiej w życiu współczesnego Polaka. Coroczne święto, ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku daje znakomitą okazję do zaprezentowania wieloaspektowości współczesnej polonistyki i jej kulturotwórczej roli.

Przewodnikami w tej niezwykłej wędrówce są zaproszeni Goście – współcześni mistrzowie języka ojczystego: językoznawcy i historycy literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. dr hab. Renata Przybylska, prof. dr hab. Bogusław Dopart, dr hab. Kazimierz Sikora, dr Marta Rusek, dr Małgorzata Sokalska oraz artystka-malarka dr Anna Kaszuba- Dębska. Dwudniowa sesja naukowa profesorów (23- 24 lutego 2016 roku) w auli VI Liceum Ogólnokształcącego ma na celu ukazać licealistom spojrzenie na literaturę i język polski jako czynniki wzbogacające świat przeżyć człowieka, kształtujące jego ideały, wrażliwość etyczną, wyobraźnię, odczucia i przemyślenia.

W trzecim dniu odbędzie się konkurs językowy Licealny i Gimnazjalny Mistrz Polszczyzny oraz wykład dr. Jakuba Pstrąga. Warsztaty literackie, językowe, dziennikarskie i teatralne prowadzone przez nauczycieli VI Liceum to kolejne niespodzianki, jakie czekają na gimnazjalistów tego dnia.

Trzydniowe obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypominają, że język i literatura polska to wartości nadrzędne w kształtowaniu tożsamości oraz postaw społecznych, patriotycznych, religijnych, naukowych i artystycznych.

 

PROGRAM OBCHODÓW MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

W VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. ADAMA MICKIEWICZA W KRAKOWIE

 

           W DNIACH 23-25.02.2016 R.

23.02.2016r. (wtorek)

 

9.00-9.45

 

Powitanie Gości i słowo wstępne

dr Czesław Wróbel

Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie

Otwarcie uroczystości i przemówienia Gości

Sesja naukowa  9.45-13.30

 

wykład inauguracyjny wygłosi:
prof. dr hab. Renata Przybylska
Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

wykład:  „Odkrywcy, inżynierowie, przedsiębiorcy. O romantykach inaczej” wygłosi:

prof. dr hab. Bogusław Dopart

Kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Prezes Krakowskiego Oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza

wykład : „Znaczenie chrztu Polski w dziejach polskiej kultury i języka” wygłosi:

dr hab. Kazimierz Sikora

Katedra Historii Języka i Dialektologii na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

24.02.2016r. (środa)

Sesja naukowa 10.00- 13.00

Godz. 10.00- rozpoczęcie uroczystości, powitanie Gości

wykład  „Schulz/Szpilki/ Emeryty. Działania Interdyscyplinarne” wygłosi:

dr Anna Kaszuba- Dębska

malarka, autorka projektów Szpilki i Emeryty

wykład:  „Stereotypy młodości i starości w kulturze” wygłosi:

dr Marta Rusek

Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

wykład: „Chory jak Chopin. Jak fakt stał się mitem, czyli o literackich losach pewnego motywu”   wygłosi:

dr Małgorzata Sokalska

Katedra Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

 25.02. 2016 (czwartek)

10.00 – konkurs dla uczniów VI LO i gimnazjalistów Licealny i Gimnazjalny Mistrz Polszczyzny

11.00-12.00 – warsztaty prowadzone przez nauczycieli VI Liceum Ogólnokształcącego

im. Adam Mickiewicza w Krakowie

mgr Justyna Kobus: Co w języku piszczy? Czy chcesz wiedzieć, dlaczego czasami nie możesz porozumieć się z innymi? Dlaczego Twoi znajomi nie wiedzą, czego od nich oczekujesz? Jak mówić, by być zrozumianym?  Przyjdź i dowiedz się  tego wszystkiego na warsztatach językowych!

mgr Justyna Kuśnierzowska: Co widzimy na obrazie? Wielowymiarowe „czytanie” dzieła sztuki. Głównym celem warsztatów jest rozwijanie zainteresowania sztukami plastycznymi i ich korespondencją z innymi tekstami kultury. Uczniowie będą ćwiczyć umiejętność opisu obrazu, jednocześnie starając się zrozumieć jego treść. Zajęcia będą opierały się na analizie i interpretacji obrazu, budowaniu spójnej wypowiedzi oraz formułowaniu własnego zdania oraz jego argumentacji. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia i terminy, jakich można użyć w opisie dzieła. Interpretowanie obrazu będzie uwzględniało pojawiające się w nim  motywy, symbole, a także korespondujące z nim teksty literackie i filmowe. Zajęcia rozpoczną się częścią teoretyczną, podczas której przybliżone zostaną terminy związane z kompozycją, perspektywą, kolorystyką oraz środkami ekspresji i wyrazu dzieła plastycznego.

dr Marlena Maciejewska:  WARSZTATY TEATRALNE: Należy kochać Teatr w sobie, nie siebie w Teatrze. Słowa Konstantina Stanisławskiego staną się mottem warsztatów teatralnych, podczas których uczestnicy poznają główne założenia metody Wielkiego Reformatora. Ćwiczenia praktyczne oraz improwizacje indywidualne i zespołowe przybliżą pojęcia okoliczności założonych, magicznego „gdyby”, pozwolą wyrazić siebie oraz uruchomić wyobraźnię twórczą. Zapraszam wszystkich zainteresowanych dobrą teatralną zabawą!

dr Jakub Pstrąg: Meandry językoznawstwa, czyli „Czy te oczy mogą kłamać?”.Podczas zajęć zastanowimy się, w jaki sposób rozszyfrować kłamcę oraz odkrywać będziemy tajniki przecieków niewerbalnych.

12.00-13.00

dr Jakub Pstrągwygłosi wykład pt. „Miny, znaki i oznaki” – czyli rola komunikacji niewerbalnej w codziennej komunikacji.

13.00 – wręczenie nagród i dyplomów

Zakończenie ok. 13. 30  

  

  

   

 

 

Francusko-polskie warsztaty translatorskie – 12.02.2016 r.

W dniu 12 lutego 2016 r. odbyły się warsztaty translatorskie z mgr Barbarą Kochan z Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy mieli możliwość w sprawdzenia się w roli tłumacza symultanicznego i poznania tajników przekładu oddającego istotę tekstu pisanego.

 

 

Lekcja historii sztuki w języku francuskim w Muzeum Narodowym – 12.02.2016 r.

W dniu 12.02.2016 r. miłośniczki historii sztuki wykładanej w języku francuskim udały się do Muzeum Narodowego pod opieką pań Anety Wojtaszek i Pauliny Leśniak, na lekcję muzealną zorganizowaną podczas zwiedzania wystawy sztuki współczesnej.

 

Art nouveau – 11.02.2016 r.

Art nouveau, wykład, gry językowe, czyli aktywna lekcja historii sztuki  w języku francuskim organizowana we współpracy z Manon Chauvin, stażystką Muzeum Narodowego odbyła się 11 lutego 2016 r. Zajęcia zakończyło stworzenie przez uczniów ich wizji art nouveau.

Filmy uczniów kl. 2c w finale konkursu Nakręć się

Dwa filmy uczniów 2c znalazły się w finale konkursu Nakręć się, organizowanego przez Filmotekę Szkolną.  Są to etiudy: „Musimy porozmawiać o Bucefale” i „Circulusmachia”.

Gratulujemy drugiego i trzeciego miejsca w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim

W dniu 19 lutego Katarzyna Lebica z klasy 1f zajęła II miejsce w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Włoszech i Języku Włoskim, a jej koleżanka z klasy Katarzyna Czekaj zdobyła kolejne – III miejsce!

Finał konkursu odbył się w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, a konkurowało ze sobą dziesięcioro uczniów krakowskich liceów w tym trzy uczennice z naszej szkoły. Każdy z finalistów przygotował prezentację w języku włoskim na jeden z trzech podanych wcześniej tematów. Oceniane były merytoryka, poprawność leksykalno-gramatyczna i płynność wypowiedzi oraz staranność przygotowania.

Katarzyna Lebica i Katarzyna Czekaj opowiedziały o wybitnych postaciach Starożytnego Rzymu, a Marcelina Dziedzic z klasy 2a1 zabrała wszystkich pasjonatów architektury w podróż po mało znanych zakątkach Półwyspu Apenińskiego.

Serdecznie gratulujemy świetnego wyniku!

 Klasa 3D w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – 20.02.2016 r.

W sobotę 20-go lutego klasa 3d z opiekunami odwiedziła Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Nauka poprzez zabawę to dobre rozwiązanie.

Polecamy!

Gratulujemy Franciszkowi Madejowi

FRANCISZEK MADEJ z kl. 3D zakwalifikował się do etapu centralnego IX Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” matematyka.

GRATULUJEMY!

 

Wolny Kraków w walce o wolność i jedność całego narodu.

Z pamięcią o 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego

Dnia 22 lutego 2016 r. w Pałacu Krzysztofory, w Sali Baltazara Fontany została zainaugurowana debata poświęcona 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego. Wydarzenie to było zupełnie niezwykłe, ponieważ w debacie zmierzyli się przedstawiciele świata nauki – prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski i dr hab. Krzysztof Daszyk, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Krakowie oraz uczniowie klas drugich VI Liceum Ogólnokształcącego.

Jak się okazało, dyskusja była bardzo emocjonująca. Tym historycznym zmaganiom przysłuchiwali się uczniowie krakowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z wielką ciekawością, bowiem drugiego dnia 23 lutego w gmachu naszej Szkoły odbywały się debaty pomiędzy przedstawicielami szkół gimnazjalnych. Pierwsza z nich poświęcona była także słuszności podjęcia decyzji o wybuchu powstania krakowskiego, z kolei druga dotyczyła historii Wolnego Miasta Kraków. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie 2 gimnazjum im. A. Mickiewicza w Krakowie i 4 gimnazjum im. Ks. J. Twardowskiego także z Krakowa. Zwycięzcom serdeczne gratulujemy i zapraszamy do kolejnych zmagań historycznych.

Organizatorami tego przedsięwzięcia było Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie i VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie.

Patronatem medialnym objęła nasz projekt TVP Kraków

 

marzec i kwiecień

                                      

Projekt edukacyjny

„Narodziny Państwa – 1050. rocznica chrztu Polski” 

jest realizowany we współpracy z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Krakowie. W ramach projektu odbędą się:

  • dyskusja panelowa, w której udział wezmą wybitni mediewiści: prof. dr hab. Krzysztof Ożóg (UJ), prof. dr hab. Krzysztof Polek (UP) i prof. dr hab. Stanisław Sroka (UJ) –1 marca 2106 r. w VI LO;
  • dyskusja panelowa, w której udział wezmą wybitni specjaliści historii najnowszej: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (UJ), prof. dr hab. Mariusz Wołos (UP) i prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński (UP) – 2 marca 2016 r. w IV LO;
  • zajęcia warsztatowe w Muzeum Archeologicznym w Krakowie i Zamku Królewskim na Wawelu – kwiecień 2016 r.;
  • międzyszkolny konkurs historyczny – „Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela – historia Polski do 1058 r.” – kwiecień 2016 r.;
  • wycieczka edukacyjna „Szlakiem pierwszych Piastów” – maj 2016 r.;
  • gra historyczna – „Najstarsze zabytki na Wzgórzu Wawelskim” – czerwiec 2016 r.;
  • „Jarmark Średniowieczny” w Parku Bednarskiego na Podgórzu – 22 czerwca 2016 r.

Patronat honorowy:

Prof. dr hab. Jacek Majchrowski

Prezydent Miasta Krakowa

Bogusław Kośmider

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz

Metropolita Krakowski

Muzeum Archeologiczne w Krakowie


                                         

Patronat medialny:

                                                 Dziennik Polski                                           Magiczny Kraków

                             

VII Concurso Internacional de Fotomontaje

Zuzanna Ornacka, uczennica klasy 3H2, po raz kolejny znalazła się w ogólnopolskim finale Międzynarodowego Konkursu na Fotomontaż o tematyce hiszpańskiej.

Zajęła II miejsce i tym samym jej praca pod tytułem „El caballero de triste figura y su ruta por el bosque encantado” bierze udział w konkursie międzynarodowym. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY I MIEJSCA W KONKURSIE MIĘDZYNARODOWYM


Kuba Jakubiec z kl. 2C Małopolskim Mistrzem Czytania

IX edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania

Organizatorami IX Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania są : Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Honorowy patronat nad konkursem objęli:

Józef Pilch – Wojewoda Małopolski,

Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego,

Małopolski Kurator Oświaty oraz

prof. dr hab. Ewa Kutryś – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie

Przesłuchania zwycięzców eliminacji szkolnych odbyły się 2 marca 2016 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 1.

Przesłuchania w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oceniało jury w składzie:

Przewodnicząca: Katarzyna Grzesiak, pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

Anna Czepiec–Mączka, członek TNBSP Oddział w Krakowie

     Aldona Kruk, pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej

      Maciej Słota, aktor filmowy, teatralny i telewizyjny

     Paulina Sobiś, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej

Jury wyłoniło Mistrza Czytania, którym został uczeń naszego liceum Jakub Jakubiec z klasy 2C

Uzasadnienie jury:  Za czystą dykcję, bardzo dobrą wymowę, umiejętność operowania głosem, opracowanie tekstu i przedstawienie go w sposób spójny, komunikatywny.

 

 

 

Wolny Kraków w walce o wolność i jedność całego narodu.

Z pamięcią o 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego

Dnia 22 lutego 2016 r. w Pałacu Krzysztofory, w Sali Baltazara Fontany została zainaugurowana debata poświęcona 170. rocznicy wybuchu powstania krakowskiego. Wydarzenie to było zupełnie niezwykłe, ponieważ w debacie zmierzyli się przedstawiciele świata nauki – prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski i dr hab. Krzysztof Daszyk, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział w Krakowie oraz uczniowie klas drugich VI Liceum Ogólnokształcącego.

Jak się okazało, dyskusja była bardzo emocjonująca. Tym historycznym zmaganiom przysłuchiwali się uczniowie krakowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z wielką ciekawością, bowiem drugiego dnia 23 lutego w gmachu naszej Szkoły odbywały się debaty pomiędzy przedstawicielami szkół gimnazjalnych. Pierwsza z nich poświęcona była także słuszności podjęcia decyzji o wybuchu powstania krakowskiego, z kolei druga dotyczyła historii Wolnego Miasta Kraków. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie 2 gimnazjum im. A. Mickiewicza w Krakowie i 4 gimnazjum im. Ks. J. Twardowskiego także z Krakowa. Zwycięzcom serdeczne gratulujemy i zapraszamy do kolejnych zmagań historycznych.

Organizatorami tego przedsięwzięcia było Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Krakowie i VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Krakowie.

Patronatem medialnym objęła nasz projekt TVP Kraków

Wykład dra hab. Janusza Mierzwy, z Instytutu Historii UJ – 7.03.2016 r.

7 III 2016 w VI Liceum gościł dr hab. Janusz Mierzwa, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wygłosił wykład pt. „Obóz piłsudczykowski i jego wizja państwa”. Ekspert przedstawił koncepcje polityczne Józefa Piłsudskiego po 1918 roku, narodziny obozu piłsudczykowskiego po zamachu majowym, scenę polityczną okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz wizję państwa na podstawie konstytucji z 1935 roku. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 3A/II, 3C, 3E i 3F, realizujący rozszerzony program nauczania historii. Po wykładzie wywiązała się ciekawa i spontaniczna dyskusja.

 

Wykład tłumacza i poety Xaviera Farre Vidala, wykładowcy UJ – 8.03.2016 r.

W dniu 8.03.2016 odbył się drugi wykład w ramach współpracy Instytutu Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego z naszym Liceum.

Naszym gościem był wykładowca UJ, tłumacz i poeta Xavier Farre Vidal z wykładem o tłumaczeniu poezji.

Na wykład w języku hiszpańskim zostały zaproszone klasy dwujęzyczne z językiem hiszpańskim: 1h1, 1h2, 1h3, 2h1, 2h2.

 Drugie miejsce w Festiwalu Teatrów Szkolnych w języku hiszpańskim

Sztuka „Las viejas dificiles” przygotowana przez uczniów naszej szkoły zajęła drugie miejsce w Festiwalu teatrów szkolnych w języku hiszpańskim organizowanym przez La Consejería de Educación de la Embajada de España en Polonia (Biuro Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpańskiej w Polsce).

Konkurs ma na celu doskonalenie znajomości języka, pogłębianie wiedzy o tradycji teatru hiszpańskiego oraz rozwijanie u uczniów zainteresowań teatralnych. Co roku dwie zwycięskie grupy reprezentują Polskę na Międzynarodowym Festiwalu organizowanym przez hiszpańskie Ministerstwo Edukacji. W tym roku nasi uczniowie z nagrodzonym spektaklem  pojadą do Pragi.

Grupę teatralną tworzą: Aleksandra Lachowicz (1h2), Aurelia Wiśniowska (1h2),Julia Nawalany (1h3), Małgorzata Nieckarz (1h3), Adam Szustak (1h3), Izabella Pełka (3h1), Piotr Regdos (3h1), Zuzanna Ornacka (3h2). Pani profesor Nayra Ramirez Penuela jest reżyserem spektaklu.

Wszystkim uczniom i Pani reżyser serdecznie gratulujemy!

 

 

Gratulujemy zakwalifikowania się do finału VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego

Mamy przyjemność poinformować, że troje uczniów naszej szkoły,

Gabriela Czajka (2h2),

Karolina Kwietniowska (2h2) 

Szymon Bukowski (2h1)

zostało finalistami VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego.

Trzeci, ostatni etap na szczeblu ogólnopolskim odbędzie się  w Poznaniu, gdzie uczniowie będą walczyć o tytuł laureata.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Narodziny Państwa – 1050. rocznica chrztu Polski – dyskusja panelowa

1 marca 2016 r. w murach naszej Szkoły odbyła się dyskusja panelowa z udziałem znakomitych mediewistów: prof. dr. hab. Krzysztofa Ożoga, prof. dr. hab. Krzysztofa Polka i prof. dr. hab. Stanisława Sroki. W ten sposób rozpoczęliśmy realizację projektu edukacyjnego „Narodziny Państwa – 1050. rocznica chrztu Polski”, którego współorganizatorami są IV LO im. Tadeusza Kościuszki  w Krakowie i Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Krakowie.  „Czwórka” reprezentowana była przez panią dyrektor Elżbietę Szaban, nauczycieli historii i liczną grupę młodzieży. Zaszczycił nas również swoją obecnością prof. dr hab. Marek Wilczyński, wiceprezes zarządu oddziału krakowskiego PTH.

Pasjonująca dyskusja naukowa, ogniskująca się wokół przyczyn, okoliczności i następstw chrztu Mieszka I, trwała prawie dwie godziny. Pytania naszym gościom zadawali Dorota Maczuga z klasy 3H2, Marcelina Michalewska z kl. 3A2 i Grzegorz Wardęga z klasy 3A2.

 

 

Zawody w narciarstwie alpejskim

Alpejczycy krakowskich szkół średnich wywalczyli w Kluszkowcach pierwsze miejsce. Mimo, iż warunki były bardzo trudne, dodatnia temperatura i sztuczny śnieg to nasi dzielni zawodnicy pokonali Zakopanie i Nowy Targ.

W klasyfikacji indywidualnej uczennicą naszej szkoły Justyna Kłos uplasowała się na 10 miejscu.

Gratulujemy Justynie!

GRATULUJEMY ZAKWALIFIKOWANIA SIĘ DO ETAPU CENTRALNEGO OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Z ogromną radością informujemy, że uczennice naszej szkoły awansowały do etapu centralnego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego:

Kalina Dębska (2h2)- specjalność teatrologiczna

Weronika Tupaj (1a3)

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w etapie ogólnopolskim w kwietniu.

Snowboard – gratulujemy 2 miejsca – 14.03.2016 r.

Dnia 14.03.16 odbyły się w Nowym Targu wojewódzkie zawody w snowboardzie. Uczennica naszej szkoły Wiktoria Włodarczyk wyjeździła 2 miejsce.

Gratulujemy!

 

JACEK LITEWKA finalistą XX Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu

Gratulujemy JACKOWI  LITEWCE z  KL. 3B2

uzyskania tytułu finalisty XX  Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu

ALEKSANDRA GORCZYŃSKA laureatką XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego

Gratulujemy ALEKSANDRZE GORCZYŃSKIEJ  z KL. 3A1

uzyskania tytułu laureata XXXIX Olimpiady Języka Francuskiego

Gratulujemy Weronice Młódzik zakwalifikowania się do ścisłego finału Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego

Serdecznie gratulujemy Weronice Młódzik z kl. 3c, która przeszła do trzeciego – finałowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Uniwersytet w Łodzi. Weronika znalazła się w gronie 10 najlepszych uczestników konkursu z całej Polski, a 8 kwietnia powalczy o miejsce w finale.

Incrociamo le dita!
Trzymamy kciuki!

Gratulujemy zwycięstwa w Krakowskim Konkursie Recytatorskim

Kuba Jakubiec z kl. 2C zwycięzcą Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego.

Gratulujemy!

 

Lekcja muzealna klasy 2H1 – 17.03.2016 r.

W dniu 17.03. 2016 r. uczniowie klasy 2h1 uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. Relacje między Judaizmem a Chrześcijaństwem

 

Gratulujemy Justynie Janus z kl. 2A1

Gratulujemy Justynie Janus z kl. 2A1 zakwalifikowania się do Ogólnopolskiego Konkursu Neurobiologicznego Brain Bee 2016.

Warsztaty chemiczne na Wydziale Chemii AGH – 31.03.2016 r.

Uczniowie klasy 1h3, pod opieką prof. Dobromira Mędrali w dniu 31.03.2016 uczestniczyli w warsztatach chemicznych na Wydziale Chemii AGH. 

Podczas zajęć laboratoryjnych mogli zgłębić swoją wiedzę z zakresu chemii organicznej, jak również przeprowadzić samodzielnie szereg doświadczeń i eksperymentów chemicznych pod okiem wykwalifikowanej kadry wydziału chemii. 

 

 

Wymiana międzynarodowa VI LO w Krakowie i Liceum Sainte-Marie des Champs w Tuluzie 9.02 – 16.02.2016.

Zakończyła się wspaniała przygoda, o niezaprzeczalnych walorach edukacyjnych i poznawczych, jaką była wizyta w Tuluzie. Uczniowie powrócili do Polski pełni nowych wrażeń i przeświadczeni, że nie jest to definitywny koniec tej przygody, a zawarte przyjaźnie przetrwają próbę czasu i odległości.

Celem każdej wymiany jest poznanie – ludzi, kultury i miejsca, a także wymiana doświadczeń i informacji oraz sprostanie stawianym wymaganiom językowym, reprezentacyjnym i organizacyjnym. I tym razem udało się zrealizować wszystkie założenia, otwierając jednocześnie drogę do pełnego odkrycia piękna regionów francuskich, ich zabytków, sztuki, jak i miejsc niezwiązanych z tradycyjnymi szlakami turystycznymi – ulubionych kawiarenek, małych i tchnących spokojem sklepików, pełnych fiołkowych kosmetyków i słodyczy, czy miejsc odpoczynku młodzieży francuskiej.

Gdy grupa młodzieży polskiej lądowała na lotnisku Tuluza-Blagnac, stres przed poznaniem nowych ludzi, pozornie zupełnie odmiennych od nich i odległych, mieszał się z chęcią doświadczenia innej kultury i obyczajowości. Obawy okazały się nieuzasadnione, ponieważ grupa francuska swoją otwartością i uśmiechem starała się ułatwić aklimatyzację, jednocześnie przybliżając realia życia codziennego oraz ukazując piękno swojej urokliwej miejscowości, nazywanej „la ville rose” – różowym miastem (ze względu na dużą ilość budynków zbudowanych z czerwonej cegły). To położone w południowo-zachodniej Francji, miasto jest skupiskiem katedr i kościołów, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym – o czym uczniowie mieli się wkrótce przekonać.

Główne punkty programu pobytu młodzieży polskiej we Francji:

9 lutego – We wtorek podekscytowana grupa młodych ludzi z VI Liceum im. Adama Mickiewicza w Krakowie zebrała się na lotnisku Kraków-Balice, aby rozpocząć swoją tygodniową wyprawę. Na pokładzie samolotu linii Brussels Airlines przeleciała do Brukseli, aby następnie udać się już do właściwego miejsca pobytu – Tuluzy. Po długiej i męczącej podróży, licealiści mogli w końcu spotkać się z rodzinami francuskimi i, pomimo późnej godziny oraz zacinającego deszczu, z ożywieniem opowiedzieć o dotychczasowych wrażeniach.

10 lutego – Po ciepłym przywitaniu przez dyrekcję liceum, nadszedł czas na polsko-francuskie zwiedzanie miasta. Polscy uczniowie wraz z towarzyszącymi im nauczycielkami i korespondentami mieli okazję zobaczenia i zwiedzenia klasztoru Św. Szczepana, mostu Pont Neuf czy ratusza, mieszczącego się przy placu du Capitole – bezsprzecznych symboli miasta. O każdym z wymienionych zabytków, a także innych odwiedzanych miejscach, opowiadali uczniowie francuskiej szkoły, czytając uprzednio przygotowane notatki w języku francuskim i rosyjskim, co spotkało się z gorącą aprobatą młodzieży polskiej. Po przejściu zaplanowanej na środę trasy, uczniowie z Polski mieli czas wolny, który spędzili ze swoimi korespondentami.

11 lutego – Rankiem polską grupę czekała specjalnie przygotowana lekcja pt. „Zdobywanie kosmosu przez Rosjan” przeprowadzona przez specjalistę przedsiębiorstwa AIRBUS. Dzięki polskiemu tłumaczeniu wykład był również jasny dla uczniów nieuczących się języka francuskiego. Po godzinnym wprowadzeniu w tajniki tematu, nadszedł czas na zwiedzanie liceum, niewielkiej prywatnej szkoły o prawdziwie francuskim, spokojnym charakterze. Następnie grupa polska udała się do słynnego Kosmicznego Miasteczka, czyli miejsca, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o lotach kosmicznych i kosmosie. 55 metrowa rakieta „Ariane V”, możliwość „nauczenia się” księżycowego chodu i niezwykłe planetarium nie były jedynymi atrakcjami tego pełnego turystów miejsca. Po powrocie do szkoły uczniów polskich odebrali ich francuscy korespondenci, którzy skończyli już swoje lekcje.

12 lutego – W piątek uczniowie polscy mieli okazję poznania trybu nauki we Francji, ponieważ uczestniczyli w dwóch pierwszych lekcjach swoich korespondentów. Nie obyło się bez zaskoczeń nad sposobem oceniania i długością zajęć oraz rozmieszczeniem przerw pomiędzy lekcjami – a raczej ich brakiem, zastąpionym godzinnym ustępem czasu, w którym Francuzi jedzą posiłek porównywalny rozmiarami do polskiego obiadu. Po lekcjach polska część wymiany udała się na ponowne zwiedzanie miasta, poznając inne zakątki Tuluzy – z bazyliką Św. Saturnina (wpisaną na listę UNESCO) włącznie. Wyczerpana kilkugodzinną eskapadą grupa powróciła do liceum, by obejrzeć specjalnie przygotowany dla niej spektakl w języku francuskim i rosyjskim „Czechow-Molier”, mając do dyspozycji także tłumaczenie na język polski w formie papierowej. Burzę oklasków i przyjaznych uśmiechów wywołało wystąpienie jednego z Francuzów, który zapowiedział przedstawienie również po polsku. Krótkie, ale zabawne i dobrze przygotowane wystąpienie zwieńczył poczęstunek przygotowany przez francuskich rówieśników. Wśród zwyczajnych przekąsek odnaleźć można było także specjały rosyjskiej kuchni – m.in. suszki i kwas chlebowy. Po pełnym wrażeń dniu, uczniowie polscy wrócili ze swoimi korespondentami do domów, gdzie oczekiwały już francuskie rodziny, by wspólnie zasiąść do tradycyjnej, wpisanej w każdy dzień kolacji, uważanej tutaj za właściwy obiad

13/14 lutego – Dni spędzone w rodzinach francuskich.

15 lutego – Grupa polsko-francuska spotkała się rankiem przy liceum w Tuluzie, by następnie udać się autokarem do Carcassonne – jednej z największych atrakcji w tej okolicy, jak i całej Francji. Owo tajemnicze i pełne legend miasto przecina rzeka Aude, która oddziela zabytkową część grodu od tej nowszej. Średniowieczna część Carcassonne składa się z dwóch części – la cité, czyli górnego warownego grodu i miasta dolnego (la ville basse). Całość otacza podwójny pas wałów obronnych i dwa pierścienie murów z bramami i barbakanami, które są zwieńczone 53 wieżami. Malownicze uliczki, gotycka architektura i potężne mury łączą się tutaj z restauracjami i sklepikami pełnymi turystów. Jest to miejsce wyjątkowej historii i wyjątkowych kontrastów, które zachwyca swoim ogromem i surowością. Po ekscytującym zwiedzaniu i wypełnieniu krótkiego quizu przygotowanego przez polsko-francuskich nauczycieli, uczniowie mieli czas wolny, który spędzili wraz ze swoimi korespondentami. Był to ostatni dzień pobytu we Francji, więc wszyscy starali się go uczcić w wyjątkowy sposób – niektórzy uczestnicząc w wieczorku polskim (po uprzednim zapisie), a inni kameralnie, w domach francuskich rodzin, wymieniając ostatnie, czułe zdania z niektórymi członkami.

16 lutego – Wczesnym rankiem rodziny francuskie odwiozły polskich korespondentów na lotnisko, gdzie grupy pożegnały się, nie kryjąc przy tym łez, ale i uśmiechając się na wspomnienie minionego tygodnia i zachowanych wspomnień, będąc również świadomym ponownego spotkania w Polsce. Pełna nadziei grupa polskich uczniów i jej opiekunki wsiadły na pokład samolotu. Przesiadając się w Brukseli, dolecieli w końcu bezpiecznie do Krakowa.

Rezultaty wymiany:

  • Poznanie bogactwa historii, kultury, tradycji, zabytków Francji;
  • Propagowanie szacunku dla innych kultur;
  • Poznanie zwyczajów, obyczajów szkolnych francuskich uczniów;
  • Rozwijanie kompetencji językowych poprzez komunikację w języku angielskim, rosyjskim i francuskim;
  • Poznanie interkulturowe, wymiana informacji i wzajemnych doświadczeń.

Jugend debattiert international młodzież debatuje – 1.04.2016 r.

Dnia 01.04.2016 w VILO odbył się szkolny etap konkursu „Jugend debattiert international” – młodzież debatuje. Grupa uczniów z pierwszej i drugiej klasy DSD już od kilku tygodni przygotowywała się do konkursu, uczestnicząc między innymi w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, odbywających się w sobotę 19.04.2016 oraz w środę 23.04.2016roku, gdzie pod okiem profesjonalnych trenerek, doskonalili swoje umiejętności. Do finałowej trójki, która zmierzy się w kolejnym, międzyszkolnym etapie w Zabrzu dnia 07.04.2016roku przeszli

1) Monika Gawronek 23
2) Anna Gonera 1f
3) Natalia Kasperczyk 2g

Gratulujemy!

 

Wiosenne premiery szkolnego teatru! – 1.04.2016 r.

Ostatni piątek upłynął w VI LO pod znakiem debiutów.  O godzinie szesnastej, minut zero, w naszej szkolnej auli wrzało- multum zebranych gości i perspektywa zbliżającego się występu składały się na wspaniałą, artystyczną atmosferę.  Otwarcie sezonu festiwalowego uświetniła motywująca dla aktorów, a wprowadzająca dla gości, przemowa pani doktor Marleny Maciejewskiej- reżyserki, scenarzystki i opiekunki obu grup teatralnych. Naszą teatralną odyseję rozpoczęliśmy debiutem debiutów- spektaklem „Podróż” z dosyć skromnego jeszcze repertuaru grupy Proscenium Junior. Utrzymana w klimacie lat 20. i 30. XX wieku opowieść pozwoliła widzom przenieść się w realia międzywojnia, powspominać dawne szlagiery, czy podziwiać zabawę z tuwimowską konwencją. Po krótkiej przerwie- wydarzenie wyjątkowe- spektakl Teatru Proscenium – czyli „Studniówka 82”-historia inspirowana wspomnieniami absolwentów lat osiemdziesiątych z ich szkolnych lat. Grupa licealistów postanawia urządzić nielegalną prywatkę w domu syna komunisty, sprzeniewierzając się jednocześnie PRL-owskiemu systemowi. Pełna śmiechu i wzruszeń, kolejna już tego wieczoru, muzyczna podróż, zagwarantowała aktorom burzę oklasków i owacji na stojąco. Emocje faktycznie „sięgnęły zenitu”!

ZAPRASZAMY WKRÓTCE NA KOLEJNE SPEKTAKLE!!!

Zachęcamy do odwiedzenia galerii zdjęć.

***

Studniówka 82

Proscenium

Scenariusz i reżyseria: Marlena Maciejewska

Muzyka: Mikołaj Bujak (gitara), Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas (śpiew)

Kostiumy, scenografia: Maja Strzebońska

Wystąpili:

Magdalena Bobrek: Sąsiadka Sadowska

Mikołaj Bujak: Staszek

Kalina Dębska: Halina

Wiktor Dębski: Rysiek

Magda Gajewska: Magda

Jakub Jakubiec: Stefan (pracownik SB)

Kasia Janica: Baśka

Natalia Jonas: Celina

Tomasz Klich : Marian, Zbyszek

Julia Kołodziej: Amerykanka, Kaśka

Marina Kowal: Anka

Joanna Krawczyk: Maria, Amerykanka

Patrycja Maluty: Ewka

Gabriela Mazur: Gośka

Zofia Mikołajska: Krystyna (krawcowa)

Zuzanna Rymarkiewicz: Hania (dziecko)

Maja Strzebońska: Irena

Dawid Wincenciak: Jasiek

Oliwia Żmijewska: Jolka

W spektaklu wykorzystano wiersze Stanisława Barańczaka, archiwalia IPN, wspomnienia Pana Olgierda Mikołajskiego, piosenki internowanych w stanie wojennym, piosenki: Boba Marleya, Abby, Boney M, Republiki, Perfektu, Krystyny Prońko, Jacka Kaczmarskiego i poloneza Michała Ogińskiego

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSKAZÓWKI ARTYSTYCZNE AKTOROWI TEATRU STAREGO:  JULIUSZOWI CHRZĄSTOWSKIEMU

ORAZ PROF. WOJCIECHOWI RAKOWI ZA WYKŁAD HISTORYCZNY

***

Podróż

Proscenium Junior

Scenariusz i reżyseria: Marlena Maciejewska

Śpiew: Ola Abram, Zuzanna Radek

Wystąpili:

Podróżne: Magda Kudła, Weronika Tupaj, Monika Kusal,  Barbara Boba

Zakochany w kelnerce: Maciej Jaszcza

Pani Holajza J : Emilia Zając

Konduktorka: Kamila Kucia

Gwiazda: Zuzanna Radek

Stach: Mikołaj Dziwosz

Hydraulik: Hubert Sopata

Dzieci: Kamila Kowalczyk, Sara Pasek

Matka: Anna Gonera

Ojciec: Michał Czechowski

Piotr Płaksin: Szymon Martewicz

Sprzątaczka:  Natalia Podyma

Jadzia: Ola Czaniecka

Mieszkanka: Magda Puchalska

Mieszkanka: Anna Wróblewska

Włas Fomycz: Piotr Sowula

Mieszkanki: Anna Szklener, Karolina Grzywa, Gabriela Adamczyk

Ptaszek: Kasia Ratuch

W spektaklu wykorzystano wiersze Juliana Tuwima, fragmenty scenariusza Jerzego Bielunasa, piosenki: „Powróćmy jak za dawnych lat”, „To ostatnia niedziela”, „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, „Średnie miasta”,

Wykład prof. dra hab. Zdzisława Nogi – 8.04.2016 r.

8 IV 2016 VI Liceum odwiedził p. prof. dr hab. Zdzisław Noga, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Nasz gość wygłosił wykład pt. „Rzemiosło w miastach polskich epoki przedrozbiorowej”. Uczniowie klas 2A/II i 2C realizujący rozszerzony program nauczania historii poznali funkcjonowanie gospodarki w średniowiecznych i nowożytnych miastach, liczebność i funkcjonowanie cechów rzemieślniczych, różnice między cechami a manufakturami oraz specyfikę rynku rzemiosła w Krakowie. Pod koniec spotkania wywiązała się ciekawa dyskusja nt. porównania warunków życia w dawnym i współczesnym mieście.

GRATULUJEMY LAUREATCE I FINALISTCE OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Z ogromną radością informujemy, że Uczennice naszej szkoły osiągnęły następujące sukcesy w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego:

Weronika Tupaj (kl. 1a3)- zdobyła tytuł LAUREATKI

Kalina Dębska (kl. 2h2)- tytuł FINALISTKI (specjalność teatrologiczna)

Gratulujemy!

Międzyszkolny Finał Międzynarodowego Konkursu Jugend debattiert – 7.04.2016 r.

Dnia 07. kwietnia w XI LO w Zabrzu odbył się Międzyszkolny Finał Międzynarodowego Konkursu ,,Jugend debattiert”.

Tego dnia nasza drużyna, reprezentowana przez Monikę Gawronek ( 2e) oraz Anię Gonerę ( 1f),  zmierzywszy  się z kandydatami z III LO w Katowicach, II LO w Gliwicach  oraz  XI LO w Zabrzu  odniosła wspaniały tryumf.

Do finału spośród ośmiu zawodników zakwalifikowała się Monika Gawronek, awansując do szesnastki najlepiej debatujących uczniów w Polsce.  Trzymamy kciuki za naszą reprezentantkę, która już 28.04.2016 roku w Warszawie wystartuje w Ćwierćfinale konkursu „Jugend debattiert”

 

Gratulujemy finalistkom Ogólnopolskiego Turnieju Psychologicznego

KAROLINA MIESZANIEC z kl. 2A2 i JULIA STAWIARZ z kl. 2A2 uzyskały tytuł finalisty Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej.

GRATULUJEMY!

Sukcesy w Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego

W dniach 8-10. IV.2016 na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu po raz szósty miała miejsce Olimpiada Języka Hiszpańskiego.

Mamy przyjemność ogłosić, że w tegorocznej edycji uczennica klasy 2h2 Gabriela Czajka zajęła 3 miejsce i została laureatką, a uczniowie Karolina Kwietniowska z 2h2 i Szymon Bukowski z 2h1 zostali finalistami olimpiady.

Nasi uczniowie znaleźli się w znakomitym gronie 36 najlepszych uczniów języka hiszpańskiego z całej Polski wyłonionych z 1500 uczniów, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji olimpiady.

Uczniowie musieli wykazać się wiedzą językową, prezentując najwyższy poziom opanowania języka hiszpańskiego, ale również wiedzą z zakresu kultury, historii i geografii krajów hiszpańskojęzycznych.

Uroczystość zakończenia VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego zaszczycili znakomici goście: przedstawiciele władz uniwersyteckich, kuratoryjnych, Ambasad Hiszpanii, Wenezueli i Urugwaju oraz miasta Poznania.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Gratulujemy Dawidowi Wincenciakowi

Uczeń VI LO, Dawid Wincenciak z 2c, został laureatem ogólnopolskiego konkursu na recenzję filmową Skrytykuj.

Nagrodą w konkursie jest udział w festiwalu PKO Off Camera w charakterze członka jury młodzieżowego.

Gratulujemy Weronice Młódzik

Gratulujemy Weronice Młódzik uzyskania tytułu finalisty X Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego.

 

Grupy uczące się j. rosyjskiego na spektaklu Ożenek

W środę, 30 marca, udaliśmy się wraz z koleżankami i kolegami, uczącymi się języka rosyjskiego, do teatru Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na spektakl pt. „Ożenek”. Jest to utwór dramatyczny Mikołaja Gogola, napisany w 1836 roku, a pierwszy raz opublikowany 6 lat później. W Polsce swoją premierę miał w roku 1908. Główną bohaterką sztuki jest Agafia Tichonowna, która za namową swatki – Fiokły, postanawia wydać się za przedstawiciela wyższych sfer, by podnieść swoją pozycję społeczną. Następstwem tej decyzji jest niezwykły korowód zróżnicowanych kandydatów do ręki dziewczyny, przewijający się przez jej mieszkanie.

Chociaż sztuka została osadzona w czasach współczesnych autorowi dzieła, jej wymowa jest niesamowicie uniwersalna i zachowała aktualność. Gogol analizuje ludzkie postawy i uczucia oraz pokazuje to, co kryje się w każdym z nas: lęk przed samotnością i odrzuceniem oraz marzenie o szczęściu. Dzieło to, odegrane przez młodych aktorów, zostało uwspółcześnione i nieco zmienione w stosunku do oryginału. Wszystkich zawartych w nim odniesień do popkultury nie sposób zliczyć, jednakże do najciekawszych należą: muzyka z filmu „Czas Apokalipsy” F. Coppoli, sekwencja ucieczki z bajek animowanych „Scooby Doo” oraz scena walki przeniesiona rodem z gier serii „Mortal Kombat”.

Wszystko to sprawiło, że komedię ogląda się z jeszcze większym zainteresowaniem, momentami nie mogąc powstrzymać  łez śmiechu.  Wyjście oceniamy za bardzo udane i szczerze mówiąc z niecierpliwością czekamy na kolejne.

Klasa 1D w Instytucie Fizyki UJ

W dniu 7 kwietnia 2016 r. klasa ID uczestniczyła w zajęciach w Instytucie Fizyki UJ.

Finał konkursu Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela – 8.04.2016 r.

W piątek 8 kwietnia 2016 roku w budynku naszego Liceum odbył się finał międzyszkolnego konkursu historycznego „Od księcia Wiślan do Kazimierza Odnowiciela”. Konkurs ten był częścią projektu edukacyjnego upamiętniającego 1050. rocznicę chrztu Polski, realizowanego we współpracy VI LO i IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Przed licznie zebraną publicznością wystąpiło sześcioro finalistów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych. IV Liceum reprezentowali: Leopold Gerlach, Kacper Musialik i Nina Szymankiewicz. „Szóstka” reprezentowana była przez Magdalenę Król (2a2), Szymona Martewicza (1e) i Annę Wróblewską (1e).

Finaliści musieli najpierw rozwiązać 20 zadań quizowych a później wypowiedzieć się na wylosowany temat.

Miło nam poinformować, że decyzją jury zmagania konkursowe wygrała uczennica naszej Szkoły, Magdalena Król z klasy 2a2. Nagrody wszystkim uczestnikom finału wręczyli pani dyrektor IV LO im. T. Kościuszki Elżbieta Szaban i pan dyrektor VI LO im. A. Mickiewicza Czesław Wróbel. Rozdanie nagród poprzedził krótki koncert uczennic naszej Szkoły Zuzanny Radek, Aleksandry Wartalskiej, Marii Kmak i Aleksandry Nowotny.

 

Gratulujemy Krystianowi Latosowi z kl. 3B1

Niezmiernie miło nam poinformować, iż Krystian Latos (uczeń klasy 3B1) uzyskał tytuł Laureata w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej UJ. Tym samym Krystian zapewnił sobie indeks na stacjonarne studia pierwszego stopnia – chemia, chemia medyczna lub ochrona środowiska, prowadzone przez Wydział Chemii UJ.

Uroczyste zakończenie Konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 23 kwietnia w Wydziale Chemii UJ.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Wykład dra Jarosława Flisa z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ – 11.04.2016 r.

11 IV 2016 VI LO odwiedził dr Jarosław Flis z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość wygłosił wykład pt. „O czym decyduje ordynacja wyborcza?”. Słuchaczami byli uczniowie klas 3A/II, 3F i 3G, realizujący rozszerzony program nauczania wiedzy o społeczeństwie. Nasz ekspert zapoznał uczestników spotkania z różnicami między ordynacją proporcjonalną i większościową, dokonał oceny zalet i wad obu systemów; omówił możliwe modyfikacje dotychczasowego systemu wyborczego oraz odniósł się do postulatu wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych do polskiego systemu wyborczego. Po wykładzie odbyła się krótka dyskusja.

I miejsce w konkursie Know America 2016

Marta Stryjniak z kl. 2B zajęła I miejsce w konkursie Know America 2016

Gratulujemy!

El andaluz – dialekt czy język? Carlos Pitel García – wykład – 15.04.2016 r.

15 kwietnia 2016 gościem naszego Liceum był p. Carlos Pitel García, wykładowca literatury hiszpańskiej w Instytucie Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wygłosi wykład na temat statusu dialektu andaluzyjskiego w stosunku do innych języków używanych na Półwyspie Iberyjskim.

W ramach wykładu studenci Koła Iberystów Filologii Hiszpańskiej przedstawili ofertę edukacyjną swojego wydziału oraz podzielili się z uczniami klas dwujęzycznych swoimi doświadczeniami dotyczącymi studiów na Filologii Hiszpańskiej oraz perspektywami wynikającymi ze znajomości języka hiszpańskiego.

 

Wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego, pracownika naukowego Instytutu Historii UJ – 14.04.2016 r.

14 IV 2016 odbył się w VI Liceum wykład dra hab. Zdzisława Zblewskiego, pracownika naukowego Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nasz gość w swym wystąpieniu pt. „Polski rok 1956” przedstawił schyłek czasów stalinowskich w Polsce, ukazał przykłady powolnego demontażu systemu w dziedzinie gospodarki i kultury, scharakteryzował walki frakcyjne w PZPR a także odsłonił kulisy wydarzeń, które doprowadziły do wydarzeń czerwcowych w Poznaniu a w konsekwencji do „polskiego października”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 2A/II i 2F realizujący rozszerzony program nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie oraz grupa maturzystów zdających historię.

TEATR PROSCENIUM NAGRODZONY W MŁODZIEŻOWYCH PREZENTACJACH TEATRALNYCH

8 kwietnia oba zespoły teatralne: Proscenium i Proscenium Jr wzięły udział w eliminacjach Młodzieżowych Prezentacji Teatralnych. To coroczna impreza od lat organizowana przez Centrum Młodzieży im dr. Jordana, adresowana do krakowskich uczniów. W tym roku udział w eliminacjach wzięło 14 zespołów z MDK- ów i liceów. Jurorzy: Marta Bizoń (aktorka), Krzysztof Bochenek (aktor) docenili oba spektakle z VI Liceum i nominowali je do nagród.
Finał konkursu- 25 kwietnia na Scenie Pod Ratuszem.

GRATULUJEMY!

W spektaklu „Studniówka’82” (PROSCENIUM) wystąpili: Magdalena Bobrek, Mikołaj Bujak, Wiktor Dębski, Magda Gajewska, Jakub Jakubiec, Kasia Janica, Natalia Jonas, Tomasz Klich, Julia Kołodziej, Marina Kowal, Joanna Krawczyk, Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas, Patrycja Maluty, Gabriela Mazur, Zofia Mikołajska, Zuzanna Rymarkiewicz, Maja Strzebońska, Dawid Wincenciak, Oliwia Żmijewska

W spektaklu „Podróż” (PROSCENIUM JR) wystąpili: Gabriela Adamczyk, Barbara Boba, Ola Czaniecka, Michał Czechowski, Mikołaj Diwosz, Anna Gonera , Karolina Grzywa, Maciej Jaszcza, Anna Kawaler, Magda Kudła, Monika Kusal, Kamila Kucia, Kamila Kowalczyk, Szymon Martewicz, Sara Pasek, Natalia Podyma, Magda Puchalska, Zuzanna Radek, Kasia Ratuch, Weronika Rękas, Piotr Sowula, Hubert Sopata, Anna Szklener, Anna Wróblewska, Emilia Zając

 

SZKOLNE TEATRY NOMINOWANE DO NAGRODY W MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY (FAM)

Z ogromną radością informujemy, że 16 kwietnia oba zespoły teatralne: Proscenium i Proscenium Jr zostały nominowane do nagród w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży.

Finał konkursu- 25 kwietnia w Teatrze Groteska

GRATULUJEMY!

W spektaklu „Studniówka’82” (PROSCENIUM) wystąpili: Magdalena Bobrek, Mikołaj Bujak, Kalina Dębska, Wiktor Dębski, Magda Gajewska, Jakub Jakubiec, Kasia Janica, Natalia Jonas, Tomasz Klich, Marina Kowal, Joanna Krawczyk, Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas, Patrycja Maluty, Gabriela Mazur, Zofia Mikołajska, Zuzanna Rymarkiewicz, Maja Strzebońska,

W spektaklu „Podróż” (PROSCENIUM JR) wystąpili: Ola Abram, Gabriela Adamczyk, Barbara Boba, Ola Czaniecka, Michał Czechowski, Mikołaj Diwosz, Anna Gonera , Karolina Grzywa, Maciej Jaszcza, Magda Kudła, Monika Kusal, Kamila Kucia, Kamila Kowalczyk, Szymon Martewicz, Sara Pasek, Natalia Podyma, Magda Puchalska, Zuzanna Radek, Kasia Ratuch, Weronika Rękas, Piotr Sowula, Hubert Sopata, Weronika Tupaj, Anna Wróblewska, Emilia Zając

 

NOMINOWANI DO NAGRÓD W MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły, którzy zostali nominowani do nagród i wyróżnień w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży:

Paulina Dziedzic (kategoria fotografia)

Oleksiy Chapay (kategoria fotografia)

Natalia Brożek (kategoria literatura)

Weronika Tupaj (kategoria literatura)

KoStudio „Musimy porozmawiać o Bucefale” (kategoria film)

Teatr Proscenium: spektakl „Studniówka’82” (kategoria teatr)

Teatr Proscenium Junior: spektakl „Podróż” (kategoria teatr)

Uroczysta Gala Finałowa połączona z ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

WARSZTATY DZIENNIKARSKIE na UJ

Wybór kierunku studiów nie jest prosty.  Uczniowie klasy 2e zawczasu jednak podjęli kroki, by to ważne ustalenie życiowe było przemyślaną decyzją.

Na zaproszenie Instytutu Dziennikarstwa UJ przedstawiciele klasy dziennikarskiej  VILO wzięli udział w warsztatach organizowanych przez pracowników naukowych krakowskiego uniwersytetu. Spośród szeregu różnych wykładów i warsztatów (np. Montaż dźwięku radiowego; Promocje w social mediach; Rodzaje podziałów politycznych w Polsce) największym zainteresowaniem naszych adeptów dziennikarstwa cieszyły się dwa spotkania:

„Co mówią o nas gesty? Czyli komunikacja niewerbalna w życiu i mediach.”  pani dr Małgorzaty Majewskiej oraz „Rzeczywistość w fotografii. Fotografia poza rzeczywistością.” prowadzone przez Sylwię Łęcką.

Efekty spotkania wkrótce w „Szóstym zmyśle”!

Jakub Pstrąg

Zawody KWS = KONDYCJA + WYTRZYMAŁOŚĆ + SIŁA – 6.04.2016 r.

6.04.2016 odbyły się zawody KWS = KONDYCJA + WYTRZYMAŁOŚĆ + SIŁA w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 przy ul. Kamieńskiego 49 w Krakowie.

To już czwarta edycja młodzieżowych zawodów sportowych KWS Krakowski Wielobój Siłowy. Nazwę KWS należy odczytywać również jako (K) kondycja + (W) wytrzymałość + (S) siła.

Idea powstania zawodów zrodziła się w 2012 roku i od tamtej pory wydarzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Zawody rozgrywane są przez dwa dni. W pierwszym dniu startują zawodnicy ze szkół gimnazjalnych a w drugim ze szkół ponadgimnazjalnych. Zawodnicy rywalizują ze sobą w trzech strefach gry. Zespół startujący w KWS zbudowany jest z trzech zawodników. Każdy z nich musi wykazać się dużą determinacją i wolą walki. Zawodnicy muszą posiadać przygotowanie kondycyjno-wytrzymałościowo-siłowe. Te parametry nie jest łatwo wytrenować i nie zawsze idą z sobą w parze.

Lecz naszym zawodnikom z VI LO  co roku udaje się osiagnąć coraz lepsze rezultaty.

W 2014 wywalczyliśmy V miejsce, w 2015 osiągnęliśmy zaszczytne II miejsce, natomiast w tym roku szkolnym 2016 zdobyliśmy III medalowe miejsce!

W tym roku brało udział najwięcej szkół i to nie tylko z Krakowa, lecz również okolic, było ich w sumie 14 .

Chłopcy przygotowywali się do zawodów pod moja opieką, rzetelnie oraz z pasją i głową.

Ćwiczyli ciężko i dla tego rezultat jaki uzyskali jest  imponujący!

Oprócz zaszczytnego III miejsca zawodnicy w składzie:

Mirosław Tyl, Dawid Wincenciak oraz Patryk Fryda    trener: Paweł Zgud

dostali sporo upominków w postaci: karnetów do szkół walki, siłowni jak i zajęć fitness oraz nagród rzeczowych .

To tylko wzmaga apetyt na przyszłoroczne zawody i oczywiście zdobycie jak najlepszego miejsca!

Bo zawody osiągają coraz to wyższą rangę w Krakowie pomiędzy szkołami ponadgimnazjalnymi i każda ze szkół jest wyróżniona tym iż uczestniczy w nich.

Tak więc nic tylko pogratulować chłopcom za ich piękny wynik i za chęć uprawiana sportu, bo nie każdy z nich siedzi godzinami na siłowni tylko ćwiczą różnorodne sporty od piłki nożnej, cross fit, basen, sztuki walki,  jazdę na rowerze i wiele innych, by być wszechstronnym i wysportowanym.

Paweł Zgud

Zawiązujemy przyjaźnie z Holendrami!

W dniach 6-8 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć grupę 60  uczniów wraz z  ich nauczycielami  z liceum Sancta Maria w Haarlem. Nasi goście wzięli udział w warsztatach dotyczących tożsamości narodowej i tolerancji zorganizowanych przez panią profesor Annę Eastwood i Magdalenę Brud. Była to wspaniała okazja dla naszej młodzieży do zapoznania się z ich rówieśnikami, wymiany poglądów oraz nawiązania dłuższej znajomości. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy dwujęzycznej 1a2. Tematem przewodnim odwiedzającej nas grupy była II Wojna Światowa i Tolerancja. Po spotkaniu z naszymi uczniami czekało ich jeszcze zwiedzanie muzeum Fabryki Schindlera i wyjazd do Oświęcimia. Po powrocie holenderska strona przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, które w pewien sposób podsumowały cel ich wizyty w Polsce. Młodzież rozmawiała na temat znaczenia historii we współczesnym świecie, odpowiadała na różne pytania min.: Czy pamięć o tym co wydarzyło się w czasie wojny jest nam potrzebna? Jaki sens ma przekazywanie jej kolejnym pokoleniom? Na koniec piątkowego spotkania uczniowie wspólnie przygotowali projekty tradycyjnych holenderskich kafelków na których umieścili złote myśli będące swoistym przesłaniem zarówno dla innych jak i dla nich samych. Nasi nowi holenderscy przyjaciele serdecznie zapraszają nas na wizytę w ich kraju. Miejmy nadzieję, że uda nam się kontynuować współpracę z tak sympatycznymi i otwartymi ludźmi.

Gości serdecznie przyjęła koordynatorka projektu  A. Eastwood z pomocą  M. Brud

ERASMUS+ – NITOK – Szwecja – Olofstrom

Na początku kwietnia dwudziestu uczniów udało się na wymianę do Szwecji, gdzie spędziło 7 wspaniałych dni podziwiając piękno szwedzkiej natury oraz kończąc projekt NITOK (National Identity and Tolerance Olofstrom and Kraków).

Nasz młodzież miała okazję poznać spokojne, bo liczące zaledwie 13 tysięcy mieszkańców, Olofstrom położone w południowej części Szwecji, jak również miasto portowe Karlskrona, w którym znajduje się Muzeum Marynarki Wojennej. Uczniowie po raz pierwszy mogli zajrzeć do wnętrza łodzi podwodnej, a także zobaczyć główną atrakcję muzeum jaką była wystawa autentycznych modeli statków. Odwiedziliśmy także pobliski fort, aby dowiedzieć się np. jak wyglądała obsługa armaty oraz obrona miasta od strony morza.

Nasi gospodarze zadbali o nasz czas, dlatego każdego dnia przygotowali dla nas coś innego. Byliśmy wewnątrz fabryki Volvo, starej odlewni, gdzie mogliśmy dowiedzieć się jak niegdyś wyglądał przemysł metalurgiczny. Wśród atrakcji duże wrażenie wywarła na nas wystawa rzeźb usytuowana w parku przylegającym do dworku Wanas.

Nasi uczniowie cały czas mogli poznawać szwedzką kulturę a także kuchnię. Teraz już wiemy, że obiad bez sosu, dodatkowego chleba i szklanki mleka to nie obiad. Na szczęście po takich posiłkach mieliśmy czas na regenerację i spacery po okolicznych lasach. Ostatniego dnia w ramach ukończenia projektu, mieliśmy okazję skosztować Smargostorta, czyli tortu kanapkowego, jednego z ulubionych szwedzkich „deserów”.

Dzięki wspaniałej atmosferze, uprzejmym Szwedom, a także pięknej naturze te 7 dni minęło zdecydowanie za szybko. Możemy śmiało powiedzieć, że czekamy z niecierpliwością na przyszłoroczną wymianę.

Zachęcamy zarazem uczniów klas pierwszych, aby brali udział w wymianie. Kolejny wyjazd za rok!

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS chłopców z VI LO pozwoliło na  wyłonienie dwóch  drużyn  z Krakowa – w tym naszego  zespołu z VI liceum, które uzyskały  awans do I ligi SKS na przyszły rok 2016/2017

Chłopcy czynnie i systematycznie  brali udział w SKS organizowanych przez trenera Pawła Zguda od 3 lat.

Ciężka praca i wysiłek opłaciły się, ponieważ pierwszy raz od wielu lat, reprezentacja szkoły w piłce siatkowej wygrała Eliminacje w swojej grupie i zakwalifikowała się do Finałów!

Jako zwycięzcy grupy, dostali możliwość wzięcia udziału w Finale z najlepszymi drużynami z Krakowskich Szkół ponadgimnazjalnych i Wygrali go!!! Nie przegrywając ani jednego meczu.

W ten sposób w tym roku oraz semestrze szkolnym 2015/2016 weszliśmy do I Ligi jako pierwsza z dwóch drużyn!!! A musieliśmy zmierzyć się z dwunastoma, więc lepszego rezultatu nie mogliśmy sobie wymarzyć!

Tym sposobem za rok, będziemy uczestniczyć w rozgrywkach krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w Pierwszej lidze Siatkówki!

Chciałem w moim imieniu, bardzo podziękować chłopcom, zawodnikom a zarazem moim uczniom, których teraz pragnę wymienić:

Maciej Krzyżanowski, Mirosław Tyl, Filip Frosztęga , Patryk Nguyen, Daniel Natkaniec, Kamil Nosek, Maks Kopczyński , Karol Strzeboński oraz Karol Bzdyl

Dali naprawdę świetny przykład, że systematyczną pracą i wysiłkiem włożonym w grę oraz w treningi można dojść do pierwszego miejsca i Zwyciężyć!

Zapraszam wszystkich chętnych do uczestnictwa w zajęciach SKS z piłki siatkowej, które organizuję, gdyż w nowym roku szkolnym potrzeba będzie, jeszcze więcej pracy i wysiłku by utrzymać się w Pierwszej Lidze !

Jeszcze Raz Gratulacje Dla Zespołu !!!

Paweł Zgud

maj i czerwiec

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS

 

Zwycięstwo w rundzie finałowej siatkarskiego Turnieju Eliminacyjnego do Ligi SKS chłopców z VI LO pozwoliło na  wyłonienie dwóch  drużyn  z Krakowa – w tym naszego  zespołu z VI liceum, które uzyskały  awans do I ligi SKS na przyszły rok 2016/2017

Chłopcy czynnie i systematycznie  brali udział w SKS organizowanych przez trenera Pawła Zguda od 3 lat.

Ciężka praca i wysiłek opłaciły się, ponieważ pierwszy raz od wielu lat, reprezentacja szkoły w piłce siatkowej wygrała Eliminacje w swojej grupie i zakwalifikowała się do Finałów!

Jako zwycięzcy grupy, dostali możliwość wzięcia udziału w Finale z najlepszymi drużynami z Krakowskich Szkół ponadgimnazjalnych i Wygrali go!!! Nie przegrywając ani jednego meczu.

W ten sposób w tym roku oraz semestrze szkolnym 2015/2016 weszliśmy do I Ligi jako pierwsza z dwóch drużyn!!! A musieliśmy zmierzyć się z dwunastoma, więc lepszego rezultatu nie mogliśmy sobie wymarzyć!

Tym sposobem za rok, będziemy uczestniczyć w rozgrywkach krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w Pierwszej lidze Siatkówki!

Chciałem w moim imieniu, bardzo podziękować chłopcom, zawodnikom a zarazem moim uczniom, których teraz pragnę wymienić:

Maciej Krzyżanowski, Mirosław Tyl, Filip Frosztęga , Patryk Nguyen, Daniel Natkaniec, Kamil Nosek, Maks Kopczyński , Karol Strzeboński oraz Karol Bzdyl

Dali naprawdę świetny przykład, że systematyczną pracą i wysiłkiem włożonym w grę oraz w treningi można dojść do pierwszego miejsca i Zwyciężyć!

Zapraszam wszytkich chętnych do uczestnictwa w zajeciach SKS z piłki siatkowej, które organizuję, gdyż w nowym roku szkolnym potrzeba będzie, jeszcze więcej pracy i wysiłku by utrzymać się w Pierwszej Lidze !

Jeszcze Raz Gratulacje Dla Zespołu !!!

Paweł Zgud

Wymiana z Saragossą – kwiecień 2016

W połowie kwietnia kilkudziesięciu uczniów dwóch klas 1h1 oraz 1h2 poleciało na wymianę do słonecznej Hiszpanii. Podczas 7 niesamowitych dni mieliśmy możliwość poczuć jak to jest żyć w jednym z największych i najpiękniejszych hiszpańskich miast, Saragossie. Było to niezapomniane przeżycie, każdy dzień był inny, zwiedziliśmy miasto, między innymi niesamowita bazylikę del Pilar, średniowieczny pałac muzułmański oraz wiele muzeów. Braliśmy udział w grze miejskiej podczas której wspólnymi siłami odkryliśmy najciekawsze zakątki Saragossy. Jednego dnia pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do cudnego, malowniczego miasteczka położonego w górach, gdzie odwiedziliśmy zamek oraz niesamowity kanion ciągnący się wzdłuż rzeki o niesamowicie błękitnej wodzie oraz zakończonej wodospadem .

Wieczorami i przez czas weekendu mieliśmy do dyspozycji czas wolny, który każdy spędzał razem z swoja hiszpańską parą, wychodząc na miasto, na zakupy, na spacery, poznając nocne uroki miasta. Pogoda, jak na Hiszpanię przystało, perfekcyjna, 32 stopnie i słońce, dzięki czemu większość wróciła do Polski ładnie opalona.

Poznawaliśmy przez cały ten czas hiszpańską kulturę z zupełniej innej strony, próbowaliśmy typowych dań, oswoiliśmy się z nietypowymi zwyczajami jak przesypianie siesty lub serdeczne całowanie w policzki na przywitanie. Spędzając i rozmawiając z goszczącymi rodzinami oraz ich przyjaciółmi zobaczyliśmy jak na co dzień wygląda tam życie a do tego udowodniliśmy sobie, że możemy naprawdę bez problemów porozumiewać się po hiszpańsku.

Wszyscy goszczący nas okazali się przesympatyczni, bardzo gościnni i otwarci, więc bardzo zżyliśmy się w tym krótkim czasie i kiedy przyszło do pożegnania było ciężko, bo spotkaliśmy naprawdę fantastycznych nowych ludzi i przeżyliśmy razem rzeczy, które na długo zapamiętamy. Teraz z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych hiszpańskich przyjaciół do Krakowa.

NAGRODZENI W MAŁOPOLSKIM FESTIWALU ARTYSTYCZNYM MŁODZIEŻY

Serdecznie gratulujemy uczniom naszej szkoły, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia w Małopolskim Festiwalu Artystycznym Młodzieży:

Oleksiy Chapay: I miejsce  (kategoria fotografia)

Paulina Dziedzic: III miejsce (kategoria fotografia)

Natalia Brożek: wyróżnienie (kategoria literatura- proza)

Weronika Tupaj: I miejsce (kategoria literatura- poezja);

wyróżnienie (kategoria literatura- proza)

KoStudio „Musimy porozmawiać o Bucefale”: II nagroda (kategoria film)

Teatr Proscenium: spektakl „Studniówka’82”  GRAND PRIX (kategoria teatr)

Teatr Proscenium Junior: spektakl „Podróż” BRĄZOWY CHOCHOŁ  (kategoria teatr)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

TRIUMF SZKOLNEGO TEATRU!!!!

25 kwietnia to dzień spektakularnych sukcesów obu grup teatralnych naszej szkoły.

W Młodzieżowych Prezentacjach Teatralnych :

  • Teatr Proscenium zdobył I MIEJSCE  za spektakl „Studniówka’82”
  •  Proscenium Jr: II MIEJSCE za spektakl „Podróż”.

Indywidualne nagrody aktorskie otrzymali:

Zofia Mikołajska, Natalia Jonas, Jakub Jakubiec i Szymon Martewicz.

Zespoły prezentowały swe spektakle na Scenie Pod Ratuszem.

Wieczorem uczestniczyliśmy w Gali Laureatów Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży w Teatrze Groteska. I tu ponownie triumfowaliśmy!

  • spektakl „Studniówka’82” Teatru Proscenium zdobył GRAND PRIX tegorocznego Festiwalu
  • spektakl  „Podróż” Proscenium Jr:  BRĄZOWEGO CHOCHOŁA (III MIEJSCE)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!!*

W spektaklu „Studniówka’82” (PROSCENIUM) wystąpili: Magdalena Bobrek, Mikołaj Bujak, Kalina Dębska, Wiktor Dębski, Magda Gajewska, Jakub Jakubiec, Kasia Janica, Natalia Jonas, Tomasz Klich, Marina Kowal, Julia Kołodziej, Joanna Krawczyk, Katarzyna Lipińska, Antonia Lucas, Patrycja Maluty, Gabriela Mazur, Zofia Mikołajska, Zuzanna Rymarkiewicz, Maja Strzebońska, Oliwia Żmijewska

W spektaklu „Podróż” (PROSCENIUM JR) wystąpili: Ola Abram, Gabriela Adamczyk, Barbara Boba, Ola Czaniecka, Michał Czechowski, Mikołaj Dziwosz, Anna Gonera, Karolina Grzywa, Maciej Jaszcza, Magda Kudła, Monika Kusal, Kamila Kucia, Kamila Kowalczyk, Szymon Martewicz, Sara Pasek, Natalia Podyma, Magda Puchalska, Zuzanna Radek, Kasia Ratuch, Weronika Rękas, Piotr Sowula, Hubert Sopata, Weronika Tupaj, Anna Wróblewska, Emilia Zając

 

Dzień Ziemi – 24.04.2016 r.

W dniu 21.04.2016 r. obchodziliśmy Dzień Ziemi. Gościliśmy w naszej szkole dwoje naukowców: panią dr Wiktorię Rojek z Instytutu Biologii  Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pana prof. Romana Gulę, pracownika Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii  Nauk w Warszawie, znakomitego naukowca i eksperta prowadzącego od wielu lat badania dotyczące ekologii wilków w Polsce, a także badacza egzotycznych gatunków w Nowej Kaledonii.

Pani dr Wiktoria Rojek wygłosiła wykład na temat znaczenia pszczół w przyrodzie i życiu człowieka. Pan prof. Roman Gula odsłonił tajemnicę biologii i ekologii wilków w Polsce.

Po wykładach odbył się konkurs plakatowy promujący ochronę dzikich zwierząt drapieżnych  w Polsce: wilków, niedźwiedzi i rysi oraz konkurs na  najlepszy zielnik.

Wręczenie nagród w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej,

                                               Wydział Chemii Uniwesytetu Jagiellońskiego – 23.04.2016 r

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego ALCHEMIK

Dnia 9 marca 2016 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik” prowadzony przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Wzięło w nim udział aż 46 uczniów naszej Szkoły.

Niezmiernie miło nam poinformować, że 21 z nich zostało w tym Konkursie wyróżnionych. Są to:

  • Kinga Kowalska oraz Bartosz Biesiadecki z klasy 1A1;
  • Julia Musiał, Klaudia Caba, Izabela Zientarska oraz Jakub Janicki z klasy 2A1;
  • Dominik Zegarmistrz, Anna Mordarska, Joanna Gintowt oraz Aleksandra Zabagło z klasy 2B;
  • Beata Kineszczuk, Marta Wąsik, Dobromiła Sudzik, Katarzyna Bąk oraz Joanna Kurdziel z klasy 3A1;
  • Aleksandra Fugas, Kornelia Berny oraz Patrycja Bielec z klasy 3B1;
  • Karolina Kowalczyk, Paweł Kuryłowicz oraz Łukasz Paszt z klasy 3B2.

Ponadto wynik Julii Musiał (najlepszy w naszej Szkole) okazał się być jednocześnie wynikiem „bardzo dobrym” w skali kraju.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

TRADUTTORE TRADITORE

Tłumacz to zdrajca – mówią Włosi. Kolejna edycja konkursy translatorskiego potwierdziła tę maksymę. Wielu śmiałków podjęło się próby tłumaczenia poezji brytyjskiego pisarza Charlesa Simica na język polski – ale tylko kilka z tłumaczeń było bliskich oryginałowi.

Tymi, którym udało się jednak nie tylko wiernie przetłumaczyć tekst, ale też oddać ducha poezji w formie i treści były Monika Kłosińska (wyróżnienie) i Maja Rakoczy (zwycięstwo).

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych potyczek translatorskich.

Iwona Ryż i Jakub Pstrąg

Teatr Hiszpański na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów w Pradze – 17-23.05.2016

Uczniowie sekcji dwujęzycznej, którzy w marcu zwyciężyli w Ogólnopolskim Szkolnym Konkursie Teatrów w języku hiszpańskim zaprezentowali się tym razem na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów w Pradze w dniach 17 – 23 kwietnia 2016 r. ze spektaklem „Trudne damy”. Reżyserka spektaklu, Nayra Ramirez Peñuela wraz z grupą 8 uczniów mieli okazję wziąć udział zarówno w warsztatach teatralnych jak i poznać stolicę Czech. Podczas Festiwalu nasi uczniowie wymieniali się doświadczeniami z uczniami sekcji dwujęzycznych innych krajów Europy Środkowowschodniej oraz mieli okazję poznać Ambasadora Hiszpanii na przyjęciu zorganizowanym w jego rezydencji.

 

Klasa 2A2 na wycieczce we Wrocławiu – 27-28.04.2016 r.

W dniach 27. i 28. kwietnia 2016, przebywaliśmy na wycieczce szkolnej we Wrocławiu.

Jako jedynej szkole udało nam się przedpremierowo odwiedzić muzeum poświęcone jednemu z kultowych dzieł naszego patrona, a mianowicie Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Znajduje się tam m.in. oryginalny rękopis „Pana Tadeusza”.

Oprócz tego zobaczyliśmy także Muzeum Architektury, Halę Stulecia, Panoramę Racławicką, słynne Afrykarium oraz punkt widokowy Sky Tower.

Karolina Mieszaniec Klasa 2a2

 

Pielgrzymka maturzystów do Czestochowy – 27.04.2016 r.

W dniu 27.04.2016 r. maturzyści naszego Liceum wybrali się na Jasną Górę.

 

Obóz naukowy na Helu

Wręczenie nagród w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej,

Wydział Chemii Uniwesytetu Jagiellońskiego – 23.04.2016 r.

  

 

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego ALCHEMIK

Dnia 9 marca 2016 r. odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „Alchemik” prowadzony przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Wzięło w nim udział aż 46 uczniów naszej Szkoły.

Niezmiernie miło nam poinformować, że 21 z nich zostało w tym Konkursie wyróżnionych. Są to:

  • Kinga Kowalska oraz Bartosz Biesiadecki z klasy 1A1;
  • Julia Musiał, Klaudia Caba, Izabela Zientarska oraz Jakub Janicki z klasy 2A1;
  • Dominik Zegarmistrz, Anna Mordarska, Joanna Gintowt oraz Aleksandra Zabagło z klasy 2B;
  • Beata Kineszczuk, Marta Wąsik, Dobromiła Sudzik, Katarzyna Bąk oraz Joanna Kurdziel z klasy 3A1;
  • Aleksandra Fugas, Kornelia Berny oraz Patrycja Bielec z klasy 3B1;
  • Karolina Kowalczyk, Paweł Kuryłowicz oraz Łukasz Paszt z klasy 3B2.

Ponadto wynik Julii Musiał (najlepszy w naszej Szkole) okazał się być jednocześnie wynikiem „bardzo dobrym” w skali kraju.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Dziesięciolecie Teatru Proscenium – 10.06.2016

 

 

Wycieczka do Sandomierza kl. 2G – 6.06.2016

W dniu 6.06.2016 odbyła się wycieczka przedmiotowa klasy 2G do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego

 

Klasa 1d w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie.

Prawa fizyki najlepiej poznawać w praktyce- klasa 1d w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie.

 

Wycieczka klasy 1f i 1g do Pragi.

Pod koniec roku szkolnego (13-15.06.2016) klasy 1f i1g były z biurem podróży „Galeon” na wycieczce w Pradze i Morawskim Krasie.

Program obejmował wizytę w Parku Narodowym, zwiedzanie jaskini i podziwianie zjawisk krasowych zachodzących pod ziemią. Dwa kolejne dni spędzone w Pradze upłynęły na spacerach po mieście. Byliśmy na Hradczanach, gdzie  odwiedziliśmy zamek, słynną Złotą Uliczkę i jedną z najpiękniejszych katedr Europy. Widzieliśmy „grające fontanny” i Małą Stranę.

Mimo kapryśnej pogody humory wszystkim dopisywały i śmiało można stwierdzić, że wycieczka się udała.

Dziękujemy organizatorom i sponsorom

 

I edycja wewnątrzszkolnego konkursu przyrodniczego – 16.06.2016 r.

16 czerwca odbyła się w naszej szkole I edycja wewnątrzszkolnego konkursu przyrodniczego pt: Cztery oblicza przyrody. Po zaciętej i pełnej emocji  rywalizacji  przedstawicieli klas pierwszych został wyłoniony zwycięzca – klasa Ie. Serdecznie gratulujemy!

Klasy 1a1 i 2b w Ogrodzie Botanicznym

   

 Absolwenci roku szkolnego 2015/2016!

Serdecznie gratulujemy 100% zdawalności egzaminów maturalnych!